Ni tamo, ni vamo

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#1 Ni tamo, ni vamo

Post by no_sikiriki »

Kakvo je vaše iskustvo životno, ako ste živjeli neki period van BiH, ili jos uvijek živite, ili ste se vratili?
Možete li ikad biti sretni, ili je "grass always greener on the other side"?

Ja ne mogu nikako da budem skroz ok na jednom mjestu, jer ide vjecito poređenje sa onim drugim mjestom.
Živim u Sarajevu, ali čak i kroz forum vidim da najviše zajedničkog imam sa ljudima koji žive vani.
Očito da sam odlučila da ću radije biti u Sarajevu iz određenih razloga, dakle izvagala sam da preferiram život ovdje, ali opet se ne mogu pomiriti sa nekim stvarima.

Kakva su vaša iskustva?
User avatar
Rockefeller
Posts: 7220
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#2 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Rockefeller »

Otis´o sam. Najbolja, najpametnija odluka u zivotu. Ne mogu da vjerujem da se ljudi pomire sa situacijom da im neki debil kroji sudbinu.
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#3 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by jasib »

Rockefeller wrote: 13/11/2021 13:23 Otis´o sam. Najbolja, najpametnija odluka u zivotu. Ne mogu da vjerujem da se ljudi pomire sa situacijom da im neki debil kroji sudbinu.
Da si stvarno otišao, ne bi imao 4800 postova na ovom forumu. Laži druge, ali nemoj sebe lagati :-)
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#4 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by no_sikiriki »

jasib wrote: 13/11/2021 13:26
Rockefeller wrote: 13/11/2021 13:23 Otis´o sam. Najbolja, najpametnija odluka u zivotu. Ne mogu da vjerujem da se ljudi pomire sa situacijom da im neki debil kroji sudbinu.
Da si stvarno otišao, ne bi imao 4800 postova na ovom forumu. Laži druge, ali nemoj sebe lagati :-)
niko ne kaze da nema nostalgije kad se ode, ja sam je imala kad sam bila vani. isto kao sto sad nostalgisem za tim drugim mjestom. u tome i jeste kvaka.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7220
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#5 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Rockefeller »

jasib wrote: 13/11/2021 13:26
Rockefeller wrote: 13/11/2021 13:23 Otis´o sam. Najbolja, najpametnija odluka u zivotu. Ne mogu da vjerujem da se ljudi pomire sa situacijom da im neki debil kroji sudbinu.
Da si stvarno otišao, ne bi imao 4800 postova na ovom forumu. Laži druge, ali nemoj sebe lagati :-)
Sidje sveznajuci nisam te prepozn´o :lol: Kakve su to konstatacije zivota ti? Nivo dvanaestogodisnjaka :lol:
Zoya
Posts: 23149
Joined: 09/06/2008 14:54

#6 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Zoya »

no_sikiriki wrote: 13/11/2021 13:30
jasib wrote: 13/11/2021 13:26

Da si stvarno otišao, ne bi imao 4800 postova na ovom forumu. Laži druge, ali nemoj sebe lagati :-)
niko ne kaze da nema nostalgije kad se ode, ja sam je imala kad sam bila vani. isto kao sto sad nostalgisem za tim drugim mjestom. u tome i jeste kvaka.
Ja mislim da trebaš sjesti sama sa sobom i odlučiti šta je najbolje za tebe, vašu djecu, u kakvom okruženju želiš da rastu a u kakvom ne. Kada to odlučiš, neće biti neke veće nostalgije i pitanja. Barem ja za sebe tako.
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#7 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by no_sikiriki »

Zoya wrote: 13/11/2021 14:49
no_sikiriki wrote: 13/11/2021 13:30

niko ne kaze da nema nostalgije kad se ode, ja sam je imala kad sam bila vani. isto kao sto sad nostalgisem za tim drugim mjestom. u tome i jeste kvaka.
Ja mislim da trebaš sjesti sama sa sobom i odlučiti šta je najbolje za tebe, vašu djecu, u kakvom okruženju želiš da rastu a u kakvom ne. Kada to odlučiš, neće biti neke veće nostalgije i pitanja. Barem ja za sebe tako.
Ma trenutno je bolje da smo ovdje, sto ne znaci da u buducnosti necemo biti negdje drugo. Nazalost kad imas porodicu ne mozes bas sjesti sam sa sobom, jer ima vise faktora za razmatranje. Da imam priliku zivjeti negdje drugo u Europi, ne bih se dugo mislila, ali to mi nazalost nije u opticaju.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16995
Joined: 31/03/2019 14:56

#8 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by vjeshalica »

no_sikiriki wrote: 13/11/2021 11:43 Kakvo je vaše iskustvo životno, ako ste živjeli neki period van BiH, ili jos uvijek živite, ili ste se vratili?
Možete li ikad biti sretni, ili je "grass always greener on the other side"?

Ja ne mogu nikako da budem skroz ok na jednom mjestu, jer ide vjecito poređenje sa onim drugim mjestom.
Živim u Sarajevu, ali čak i kroz forum vidim da najviše zajedničkog imam sa ljudima koji žive vani.
Očito da sam odlučila da ću radije biti u Sarajevu iz određenih razloga, dakle izvagala sam da preferiram život ovdje, ali opet se ne mogu pomiriti sa nekim stvarima.

Kakva su vaša iskustva?
Kad bi otisla makar privremeno negdje dalje ali na duzi period,brzo bi se operisala od SA. Vjeruj dobila bi prosvjetljenje ne bi ti na kraj pameti bilo da se ovdje vracas.
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#9 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by no_sikiriki »

Pa živjela sam. I nostalgisala. Zadnjih 10 godina sam ovdje. I sad naravno nostalgišem za onim drugim "domom", koji mi je sada predaleko. :D
yoyo13
Posts: 1021
Joined: 05/05/2014 19:18

#10 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by yoyo13 »

Sve to zavisi dosta i do karaktera, ljudi oko tebe, posla koji radis... sta ce supci koje niko nije gotivio od osnovne, srednje, faxa pa nadalje, njemu i jest bolje da ode negdje gdje moze uspjet sam ko da je sugav.... dosta ljudi znam sto su zavrsili fakultete i vratili se svojim kucama, jos vise ih je ostalo i to razumijem, nemaju se gdje vratiti a vani ima dosta bolji start... al 90% njih koji je ostalo je vazda u nekom tom štresu ili kako se vec zove, kad ih slusam kad krenu kukat tacno bi mu slao 300 eura da ide svake sedmice gdje na odmor, tako da sam siguran da pate za nasim rahatluk koliko toliko....
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Truba »

I ja imam nostalgiju za selom gdje sam bio izbjeglica

Prije ce biti da staris
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#12 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by _BataZiv_0809 »

Svaka cast za temu, o ovom se nikad nije diskutovalo.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4191
Joined: 25/08/2013 13:31

#13 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by JanuaryJones »

_BataZiv_0809 wrote: 13/11/2021 16:00 Svaka cast za temu, o ovom se nikad nije diskutovalo.
:lol: de ba Batice :D
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#14 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by no_sikiriki »

_BataZiv_0809 wrote: 13/11/2021 16:00 Svaka cast za temu, o ovom se nikad nije diskutovalo.
nadam se da nije sarkazam. :lol: hard to tell na forumu.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#15 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by crveni_makovi »

Ja sam živjela lijepo djetinjstvo u Jugoslaviji i uvijek sam i tada stalno maštala kako ću da lutam. Bilo je par konkretnih zemalja i okruženja koja su privlačila tu moju dječiju glavu. Počesto sam tvrdila da je došlo do neke zamjene u porodilištu.
Poslije rata sam bila potpuno izgubila osjećaj za prostor cijele bivše domovine. Što dalje, ja bila mirnija. Kopala rukama i nogama da odem ali je to sve bilo vrlo teško bez novca, ičije podrške a postojanog integriteta. Išla sam svuda ali se i vraćala.
Bolest roditelja i sestre su učinili da zacementiram te težnje. Ne želim više ni otići iz BiH, ne želim ni imati svoju porodicu. To su mi pored zdravlja bile dvije najbitnije želje a nemam ih više.
Ne dotiču me se više dešavanja u BiH.
Borim se za zdravlje, da očistim odvode oko kuće, ne nakupljam obaveze, učinim što više za najbliže kojima je puno gore nego meni.
Nije bilo uslova i sad mi je ok ovdje.
snijeg_led
Posts: 6675
Joined: 08/12/2019 21:35

#16 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by snijeg_led »

odlazak iz domovine je najteza odluka koju jedan covjek moze donijeti za sebe

kad odes pocinje borba sam protiv sviih. Zivjela sam u tri strane drzave i u svakoj imama zivotna iskustva koja ne bi mijenjala nizasta. naucila druge kulture, jezike, radila u odlicinim timovima, izgradila sebe, svoje vidike, pomogla porodici i kome sam vec mogla.
nisam se pokajala i opet bi isto. ali uvijek se vracam i moj zivot je tamo - vamo dok god postojim.

U BiH kakva je danas ne bi se mogla vratiti za stalno samo iz dva razloga: ako bi mi bilo potrebno, ne bi mogla ostvariti svoja prava koja mi pripadaju zakonom i bojala bi se da padnem u ruke zdravstvenom sistemu koji je jako los.
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#17 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by no_sikiriki »

crveni_makovi wrote: 13/11/2021 16:19 Ja sam živjela lijepo djetinjstvo u Jugoslaviji i uvijek sam i tada stalno maštala kako ću da lutam. Bilo je par konkretnih zemalja i okruženja koja su privlačila tu moju dječiju glavu. Počesto sam tvrdila da je došlo do neke zamjene u porodilištu.
Poslije rata sam bila potpuno izgubila osjećaj za prostor cijele bivše domovine. Što dalje, ja bila mirnija. Kopala rukama i nogama da odem ali je to sve bilo vrlo teško bez novca, ičije podrške a postojanog integriteta. Išla sam svuda ali se i vraćala.
Bolest roditelja i sestre su učinili da zacementiram te težnje. Ne želim više ni otići iz BiH, ne želim ni imati svoju porodicu. To su mi pored zdravlja bile dvije najbitnije želje a nemam ih više.
Ne dotiču me se više dešavanja u BiH.
Borim se za zdravlje, da očistim odvode oko kuće, ne nakupljam obaveze, učinim što više za najbliže kojima je puno gore nego meni.
Nije bilo uslova i sad mi je ok ovdje.
Žao mi je zbog ovih okolnosti. Znam kako je kad imas zdravstvenih problema, i zelim ti sto brze ozdravljenje/poboljsanje.
Mnogi koji su i otisli vani vracali su se zbog loseg zdravlja/starosti roditelja i to je cesto vazan faktor.
snijeg_led wrote: 13/11/2021 16:24 odlazak iz domovine je najteza odluka koju jedan covjek moze donijeti za sebe

kad odes pocinje borba sam protiv sviih. Zivjela sam u tri strane drzave i u svakoj imama zivotna iskustva koja ne bi mijenjala nizasta. naucila druge kulture, jezike, radila u odlicinim timovima, izgradila sebe, svoje vidike, pomogla porodici i kome sam vec mogla.
nisam se pokajala i opet bi isto. ali uvijek se vracam i moj zivot je tamo - vamo dok god postojim.

U BiH kakva je danas ne bi se mogla vratiti za stalno samo iz dva razloga: ako bi mi bilo potrebno, ne bi mogla ostvariti svoja prava koja mi pripadaju zakonom i bojala bi se da padnem u ruke zdravstvenom sistemu koji je jako los.
slazem se. imamo vrlo slicna iskustva. jedino sto sam ja tu ipak zadnjih 10 godina, i upravo je zdravstvo jedan od bitnijih faktora zbog kojeg bi opet otisla odavde.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#18 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by u-pet-deka »

no_sikiriki wrote: 13/11/2021 11:43 Kakvo je vaše iskustvo životno, ako ste živjeli neki period van BiH, ili jos uvijek živite, ili ste se vratili?
Možete li ikad biti sretni, ili je "grass always greener on the other side"?

Ja ne mogu nikako da budem skroz ok na jednom mjestu, jer ide vjecito poređenje sa onim drugim mjestom.
Živim u Sarajevu, ali čak i kroz forum vidim da najviše zajedničkog imam sa ljudima koji žive vani.
Očito da sam odlučila da ću radije biti u Sarajevu iz određenih razloga, dakle izvagala sam da preferiram život ovdje, ali opet se ne mogu pomiriti sa nekim stvarima.

Kakva su vaša iskustva?

Na vama je da kreirate sopstveni ambijent. Naravno da postoje stvari koje ne mogu usvojiti (ili prihvatiti) ovdje, a ni kada sam u Bosni, ali iskreno govoreći, ne gubim vrijeme na takve stvari. Definitivno nisam na dvije stolice. Bosna je samo posjeta, a ovdje živim, i to od 1992.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#19 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Truba »

Znaci nisi sudjelovao u obrambeno odlobodilackom ratu?
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#20 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by karanana »

Ni u domovinskom
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#21 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by no_sikiriki »

u-pet-deka wrote: 13/11/2021 17:18
no_sikiriki wrote: 13/11/2021 11:43 Kakvo je vaše iskustvo životno, ako ste živjeli neki period van BiH, ili jos uvijek živite, ili ste se vratili?
Možete li ikad biti sretni, ili je "grass always greener on the other side"?

Ja ne mogu nikako da budem skroz ok na jednom mjestu, jer ide vjecito poređenje sa onim drugim mjestom.
Živim u Sarajevu, ali čak i kroz forum vidim da najviše zajedničkog imam sa ljudima koji žive vani.
Očito da sam odlučila da ću radije biti u Sarajevu iz određenih razloga, dakle izvagala sam da preferiram život ovdje, ali opet se ne mogu pomiriti sa nekim stvarima.

Kakva su vaša iskustva?

Na vama je da kreirate sopstveni ambijent. Naravno da postoje stvari koje ne mogu usvojiti (ili prihvatiti) ovdje, a ni kada sam u Bosni, ali iskreno govoreći, ne gubim vrijeme na takve stvari. Definitivno nisam na dvije stolice. Bosna je samo posjeta, a ovdje živim, i to od 1992.
eh, to je ipak drugacije kad zivis u kontinuitetu negdje. kod mene je citav zivot "isprekidan", vani od 96-2000, pa ovdje, pa opet 2006-2011 vani, pa zadnjih 10 godina ovdje, s tim da sam i u sklopu tih 10 godina po vise mjeseci zivjela negdje 2014. i 2016.
Tako da sad shvatam zasto sam na dvije ili vise stolica :-)
User avatar
ToyoOptics
Posts: 95
Joined: 06/06/2021 09:14

#22 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by ToyoOptics »

Davno sam otisao, dosta se promijenilo u urbanom smislu, kada dodjem bude mi dobro. Ono sto onemogucava nostalgiju jeste nepotizam, kradja u svim sektorima, korupcija, nestabilna politicka situacija, lose zdrastvo, ponasanje dijela populacije, parkiranje i voznja po trotoarima, prljavstina, neljubaznost. Kada dodjem nikada se ne ofiram, oblacim se totalno anonimno, da ne upadam u oci, ne zbog nekakve skupe gardarobe, vec zbog negativne etikete dijasporca, ispadas gradjanin drugog reda, neko ko je maltene izdajnik. Zbog svega toga se jako dobro osjecam ovdje gdje zivim i gdje sam zasnovao familiju.
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#23 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by no_sikiriki »

ToyoOptics wrote: 13/11/2021 17:51 Davno sam otisao, dosta se promijenilo u urbanom smislu, kada dodjem bude mi dobro. Ono sto onemogucava nostalgiju jeste nepotizam, kradja u svim sektorima, korupcija, nestabilna politicka situacija, lose zdrastvo, ponasanje dijela populacije, parkiranje i voznja po trotoarima, prljavstina, neljubaznost. Kada dodjem nikada se ne ofiram, oblacim se totalno anonimno, da ne upadam u oci, ne zbog nekakve skupe gardarobe, vec zbog negativne etikete dijasporca, ispadas gradjanin drugog reda, neko ko je maltene izdajnik. Zbog svega toga se jako dobro osjecam ovdje gdje zivim i gdje sam zasnovao familiju.
sve ok, razumijemo se, ali Boga ti o kakvoj se to odjeći radi?? :-)
User avatar
ToyoOptics
Posts: 95
Joined: 06/06/2021 09:14

#24 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by ToyoOptics »

no_sikiriki wrote: 13/11/2021 17:58
sve ok, razumijemo se, ali Boga ti o kakvoj se to odjeći radi?? :-)
Ma, nisam ti ja nikada bio sminker i od odjece, ali kada dodjem u Sarajevo, vidim djecu dijasporaca, smijesno obucena kao Kanye West, npr. Ono, podvuce se crta, udari se zumba, da se pokaze da ne zive tu (i prica se glasno na stranom jeziku). Ja se oblacim normalno i ovdje i tamo.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#25 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Truba »

karanana wrote: 13/11/2021 17:42 Ni u domovinskom
Dezertercina

Amnestija je najveca karina sto je napravljena
Post Reply