Nezavisni Sandzak

Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#126 Re: Nezavisni Sandzak

Post by Haman2 »

by Seyfo » 25/06/2019 00:08

Zakljucak je da je nezavisni Sandzak ili eventualno otcjepljen i nekome pripojen, isto kao i nezavisna Republika Srpska: glupost. Ali ta glupost treba da se spominje kad god se spomene otcjepljenje,referendum PC ili bilo sta u smjeru razgradnje BiH. Djelovalo bi kao penicilin,protuotrov,uzvratni samar. Vremenom bi izmedju te dvije gluposti bio stavljen znak jednakosti i skupa bi otisle na smetljiste istorije.
:thumbup: :thumbup: :izet: :bih:
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#127 Re: Nezavisni Sandzak

Post by Haman2 »

ŠTA VUČIĆ “DUGUJE” SANDŽAKU
Tokom izborne kampanje za predsjedničke izbore 2017. godine građanima Sandžaka Vučić i njegovi saradnici obećavali su nove puteve, domove zdravlja, industrijske zone, fabrike... Dvije godine nakon izbora, od obećanog nema ni trafostanice u Tutinu. Sve na kraju “plaćeno” transfernim “infuzijama” na kraju godine. Umjesto rješenja statusnih pitanja, nove negacije jezika, tradicije, kulture, identiteta Bošnjaka

Image

Piše: Muhedin FIJULJANIN

Na predsjedničkim izborima u Srbiji 2. aprila 2017. godine kandidat Srpske napredne stranke i tadašnji premijer Srbije Aleksandar Vučić dobio je 55,08 posto glasova izašlih i u prvom krugu izdejstvovao svoj prvi predsjednički mandat. Značajan doprinos takvoj uvjerljivoj Vučićevoj pobjedi dali su glasači iz Sandžaka, njih skoro 75 hiljada, među kojima i četrdesetak i više hiljada Bošnjaka. Nevjerovatnih preko 70 posto glasova (po svim analizama, ne i stvarne podrške) Vučić je dobio u bošnjački većinskom Novom Pazaru, Tutinu i Sjenici, u kojoj je na izbore “izašlo” nikad zabilježenih oko 63 posto ukupno upisanih birača.

Dvije i nešto više godine nakon izbora, Bošnjaci, isto kao i Srbi, u Sandžaku pokušavaju sabrati utiske i izmjeriti rezultate visoke “izlaznosti” i ogromne “podrške” aktualnom srpskom predsjedniku i njegovoj vladi iz ovog dijela Srbije.

Šta je građanima (rukovodstvima lokalnih samouprava) Sandžaka u izbornoj kampanji obećao Aleksandar Vučić, ovih dana podsjetio je sam on na ceremoniji ponovnog otvaranja Aerodroma “Morava” u Lađevcima kod Kraljeva, kao i njegova “desna ruka”, aktualna potpredsjednica Vlade i ministrica građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović prilikom dodjele ključeva nekoliko kuća romskim porodicama u naselju Blaževo kod Novog Pazara i razgovora s čelnicima Novog Pazara, Tutina i Sjenice.

Na skromnom vidovdanskom okupljanju u Lađevcima, govorom “ni uzmi, ni ostavi”, predsjednik Srbije poručio je da će Vlada Srbije i srpska država istrajati u odbrani Kosova i neće dozvoliti nikakav novi egzodus Srba s tog područja. U svom, kako ga je sam nazvao, “neistorijskom” govoru Vučić je kazao i to da Srbija, na drugoj strani, danas mora da bira “ne aplauze, već rad, autoputeve, nove fabrike, budućnost”.

Iako su se pozivu za prisustvo ceremoniji otvaranja aerodroma (nećemo reći svečanosti obilježavanja Vidovdana i 631. godišnjice Boja na Kosovu) uredno odazvali predstavnici svih sandžačkih lokalnih samouprava, u Vučićevom govoru niko od njih nije, međutim, mogao čuti ništa od onoga što im je u predizbornoj predsjedničkoj kampanji prije nešto više od dvije godine sam Vučić obećao. U nabrajanju značajnijih projekata predsjednik Srbije tom prilikom nije spomenuo ni aerodrom kod Sjenice, ni autoput preko Pešteri, ni puteve od Novog Pazara prema Sjenici i Tutini, ni bilo kakav drugi značajniji privredni (da ne kažemo kapitalni) iliti infrastrukturni projekt “budućnosti” u ovom dijelu zemlje. Umjesto njih, “zatečeni” predstavnici Novog Pazara i drugih sandžačkih gradova imali su priliku čuti kako će aktualna vlast način da Srbija ide dalje “ukorak sa svijetom” tražiti preko aerodroma u Ponikvama, kao i onog u Boru (ili između Bora i Zaječara) i slično.

Ističući da Srbi, bez obzira na to gdje i u kojoj državi u regiji žive, pripadaju istom narodu i istoj crkvi, govore istim srpskim jezikom i imaju istu tradiciju i kulturu, Vučić je iz Lađevaca poručio da srpska djeca moraju dobro znati šta se dogodilo, kako u Jasenovcu, Jadovnu i Prebilovcima, tako i na Solunskom frontu, kao i u sukobima tokom 90-tih godina. Da li je nedavni zaključak Programskog savjeta RTS-a, kojim se negira bosanski jezik i odbija zahtjev Bošnjačkog nacionalnog vijeća kao najvišeg predstavničkog tijela bošnjačkog naroda u Srbiji o formiranju redakcije na bosanskom jeziku pri toj medijskoj kući, zvanična poruka Bošnjacima u ovoj zemlji o njihovom statusu, jeziku, tradiciji, kulturi, identitetu, niko još ne kaže ništa. Da li je, isto tako, i konstantno negiranje genocida u Srebrenici poruka da bošnjačka djeca u Srbiji, isto kao i njihovi vršnjaci srpske nacionalnosti, ne mogu imati mogućnost da znaju šta se dogodilo njihovim sunarodnjacima u njoj i u ostalim dijelovima Bosne i Hercegovine, kao i u pribojskim selima i na Pešteru tokom 90-tih godina prošlog stoljeća, ostaje, također, (ne)jasno.

Drugo podsjećanje na “dug” Beograda prema Sandžaku iz vremena predsjedničkih izbora 2017. godine građanima, a prije svega Bošnjacima, Sandžaka pružila je potpredsjednica Vlade Srbije i aktualna ministrica građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović. Umjesto otvaranja radova na putevima Novi Pazar – Tutin ili Novi Pazar – Sjenica, Mihajlovićeva je u Novi Pazar početkom ovog mjeseca stigla samo s ključevima nekoliko kuća za romske porodice u Blaževu kod Novog Pazara.

Na sastanku s čelnicima Novog Pazara, Tutina i Sjenice ona je pokušala uvjeriti sve da će tzv. rehabilitacija puta Novi Pazar – Tutin krenuti u augustu (septembru) mjesecu ove godine, a da su radovi na ostalim putevima (Novi Pazar – Sjenica i autoput preko Peštera) još u fazi izrade “tehničke dokumentacije”. O ostalim obećanjima (gasovodu, kliničkom centru, slobodnoj industrijskoj zoni na Pešteru, fabrikama, trafostanicama i ostalom) iz izborne kampanje kao da je sve bilo sramota i spomenuti ih.

Kada se, dvije godine nakon izbora, sve “karte stave na stol”, ono što su građani Sandžaka, Bošnjaci prije svega, od svog “izglasavanja” Vučića dobili svodi se, ipak, tek na transferne “infuzije” na kraju godine, kada se iz budžeta države u poprilično šuplje općinske kase slije od jedne do nekoliko stotina hiljada eura. O ispunjenju ostalih predizbornih obećanja i realizaciji kapitalnih i drugih projekata koji su trebali preporoditi ovaj kraj i pružiti nadu u bolju “budućnost” može se i dalje samo još pričati.

http://stav.ba/sta-vucic-duguje-sandzaku/
Ljuci
Posts: 590
Joined: 23/06/2019 05:12

#128 Re: Nezavisni Sandzak

Post by Ljuci »

Ugljanin i SDA su za pripajanje Sandzaka, Kosovu. Ugljanin smatra da bi sa Kosovom zivjeli bolje a Albanci sa druge strane smatraju da su Sandzaklije asimilovani Albanci koji se trebaju vratiti svojoj matici.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#129 Re: Nezavisni Sandzak

Post by mirsek »

Ljuci wrote:Ugljanin i SDA su za pripajanje Sandzaka, Kosovu. Ugljanin smatra da bi sa Kosovom zivjeli bolje a Albanci sa druge strane smatraju da su Sandzaklije asimilovani Albanci koji se trebaju vratiti svojoj matici.
To je nemoguce dokazati. Sandze su mnogo prodornije i bezobraznije od albanaca, vazna im je titula, ne vole da zive pod istim krovom i nisu dobri poslasticari i pekari.
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#130 Re: Nezavisni Sandzak

Post by llull »

Fudo387 wrote:Sta fali da Bosna ima teritorijalne pretenzije na susjedne drzave?
Rahmetli Tvrtko da je ziv, on se ne bi smirio dok sve do Zajecara ne otme, s jedne, i Omisa s druge strane.
Rek’o bi im, zalite se unproforu, isto sto oni danas nama govore.
Hahahahaahaha samo ne znam kako bi Tvrtko gledao na vjerski identitet sadasnjih bosnjana ... Ne vjerujem da bi mu drago bilo.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#131 Re: Nezavisni Sandzak

Post by Haman2 »

Neki kazu " da je religija stvar kulture a vjera stvar licnog izbora.
User avatar
ElRe
Posts: 10799
Joined: 12/12/2011 11:28

#132 Re: Nezavisni Sandzak

Post by ElRe »

Kadri Veselji i Sulejman Ugljanin stigli u Gusinje
https://www.cdm.me/politika/predsjednik ... u-gusinje/
https://www.cdm.me/politika/gusinjani-d ... e-pocasti/

Stidljivo, ali bar se pokreće i pitanje Sandžaka
User avatar
Truba
Posts: 81667
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#133 Re: Nezavisni Sandzak

Post by Truba »

https://povijest.hr/nadanasnjidan/ukinu ... lika-1945/

Sandzak nije uspio postati republika
User avatar
Mx
Posts: 1073
Joined: 17/07/2003 00:00

#134 Re: Nezavisni Sandzak

Post by Mx »

Kolika je sve skupa Km2 teritorija Sandzaka u Srbiji? 1 000 Km2? Ima li neka izdvojena karta Sandzaka u Srbiji?

Teritorija Republike Srpske u Bosni i Hercegovini 25 000 Km2.

Teritorija Sandzaka u Srbiji mozda 1 000 Km2

Neka Bosnjaci Sandzaka prosire teritoriju Sandzaka u Srbiji na 25 000 km2, neka je proglase Republika Bosnjacki Sandzak, neka naprave na toj teritoriji Bosnjackosandzacki autonomni Parlament, neka uvedu na toj teritoriji Bosnjacki Sud, Bosnjacku Policiju, uglavnom sve isto sto ima i takozvana Republika Srpska i Srbi u drzavi Bosni i Hercegovini!
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#135 Re: Nezavisni Sandzak

Post by zrakomlat »

Oko 4500 km² je površina Sandžaka na teritoriji Srbije.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2886
Joined: 24/08/2003 00:00

#136 Re: Nezavisni Sandzak

Post by Novi_Nick »

TEME

Berlinski kongres 140 godina poslije: Velesile odvojile Sandžak od Bosne!

Berlinski kongres nije ništa riješio dugoročno, već samo dodatno zakomplicirao odnose u svijetu, smatra Bešlija (Ustupljeno Al Jazeeri)


Admir Lisica

20 Jun 2018

Ažurirano:
30 Jun 2020
09:37 PM (GMT)

Image

Za stanovnike Bosne i Hercegovine Velika istočna kriza i Berlinski kongres donijeli su pravi prevrat u njihovim životima. Godine 1878. Bošnjaci nisu imali svoju formalnu organizaciju u koju bi se udružili. Svoju političku organizaciju stvorili su tek nakon dolaska austrougarske vlasti na prostore Bosne i Hercegovine. Dolazak austrougarskog režima dovodi do velikih promjena na koje se domaće stanovništvo moralo priviknuti.

Austrougarska politika uređenja, konzervativna kakva je bila po prirodi, prodirala je u sva područja društva. Mnogi stanovnici Bosne i Hercegovine odupirali su se austrougarskim inovacijama, kako oružanim putem, tako i javnim protestima.

Na Berlinskom kongresu, koji je održan u junu prije tačno 140 godina, donesene su odluke o prekrajanju karte Balkana, što je uspostavilo novi politički poredak koji je potrajao sve do Prvog svjetskog rata. Pravo Austro-Ugarske da uvede svoju upravu u Bosni i Hercegovini, bilo je njen glavni dobitak u potencijalnom utjecaju na Balkanu. Odluke Berlinskog kongresa bile su takve da su, prvi put u njenoj historiji, Austro-Ugarskoj dodijeli koloniju da njome upravlja.

Upravo o ovom veoma važnom događaju u historiji balkanskih naroda, razgovarali smo s historičarem Sedadom Bešlijom, sa Instituta za historiju u Sarajevu.

Ovih dana obilježava se 140 godina od Berlinskog kongresa koji je u velikoj mjeri promijenio sudbinu Balkana. Gledajući s ove distance, da li su odluke s kongresa bile pozitivne ili negativne po balkanske narode?
– Berlinski kongres predstavlja diplomatski skup sa možda najdalekosežnijim posljedicama po modernu povijest čovječanstva, imajući u vidu da je predstavljao svojevrstan uvod u kraj nadnacionalnih, multietničkih i multikulturnih velikih državnih organizacija i zajednica, carstava, imperija kakve su svijetom vladale sve do kraja Prvog svjetskog rata. Sve što će kasnije nastati, bilo je bitno drugačije u odnosu na stari svijet. Kongres je bio uvod i u nove zaplete, poput Balkanskih ratova i Prvog svjetskog rata. To je vrijeme kada konačno „nacionalno“ postaje paradigma za sve buduće političke odnose u svijetu. Na kongresu su tadašnje velike sile (Njemačka, Austro-Ugarska, Rusija, Francuska, Velika Britanija, Italija i Osmanska država) iscrtale novu kartu svijeta, a Balkansko poluostrvo je postalo jedno od ključnih tačaka sporenja među velikima. Za neke narode na Balkanu, svakako, su odluke s kongresa izazvale veliko „slavlje“ (Srbija, Crna Gora, Rumunija su proširile teritoriju i dobile nezavisnost, Bugari su dobili kneževinu), dok su za druge, prvenstveno muslimane, iste te odluke značile početak (ili nastavak) golgote, stradanja, iseljavanja i neizvjesne budućnosti. Međutim, s treće strane bilo je i „sreće u nesreći“, gledajući s ove tačke danas. Naprimjer, da Bosnu i Hercegovinu nije okupirala Austro-Ugarska, koja je donijela kakav-takav pravni sistem, pitanje je kakvu bi sudbinu imali bosanski muslimani, imajući u vidu gorku sudbinu muslimana Srbije, Crne Gore, Makedonije, Bugarske, Grčke i drugih dijelova Balkana.

Činjenica je da je Bosna i Hercegovina nakon Berlinskog kongresa ostala bez Sandžaka koji se danas nalazi u Srbiji. Kakve je posljedice izazvao ovaj čin?
– Današnja teritorija Sandžaka je stoljećima bila sastavni i neodvojivi, u nekim stvarima i bazični, dio bosanske države, bilo da je riječ o srednjem vijeku ili periodu kada je Bosna bila osmanska provincija (sandžak/ejalet/vilajet). Osim što je krajem 19. stoljeća modificiran historijski, tradicionalni naziv države Bosne u Bosnu i Hercegovinu, odluke Berlinskog kongresa su značile i početak političkog i teritorijalnog odvajanja Sandžaka od Bosne, a taj proces je dovršen Balkanskim ratovima. Mirom u Bukureštu 1913. godine otišlo se korak dalje u podjeli Sandžaka, kada je njegov južni dio ustupljen Crnoj Gori. To je dovelo do novog vala iseljavanja muslimana s tog područja. Posljedice navedenog procesa se osjećaju i danas u mnogim aspektima. Jedan od najupečatljivijih je onaj da savremene generacije u Bosni i Hercegovini malo znaju i malo su svjesne činjenice o historijskoj poziciji Sandžaka u odnosu na Bosnu, čak je viša svijest o tome prisutna u samom Sandžaku. Zbog toga postoji i dalje čudan narativ o bosansko-sandžakim vezama pa čak i među samim Bošnjacima (muslimanima) koji danas žive u dvije nezavisne države. Ipak, ima i drugačijih primjera, a to se najviše osjetilo tokom rata 1992-1995. godine kada su mnoge osobe sandžačkog porijekla pokazale visoku svijest o važnosti očuvanja države Bosne i Hercegovine.

Kada govorimo o sudbini Bosne i Hercegovine u ovom periodu, jesu li joj odluke Berlinskog kongresa nanijele značajnu štetu ?
– Odlukama Berlinskog kongresa Austro-Ugarskoj monarhiji je dat mandat da okupira i upravlja Bosnom i Hercegovinom. Izgovor je bio uspostavljanje reda i mira, a u Beču su očekivali da će u zemlju ući uz vojnu glazbu. Međutim, naišli su na žestok otpor (ne samo muslimana), koji je trajao tri mjeseca, položili više hiljada žrtava (poginulih i ranjenih), a zatim su morali četiri godine držati vojni režim da bi tek 1882. godine uveli civilnu vlast. S druge strane, za muslimansko stanovništvo dolazak pod vlast kršćanskog vladara, nakon više od četiri stoljeća šerijatske osmanske države, predstavljao je kulturni šok s trajnim posljedicama. Značajan dio naroda je krenuo ka istoku, na put bez povratka. Međutim, drugi dio se pomirio sa sudbinom i vrlo brzo našao zajednički politički ili trgovački jezik s okupatorom. Sve su to bitne činjenice koje idu skupa s posebnim pravnim položajem države, očuvanjem bosanskohercegovačkog kontinuiteta u političkom i teritorijalnom smislu, modernizacijom i tehnološkim napretkom koji se desio u Bosni za četiri decenije austrougarskog sistema i slično. Na koncu, 1908. godine, šest godina prije Prvog svjetskog rata, desila se i aneksija Bosne i Hercegovine od Austro-Ugarske čime je definitivno završen period osmanske Bosne.

Možemo li govoriti o tome da se i danas, nakon 140 godina, još uvijek osjećaju snažne posljedice odluka koje su donijete na Berlinskom kongresu?
– Možda su, u vremenskom razdoblju u kojem su donesene, davale privid da je nešto značajno riješeno, ali odluke Berlinskog kongresa 1878. godine su bile samo uvod u „brutalno“ 20. stoljeće koje je vidjelo Balkanske ratove, dva svjetska rata, ratove 90-tih godina tokom raspada Jugoslavije i na Kosovu, genocide itd. Svi procesi i masovna stradanja ljudi samo su pokazala da Berlinski kongres nije ništa riješio dugoročno, već samo dodatno zakomplicirao odnose u svijetu. Ta borba za prevlast i dominaciju ključnim resursima na strateškim tačkama planete traje i danas na početku 21. stoljeća. Ono što se mijenja su datumi, imena aktera i nazivi novih kongresa ili mirovnih konferencija na različitim dijelovima svijeta.

Izvor: Al Jazeera

https://balkans.aljazeera.net/teme/2018 ... k-od-bosne
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#137 Re: Nezavisni Sandzak

Post by Kikibombona »

zrakomlat wrote: 02/04/2021 21:09 Oko 4500 km² je površina Sandžaka na teritoriji Srbije.
A koliko je u Crnoj Gori?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23240
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#138 Re: Nezavisni Sandzak

Post by Sanjarko »

Kikibombona wrote: 02/04/2021 22:42
zrakomlat wrote: 02/04/2021 21:09 Oko 4500 km² je površina Sandžaka na teritoriji Srbije.
A koliko je u Crnoj Gori?
Isto skoro.
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#139 Re: Nezavisni Sandzak

Post by HarTar »

Post Reply