Neuspjeh sporta u BiH

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Post Reply
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66247
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#226 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by _BataZiv_0809 »

karanana wrote: 21/06/2023 21:24 uh, ti me uvijek pripazis neovisno o temi na koju vjerovatno ne bi usao.
:kiss:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#227 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by dječak sa šibicama »

Sistem ne nastaje sam od sebe, sistem stvara dominantna grupa ljudi, nasi koji procvjetaju u uredjenom sistemu bjeze od ovog sistema uhljupluka.

Sto znaci da su izuzetna manjina, izuzeci od pravila.

Kod nas stalno kmecimo protiv vlasti, protiv vlade, a sami je biramo i sami sudjelujemo u sistemu koji je tu udomacen vec 30 godina. Trideset godina je omanja istorija, to vise nije neki incident, to je nacin zivota.

I zasto se onda neko nada necemu boljem, tu vise ne znas ko je gori a ne bolji, od politicara do svih mogucih mediokriteta u svakom segmentu zivota, sportu kulturi medicini i tako dalje.

Cijela BiH je u tome, razlike su u nijansama.

Nekad su male sredine imale razvijen sportski zivot, bili su rukometni gradovi kao Visoko, Gorazde, Zavidovici, Banjaluka, Doboj, odbojkaski Breza ili Brcko, ovo danas smuckaj i prolij. Cisti amaterizam.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#228 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by dječak sa šibicama »

ElRe wrote: 21/06/2023 21:13
dječak sa šibicama wrote: 21/06/2023 16:20 Kako je to sport u Srbiji propao, rukomet? prosle godine njihova juniorska ekipa osvojila bronzu na evropskom juniorskom, MVP turnira Dodic koji je sada u Zagrebu. Vaterpolisti juniori neki dan srebrni na prvenstvu svijeta, prije dvije godine zlatni, necu dalje jer je bezveze.

Oni ce uvijek imati sjajne sportiste.
Ne pratim takmičenja u tim kategorijama. Medju seniorima ih nigdje nema u top 3 na zadnjim evropskim i svetskim takmičenjema.
Vidjećemo šta će napraviti Armin Sinančević u bacanju kugle, ima veći potencijal od Kolašinca. Ivana Ilić dobro gura na 100 m. Elzan Bibić je šampion tu nema sumnje. Potencijal je Hamad Medjedović, ali sa 20 godina već je trebao biti bar u TOP100.
Pa eto, imaju neki potencijal u tom rukometu, tesko ce oni ikada biti na svjetskom vrhu ali nikada nisu ni bili, mislim na SCG, SRJ, Srbiju. U vaterpolu, uvijek ce oni neku medalju uzeti, to je poluozbiljan sport svi znamo.

Individualno ce isplivati neko, fora je sto vecina tih individualaca u Srbiji ili Hrvatskoj nisu neki proizvod uredjenog sistema, sjecam se onaj HR olimpijac sto je osvoji zlato na olimpijadi pa kad su novianari pisali gdje lik trenira, hvatao zalet za konja iz svlacionice, nije imao ni postenu dvoranu nego neka soba malo veca.
Zasto mi nemamo takve individualce tema je za sebe, tesko je naci odgovor. Eto ima Lana, koja je sam svoj proizvod, prva koja obecava medalju.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#229 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by darius_maximus »

konoplja wrote: 21/06/2023 17:56
darius_maximus wrote: 21/06/2023 17:53

Ne možeš mijenjati sistem kada si taoc.
Možeš misliti da možeš, ali to ne znači da je istina.
Oni koji to na vrijeme shvate traže svoje mjesto negdje drugo i dobiješ što dobiješ.
Svaki sport je više-manje pro forme kod nas, jer malo ko i želi da uspije išta, da se ne lažemo.
E jebi ga sad... Ne slazem se s tim defetistickim pogledom.
A historija je dokaz da je moguce promijeniti sistem.
Sistem je moguće promijeniti, kao što je moguće promijeniti ustav.
Teoretski je moguće, a vidimo kako to izgleda u praksi.

Sve što je jedinstveno u ovoj državi je neko nametnuo.
Ne postoji ništa oko čega smo se mi kao ljudi uspjeli dogovoriti.
Prvak države pljuje vlastitu državu, baš kao i Borac koji treba biti "reprezentacija RS-a".
Cilj je što više smanjiti šanse da išta državno uspije, a ti pričaš o promjeni sistema.

Ljudi eno hladno izglasaše da igrači iz Hrvatske i Srbije više nisu stranci, a mi kao pričamo o jačanju državne selekcije i nekakvim sistemima.
Gdje i kada će se ti talenti kao stvarati i razvijati?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#230 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by Sanjarko »

ElRe wrote: 21/06/2023 21:13
dječak sa šibicama wrote: 21/06/2023 16:20 Kako je to sport u Srbiji propao, rukomet? prosle godine njihova juniorska ekipa osvojila bronzu na evropskom juniorskom, MVP turnira Dodic koji je sada u Zagrebu. Vaterpolisti juniori neki dan srebrni na prvenstvu svijeta, prije dvije godine zlatni, necu dalje jer je bezveze.

Oni ce uvijek imati sjajne sportiste.
Ne pratim takmičenja u tim kategorijama. Medju seniorima ih nigdje nema u top 3 na zadnjim evropskim i svetskim takmičenjema.
Vidjećemo šta će napraviti Armin Sinančević u bacanju kugle, ima veći potencijal od Kolašinca. Ivana Ilić dobro gura na 100 m. Elzan Bibić je šampion tu nema sumnje. Potencijal je Hamad Medjedović, ali sa 20 godina već je trebao biti bar u TOP100.
Ovo negira OP iz teme, Armin, Elzan, Hamad, su Bosnjaci? Kazem ja sistem, do sistema je i jos nekih faktora, ali sistem je najvise kriv za ovo stanje. A ko kaze, mislim @djecak sa sibicama da smo mi krivi za sistem, nismo. Sva vlast i opozicija pro-BiH dobila nesto malo iznad 300 000 glasova, a nas ima punoljetnih oko koliko? 2,5 miliona nas punoljetnih ima u BiH. Vlast i opozicija u BiH dobila oko 600 000 glasova. SDA, HDZ, SNSD i jos neki.

@darius_maximus dobro kaze, nametnuto nam sve nesto, malo sta smo mi kao ljudi dogovorili.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#231 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by konoplja »

darius_maximus wrote: 22/06/2023 00:15
konoplja wrote: 21/06/2023 17:56

E jebi ga sad... Ne slazem se s tim defetistickim pogledom.
A historija je dokaz da je moguce promijeniti sistem.
Sistem je moguće promijeniti, kao što je moguće promijeniti ustav.
Teoretski je moguće, a vidimo kako to izgleda u praksi.

Sve što je jedinstveno u ovoj državi je neko nametnuo.
Ne postoji ništa oko čega smo se mi kao ljudi uspjeli dogovoriti.
Prvak države pljuje vlastitu državu, baš kao i Borac koji treba biti "reprezentacija RS-a".
Cilj je što više smanjiti šanse da išta državno uspije, a ti pričaš o promjeni sistema.

Ljudi eno hladno izglasaše da igrači iz Hrvatske i Srbije više nisu stranci, a mi kao pričamo o jačanju državne selekcije i nekakvim sistemima.
Gdje i kada će se ti talenti kao stvarati i razvijati?
Naravno da je moguce promijeniti sistem. Kako u teoriji, tako i u praksi. I kao dokaz za to navodim historiju. Kroz nju vidimo da je to itekako istina. Pa da sad ne ulazimo dublje u to, primjeri su u bilo kojim kolektivnim i/ili individualnim ustancima, protestima, akcijama, revolucijama. Ja nigdje ne tvrdim, niti zastupam stajaliste da je to lako uciniti i da se to desava tako sto pomjerimo mali prst. Naprotiv, mislim da je to u vecini slucajeva tesko i dolazi sa ogromnom zrtvom, pa i krvlju. Ipak, moguce je i desavalo se, desava se i nastavit ce da se desava.

Druga stvar koju zelim da razjasnim je da se mi u principu slazemo. Ja vjerujem da je do sistema isto kao i ti, ali ne vjerujem da je to cijela slika ili cak vecina slike. Dok ti, barem kako mi se cini, mislis da je uloga sistema cijela/vecina slike. Pa da ponovim, ne zelim da mislis da je moje misljenje da je uloga sistema jednaka nuli. Moje misljenje je da sistem igra ulogu u neuspijehu sporta u BiH, ali je reduktivisticki objasniti sve samo s tim.

I zato sam ti odgovorio da mislim da ima tu i ostalog, a to mozes nazvati kako zelis. Nedostak sportske kulture i natjecateljskog duha, mentalitet, ljenost, neka stara socijalisticka paradigma u podsvijesti da drzava mora da namiri, a ne da se individualac sam izbori i prokrci put, ono nesto, neki neopipljivi faktor, ma nije bitno... Mozemo analizirati i pricati o tome koliko nam volja. :D
Jer ja ne znam kako drugacije objasniti uspjehe koje ostvaruju nasi susjedi i komsije, pa i ostale republike bivse Jugoslavije.
Ne moze biti samo do sistema, uslova i infrastrukture jer su mnogo postigli velike uspjehe bez te podrske i iskljucivo vlastitom voljom i trudom.

A glavni razlozi zasto tvrdim da ne moze biti samo do sistema je jer nemaju oni neki bogom dan, super sistem sa van serijskim uslovima. Sigurno i oni zavide sistemu i uslovima u SAD-u, Austiji, Francuskoj... A ovi zavide njima na rezultatima. I jer uspjesi dolaze u raznim sportovima, a ne u par nekih specificni sportova. Ono sto je zapravo zapanjujuce je koliko je siroka ta lepeza uspjeha po razlicitim sportovima.

Mislim da ovo prvo ne treba objasnjavati i da je svima jasno. Drugo je vec zanimljivije jer mozemo eliminisati par sportova koji su vec veliki projekti i u kojima drzava ucestvuje i daje ozbiljniju paznju i podrsku, poput fudbala u Hrvatskoj ili kosarke u Srbiji. Kad njih eliminisemo, mozemo se fokusirati na rubne sportove koji upravo i jesu dokaz da nije samo do sistema jer sistema nema, vec je do tog nekog x faktora. A taj x faktor nazovimo kako zelimo, pa bilo to sportska i natjecateljska kultura, glad za uspjehom, mentalitet, svejedno je.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#232 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by darius_maximus »

konoplja wrote: 22/06/2023 13:53
darius_maximus wrote: 22/06/2023 00:15

Sistem je moguće promijeniti, kao što je moguće promijeniti ustav.
Teoretski je moguće, a vidimo kako to izgleda u praksi.

Sve što je jedinstveno u ovoj državi je neko nametnuo.
Ne postoji ništa oko čega smo se mi kao ljudi uspjeli dogovoriti.
Prvak države pljuje vlastitu državu, baš kao i Borac koji treba biti "reprezentacija RS-a".
Cilj je što više smanjiti šanse da išta državno uspije, a ti pričaš o promjeni sistema.

Ljudi eno hladno izglasaše da igrači iz Hrvatske i Srbije više nisu stranci, a mi kao pričamo o jačanju državne selekcije i nekakvim sistemima.
Gdje i kada će se ti talenti kao stvarati i razvijati?
Naravno da je moguce promijeniti sistem. Kako u teoriji, tako i u praksi. I kao dokaz za to navodim historiju. Kroz nju vidimo da je to itekako istina. Pa da sad ne ulazimo dublje u to, primjeri su u bilo kojim kolektivnim i/ili individualnim ustancima, protestima, akcijama, revolucijama. Ja nigdje ne tvrdim, niti zastupam stajaliste da je to lako uciniti i da se to desava tako sto pomjerimo mali prst. Naprotiv, mislim da je to u vecini slucajeva tesko i dolazi sa ogromnom zrtvom, pa i krvlju. Ipak, moguce je i desavalo se, desava se i nastavit ce da se desava.

Druga stvar koju zelim da razjasnim je da se mi u principu slazemo. Ja vjerujem da je do sistema isto kao i ti, ali ne vjerujem da je to cijela slika ili cak vecina slike. Dok ti, barem kako mi se cini, mislis da je uloga sistema cijela/vecina slike. Pa da ponovim, ne zelim da mislis da je moje misljenje da je uloga sistema jednaka nuli. Moje misljenje je da sistem igra ulogu u neuspijehu sporta u BiH, ali je reduktivisticki objasniti sve samo s tim.

I zato sam ti odgovorio da mislim da ima tu i ostalog, a to mozes nazvati kako zelis. Nedostak sportske kulture i natjecateljskog duha, mentalitet, ljenost, neka stara socijalisticka paradigma u podsvijesti da drzava mora da namiri, a ne da se individualac sam izbori i prokrci put, ono nesto, neki neopipljivi faktor, ma nije bitno... Mozemo analizirati i pricati o tome koliko nam volja. :D
Jer ja ne znam kako drugacije objasniti uspjehe koje ostvaruju nasi susjedi i komsije, pa i ostale republike bivse Jugoslavije.
Ne moze biti samo do sistema, uslova i infrastrukture jer su mnogo postigli velike uspjehe bez te podrske i iskljucivo vlastitom voljom i trudom.

A glavni razlozi zasto tvrdim da ne moze biti samo do sistema je jer nemaju oni neki bogom dan, super sistem sa van serijskim uslovima. Sigurno i oni zavide sistemu i uslovima u SAD-u, Austiji, Francuskoj... A ovi zavide njima na rezultatima. I jer uspjesi dolaze u raznim sportovima, a ne u par nekih specificni sportova. Ono sto je zapravo zapanjujuce je koliko je siroka ta lepeza uspjeha po razlicitim sportovima.

Mislim da ovo prvo ne treba objasnjavati i da je svima jasno. Drugo je vec zanimljivije jer mozemo eliminisati par sportova koji su vec veliki projekti i u kojima drzava ucestvuje i daje ozbiljniju paznju i podrsku, poput fudbala u Hrvatskoj ili kosarke u Srbiji. Kad njih eliminisemo, mozemo se fokusirati na rubne sportove koji upravo i jesu dokaz da nije samo do sistema jer sistema nema, vec je do tog nekog x faktora. A taj x faktor nazovimo kako zelimo, pa bilo to sportska i natjecateljska kultura, glad za uspjehom, mentalitet, svejedno je.
Najveći problem s našim sistemom je što, u suštini, nemaš protiv koga da se pobuniš.
Ne možeš se pobuniti protiv nacionalne podjele, kad država počiva na njoj.
Trebalo bi se desiti čudo da sva tri korpusa sebe vide na istoj strani i počnu raditi za zajedničku dobrobit svih ljudi, jer se uglavnom gledaju pripadnici jednog naroda.

Isto tako, kroz historiju se nisu razvijali i Bosanci kao nacija, pa da imaju taj naboj koji je kod Srba i Hrvata tinjao.
Vazda su bili Srbi, Hrvati i m/Muslimani.

Ne znam, nije to nešto što se može preko noći riješiti.
Na sve to, kada nemaš infrastrukturu koja će bukvalno biti dostupna svima, onda sebi još dodatno smanjuješ mogućnosti.

Preko zime sam gledao ono džabno klizalište što je bilo dostupno na Vilsu.
Moje dijete i sa školom išlo par puta i mi ga vodili da vježba.
Realno, ono je malo klizalište, pogotovo za glavni grad države, a haman vazda bilo puno.
Led kriv, brijegovi se neki stvorili, ninašta nije nalik, što bi rekli, pa ljudi išli.

A pazi ovo:
https://www.b92.net/lokal/jagodina/drus ... ni-2335271

Jagodina ima manje stanovnika nego Visoko.
Imaju akva park, klizalište, skijalište, bazene (otvorene i zatvorene), olimpijski bazen, stadione, a mislim da imaju i zoološki. :D
Jasno je meni da je ovo lopovluk i ko je Palma, ali opet djeca nešto imaju:

"Cena celodnevnog klizanja u Jagodini sa kompletnom opremom je 100 dinara (1,5 KM) dnevno, cena škole skijanja na skijaškoj stazi u Jagodini sa kompletnom opremom i instruktorom je besplatna. Škola plivanja za sve osnovne i srednje škole u Jagodini na zatvorenim bazenima "Crnjanski" koje smo danas otvorili je besplatna, a sve troškove snosiće grad Jagodina."

Napravi i kod nas ovo sve, dostupno ili besplatno ljudima, visit će tu, kao što su i na onom malom klizalištu na Vilsu.
Od tih 10.000 koji će se tu vrzmati, nešto će biti u budućnosti.

Pisao sam već gore:
- sistem
- nacionalni projekti, umjesto državnih
- infrastruktura
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#233 Re: Neuspjeh sporta u BiH

Post by Sanjarko »

Veca Jagodina, evo sad gledao. Visoko oko 11 000 i 39 000, Jagodina 30 i nesto hiljada, i 60 i nesto hiljada. Jos para imaju u Jagodini prilicno. Mislim solidno su jaki finansijski.

Znaci ipak je @darius_maximus do sistema najvise.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#234 Re: Neuspjeh sporta u BiH

Post by darius_maximus »

Mea culpa, veća je Jagodina, da.
Ipak, i dalje je to grad veličine Mostara, koji ima haman sve, a Mostar još čeka svoj olimpijski bazen...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#235 Re: Neuspjeh sporta u BiH

Post by Sanjarko »

darius_maximus wrote: 22/06/2023 16:11 Mea culpa, veća je Jagodina, da.
Ipak, i dalje je to grad veličine Mostara, koji ima haman sve, a Mostar još čeka svoj olimpijski bazen...
To stoji, Rajvosa i Nicaze, nada, zilch, zero.....
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#236 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by konoplja »

darius_maximus wrote: 22/06/2023 15:48
konoplja wrote: 22/06/2023 13:53
Naravno da je moguce promijeniti sistem. Kako u teoriji, tako i u praksi. I kao dokaz za to navodim historiju. Kroz nju vidimo da je to itekako istina. Pa da sad ne ulazimo dublje u to, primjeri su u bilo kojim kolektivnim i/ili individualnim ustancima, protestima, akcijama, revolucijama. Ja nigdje ne tvrdim, niti zastupam stajaliste da je to lako uciniti i da se to desava tako sto pomjerimo mali prst. Naprotiv, mislim da je to u vecini slucajeva tesko i dolazi sa ogromnom zrtvom, pa i krvlju. Ipak, moguce je i desavalo se, desava se i nastavit ce da se desava.

Druga stvar koju zelim da razjasnim je da se mi u principu slazemo. Ja vjerujem da je do sistema isto kao i ti, ali ne vjerujem da je to cijela slika ili cak vecina slike. Dok ti, barem kako mi se cini, mislis da je uloga sistema cijela/vecina slike. Pa da ponovim, ne zelim da mislis da je moje misljenje da je uloga sistema jednaka nuli. Moje misljenje je da sistem igra ulogu u neuspijehu sporta u BiH, ali je reduktivisticki objasniti sve samo s tim.

I zato sam ti odgovorio da mislim da ima tu i ostalog, a to mozes nazvati kako zelis. Nedostak sportske kulture i natjecateljskog duha, mentalitet, ljenost, neka stara socijalisticka paradigma u podsvijesti da drzava mora da namiri, a ne da se individualac sam izbori i prokrci put, ono nesto, neki neopipljivi faktor, ma nije bitno... Mozemo analizirati i pricati o tome koliko nam volja. :D
Jer ja ne znam kako drugacije objasniti uspjehe koje ostvaruju nasi susjedi i komsije, pa i ostale republike bivse Jugoslavije.
Ne moze biti samo do sistema, uslova i infrastrukture jer su mnogo postigli velike uspjehe bez te podrske i iskljucivo vlastitom voljom i trudom.

A glavni razlozi zasto tvrdim da ne moze biti samo do sistema je jer nemaju oni neki bogom dan, super sistem sa van serijskim uslovima. Sigurno i oni zavide sistemu i uslovima u SAD-u, Austiji, Francuskoj... A ovi zavide njima na rezultatima. I jer uspjesi dolaze u raznim sportovima, a ne u par nekih specificni sportova. Ono sto je zapravo zapanjujuce je koliko je siroka ta lepeza uspjeha po razlicitim sportovima.

Mislim da ovo prvo ne treba objasnjavati i da je svima jasno. Drugo je vec zanimljivije jer mozemo eliminisati par sportova koji su vec veliki projekti i u kojima drzava ucestvuje i daje ozbiljniju paznju i podrsku, poput fudbala u Hrvatskoj ili kosarke u Srbiji. Kad njih eliminisemo, mozemo se fokusirati na rubne sportove koji upravo i jesu dokaz da nije samo do sistema jer sistema nema, vec je do tog nekog x faktora. A taj x faktor nazovimo kako zelimo, pa bilo to sportska i natjecateljska kultura, glad za uspjehom, mentalitet, svejedno je.
Najveći problem s našim sistemom je što, u suštini, nemaš protiv koga da se pobuniš.
Ne možeš se pobuniti protiv nacionalne podjele, kad država počiva na njoj.
Trebalo bi se desiti čudo da sva tri korpusa sebe vide na istoj strani i počnu raditi za zajedničku dobrobit svih ljudi, jer se uglavnom gledaju pripadnici jednog naroda.

Isto tako, kroz historiju se nisu razvijali i Bosanci kao nacija, pa da imaju taj naboj koji je kod Srba i Hrvata tinjao.
Vazda su bili Srbi, Hrvati i m/Muslimani.

Ne znam, nije to nešto što se može preko noći riješiti.
Na sve to, kada nemaš infrastrukturu koja će bukvalno biti dostupna svima, onda sebi još dodatno smanjuješ mogućnosti.

Preko zime sam gledao ono džabno klizalište što je bilo dostupno na Vilsu.
Moje dijete i sa školom išlo par puta i mi ga vodili da vježba.
Realno, ono je malo klizalište, pogotovo za glavni grad države, a haman vazda bilo puno.
Led kriv, brijegovi se neki stvorili, ninašta nije nalik, što bi rekli, pa ljudi išli.

A pazi ovo:
https://www.b92.net/lokal/jagodina/drus ... ni-2335271

Jagodina ima manje stanovnika nego Visoko.
Imaju akva park, klizalište, skijalište, bazene (otvorene i zatvorene), olimpijski bazen, stadione, a mislim da imaju i zoološki. :D
Jasno je meni da je ovo lopovluk i ko je Palma, ali opet djeca nešto imaju:

"Cena celodnevnog klizanja u Jagodini sa kompletnom opremom je 100 dinara (1,5 KM) dnevno, cena škole skijanja na skijaškoj stazi u Jagodini sa kompletnom opremom i instruktorom je besplatna. Škola plivanja za sve osnovne i srednje škole u Jagodini na zatvorenim bazenima "Crnjanski" koje smo danas otvorili je besplatna, a sve troškove snosiće grad Jagodina."

Napravi i kod nas ovo sve, dostupno ili besplatno ljudima, visit će tu, kao što su i na onom malom klizalištu na Vilsu.
Od tih 10.000 koji će se tu vrzmati, nešto će biti u budućnosti.

Pisao sam već gore:
- sistem
- nacionalni projekti, umjesto državnih
- infrastruktura
Pa imas dobrih argumenata i uvazam ih, ali opet se ne slazem generalnim zakljuckom. :mrgreen:
Ali evo prije nego sto zaronim dublje u materiju, da kazem da mi je drago da imamo ovako otvorenu i prijatnu diskusiju bez jeftinih postapalica jer samo na ovaj nacin mozemo doci do nekakvog medjusobnog razumjevanja.
E, takodjer je fino viditi da tema ima novi naslov. Nisam bio fan prijasnjeg naslova i izrazio sam blago nezadovoljsvto s tim u prijasnjim postovima. Mislim da je trenutna tema sa fokusom na cijelovitu BiH mnogo bolja za produktivnu diskusiju od fokusa na samo Bosnjacke sredine.

Pa evo, kao sto vec znas i ja mislim da je sistem problem. Ipak, razlika izmedju nas je koliku vaznost tom problemu pridajemo i koliko mislimo da je to velik i bitan faktor. Za mene to nije glavni faktor i mislim da vaznije za sredinu da ima to nesto, sto sam nazvao raznim imenima, ali neka bude za ovu prilku poznato kao kultura sporta i duh natjecanja.
Kao neki dokaz za to prilozio bi uspjehe ostalih drzava bivse Jugoslavije od Slovenije, Hrvatske, Srbije, pa cak i Kosova. I razumijem da je nasa situacija specificna i da se ne moze bas porediti sa ostalima, pa ni sa Kosovom, ali to je sta imamo i cime raspolazemo.

Da objasnim s cim se tacno ne slazem od ovog sto si napisao.
Prvo stavka je ovo da nemamo protiv koga da se pobunimo jer nacionalne podjele. Mislim da to ne pije vode iz vise razloga, ali evo prvi konkretan primjer za nas je jako svjez i tema je Lana Pudar. Zar ona, njezin otac i cijeli tim oko nje se nisu pobunili protiv sistema i nacionalnih podjela? Zar nisu rekli da su Bosanci i Hercegovci i da ce plivati za BiH kad se krenulo spekulirati oko njene buducnosti? I ako bas zelimo gledati u krvna zrnca, mislim da su oni BiH Srbi iz Mostara grada u kojem nakon rata Srba skoro pa i nema, a cijeli tim okupjen oko Lane je saren poput BiH. E ako sve to nije pobuna protiv sistema i nacionalnih podjela onda ne znam za bolji primjer.
Druga stvaka konkretno vezana za prvu je da Lana najbolje personificira ovu kulturu sporta i natjecateljskog duha o kojoj govorim. Sto ima smisla jer su njezini roditelji, koliko sam upoznat, bili profesionalni sportasi, pa je sljedom toga ona bila direktno u doticaju sa tim duhom i imala podrsku iz najblizih redova. Mislim da to vidimo iz njihovog pristupa prema sportu i natjecanju. Lako je zaliti se i odustati, ali oni to nisu ucinili nego su nastvili dalje i znamo kakav su uspjeh postigli. Stvar je veoma jednostavna, imas to sto imas pred sobom i to moras iskoristi na najbolji nacin na koji umijes, pa makar to bio bazen od 15 metara koji nema filtere za vodu. Ja sam siguran da bi oni volili olimpijski bazen sa grijacima za vodu, fizioterapeute, masazere i trenere samo za rastezanje ali nema. Imas to sto imas, glavu dole i radi. Rezultat toga je da nam je cura od 16. godina donjela drzavi najsjajniju medalju i postigla najveci drzavni uspjeh BiH sporta osvojivsi to Europsko zlato. Klinka od 16. bez uslova i bez sistema. Nek je prva od jos mnogo medalja, a nadam se da ce biti i olimpijska.
Bolji primjer da los sistem nije nepremostiva prepreka svjetskim rezultatima nemamo. Imamo jos par dobrih primjera doduse Amel Tuka, Dzumhur, pa iz timskih sportova vise njih, da sad ne nabrajam.

Za kraj, ne mislim da mi trebamo imati vanserijske rezultate u svakom sportu i konstantno biti prvi samom vrhu, borit se za medalje non stop i slicno. Ne, to je previse za ocekivati. Mala smo zemlja, ali ne vjerujem da nismo mogli ostvariti bolje rezultate radi sistema i da ne mozemo bolje radi sistema. Za mene je uspjeh i Dzumhur koji ima najbolij ranking karijere 23, koji je osvojio 3 turnira i kojem je najbolji uspjeh na Grand Slam turnirima trece kolo. Mislim da imamo potencijala i uslove da cesto izbacujemo igrace takvog profila kada bi u nas narod bio posveceniji sportu.
Sramota je da ne mozemo konstanto izbacivati skijase koji ce se natjecati u svjetskom kupu i barem redovno osvajati po koji bod. Ne ocekuju ni Srbi novog Novaka svako malo, to je izuzetak, ali su imali i Anu Ivanovic koja je osvojila GS titulu i bila broj 1. Jelena Jankovic nikada nije osvojila GS titulu ali je bila broj 1. Pa Janko Tipsarevic, Kecmanovic itd. Nemaju oni sigurno neke super uslove u Srbiji i siguran sam da je njihov uspjev vise rezultat licnog truda.
Isto tako ne ocekuju u Hrvatskoj rezultate Kostelica, ali imaju neku konstantu u skijanju sa Anom Jelusic, Nikom Fleiss, Zrncic-Dim, Zubcicem itd.
Da imamo istinsku i jaku kulturu sporta i natjecanja imali bi vise zapazenih bljeskova poput Lane, Tuke, Dzeke, Muse i neku konstantu barem odlaska na velika takmicenja.

A sto se ovog kompleksa u Jagodini tice... Ne znam. Vidim da je to izgradio privatni investitor i da nista nije kostalo drzavu. Takvo sto mozemo i mi, imamo svakavih bogatasa koji to mogu financirati ako im je stalo do sporta. Evo, Nurkic je izgradio kosarkaski teren. I to je nesto.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#237 Re: Neuspjeh sporta u BiH

Post by Sanjarko »

Pod onim tackama se trebaju naci i ostali gradovi nase domovine. Mostar, Tuzla, Bihac itd. Slabo nam je svasta nesto. Kilavo. Tesko ce biti bolje, nisam optimista. Ako zadrzimo stanje kakvo jest i to bi bio uspjeh.

Zaboravio navesti ostale gradove. Jbga. +1 za upise zadnje od forumasa.
User avatar
Isner
Posts: 811
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#238 Re: Neuspjeh sporta u BiH

Post by Isner »

Stanje u državi je slika i prilika našeg sporta.. Kod nas je Rukometni savez deset godina ima problem sa ID brojem i vodila se polemika da li je Savez legalan ili nije. I sve nam je po principu "sjeci uši - krpi dupe" i tako godinama...
User avatar
vaučer
Posts: 9198
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#239 Re: Neuspjeh sporta u BiH

Post by vaučer »

Hvala tko god je promjenio glupi naslov teme. 👏
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#240 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by darius_maximus »

konoplja wrote: 22/06/2023 20:41
Pa imas dobrih argumenata i uvazam ih, ali opet se ne slazem generalnim zakljuckom. :mrgreen:
Ali evo prije nego sto zaronim dublje u materiju, da kazem da mi je drago da imamo ovako otvorenu i prijatnu diskusiju bez jeftinih postapalica jer samo na ovaj nacin mozemo doci do nekakvog medjusobnog razumjevanja.
E, takodjer je fino viditi da tema ima novi naslov. Nisam bio fan prijasnjeg naslova i izrazio sam blago nezadovoljsvto s tim u prijasnjim postovima. Mislim da je trenutna tema sa fokusom na cijelovitu BiH mnogo bolja za produktivnu diskusiju od fokusa na samo Bosnjacke sredine.

Pa evo, kao sto vec znas i ja mislim da je sistem problem. Ipak, razlika izmedju nas je koliku vaznost tom problemu pridajemo i koliko mislimo da je to velik i bitan faktor. Za mene to nije glavni faktor i mislim da vaznije za sredinu da ima to nesto, sto sam nazvao raznim imenima, ali neka bude za ovu prilku poznato kao kultura sporta i duh natjecanja.
Kao neki dokaz za to prilozio bi uspjehe ostalih drzava bivse Jugoslavije od Slovenije, Hrvatske, Srbije, pa cak i Kosova. I razumijem da je nasa situacija specificna i da se ne moze bas porediti sa ostalima, pa ni sa Kosovom, ali to je sta imamo i cime raspolazemo.

Da objasnim s cim se tacno ne slazem od ovog sto si napisao.
Prvo stavka je ovo da nemamo protiv koga da se pobunimo jer nacionalne podjele. Mislim da to ne pije vode iz vise razloga, ali evo prvi konkretan primjer za nas je jako svjez i tema je Lana Pudar. Zar ona, njezin otac i cijeli tim oko nje se nisu pobunili protiv sistema i nacionalnih podjela? Zar nisu rekli da su Bosanci i Hercegovci i da ce plivati za BiH kad se krenulo spekulirati oko njene buducnosti? I ako bas zelimo gledati u krvna zrnca, mislim da su oni BiH Srbi iz Mostara grada u kojem nakon rata Srba skoro pa i nema, a cijeli tim okupjen oko Lane je saren poput BiH. E ako sve to nije pobuna protiv sistema i nacionalnih podjela onda ne znam za bolji primjer.
Druga stvaka konkretno vezana za prvu je da Lana najbolje personificira ovu kulturu sporta i natjecateljskog duha o kojoj govorim. Sto ima smisla jer su njezini roditelji, koliko sam upoznat, bili profesionalni sportasi, pa je sljedom toga ona bila direktno u doticaju sa tim duhom i imala podrsku iz najblizih redova. Mislim da to vidimo iz njihovog pristupa prema sportu i natjecanju. Lako je zaliti se i odustati, ali oni to nisu ucinili nego su nastvili dalje i znamo kakav su uspjeh postigli. Stvar je veoma jednostavna, imas to sto imas pred sobom i to moras iskoristi na najbolji nacin na koji umijes, pa makar to bio bazen od 15 metara koji nema filtere za vodu. Ja sam siguran da bi oni volili olimpijski bazen sa grijacima za vodu, fizioterapeute, masazere i trenere samo za rastezanje ali nema. Imas to sto imas, glavu dole i radi. Rezultat toga je da nam je cura od 16. godina donjela drzavi najsjajniju medalju i postigla najveci drzavni uspjeh BiH sporta osvojivsi to Europsko zlato. Klinka od 16. bez uslova i bez sistema. Nek je prva od jos mnogo medalja, a nadam se da ce biti i olimpijska.
Bolji primjer da los sistem nije nepremostiva prepreka svjetskim rezultatima nemamo. Imamo jos par dobrih primjera doduse Amel Tuka, Dzumhur, pa iz timskih sportova vise njih, da sad ne nabrajam.

Za kraj, ne mislim da mi trebamo imati vanserijske rezultate u svakom sportu i konstantno biti prvi samom vrhu, borit se za medalje non stop i slicno. Ne, to je previse za ocekivati. Mala smo zemlja, ali ne vjerujem da nismo mogli ostvariti bolje rezultate radi sistema i da ne mozemo bolje radi sistema. Za mene je uspjeh i Dzumhur koji ima najbolij ranking karijere 23, koji je osvojio 3 turnira i kojem je najbolji uspjeh na Grand Slam turnirima trece kolo. Mislim da imamo potencijala i uslove da cesto izbacujemo igrace takvog profila kada bi u nas narod bio posveceniji sportu.
Sramota je da ne mozemo konstanto izbacivati skijase koji ce se natjecati u svjetskom kupu i barem redovno osvajati po koji bod. Ne ocekuju ni Srbi novog Novaka svako malo, to je izuzetak, ali su imali i Anu Ivanovic koja je osvojila GS titulu i bila broj 1. Jelena Jankovic nikada nije osvojila GS titulu ali je bila broj 1. Pa Janko Tipsarevic, Kecmanovic itd. Nemaju oni sigurno neke super uslove u Srbiji i siguran sam da je njihov uspjev vise rezultat licnog truda.
Isto tako ne ocekuju u Hrvatskoj rezultate Kostelica, ali imaju neku konstantu u skijanju sa Anom Jelusic, Nikom Fleiss, Zrncic-Dim, Zubcicem itd.
Da imamo istinsku i jaku kulturu sporta i natjecanja imali bi vise zapazenih bljeskova poput Lane, Tuke, Dzeke, Muse i neku konstantu barem odlaska na velika takmicenja.

A sto se ovog kompleksa u Jagodini tice... Ne znam. Vidim da je to izgradio privatni investitor i da nista nije kostalo drzavu. Takvo sto mozemo i mi, imamo svakavih bogatasa koji to mogu financirati ako im je stalo do sporta. Evo, Nurkic je izgradio kosarkaski teren. I to je nesto.
Uglavnom mi je jasno šta govoriš, ali mislim da moram malo detaljnije pojasniti šta ja hoću reći.

Kad kažem da se nemamo protiv koga pobuniti, treba objasniti ko smo "mi".
"Mi" smo pro-bosanski orijentisani ljudi koji bi da grade jaku državu, razvijaju sport na nivou BiH, itd.
U bilo kojem savezu možeš reći ili "nećemo učestvovati u radu saveza dok ne budemo svi skupa radili na unapređenju tog i tog sporta" ili trpiti sve što drugi bacaju pod noge i nastaviti raditi.
Nikoga ne bi povrijedilo kada bi se pro-bosanske snage povukle iz neke institucije u znak protesta, jer bi to samo išlo na ruku tim snagama.

Ono što se nadam da će se nekada desiti je da će snage koje nisu pro-bosanski orijentisane oslabiti i da će doći do normalizacije.
Međutim, do tada je ovo ono što se zove "rahat patnja".
Znaš da neće valjati ako se malo zagrebe ispod površine, pa se svi prave ludi i pokušavaš ignorisati signale i provokacije.

Što se Lane tiče, ona za mene nije primjer pobune, jer je iz pro-bosanske sredine.
Ona je ja, samo što puno bolje pliva od mene. :D
Primjer pobune bi bio kada ne bi morali slušati ovakve priče:
https://scsport.ba/jelavic-englezima-ot ... objasniti/
https://sport.bosnainfo.ba/hrvatska-leg ... -hrvatsku/

Ove "Mi smo Hrvati, ali rođeni izvan Hrvatske" i "Srce je kucalo za Hrvatsku" priče.
Za nekoga bih ponekad shvatio, ali da je ovo generalni narativ, to ne razumijem.
Šta, je li se svi odgajaju u tom duhu i zar je tolika stigma reći da se voli Bosna i Hercegovina?

Lana je meni primjer onoga što bi moglo biti kada ne bi bilo bitno ko je šta, ali meni lično nije pobuna jer ne mijenja narativ.
Ona je "Bosanka i Hercegovka" i samim tim je statistička greška u BiH, jer znamo koliko ih je bilo na popisu.

Ne znam koliko jasno prenosim svoju ideju, ali ukratko: Volio bih kada bi prestale etničke, vjerske i ostale podjele u glavama ljudi i kada bi se počelo raditi na zajedničkom jačanju države koja nam je svima dom.
Mislim da bez toga nikada neće biti dovoljnog naboja za našu verziju "Vatrenih", jer jednostavno nema ko stati iza države.
I to se nažalost radi s razlogom preko podjela, kako nikada ne bi došlo do ujedinjenja u glavama.

Što se tiče "kulture sporta" opet ću istaći da je jako bitna činjenica da je:
- ogroman dio infrastrukture u BiH uništen u agresiji
- ogroman dio sportskih radnika poginuo ili protjeran i da se radilo na zatiranju tog i drugih aspekata (paljenje Vijećnice i ostalih simbola kulture općenito)

Ljudi koji su 90-ih mogli biti sportisti za BiH, to nisu mogli biti.
Nakon toga, nisu postojale odmah snage koje bi mogle imati svoju priču.

Pričali smo o tome da su npr. roditelji Kostalića sportski radnici, da je otac Blanke Vlašić atletski trener, itd.
U Hrvatskoj i Srbiji nije bilo prekida života na način na koji se to desilo u BiH.
Postoji kontinuitet i sada vidimo npr. Laninog oca koji je sportski radnik, koji je pomogao svojoj ćerci.

Sin mi hoda po ovim fudbalskim turnirima i vidim tu dosta djece čiji su roditelji sportisti.
Npr. otac bio ili jeste fudbaler, dijete igra odlično i moguće je da se nešto izrodi (nikad nema garancije).
Pa, eto, mali od Salihamidžića, mali od Varešanovića, itd.

Naravno da treba neki kontinuitet da bi sportisti stvorili sportiste.
Nije ni Lani bilo dovoljno samo da ima nekakav bazen, jer treba tu i znanja i ljubavi prema sportu koje je neko prenio.

Opet kažem, Hrvatska i Srbija su to mogle raditi bez prekida.
Njihovi velikani i stručnjaci, sistemi i poluge, sve je manje-više ostalo nedirnuto.

Što se tiče stepena uspjeha, mislim da postoje dva puta:
1. "Iznenadni" talenat koji uz pomoć odricanja porodice postane nešto - često povezano i s historijom sporta u porodici
2. Sistem

Sistem može biti milion stvari, od džabnih bazena, klizališta, itd. do načina na koji se planski razvijaju talenti u određenim sportovima.
Ja preferiram priču o sistemu jer eliminira stavke "naboja" i "generacijskog uspjeha", tj. nije toliko nasumičan.
Objasnio sam iznad zašto mislim da imamo problem s te dvije stavke, ali mislim da se sistemom to može nadomjestiti.

Umjesto da se čeka da odnekud iskoči neki talenat, radi se sa 10.000 djece i sistemski se razvijaju.
Kako bi vrijeme odmicalo, tako bi se i prirodnije razvijali talenti, jer jedni sportski roditelji će imati djecu koja će opet možda biti u sportu, itd.
Taj prekid koji smo mi imali je, po meni, sigurno jedan od glavnih razloga prividne "razlike u talentu" i priče "kako npr. Hrvatska može".

A što se tiče Jagodine i mecena, mislim da naši lopovi premalo vraćaju, a mislim da bi mnogi mogli, ako ništa zbog svog ega, ako već ne žele da stvarno pomognu.
Eno, Džambić govori da bi pomogao sportu u Tuzli, ali da Bog d'o šćeri.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#241 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by Ozimician »

darius_maximus wrote: 23/06/2023 10:08 A što se tiče Jagodine i mecena, mislim da naši lopovi premalo vraćaju, a mislim da bi mnogi mogli, ako ništa zbog svog ega, ako već ne žele da stvarno pomognu.
Eno, Džambić govori da bi pomogao sportu u Tuzli, ali da Bog d'o šćeri.
Problem je sto svakog domaceg sponzora koji ulozi novac u sport gledaju kao lopova.
Mnogo nasih privrednika bjezi od toga, jer se u javnosti stvori brzo percepcija da je on dosao tu "da opljacka taj klub" (kao da se iz nasih klubova vise ima sta opljackati), tako da niko sebi ne zeli takav stres u zivotu. Ulozis pare da dobijes titulu lopova. Stvarno jako pozeljna stvar. :run:
Mrvice_ba
Posts: 1338
Joined: 28/01/2020 08:33

#242 Re: Neuspjeh sporta u BiH

Post by Mrvice_ba »

Problem je sto senadu iako ima ciste zarade 100 miliona i ne pomišlja da ulozi recimo u kk ditu, 2-5 miliona i napravi regionalnog giganta.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#243 Re: Neuspjeh sporta u BiH

Post by Sanjarko »

Mrvice_ba wrote: 27/06/2023 10:22 Problem je sto senadu iako ima ciste zarade 100 miliona i ne pomišlja da ulozi recimo u kk ditu, 2-5 miliona i napravi regionalnog giganta.
Ne samo on. Eno AMZ imao do sada sta se zna preko 200 miliona KM profita u Zenici. Da li je Celiku ista dao? Ali oni su stranci pa i nekako, ne ocekuje se od njih nesto puno. Ali domaci? Jedva grad izdvojio za Celik oko 400 000 KM na veci period vremena, dok drugi gradovi daju takvim klubovima milione.
El_comadante
Posts: 7951
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#244 Re: Neuspjeh sporta u BiH

Post by El_comadante »

Promijenjen je naziv teme, sada je tačan. Sada se može diskutovati. Generalno za sport treba love fudbal najviše odbojka i rukomet mnogo manje. Pa eto opet ni u tim sportovima nemamo mnogo uspjeha. Što je još žalosnije ranije smo imali više uspjeha.
Mrvice_ba
Posts: 1338
Joined: 28/01/2020 08:33

#245 Re: Neuspjeh sporta u BiH

Post by Mrvice_ba »

Kakav potop sporta ovo ljeto...
User avatar
nepass1
Posts: 9711
Joined: 06/07/2017 07:35

#246 Re: Neuspjeh sporta u BiH

Post by nepass1 »

Mrvice_ba wrote: 27/06/2023 10:22 Problem je sto senadu iako ima ciste zarade 100 miliona i ne pomišlja da ulozi recimo u kk ditu, 2-5 miliona i napravi regionalnog giganta.
Sto bi ulozio ako nece imati profit? Onda valja namjestanja rezultata izbaciti iz bh sporta. Pa politiku. Zasto se zajebavati?
8i23
Posts: 400
Joined: 02/01/2017 11:08

#247 Re: Neuspjeh sporta u BiH

Post by 8i23 »

Mrvice_ba wrote: 29/07/2023 20:28 Kakav potop sporta ovo ljeto...
Kad da gol naš tim, kad igra naš. Kad izgubi naš tim. Kad mjerimo naš neuspjeh.
Mrvice_ba
Posts: 1338
Joined: 28/01/2020 08:33

#248 Re: Neuspjeh sporta u BiH

Post by Mrvice_ba »

Iako je promijenjeno ime teme, jedna konstatacija kada bi bosnjacki klub preokrenuo 3:0, ko zrinjski?
User avatar
Logovan
Posts: 94417
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#249 Re: Neuspjeh sporta u BiH

Post by Logovan »

Ne postoje bošnjački klubovi.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#250 Re: Neuspjeh sporta u BiH

Post by dr_Evil »

Logovan wrote: 28/09/2023 11:28 Ne postoje bošnjački klubovi.
Kad se sjetim Zmaj od Bosne vs Dinamo :D
Post Reply