Nextbike - gradski bicikl transport

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#101 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by Eborg »

Imajte u vidu da ulazak i minutu u naredni sat broji citav sat (1.5 KM) kao na parkingu.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#102 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by supercali »

nek naprave kao za parking da te obavjesti nekako kad ti istice pola sata sat koliko je vec vremenski to
hzsa22
Posts: 973
Joined: 16/12/2011 18:25

#103 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by hzsa22 »

Apsolutno bih koristio ovu zajebanciju kad bi bila stanica u starom gradu. Idealno je oko sebilja ili kod vijecnice. Tacno ne bih isao autom sa vratnika do m.dvora.
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#104 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by hakazvaka »

supercali wrote:nek naprave kao za parking da te obavjesti nekako kad ti istice pola sata sat koliko je vec vremenski to
provjeris na aplikaciji
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#105 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by supercali »

hakazvaka wrote:
supercali wrote:nek naprave kao za parking da te obavjesti nekako kad ti istice pola sata sat koliko je vec vremenski to
provjeris na aplikaciji
Ne znam ne koristim to pa me I ne interesuje nego zakljucujem po pisanju ovdje

Al eto moze I u aplikaciji se napraviti kao neka vrsta alarma
10-15 minuta prije kao neko obavjestenje notifikacija il sl
kB27
Posts: 1063
Joined: 17/02/2016 17:46

#106 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by kB27 »

Nije samo do njih vezano za postavljanje stanica, vjerujem da su svjesni koliko nedostaju stanice kod BBI, Vijećnice, na Dobrinji, i slično. Bilo je priče o tome, prema njihovim riječima jedino su Novi Grad i Novo Sarajevo bili raspoloženi za saradnju - ostali su tražili fine pare za postavljanje stanica (iako ih praktično ništa ne košta, ništa im ne škodi, a u interesu je građana koje oni predstavljaju). Šupci.
User avatar
Mayhem
Posts: 149
Joined: 01/11/2013 11:12

#107 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by Mayhem »

supercali wrote:
hakazvaka wrote:
supercali wrote:nek naprave kao za parking da te obavjesti nekako kad ti istice pola sata sat koliko je vec vremenski to
provjeris na aplikaciji
Ne znam ne koristim to pa me I ne interesuje nego zakljucujem po pisanju ovdje

Al eto moze I u aplikaciji se napraviti kao neka vrsta alarma
10-15 minuta prije kao neko obavjestenje notifikacija il sl
pogledas na sat na ruci? :mrgreen:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#108 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by supercali »

Vidi koincidencije ne nosim sat na ruci nikad
User avatar
Mayhem
Posts: 149
Joined: 01/11/2013 11:12

#109 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by Mayhem »

onda na mobitelu.
a valjda znas koliko mozes preci u pola sata... otprilike barem.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#110 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by supercali »

Ma ja ne znam voziti bicikl kako treba a kamoli da koristim nextbike
Nego govorim generalno mogu.neki zvucni signal kao napomenu
User avatar
Thorgerson
Posts: 8487
Joined: 15/04/2015 11:26

#111 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by Thorgerson »

kB27 wrote:Nije samo do njih vezano za postavljanje stanica, vjerujem da su svjesni koliko nedostaju stanice kod BBI, Vijećnice, na Dobrinji, i slično. Bilo je priče o tome, prema njihovim riječima jedino su Novi Grad i Novo Sarajevo bili raspoloženi za saradnju - ostali su tražili fine pare za postavljanje stanica (iako ih praktično ništa ne košta, ništa im ne škodi, a u interesu je građana koje oni predstavljaju). Šupci.
Pa Nextbike je ako se ne varam ovdje pokrenula firma koja to nije uradila zbog dobrobiti gradjana, nego prvenstveno zarade.
Zasto bi sad opstina tek tako davala nekome prostor za dzaba? Bez obzira koliko je ovo dobra stvar, ja se slazem da se taj prostor mora zakupiti.

I tu je onda problem. Jer nije isto m2 prostora na Dobrinji i kod Vijecnice.

Uostalom, mora li stanica biti na bas tako vidljivom mjestu? Zasto se eto mora staviti kod BBI, neka je stave u parkusu. Tamo ima dovoljno mjesta i nekako mi je prirodno da bicikli budu tu u parku, a ne na trgu koji je ionako skucen. Isto tako, za Vijecnicu bi totalna fula bila da se sad odmah ondje natakari na nju ova stanica.

Shvatam ja da treba biti i vidljivo, ali ko ima clansku, imat ce i aplikaciju i znat ce gdje se nalaze stanice u svakom trenutku.
Jer ti ionako ne mozes tek tako naici i uzeti bicikl, vec se moras registrovati.
kB27
Posts: 1063
Joined: 17/02/2016 17:46

#112 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by kB27 »

Thorgerson wrote:
kB27 wrote:Nije samo do njih vezano za postavljanje stanica, vjerujem da su svjesni koliko nedostaju stanice kod BBI, Vijećnice, na Dobrinji, i slično. Bilo je priče o tome, prema njihovim riječima jedino su Novi Grad i Novo Sarajevo bili raspoloženi za saradnju - ostali su tražili fine pare za postavljanje stanica (iako ih praktično ništa ne košta, ništa im ne škodi, a u interesu je građana koje oni predstavljaju). Šupci.
Pa Nextbike je ako se ne varam ovdje pokrenula firma koja to nije uradila zbog dobrobiti gradjana, nego prvenstveno zarade.
Zasto bi sad opstina tek tako davala nekome prostor za dzaba? Bez obzira koliko je ovo dobra stvar, ja se slazem da se taj prostor mora zakupiti.

I tu je onda problem. Jer nije isto m2 prostora na Dobrinji i kod Vijecnice.

Uostalom, mora li stanica biti na bas tako vidljivom mjestu? Zasto se eto mora staviti kod BBI, neka je stave u parkusu. Tamo ima dovoljno mjesta i nekako mi je prirodno da bicikli budu tu u parku, a ne na trgu koji je ionako skucen. Isto tako, za Vijecnicu bi totalna fula bila da se sad odmah ondje natakari na nju ova stanica.

Shvatam ja da treba biti i vidljivo, ali ko ima clansku, imat ce i aplikaciju i znat ce gdje se nalaze stanice u svakom trenutku.
Jer ti ionako ne mozes tek tako naici i uzeti bicikl, vec se moras registrovati.
Pa i nije baš, znam momka koji je jedan od pokretača nextbike-a kod nas i jedini cilj nije bio lična zarada.

Čak i da jeste, općine trebaju prepoznati korist za svoje građane, širenje turističke ponude, smanjenje zagađenja (koliko-toliko), itd.

Za stanice se slažem, naravno. Ako su BBI i slične lokacije skupe, općina je mogla dati na korištenje javni prostor - kao što ti kažeš parkuša. :thumbup:
User avatar
Thorgerson
Posts: 8487
Joined: 15/04/2015 11:26

#113 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by Thorgerson »

Ma dobro, ali opet jbg ima firmu, mora nesto i profitirati, inace nema smisla, jel tako? Ne mislim sad da mu je cilj bio da postane milioner, ali opet mora vrtiti neki novac. Naravno, obzirom na ove cijene tesko da se tu i moze zgrnuti neka lova.
kB27
Posts: 1063
Joined: 17/02/2016 17:46

#114 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by kB27 »

Naravno, i treba zgrnuti akoBogda jer se sigurno dobro uvalio da instalira svu potrebnu infrastrukturu. Bicikli sigurno nisu jeftini, stanice pogotovo, vjerovatno se plaća i nextbike brend.

Ali je usput zaposlio sebe i vjerovatno još par ljudi, što ne treba zanemariti. Sve u svemu, mislim da u ovim situacijama općinu može bolit' briga za ovakve stvari i nikom ništa - ili se malo potruditi i ne izgubiti ništa pri čemu će građani biti obogaćeni za još jednu uslugu.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#115 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by Eborg »

Ne vidim nikakav "gubitak" ni za jednu opcinu pa makar tih 5 kvadratnih metara ili koliko vec je potrebno prostora nasadili nasred ulice, pogotovo jer se ovo napaja solarnim panelima koliko vidim pa nema nekog kopanja i rada.

Placanje takse - OK, potrebno je. Ali komercijalno to naplacivati nekim ciframa - bas i ne.

Kad gazde kafica nelegalno okupiraju prostora ukupne povrsine kao 2-3 fudbalska stadiona onda nista. A kad treba nesto ovako korisno podrzati onda je problem.
kB27
Posts: 1063
Joined: 17/02/2016 17:46

#116 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by kB27 »

Eborg wrote:Ne vidim nikakav "gubitak" ni za jednu opcinu pa makar tih 5 kvadratnih metara ili koliko vec je potrebno prostora nasadili nasred ulice, pogotovo jer se ovo napaja solarnim panelima koliko vidim pa nema nekog kopanja i rada.

Placanje takse - OK, potrebno je. Ali komercijalno to naplacivati nekim ciframa - bas i ne.

Kad gazde kafica nelegalno okupiraju prostora ukupne povrsine kao 2-3 fudbalska stadiona onda nista. A kad treba nesto ovako korisno podrzati onda je problem.
Naravno. Čak i da postavi stanicu negdje na trotoar (gdje je jako široko) odmah uz biciklističku stazu - još bolje. Nikome ko stvarno nextbike koristi za transport nije uopće bitno jel stanica ispred shopping centra ili negdje usput na 'bezveznoj lokaciji'. Jeste, napaja se solarnim panelima i ne zahtjeva ništa osim prostora cca. 5-10m^2. Jedino što možda pokušavaju postaviti na atraktivnim lokacijama zbog bezbjednosti.
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#117 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by Radio Sarajevo »

Ja mislim da je ovdje morala neka kaucija biti u igri. U državi gdje ne možeš utjerati dug nikome i nizašta, kaucija je jedini način da ovo radi kako treba.

U Holandiji nema kaucije, ali će te uhvatiti u roku od tri dana ako ne vratiš bicikl. U Ljubljani je kaucija 300 eura, taman toliko i vrijede bicikli. Ko nema kreditnu karticu, ne može ni voziti.
User avatar
Mayhem
Posts: 149
Joined: 01/11/2013 11:12

#118 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by Mayhem »

kB27 wrote:Nije samo do njih vezano za postavljanje stanica, vjerujem da su svjesni koliko nedostaju stanice kod BBI, Vijećnice, na Dobrinji, i slično. Bilo je priče o tome, prema njihovim riječima jedino su Novi Grad i Novo Sarajevo bili raspoloženi za saradnju - ostali su tražili fine pare za postavljanje stanica (iako ih praktično ništa ne košta, ništa im ne škodi, a u interesu je građana koje oni predstavljaju). Šupci.
pa Dobrinja i jeste Novi Grad :) ali evo, radi se traka prema Dobrinji, od Nedžarića, pa nadam se da ce na "otvaranju" trake "otvoriti" i stanicu nextbike-a tamo :)
User avatar
Thorgerson
Posts: 8487
Joined: 15/04/2015 11:26

#119 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by Thorgerson »

Dobro mozda i ovi cekaju da vide kako ce ovo sve fercerati pa ce stavljati jos stanica.

Mislim glupo bi i bilo da stave 20 stanica, a ono niko se ziv ne voza. Polako, bice vjerovatno ubrzo.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#120 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by O'zone »

Evo je jutros postavljaju kod BBI Centra

Poslato sa radnog mjesta...
kB27
Posts: 1063
Joined: 17/02/2016 17:46

#121 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by kB27 »

:thumbup:
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#123 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by Eborg »

Nice!

Imam osjecaj da ce ovdje vazda biti ili previse ili premalo bicikala. :D
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#124 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by supercali »

Koja je najzapadnija I najistocnija stanica ovih bicikala?
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#125 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by Eborg »

BBI - Radon Plaza.
Post Reply