Neugodnosti putnika na autobuskoj stanici Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

suncana_strana
Posts: 156
Joined: 03/01/2018 18:09

#1 Neugodnosti putnika na autobuskoj stanici Sarajevo

Post by suncana_strana »

Putujuci iz Sarajeva za Bec dozivjela sam par neprijatnosti. Na salteru gdje sam uzimala kartu na izlazu docekala me zena koja prosi, cini mi se Romkinja
isla je za mnom , sve do hodnika i na moj komentar da nemam novaca, pitala me je kako nemam i mogu li joj kupiti sendvic jer je gladna
Na ulazu u autobusku momak od nekih tridesetak godina me je pitao imam li mu dati marku
Visok, oko 1.90 m, nosi crnu jaknu i kapu, ima pogled narkomana
Iskreno mislila sam da mozda nosi noz ili slicno
Prolazila sam kroz pokretna vrata, vidim da ima onih uposlenika Centrotransa ali oni stoje kod izlaza na peron i puse u hodniku i sve to posmatraju
I ona zena sto je prosila kod saltera prebacila se na peron i ide od putnika do putnika i trazi novac, jednog momka je povukla za rukav trazeci novac
Vozac autobusa ju je otjerao od nas
Ima li neko kontakt broj uprave ili kome se moze uputiti zalba da sklone te prosjake i narkomane jer ometaju i agresivno zapocinju razgovor trazeci novac
Bas ruzno izgleda sve to
tap3ah75
Posts: 5997
Joined: 07/09/2009 14:14

#2 Re: Neugodnosti putnika na autobuskoj stanici Sarajevo

Post by tap3ah75 »

Zakonom je zabranjeno prosjačenje - znači policiju zovi.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#3 Re: Neugodnosti putnika na autobuskoj stanici Sarajevo

Post by Jimmy McNulty »

Upravo si opisala svaku autobusku stanicu u BiH.
akaunt
Posts: 518
Joined: 07/01/2018 21:13

#4 Re: Neugodnosti putnika na autobuskoj stanici Sarajevo

Post by akaunt »

Jimmy McNulty wrote:Upravo si opisala svaku autobusku stanicu u BiH.
...i ne samo u BiH. Jel iko bio u Rimu na Centralnoj Stanici?
Paco
Posts: 778
Joined: 01/03/2009 20:06

#5 Re: Neugodnosti putnika na autobuskoj stanici Sarajevo

Post by Paco »

Jimmy McNulty wrote:Upravo si opisala svaku autobusku stanicu u BiH.
Pa ne znam bas. Tuzlaci su to fino rijesili. Autobuska stanica je fino ogradjena, a na perone ne moze vise ulaziti kako ko hoce. Moras imati kartu da bi prosao kroz rampu, a cak i ako si pratnja putniku onda moras kupiti propusnicu, tj. bar-kod koji skeniras i tek onda mozes proci do perona. Izlaz s perona je jednosmjeran (celicna pokretna ograda, ne znam sad kako se to zove, ono sto se vrti samo u jednom smjeru). Kompletna stanica i okolina je pokrivena video nadzorom (odnedavno).

Prije par sedmica sam isao na tu stanicu da nekoga docekam (uredno platio propusnicu na peron), nijednog prosjaka ni one sitne dzeparose koji su tu nekada bili redovni nisam vidio. Stanica renovirana, sredjena...ma bas je sad super :thumbup:
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#6 Re: Neugodnosti putnika na autobuskoj stanici Sarajevo

Post by Roccohljup »

ih to i nisu neugodnosti nego svakodnevnica. Tek bi vidjela neugodnosti da si morala sta na salteru reklamirati ili ne do bog pitati za info.....a tek da si morala kojom nesrećom u halu otići........ :D :D :D :D
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#7 Re: Neugodnosti putnika na autobuskoj stanici Sarajevo

Post by Jimmy McNulty »

Iskustva opisana iz prvog posta sam redovito imao na stanicama u Doboju, Mostaru, Zenici, Sarajevu, Bugojnu, Donjem Vakufu i još nekim gradićima.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#8 Re: Neugodnosti putnika na autobuskoj stanici Sarajevo

Post by sheilak »

Autobusna stanica Sarajevo je skupa rupa, podsjeca me na tifine spotove i nedostojna je glavnog grada bilo koje drzave.

Prosjacenje je problem u citavom gradu, stanica tu nije izuzetak, iako tamo postoji prava mala romska kolonija sa vrlo drskom djecom koja te vuku za jaknu, ne odustaju i na kraju ti svasta govore. Ali nije to najveci problem na stanici. Problem je dotrajalost infrastrukture (dolazni peroni su horor), zastario sistem naplate ulaska na stanicu, onda naplata koristenja wc-a koji podsjeca na horor filmove, zastarjela naplata kupovine karata, cesto neljubazno osoblje koje tamo radi (pokusajte reklamirati kartu ili dobiti neku info dodatnu), a ako ih pokusas nazvati, treba ti barem 5 min da dobijes nekoga, a u medjuvremenu na mobu slusas reklame za centrotrans. isto tako, prljavstina. onda opcenito izgled sa onim uzasnim taxi standom iza.

Autobusna stanica u Sa kao da je zapela negdje u 60tim, u vrijeme one serije „kamiondzije“ i nema se namjeru mijenjati.

jedina pozitivna stvar je ona maca sto je bila u cekaonici. :D ne znam je li i sada tamo.
Last edited by sheilak on 15/02/2018 13:59, edited 1 time in total.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#9 Re: Neugodnosti putnika na autobuskoj stanici Sarajevo

Post by sheilak »

akaunt wrote:
Jimmy McNulty wrote:Upravo si opisala svaku autobusku stanicu u BiH.
...i ne samo u BiH. Jel iko bio u Rimu na Centralnoj Stanici?
ali ja ne kontam ovaj stav nikako. ako ukazes na neku nepravilnost kod nas, to se opravdava time „pa tako je i kod drugih“. ako je tako drugdje, ne mora biti i kod nas.

prosjacenje je velik problem ovdje, (profesionalnih) prosjaka je puno, drski su, cesto verbalno nasilni (romi) i niko ne rjesava to kako treba, a lako je rijesiti.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#10 Re: Neugodnosti putnika na autobuskoj stanici Sarajevo

Post by triconja »

sheilak wrote:
akaunt wrote:
Jimmy McNulty wrote:Upravo si opisala svaku autobusku stanicu u BiH.
...i ne samo u BiH. Jel iko bio u Rimu na Centralnoj Stanici?
ali ja ne kontam ovaj stav nikako. ako ukazes na neku nepravilnost kod nas, to se opravdava time „pa tako je i kod drugih“. ako je tako drugdje, ne mora biti i kod nas.

prosjacenje je velik problem ovdje, (profesionalnih) prosjaka je puno, drski su, cesto verbalno nasilni (romi) i niko ne rjesava to kako treba, a lako je rijesiti.
Bilo bi lahko sve rijesiti da nema kazni za petljanje gradjana u policijske poslove...
akaunt
Posts: 518
Joined: 07/01/2018 21:13

#11 Re: Neugodnosti putnika na autobuskoj stanici Sarajevo

Post by akaunt »

sheilak wrote:
akaunt wrote:
Jimmy McNulty wrote:Upravo si opisala svaku autobusku stanicu u BiH.
...i ne samo u BiH. Jel iko bio u Rimu na Centralnoj Stanici?
ali ja ne kontam ovaj stav nikako. ako ukazes na neku nepravilnost kod nas, to se opravdava time „pa tako je i kod drugih“. ako je tako drugdje, ne mora biti i kod nas.

prosjacenje je velik problem ovdje, (profesionalnih) prosjaka je puno, drski su, cesto verbalno nasilni (romi) i niko ne rjesava to kako treba, a lako je rijesiti.
Ma , čuj opravdavam! Jezim se! Jednostavno hocu da kazem da je tradicionalno skupljaliste probisvjeta u svim drzavama. U svakoj autobuskoj stanici, a i zeljeznickoj su povecane mjere sigurnisti. Svaka stanica ima barem jednu patrolu policije a neke i po pet sest.
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#12 Re: Neugodnosti putnika na autobuskoj stanici Sarajevo

Post by nlt »

ja sam ga jednom poslao u tri p. mat.
nije vise prilazio :lol:
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#13 Re: Neugodnosti putnika na autobuskoj stanici Sarajevo

Post by Seyfo »

Pricaju mi da su u Mostaru cigani najagresivniji,valjda zbog turista i vece kolicine deviza. Narocito mala romska djeca. Ispisaju se u plasticnu bocu i ganjaju po Feicevoj turiste,ako im ne daju i otjeraju ih,jedan trzaj ruke sa otvorenom bocom prema njima i trk u bijeg. Ko ce ih ganjati? Ili im nije mrsko napraviti citav cirkus u ljetnim bastama,ako ne das, hoce uzeti mobitele,naocale...Sad kad uvedu avio linije prema Mo pa turista bude vise,bice toga jos
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#14 Re: Neugodnosti putnika na autobuskoj stanici Sarajevo

Post by bitanga_sa_otesa »

u brezi je ljepsa i sredjenija autobuska ,nego u sarajevskoj kasabi...
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15640
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#15 Re: Neugodnosti putnika na autobuskoj stanici Sarajevo

Post by problemnatravunu »

:thumbup:
bitanga_sa_otesa wrote:u brezi je ljepsa i sredjenija autobuska ,nego u sarajevskoj kasabi...
User avatar
mayab
Posts: 27192
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#16 Re: Neugodnosti putnika na autobuskoj stanici Sarajevo

Post by mayab »

Šta Breza, pa hajde mi nadji mjesto, selo, kasabu, gdje je A stanica GORA od Sarajevske????

Pa to je valjda ogledalo grada, tako da ko dodje u Sa i vidi kakva je to rupa, odmah zna da je naci banda svebala sve sto se moglo svebati , a sto grad čini gradom, dakle los javni prijevoz, lose snabdijevanje vodom, kilava usluga toplana, loše ceste, korupcija i nepotizam...
User avatar
nineinchnails
Posts: 1668
Joined: 24/02/2009 12:09

#17 Re: Neugodnosti putnika na autobuskoj stanici Sarajevo

Post by nineinchnails »

To je naša svakodnevnica. To nije samo po autobuskim stanicama, već svuda. Uzroke te pojave ti najbolje mogu objasniti u SDA. Pojava će se umanjiti onda kada se kriminal, korupcija, i generalno mafija, malo dovedu u red.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#18 Re: Neugodnosti putnika na autobuskoj stanici Sarajevo

Post by un1ted »

Jeste i vi vudni :) Privatni posjed, privatno vlasnistvo. Zasto bi on uređivao autobusku stanicu kada mu i ovako donosi i vise nego dovoljan profit?
Nema razloga da se ulaze :)

Tako razmislja vlasnik koji ima milione. Fukare (mi) koje nemaju bi nesto sređivale, zato i nemamo :D
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#19 Re: Neugodnosti putnika na autobuskoj stanici Sarajevo

Post by P308 »

mayab wrote:Šta Breza, pa hajde mi nadji mjesto, selo, kasabu, gdje je A stanica GORA od Sarajevske????

Pa to je valjda ogledalo grada, tako da ko dodje u Sa i vidi kakva je to rupa, odmah zna da je naci banda svebala sve sto se moglo svebati , a sto grad čini gradom, dakle los javni prijevoz, lose snabdijevanje vodom, kilava usluga toplana, loše ceste, korupcija i nepotizam...
Kalesija :D

Image
User avatar
mayab
Posts: 27192
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#20 Re: Neugodnosti putnika na autobuskoj stanici Sarajevo

Post by mayab »

Mrak :P
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#21 Re: Neugodnosti putnika na autobuskoj stanici Sarajevo

Post by vjesticanametli »

Jel se zezas :lol:
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#22 Re: Neugodnosti putnika na autobuskoj stanici Sarajevo

Post by Vitezanin »

Sjećam se te iz Kalesije, išao sam u Klagenfurt i tu smo u blizini čekali. :D

Bez obzira na generalno loše stanje autobusnih stanica kod nas, sarajevska stanica je ipak jedna od gorih (argumenti "I u Rimu je tako" i slično stvarno nemaju smisla) po pitanju svega. Lik koji traži marku (ima ih par) zapravo svakom prolazniku govori da mu fali jedna marka do te neke xy destinacije. Jednom sam se izderao na njega pa je postao agresivan malo. Uglavnom, samo prođi kraj tih ljudi i to je to. Ignore je najbolja opcija.

Ipak, najgore od svega na toj stanici su one dvije bezobrazne kvočke koje tu rade (neke su veoma ok i ljubazne) i onaj relativno novi lik koji tu radi (malo puniji) koji se dere na putnike kada ga neko pita kad polazi koji bus (on radi na informacijama) i također dere se i na strance - samo na engleskom.

Fuj. E sad zamislite kad neko dođe u Sarajevo prvi put i to im je mjesto susreta.
User avatar
Logovan
Posts: 94415
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#23 Re: Neugodnosti putnika na autobuskoj stanici Sarajevo

Post by Logovan »

Znači ovako, najgore stanice:

1. Kalesija
2. Sarajevo
:oops:
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#24 Re: Neugodnosti putnika na autobuskoj stanici Sarajevo

Post by sabina1 »

Logovan wrote:Znači ovako, najgore stanice:

1. Kalesija
2. Sarajevo
:oops:
Bugojno :skoljka:
User avatar
Edin H.
Posts: 47033
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#25 Re: Neugodnosti putnika na autobuskoj stanici Sarajevo

Post by Edin H. »

Pa i u Londonu je isto, recimo London Victoria ili Golders Green, masa beskucnika koji prose i traze koju funtu da bi se kao prebacili do neke destinacije.

Gledam neki dan na Viktoriji ode neki momak i kupi Big Mac meal beskucniku, ovaj se uredno zahvali i gurnu sa strane, nije gladan.

Naravoucenije - kada dajes uvijek daj cash, nista sendvici ili slicno. :oops:
Post Reply