Nevrijeme i grad ko iz filmova katastrofe

Svakodnevna dešavanja u Goraždu, Višegradu, Foči, Vlasenici, Han-Pijesku i ostalim mjestima regije.
_ambassador
Posts: 1102
Joined: 05/09/2006 17:51
Location: kaj ima lima

#26

Post by _ambassador »

jugoistocnjak wrote:
etf_freak wrote:
stochar wrote: ma, koga josh gorazhde zanima, zar je to u Bosni?!

:-) :-) :-)

nisi ti bolan stochar, ti si stoka, treba ti pastir!!
Zemljace, nisi ga skont'o. Nista ti (nama) on nije lose rekao.

trebao je samo malo uz zvjezdicu (*) naglasiti da se radi o ironiji (ako je to to)... a na prvi pogled se moze pogresno shvatiti, ipak "sarajevska raja" dosad nije pokazala nista suprotno od npr takvih izjava :roll:
ticoroman
Posts: 214
Joined: 11/12/2004 19:43

#27

Post by ticoroman »

Prije par godina je bio slican grad u Hrasnici, a mozda i sire. Vrijeme je bilo pakleno vruce kada sam usao u stan (tek dosao u BiH). U roku od 1 h je poceo grad da pada. Nevjerovatno krupan. Puno sitniji od ovoga doduse, ali sam se ipak skoro usro.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#28

Post by Nosferatu »

ticoroman wrote:Prije par godina je bio slican grad u Hrasnici, a mozda i sire. Vrijeme je bilo pakleno vruce kada sam usao u stan (tek dosao u BiH). U roku od 1 h je poceo grad da pada. Nevjerovatno krupan. Puno sitniji od ovoga doduse, ali sam se ipak skoro usro.
Prvo da kazem da mi je zao da se je ovo dogodilo u Gorazdu jer taj grad, ako ima grad, da nije zasluzio - bilo bi Gorazde i Goradzani ali sta je tu je, ne bira sila na koga ce udariti.

Ja sam, igrom prilika, imao priliku da dozivim i tornado i grad (nekad cak idu ovo dvoje kombinovano - sto je fenomen svojevrstan), u Americi. I to upravo na prelazu ljeta iz proljeca. U pravi si prije grada obicno je jako i nepodnosljivo vruce, jako velika vaznost vazduha, i onda dolazi do sudara - toplotnog s hladnim talasom, koji proizvede loptice leda. Prica o komadu od 4 kg, na drugu ruku nema nikakve veze s mozgom, jer ipak - treba oformiti 4kg leda u havi. Bilo kako bilo, velicina tu i nije - od najveceg znacaja, jer je visina mnogo bitnija - s koje pada. Nakon jednog takvog grada - limarija na autu mi je bila sjebana, skroz, kao da je neko izrafalo me s gumeni metcima, sva udubljenja, srecom nije mi polupao stakla, jer sam bio u blizini jednog drveta tako da je ipak mi bilo auto zaklonjeno donekle (ili ja to umisljam - mozda sam bio sretan). Najgore sto npr. kad ti tako sjebe auto - to niti se moze niti se treba popravljati - jer je besmisleno, ne mozes skinuti sve djelove, pa onda gumenim cekicem ih izravnati, vratiit, gdje treba farbe ofarbati, bjezi bolan, i onda tako vozas se u automobilu - za koje niko ne zna tacno - kad ga vidi sta mu se je dogodilo, osim malo iskusnijih ljudi koji su kroz ovo prosli.

Inace grad zna napraviti neprocjenjivu stetu poljoprivrednu, i znam da je te sezone otresao behar sa svih vocki i pogazio zitarice koje su tek stasavale, i svasta nesto. Uglavnom - nekoliko puta sam bio svjedok istog, dodje iznenada, ali u Americi barem, koliko toliko, uspiju najaviti da se ljudi sklone, sa ulica, nekih 10-15 minuta prije nego sto se sruci. Naravno prvih par puta - kad najavljivaju - Bosnjo kao Bosnjo - jebe ga se lindohani, a onda kad ga opali po usima, i kad vidi sta znaci kad tornado prodje kroz mahalu, onda razmislja malo drukcije al' sve je to proces valjda - senzitizacije. Ne znam da li ce kod nas biti moguce ikad, instalirati takav sistem, i da li radari uopste mogu - locirati oblake koji stvaraju grad - ali neki sistem dojavljivanja bi trebao postojati, ako nista sa zemlje, da postoji neki broj - npr. u drzavnoj televiziji koji zovnes i kazes - zovem odatle i odatle, pada grad velicine - kokosijeg jajeta, ide u pravcu tom i tom, sta ja znam da mogu objaviti tu vjest, prekinut program, nesto. Ali eto, izgleda da ovakve stvari se ne desavaju cesto i kad se dese, ljudi ne razmisljaju da se moze dogoditi opet njima ili nekom drugom. Nece se promjeniti nista itd...

Interesuje me - zna li iko ista vise - o raketama koje razbijaju ovakve oblake? Kako to rade i da li se igdje to vise korisiti? Kao dijete cuo sam da postoji nesto takvo, ali nisam nikad vidjeo uzivo ili na tv-u da iko spominje upotrebu istih, pa me interesuje ako zna ko nesto vise o tome...
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#30

Post by Liberalism »

stochar wrote: nego, jesu raja popravila krovove? hoce l' kanton il' opstina sta pomoc'?
Hoce kako nece...

Kanton je vec dao svoju pomoc - 10.000 KM i rekao - to nije nasa nadleznost.

Da bruka bude veca, Nacelnik opštine Foca iz Republike Srpske je odmah odobrio 10.000 KM pomoci gorazdanima. Kazu mogli su i vise, ali im bilo nezgodno da daju vise nego sam Kanton Gorazde.
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#31

Post by Liberalism »

Valjda je sada jasan razlog zbog cega je SDA ucestvovala u propaloj smjeni nacelnika opštine Foča.
jugoistocnjak
Posts: 493
Joined: 24/05/2007 07:53

#32

Post by jugoistocnjak »

Liberalism wrote:
stochar wrote: nego, jesu raja popravila krovove? hoce l' kanton il' opstina sta pomoc'?
Hoce kako nece...

Kanton je vec dao svoju pomoc - 10.000 KM i rekao - to nije nasa nadleznost.

Da bruka bude veca, Nacelnik opštine Foca iz Republike Srpske je odmah odobrio 10.000 KM pomoci gorazdanima. Kazu mogli su i vise, ali im bilo nezgodno da daju vise nego sam Kanton Gorazde.
Jeli ovo zaista istina za 10,000 KM iz Foce ili se zezas? Za pokusaj smjene nacelnika Foce znam da je istina :D
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#33

Post by Liberalism »

Ne zezam cista istina. Mozda negdje ima i zvanicna vijest, ali bilo je na lokalnoj TV.
kksutjeska
Posts: 2
Joined: 25/06/2007 01:53

#34

Post by kksutjeska »

Liberalism wrote:Ne zezam cista istina. Mozda negdje ima i zvanicna vijest, ali bilo je na lokalnoj TV.
Ziva istina,Skrba se rasipa. :oops:
Post Reply