NGO - Jel propo?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
Čovjek i po'

NGO - Jel propo?

Post by Čovjek i po' » 12/04/2010 16:03

Pozdrav raja,
vjerujem da ovdje ima dosta onih koji su radili ili rade u NGO, pa me interesuje jedna stvar.
Ja i drugovi smo negdje 2006/2007 registrovali NGO i par mjeseci nesto radili. Kontali da oformimo samoodrzivu NGO, medjutim, uspjeli smo da svojim doprinosom skuckamo svega cirka 500 KM koje smo potrosili na daljnje akcije. Eh sada, kako nismo nista delali vec par godina, tacnije cirka tri godine, mene interesuje da li nam je NGO automatski ugasen ili mozemo da i dalje nastavimo sa radom.
Imali smo i bankovni racun, medjutim niko nista nije dirao, niti pipao tri godine.
Je li nam taj racun ugasen ili nije?

Hvala na odgovorima.

iSwagga

Re: NGO - Jel propo?

Post by iSwagga » 12/04/2010 16:11

Da li ti je NGO registrovan na entitetskom ili drzavnom nivou?
Po pravilu trebao bih biti ugasen ali sa mogucnosti obnove u ministarstvu pravde (da li BiH ili entitetsko)..
Sto se tice racuna.. to se isto moze obnoviti.. ali ti je sve propalo..

Cime se bavi NGO?

Čovjek i po'

Post by Čovjek i po' » 12/04/2010 16:15

Registrovali smo se bili kod kantonalnog ministarstva, a koliko nam je teta rekla, dakle mogli smo djelovat na entitetskom nivou. Nema veze za novac na banci, nije ga bilo mnogo, jer to i nije bitno, gora mi je papirologija :D
Znaci, da bih dalje mogli da djelujemo, morali bi sve obnovit! Uglavnom, ugasen :(
Ma ideja je bila da se bavimo edukacijom, ali dobrovoljno, tj. da ne ovisimo od donatora.

amrica

Post by amrica » 12/04/2010 16:31

Nazoves banku i pitas sta je sa racunom, najlakse.... :) i jos ti kazu sta mozes dalje uraditi, reaktivirati, otvoriti novi, ...

melbaa

Post by melbaa » 14/04/2010 12:41

Sukladno Zakonu o udruzenjima i fondacijama, jedan od nacina prestanka rada udruzenja je ako se utvrdi da je udruzenje ili fondacija prestala djelovati.
Smatrat ce se da je udruzenje prestalo djelovati ako je proteklo dvostruko vise vremena utvrdjenog statutom udruzenja za odrzavanje skupstine, askupstina udruzenja nije odrzana. Drugi slucaj je ako se broj clanova udruzenja smanjio ispod broja odredjenog zakonom za osnivanje udruzenja, a skupstina udruzenja u roku tri mjeseca od dan anastupanja ove okolnosti ne donese odluku o prijemu novih clanova.

Kada kantonalni organ utvrdi ove cinjenice donosi rjesenje o prestanku rada udruzenja.

Ako nadlezni organ u vasem slucaju nije donio ovo rjesenje (a da ga je donio poslao bi vam ga na adresu odnostno objavio bi ga) onda ste jos upisani u registar sto ce reci postojite.

filozofija

Post by filozofija » 20/06/2012 15:33

Slican slucaj je bio i kod mene.
Proslo je nekih pet godina otkako NGO nije aktivan. Raspitivao sam se kod raje koja se bavila sa NGO i oni su mi potvrdili da se to nakon odredjenog vremena ugasi, odnosno da se izbrise iz registra. Takodjer, provjeravao sam bankovni racun i rekli su da je ugasen, a sto se nekih dvijestotinjak maraka tice, na to sam mogao zaboraviti :)

Post Reply