NIC.BA [All about]

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

kazo
Posts: 1517
Joined: 08/03/2012 19:57

#51 Re: NIC.BA [All about]

Post by kazo »

kazo wrote:
hp_user wrote:
kazo wrote:Jesu li ovo omogucili da sam sebi mijenjas DNS postavke? :D
http://prntscr.com/mrcwbq
Ne. To je samo forma koja se mora odobrit i rucno izmjenit od strane utic glavonje
Hvala na odgovoru :thumbup:
Izgleda da ipak mozemo sami sebi mijenjati DNS postavke:
Želim da promjenim DNS servere za svoj naziv domena (primarni i sekundarni server) za svoj naziv domena

Procedura je vrlo jednostavna, potrebno je samo da upišite email adresu i password na http://www.nic.ba , i otvorit će Vam se prijavnica za naziv domena koji ste tražili, nakon izmjene samo potvrdite promjenu, i novi podaci će se odmah vidjeti na WhoIs bazi .BA domena.
User avatar
LiP again
Posts: 179
Joined: 10/12/2013 14:43

#52 Re: NIC.BA [All about]

Post by LiP again »

Nedavno sam zahtjevao promjenu DNS-ova, opet su oni morali to da odobre.

Jadnijeg i sramotnijeg servisa nema na dunjaluku, pocevsi od procedure za registraciju, cijene, usluge, pa do ove njihove web prezentacije. Bas slika i prilika drzave u kojoj zivimo.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#53 Re: NIC.BA [All about]

Post by quarterback »

zvao sam im support prije par godina, kaze žena legendarnu recenicu - support je na džumi ...
domena je sacekala povratak sa džume
:run:
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#54 Re: NIC.BA [All about]

Post by DaffyDuck »

Vladimir RUS wrote:Treba drzava da uvede zakon ili uredbu zakona o elektronskom potpisu da bi domen mogao da se registruje automatski i bez papirologije. Taj elektronski potpis bi zamjenio i pecat izmedju ostalog. To bi znacilo da ne samo domen da bi se mogao registrovati najjednostavnije, vec i firma, racun u banci, racun kod brokera, kao i mnoge druge stvari.

Unazad godinama, pa cak i decenijama unazad na zapadu postoji takav sistem. Licna karta i pasos vec odavno podrzavaju takav sistem. Jos 2004. je BiH uvela elektronski potpis u licne isprave i nazalost tu se i stalo, na samom pocetku digitalne transformacije.

U svijetu vec uveliko postoji digitalno bankarstvo bez ijednog odlaska u banku, kao i mnogi drugi elektronski servisi poput recimo elektronskog glasanja, dok kod nas jos uvijek je aktuelna 3G mobilna mreza, analogna televizija itd.

Valjda ce se nasi vlastodrsci jednog dana sjetiti da previse je papira i papirologije. Kao da smo jos uvijek u proslom milenijumu jer i za najobicniji posao poput registracije domaceg domena treba vremena. To mora da se mijenja i to sto prije!
Kod nas javna uprava trazi da isprintas elektoronsku uplatnicu i da taj papir odneses na salter banke da ovjere :-)
kazo
Posts: 1517
Joined: 08/03/2012 19:57

#55 Re: NIC.BA [All about]

Post by kazo »

LiP again wrote:Nedavno sam zahtjevao promjenu DNS-ova, opet su oni morali to da odobre.

Jadnijeg i sramotnijeg servisa nema na dunjaluku, pocevsi od procedure za registraciju, cijene, usluge, pa do ove njihove web prezentacije. Bas slika i prilika drzave u kojoj zivimo.
Gdje god sam mijenjao DNS domena proradi nakon par sati. Evo kod njih ni nakon 24 sata :D
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#56 Re: NIC.BA [All about]

Post by xamp »

kazo wrote: Izgleda da ipak mozemo sami sebi mijenjati DNS postavke:
Ne, samo mozes sam sebi upisat DNS postavke pa cekam da ONI izmijene :) (ne petkom)
Last edited by xamp on 07/03/2019 13:10, edited 1 time in total.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#57 Re: NIC.BA [All about]

Post by xamp »

.
kazo
Posts: 1517
Joined: 08/03/2012 19:57

#58 Re: NIC.BA [All about]

Post by kazo »

Je li neko imao ovakav problem i kako da rijesim ovo? Uredno je promijenjen DNS.
(XID cgwbbv) Sorry, the domain is already pointed to an IP address that does not appear to use DNS servers associated with this server. Please transfer the domain to this servers nameservers or have your administrator add one of its nameservers to /etc/ips.remotedns and make the proper A entries on that remote nameserver.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#59 Re: NIC.BA [All about]

Post by xamp »

kazo wrote:Je li neko imao ovakav problem i kako da rijesim ovo? Uredno je promijenjen DNS.
(XID cgwbbv) Sorry, the domain is already pointed to an IP address that does not appear to use DNS servers associated with this server. Please transfer the domain to this servers nameservers or have your administrator add one of its nameservers to /etc/ips.remotedns and make the proper A entries on that remote nameserver.
Koristis li shared hosting i/ili CloudFlare?
Moras kontaktirati hosting i reci da omoguce da privremeno dodas domenu koja se ne pointa direktno ali bi trebala pointat.
kazo
Posts: 1517
Joined: 08/03/2012 19:57

#60 Re: NIC.BA [All about]

Post by kazo »

xamp wrote:
kazo wrote:Je li neko imao ovakav problem i kako da rijesim ovo? Uredno je promijenjen DNS.
(XID cgwbbv) Sorry, the domain is already pointed to an IP address that does not appear to use DNS servers associated with this server. Please transfer the domain to this servers nameservers or have your administrator add one of its nameservers to /etc/ips.remotedns and make the proper A entries on that remote nameserver.
Koristis li shared hosting i/ili CloudFlare?
Moras kontaktirati hosting i reci da omoguce da privremeno dodas domenu koja se ne pointa direktno ali bi trebala pointat.
Shared hosting je u pitanju. Evo kontaktirao sam support, mada su malo spori sto se tice odgovaranja. Jeste da nije tema, ali moram preporuciti hosting koji je tek poceo s radom https://softserv.uk/sys/cart.php. Bolji nisam do sada koristio (a izmijenio sam sigurno 10-tak hostinga), jedina mana je sto malo sporije odgovaraju na pitanja.
kazo
Posts: 1517
Joined: 08/03/2012 19:57

#61 Re: NIC.BA [All about]

Post by kazo »

xamp wrote:
kazo wrote:Je li neko imao ovakav problem i kako da rijesim ovo? Uredno je promijenjen DNS.
(XID cgwbbv) Sorry, the domain is already pointed to an IP address that does not appear to use DNS servers associated with this server. Please transfer the domain to this servers nameservers or have your administrator add one of its nameservers to /etc/ips.remotedns and make the proper A entries on that remote nameserver.
Koristis li shared hosting i/ili CloudFlare?
Moras kontaktirati hosting i reci da omoguce da privremeno dodas domenu koja se ne pointa direktno ali bi trebala pointat.
Kontaktirao ih i rekli mi da probam dodati drugi NS ili da dodam A record. Sta treba poslati ovima da dodaju za A record?
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#62 Re: NIC.BA [All about]

Post by xamp »

kazo wrote: Kontaktirao ih i rekli mi da probam dodati drugi NS ili da dodam A record. Sta treba poslati ovima da dodaju za A record?
Ne mozes to preko NICa jer su oni samo registrar gdje mozes postaviti Nameserver a sve ostalo ide preko Domain managmenta.
Koje si nameservere postavio u NIC-u a koje trazi taj hosting?
Vladimir RUS
Posts: 363
Joined: 11/05/2018 16:51

#63 Re: NIC.BA [All about]

Post by Vladimir RUS »

DaffyDuck wrote:
Vladimir RUS wrote:Treba drzava da uvede zakon ili uredbu zakona o elektronskom potpisu da bi domen mogao da se registruje automatski i bez papirologije. Taj elektronski potpis bi zamjenio i pecat izmedju ostalog. To bi znacilo da ne samo domen da bi se mogao registrovati najjednostavnije, vec i firma, racun u banci, racun kod brokera, kao i mnoge druge stvari.

Unazad godinama, pa cak i decenijama unazad na zapadu postoji takav sistem. Licna karta i pasos vec odavno podrzavaju takav sistem. Jos 2004. je BiH uvela elektronski potpis u licne isprave i nazalost tu se i stalo, na samom pocetku digitalne transformacije.

U svijetu vec uveliko postoji digitalno bankarstvo bez ijednog odlaska u banku, kao i mnogi drugi elektronski servisi poput recimo elektronskog glasanja, dok kod nas jos uvijek je aktuelna 3G mobilna mreza, analogna televizija itd.

Valjda ce se nasi vlastodrsci jednog dana sjetiti da previse je papira i papirologije. Kao da smo jos uvijek u proslom milenijumu jer i za najobicniji posao poput registracije domaceg domena treba vremena. To mora da se mijenja i to sto prije!
Kod nas javna uprava trazi da isprintas elektoronsku uplatnicu i da taj papir odneses na salter banke da ovjere :-)
Upravo ono o cemu govorim. Elektronski potpis. Bez njega i elektronska forma mora ici analogno. Poslao sam upit nekom ministarstvu prosli mjesec (zaboravio sam kojem) i odgovorise mi sutradan da li u junu ili u julu, zaboravio sam tacno, upucuju zakon o elektronskom potpisu u Skupstinu tako da, bice to jedan jak korak naprijed u segmentu elektronske uprave. Doduse rijec je o RS, ali pretpostavljam da brzo ce i u FBiH. Poslije ovog zakona, mnogi poslovi sa javnom administracijom, bankama itd. ce ici nesumnjivo sa manje stresa.
User avatar
hp_user
Posts: 249
Joined: 16/09/2017 20:13
Location: https://razg.net

#64 Re: NIC.BA [All about]

Post by hp_user »

http://nic.ba/lat/menu/view/108
Obavještavamo Vas da će se sa početkom 2021 godine početi koristiti novi sistem za registraciju naziva .ba domena. Paralelno s puštanjem u rad novog sistema, počet će se primjenjivati i novi Opšti uslovi za registraciju i korištenje naziva .ba domena.Uzimajući u obzir gore navedeno, registracija naziva domena kao i sve radnje na već registrovanim nazivima domena neće biti moguće od srijede 6.1.2021 do petka 15.1.2021 godine.



Zahvaljujemo se na razumijevanju.

UTIC Support
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#65 Re: NIC.BA [All about]

Post by casanova123 »

Sad sam kupio domenu na nic.ba i nije mi jasno da sam dobio uplatnicu?! xd... (malo zaljenja pred postavljanje pitanja koje me zapravo zanima)

Nego, recite mi jel ima mogucnost da se konfigurisu negdje nameserveri na stranici ili treba da im posaljem mail? Nisam zalost nasao nigdje na stranici medju FAQ sto bi licilo na odgovor na ovo pitanje.

Hvala
User avatar
LiP again
Posts: 179
Joined: 10/12/2013 14:43

#66 Re: NIC.BA [All about]

Post by LiP again »

LiP again wrote: 05/03/2019 11:06 Nedavno sam zahtjevao promjenu DNS-ova, opet su oni morali to da odobre.

Jadnijeg i sramotnijeg servisa nema na dunjaluku, pocevsi od procedure za registraciju, cijene, usluge, pa do ove njihove web prezentacije. Bas slika i prilika drzave u kojoj zivimo.
Sve isto ostalo, a cini mi se da ce ostati tako jos puno godina.
User avatar
hp_user
Posts: 249
Joined: 16/09/2017 20:13
Location: https://razg.net

#67 Re: NIC.BA [All about]

Post by hp_user »

prevarili su nas, dobili smo dizajn iz 2008-me godine i sajt koji ne funkcionise

stari klijenti ne mogu da vrate password preko "zaboravljena lozinka", ocito im mail server ne radi kako treba...

divim se momcima iz globala i leftora koji imaju zivaca da se natezu sa nama klijentima i debilima iz nic.ba
Post Reply