neuralgija

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
benjo08
Posts: 42
Joined: 19/08/2010 09:28

#1 neuralgija

Post by benjo08 »

Pozdrav svima,

Doktor mi je dijagnosticirao neuralgiju trigeminusa. to je živac koji kad se upali zahvata sve od obraza, zuba, gornje vilice....prosto neznaš gdje te boli... :zzzz:

ukoliko se neko susretao s ovakvim tegobama, molim da mi se javi....svaka sugestija, preporuka za dobrog ljekara u sarajevu za to je dobrodošla....

Hvala
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#2 Re: neuralgija

Post by otherside »

benjo08 wrote:Pozdrav svima,

Doktor mi je dijagnosticirao neuralgiju trigeminusa. to je živac koji kad se upali zahvata sve od obraza, zuba, gornje vilice....prosto neznaš gdje te boli... :zzzz:

ukoliko se neko susretao s ovakvim tegobama, molim da mi se javi....svaka sugestija, preporuka za dobrog ljekara u sarajevu za to je dobrodošla....

Hvala
trazi uputnicu (ako vec nisi dobio) i idi neurologu odmah.
ne cekaj da ti na forumu neko da savjet jer ako je zaista neuralgija trigeminusa osjetices jedan od najjacih bolova koji mogu da te snadju.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#3 Re: neuralgija

Post by Ridjobrki »

Ajajajajajajajajaj!!!!! Bježi doktoru i daji usput sadaku ko god zaišće! :-) :-) :-)


Mene hoće često od propuhe, klime i sl. uhvatiti u ramenu ili pod plećkom a u izrazito emotivnim stanjima čak izbije na ishiadicus!

Jedno malo lično pitanje: da li ti je nos malkice kriv? Gdje te tačno boli, koliko često i kakav je intenzitet bolova od 1 do 10? Boli li te na jak pritisak na kost jedno 2 cm ispod oka? Da li se može isključiti upala maksilarnog sinusa?
benjo08
Posts: 42
Joined: 19/08/2010 09:28

#4 Re: neuralgija

Post by benjo08 »

Hvala ti.

već sam uzela uputnicu idem sutra neurologu. vidjet ću šta će mi reći, hoće li potvrditi tu dijagnozu
benjo08
Posts: 42
Joined: 19/08/2010 09:28

#5 Re: neuralgija

Post by benjo08 »

Ridjobrki wrote:Ajajajajajajajajaj!!!!! Bježi doktoru i daji usput sadaku ko god zaišće! :-) :-) :-)


Mene hoće često od propuhe, klime i sl. uhvatiti u ramenu ili pod plećkom a u izrazito emotivnim stanjima čak izbije na ishiadicus!

Jedno malo lično pitanje: da li ti je nos malkice kriv? Gdje te tačno boli, koliko često i kakav je intenzitet bolova od 1 do 10? Boli li te na jak pritisak na kost jedno 2 cm ispod oka? Da li se može isključiti upala maksilarnog sinusa?
Ovako, da imam devijaciju septuma. Prvo me boli negdje oko gornje vilice, širi se prema jagodič. kosti, i na kraju udara u glavu (iznad obraza). nekad nisam vjerum mi ni sigurna gdje me tačno boli, nemogu locirati tačno bol... :?
Boli par puta dnevno, kratko traje par minuta. Bol je još uvjek podnošljiva , mada kad udari u glavu posegnem za analgetikom. Radila sam i rengen sinusa, bilo je tu neko postupalno stanje u maksilarnom sinusu, al kako mi reče ORL to nije ništa strašno, kao bila je nekad neka upala koja nije bila adekvatno izlječena, i konstatovao je da se radi o neuralgiji.

eto, sutra sam kod neurologa da čujem njegovo mišljenje. Mada mi je dr dala uputnicu za Kumrovec (jer tamo pripadam) pa sad neznam kakvi su stručnjaci tamo???

Čula sam za dr Benjamina Bejtovića, mnogi ga preporučuju!?????
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#6 Re: neuralgija

Post by Ridjobrki »

Ja bih to prije pripisao sinusima jer bi ti bol od trigeminusa bila "plića" a iovako izgleda da kuburiš s njima, plus taj devijantan septum... Svejedno: neurologu mada ti ni on neće moći tu puno reći ali u svakom slučaju odi. Pusti internet i savjetovanje preko njega.
nightmare
Posts: 77
Joined: 26/03/2009 09:51

#7 Re: neuralgija

Post by nightmare »

[quote="benjo08"]


Ja sam nedavno imala dijagnozu susp.neuralgija trigeminusa i vjeruj mi najgore sto možeš uraditi je cackati po internetu i citati tuđa iskustva... barem je takav bio moj slucaj :-(.

Na internetu ces uglavnom naci uzasne komentare... istina je da je neuralgija trigeminusa jako bolna, koga je boljelo zna o cemu pricam :( :( :( , ali isto tako nije svaki slucaj jednak.

U slucaju da se dijagnosticira neuralgija trig.lijek koji se propisuje je Tegretol (antiepileptik) i jedini se valjda pokazuje kao efikasan za uklanjanje boli... o ovome ako te interesuje posalji na pp. Ja sam ga pila, ali sam u isto vrijeme koristila i akupunkturu, a i pila vitamin mecobalamin ili B12 (KOJEM JE GLAVNA I JEDINA INDIKACIJA POMAGANJE U OBNAVLJANJU NERVNIH ZAVRSETAKA), pa bih ti to toplo preporucila. To je vitamin i pije se zajedno sa B kompleksom, jeste da je skup (kosta oko 18 KM), ali ti sigurno nece biti na odmet. To je sto se tice samolijecenja (akupunktura i vitamini B).

Osim ovoga pila sam i domacu germu, ali mislim da je u ovakvim slucajevima neophodno B vitamin unositi i u tabletama. Sve ovo sto sam napisala, dobila sam kao savjet od prijatelja koji su iskusni ljekari, a i pokazalo se kao efikasno, jer je nakon mjesec dana koristenja Tegretola, intenzivne akupunkture (dr.Aida Bozuta) i vitamina B uklonilo bol.

Ali od svega je najbitnije da ne surfas pretjerano, jer ces na kraju dozivjeti nervni slom ili dobiti napad panike, koji je zaista nepotreban. Istina je da ima ljudi koji cijeli zivot kubure sa neuralgijom trigeminus, ali sudeci po informacijama do kojih sam ja dosla, to su vecinom slucajevi koji su zapusteni godinama, gdje nije na vrijeme dijagnosticirano itd... Upoznala sam zenu koja je sve zube povadila trazeci uzroke bola.... ali to su ZAISTA ekstremni slucajevi i toplo ti preporucujem da se koliko je god moguce klonis istih :-).

Nadam se da sam bar malo pomogla :-)
benjo08
Posts: 42
Joined: 19/08/2010 09:28

#8 Re: neuralgija

Post by benjo08 »

Hvala svima na pomoći. Posebno nightmare, hvala na zaista iscrpnom odgovoru.

Danas sam bila kod neurologa, i da u pravu ste nije mi ništa posebno rekao....al eto, kao nije ni on siguran jel bas neuralgija trigeminusa ili se radi o nekoj nespecifičnoj neuralgiji. Jer kod mene nisu JOŠ UVJEK tako jaki i intenzivni bolovi. Uglavnom dao mi je Tegretol, b-vit, po potrebi i fizikalna terapija.

Znam za vit B 12, danas ću ga bas i kupiti. A mogla bih probati i sa akupunkturom koju spominješ, samo mi molim te reci gdje radi dr Aida Bozuta, neki telefon i sl...???

Hvala svima još jednom :sax:
nightmare
Posts: 77
Joined: 26/03/2009 09:51

#9 Re: neuralgija

Post by nightmare »

Nema na cemu :-), drago mi je da sam bar malo pomogla....

Dr. Aida Bozuta ima ordinaciju (ili kako se to vec zove :-)) u Pofalicima, u zgradi iza Bel Ami-ja, pasaz pored crkve prema Vilsonovom setalistu, br. telefona je 033 657 828.

U slucaju da ti trebaju jos neke informacije molim te da me slobodno kontaktiras, a ako hoces poslacu ti i br.tel na pp. :)
benjo08
Posts: 42
Joined: 19/08/2010 09:28

#10 Re: neuralgija

Post by benjo08 »

Super, to je blizu mene na Grbavici. svakako ću je kontaktirati.

Još jedno pitanje, gdje si nabavila vit B 12 (mecobalamin), ko je proizvođač, pošto znam da je jedno vrijeme bila nestašica, ni Bosnalijek nije proizvodio svoj Cobal :?

Hvala ti još jednom :)
nightmare
Posts: 77
Joined: 26/03/2009 09:51

#11 Re: neuralgija

Post by nightmare »

Imas u svim apotekama u SA Farmavitin mecobalamin, ali ne znam koje mu je zasticeno ime.... kupovala sam i u privatnim i u JU apotekama...

Samo nemoj da se zeznes pa da kupis Natural Wealth, jer su jako niske koncentracije B12 u njemu, a u apoteci ga cesto ponude :x .

Ovaj Farmavitin ima 500 mcg :-) , a pakovanje je 30 tbl. Bosnalijek taj lijek vise ne proizvodi.
easy way
Posts: 93
Joined: 09/06/2009 14:26

#12 Re: neuralgija

Post by easy way »

nightmare wrote:Imas u svim apotekama u SA Farmavitin mecobalamin, ali ne znam koje mu je zasticeno ime.... kupovala sam i u privatnim i u JU apotekama...

Samo nemoj da se zeznes pa da kupis Natural Wealth, jer su jako niske koncentracije B12 u njemu, a u apoteci ga cesto ponude :x .

Ovaj Farmavitin ima 500 mcg :-) , a pakovanje je 30 tbl. Bosnalijek taj lijek vise ne proizvodi.

Ko zna,zna :thumbup: :D
nightmare
Posts: 77
Joined: 26/03/2009 09:51

#13 Re: neuralgija

Post by nightmare »

easy way wrote:
nightmare wrote:Imas u svim apotekama u SA Farmavitin mecobalamin, ali ne znam koje mu je zasticeno ime.... kupovala sam i u privatnim i u JU apotekama...

Samo nemoj da se zeznes pa da kupis Natural Wealth, jer su jako niske koncentracije B12 u njemu, a u apoteci ga cesto ponude :x .

Ovaj Farmavitin ima 500 mcg :-) , a pakovanje je 30 tbl. Bosnalijek taj lijek vise ne proizvodi.

Ko zna,zna :thumbup: :D
:kravata:
benjo08
Posts: 42
Joined: 19/08/2010 09:28

#14 Re: neuralgija

Post by benjo08 »

nightmare wrote:Imas u svim apotekama u SA Farmavitin mecobalamin, ali ne znam koje mu je zasticeno ime.... kupovala sam i u privatnim i u JU apotekama...

Samo nemoj da se zeznes pa da kupis Natural Wealth, jer su jako niske koncentracije B12 u njemu, a u apoteci ga cesto ponude :x .

Ovaj Farmavitin ima 500 mcg :-) , a pakovanje je 30 tbl. Bosnalijek taj lijek vise ne proizvodi.
Hvala ti.

Danas me manje boli ....ili mi se to samo čini :roll:

Javiću kako mi bude....pa ako budeš slučajno nekad na sa-x , možda se opet čujemo.....

Pozdrav
Post Reply