Neuspjeh sporta u BiH

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Post Reply
Nisamsdaali
Posts: 558
Joined: 03/10/2022 20:38

#151 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by Nisamsdaali »

Dao sam kratki odgovor na početku a sad je vrijeme za duži, uz novac je tu par faktora koje ću boldirati

1 ) Nemamo kulturu sporta

Mi smo vazda u ubjedjenju da smo država koja voli sport, jesmo al preko TVa bacat šuplju uz pivu. Rekreativni sport nam je na nuli, OK razumijem tenis ne može svako priuštiti, ali često odem na olimpijski bazen Otoka i nikog živog unutra, sportska igrališta zjape prazna, fizičko ne radi 70% dječaka i 100% djevojaka nakon 5. osnovne. Neki vrhunac sportske aktivnosti je povremeni termin na kojem se pretrči pola kilometra po osobi i teretana, sve više mladih ide u teretanu što jeste pohvalno ali to radimo mahom iz estetskih razloga i ti treninzi se u 90% slučajeva ne mogu nazvati funkcionalnim (biceps curl i benč te neće uciniti posebno atletičnijim, samo snažnijim i većim.)

2) Nedostatak ozbiljnih projekata

Jesmo fukare, ali ima odredjen broj siromasnijih (ili samo siromašnih) zemalja u Evropi koje imaju ozbiljne projekte, U Bugarskoj Ludogorec igra ligu šampiona, na stadionu u Albaniji se igralo finale Lige Konferencije (BiH ima jedan poluozbiljan stadion, Grbavicu, koja je u rangu onih u 3. engleskoj ligi), Makedonija ima evropskog prvaka u rukometu (ruku na srce, uz pomoć investitora), Srbija koja je donedavno imala nižu prosječnu platu od nas ima par izvrsnih arena i čini mi se da su bili domaćini evropskog prvenstva u rukometu. Sam Kanton Sarajevo sa svojim milijarderskim budžetom može sigurno izgurati ekipu koja bi u rukometu igrala ligu šampiona, a u košarci ako ništa bili u vrhu ABA lige uz neprikosnovene beogradske blizance i to da ne osjeti. Razumijem da nas koči decentralizovana država, ali ima par kantona koji bi mogli izgurati ozbiljne projekte samostalno, a da ne pričamo o entitetskom i državnom nivou.

I ovo je povezano sa prethodnom poentom, nema sportske kulture i želje. Ni privatnike ne interesuje sport, bitnije je Bingu dovesti novopečene hrvate Šemsu Portira i Hanu kobilu da se krevelje po hipermarketu nego uložiti u bilo kakav sportski klub ili sponzorisati kakav dogadjaj.

3) Nepostojeća infrastruktura

Ovo nema potrebe obrazlagati, s tim da bih pohvalio par mjesta, a ovo je posebna kritika za Bošnjake iz naslova. Široki Brijeg ima najbolji teniski kompleks u BiH i zapadna Hercegovina živi za tenis, tamo se igra i futures turnir kao i u Kiseljaku, još jednom većinski hrvatskom mjestu. Vrhunac teniske scene je svakako Banja Luka, sa svojim čelendžerom. Nekad je i Sarajevo imalo čelendžer u Zetri, ali prioritet je Aca Lukas.

I manite se priče sportskih antitalenata i fizički nedoraslih Bošnji, BiH je po Wikepediji najviša država na svijetu a visina je prednost u mnogim sportovima (ako čak izuzmemo kosarku, najbolji teniseri sprinteri i plivači su iznadprosječne visine), a da ne spominjem to koliko smo kršne gradje. Katru ne pomažu ni milijarde jer ljudi sa bliskog istoka nemaju adekvafne fizičke predispozicije za vrhunski sport, dok je za ljude s Dinarida potpuno obrnuto
User avatar
Edin H.
Posts: 47043
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#152 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by Edin H. »

konektovan wrote: 15/06/2023 16:46
moimoi wrote: 15/06/2023 16:36

Kako mi ne mozemo skijasa? Bordasa? Klizaca? Hokejase?
Evo bas kontam, zasto nemamo hokejaski tim?? Ubio se sport za nas. Dovoljno agresivan, imamo gdje, a i broj mamlaza koji me svaki put istraumiraju na klizanju je pozamasan :D
Kako vec napisah, mi smo nesposobni za takvo nesto...
Mene čudi kako Pale ne izbace nekog vrhunskog skijaša ili skijašicu pa da reprezentuje BiH?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#153 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by Sanjarko »

Imamo tek hokej u povoju, tek dobili plocu itd, a kazu i to nije stalno, nemaju uslova ni oni za taj sport. Evo juce javlja hoce da protestvuju ispred drzavnih institucija i OHR-a sportisti jer neulazu u njih itd.
emmir1
Posts: 4497
Joined: 07/06/2013 15:28

#154 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by emmir1 »

Ništa u Sarajevu se nije izgradilo da je svjetskog nivoa kada je sportska infrastruktura u pitanju.
Skenderija i Zetra su u očajnom stanju kao i stadion Koševo.

Banja Luka sada ima teniski centar svjetskog nivoa u parku Mladen Stojanovic.
3 terena sa ozbiljnim tribinama, plus još 8 terena.
Park je uređen vrhunski, tako da je to sada jedan od ljepših teniskih centara u ovom dijelu Evrope, a posjetio sam mnoge širom Evrope.

Najveći potencijal ima kod nas park Zajko.
Već je zastupljen sa dosta sportova i moglo bi tamo da se specijalizuje za 1 sport.
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#155 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by petunija »

Edin H. wrote: 16/06/2023 03:36 Mene čudi kako Pale ne izbace nekog vrhunskog skijaša ili skijašicu pa da reprezentuje BiH?
Žana Novaković
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#156 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by breuer »

šta ono kažu, Novak i Jokić najbolji u tenisu i košarci na svijetu, Modrić briljira u nogometu i u 38. godini, a kod nas Ahmethodžićeva supruga prešla na islam :lol: :lol: :lol:
8i23
Posts: 400
Joined: 02/01/2017 11:08

#157 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by 8i23 »

To nije tačna tvrdnja. Bošnjaci su zapravo vrlo uspješni u sportu i postigli su mnoge značajne sportske uspjehe u svojoj povijesti.
Iako se u nekim sportovima možda nisu pokazali kao konkurentni kao u drugima, to ne znači da su neuspješni u sportu općenito. Kao i u svakoj drugoj zemlji, neki sportovi su popularniji nego drugi, a to može utjecati na uspjeh u određenim disciplinama. Ovdje se očito radi u uvali borova u kojem se držite strogih i nepopustljivih stavova o nekom uvjerenju, ideji ili vjerovanju, bez otvorenosti prema drugim perspektivama ili mogućnosti da se ti stavovi promijene. Osobe koje ovako razmišljaju često se drže uvjerenja koja su primili od drugih, bez osobnog promišljanja o tim stvarima, te mogu biti zatvorene za nove ideje i perspektive, da li vi pokušavate da provocirate... Postoji i drugo pitanje koje se nameće; Da li se sport voli kod nas i da li je bitan? Neki ljudi jednostavno ne vole sport i radije provode vrijeme na drugačiji način, poput čitanja, slikanja, putovanja ili druženja s prijateljima i obitelji.
Također, u nekim društvima i kulturama, sport nije toliko naglašen ili popularan kao u drugima. U takvim slučajevima, sport može biti manje važan ili čak nebitan za ljude u toj zajednici.
U konačnici, važnost sporta ovisi o osobnim preferencijama, prioritetima i društvenim okolnostima u kojima se osoba nalazi. Iako sport može biti važan za mnoge ljude, to ne znači da je to slučaj za sve. :)
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#158 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by HelaS »

8i23 wrote: 16/06/2023 09:54 Bošnjaci su zapravo vrlo uspješni u sportu i postigli su mnoge značajne sportske uspjehe u svojoj povijesti.
Kakvi su sportisti djeca iz etnički miješanih brakova :D
User avatar
basicm
Posts: 10489
Joined: 16/01/2012 21:38

#159 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by basicm »

HelaS wrote: 16/06/2023 09:57
8i23 wrote: 16/06/2023 09:54 Bošnjaci su zapravo vrlo uspješni u sportu i postigli su mnoge značajne sportske uspjehe u svojoj povijesti.
Kakvi su sportisti djeca iz etnički miješanih brakova :D
Ma pola-pola, potegnu lijene gene sa obje strane :lol:
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#160 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by konoplja »

Nisamsdaali wrote: 16/06/2023 02:24 Dao sam kratki odgovor na početku a sad je vrijeme za duži, uz novac je tu par faktora koje ću boldirati

1 ) Nemamo kulturu sporta

Mi smo vazda u ubjedjenju da smo država koja voli sport, jesmo al preko TVa bacat šuplju uz pivu. Rekreativni sport nam je na nuli, OK razumijem tenis ne može svako priuštiti, ali često odem na olimpijski bazen Otoka i nikog živog unutra, sportska igrališta zjape prazna, fizičko ne radi 70% dječaka i 100% djevojaka nakon 5. osnovne. Neki vrhunac sportske aktivnosti je povremeni termin na kojem se pretrči pola kilometra po osobi i teretana, sve više mladih ide u teretanu što jeste pohvalno ali to radimo mahom iz estetskih razloga i ti treninzi se u 90% slučajeva ne mogu nazvati funkcionalnim (biceps curl i benč te neće uciniti posebno atletičnijim, samo snažnijim i većim.)

2) Nedostatak ozbiljnih projekata

Jesmo fukare, ali ima odredjen broj siromasnijih (ili samo siromašnih) zemalja u Evropi koje imaju ozbiljne projekte, U Bugarskoj Ludogorec igra ligu šampiona, na stadionu u Albaniji se igralo finale Lige Konferencije (BiH ima jedan poluozbiljan stadion, Grbavicu, koja je u rangu onih u 3. engleskoj ligi), Makedonija ima evropskog prvaka u rukometu (ruku na srce, uz pomoć investitora), Srbija koja je donedavno imala nižu prosječnu platu od nas ima par izvrsnih arena i čini mi se da su bili domaćini evropskog prvenstva u rukometu. Sam Kanton Sarajevo sa svojim milijarderskim budžetom može sigurno izgurati ekipu koja bi u rukometu igrala ligu šampiona, a u košarci ako ništa bili u vrhu ABA lige uz neprikosnovene beogradske blizance i to da ne osjeti. Razumijem da nas koči decentralizovana država, ali ima par kantona koji bi mogli izgurati ozbiljne projekte samostalno, a da ne pričamo o entitetskom i državnom nivou.

I ovo je povezano sa prethodnom poentom, nema sportske kulture i želje. Ni privatnike ne interesuje sport, bitnije je Bingu dovesti novopečene hrvate Šemsu Portira i Hanu kobilu da se krevelje po hipermarketu nego uložiti u bilo kakav sportski klub ili sponzorisati kakav dogadjaj.

3) Nepostojeća infrastruktura

Ovo nema potrebe obrazlagati, s tim da bih pohvalio par mjesta, a ovo je posebna kritika za Bošnjake iz naslova. Široki Brijeg ima najbolji teniski kompleks u BiH i zapadna Hercegovina živi za tenis, tamo se igra i futures turnir kao i u Kiseljaku, još jednom većinski hrvatskom mjestu. Vrhunac teniske scene je svakako Banja Luka, sa svojim čelendžerom. Nekad je i Sarajevo imalo čelendžer u Zetri, ali prioritet je Aca Lukas.

I manite se priče sportskih antitalenata i fizički nedoraslih Bošnji, BiH je po Wikepediji najviša država na svijetu a visina je prednost u mnogim sportovima (ako čak izuzmemo kosarku, najbolji teniseri sprinteri i plivači su iznadprosječne visine), a da ne spominjem to koliko smo kršne gradje. Katru ne pomažu ni milijarde jer ljudi sa bliskog istoka nemaju adekvafne fizičke predispozicije za vrhunski sport, dok je za ljude s Dinarida potpuno obrnuto
Dobar presjek i opis situacije. Slazem se sa napisanim. Mislim da ti je ovaj dio:
"Mi smo vazda u ubjedjenju da smo država koja voli sport, jesmo al preko TVa bacat šuplju uz pivu. Rekreativni sport nam je na nuli"
Gorka istina. To i sto neko napisa sadaka mentalitet. :D
User avatar
shape of despair
Posts: 3114
Joined: 09/04/2008 18:41

#161 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by shape of despair »

Kao neko ko je u sportu bio 15 godina imam puno pravo da kažem da nam je sport karina, treneri su nam karina, organizacija svega vezano za sport nam je karina. Zato smo tu gdje jesmo. Al važno je da svi sve znaju, svako je pametan i upravo ON zna zašto smo izgubili utakmicu i da je trener pogriješio pri odabiru igrača(navodim primjer).
Mene kad pitaju nešto slabo šta komentarišem jer znam da za ovih aktivnih 15 godina nemam pojma, nikad ne bi bio dobar trener i to nema veze sa tim što sam bio relativno uspiješan takmičar.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40858
Joined: 29/06/2011 23:39

#162 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by dječak sa šibicama »

Da imamo vrhunske filozofe i sveznalice, to svakako, svi oni sve znaju i ta ce Murinjo ta ce Obradovic ta ce Cervar, pitajte mene.
User avatar
Edin H.
Posts: 47043
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#163 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by Edin H. »

HelaS wrote: 16/06/2023 09:57
8i23 wrote: 16/06/2023 09:54 Bošnjaci su zapravo vrlo uspješni u sportu i postigli su mnoge značajne sportske uspjehe u svojoj povijesti.
Kakvi su sportisti djeca iz etnički miješanih brakova :D
Očekujem da se uradi stručna studija na ovu temu. :oops:
ST11
Posts: 677
Joined: 09/03/2015 12:24

#165 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by ST11 »

Nekoliko puta bila je spomenuta Slovenija.
U SLO gajimo kulturu sporta (to ne znaci samo vrhunskog) od djetinstva dalje. Na slici sam oznacio atletske stadione sa tartan stazama koji su pozicionirani pored osnovnih skola u okolini, gdje ja zivim (nisu svi olimpijski, u Lipnici staza je duga 200 metara). Stadioni su otvoreni 24/7 bez zastitara i svako moze da ih koristi kad god pozeli. Mozete mi vjerovati, da so vikendom puni od jutanjih satova do tame, najvise ima djece i tinejdzera ali i penzionera, koji izvode neke njihove stretch vjezbe.
Od sve ove mase djece, koji vole sport od najranijih godina, naci ce se nekoliko njih, koji ce postati vrhunski sportasi.

Image


Nekoliko slika igralista i stadiona u okolini:

OŠ Bled
Image

OŠ Lesce
Image

OŠ Lipnica
Image

OŠ Radovljica
Image

Centralno igraliste Radovljica
Image
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#166 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by breuer »

druže, jel ovo cijela Slovenija na mapi koju si postavio?
User avatar
deer_hunter
Posts: 1012
Joined: 28/09/2012 15:46

#167 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by deer_hunter »

konoplja wrote: 15/06/2023 16:30
konektovan wrote: 15/06/2023 16:26 Mwni samo nije jasno kako Hrvatska,..pored toliko mora ne moze da "izbaci" nekog plivaca, vrhunske klase?? :mrgreen:
Meni je to veci mistery,..od nase nesposobnosti u bilo cemu.. :mrgreen:
Kako? Izbacili su Duju Draganju, a da je veci fazon plivati od igrati vaterpolo ili ploviti, jedriti i kanu/kajak goniti, mozda bi i vise plivaca bilo. :D
Draganja, Gordan Kozulj, Sanja Jovanovic, jedne godine su cak na EP uzeli srebro u muskoj stafeti sto je po meni teze postici nego pojedinacne medalje jer moras imati cetvoricu top plivaca
User avatar
vjeshalica
Posts: 17271
Joined: 31/03/2019 14:56

#168 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by vjeshalica »

Edin H. wrote: 16/06/2023 03:36
konektovan wrote: 15/06/2023 16:46

Kako vec napisah, mi smo nesposobni za takvo nesto...
Mene čudi kako Pale ne izbace nekog vrhunskog skijaša ili skijašicu pa da reprezentuje BiH?
Gule cijelu godinu skijasko trcanje pa nista. Ljeti se rolaju po brdima na onim ljetnim "skijama", fali ocito nesto drugo.
moimoi
Posts: 4712
Joined: 01/07/2006 12:59

#169 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by moimoi »

Ja bih primjetila jos nesto, a to je nacin odgajanja. Gledajuci kako nasi roditelji odgajaju djecu tj sa kojim strahom od mogucih povreda, padova etc. Mislim da se djeca od malih nogu sputavaju. Ti kod nas nemas parkove za djecu gdje bi usavrsavali motoriku. Sve se svodi na ljuljacke i tobogane. Ako se dijete krrene pentrati uz tobogan, odmah ga se ispravlja, skida, ruzi etc.
Nemoj trcati-mozes pasti. Kada padne odmah drama.

Ne znam vise sta na fizickom rade? Da li se jos uvijek preskacu kozlici? Da li se penju uz konop? Salto?
DebelinJoe
Posts: 1623
Joined: 03/03/2021 20:06

#170 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by DebelinJoe »

moimoi wrote: 17/06/2023 09:46 Ja bih primjetila jos nesto, a to je nacin odgajanja. Gledajuci kako nasi roditelji odgajaju djecu tj sa kojim strahom od mogucih povreda, padova etc. Mislim da se djeca od malih nogu sputavaju. Ti kod nas nemas parkove za djecu gdje bi usavrsavali motoriku. Sve se svodi na ljuljacke i tobogane. Ako se dijete krrene pentrati uz tobogan, odmah ga se ispravlja, skida, ruzi etc.
Nemoj trcati-mozes pasti. Kada padne odmah drama.

Ne znam vise sta na fizickom rade? Da li se jos uvijek preskacu kozlici? Da li se penju uz konop? Salto?
Na dobro si putu. Bosanski roditelji od svoje djece prave mentalne invalide i idiote, uplašene ljude i životne gubitnike.
User avatar
Isner
Posts: 811
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#171 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by Isner »

Nedostaje ono osnovno - organizacija..
Nakon toga nedostaje šira baza ali ona ne može bez dobre organizacije..

Kad je već akcent na ovo "u bošnjačkim sredinama" evo i primjer.. Bošnjaci iz Sandžala imaju sasvim solidne sportiste, posebno u atletici i individualnim sportovima jer u Srbiji postoji dobra organizacija..

Kad su klubovi u pitanju, sve i jedan HŠK (hrvatski športski klub) ima bolje rezultate u nogometu (Zrinjski), košarci (Široki) i rukometu (Izviđač) jer je organizacija dobra..
User avatar
Isner
Posts: 811
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#172 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by Isner »

Ozimician wrote: 15/06/2023 00:02 Nije sport uspješniji ni u sredinama sa većinski katoličkim i pravoslavnim stanovništvom. Ne znam odakle ti to da je problem u bošnjačkim sredinama? :run: Tako da ova tema nema smisla nikakvog i zašto BH sport dijeliti po etničkoj pripadnosti i time doprinositi daljim podjelama u društvu?

Koji klub ili pojedinac iz RS je ostvario neki rezultat bilo gdje ?

Također sarajevski klubovi su ostvarili mnogo značajnije rezultate u Evropi nego bilo koji drugi.

Koliko ova tema nema smisla također govori podatak da je Sarajevo izrodilo jednog Edina Džeku koji je godinama u samom vrhu evropskog fudbala, pa onda Salihamidžić (Jablanica) i ostali. Iz RS fudbaler koji je najdalje dobacio jeste Misimović, dakle ne previše daleko...
Imaš iz RS-a odlične nogometaše samo što nikada nisu nastupali za BiH.. Savo Milošević, Neven Subotić, Marko Marin (doduše on ima Njemački pasoš), Luka Jović itd..
moimoi
Posts: 4712
Joined: 01/07/2006 12:59

#173 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by moimoi »

Sto se tice uzimanja Bliskog istoka kao primjer ne sportskih nacija, ne uzimate vrlo bitan faktor u obzir a to je -klima.
Oni imaju MOZDA 6 mjeseci nekih normalnih uslova, ostalo nema sanse da tijelo podnese vece napore bez posljedica. A u zatvorenom tj klimatiziranom prostoru sigurno ne mozes dobiti rezultate kao kada treniras vani. Jednostavno ti misici ne dobijaju dovoljno kisika.
DebelinJoe
Posts: 1623
Joined: 03/03/2021 20:06

#174 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by DebelinJoe »

moimoi wrote: 17/06/2023 10:25 Sto se tice uzimanja Bliskog istoka kao primjer ne sportskih nacija, ne uzimate vrlo bitan faktor u obzir a to je -klima.
Oni imaju MOZDA 6 mjeseci nekih normalnih uslova, ostalo nema sanse da tijelo podnese vece napore bez posljedica. A u zatvorenom tj klimatiziranom prostoru sigurno ne mozes dobiti rezultate kao kada treniras vani. Jednostavno ti misici ne dobijaju dovoljno kisika.
Ček, a kakva je klima u Brazilu?
ITPoslodavac
Posts: 9
Joined: 16/06/2023 12:35

#175 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by ITPoslodavac »

Isner wrote: 17/06/2023 10:17
Ozimician wrote: 15/06/2023 00:02 Nije sport uspješniji ni u sredinama sa većinski katoličkim i pravoslavnim stanovništvom. Ne znam odakle ti to da je problem u bošnjačkim sredinama? :run: Tako da ova tema nema smisla nikakvog i zašto BH sport dijeliti po etničkoj pripadnosti i time doprinositi daljim podjelama u društvu?

Koji klub ili pojedinac iz RS je ostvario neki rezultat bilo gdje ?

Također sarajevski klubovi su ostvarili mnogo značajnije rezultate u Evropi nego bilo koji drugi.

Koliko ova tema nema smisla također govori podatak da je Sarajevo izrodilo jednog Edina Džeku koji je godinama u samom vrhu evropskog fudbala, pa onda Salihamidžić (Jablanica) i ostali. Iz RS fudbaler koji je najdalje dobacio jeste Misimović, dakle ne previše daleko...
Imaš iz RS-a odlične nogometaše samo što nikada nisu nastupali za BiH.. Savo Milošević, Neven Subotić, Marko Marin (doduše on ima Njemački pasoš), Luka Jović itd..
Zvjezdan Misimović je rođen u Minhenu

kakvu RS spominjete

valjda Srbin pa odma iz RS :lol:
Post Reply