Nextbike - gradski bicikl transport

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#1 Nextbike - gradski bicikl transport

Post by Eborg »

Vidim evo i u Sarajevu krenuo Nextbike, čini se kao interesantan koncept po kojem korisnik otvori račun i onda uzme bicikl sa jednog od "stajališta" i ostavi ga na bilo kojem od njih nakon upotrebe. Je li iko koristio, kakva su iskustva?

Je li prvih pola sata dnevno uvijek besplatno ili samo ako koristim duže od tih pola sata pa ide pola sata besplatno + potrošeno vrijeme (1.5 KM/h)?

Jesu li cijene iste ako koristim i u inostranstvu ili su drugačije?

http://www.nextbike.ba/

User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#2 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by P308 »

Kako predivna vijest. Bas si me obradovao :thumbup:
User avatar
muha_sa
Posts: 128455
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#3 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by muha_sa »

do kad ce ovo fercerat pitam se :-)

ako preživi 6 mjeseci dobro je
User avatar
radiša
Posts: 6393
Joined: 04/02/2012 00:23
Location: Sator

#4 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by radiša »

ima li se dje iznajmit štap staracki,to za one koji ne mogu pedalat
User avatar
muha_sa
Posts: 128455
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#5 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by muha_sa »

radiša wrote:ima li se dje iznajmit štap staracki,to za one koji ne mogu pedalat
dobiješ džabalesku, al samo preko vikenda jer tad ne izlazim iz kuce


Image
User avatar
radiša
Posts: 6393
Joined: 04/02/2012 00:23
Location: Sator

#6 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by radiša »

:lol:
ty man.
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#7 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by Secer_033 »

Divna ideja. Ja bih ovo koristila svaki dan jer na taxi dajem malo bogatstvo a tramvaje zaobilazim u sirokom luku. Jesu li kod nas kacige obavezne?
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#8 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by tututuuuu »

Secer_033 wrote:Divna ideja. Ja bih ovo koristila svaki dan jer na taxi dajem malo bogatstvo a tramvaje zaobilazim u sirokom luku. Jesu li kod nas kacige obavezne?
pa ovo ti i nije nesto isplativije od taksija, naprotiv. ne vidim da ce ovo neko koristi za posao i sl., eventualno za malo se provozati Vilsom i sl.
Mea_parvitas
Posts: 2519
Joined: 18/03/2015 01:36

#9 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by Mea_parvitas »

tututuuuu wrote:
Secer_033 wrote:Divna ideja. Ja bih ovo koristila svaki dan jer na taxi dajem malo bogatstvo a tramvaje zaobilazim u sirokom luku. Jesu li kod nas kacige obavezne?
pa ovo ti i nije nesto isplativije od taksija, naprotiv. ne vidim da ce ovo neko koristi za posao i sl., eventualno za malo se provozati Vilsom i sl.
1,5h kosta 1,5 KM. Treba samo vise stanica, jer ove su sve locirane u neposrednoj blizini, Importane, Alta, grad, itd.
User avatar
Logovan
Posts: 94100
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#10 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by Logovan »

Sve divno i krasno, samo što će ovo biti brzo razjebano, kao i sve ostalo.

A i što neko reče, ako preživi 6 mjeseci dobro je. :oops:
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#11 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by Secer_033 »

tututuuuu wrote:
Secer_033 wrote:Divna ideja. Ja bih ovo koristila svaki dan jer na taxi dajem malo bogatstvo a tramvaje zaobilazim u sirokom luku. Jesu li kod nas kacige obavezne?
pa ovo ti i nije nesto isplativije od taksija, naprotiv. ne vidim da ce ovo neko koristi za posao i sl., eventualno za malo se provozati Vilsom i sl.
Kako nije? Ja na taksi potrosim oko 6 maraka (grad-kuca), biciklom bih dosla za 15 minuta max.
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#12 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by tututuuuu »

Mea_parvitas wrote:
tututuuuu wrote:
Secer_033 wrote:Divna ideja. Ja bih ovo koristila svaki dan jer na taxi dajem malo bogatstvo a tramvaje zaobilazim u sirokom luku. Jesu li kod nas kacige obavezne?
pa ovo ti i nije nesto isplativije od taksija, naprotiv. ne vidim da ce ovo neko koristi za posao i sl., eventualno za malo se provozati Vilsom i sl.
1,5h kosta 1,5 KM. Treba samo vise stanica, jer ove su sve locirane u neposrednoj blizini, Importane, Alta, grad, itd.
Pa ne znam, meni to ne djeluje bas jeftino osobito ako imas namjeru biciklom do posla a u blizini posla nema njihova stanica na koju mozes ostaviti biciklo, pa pored tog sto si se vozila racunaj jos 8 sati sto ce biciklo biti kod tebe za vrijeme radnog vremena.
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#13 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by tututuuuu »

Secer_033 wrote:
tututuuuu wrote:
Secer_033 wrote:Divna ideja. Ja bih ovo koristila svaki dan jer na taxi dajem malo bogatstvo a tramvaje zaobilazim u sirokom luku. Jesu li kod nas kacige obavezne?
pa ovo ti i nije nesto isplativije od taksija, naprotiv. ne vidim da ce ovo neko koristi za posao i sl., eventualno za malo se provozati Vilsom i sl.
Kako nije? Ja na taksi potrosim oko 6 maraka (grad-kuca), biciklom bih dosla za 15 minuta max.
to je neki skup taksi. eno u postu iznad sam objasnio na sta sam mislio. A sta ces zimi? Kad je kisa itd... Ako ti je vec do bicikla a treba ti dugorocno najisplativije ti je kupiti sebi, ne znam...
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#14 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by mousstapha »

Kupi sebi taxi. :D

Kome je dovoljno 30 minuta dnevno, onda je ovo badava.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8512
Joined: 11/02/2009 15:21

#15 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by Ajatolah_ »

tututuuuu wrote:
Mea_parvitas wrote:
tututuuuu wrote:pa ovo ti i nije nesto isplativije od taksija, naprotiv. ne vidim da ce ovo neko koristi za posao i sl., eventualno za malo se provozati Vilsom i sl.
1,5h kosta 1,5 KM. Treba samo vise stanica, jer ove su sve locirane u neposrednoj blizini, Importane, Alta, grad, itd.
Pa ne znam, meni to ne djeluje bas jeftino osobito ako imas namjeru biciklom do posla a u blizini posla nema njihova stanica na koju mozes ostaviti biciklo, pa pored tog sto si se vozila racunaj jos 8 sati sto ce biciklo biti kod tebe za vrijeme radnog vremena.
Pa niko nije lud da to radi, tj. da zadužuje biciklo osam sati dnevno. Ovo je za ljude kojima Nextbike stanice nisu na više od 10-tak minuta hodanja od kuće i od posla.

Za ljude koji nemaju više od 15 minuta vožnje biciklom u jednom smjeru, ovo je super opcija jer za Standard paket od 20KM imaju besplatan i odlazak i povratak godinu dana.

Za ljude koji imaju do 30 minuta vožnje biciklom u jednom smjeru također je povoljna opcija, njima 20KM može biti četiri mjeseca (realno, vjerovatno se nećete voziti zimi, tako da zapravo 40KM može pokriti vožnju na i sa posla kroz čitavu godinu).

Većina ljudi spada u neku od ove dvije kategorije, i po meni nije skupo. Jedino je zasad problematičan razmještaj stanica, ali to će se valjda popraviti s vremenom.
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#16 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by tututuuuu »

Ajatolah_ wrote: Pa niko nije lud da to radi, tj. da zadužuje biciklo osam sati dnevno. Ovo je za ljude kojima Nextbike stanice nisu na više od 10-tak minuta hodanja od kuće i od posla.

Za ljude koji nemaju više od 15 minuta vožnje biciklom u jednom smjeru, ovo je super opcija jer za Standard paket od 20KM imaju besplatan i odlazak i povratak godinu dana.

Za ljude koji imaju do 30 minuta vožnje biciklom u jednom smjeru također je povoljna opcija, njima 20KM može biti četiri mjeseca (realno, vjerovatno se nećete voziti zimi, tako da zapravo 40KM može pokriti vožnju na i sa posla kroz čitavu godinu).

Većina ljudi spada u neku od ove dvije kategorije, i po meni nije skupo. Jedino je zasad problematičan razmještaj stanica, ali to će se valjda popraviti s vremenom.
sve ovisi koliko ce te stanice biti rasprostanjene. Za sad je to slabo da bi bilo isplativo. moje misljenje.
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#17 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by Secer_033 »

tututuuuu wrote:
to je neki skup taksi. eno u postu iznad sam objasnio na sta sam mislio. A sta ces zimi? Kad je kisa itd... Ako ti je vec do bicikla a treba ti dugorocno najisplativije ti je kupiti sebi, ne znam...
Ja dodjem samo na odmor tako da bi se meni itekako isplatilo da iznajmim biciklo, pa cak dvaput dnevno ako zatreba. Relacija carsija-otoka kosta oko 6 KM, je l' tako? 2 x 1,5 KM se vise isplati. Idealno za turiste, kad bi duze vrijeme bila u SA, kupila bih biciklo naravno.
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#18 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by Secer_033 »

Stanica ima PREMALO!!! Slazem se...
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25620
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#19 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by BHF_Manijak »

K'o da ocima gledam Bosnje ce poceti mahati bicikla. :mrgreen:
User avatar
Capajebo
Posts: 20680
Joined: 15/03/2012 02:47
Location: Berzakh bb

#20 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by Capajebo »

BHF_Manijak wrote:K'o da ocima gledam Bosnje ce poceti mahati bicikla. :mrgreen:
Ili varijanta kad ukradu novcanik, biciklo gratis :mrgreen: :lol:
User avatar
zavezata-vreca
Posts: 890
Joined: 04/02/2016 00:17

#21 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by zavezata-vreca »

Bilo bi dobro da neko objasni kako ovo radi? Nekako mi odmah padaju napamet ideje tipicnog bosnje ... Npr sta ako uzmem bike i odvedem ga kuci sa namjerom da ga ne vratim? Ili ukoliko se odlucim da ga vratim, na koji naxin se vrsi placanje, drugim rijecima zasto bih platio, samo ga zabodem u stanicu i odsetam ....
User avatar
macmoodan
Posts: 346
Joined: 14/09/2013 14:27

#22 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by macmoodan »

placa se unaprijed, u slucaju neplacanja sudstvo radi svoj posao :zzzz:
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#23 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by Eborg »

Moguce da bicikli imaju i GPS modul. Meni i dalje nije jasno sa ovih 30 minuta dnevno, mislim da je to samo uz mjesecnu pretplatu od 5 KM.
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#24 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by Capsicum »

Eborg wrote:Moguce da bicikli imaju i GPS modul. Meni i dalje nije jasno sa ovih 30 minuta dnevno, mislim da je to samo uz mjesecnu pretplatu od 5 KM.
Nejasno je skroz napisano.

Npr. prva opcija, dakle samo uz godisnju pretplatu od 20 KM:
PRVIH 30 MINUTA DNEVNO BESPLATNO!
i uz aktiviranje "Nextbike" opcije:
SVAKA VOŽNJA BICIKLOM DO 30 MINUTA DNEVNO BESPLATNO!
Koja je razlika?! Posebno je ova Nextbike opcija nejasna. Pretpostavljam da su mislili da uz nju, korisnik moze neogranicen broj puta iznajmiti bicikl u trajanju od max 30 minuta, besplatno. Ali buni ovo "DNEVNO" u recenici.

Moraju to malo bolje objasniti.

Inace fina ideja, samo sto je nelogicno da slicna usluga u Ljubljani kosta visestruko manje. Tamo je godisnja clanarina 3€ i imate 60 minuta gratis prilikom svake upotrebe.
User avatar
radiša
Posts: 6393
Joined: 04/02/2012 00:23
Location: Sator

#25 Re: Nextbike - gradski bicikl transport

Post by radiša »

Ne kontam sta vam ovde nije jasno?
Godišnja registracija košta 20 konvertibilnih maraka.
Svaki korisnik ima pravo na 30 minuta besplatne vožnje svaki dan, a nakon isteka besplatnih minuta svaki naredni sat se naplaćuje 1,5 konvertibilnih maraka. Iznos se odbija od uplaćenih 20 konvertibilnih maraka, a doplata je moguća tek nakon što se sredstva iskoriste u potpunosti.
Post Reply