Ni tamo, ni vamo

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
no_sikiriki
Posts: 16548
Joined: 11/12/2012 13:21

#101 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by no_sikiriki »

lavic wrote: 24/11/2021 13:21 Ja sam ostao i ne zalim se.... ali djecu pokusavam pripremiti da idu vani i tamo traze srecu jer ovdje sa ovim okruzenjem ga tesko mogu naci.
Sigurno ce nam biti tesko ako i kad se odluce na odlazak.... ali bolje da ih budem ja zeljan no da se sekiramo svi kako sjede kuci i nemaju posla ili da im ja moram davati za izlazak.... :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
da, što kaže jedan čovjek, u kontekstu djece, "bolje da te želim, nego da te žalim" :D
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#102 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by detroit-mercy »

no_sikiriki wrote: 24/11/2021 15:17
lavic wrote: 24/11/2021 13:21 Ja sam ostao i ne zalim se.... ali djecu pokusavam pripremiti da idu vani i tamo traze srecu jer ovdje sa ovim okruzenjem ga tesko mogu naci.
Sigurno ce nam biti tesko ako i kad se odluce na odlazak.... ali bolje da ih budem ja zeljan no da se sekiramo svi kako sjede kuci i nemaju posla ili da im ja moram davati za izlazak.... :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
da, što kaže jedan čovjek, u kontekstu djece, "bolje da te želim, nego da te žalim" :D
Gledaj, tebi se ide i to dobro ali ti zao ostaviti babu i majku, pa sad ocekujes od foruma da ti kaze hajde bona jebes starce, oni su svoje prozivjeli :mrgreen:.
To je odluka koju moras sama/sami donijeti sve drugo je tarlahanje.
Ako hoces da ides bolje je da ides vec danas nego sutra, o juce da ne pricamo (iz mnogo razloga da ne nabrajam) ako ti je zao ostaviti starce onda sjedi tu i ne razmisljaj o odlasku nego ulozi svu energiju u ostanak i stvaranje sto boljih uslova tu gdje je jesi.
Ovako dzabe sjedis na vagi.
no_sikiriki
Posts: 16548
Joined: 11/12/2012 13:21

#103 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by no_sikiriki »

detroit-mercy wrote: 24/11/2021 19:55
no_sikiriki wrote: 24/11/2021 15:17

da, što kaže jedan čovjek, u kontekstu djece, "bolje da te želim, nego da te žalim" :D
Gledaj, tebi se ide i to dobro ali ti zao ostaviti babu i majku, pa sad ocekujes od foruma da ti kaze hajde bona jebes starce, oni su svoje prozivjeli :mrgreen:.
To je odluka koju moras sama/sami donijeti sve drugo je tarlahanje.
Ako hoces da ides bolje je da ides vec danas nego sutra, o juce da ne pricamo (iz mnogo razloga da ne nabrajam) ako ti je zao ostaviti starce onda sjedi tu i ne razmisljaj o odlasku nego ulozi svu energiju u ostanak i stvaranje sto boljih uslova tu gdje je jesi.
Ovako dzabe sjedis na vagi.
ne očekujem ja nikakve deep and meaningful savjete na forumu, samo sam pitala kakva su iskustva ostalih ljudi :lol:
da sam ovdje samo radi roditelja, ne bih zapravo ni bila ovdje.
ali hvala svakako, sad cemo stvarati te bolje uslove za biti ovdje, a nekad kasnije mozda ici ako budemo zeljeli.
freman
Posts: 26
Joined: 26/11/2021 11:45

#104 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by freman »

Odrastao sam u Sarajevu u poslijeratnom periodu, imao zaista lijepo djetinjstvo. Tu sam završio osnovnu, pa srednju, pa fakultet, zaposlio se i imao priliku graditi solidnu budućnost. Vjerovatno dosta bolju priliku nego većina mojih vršnjaka. Međutim, pored svega, počeo sam se osjećati rekao bih "klaustrofobično", generalno nezadovoljno životom u Bosni. Otišao sam u Italiju prije tri godine i mislim da nisam mogao napraviti bolju odluku. Istina je da nedostaju porodica i prijatelji, ali osjećam se mnogo sretnije ovdje.
nekome
Posts: 2882
Joined: 17/05/2011 10:41

#105 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by nekome »

freman wrote: 09/12/2021 12:53 Odrastao sam u Sarajevu u poslijeratnom periodu, imao zaista lijepo djetinjstvo. Tu sam završio osnovnu, pa srednju, pa fakultet, zaposlio se i imao priliku graditi solidnu budućnost. Vjerovatno dosta bolju priliku nego većina mojih vršnjaka. Međutim, pored svega, počeo sam se osjećati rekao bih "klaustrofobično", generalno nezadovoljno životom u Bosni. Otišao sam u Italiju prije tri godine i mislim da nisam mogao napraviti bolju odluku. Istina je da nedostaju porodica i prijatelji, ali osjećam se mnogo sretnije ovdje.
Kakva je klima?
freman
Posts: 26
Joined: 26/11/2021 11:45

#106 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by freman »

nekome wrote: 09/12/2021 12:57
freman wrote: 09/12/2021 12:53 Odrastao sam u Sarajevu u poslijeratnom periodu, imao zaista lijepo djetinjstvo. Tu sam završio osnovnu, pa srednju, pa fakultet, zaposlio se i imao priliku graditi solidnu budućnost. Vjerovatno dosta bolju priliku nego većina mojih vršnjaka. Međutim, pored svega, počeo sam se osjećati rekao bih "klaustrofobično", generalno nezadovoljno životom u Bosni. Otišao sam u Italiju prije tri godine i mislim da nisam mogao napraviti bolju odluku. Istina je da nedostaju porodica i prijatelji, ali osjećam se mnogo sretnije ovdje.
Kakva je klima?
Toplije nego kod nas. Temperatura ne pada ispod nula stepeni, baš rijetko. Nema snijega, i ako padne malo otopi se odmah. Ljeto vruće naravno, mada temperature ne idu puno dana preko 30, ali vlažnost zraka je visoka i ne bude prijatno na ulici. Godišnje možda 7-8 mjeseci je uglavnom sunčano i toplo, 2-3 mjeseca su kiše, a ostale dane oblačno i maglovito.

Jučer pao snijeg, otopio se već, danas sunčano i prijatno.
daario naharis
Posts: 587
Joined: 17/06/2015 19:42

#107 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by daario naharis »

freman wrote: 09/12/2021 13:15
nekome wrote: 09/12/2021 12:57

Kakva je klima?
Toplije nego kod nas. Temperatura ne pada ispod nula stepeni, baš rijetko. Nema snijega, i ako padne malo otopi se odmah. Ljeto vruće naravno, mada temperature ne idu puno dana preko 30, ali vlažnost zraka je visoka i ne bude prijatno na ulici. Godišnje možda 7-8 mjeseci je uglavnom sunčano i toplo, 2-3 mjeseca su kiše, a ostale dane oblačno i maglovito.

Jučer pao snijeg, otopio se već, danas sunčano i prijatno.
Koji grad i struka? :D
User avatar
Dope_Man
Posts: 7760
Joined: 03/06/2016 16:31

#108 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Dope_Man »

no_sikiriki wrote: 14/11/2021 16:00
Digla_da_kreci wrote: 14/11/2021 15:51 Sto bi rekao Karahasan: ''Bosna je oduvijek prostor iz kojeg se odlazi, bjezi, protjeruje, a svi sretnici koji odu, pobjegnu ili budu protjerani, i ako do tada nisu znali sta su, postanu Bosanci onog trenutka kad se smjeste negdje drugdje, u nekom svijetu sretnijem od Bosne.''
sad si me podsjetila i na Šantića :D

Ostajte ovdje!…Sunce tuđeg neba,
Neće vas grijat kô što ovo grije;
Gorki su tamo zalogaji hljeba
Gdje svoga nema i gdje brata nije.

Od svoje majke ko će naći bolju?!
A majka vaša zemlja vam je ova;
Bacite pogled po kršu i polju,
Svuda su groblja vaših pradjedova.

Za ovu zemlju oni bjehu divi,
Uzori svijetli, što je branit znaše,
U ovoj zemlji ostanite i vi,
I za nju dajte vrelo krvi vaše.

Kô pusta grana, kad jesenja krila
Trgnu joj lišće i pokose ledom,
Bez vas bi majka domovina bila;
A majka plače za svojijem čedom.

Ne dajte suzi da joj s oka leti,
Vrat’te se njojzi u naručju sveta;
Živite zato da možete mrijeti
Na njenom polju gdje vas slava sreta!

Ovdje vas svako poznaje i voli,
A tamo niko poznati vas neće;
Bolji su svoji i krševi goli
No cvijetna polja kud se tuđin kreće.

Ovdje vam svako bratsku ruku steže –
U tuđem svijetu za vas pelen cvjeta;
Za ove krše sve vas, sve vas veže:
Ime i jezik, bratstvo, i krv sveta,

Ostajte ovdje!… Sunce tuđeg neba
Neće vas grijat kô što ovo grije –
Gorki su tamo zalogaji hljeba
Gdje svoga nema i gdje brata nije…
Ovo pali samo kod ljudi koji nemaju svoj identitet, pa im treba neki grupni da ih definise. Hebo mjesto gdje si rodjen, dom je tamo gdje ti je dobro, gdje lijepo zivis, gdje mozes da uzivas u zivotu bez straha, da ostvaris svoj potencijal, da odgajas djecu u zdravoj okolini..

I bas zbog ovog nabrojanog i ja upravo zavrsavam detalj i kroz koji mjesec aufiderzen ovoj politici, ovim prljavim rijekama i suncu na nebu kojeg trecinu godine ne vidim od smoga. A hljeb gore vec probah, nesto mi je i sladji nego ovdje. I to radim kao neko ko ovdje ima platu daleko iznad prosjeka. Ali nije sve u parama.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#109 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by u-pet-deka »

Ako pogledam situaciju ovdje u Danskoj, naši ljudi se mogu podijeliti u dvije glavne grupe. Ako uzmemo sve one od 25 godina pa do 65 godina tj. radno sposobna dob, onda se otprilike možemo grubo gledano podijeliti u dva lonca. Oni koji rade i oni koji žive od socijalne penzije. Mi koji radimo, zna se kada je godišnji odmor, zimski, praznik onaj ili ovaj, a naš dom je uglavnom tu gdje radimo, pa tako da nemamo neki problem sa ni tamo ni vamo. Ovi na socijalnim penzijama, bar 2/3 njih provodi šest ili više mjeseci izvan Danske odnosno u BiH, i ako po zakonu samo mogu dva mjeseca. Ali oni igraju na kratu dok dok ne budu uhvaćeni, pa onda i oni znaju da je dom ipak vamo a ne tamo. :D

Tamo gdje je posao i para je dom.
no_sikiriki
Posts: 16548
Joined: 11/12/2012 13:21

#110 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by no_sikiriki »

u-pet-deka wrote: 13/12/2021 00:33 Ako pogledam situaciju ovdje u Danskoj, naši ljudi se mogu podijeliti u dvije glavne grupe. Ako uzmemo sve one od 25 godina pa do 65 godina tj. radno sposobna dob, onda se otprilike možemo grubo gledano podijeliti u dva lonca. Oni koji rade i oni koji žive od socijalne penzije. Mi koji radimo, zna se kada je godišnji odmor, zimski, praznik onaj ili ovaj, a naš dom je uglavnom tu gdje radimo, pa tako da nemamo neki problem sa ni tamo ni vamo. Ovi na socijalnim penzijama, bar 2/3 njih provodi šest ili više mjeseci izvan Danske odnosno u BiH, i ako po zakonu samo mogu dva mjeseca. Ali oni igraju na kratu dok dok ne budu uhvaćeni, pa onda i oni znaju da je dom ipak vamo a ne tamo. :D

Tamo gdje je posao i para je dom.
Meni je stvarno bolestan taj naš mentalitet, taj život "na socijali" i nikad to neću razumjeti. I tu želju da se nekako "prevari" sistem. U Australiji sam kao student radila na info pultu jedne radnje gdje se vraća roba (refunds) i vrlo često kad bi neko htio na prevaru da nešto "zezne", jednim pogledom u njihovu kreditnu karticu bih vidjela ime i skontala "koliko je sati" zbog nekog "našeg" prezimena, ili bih čula razgovor izmeđe njih, jer ne bi znali da igrom slučaja znam naš jezik :-)
Last edited by no_sikiriki on 13/12/2021 17:45, edited 1 time in total.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#111 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Guadalajara »

Tema :thumbup:
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#112 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by u-pet-deka »

no_sikiriki wrote: 13/12/2021 14:57
u-pet-deka wrote: 13/12/2021 00:33 Ako pogledam situaciju ovdje u Danskoj, naši ljudi se mogu podijeliti u dvije glavne grupe. Ako uzmemo sve one od 25 godina pa do 65 godina tj. radno sposobna dob, onda se otprilike možemo grubo gledano podijeliti u dva lonca. Oni koji rade i oni koji žive od socijalne penzije. Mi koji radimo, zna se kada je godišnji odmor, zimski, praznik onaj ili ovaj, a naš dom je uglavnom tu gdje radimo, pa tako da nemamo neki problem sa ni tamo ni vamo. Ovi na socijalnim penzijama, bar 2/3 njih provodi šest ili više mjeseci izvan Danske odnosno u BiH, i ako po zakonu samo mogu dva mjeseca. Ali oni igraju na kratu dok dok ne budu uhvaćeni, pa onda i oni znaju da je dom ipak vamo a ne tamo. :D

Tamo gdje je posao i para je dom.
Meni je stvarno bolestan taj naš mentalitet, taj život "na socijali" i nikad to neću razumjeti. I tu želju da se nekako "prevari" sistem. U Australiji sam kao student radila na info pultu jedne radnje gdje se vraća roba (refunds) i vrlo često kad bi neko htio na prevaru da nešto "zezne", jednim pogledom u njihovu kreditnu karticu bih vidjela ime i skontala "koliko je sati" zbog nekog "našeg" prezimena, ili bih čula razgovor izmeđe njih, jer ne bi znali da igrom slučaja znam naš jezik :-)
Da su bar prevarili sistem za neku debelu gutu, nego nisu, jer od tih socijalnih primanja i penzija teško možete živjeti udobnim životom. Od nula godina pa sve do 2012. je isti taj sistem davao skoro svakome ko je tražio. Kriterijumi gotovo da nisu postojali. Dovoljno je bilo tvrditi da imate stalne bolove u leđima, dok u većini naših slučajeva loša integracija kao što je nesposobnost da vladate jezikom je bila više nego dovoljna za socijalne penzije. Moja mati je istu dobila, jer nije vladala jezikom. Problem je počeo oko 2009. godine kada je sve više naše 'omladine' (ispod 40 godina), ali i danaca i ostalih)), počelo da traži tu socijalnu penziju kako bi mogli biti u BiH a imati sigurno primanje. Poznajem dobar broj te omladine koja prije 12 -13 godina je imala nekih 30 - 35 godina starosti. Danas ti isti imaju skoro 50 godina, ali žive na državnom džeparcu a sada i na socijalnoj penziji skoro cijeli život, mislim ovdje. I naravno da imaju taj problem niti ovdje niti dole. Varaju sistem kada su u BiH, jer samo 60 dana u kalendarskoj godini mogu legalno biti dole a ovdje opet su otpisani od nas koji radimo, jer nemamo vremena.

Ove godine tj. 2022. nema povećanja tih socijalnih penzija. Obično ih svake godine povećaju u bruto vrijednosti za oko 100 maraka. Kriza u ni tamo, ni vamo- landu :D
LjutiDabar
Posts: 29
Joined: 23/01/2022 19:31

#113 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by LjutiDabar »

Super tema.
Ja kada sam otisla definitivno nisam ni planirala ni zeljela otici zauvijek, ali jednostavno zivot krene u nekom smjeru, gradis ga i kada pravis odluku par godina kasnije o povratku ne pravis je na istim temeljima.
Neko je napisao prije par stranica:
"Meni jos u glavi slika od onda kad sam otisao a kad se vratim nista nije isto, komsiluk ljudi pun koje ne znam i nista nije isto. Kao da te neko uspavao 20 godina i onda te probudio i sve se promjenilo a ti jos uvjek mislis da je isto."

I bas je tako, ja se u glavi tako jasno sjecam posljednjih dana kuci (Sarajevo), sjecam se i misli i osjecaja, bio je kraj ljeta,nakon toliko godina bukvalno se sjecam mirisa veceri i nekih random slika u glavi - i te slike stoje kao zamrznute. Ne znam zasto se tako jasno sjecam, odjece na sebi i sandala i boje laka za nokte :?
Uglavnom, koliko god cesto ili rijetko da dolazis, poslije par godina vidis da se sve pomjerilo u nekom svom smjeru nezavisno od tebe, kao da te nikad nije ni bilo. Ostavis mozda neku rupu negdje ali se ona sama od sebe popuni i kada se vratis vise nemas svoje mjesto.

Zapravo sam se registrovala da pitam ljude razmisljaju li o povratku i ako se neko u posljedenje vrijeme vratio u zrelim godinama kakva su vasa iskustva? A onda naletim na ovu temu i otprilike je slicna...
no_sikiriki
Posts: 16548
Joined: 11/12/2012 13:21

#114 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by no_sikiriki »

LjutiDabar wrote: 25/01/2022 21:34 Super tema.
Ja kada sam otisla definitivno nisam ni planirala ni zeljela otici zauvijek, ali jednostavno zivot krene u nekom smjeru, gradis ga i kada pravis odluku par godina kasnije o povratku ne pravis je na istim temeljima.
Neko je napisao prije par stranica:
"Meni jos u glavi slika od onda kad sam otisao a kad se vratim nista nije isto, komsiluk ljudi pun koje ne znam i nista nije isto. Kao da te neko uspavao 20 godina i onda te probudio i sve se promjenilo a ti jos uvjek mislis da je isto."

I bas je tako, ja se u glavi tako jasno sjecam posljednjih dana kuci (Sarajevo), sjecam se i misli i osjecaja, bio je kraj ljeta,nakon toliko godina bukvalno se sjecam mirisa veceri i nekih random slika u glavi - i te slike stoje kao zamrznute. Ne znam zasto se tako jasno sjecam, odjece na sebi i sandala i boje laka za nokte :?
Uglavnom, koliko god cesto ili rijetko da dolazis, poslije par godina vidis da se sve pomjerilo u nekom svom smjeru nezavisno od tebe, kao da te nikad nije ni bilo. Ostavis mozda neku rupu negdje ali se ona sama od sebe popuni i kada se vratis vise nemas svoje mjesto.

Zapravo sam se registrovala da pitam ljude razmisljaju li o povratku i ako se neko u posljedenje vrijeme vratio u zrelim godinama kakva su vasa iskustva? A onda naletim na ovu temu i otprilike je slicna...
Baš si lijepo ovo opisala, ostanu tako neka sjećanja zauvijek i uvijek su to neki random detalji.
Ja kad sam po drugi put otišla vani 2006. mislila sam da ću tamo i ostati, međutim 5.5 godina mi je bilo dosta, poželila se kuće i Sarajeva, mislila sve će to biti bajno i sjajno kad se vratim...ali ne ide to baš tako. Još uvijek sam na dvije stolice i 10 godina poslije povratka u Sa. I sad da me pitaš je li to bio "pametan" potez, s obzirom na stanje ovdje, odgovor je ne. Mislim naravno da ima milion pros i cons za biti ovdje ili vani, ali ako uključiš razum, trenutno stvarno nije neka zdrava atmosfera za živjeti ovdje. Ako ti ne treba posao i doktori - onda preporučujem. :mrgreen:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7221
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#115 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Rockefeller »

Ja sam ovamo :lol: Ne bi se ni za drzavni posao vratio. Jednostavno se lako prilagodit na zdrav i normalan sistem. Ima li nasih ljudi? Pa di ih nece biti, :kiss:
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#116 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Nadzornik »

Rockefeller wrote: 26/01/2022 21:20 Ja sam ovamo :lol: Ne bi se ni za drzavni posao vratio. Jednostavno se lako prilagodit na zdrav i normalan sistem. Ima li nasih ljudi? Pa di ih nece biti, :kiss:
Boga mi,sunce tudjeg neba je mene lijepo ugrijalo... :thumbup:
Cellos
Posts: 110
Joined: 27/01/2022 17:12

#117 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Cellos »

Super tema, maksuz sam se registrovao zbog nje. :thumbup:

Za 5 dana sam u Deutschland aBd i moram priznat da jedva cekam. Bio sam vec tu pa znam gdje idem, nije na slijepo. Ceka nas stan, dakle samo uselit sa 2 kofera. Sto se tice prijatelja, imam jos samo jednog. Drugih 5 je rasuto po svijetu bukvalno. Malo tuzno, ali tako je jbg. Ide se gdje je posao i para.

Da sam lose zivio ovdje, nisam zaista. Normalan posao, plata, roditelji isto imaju fino, nista pretjerano ali normalan zivot. Sreca pa ce mi i zena odmah sa mnom, pa ce biti obicnije nekako. Odlazim zbog korupcije, nacionalizma (vjecno iste teme), zbog normalnog sistema vani i bolje buducnosti za djecu. Odlazim zbog letargije, mojih 5 prijatelja su po slikama pola Europe obisli za 2-3 godine, a ovdje vecina radila u Bingu, Fast Foodu nekom ili robovlasnickoj firmi u proizvodnji.

Da li ce mi faliti grad? Apsolutno nece. Studirao sam u Sarajevu, kad sam se vratio, sve je apsolutno isto ostalo u tom gradu, samo izmjenjeno stanovnistvo, nisam nikog znao po gradu. Otisli ljudi. Prijatelja haman i nemam vise ovdje. Roditelja mi jedino hoce biti zao, ali sam miran kad znam da imaju normalan posao i primanja i svoj stan, a Njemacka nije toliko daleko, sat i p'o avionom i tu si. Njima koliko je zao, duplo toliko im je drago i svjesni su da idemo za jos bolju buducnost. Dodju oni, dodjemo mi, ostanemo u kontaktu zahvaljujuci ovim drustvenim mrezama i to je to. Kako je prije tek bilo, morao si na govornicu otic da se javis :thumbup:
User avatar
Ajs_Nigrutin
Posts: 401
Joined: 14/10/2020 22:44

#118 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Ajs_Nigrutin »

:thumbup: Hairli bilo!
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#119 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by moonca »

Cellos wrote: 27/01/2022 17:28 Super tema, maksuz sam se registrovao zbog nje. :thumbup:

Za 5 dana sam u Deutschland aBd i moram priznat da jedva cekam. Bio sam vec tu pa znam gdje idem, nije na slijepo. Ceka nas stan, dakle samo uselit sa 2 kofera. Sto se tice prijatelja, imam jos samo jednog. Drugih 5 je rasuto po svijetu bukvalno. Malo tuzno, ali tako je jbg. Ide se gdje je posao i para.

Da sam lose zivio ovdje, nisam zaista. Normalan posao, plata, roditelji isto imaju fino, nista pretjerano ali normalan zivot. Sreca pa ce mi i zena odmah sa mnom, pa ce biti obicnije nekako. Odlazim zbog korupcije, nacionalizma (vjecno iste teme), zbog normalnog sistema vani i bolje buducnosti za djecu. Odlazim zbog letargije, mojih 5 prijatelja su po slikama pola Europe obisli za 2-3 godine, a ovdje vecina radila u Bingu, Fast Foodu nekom ili robovlasnickoj firmi u proizvodnji.

Da li ce mi faliti grad? Apsolutno nece. Studirao sam u Sarajevu, kad sam se vratio, sve je apsolutno isto ostalo u tom gradu, samo izmjenjeno stanovnistvo, nisam nikog znao po gradu. Otisli ljudi. Prijatelja haman i nemam vise ovdje. Roditelja mi jedino hoce biti zao, ali sam miran kad znam da imaju normalan posao i primanja i svoj stan, a Njemacka nije toliko daleko, sat i p'o avionom i tu si. Njima koliko je zao, duplo toliko im je drago i svjesni su da idemo za jos bolju buducnost. Dodju oni, dodjemo mi, ostanemo u kontaktu zahvaljujuci ovim drustvenim mrezama i to je to. Kako je prije tek bilo, morao si na govornicu otic da se javis :thumbup:
Ne odlazis ti zbog korupcije i svega sto si naveo .. nego oportunista.. imash shansu ..ok iskoristi. kad su mogli njih 5-ca . mozes i ti i svi koji se odluce... a, da navedenih okolnosti tamo nema.. i da je sve uredjeno. tek ches da vidish i osjetish.
Sretno
Cellos
Posts: 110
Joined: 27/01/2022 17:12

#120 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Cellos »

moonca wrote: 27/01/2022 18:10
Cellos wrote: 27/01/2022 17:28 Super tema, maksuz sam se registrovao zbog nje. :thumbup:

Za 5 dana sam u Deutschland aBd i moram priznat da jedva cekam. Bio sam vec tu pa znam gdje idem, nije na slijepo. Ceka nas stan, dakle samo uselit sa 2 kofera. Sto se tice prijatelja, imam jos samo jednog. Drugih 5 je rasuto po svijetu bukvalno. Malo tuzno, ali tako je jbg. Ide se gdje je posao i para.

Da sam lose zivio ovdje, nisam zaista. Normalan posao, plata, roditelji isto imaju fino, nista pretjerano ali normalan zivot. Sreca pa ce mi i zena odmah sa mnom, pa ce biti obicnije nekako. Odlazim zbog korupcije, nacionalizma (vjecno iste teme), zbog normalnog sistema vani i bolje buducnosti za djecu. Odlazim zbog letargije, mojih 5 prijatelja su po slikama pola Europe obisli za 2-3 godine, a ovdje vecina radila u Bingu, Fast Foodu nekom ili robovlasnickoj firmi u proizvodnji.

Da li ce mi faliti grad? Apsolutno nece. Studirao sam u Sarajevu, kad sam se vratio, sve je apsolutno isto ostalo u tom gradu, samo izmjenjeno stanovnistvo, nisam nikog znao po gradu. Otisli ljudi. Prijatelja haman i nemam vise ovdje. Roditelja mi jedino hoce biti zao, ali sam miran kad znam da imaju normalan posao i primanja i svoj stan, a Njemacka nije toliko daleko, sat i p'o avionom i tu si. Njima koliko je zao, duplo toliko im je drago i svjesni su da idemo za jos bolju buducnost. Dodju oni, dodjemo mi, ostanemo u kontaktu zahvaljujuci ovim drustvenim mrezama i to je to. Kako je prije tek bilo, morao si na govornicu otic da se javis :thumbup:
Ne odlazis ti zbog korupcije i svega sto si naveo .. nego oportunista.. imash shansu ..ok iskoristi. kad su mogli njih 5-ca . mozes i ti i svi koji se odluce... a, da navedenih okolnosti tamo nema.. i da je sve uredjeno. tek ches da vidish i osjetish.
Sretno
Hvala. Naravno, iskorisiti priliku, slazem se. Znam kako je tamo, zivio sam 6 godina, zbog toga i imam priliku. :mrgreen:
BlackRiver
Posts: 418
Joined: 11/07/2012 10:36

#121 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by BlackRiver »

Dom je tamo gdje ti je dobro. Nekome je to njegov sokak u nakaradnoj drzavi Bosni, a nekome evropske metropole.

Za mene je to selo u Austriji :)
User avatar
Rockefeller
Posts: 7221
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#122 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Rockefeller »

BlackRiver wrote: 27/01/2022 19:34 Dom je tamo gdje ti je dobro. Nekome je to njegov sokak u nakaradnoj drzavi Bosni, a nekome evropske metropole.

Za mene je to selo u Austriji :)
U kakvo si se to selo svalio/la :mrgreen:
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#123 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Nadzornik »

Rockefeller wrote: 27/01/2022 23:06
BlackRiver wrote: 27/01/2022 19:34 Dom je tamo gdje ti je dobro. Nekome je to njegov sokak u nakaradnoj drzavi Bosni, a nekome evropske metropole.

Za mene je to selo u Austriji :)
U kakvo si se to selo svalio/la :mrgreen:
Vjerovatno u neko dobro kao sto su i inace sva sela u Austriji lijepa i lijepo uredjena.
A kako i ne bi bila kad je u Austriji obicaj da se "sirotinja" svaljuje u gradove u potrazi za poslom a bogatasi prave vile po selima i tamo
provode vecinu vremena.
Kad se misli na sela u Austriji to uopste ne moze da se poredi sa nasim selima jer kroz njihova sela prolaze auto putevi,moderne ceste,
moderno uredjene stale uz koje tj. u njihovoj neposrednoj blizini bljeste svjetla salona za prodaju najnovijih modela Mercedesa,BMW-ova a
i velike firme grade fabrike na periferiji velikih gradova pored sela i farmi.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7221
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#124 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Rockefeller »

Mene to interesuje da vidim di je ko :mrgreen:

Jer selo u DE je dvadeset puta ruznije od sela u Ö. To govorim jer se ne bi mogao vidjeti nigdje sem Berlina.
Cellos
Posts: 110
Joined: 27/01/2022 17:12

#125 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Cellos »

Rockefeller wrote: 27/01/2022 23:44 Mene to interesuje da vidim di je ko :mrgreen:

Jer selo u DE je dvadeset puta ruznije od sela u Ö. To govorim jer se ne bi mogao vidjeti nigdje sem Berlina.
Bavarska sela su lijepa isto tako. Berlin slobodan da slobodniji ne moze bit :D
Post Reply