Nezavisni Sandzak

User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#1 Nezavisni Sandzak

Post by Kikibombona »

Sulejman Ugljanin i sandzacka SDA pokusavaju internacionalizovati sandzacko pitanje s ciljem postizanja autonomije i mozda pune nezavisnosti u buducnosti. Ugljanin zahtjeva ujedinjenje Sandzaka (Srbija i Crna Gora), povlacenje srpske/crnogorske vojske, demilitarizaciju, te nadgledanje granica od strane MZ.

Ima li neko iz Sandzaka da pojasni o cemu se radi?
Sta o svemu misle Ljajic i Zukorlic?

VUČIĆEV JAVNI SERVIS NA APARATIMA; OVO SU GRANICE SANDŽAKA KOJE TRAŽE UGLJANIN I BOŠNJACI: „Uzimaju deo Srbije i Crne Gore, a evo šta još…“

Image

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/11 ... a_jos.html
User avatar
escobar__
Posts: 8881
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#2 Re: Nezavisni Sandzak

Post by escobar__ »

Ništa od ovoga, pa haman na više od pola te neke zamišljene sandžačke teritorije većina nisu Bošnjaci. Budalaština.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#3 Re: Nezavisni Sandzak

Post by Kikibombona »

escobar__ wrote:Ništa od ovoga, pa haman na više od pola te neke zamišljene sandžačke teritorije većina nisu Bošnjaci. Budalaština.
Sta je pozadina price, predizborno poziciniranje?

Mi u BiH malo znamo o prilikama u Sandzaku.

Nedavno je bila frka je Dzaferovic posjetio IZ Srbije. Valjda imaju dvije IZ.

Tu je nekoliko politickih partija koje se izgleda medjusobno ne podnose. Ako sam shvatio, Ljajic i Zukorlic imaju odlicne, a Ugljanin katrastrofalne odnose sa srbijanskim vlastima.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#4 Re: Nezavisni Sandzak

Post by Haman2 »

Ne znam sta mu ovo treba. Krajnje nerealno razmisljanje. Za prava Bosnjaka u Sandzaku treba se broiti na drugi nacin.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#5 Re: Nezavisni Sandzak

Post by cyprus »

Samo čekam kad će koja budala predložiti da se trampi RS za Sandžak i povuku neki svemirski koridori, pa da onda živimo 1000 godina u miru, harmoniji i dobrosusjedskim odnosima...

:zzzz:
User avatar
BHCluster
Posts: 23424
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#7 Re: Nezavisni Sandzak

Post by BHCluster »

Image
Тражили сте гледајте!
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#8 Re: Nezavisni Sandzak

Post by cyprus »

Hm, zar nisu Osmanlije bile te koje su odvojile Sandžak od Bosanskog vilajeta PRIJE Berlinskog kongresa i pripojile ga Kosovskom?
Novak20
Posts: 13969
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#9 Re: Nezavisni Sandzak

Post by Novak20 »

:lol:

Bošnjački mitomani su aktivni u iznošenju jako glupih neistina.
- Današnja teritorija Sandžaka je stoljećima bila sastavni i neodvojivi, u nekim stvarima i bazični, dio bosanske države, bilo da je riječ o srednjem vijeku ili periodu kada je Bosna bila osmanska provincija (sandžak/ejalet/vilajet).
Bosna, Hercegovina, Sandžak su pojedinačno "okupirani" od strane Osmanskoga carstva čiji su bili dijelovi. Čuj, Sandžak bazični dio bosanske države. To je BiH bila država pod Osmanlijama ?


:lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol:
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#10 Re: Nezavisni Sandzak

Post by zposao »

Na mitomaniju kao bolest, nijedan narod nije imun....
TT987
Posts: 103
Joined: 30/10/2014 15:46

#11 Re: Nezavisni Sandzak

Post by TT987 »

Kikibombona wrote:Sulejman Ugljanin i sandzacka SDA pokusavaju internacionalizovati sandzacko pitanje s ciljem postizanja autonomije i mozda pune nezavisnosti u buducnosti. Ugljanin zahtjeva ujedinjenje Sandzaka (Srbija i Crna Gora), povlacenje srpske/crnogorske vojske, demilitarizaciju, te nadgledanje granica od strane MZ.

Ima li neko iz Sandzaka da pojasni o cemu se radi?
Sta o svemu misle Ljajic i Zukorlic?

VUČIĆEV JAVNI SERVIS NA APARATIMA; OVO SU GRANICE SANDŽAKA KOJE TRAŽE UGLJANIN I BOŠNJACI: „Uzimaju deo Srbije i Crne Gore, a evo šta još…“

Image

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/11 ... a_jos.html
Da ideja dolazi od nekih autoriteta, stručnjaka, moglo bi se još i diskutirati. Međutim, ovo predlaže čovjek koji je ubačeni element odavno, i potpaljuje kad god je to potrebno svakoj aktuelnoj vlasti. Siguran sam da većina ne poznaje prilike u Sandžaku, pa sebi daje za pravo sa sandžaklije nazivaju pogrdnim nazivima..ali je činjenica da oni vole Bosnu, vole ljude iz Bosne, i bili su spremni životima braniti istu kada je to trebalo. Šta je radio dotični bokser-zubar? On i ekipa su nagovarali raju da kupuju oružje, prodavali im preko SDA puške, a onda ih prijavljivali službi i policiji. Kada je postalo gusto, dobri Suljo se ispalio u Tursku, dok su ljudi dobijali nenormalne batine, dosta ih je onesposobljeno za dalji život. Šta radi danas ovaj čovjek? Daje po Sandžaku imena ulica po kosovskim političarima, namjerno i po zadatku provocira srbijansku javnost, stvarajući mržnju kod ljudi koji u BG novinama pročitaju da Rugova,Demaći i ostali imaju ulicu u Pazaru,Tutinu,Sjenici... Nije taj kapacitet da vodi Sandžak igdje, kamo li u nezavisnost.A nisu ni oni drugi, treći, jer svi rade po zadatku i na vezi su sa centralom u BG.
Sandžak treba autonomiju, prekograničnu regiju po nekim evropskim principima, a ne da se getoizira kao što bi to Suljo i nalogodavci htjeli.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#12 Re: Nezavisni Sandzak

Post by Kejn »

Novak20 wrote::lol:

Bošnjački mitomani su aktivni u iznošenju jako glupih neistina.
- Današnja teritorija Sandžaka je stoljećima bila sastavni i neodvojivi, u nekim stvarima i bazični, dio bosanske države, bilo da je riječ o srednjem vijeku ili periodu kada je Bosna bila osmanska provincija (sandžak/ejalet/vilajet).
Bosna, Hercegovina, Sandžak su pojedinačno "okupirani" od strane Osmanskoga carstva čiji su bili dijelovi. Čuj, Sandžak bazični dio bosanske države. To je BiH bila država pod Osmanlijama ?


:lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol:
Mene uvijek fascinira nedorecenost i nedovrsenost bosanskih Hrvata koji imaju ozbiljnih problema sa definisanjem svog identiteta kojeg cesto baziraju na srednjovjekovnoj Bosni. Novopazarski Sandžak obuhvata teritoriju nekadasnje srpske drzave Raske ili latinski Arsa. Raska je usla u sastav tzv. gornje Bosne koja se prostirala od Vrhbosne pa sve do Kosovske Mitrovice. Dakle puna vam ustra srednjovjekovne Bosne a ne znate ni gdje su joj bile granice. Ovu gornju Bosnu su Osmanlije pretvorile u tzv. Bosanski Sandžak u 15 stoljecu. Kasnije je taj Bosanski Sandzak podjeljen na Sarajevski Sandžak i Novopazarski Sandžak koji je bio u sastavu Bosanskog Ejaleta 400 godina. Za to vrijeme su muslimani u Novopazarskom Sandzaku razvili osjecaj pripadnosti muslimani u Bosni. Dosta se i muslimana iz Bosne preselilo u Novopazarski Sandzak. Naziv Bošnjak koji je skoro iskljucivo bio asociran sa muslimaima Bosanskog Ejaleta se prosirio i na novopazarski Sandžak te su se stanovnici istoimenog sandžaka nazivali takodjer Bošnjacima. Uzmi npr. najveceg juznoslavenskog guslara Avdu Medjedovica koji se izjasnjavao Bošnjakom a potice iz danasnjeg Crnogorskog dijela Sandzaka.

Dakle fascinantan je taj odnos koji imate. Anamo tamo sandzak je anamo njihov. Takodjer, posto vam Hercegovci vode glavnu rijec primjetan je trend i nipodostavanja same srednjovjekovne Bosne gdje se Hercegovini pridodaje status drzave pa se isticu neke kretenske ideje gdje je kao Hercegovina starija od Bosne jer se navodno spominje 50 godina ranije? Dakle ne samo da ste razbili svoj bosanski identitet on je dalje fragmentisan na nekakav lokal hecegovački nacionalizam :lol:
Last edited by Kejn on 02/06/2019 23:38, edited 2 times in total.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#13 Re: Nezavisni Sandzak

Post by Kikibombona »

TT987 wrote:Da ideja dolazi od nekih autoriteta, stručnjaka, moglo bi se još i diskutirati. Međutim, ovo predlaže čovjek koji je ubačeni element odavno, i potpaljuje kad god je to potrebno svakoj aktuelnoj vlasti. Siguran sam da većina ne poznaje prilike u Sandžaku, pa sebi daje za pravo sa sandžaklije nazivaju pogrdnim nazivima..ali je činjenica da oni vole Bosnu, vole ljude iz Bosne, i bili su spremni životima braniti istu kada je to trebalo. Šta je radio dotični bokser-zubar? On i ekipa su nagovarali raju da kupuju oružje, prodavali im preko SDA puške, a onda ih prijavljivali službi i policiji. Kada je postalo gusto, dobri Suljo se ispalio u Tursku, dok su ljudi dobijali nenormalne batine, dosta ih je onesposobljeno za dalji život. Šta radi danas ovaj čovjek? Daje po Sandžaku imena ulica po kosovskim političarima, namjerno i po zadatku provocira srbijansku javnost, stvarajući mržnju kod ljudi koji u BG novinama pročitaju da Rugova,Demaći i ostali imaju ulicu u Pazaru,Tutinu,Sjenici... Nije taj kapacitet da vodi Sandžak igdje, kamo li u nezavisnost.A nisu ni oni drugi, treći, jer svi rade po zadatku i na vezi su sa centralom u BG.
Sandžak treba autonomiju, prekograničnu regiju po nekim evropskim principima, a ne da se getoizira kao što bi to Suljo i nalogodavci htjeli.
Bas vidim da Ugljanin trazi podrsku Kosova, Aljbina Kurtija i slicno. Ne znam kako podrska kosovskih Albanaca moze pomoci. :roll:

https://www.danas.rs/politika/ugljanin- ... ije-resen/

O politickim prilikama u Sandzaku se kod nas u BiH malo zna. Samo dolazi da su posvadjani Ugljanin, Ljajic i Zukorlic, te da ima nekih sukoba unutar Islamske zajednice.

Nasa SDA naravno podrzava sandzacku SDA. Ko je tu ispravan pojma nemam.

Ugl, ima li na vidiku boljeg zivota, investicija, posla?
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#14 Re: Nezavisni Sandzak

Post by Fudo387 »

Podrska Sulji.
I da se to pripoji Bosni.
Novak20
Posts: 13969
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#15 Re: Nezavisni Sandzak

Post by Novak20 »

Kejn wrote:
Novak20 wrote::lol:

Bošnjački mitomani su aktivni u iznošenju jako glupih neistina.
- Današnja teritorija Sandžaka je stoljećima bila sastavni i neodvojivi, u nekim stvarima i bazični, dio bosanske države, bilo da je riječ o srednjem vijeku ili periodu kada je Bosna bila osmanska provincija (sandžak/ejalet/vilajet).
Bosna, Hercegovina, Sandžak su pojedinačno "okupirani" od strane Osmanskoga carstva čiji su bili dijelovi. Čuj, Sandžak bazični dio bosanske države. To je BiH bila država pod Osmanlijama ?


:lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol:
Mene uvijek fascinira nedorecenost i nedovrsenost bosanskih Hrvata koji imaju ozbiljnih problema sa definisanjem svog identiteta kojeg cesto baziraju na srednjovjekovnoj Bosni. Novopazarski Sandžak obuhvata teritoriju nekadasnje srpske drzave Raske ili latinski Arsa. Raska je usla u sastav tzv. gornje Bosne koja se prostirala od Vrhbosne pa sve do Kosovske Mitrovice. Dakle puna vam ustra srednjovjekovne Bosne a ne znate ni gdje su joj bile granice. Ovu gornju Bosnu su Osmanlije pretvorile u tzv. Bosanski Sandžak u 15 stoljecu. Kasnije je taj Bosanski Sandzak podjeljen na Sarajevski Sandžak i Novopazarski Sandžak koji je bio u sastavu Bosanskog Ejaleta 400 godina. Za to vrijeme su muslimani u Novopazarskom Sandzaku razvili osjecaj pripadnosti muslimani u Bosni. Dosta se i muslimana iz Bosne preselilo u Novopazarski Sandzak. Naziv Bošnjak koji je skoro iskljucivo bio asociran sa muslimaima Bosanskog Ejaleta se prosirio i na novopazarski Sandžak te su se stanovnici istoimenog sandžaka nazivalo takodjer Bošnjacima. Uzmi npr. najveceg juznoslavenskog guslara Emira Medjedovica koji se izjasnjavao Bošnjakom a potice iz danasnjeg Crnogorskog dijela Sandzaka.

Dakle fascinantan je taj odnos koji imate. Anamo tamo sandzak je anamo njihov. Takodjer, posto vam Hercegovci vode glavnu rijec primjetan je trend i nipodostavanja same srednjovjekovne Bosne gdje se Hercegovini pridodaje status drzave pa se isticu neke kretenske ideje gdje je kao Hercegovina starija od Bosne jer se navodno spominje 50 godina ranije? Dakle ne samo da ste razbili svoj bosanski identitet on je dalje fragmentisan na nekakav lokal hecegovački nacionalizam :lol:
Fasciniraj se ti koliko hoćeš. Imaš kad. Ja ne pišem o nečijem identitetu i nemam želje da ga definiram nego pišem o laži da je "Sandžak bazični dio bosanske države". Možda je bio bazični dio i koridor osmanske države prema pašaluku Bosni ali bosanske države nije. Nije bio ni bazični dio Austrougarske kojoj nije trebalo slijepo crijevo poput Sandžaka.

U najboljim danima srednjovjekovne bosanske države pola osmanskog Sandžaka, današnje Bijelo Polje, Novi Pazar i Tutin nisu bili u njenom sastavu, recimo. Mitomanija se sastoji u tome da Bosne kao države nema od "okupacije" Osmanlija do 1943. Osmanlije su Bosnu prodali na koncu Austrougarskoj za 16 tona zlata. Ali ni tada Bosna nije bila država nego dio druge/ih država.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#16 Re: Nezavisni Sandzak

Post by Maraschino »

Sve sto handri Srbiju bezuslovno podrzavam a Sandzak ko Sandzak, onako.
TT987
Posts: 103
Joined: 30/10/2014 15:46

#17 Re: Nezavisni Sandzak

Post by TT987 »

Kikibombona wrote:
TT987 wrote:Da ideja dolazi od nekih autoriteta, stručnjaka, moglo bi se još i diskutirati. Međutim, ovo predlaže čovjek koji je ubačeni element odavno, i potpaljuje kad god je to potrebno svakoj aktuelnoj vlasti. Siguran sam da većina ne poznaje prilike u Sandžaku, pa sebi daje za pravo sa sandžaklije nazivaju pogrdnim nazivima..ali je činjenica da oni vole Bosnu, vole ljude iz Bosne, i bili su spremni životima braniti istu kada je to trebalo. Šta je radio dotični bokser-zubar? On i ekipa su nagovarali raju da kupuju oružje, prodavali im preko SDA puške, a onda ih prijavljivali službi i policiji. Kada je postalo gusto, dobri Suljo se ispalio u Tursku, dok su ljudi dobijali nenormalne batine, dosta ih je onesposobljeno za dalji život. Šta radi danas ovaj čovjek? Daje po Sandžaku imena ulica po kosovskim političarima, namjerno i po zadatku provocira srbijansku javnost, stvarajući mržnju kod ljudi koji u BG novinama pročitaju da Rugova,Demaći i ostali imaju ulicu u Pazaru,Tutinu,Sjenici... Nije taj kapacitet da vodi Sandžak igdje, kamo li u nezavisnost.A nisu ni oni drugi, treći, jer svi rade po zadatku i na vezi su sa centralom u BG.
Sandžak treba autonomiju, prekograničnu regiju po nekim evropskim principima, a ne da se getoizira kao što bi to Suljo i nalogodavci htjeli.
Bas vidim da Ugljanin trazi podrsku Kosova, Aljbina Kurtija i slicno. Ne znam kako podrska kosovskih Albanaca moze pomoci. :roll:

https://www.danas.rs/politika/ugljanin- ... ije-resen/

O politickim prilikama u Sandzaku se kod nas u BiH malo zna. Samo dolazi da su posvadjani Ugljanin, Ljajic i Zukorlic, te da ima nekih sukoba unutar Islamske zajednice.

Nasa SDA naravno podrzava sandzacku SDA. Ko je tu ispravan pojma nemam.

Ugl, ima li na vidiku boljeg zivota, investicija, posla?
Ugljanin je porijeklom s Kosova, na zadnjim izborima za Bošnjačko nacionalno vijeće lista mu se zvala "Samoopredjeljenje", kao i Kurtijev pokret. Čovjek je ubačen da potpaljuje, plaši nemuslimane i to mu ide dobro. Svi su oni bili dio jedinstvene SDA 90-ih godina, ali su ih pojedinačni interesi zavadili do mjere da su nedužni ljudi gubili živote i ostajali invalidi u tom sukobu Ljajić-Ugljanin-Zukorlić. Razbili su islamsku zajednicu, dozvolili policiji iz BG da u čizmama ulazi u džamiju i maltretira vjernike, njihove sugrađane. Nema tu puno ljubavi prema Sandžaku, samo interes. Vlast ih drži pod kontrolom, ispunjava im neke sitnice tamo na lokalu, pa ih ovako povremeno puštaju da lupetaju o nezavisnom Sandžaku. Nema tu boljitka.Zlatno doba je prošlo, omladina je otišla, fabrike otvaraju podobni, u opštinama i institucijama rade podobni i to je to.
mishic
Posts: 6297
Joined: 28/04/2011 16:29

#18 Re: Nezavisni Sandzak

Post by mishic »

Hmmmmm, da u Sandžaku ima sloge i jedinstva bilo bi puno bolje. I da je manje mafijaških elemenata bilo bi još bolje. Ali...

No i pored toga historijski gledano Sandžak ima daleko više elemenata po kojima stejeće pravo na samostalnost nego što ga ima RS.
Moenx
Posts: 1659
Joined: 26/06/2013 10:36

#19 Re: Nezavisni Sandzak

Post by Moenx »

Novak20 wrote::lol:

Bošnjački mitomani su aktivni u iznošenju jako glupih neistina.
- Današnja teritorija Sandžaka je stoljećima bila sastavni i neodvojivi, u nekim stvarima i bazični, dio bosanske države, bilo da je riječ o srednjem vijeku ili periodu kada je Bosna bila osmanska provincija (sandžak/ejalet/vilajet).
Bosna, Hercegovina, Sandžak su pojedinačno "okupirani" od strane Osmanskoga carstva čiji su bili dijelovi. Čuj, Sandžak bazični dio bosanske države. To je BiH bila država pod Osmanlijama ?


:lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol:

Prijatelju sta ti nije jasno
Mene i tekst mi u.mene sto sam ga nasao nazivas mitomanima
Da li se Sandzak kao region i teritorij pojavljuje u bosanskom kraljevstvu
Pojavljuje
I sta sad trebaju to Bosnjaci da presute da ti nekog ne bi nazvao mitomanom
Srpski i hrvatski mitomani nacionalisti znaju cviliti reziti otkidati teritorije traziti pravo zlocinom stecenih reona a ja sam eto kao i oni mitoman valjda
Hajde neka bude. Mada znam da nije uopste tako
Novak20
Posts: 13969
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#20 Re: Nezavisni Sandzak

Post by Novak20 »

Moenx wrote:
Novak20 wrote::lol:

Bošnjački mitomani su aktivni u iznošenju jako glupih neistina.
- Današnja teritorija Sandžaka je stoljećima bila sastavni i neodvojivi, u nekim stvarima i bazični, dio bosanske države, bilo da je riječ o srednjem vijeku ili periodu kada je Bosna bila osmanska provincija (sandžak/ejalet/vilajet).
Bosna, Hercegovina, Sandžak su pojedinačno "okupirani" od strane Osmanskoga carstva čiji su bili dijelovi. Čuj, Sandžak bazični dio bosanske države. To je BiH bila država pod Osmanlijama ?


:lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol:

Prijatelju sta ti nije jasno
Mene i tekst mi u.mene sto sam ga nasao nazivas mitomanima
Da li se Sandzak kao region i teritorij pojavljuje u bosanskom kraljevstvu
Pojavljuje
I sta sad trebaju to Bosnjaci da presute da ti nekog ne bi nazvao mitomanom
Srpski i hrvatski mitomani nacionalisti znaju cviliti reziti otkidati teritorije traziti pravo zlocinom stecenih reona a ja sam eto kao i oni mitoman valjda
Hajde neka bude. Mada znam da nije uopste tako
Obzirom da si bez komentara zalijepio link tebe nisam nazvao mitomanom nego uvaženog historičara zbog izjave i tvrdnji koje sam kopirao.

Dio današnjeg Sandžaka cca 1/2 koji je poklopio Tvrtko I kao nasljednik Nemanjića nije u srednjovijekovnoj Bosni potrajao ni stoljeće. Ako je već Tvrtko I poklopio dio teritorija Nemanjića, sumnjam da su na njemu u većoj mjeri živjeli dobri Bošnjani.

Ovakvih mitomana historičara je puno na Bošnjaci. net i u BANU ali da ne idem u off. Sretno sa neovisnim Sandžakom.
User avatar
Point.
Posts: 27799
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#21 Re: Nezavisni Sandzak

Post by Point. »

Kakav Sandžak i nezavisnost. Mada podržavam svaku ideju koja diže pritisak onima u Beogradu.
Moenx
Posts: 1659
Joined: 26/06/2013 10:36

#22 Re: Nezavisni Sandzak

Post by Moenx »

Ne znam nemoj ae ljutiti ali usporediti i te stranice koje mi je google preporucio sa mitomanskim azdajama i azdajicama sa deana i lijeva od BIH nije posteno
Gledao sam mapu bos kraljevstva i mogu ti reci da je bos kraljevstvo ponajprije zauzimalo desno obalu Drine i ja mislim Polimlje
Sto je i logicno zauzimalo je jednu logicnu cijelinu koja se zove Polimlje i desna obala Drine logicna cjelina kao i Bosna recimo sto je reklo bi se aspekta terminologije EU uokviren ekonomski region
U najmanju ruku
To nijednadrzava prije kraljevine Bosne nije obuhvatala nesto logicno i odrzivo
A to sto cca pola nije zauzimalo pa hajde da kazemo kako se gradovi stvaraju il8 napustaju
A neki se i ruse kako amo vidjeli u prethodnoj agresiji
Novi Pazar osniva ISsa beg Isakovic
I normalno je da se zivot siri u tom smijeru recimo
I sada si nasao osporavati bazicnoat Sandzaka kao istorijakog bosanskpg regiona
Sto zato sto ga je malcice redwfinirao Isa beg Isakovic
Ma hajde mani
User avatar
Sanjarko
Posts: 23291
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#23 Re: Nezavisni Sandzak

Post by Sanjarko »

Postoji mogucnost ovoga. SBB, KBB scenario ide tako da se pripoji ili nama ili Kosovu. Koliko se narod tu izbori za svoja prava itd., toliko ce i dobiti, pa i ovo ako pokusaju ikada. Sto se mene tice neka price o ovome kao protuteze odvajanja RS-a i HZHB-a od Bosne.

Da se zna da i drugi zele odvajanja, pripajanja itd. Ne samo Srbi i Hrvati, nego i mi i Albanci, Italijani mozda i dalje, mozda i Madzari, Rumuni, Bugari.

Neka protuteze ovim Velikim Projektima od Hrvatske do Grcke.

Kad spadne populacija HR na 2 miliona, SRB na 3, Bosne na 1,5 i CG na 600 kila da znaju da cemo biti svi laka meta ako neko od ovih naroda tada htjedne da poklapa ova podrucja. A nije da nisu imali i da nemaju pik na ova podrucja.
Moenx
Posts: 1659
Joined: 26/06/2013 10:36

#24 Re: Nezavisni Sandzak

Post by Moenx »

Vizionar 1985 wrote:Postoji mogucnost ovoga. SBB, KBB scenario ide tako da se pripoji ili nama ili Kosovu. Koliko se narod tu izbori za svoja prava itd., toliko ce i dobiti, pa i ovo ako pokusaju ikada. Sto se mene tice neka price o ovome kao protuteze odvajanja RS-a i HZHB-a od Bosne.

Da se zna da i drugi zele odvajanja, pripajanja itd. Ne samo Srbi i Hrvati, nego i mi i Albanci, Italijani mozda i dalje, mozda i Madzari, Rumuni, Bugari.

Neka protuteze ovim Velikim Projektima od Hrvatske do Grcke.

Kad spadne populacija HR na 2 miliona, SRB na 3, Bosne na 1,5 i CG na 600 kila da znaju da cemo biti svi laka meta ako neko od ovih naroda tada htjedne da poklapa ova podrucja. A nije da nisu imali i da nemaju pik na ova podrucja.
Legitiman pristojan stav gradimo BiH ali i uticimo i da Srbija bude kao BiH moderna multietnicka tvorevina
Pa sta bude ali ti si lijepo diplimatski uokvirio svoje stavove
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#25 Re: Nezavisni Sandzak

Post by Kejn »

Novak20 wrote: Možda je bio bazični dio i koridor osmanske države prema pašaluku Bosni ali bosanske države nije. Nije bio ni bazični dio Austrougarske kojoj nije trebalo slijepo crijevo poput Sandžaka.
Kakav koridor sta lupetas :?. Novopazarski Sandzak je jedan od 7 Sandzaka Bosanskog Ejaleta pored Sarajevkosg,Travnickog, Bihackog, Banjaluckog, Zvornickog i Hercegovackog koji je u sastavu Bosanskog Ejaleta pola milenija. Skoro pola milenija znas li ti koliko je to vremena?
Novak20 wrote:U najboljim danima srednjovjekovne bosanske države pola osmanskog Sandžaka, današnje Bijelo Polje, Novi Pazar i Tutin nisu bili u njenom sastavu, recimo.
Prvo nauci osnovnu terminologiju.. Ne postoji nikakav "osmanski sandzak" postoji Novo pazarski Sandzak (nauci prvo naziv tog sandzaka), a ni on se isprava nije nazivao tako vec je bio dio Bosanskog Sandzaka koji se prostirao od Vrhbosne do Kosovske Mitrovice. Dakle jos dalje od Novog Pazara. Nisu Turci bezveze zaljepili Novopazarski Sandzak Bosanskom Ejaletu. On je tehnicki vec bio dio Bosne jos od vremena prije Turaka. U Sandžaku imamo stecke u Priboju, Prijepolju, Sjenici, Novom Pazaru, Pljevljima i Bijelom Polju. U Priboju postoji 721 stecak. Evo ti i podjele Bosne od strane Krscanskih autora koji oslikavaju sta je to Bosna a sta nije po srednjovjekovnim standardima i duhu tog vremena.

Image

Znaci Bosna je do Kosovske Mitrovice.

Takodjer osnivac Novog Pazara je ujedno osnivac i Sarajeva :lol:

Naravno za razliku od 90% Hrvata i Srba koji tvrde da su Bošnjaci izmisljotina iz Hotela de je Bosna samo pokrajine Srbije i Hrvatske, ni jedan Bošnjak ti nece reci da je Ras neka bosanska drzava. Velika vecina ce priznati da se ta teritorija spletom okolnosti nasla u sastavu Bosne kako srednjovkovne drzave tako i kasnije Ejaleta. Ni krajina nije bila u sastavu srednjovjekovne Bosne a danas je sastavni dio ove drzave. Medjutim to ne znaci da se te teritorije ne mogu smatrati kao dio neke sire cijeline u ovom slucaju Bosne.

Ako su ove cinjenice bosnjacka mitomanija a mitomanija nije da je Stjepan Tomasevic Hrvat iako covijek jasno kaze da pripada plemenu Bošnjaci u pismu Poljsko Ugarskom Kralju Varniceku (a na tu glupost cesto naletim na portalima cije linkove ti ovdje volis da rasturas) e onda ispade da je Bošnjačka mitomanija bliza cinjenicama nego vasa "historijografija".

I molim te ne navlaci vodu na mlin neke prodaje Bosne od strane u Osmanlija i slicnih glupost. Molim prezentiraj historijske cinjenice i vodi debatu. Filozofiranje i prodavanje magle mozes sa Dozerom, Generalom, Kipraninom, madnerom i kompanijom. Sa njima filozofiraj i divani koliko hoces. U razgovoru sa mnom mozes koristiti samo cinjenice i nista drugo.
Post Reply