New Age / Yoga / itd itd itd

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#1 New Age / Yoga / itd itd itd

Post by Russki »

Najprije da pozdravim forumaše s ovog filozofskog fakulteta, pardon subforuma.

Nešto čitam i razmišljam...vodim nekakve diskusije s mnogo ljudi koji su na bilo koji način uključeni ili imaju neke konkretne informacije o stvarima o kojima ćemo nadam se ovdje da raspravljamo.

Zasigurno ste upoznati sa terminima New Age, prakticiranje Yoge, transcedentalne meditacije i sl.

Znamo da je New Age duhovni neki pokret nastao u zapadnim zemljama i očito je da se sve više i više širi i dolazi do nas. Temeljna osobina New Age ja samostalno provođenje duhovnosti uz udbacivanje religije i religijskih dogmi.

Yoga, spiritualna praksa.

Netko reče da su meditacije ustvari prakse za padanje u trans i prizivanje demona.

Uglavnom, da ne duljim, vjerujem da ćemo iznijeti dosta stvari ovdje na ovoj temi. Sve što ima veze s ovim nekim ''novim'' praksama.

Šta vi gospodo, mislite o svemu ovome?


p.s. izvinjavam se ako je vec ova tema bila, da pošteno kažem mrsko mi bilo tražiti. Ako ima, brišite i ključajte ovo.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#2 Re: New Age / Yoga / itd itd itd

Post by Nurudin »

meditacija je , između ostalog, suočavanje sebe sa svojim mislima.
a pošto mi često potiskujemo razne neugodne misli i emocije, onda one tad mogu da izrone, pa to religije nazivaju demonima.
dobra stvar za opuštanje i odmaranje sebe od tereta ličnosti , koja se obično zaprti više nego što može da ponese.
New age...ne znam, svašta se trpa pod to , a ima dosta šarlatana koji se furaju da su nekakvi prosvjetljeni učitelji, pa su
našli utočište u tome.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21489
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#3 Re: New Age / Yoga / itd itd itd

Post by MarlboroGold »

To sa demonima je teška glupost.
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#4 Re: New Age / Yoga / itd itd itd

Post by cendlerbing »

MarlboroGold wrote:To sa demonima je teška glupost.
Pa, kad ti ne vjeruješ u njih. :evil:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21489
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#5 Re: New Age / Yoga / itd itd itd

Post by MarlboroGold »

cendlerbing wrote:
MarlboroGold wrote:To sa demonima je teška glupost.
Pa, kad ti ne vjeruješ u njih. :evil:
Zato mi se i ne ukazuju :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#6 Re: New Age / Yoga / itd itd itd

Post by Bloo »

Vas dvoje, uozbiljite se.
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#7 Re: New Age / Yoga / itd itd itd

Post by cendlerbing »

Bloo wrote:Vas dvoje, uozbiljite se.
Kako se s malim uozbiljit, Bloo :(
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#8 Re: New Age / Yoga / itd itd itd

Post by Bloo »

cendlerbing wrote:
Bloo wrote:Vas dvoje, uozbiljite se.
Kako se s malim uozbiljit, Bloo :(
Ne mogu ti dati instrukcije za to, nije ovo bez cenzure...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#9 Re: New Age / Yoga / itd itd itd

Post by Bloo »

Russki wrote: Netko reče da su meditacije ustvari prakse za padanje u trans i prizivanje demona.
To me podsjeti na momente na određenim prokatoličkim stranicama. Joga, meditacija i sve to je sotonski posao.
Očito samospoznaja izvan uhodanih staza dobre majke Crkve je loša stvar.
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#10 Re: New Age / Yoga / itd itd itd

Post by Russki »

Bloo wrote:
Russki wrote: Netko reče da su meditacije ustvari prakse za padanje u trans i prizivanje demona.
To me podsjeti na momente na određenim prokatoličkim stranicama. Joga, meditacija i sve to je sotonski posao.
Očito samospoznaja izvan uhodanih staza dobre majke Crkve je loša stvar.
Zasigurno.

Mene je ovo gore podsjetilo na tvrdnje Miroljuba Petrovića :lol: :lol:

MarlboroGold wrote:To sa demonima je teška glupost.
Slažem se naravno. Ali eto, mnogo je ljudi koji to tvrde. Zato me zanima da li postoji neki konkretan dokaz koji će da potvrdi ovu tvrdnju.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#11 Re: New Age / Yoga / itd itd itd

Post by Bloo »

Russki wrote:
MarlboroGold wrote:To sa demonima je teška glupost.
Slažem se naravno. Ali eto, mnogo je ljudi koji to tvrde. Zato me zanima da li postoji neki konkretan dokaz koji će da potvrdi ovu tvrdnju.
Pa u trans možeš pasti i koristeći molitve monoteističkih religija.
Da li je onda iista situacija i kada se duh sveti spusti na vjernike i oni govore u jezicima?
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#12 Re: New Age / Yoga / itd itd itd

Post by Russki »

Postoji stanoviti possibility :D


A sta cemo sa zakonom privlačnosti i ovim lajfkouč guruima koji to guraju masama ?
MaD_ProfessoR
Posts: 797
Joined: 16/11/2012 12:00

#13 Re: New Age / Yoga / itd itd itd

Post by MaD_ProfessoR »

Velika većina američkih lajfkoučera je na aderallu :mrgreen: oni malo manje uspješni su na zoloftu.

New ageri su udrobili iz svih mogućih duhovnih tradicija u svoje vjerovanje, dodali naprstak kristaloterapije povrh svega, yi jinga, ayahuasca ceremonijala, itd
(što ne znači da je samo po sebi loše, ili da mi smeta; sve dok se nikome svojim vjerovanjem ne nanosi zlo, gajim istinsko poštovanje prema svakom obliku vjerovanja, bio institucionaliziran ili ne.

Mislim da je Osho slika i prilika tog kalambura duhovnik tradicija, i često je kontadiktoran u onome što govori, što je zapadnom svijetu poprilično odgovaralo; pa se moglo izabrati od njegovih propovijedi ono što odgovara pojedincu, ostalo odbaciti.
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#14 Re: New Age / Yoga / itd itd itd

Post by KIseljak12 »

MaD_ProfessoR wrote:Velika većina američkih lajfkoučera je na aderallu :mrgreen: oni malo manje uspješni su na zoloftu.

New ageri su udrobili iz svih mogućih duhovnih tradicija u svoje vjerovanje, dodali naprstak kristaloterapije povrh svega, yi jinga, ayahuasca ceremonijala, itd
(što ne znači da je samo po sebi loše, ili da mi smeta; sve dok se nikome svojim vjerovanjem ne nanosi zlo, gajim istinsko poštovanje prema svakom obliku vjerovanja, bio institucionaliziran ili ne.

Mislim da je Osho slika i prilika tog kalambura duhovnik tradicija, i često je kontadiktoran u onome što govori, što je zapadnom svijetu poprilično odgovaralo; pa se moglo izabrati od njegovih propovijedi ono što odgovara pojedincu, ostalo odbaciti.
Super da si spomenuo Osha, cinjenica je da je on imo vise auta nego Tito, po vascijeli dan se puco drogama i guzio, ali je svojim sljedbenicima propovjedao skromnost.

Njegova je organizacija zabranjena u SAD, koliko mi je poznato, a ima i jedna dobra knjiga, autobiografija osobe odrasle u toj njihovoj komuni, ciji su roditelji bili veliki pristase Osha.

Udrobio covjek, nema cega nije, taman da svako nadje nesto za sebe i hop - stotinjak Rols Rojsova. Ha ja.

Inace, to miksanje razlicitih misticnih/ezoterijskih ucenja su vec krajem 19. i pocetkom 20. vijeka poceli razni zapadni 'ucitelji' rade i da osnivaju svoje skole misli: teosofija, antroposofija, Waite sa svojom ceremonijalnom magijom, onda je Crowley medju prvima poceo da uvodi elemente dalekoistocne duhovnosti, narocito yogu.

New age u danasnjem smislu nastaje u sezdesetim i ja ga vidim kao dio sireg drustvenog pokreta koji odbacuje nauku, tehnologiju, ustaljeni drustveni poredak, organizovane religije. Takodjer, prvi put u siru kulturu ulaze enteogeni/psihodelici poput meskalina, psilocibina i LSD-a koji imaju tendenciju da kod konzumenata uzrokuju misticna iskustva.

Sve u svemu, neko je na tome uzeo dobre pare, a prodavao komade kvarca.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#15 Re: New Age / Yoga / itd itd itd

Post by Truba »

volim new age glazbu... i to samo instrumentale chill out i klasični new age

dok čitam... ne ometa me kao merlin i seljački rok bijelog dugmeta jutros na radio sarajevo

ne mogu bre čitati

ali sve ostalo od new agea odbacujem

imamo mi dovoljno domicilnih duhovnih pokreta da se izabere :D

napustiš pradedovsku veru da bi primio neke ublehe s kraja azije... a odjebaješ duhovno s bliskog istoka što je stolećima bila naša pradedovska vera

molitvenik i krunicu u ruke i eto ti duhovnosti

dakle s prijezirom odbacujem new age osim glazbe i smatram ga snobizmom među zapadnjacima... :sax: :thumbup:
živio govornik
MaD_ProfessoR
Posts: 797
Joined: 16/11/2012 12:00

#16 Re: New Age / Yoga / itd itd itd

Post by MaD_ProfessoR »

KIseljak12 wrote:


New age u danasnjem smislu nastaje u sezdesetim i ja ga vidim kao dio sireg drustvenog pokreta koji odbacuje nauku, tehnologiju, ustaljeni drustveni poredak, organizovane religije. Takodjer, prvi put u siru kulturu ulaze enteogeni/psihodelici poput meskalina, psilocibina i LSD-a koji imaju tendenciju da kod konzumenata uzrokuju misticna iskustva.

Sve u svemu, neko je na tome uzeo dobre pare, a prodavao komade kvarca.

Ne u potpunosti. New age je, kao ono što je na neki način proizašlo iz kontrakulture, podario mnoge značajne naučnike iz oblasti biologije, biohemije, mikologije, psihologije, itd.

Da spomenem nekolicinu: Rick Doblin, Paul Stamets, Alexander Shulgin, Dennis McKenna
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#17 Re: New Age / Yoga / itd itd itd

Post by riverflow »

Da bi se čovjek ozbiljno posvetio samospoznaji putem neke duhovne prakse, poslije propitivanja svega i svačega , sam shvati da nije potrebno imati nikakve gurue niti vodiče. Medjutim, ljudi kao ljudi, u sopstvenom očaju većinom se moraju zakačiti za neku "svetinju" i tu činjenicu mnogi samozvani gurui koriste. Duhovnost (ako već moram da to nekako nazovem) svode na neke vodjene meditacije, TM, psihodelične ekstaze izazvane svakojakim halucinogenima, holotropsko disanje itd. dakle, koriste razne metode kojima se provocira odlazak u ne-svjesno.
Sve to ne znači da se te metode trebaju odbaciti kao loše, niti da su baš svi duhovni učitelji nužno lažnjaci. Recimo, Ošo je lik od kojeg se dosta može naučiti, što ne znači da automatski on mora postati nečiji guru. To što je volio luksuz, ili što je bio poznat po seksualnim orgijama, nije uopšte bitno. Zašto mora biti svetac?
Isto tako, to što puno ljudi koristi razne supstance prirodnog porijekla da se oleši, ne znači da u pravim rukama to ne može biti i korisno. Postoje npr. šamani na raznim krajevima svijeta koji su tako, koristeći svoja znanja i uz prateće rituale, izliječili ljude.
Joga i meditacija su itekako korisne ako imaju zdravu svrhu, i ako se ne stvara neka furka od toga.
Kad je nešto feik, a kad nije, niko ne može znati i osjetiti osim čovjeka samog. Naravno, ukoliko je dovoljno svjestan da zna u šta se upušta. A ako nije, onda neka izabere, ima svega na tržištu, od mantri koje imaju svoju cijenu, pa na dalje...
MaD_ProfessoR
Posts: 797
Joined: 16/11/2012 12:00

#18 Re: New Age / Yoga / itd itd itd

Post by MaD_ProfessoR »

riverflow wrote:Recimo, Ošo je lik od kojeg se dosta može naučiti, što ne znači da automatski on mora postati nečiji guru. To što je volio luksuz, ili što je bio poznat po seksualnim orgijama, nije uopšte bitno. Zašto mora biti svetac?
Ne mora biti svetac, ali bi kao duhovni vodič trebao biti neko ko je u stanju vlastiti modus operandi dovesti do toga da ne bude u proturječju sa onim što propovijeda učenicima. Svi se možemo složiti oko toga da je licemjerno pozivati se na skromnost, a baštiniti luksuz. Govoriti o neuslovljenoj ljubavi a jedina manifestacija te ljubavi da budu orgije :D itd i sl.

Možemo naučiti iz svakog susreta i iz svake interakcije, sa bilo kojim ljudskim bićem, ukoliko prilazimo sa težnjom da naučimo, te izađemo korak u nepoznato.

Problem nastaje kada uzmemo za duhovnog vodiča nekoga ko svojim postojanjem/djelovanjem ne očituje ono što propovijeda.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#19 Re: New Age / Yoga / itd itd itd

Post by dezurni_ucenik »

Pa ima tu svakakvih iskustava sa yogama i meditacijama. Citao sam kako neki uspostavljaju kontatke sa Kali preko meditacije i da to nije bilo ugodno iskustvo.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#20 Re: New Age / Yoga / itd itd itd

Post by dezurni_ucenik »

KIseljak12 wrote:
Super da si spomenuo Osha, cinjenica je da je on imo vise auta nego Tito, po vascijeli dan se puco drogama i guzio, ali je svojim sljedbenicima propovjedao skromnost.

Njegova je organizacija zabranjena u SAD, koliko mi je poznato, a ima i jedna dobra knjiga, autobiografija osobe odrasle u toj njihovoj komuni, ciji su roditelji bili veliki pristase Osha.

Udrobio covjek, nema cega nije, taman da svako nadje nesto za sebe i hop - stotinjak Rols Rojsova. Ha ja.

Inace, to miksanje razlicitih misticnih/ezoterijskih ucenja su vec krajem 19. i pocetkom 20. vijeka poceli razni zapadni 'ucitelji' rade i da osnivaju svoje skole misli: teosofija, antroposofija, Waite sa svojom ceremonijalnom magijom, onda je Crowley medju prvima poceo da uvodi elemente dalekoistocne duhovnosti, narocito yogu.

New age u danasnjem smislu nastaje u sezdesetim i ja ga vidim kao dio sireg drustvenog pokreta koji odbacuje nauku, tehnologiju, ustaljeni drustveni poredak, organizovane religije. Takodjer, prvi put u siru kulturu ulaze enteogeni/psihodelici poput meskalina, psilocibina i LSD-a koji imaju tendenciju da kod konzumenata uzrokuju misticna iskustva.

Sve u svemu, neko je na tome uzeo dobre pare, a prodavao komade kvarca.

I zasto se uglavnom meditacijom bave bogatuni. Ne cuh ja negdje da sirotinja ide na kurseve transcedentalne meditacije. Propagiras skromnost, a vamo klepas pare od celebrityja. Od Eddy Weddera do Madonne.
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#21 Re: New Age / Yoga / itd itd itd

Post by Russki »

Bogme, dobro je Dežurni rekao. I ja ne znam za slučaj kad su sjerome išle na te kurseve. Ali zato za njih postoje ove balkanske varijante i naši lajf koučevi.
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#22 Re: New Age / Yoga / itd itd itd

Post by riverflow »

MaD_ProfessoR wrote:
riverflow wrote:Recimo, Ošo je lik od kojeg se dosta može naučiti, što ne znači da automatski on mora postati nečiji guru. To što je volio luksuz, ili što je bio poznat po seksualnim orgijama, nije uopšte bitno. Zašto mora biti svetac?
Ne mora biti svetac, ali bi kao duhovni vodič trebao biti neko ko je u stanju vlastiti modus operandi dovesti do toga da ne bude u proturječju sa onim što propovijeda učenicima. Svi se možemo složiti oko toga da je licemjerno pozivati se na skromnost, a baštiniti luksuz. Govoriti o neuslovljenoj ljubavi a jedina manifestacija te ljubavi da budu orgije :D itd i sl.

Možemo naučiti iz svakog susreta i iz svake interakcije, sa bilo kojim ljudskim bićem, ukoliko prilazimo sa težnjom da naučimo, te izađemo korak u nepoznato.

Problem nastaje kada uzmemo za duhovnog vodiča nekoga ko svojim postojanjem/djelovanjem ne očituje ono što propovijeda.
Ne znam da je Ošo govorio za sebe da je skroman. Naprotiv, govorio je da voli novac, auta, luksuzna kupatila npr. :) Meni to baš bilo simpatično. Govorio je i o paradoksu, životnim proturječnostima, kao o neminovnosti koju treba razumjeti i prihvatati kao prirodnu pojavu.
Medjutim, znam o čemu govoriš, i sama sam prije slično razmišljala. Čak me Ošo, kao neka referenca za sveca, u jednom momentu jako razočarao sa svojim dekadentnim izletima. Čitala sam izlaganja nekih njegovih "žrtava" (iako je pitanje šta je od svega toga tačno), ispalo je na kraju ono " u majstora se kuća ruši." Ali sada mi je takva moja reakcija pomalo smiješna jer sam vremenom, počela drugačije gledati na to idealiziranje duhovnih učitelja i inače, svega. Mislim da treba shvatiti da su to isto ljudi, sa svim svojim vrlinama i manama, kao i njihovi sljedbenici, samo što oni mnogo šire promatraju život. Sklonost idealiziranju je inače problem kod ljudi, i izvor je raznih problema.
Normalno, svaki čovjek bi sam sebi trebao biti vodič, i to upravo odabirom svega i svih od kojih se nešto nauči. Oni su, ako im dozvolimo, samo pomoćne stanice na putu samospoznaje.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#23 Re: New Age / Yoga / itd itd itd

Post by dezurni_ucenik »

Russki wrote:Bogme, dobro je Dežurni rekao. I ja ne znam za slučaj kad su sjerome išle na te kurseve. Ali zato za njih postoje ove balkanske varijante i naši lajf koučevi.

I sta njima govore na tim life couchevima. Dodje neki parali lik i fukari objasnjava kako treba pozitivno razmisljati i pare ce same pasti sa neba. Zakon atrakcije. :-D
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#24 Re: New Age / Yoga / itd itd itd

Post by Russki »

dezurni_ucenik wrote:
Russki wrote:Bogme, dobro je Dežurni rekao. I ja ne znam za slučaj kad su sjerome išle na te kurseve. Ali zato za njih postoje ove balkanske varijante i naši lajf koučevi.

I sta njima govore na tim life couchevima. Dodje neki parali lik i fukari objasnjava kako treba pozitivno razmisljati i pare ce same pasti sa neba. Zakon atrakcije. :-D
Ako me ista nerviralo to je ovaj the law of attraction. Dok nisam naišao na Teal Swan koja mi je objasnile te neke stvari. Nije svetica, ali razumije se u materiju o kojoj mi ovdje pričamo.
benuni
Posts: 42
Joined: 18/05/2017 20:09

#25 Re: New Age / Yoga / itd itd itd

Post by benuni »

Black swan wrote:volim new age glazbu... i to samo instrumentale chill out i klasični new age

dok čitam... ne ometa me kao merlin i seljački rok bijelog dugmeta jutros na radio sarajevo

ne mogu bre čitati

ali sve ostalo od new agea odbacujem

imamo mi dovoljno domicilnih duhovnih pokreta da se izabere :D

napustiš pradedovsku veru da bi primio neke ublehe s kraja azije... a odjebaješ duhovno s bliskog istoka što je stolećima bila naša pradedovska vera

molitvenik i krunicu u ruke i eto ti duhovnosti

dakle s prijezirom odbacujem new age osim glazbe i smatram ga snobizmom među zapadnjacima... :sax: :thumbup:
živio govornik
:thumbup:

ili kad srcem osjecas dok nos i celo doticu tlo!

Samo je problem sto su balkanci, da ne kazem samo bosanci, puni kompleksa pa je to kao neki napredni level kojim ces pokazati da si svjeCki covjek, a ne zatupljeni balkanac. I nisi snob, samo si iznad ovih sto u crkvu i dzamiju idu, sta oni znaju :mrgreen:
Post Reply