Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
Zox

#1 Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by Zox » 22/10/2013 09:26

Jučer sam prisustvovao jednoj sceni koja me je zaista ostavila prilično zabezeknutim. Smatram da se radi o jednoj situaciji koja je možda simptomatična za dio mlade i neradne populacije na našim prostorima i, možda, o dobroj osnovi za diskusiju.

Jedan moj drug Englez radi u jednoj organizaciji pri UN-u ovdje u Sarajevu. Njegova poznanica, Sarajka od trideset godina sa diplomom ekonomskog fakulteta, ga je zamolila da joj pomogne u traženju posla. Jučer, on joj javlja porukom da su se otvorile dvije nove pozicije na koje bi ona mogla aplicirati i da će joj on rado pomoći savjetima za intervju. Ona se javlja (dijalog se obavlja porukama a ja sjedim s njim) i pita da li bi joj mogao KONKRETNO pomoći, to jeste preporučiti je. On je, onako po engleski, začuđen zahtjevom, kao, kako ću je preporučiti kad ne znam kako radi? U njenoj idućoj poruci, dolazi i pojašnjenje: može li joj se "namjestiti" taj posao. On odgovara jasno i glasno da ne može, a i da može ne bi htio "jer njegovo radno mjesto podrazumijeva upravo zagovaranje transparentnosti u javnim nabavkama i konkursima". Ona kao da ne razumije poruku i odgovara, doslovce: "hoćeš li ili nećeš? Ako nećeš, reci fino da ne gubim vrijeme. Meni treba dva dana da izvadim sve dokumente koji su potrebni za aplikaciju, ako nećeš pomoći da ne gubim vrijeme". On joj odgovara ok, onda nemoj, šta ću ti ja. Zadnja poruka nas ostavlja frapiranim: "dosta mi je ove korumpirane zemlje i vas koji ovdje zgrćete milione".

Hmmm.
Napominjem, kako bih izbjegao komentare određene vrste, da sam, istina, prisustvovao privatnom dopisivanju, ali da mi on nije rekao ili pokazao ni ime dotične djevojke, tako da je njena privatnost u svakom slučaju zagarantovana.
Sad, na stranu primjedba o njegovom zgrtanju miliona, koja se povremeno provlači za međunarodnu zajednicu s razlogom ili bez (u njegovomo slučaju, on je UNIO 3 miliona donatorskih dolara i zaposlio 20 lokalaca, ali to nije tema ove emisije).
Mene čudi pristup osobe kojoj je s jedne strane "dosta korumpirane zemlje" a s druge strane traži štelu. S jedne strane je nezaposlena, a s druge strane "ne želi gubiti vrijeme vadeći dokumente". To znači da ona NIJE NI IZVADILA dokumente koji joj trebaju za bilo kakav konkurs. Njeno vrijeme, premda je nezaposlena, je, zaboga, suviše dragocjeno da bi ga traćila u redu u opštini.
Kako je moguće da mlada osoba u 2013. godini, koja konkuriše na tržište rada u momentu krize, ne shvata da je diploma početak, a ne kraj truda?
Da li je pasivnost i uljuljanost rezultat nakaradne sredine u kojoj živimo? Po njenim riječima, to bi se i reklo, budući da su silni konkursi ZAISTA namješteni, toliko da su možda mnoge ubili u pojam toliko da više i ne pokušavaju naći posao? Da li možemo mijenjati sebe prije nego što se promijeni sredina (jer, to se neće lako desiti)?
S druge strane, u tom nekom međunarodnom krugu u kojem se dosta krećem mada tu ne radim direktno, znam za mnoge ljude koji su jednostavno konkurisali i dobili posao. Sudeći po tome da se djevojci o kojoj je riječ ne da da vadi dokumente, pitam se da li se ona ikad lično i uvjerila u namještene konkurse, ili koristi rekla-kazala priče kao izgovor da i ne pokuša?

Šveđanin

#2 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by Šveđanin » 22/10/2013 09:38

Diploma je samo ulaznica za šou. A borba, griženje i dokazivanje počinje na poslu. :) Msm, znam neke koji imaju običaj reći kako su oni sad akademski građani, vauuu, veliki uspjeh. :lol:

OptimusPrime

#3 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by OptimusPrime » 22/10/2013 09:47

Iskustvo iz prakse... Radio 6 godina u BiH, kada sam vidio kako se situacija odvija, prijavio se na par konkursa u inostranstvu, sada imam plavu kartu i ugovor na neodredjeno u internacionalnoj korporaciji.

Pored sto imam diplomu, rad, iskustvo i poznavanje 2 strana jezika su bili presudni. Zato, sve se moze kada se hoce, i neka ne govore nema posla, ima... trebas samo znati nesto raditi, pocni kao junior, oderi dupe kod nekog privatnika ako treba i bice "salameta"...

drndalo

#4 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by drndalo » 22/10/2013 09:53

Zox wrote:S druge strane, u tom nekom međunarodnom krugu u kojem se dosta krećem mada tu ne radim direktno, znam za mnoge ljude koji su jednostavno konkurisali i dobili posao.
Da, i to se desavalo, vjerovatno se ponekad desi i sada, ali sve manje... Nazalost, vecina stranaca od nas lako i brzo usvoji sve nase najgore karakteristike, a sve manje nas uci nekim karakteristikama koje su normalne u njihovim zemljama... Ljudski je to, dodjes negdje, i polu-bog si, ljudi su kvarni, tasti, godi im moc...

Time ni najmanje ne opravdavam nju i njene zatjeve... Ali da ima svega i svuda, ima...

Alhemicarkaa

#5 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by Alhemicarkaa » 22/10/2013 09:58

Da rezimiramo, vi tvrdite da u FBiH postoji 390.000 slobodnih radnih mjesta, ali ljudi neće da rade?

Zox

#6 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by Zox » 22/10/2013 09:59

Ne. Ja znam da postoje 2.
:|
Last edited by Zox on 22/10/2013 10:01, edited 1 time in total.

Zox

#7 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by Zox » 22/10/2013 10:00

drndalo wrote:
Zox wrote:S druge strane, u tom nekom međunarodnom krugu u kojem se dosta krećem mada tu ne radim direktno, znam za mnoge ljude koji su jednostavno konkurisali i dobili posao.
Da, i to se desavalo, vjerovatno se ponekad desi i sada, ali sve manje... Nazalost, vecina stranaca od nas lako i brzo usvoji sve nase najgore karakteristike, a sve manje nas uci nekim karakteristikama koje su normalne u njihovim zemljama... Ljudski je to, dodjes negdje, i polu-bog si, ljudi su kvarni, tasti, godi im moc...

Time ni najmanje ne opravdavam nju i njene zatjeve... Ali da ima svega i svuda, ima...
U potpunosti se slažem. Ali, odustati?

Suzie Q

#8 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by Suzie Q » 22/10/2013 10:07

imam slično iskustvo
mijenjala sam posao i budući sam radila na zaista dobrom radnom mjestu poslala sam informaciju prijateljima za koje sam znala da ispunjavaju uvjete i imaju potrebne kvalifikacije i još napomenula da ću učiniti sve što mogu da ih preporučim jer se tamo uvažavalo moje mišljenje (koliko-toliko)

svi ti prijatelji redovito su kukali kako nema posla, ne može se nigdje bez štele, kako su konkursi unaprijed namješteni... a eto ja sam im sve javila unaprijed.

kako god, ni jedno od njih 10-ak se nije prijavilo, nije im se dalo... svi su fakultetski obrazovani.

sema911s

#9 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by sema911s » 22/10/2013 10:12

Alhemicarkaa wrote:Da rezimiramo, vi tvrdite da u FBiH postoji 390.000 slobodnih radnih mjesta, ali ljudi neće da rade?
nema toliko al druze nece tebi posao doci na vrata,.,ima ljudi koji traze te poslove, al samo odredjene poslove,., zavrse pravo hoce da su tuzioci, advokati a sjede kuci,, zavrsi ekonomiju odma bi da sefuje,., jbga ja imam dva faksa pa radim 5 sati u radnji i ostalo na nekim drugim poslovima,.,

Skyfox

#10 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by Skyfox » 22/10/2013 10:14

ovisi koliko je osobi stalo da pocne raditi. Neki moji prijatelji bi radili i u trafici sa diplomom samo da imaju platu. Dok drugi kao "ova" sjede kuci i mole Boga da ih posao ne pronade.

Afanasi_94

#11 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by Afanasi_94 » 22/10/2013 10:15

Svi hoće neke pare, a niko neće da radi i da se potrudi. :wink:
Za početak joj je bilo mrsko izvaditi dokumente i to govori dovoljno.

modem33

#12 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by modem33 » 22/10/2013 10:16

Zox wrote:Jučer sam prisustvovao jednoj sceni koja me je zaista ostavila prilično zabezeknutim. Smatram da se radi o jednoj situaciji koja je možda simptomatična za dio mlade i neradne populacije na našim prostorima i, možda, o dobroj osnovi za diskusiju.

Jedan moj drug Englez radi u jednoj organizaciji pri UN-u ovdje u Sarajevu. Njegova poznanica, Sarajka od trideset godina sa diplomom ekonomskog fakulteta, ga je zamolila da joj pomogne u traženju posla. Jučer, on joj javlja porukom da su se otvorile dvije nove pozicije na koje bi ona mogla aplicirati i da će joj on rado pomoći savjetima za intervju. Ona se javlja (dijalog se obavlja porukama a ja sjedim s njim) i pita da li bi joj mogao KONKRETNO pomoći, to jeste preporučiti je. On je, onako po engleski, začuđen zahtjevom, kao, kako ću je preporučiti kad ne znam kako radi? U njenoj idućoj poruci, dolazi i pojašnjenje: može li joj se "namjestiti" taj posao. On odgovara jasno i glasno da ne može, a i da može ne bi htio "jer njegovo radno mjesto podrazumijeva upravo zagovaranje transparentnosti u javnim nabavkama i konkursima". Ona kao da ne razumije poruku i odgovara, doslovce: "hoćeš li ili nećeš? Ako nećeš, reci fino da ne gubim vrijeme. Meni treba dva dana da izvadim sve dokumente koji su potrebni za aplikaciju, ako nećeš pomoći da ne gubim vrijeme". On joj odgovara ok, onda nemoj, šta ću ti ja. Zadnja poruka nas ostavlja frapiranim: "dosta mi je ove korumpirane zemlje i vas koji ovdje zgrćete milione".

Hmmm.
Napominjem, kako bih izbjegao komentare određene vrste, da sam, istina, prisustvovao privatnom dopisivanju, ali da mi on nije rekao ili pokazao ni ime dotične djevojke, tako da je njena privatnost u svakom slučaju zagarantovana.
Sad, na stranu primjedba o njegovom zgrtanju miliona, koja se povremeno provlači za međunarodnu zajednicu s razlogom ili bez (u njegovomo slučaju, on je UNIO 3 miliona donatorskih dolara i zaposlio 20 lokalaca, ali to nije tema ove emisije).
Mene čudi pristup osobe kojoj je s jedne strane "dosta korumpirane zemlje" a s druge strane traži štelu. S jedne strane je nezaposlena, a s druge strane "ne želi gubiti vrijeme vadeći dokumente". To znači da ona NIJE NI IZVADILA dokumente koji joj trebaju za bilo kakav konkurs. Njeno vrijeme, premda je nezaposlena, je, zaboga, suviše dragocjeno da bi ga traćila u redu u opštini.
Kako je moguće da mlada osoba u 2013. godini, koja konkuriše na tržište rada u momentu krize, ne shvata da je diploma početak, a ne kraj truda?
Da li je pasivnost i uljuljanost rezultat nakaradne sredine u kojoj živimo? Po njenim riječima, to bi se i reklo, budući da su silni konkursi ZAISTA namješteni, toliko da su možda mnoge ubili u pojam toliko da više i ne pokušavaju naći posao? Da li možemo mijenjati sebe prije nego što se promijeni sredina (jer, to se neće lako desiti)?
S druge strane, u tom nekom međunarodnom krugu u kojem se dosta krećem mada tu ne radim direktno, znam za mnoge ljude koji su jednostavno konkurisali i dobili posao. Sudeći po tome da se djevojci o kojoj je riječ ne da da vadi dokumente, pitam se da li se ona ikad lično i uvjerila u namještene konkurse, ili koristi rekla-kazala priče kao izgovor da i ne pokuša?

Ti stvarno zivis u Africi :!:

Nitko ne zeli se izlagati trosku o necemu ako nece proci. Smatraj to kao investiciju. Da li bi ti ulozio nekih 2000 KM na nesto ako znas da to vodi "nicemu" ?

Lako je filozofirat drugima kad ti radis i imas prihode ..... a drugi nemaju a imaju rashode.

Zaposlen ne razumije nezaposlenog. 8-)

Afanasi_94

#13 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by Afanasi_94 » 22/10/2013 10:18

modem33 wrote:Nitko ne zeli se izlagati trosku o necemu ako nece proci. Smatraj to kao investiciju. Da li bi ti ulozio nekih 2000 KM na nesto ako znas da to vodi "nicemu" ?
Znači neko drugi joj je trebao izvaditi dokumente i predati umjesto nje. I po mogućnosti otići na interviju jer je njoj to mrsko i jer to zaboga ne vodi ničemu.

modem33

#14 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by modem33 » 22/10/2013 10:19

Skyfox wrote:ovisi koliko je osobi stalo da pocne raditi. Neki moji prijatelji bi radili i u trafici sa diplomom samo da imaju platu. Dok drugi kao "ova" sjede kuci i mole Boga da ih posao ne pronade.

A imaju i neki koji bi htjeli da rade ali nece da rade "besplatno". ..... Ali takvih poslova nema. Zato su i uveli volontiranje. 8-)

drunken tiger

#15 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by drunken tiger » 22/10/2013 10:20

Možete vi filozofirati koliko hoćete ali činjenica je da nema radnih mjesta za mlade ljude koji su završili fakultete.

madner

#16 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by madner » 22/10/2013 10:20

Da bih odgovorio na ovo pitanje moram znati da li je zemska osoba ruzna ili zgodna?

Imam naime teoriju zasto je Englez trebao da pomogne. :D

modem33

#17 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by modem33 » 22/10/2013 10:21

Afanasi_94 wrote:
modem33 wrote:Nitko ne zeli se izlagati trosku o necemu ako nece proci. Smatraj to kao investiciju. Da li bi ti ulozio nekih 2000 KM na nesto ako znas da to vodi "nicemu" ?
Znači neko drugi joj je trebao izvaditi dokumente i predati umjesto nje. I po mogućnosti otići na interviju jer je njoj to mrsko i jer to zaboga ne vodi ničemu.

Kad vidim da si toliko inteligentan ... sto joj ti nisi "poklonio novac" a da ti ona nikad ne vrati za vadjenje dokumenata ?

Neces, zato sto ti je zao 1 KM potrositi. Ponavljam: lako je pametovati drugome kad ti nisi u istoj situaciji.

the_stick

#18 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by the_stick » 22/10/2013 10:21

da ima dovoljno radnih mjesta da se zaposle svi nezaposleni - nema...

da ima masa nezaposlenih koji 'traze' posao, a mole Boga da ga ne nadju - ima...

koliko sam ja shvatio, ovdje tema nije opca nezaposlenost, nego cinjenica da odredjeni broj mladih ljudi kuka, kuka, kuka kako nema posla, a kad mu se nesto ponudi... nece...

konkretan primjer... momak ima 30 godina... zavrsio politicke nauke prije 6 godina (neki odsjek koji ima veze sa odbranom ili tako nesto)... znaci, 6 godina ne moze da nadje posao... kaze radio bi sta bilo, samo da mu je nesto da zaradi... i hajd, mene nekako uvuku u tu pricu, ja znam jednog lika u jednoj od ovih zastitarskih firmi pa cu se raspitati za njega... i kaze meni lik iz zastitarske firme kako kod njih nazalost nema posla za fakultetske diplome, ali ako je voljan raditi kao zastitar, tu uvijek ima posla... pa ako se snadje i pokaze, moze napredovati u nekog vodju tima, ili sta vec, i tu mu moze i ta diploma koristiti... plata 500-600 km...

ja sav sretan ovome javim da bi tu mogao biti posao, kad eto ti prvih izgovora... mogu li ja njemu garantovati da ce biti taj posao, jer kao za zastitara treba neki certifikat koji kao kosta 1.500 km... njemu su i ranije obecavali poslove, pa on bezveze izvisio, pa ne bi da potrosi tolike pare bezveze.. ja opet zovem lika iz zastitarske agencije, on potvrdjuje da ce posao biti, i jos dodaje da je taj certifikat 150 km i da biro moze pokriti te troskove jer se to nesto vodi kao prekvalifikacija...

ja opet sav sretan ovome javim dobre vijesti, ali... mora on razmisliti... ipak on ima diplomu, on bi radije u mup... kod nas korupcija, on u mup aplicira vec godinama, ali ne moze da dobije... nije on dzaba isao na fakultet... ja vec gubim zivce, rekoh mu da se on skonta i da mi javi za ovaj posao, a da mu ja u mup-u nista ne mogu pomoci... sutradan lik zove... kaze ne isplati se njemu raditi za 500-600 km... samo u toku radnog vremena bi potrosio 200 km da jede, i sta mu onda ostane... ja mu kazem da je upravu, da se vise isplati dzaba sjediti kod kuce i jesti ono sto mu mater zaradi... na kraju izblamiran zovem ovog iz zastitarske da mu se izvinem... kaze lik, sta mi se imas izvinjavati... ti si imao dobre namjere, a nije mi prvi put da ovako neko trazi posao za nekoga, pa taj odjednom odustane...

mali_balon

#19 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by mali_balon » 22/10/2013 10:22

U godinu dana kao sam bez posla oko 300 aplikacija od tog 2 u drzavnu instituciju, 3 ili 4 u drzaven firme. Bio pa da ne lazem da 10 do 15 intervjua, Od tih 15 Intervuja 5 znam da nisam zadovoljio, na vecini neko je dosao sa "preporukom" tj stelom, o ovom bi roman mogao napisati.
Zadnji intervju, drzavna firma, i dolazi obrazlozenje, kaze taj i taj kandidat od vas 10 je jedini imao 100% vi ostali svi manje od 80% ne moguce je da smo svi ispod 80%, jednostavno matematicki nemoguce, ali et ....

Tako da razumjem frustraciju te djevojke

Jah, sjetih se, prosle godine bio neki konkurs u UNDP, nesta u finansijama, ja se javim i pozovu me na testiranje, i hajde ja zavrsio test izadjem vani u hodnik da sacekam kolegu, kad tamo slike osoblja, i mahalam likove kad lik mi poznat ispod pise financial nesta, ja sakontam da je to lik koji je sjedio pored mene na testu i prvi ga je zavrsio.
Radio sam ja za strance ja dobro znam sta je njihova transparentnost, ima izuzetaka kao kod nas, ali velika vecina ja ista ko i nasi.

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#20 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by O'zone » 22/10/2013 10:22

modem33 wrote:
Zox wrote:Jučer sam prisustvovao jednoj sceni koja me je zaista ostavila prilično zabezeknutim. Smatram da se radi o jednoj situaciji koja je možda simptomatična za dio mlade i neradne populacije na našim prostorima i, možda, o dobroj osnovi za diskusiju.

Hmmm.

Nitko ne zeli se izlagati trosku o necemu ako nece proci. Smatraj to kao investiciju. Da li bi ti ulozio nekih 2000 KM na nesto ako znas da to vodi "nicemu" ?

Lako je filozofirat drugima kad ti radis i imas prihode ..... a drugi nemaju a imaju rashode.

E jebi ga jarane pa ne može i jare i pare! Hoćeš posao a nećeš da platiš 50 KM za papire (ne znam odakle ti 2000 KM al' et). Opet se tu javlja naš mentalitet guzovače, daj da sve neko drugi obavi a da ja upadnem na gotovo :roll:

OptimusPrime

#21 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by OptimusPrime » 22/10/2013 10:23

modem33 wrote:

Znaci.. ti mislis da prvo trebas unaprijed biti siguran da ces dobiti posao, pa da tek onda investiras u troskove apliciranja?

jasko_ba

#22 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by jasko_ba » 22/10/2013 10:24

I sam vec godinu dana konkurisem na sve zivo i zalosno je fakat kako se to sve odvija. Usput i saznas ko ima stelu, niko ne reaguje, njega zaposle i svi mirni. Zavrsih dobar fakultet u roku, odlican prosjek, al na kraju ti to niko ne gleda. U medjuvremenu radim sve zivo - popravak racunara, igranje malog fudbala po turnirima za pare :D, probao konobarisati cak, al nisam mogao vise od 20 dana te na kraju kladionica koja me izvlaci ko niko :izet:
Nemojte samo pametovati da mladi nece raditi, kao diplomirani pravnik radim sve ovo i nije me stid, al mene niko ne cijeni. Da imam priliku da radim u inostranstvu, odmah bi otisao.

Suzie Q

#23 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by Suzie Q » 22/10/2013 10:24

što se tiče vađenja dokumenata, ja sam zaposlena ali imam fasciklu sa svim spremnim dokumentima, ovjerenim kopijama, životopisom, ako izleti bilo šta da se mogu bez puno problema prijaviti.

pored toga, ovjera kopija za nezaposlene je besplatna pa je trošak jedino u vremenu.

po mom mišljenju u potrazi za poslom nije najgori trošak, oduzeto vrijeme i sl. nego frustracija koja se javlja sa svakom odbijenicom. znam ljude koji su uzaludno išli na natječaje i po 40 puta, ali i dalje nisu mogli reći da baš onaj 41 put neće biti primljeni.

modem33

#24 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by modem33 » 22/10/2013 10:25

Zaposlen ne razumije nezaposlenog. 8-)[/quote]

E jebi ga jarane pa ne može i jare i pare! Hoćeš posao a nećeš da platiš 50 KM za papire (ne znam odakle ti 2000 KM al' et). Opet se tu javlja naš mentalitet guzovače, daj da sve neko drugi obavi a da ja upadnem na gotovo :roll:[/quote]
_______________________________________________________________________________________________

Ne govorim ja o tome da upadnes na gotovo ..... nego o tome sto nitko ne razmislja da li je ta osoba koja trazi posao vec slala prije na 50 konkursa po 50 KM ..... = 2500 KM troska od kojih nemas koristi ....

I ti sad kritikujes .... sto nece da izvadi papire .....

Daj otkaz na poslu pa trazi novi .... pa ces vidjet o cemu govorim.

8-)

vitamini

#25 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by vitamini » 22/10/2013 10:27

Koliko ja znam , "vađenje" dokumenata ne košta ništa, u općinama nezaposleni pokažu radnu knjižicu i ne plaćaju takse. Jedino se ljekarsko uvjerenje plaća, ali ono nije neophodno na svakom konkursu, barem ne u prvom krugu. Ispravite me ako griješim.
Ima istine u svemu do sad rečenom, a moje iskustvo je slično, javila prijateljici za konkurs, za mjesto koje je bilo zaista upražnjeno i za koje je imala uslove da se prijavi, ali "nije imala vremena da vadi papire". Ne znam samo od čega nije imala vremena, od ispijanja kafa i hodanja.... :roll:

Post Reply