Neuroloski simptomi

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Stefo94
Posts: 18
Joined: 04/02/2019 14:29

#1 Neuroloski simptomi

Post by Stefo94 »

Pozdrav Forumasi, treba mi vase misljenje i savjeti, pa ovako da pocnem.

Musko sam, imam 24 godine i vec 10 mjeseci imam razne neuroloske tegobe. Trnci u rukama, nogama i glavi, titranje i trzanje mišića, bolovi u zglobovima, glavobolje, blago zamucen vid, pistanje u usima i jos stosta. Takodje sam imao osjecaj zategnutosti u listovima i zujanje i peckanje u stopalima.

Svi simptomi odlaze i dolaze ali u zadnjih par sedmica su mi misici nogu poceli titrati, osjetio sam “strujanje” u nogama i slabost u desnoj nozi, takodje nakon toga slabost i u desnoj ruci (blago). Ispod lijevog koljena imam osjecaj zategnusti i trnaca vec 10 mjeseci, to mi je najduzi simptom.

Nakon mokrenja imam osjecaj titranja unutar mjehura/prostate/pelvicnog misica, bas cudno i neugodno.


Nalazi su mi dobri, vitamin B12 je malo nizak, takodje kao i gvozdje.

Radio sam 3 magnetne rezonance glave do sada ( jer se bojim Multipla Skleroze, po prirodi sam strasljiv i hipohondar) i svi snimci su bili uredni. Takodje sam radio magnetnu vratne kicme i i ona je uredna.

Radio sam EMNG nalaz nogu i to je pokazalo leziju (ostecenje) L4, L5 i S1 prsljenova sa obe strane.

Na magnetnoj donje kicme koju sam zadnju radio, ima dokaza da se nalaze neke degenerativne promjene na L prsljenovima ali nema kompresije na nerve.

E sada mene zanima, da li ostecenje ovih prsljenova mogu prouzrokovati ove simptome? Misici nogu mi titraju stalno a desna noga mi je bas slaba sada, takodje i to titranje u prostati/mjehuru i povremeni trnci u obe noge.

Kako je moguce da na magnetna ne pokazuje kompresiju na nerve a EMNG je pokazao ostecenje?

Zasto mi je desna ruka slaba?
Pijem tablete Pagamax i Gaboton i nisam siguran da li mi pomazu puno. Mozda malo psihicki samo.

Takodje pijem suplement B12 vitamina i gvozdja.

Ja se bojim nekih progresivnih neuroloskih bolesti kao sto je Multipla Skleroza i slicne bolescuge, jer kad ukucam na google svoje simptome, samo mi to izlazi i to me bas plasi!

Molim vas da mi kazete svoje misljenje u vezi ovog, hvala!
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2 Re: Neuroloski simptomi

Post by triconja »

Stefo94 wrote:Pozdrav Forumasi, treba mi vase misljenje i savjeti, pa ovako da pocnem.

Musko sam, imam 24 godine i vec 10 mjeseci imam razne neuroloske tegobe. Trnci u rukama, nogama i glavi, titranje i trzanje mišića, bolovi u zglobovima, glavobolje, blago zamucen vid, pistanje u usima i jos stosta. Takodje sam imao osjecaj zategnutosti u listovima i zujanje i peckanje u stopalima.

Svi simptomi odlaze i dolaze ali u zadnjih par sedmica su mi misici nogu poceli titrati, osjetio sam “strujanje” u nogama i slabost u desnoj nozi, takodje nakon toga slabost i u desnoj ruci (blago). Ispod lijevog koljena imam osjecaj zategnusti i trnaca vec 10 mjeseci, to mi je najduzi simptom.

Nakon mokrenja imam osjecaj titranja unutar mjehura/prostate/pelvicnog misica, bas cudno i neugodno.


Nalazi su mi dobri, vitamin B12 je malo nizak, takodje kao i gvozdje.

Radio sam 3 magnetne rezonance glave do sada ( jer se bojim Multipla Skleroze, po prirodi sam strasljiv i hipohondar) i svi snimci su bili uredni. Takodje sam radio magnetnu vratne kicme i i ona je uredna.

Radio sam EMNG nalaz nogu i to je pokazalo leziju (ostecenje) L4, L5 i S1 prsljenova sa obe strane.

Na magnetnoj donje kicme koju sam zadnju radio, ima dokaza da se nalaze neke degenerativne promjene na L prsljenovima ali nema kompresije na nerve.

E sada mene zanima, da li ostecenje ovih prsljenova mogu prouzrokovati ove simptome? Misici nogu mi titraju stalno a desna noga mi je bas slaba sada, takodje i to titranje u prostati/mjehuru i povremeni trnci u obe noge.

Kako je moguce da na magnetna ne pokazuje kompresiju na nerve a EMNG je pokazao ostecenje?

Zasto mi je desna ruka slaba?
Pijem tablete Pagamax i Gaboton i nisam siguran da li mi pomazu puno. Mozda malo psihicki samo.

Takodje pijem suplement B12 vitamina i gvozdja.

Ja se bojim nekih progresivnih neuroloskih bolesti kao sto je Multipla Skleroza i slicne bolescuge, jer kad ukucam na google svoje simptome, samo mi to izlazi i to me bas plasi!

Molim vas da mi kazete svoje misljenje u vezi ovog, hvala!
Ako ti jedni doktori kazu tako,odes kod drugih i ako ti i oni kazu isto ko i prvi znaci da je do tebe.

A sto se tice tog hipohondarstva jedino da krhas leksilijume, manja ce ti bit steta za psihu od njih nego od fantomskih problema :mrgreen:
emmir1
Posts: 4483
Joined: 07/06/2013 15:28

#3 Re: Neuroloski simptomi

Post by emmir1 »

Vjeruj da sam 2 puta gledao u nik da li sam ja reko možda nekad otvorio ovu temu

99 posto indetična situacija, nisam imao samo to sa mokraćnim mjehurom i nisam imao slabost.


Magnete kičme, glave...emng jedno 10 puta.

10 neurologa me pregledalo, između ostalog i Sinanović koji je jako respektabilan i van granica neurolog.

Obišao ukupno oko 50 doktora raznih specijalnosti

Sve sam te dijagnoze dobijao, te prljśenovi, te diskus hernija, neka ośtećenja i slično


Preko 20 različitih simptoma sam imao

Titranje mišića, žarenje, peckanje, obamrlost neka u palčevima...it..itd


E sada mi reci kolika ti je razina b12?

I jesi li bio na kakvoj dijeti?
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#4 Re: Neuroloski simptomi

Post by triconja »

Titranje misica ili grcevi mogu nastat i zbog manjka magnezija u ishrani, probajte to kad vam se desi tako nesto. Ima omaj magnezij direkt u prahu, cim osjetis krhnes dkzu i ko rukom ce bit odneseno :D
Stefo94
Posts: 18
Joined: 04/02/2019 14:29

#5 Re: Neuroloski simptomi

Post by Stefo94 »

emmir1 wrote:Vjeruj da sam 2 puta gledao u nik da li sam ja reko možda nekad otvorio ovu temu

99 posto indetična situacija, nisam imao samo to sa mokraćnim mjehurom i nisam imao slabost.


Magnete kičme, glave...emng jedno 10 puta.

10 neurologa me pregledalo, između ostalog i Sinanović koji je jako respektabilan i van granica neurolog.

Obišao ukupno oko 50 doktora raznih specijalnosti

Sve sam te dijagnoze dobijao, te prljśenovi, te diskus hernija, neka ośtećenja i slično


Preko 20 različitih simptoma sam imao

Titranje mišića, žarenje, peckanje, obamrlost neka u palčevima...it..itd


E sada mi reci kolika ti je razina b12?

I jesi li bio na kakvoj dijeti?
Razina B12 mi je 42 a donja granica je 50. Znaci nije strasno ali je ispod granice.

Na dijetama nisam bio.

Svi nalazi su mi dobri osim tih vitamina i gvozdja i pritisak je malo povisen. Ostalo sve u redu.

Sta to moze biti? Jel ti ista bolje?
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8730
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#6 Re: Neuroloski simptomi

Post by SanskiBiser »

Test uraditi na lajmsku bolest....
emmir1
Posts: 4483
Joined: 07/06/2013 15:28

#7 Re: Neuroloski simptomi

Post by emmir1 »

SanskiBiser wrote:Test uraditi na lajmsku bolest....

Između ostalog i ovo sam testiranje obavio
emmir1
Posts: 4483
Joined: 07/06/2013 15:28

#8 Re: Neuroloski simptomi

Post by emmir1 »

triconja wrote:Titranje misica ili grcevi mogu nastat i zbog manjka magnezija u ishrani, probajte to kad vam se desi tako nesto. Ima omaj magnezij direkt u prahu, cim osjetis krhnes dkzu i ko rukom ce bit odneseno :D

Druže nije magnezij

Vjerujem da je kod njega sitno titranje mišića ispod kože, kao podrhtavanje, kod nedostatka magnezija igra nekako cijeli mišić
emmir1
Posts: 4483
Joined: 07/06/2013 15:28

#9 Re: Neuroloski simptomi

Post by emmir1 »

Stefo94 wrote:
emmir1 wrote:Vjeruj da sam 2 puta gledao u nik da li sam ja reko možda nekad otvorio ovu temu

99 posto indetična situacija, nisam imao samo to sa mokraćnim mjehurom i nisam imao slabost.


Magnete kičme, glave...emng jedno 10 puta.

10 neurologa me pregledalo, između ostalog i Sinanović koji je jako respektabilan i van granica neurolog.

Obišao ukupno oko 50 doktora raznih specijalnosti

Sve sam te dijagnoze dobijao, te prljśenovi, te diskus hernija, neka ośtećenja i slično


Preko 20 različitih simptoma sam imao

Titranje mišića, žarenje, peckanje, obamrlost neka u palčevima...it..itd


E sada mi reci kolika ti je razina b12?

I jesi li bio na kakvoj dijeti?
Razina B12 mi je 42 a donja granica je 50. Znaci nije strasno ali je ispod granice.

Na dijetama nisam bio.

Svi nalazi su mi dobri osim tih vitamina i gvozdja i pritisak je malo povisen. Ostalo sve u redu.

Sta to moze biti? Jel ti ista bolje?


Nešto tu ne štima sa b12.

Donja granica je mislim oko 300 u Evropi, u USA oko 400 a u Japanu sve ispod 550 smatraju manjkom.


Druže sada ti govorim iz iskustva, velikog.

Pročitao sam hiljade stranica, pisao sa doktorima iz svijeta, pisao sa osobama na forumima iz USA i Engleske koji su imali iste probleme


Ja sam obišao sve moguće doktore i na kraju mi govorili da sam hipohondor jer su mi svi nalazi savršeni.

Prepisivali mi neke tablete za smirenje jer sam kao to umislio, naravno ništa to pio nisam.

Vremenom se razvio strah kod mene pa sam svako malo vadio komplet nalaze i obilazio razne doktore

Teško da ima neki pregled da nisam uradio.


Jel ti poznata knjiga Može li biti B12?


https://www.amazon.com/Could-Be-B12-Epi ... 1884995691
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#11 Re: Neuroloski simptomi

Post by triconja »

emmir1 wrote:
Stefo94 wrote:
emmir1 wrote:Vjeruj da sam 2 puta gledao u nik da li sam ja reko možda nekad otvorio ovu temu

99 posto indetična situacija, nisam imao samo to sa mokraćnim mjehurom i nisam imao slabost.


Magnete kičme, glave...emng jedno 10 puta.

10 neurologa me pregledalo, između ostalog i Sinanović koji je jako respektabilan i van granica neurolog.

Obišao ukupno oko 50 doktora raznih specijalnosti

Sve sam te dijagnoze dobijao, te prljśenovi, te diskus hernija, neka ośtećenja i slično


Preko 20 različitih simptoma sam imao

Titranje mišića, žarenje, peckanje, obamrlost neka u palčevima...it..itd


E sada mi reci kolika ti je razina b12?

I jesi li bio na kakvoj dijeti?
Razina B12 mi je 42 a donja granica je 50. Znaci nije strasno ali je ispod granice.

Na dijetama nisam bio.

Svi nalazi su mi dobri osim tih vitamina i gvozdja i pritisak je malo povisen. Ostalo sve u redu.

Sta to moze biti? Jel ti ista bolje?


Nešto tu ne štima sa b12.

Donja granica je mislim oko 300 u Evropi, u USA oko 400 a u Japanu sve ispod 550 smatraju manjkom.


Druže sada ti govorim iz iskustva, velikog.

Pročitao sam hiljade stranica, pisao sa doktorima iz svijeta, pisao sa osobama na forumima iz USA i Engleske koji su imali iste probleme


Ja sam obišao sve moguće doktore i na kraju mi govorili da sam hipohondor jer su mi svi nalazi savršeni.

Prepisivali mi neke tablete za smirenje jer sam kao to umislio, naravno ništa to pio nisam.

Vremenom se razvio strah kod mene pa sam svako malo vadio komplet nalaze i obilazio razne doktore

Teško da ima neki pregled da nisam uradio.


Jel ti poznata knjiga Može li biti B12?


https://www.amazon.com/Could-Be-B12-Epi ... 1884995691
Pa i jesu ti dali za smirenje da se smiris, mozda bi bilo efekta jer to sto si naveo je hipohondrija.

Sad posto se stalno bojis mozes umisliti neke simptome toliko da se pocnu ocitovat :mrgreen:
emmir1
Posts: 4483
Joined: 07/06/2013 15:28

#12 Re: Neuroloski simptomi

Post by emmir1 »

If the total vitamin B12 concentration is in the lower reference range, 156 to 400 pmol/L, vitamin B12 deficiency cannot be ruled out. Clinical signs of vitamin B12 deficiency can be seen in persons with vitamin B12 concentrations within the reference range (>156 pmol/L) (5). Persons with normal concentrations of vitamin B12 may have raised concentrations of MMA (>300 nmol/L) and lowered concentrations of holoTC (<35 pmol/L), owing to intracellular, metabolically manifest (functional) vitamin B12 deficiency (4). By contrast, lowered concentrations of B12 and normal MMA indicate a false positive finding.




A kod tebe je kažeš 40 ?
emmir1
Posts: 4483
Joined: 07/06/2013 15:28

#13 Re: Neuroloski simptomi

Post by emmir1 »

Triconja

Meni su se simptomi hvala Bogu povukli a trajali su preko godinu

I sve da mogu umisliti, igranje mišića po listovima je bilo vidljivo golim okom

Ovako


https://youtu.be/7WbobNcMG_E
Stefo94
Posts: 18
Joined: 04/02/2019 14:29

#14 Re: Neuroloski simptomi

Post by Stefo94 »

Pise mi na nalazi Vit B12 44 - Ref (50).

Znaci kao kod mene je 44 a 50 je donja granica ali u kojoj mjernoj jedinici i kako, ja nemam pojma.

Nisam cuo za tu knjigu, jesi je ti citao? Kakav je kod tebe B12?

Moze li biti od toga?
User avatar
dulekrele
Posts: 3835
Joined: 10/04/2014 18:25

#15 Re: Neuroloski simptomi

Post by dulekrele »

Jesi li kad imao bliski susret sa krpeljom ?
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#16 Re: Neuroloski simptomi

Post by pustopoljina »

emmir1 wrote:If the total vitamin B12 concentration is in the lower reference range, 156 to 400 pmol/L, vitamin B12 deficiency cannot be ruled out. Clinical signs of vitamin B12 deficiency can be seen in persons with vitamin B12 concentrations within the reference range (>156 pmol/L) (5). Persons with normal concentrations of vitamin B12 may have raised concentrations of MMA (>300 nmol/L) and lowered concentrations of holoTC (<35 pmol/L), owing to intracellular, metabolically manifest (functional) vitamin B12 deficiency (4). By contrast, lowered concentrations of B12 and normal MMA indicate a false positive finding.




A kod tebe je kažeš 40 ?
Ne pricate o istim mjernim jedinicama.
Prvo usaglasite jedinice, pa onda citajte vrijednosti.
Stefo94
Posts: 18
Joined: 04/02/2019 14:29

#17 Re: Neuroloski simptomi

Post by Stefo94 »

Mozda nekad davno, kad sam imao 15 godina.
User avatar
dulekrele
Posts: 3835
Joined: 10/04/2014 18:25

#18 Re: Neuroloski simptomi

Post by dulekrele »

jel te ujeo krpelj ili ne?
Stefo94
Posts: 18
Joined: 04/02/2019 14:29

#19 Re: Neuroloski simptomi

Post by Stefo94 »

Jeste, kad sam imao 15 godina a sada imam skoro 25.

Mislis da imam Lajmsku bolest? Kako se uopste testira na to?
emmir1
Posts: 4483
Joined: 07/06/2013 15:28

#20 Re: Neuroloski simptomi

Post by emmir1 »

Stefo94 wrote:Pise mi na nalazi Vit B12 44 - Ref (50).

Znaci kao kod mene je 44 a 50 je donja granica ali u kojoj mjernoj jedinici i kako, ja nemam pojma.

Nisam cuo za tu knjigu, jesi je ti citao? Kakav je kod tebe B12?

Moze li biti od toga?


Meni je nakon 6 mjeseci svakodnevnog konzumiranja b12 u tabletama nalaz b12 bio u srednjem rasponu, normalan ali.ne visok.

Nisam izvadio prije početka korištenja jer nisam sumnjao na b12.


Ja sam bio na dijeti, smršao.dosta

Između ostalog nisam 2 godine jeo meso i tu sam napravio grešku.

Ljudi uglavnom misle da b12 ima u životinjskim proizvodima, i ja sam tako mislio.

Međutim u mlijeku, pavlaci...se nalazi metikobalamin i manjak njega dovodi do sasvim drugih simptoma

Manjak cijanokobalmina dovodi do simptoma neurološke prirode, a on se nalazi isključivo u mesu.


Ima još jedna bitna stvar

Ako ti želudac ne apsorbuje b12 onda je to perniciozna anemija.


Uglavnom moj savjet ti.je da ideš u tom smjeru istraživanja b12

Kod naših doktora.nećeš naći neku podršku, no evo ti si dosadašnjim pregledima isključio sve moguće bolesti koje uzrokuju te simptome

Najvažniji su tu emng i magnet glave
emmir1
Posts: 4483
Joined: 07/06/2013 15:28

#21 Re: Neuroloski simptomi

Post by emmir1 »

Stefo94 wrote:Jeste, kad sam imao 15 godina a sada imam skoro 25.

Mislis da imam Lajmsku bolest? Kako se uopste testira na to?

Doktorica Sajma Dautović, ponajbolja doktorica u regionu za lajmu

Znam za medicinske radnike iz HR koji dolaze kod nje.

U Kralja Tomislava ima svoju ordinaciju, bio sam kod nje i žena je jaaako detaljna i jako.dugo pregleda
User avatar
dulekrele
Posts: 3835
Joined: 10/04/2014 18:25

#22 Re: Neuroloski simptomi

Post by dulekrele »

Stefo94 wrote:Jeste, kad sam imao 15 godina a sada imam skoro 25.

Mislis da imam Lajmsku bolest? Kako se uopste testira na to?
Jesi uzimao profilaksu nakon ujeda ? Testira se putem testa koji se zove ELISA i western blot test. Wester se radi jer nekad ELISA moze biti negativna a western potvrdi. Jesi li kod doktor spominjao krpelja?
Last edited by dulekrele on 10/02/2019 14:33, edited 1 time in total.
Stefo94
Posts: 18
Joined: 04/02/2019 14:29

#23 Re: Neuroloski simptomi

Post by Stefo94 »

emmir1 wrote:
Stefo94 wrote:Jeste, kad sam imao 15 godina a sada imam skoro 25.

Mislis da imam Lajmsku bolest? Kako se uopste testira na to?

Doktorica Sajma Dautović, ponajbolja doktorica u regionu za lajmu

Znam za medicinske radnike iz HR koji dolaze kod nje.

U Kralja Tomislava ima svoju ordinaciju, bio sam kod nje i žena je jaaako detaljna i jako.dugo pregleda

Aha, znaci kod nje na vadjenje krvi za Lajmsku bolest? Jesi pricao s njom o simptomima? Nakon koliko si dobio nalaz?
User avatar
dulekrele
Posts: 3835
Joined: 10/04/2014 18:25

#24 Re: Neuroloski simptomi

Post by dulekrele »

Stefo94 wrote:
emmir1 wrote:
Stefo94 wrote:Jeste, kad sam imao 15 godina a sada imam skoro 25.

Mislis da imam Lajmsku bolest? Kako se uopste testira na to?

Doktorica Sajma Dautović, ponajbolja doktorica u regionu za lajmu

Znam za medicinske radnike iz HR koji dolaze kod nje.

U Kralja Tomislava ima svoju ordinaciju, bio sam kod nje i žena je jaaako detaljna i jako.dugo pregleda

Aha, znaci kod nje na vadjenje krvi za Lajmsku bolest? Jesi pricao s njom o simptomima? Nakon koliko si dobio nalaz?
kod nje se ne vade nalazi vec u laboratoriji. kod nje ides na pregled i ona ce ko sumnja na lajmsku te uputiti da radis sve sto treba. za nalze se ceka od 7-10 dana.
Stefo94
Posts: 18
Joined: 04/02/2019 14:29

#25 Re: Neuroloski simptomi

Post by Stefo94 »

dulekrele wrote:
Stefo94 wrote:Jeste, kad sam imao 15 godina a sada imam skoro 25.

Mislis da imam Lajmsku bolest? Kako se uopste testira na to?
Jesi uzimao profilaksu nakon ujeda ? Testira se putem testa koji se zove ELISA i western blot test. Wester se radi jer nekad ELISA moze biti negativna a western potvrdi. Jesi li kod doktor spominjao krpelja?
Nisam ni ja njima spominjao krpelja ni ti je meni ko spominjao da postoji mogucnost da je Lajmska bolest u pitanju.

Meni samo kazu stres, ankcioznost i Radiculopathia - ostecenje donje kicme. To je sve
Post Reply