New Age / Yoga / itd itd itd

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#51 Re: New Age / Yoga / itd itd itd

Post by Ramzess Veliki »

Russki wrote:
azurna_obala wrote:Ne volim meditaciju, probala sam.
Znam dosta ljudi koji to praktikuju, oni tvrde da se nekako bolje osjećaju nakon meditiranja.
Ne sviđa mi se sama "inicijacija" gdje moraš donijeti poklon tom nekom. Ne dolazi u obzir.

Također, sve osobe koje znam da to rade su uglavnom ateisti ili naginju ka tome, pa možda u tome pronalaze tu neku duhovnost ili nešto slično.
Meni također ne leži. Barem onda standardna. Sjedi, zatvori oči i prati disanje.

Grupne seanse su mi također odbojne, nekako mi je to više osobni ritual..sam sa sobom.

Također se slazem za ovu tezu tvoju o duhovnosti.
Ma meditacija je samo vjezba. Nista vise. Pomaze ti da se smiris I opustis. Sve ostalo je nepotrebno komplikovanje, ali kako je tradicionalno povezana sa istocnjackim tradicijama, lako se pakuje sa istocnjackim ucenjima.

Meni je meditacija pomagala kad sam bio preopterecen na faksu, kod previse stresa. Sjednem u udoban polozaj i vjezbam kontrolisano disanje i nerazmisljanje. Iz pocetka ne mozes da kontrolises disanje i lupanje srca kao ni masu konfuznih misli jer si sav u stresu, ali polako sve to nestaje i uspijem da smirim ritam disanja i usporim srce, a misli fokusiram u jedan glas koji mogu i da utisam tako da vrijeme samo tece. Nakon toga se osjecam rasterecen, oslobodjen stresa i bez muke se koncentrisem samo na bitnu stvar. Povezivanje meditacije sa religijom nigdje veze.
Last edited by Ramzess Veliki on 29/06/2018 11:00, edited 1 time in total.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#52 Re: New Age / Yoga / itd itd itd

Post by Ramzess Veliki »

badalpur wrote:Meditiram već duže od godinu dana, svaki dan, i nikad nisam u životu bila smirenije i sretnija. Ne postoji apsolutno ništa što me može izbaciti iz cipela, ne brinem se o budućnosti, s prošlošću sam u miru, živim sada i uživam. Popravilo mi se i fizičko zdravlje, niti jednu prehladu nisam imala u ovom periodu, pucam od samopouzdanja i vjere u sebe, puno sam ljubaznija prema drugima ali i prema sebi.

Odbacila sam religiju, ali nisam odbacila Svevišnjeg. Religija sa mnom nikad nije rezonirala ali sam ranije poistovjećivala vjeru i religiju i bila nesretna. Sad znam bolje. Je li to New Age?? I da jeste, neka je, hvala mu pa je ušao u moj život. Namaste!! :)
Bravo! O tome sam upravo govorio! :thumbup:
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#53 Re: New Age / Yoga / itd itd itd

Post by Nocty »

Grupne seanse su uspješnije mnogo jer tu nastaje sinergija(synergy) što je nećeš sam moć doživit...
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#54 Re: New Age / Yoga / itd itd itd

Post by mali_balon »

Autogeni trening???? Jel ko probao....jel to neki vid meditacije ili autosugestija.....
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#55 Re: New Age / Yoga / itd itd itd

Post by Ramzess Veliki »

mali_balon wrote:Autogeni trening???? Jel ko probao....jel to neki vid meditacije ili autosugestija.....
Mislim da je i jedno i drugo, mozda malo vise meditacija:

Image
Post Reply