Netflix proradio u BiH

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
fusion_ba
Posts: 4406
Joined: 02/12/2017 20:10

#576 Re: Netflix proradio u BiH

Post by fusion_ba »

Ne baš. Možda je tolika razlika bila u početku. U ovom trenutku naš Netflix ima čak i više naslova od američkog. Razlika je u naslovima (jer kod nas ubacuju puno evropskih filmova kojih nema u SAD), a brojke su slične.
Evo kakva je trenutno situacija:

Netflix SAD (prema UNOGS.com):
2074 serija + 3670 filmova = 5744 naslova

Netflix UK (prema UNOGS.com):
2193 serija + 4150 filmova = 6343 naslova

Netflix HR (prema hrflix.eu):
2005 serija + 3981 filmova = 5986 naslova
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#577 Re: Netflix proradio u BiH

Post by Tesla Edison »

fusion_ba wrote: 05/03/2021 14:40 Ne baš. Možda je tolika razlika bila u početku. U ovom trenutku naš Netflix ima čak i više naslova od američkog. Razlika je u naslovima (jer kod nas ubacuju puno evropskih filmova kojih nema u SAD), a brojke su slične.
Evo kakva je trenutno situacija:

Netflix SAD (prema UNOGS.com):
2074 serija + 3670 filmova = 5744 naslova

Netflix UK (prema UNOGS.com):
2193 serija + 4150 filmova = 6343 naslova

Netflix HR (prema hrflix.eu):
2005 serija + 3981 filmova = 5986 naslova
Ma sve je to u pet deka. Samo cjepidlake gledaju u broj :D
User avatar
typeOnegative
Posts: 4857
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#578 Re: Netflix proradio u BiH

Post by typeOnegative »

Sad na svu sreću možda i jeste, nisam uspoređivao ni pratio, ali kad sam počeo koristit netflix prije pet šest godina bih katalog je bio desetina američkog bukvalno, i svi su koristili VPN-ove i ostale cake i snalazili se jer je naš netflix bio qrina realno.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#579 Re: Netflix proradio u BiH

Post by Tesla Edison »

typeOnegative wrote: 05/03/2021 16:56 Sad na svu sreću možda i jeste, nisam uspoređivao ni pratio, ali kad sam počeo koristit netflix prije pet šest godina bih katalog je bio desetina američkog bukvalno, i svi su koristili VPN-ove i ostale cake i snalazili se jer je naš netflix bio qrina realno.
Znaš ono, kad je bio problem kako spriječiti pirateriju, pa se kompanije mučile na razne načine. Microsoft je puštao razne update kako bi detektovao i deaktivirao piratske windowse, streaming servisi su na sve načine pokušavale blokirati vpn-ove, spriječiti torrent skidanja, stavljali razne zaštite na DVD medije,...

Međutim rješenje je vrlo jednostavno. Microsoft je uništio windows pirateriju tako što je windows postao besplatan, vpn je izgubio smisao unificiranjem kompletnog sadržaja, dvd mediji su prošlost odavno, a torrent se sve manje koristi jer su streaming servisi danas veoma povoljni i mnogima se ne da oko toga deverati...

Tako da, dohakali su pirateriji dobrim dijelom.
User avatar
daky585
Posts: 867
Joined: 07/06/2014 01:50

#580 Re: Netflix proradio u BiH

Post by daky585 »

S tim da kod nas u BiH piraterija nažalost i dalje ima primat u odnosu na legalne servise. Daleko je dominantnija u odnosu na njih, što kroz torrente, što kroz ilegalne streaming sajtove.
Vrhunac je kad čujem "nisam lud da plaćam filmove i serije".
I tako će biti sve dok se ne uvedu konkretne sankcije.
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2266
Joined: 14/02/2013 14:11

#581 Re: Netflix proradio u BiH

Post by Hercegoviina »

daky585 wrote: 06/03/2021 09:57 S tim da kod nas u BiH piraterija nažalost i dalje ima primat u odnosu na legalne servise. Daleko je dominantnija u odnosu na njih, što kroz torrente, što kroz ilegalne streaming sajtove.
Vrhunac je kad čujem "nisam lud da plaćam filmove i serije".
I tako će biti sve dok se ne uvedu konkretne sankcije.
A de mi pojasni zašto da plaćam kad ima za džaba.
User avatar
fusion_ba
Posts: 4406
Joined: 02/12/2017 20:10

#582 Re: Netflix proradio u BiH

Post by fusion_ba »

E to smo čekali :lol:

Imaš i u prodavnici sve džaba na neki način, što ne uzimaš?
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#583 Re: Netflix proradio u BiH

Post by detroit-mercy »

Ja svako malo dobijem email, sign in sa adrese u BiH i da li prepoznajem :mrgreen:.
Kcerka kad je bila dole, podijelila password sa jaranicama :mrgreen:
User avatar
heat
Posts: 17408
Joined: 30/01/2013 10:58
Location: Sarajevo
Grijem se na: Ljubav
Vozim: ABCD
Contact:

#584 Re: Netflix proradio u BiH

Post by heat »

Ko voli F1, topla preporuka :thumbup:
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#585 Re: Netflix proradio u BiH

Post by Tesla Edison »

Hercegoviina wrote: 08/03/2021 21:57
daky585 wrote: 06/03/2021 09:57 S tim da kod nas u BiH piraterija nažalost i dalje ima primat u odnosu na legalne servise. Daleko je dominantnija u odnosu na njih, što kroz torrente, što kroz ilegalne streaming sajtove.
Vrhunac je kad čujem "nisam lud da plaćam filmove i serije".
I tako će biti sve dok se ne uvedu konkretne sankcije.
A de mi pojasni zašto da plaćam kad ima za džaba.
I gorivo ti je džaba. Naspi i po gasu. I hrana ti je džaba. Natrpaj u korpu i preko vrata.

Balkanska logika.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#586 Re: Netflix proradio u BiH

Post by Tesla Edison »

daky585 wrote: 06/03/2021 09:57 S tim da kod nas u BiH piraterija nažalost i dalje ima primat u odnosu na legalne servise. Daleko je dominantnija u odnosu na njih, što kroz torrente, što kroz ilegalne streaming sajtove.
Vrhunac je kad čujem "nisam lud da plaćam filmove i serije".
I tako će biti sve dok se ne uvedu konkretne sankcije.
Sankcije postoje samo se ne sprovode. U krivičnim zakonima ima fino opisano šta su krađa i teška krađa ;)
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2266
Joined: 14/02/2013 14:11

#587 Re: Netflix proradio u BiH

Post by Hercegoviina »

TESLA_EDISON wrote: 09/03/2021 08:50
Hercegoviina wrote: 08/03/2021 21:57
daky585 wrote: 06/03/2021 09:57 S tim da kod nas u BiH piraterija nažalost i dalje ima primat u odnosu na legalne servise. Daleko je dominantnija u odnosu na njih, što kroz torrente, što kroz ilegalne streaming sajtove.
Vrhunac je kad čujem "nisam lud da plaćam filmove i serije".
I tako će biti sve dok se ne uvedu konkretne sankcije.
A de mi pojasni zašto da plaćam kad ima za džaba.
I gorivo ti je džaba. Naspi i po gasu. I hrana ti je džaba. Natrpaj u korpu i preko vrata.

Balkanska logika.
To sto si naveo nije džaba. Piraterija je džaba bez obzira navaše stavove.
Smoothie
Posts: 444
Joined: 27/01/2020 21:05

#588 Re: Netflix proradio u BiH

Post by Smoothie »

Iako je sve piraterija, ali nije isto skidati sadrzaj za privatne potrebe i gledati u poredjenje sa skidanjem, distribucijom i ostvarivanjem finansijske koristi od istog.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#589 Re: Netflix proradio u BiH

Post by Tesla Edison »

Hercegoviina wrote: 09/03/2021 08:58
TESLA_EDISON wrote: 09/03/2021 08:50
Hercegoviina wrote: 08/03/2021 21:57
A de mi pojasni zašto da plaćam kad ima za džaba.
I gorivo ti je džaba. Naspi i po gasu. I hrana ti je džaba. Natrpaj u korpu i preko vrata.

Balkanska logika.
To sto si naveo nije džaba. Piraterija je džaba bez obzira navaše stavove.
Piraterija je krađa, bez obzira kako ti to shvataš. Koristio nešto što je ranije ukradeno ne amnestira te od ogvornosti kao saučesnika. Da nema takvih koji to koriste, ne bi postojala ni piraterija, a ni krađa video sadržaja (ili bilo kojeg drugog).
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#590 Re: Netflix proradio u BiH

Post by Tesla Edison »

Smoothie wrote: 09/03/2021 09:13 Iako je sve piraterija, ali nije isto skidati sadrzaj za privatne potrebe i gledati u poredjenje sa skidanjem, distribucijom i ostvarivanjem finansijske koristi od istog.
Dakle, odem na pumpu, natankam goriva i po gasu. Zaustavi me policija a ja kažem: "paša, ovo ja koristim za privatne potrebe, neću prodavati". Šta misliš kakav će biti ishod?

Mislim stvarno, raspravljamo o stvarima koje su toliko očite i jasne :-)
RandomAndCasual
Posts: 361
Joined: 02/06/2020 22:39

#591 Re: Netflix proradio u BiH

Post by RandomAndCasual »

TESLA_EDISON wrote: 09/03/2021 09:14
Hercegoviina wrote: 09/03/2021 08:58
TESLA_EDISON wrote: 09/03/2021 08:50

I gorivo ti je džaba. Naspi i po gasu. I hrana ti je džaba. Natrpaj u korpu i preko vrata.

Balkanska logika.
To sto si naveo nije džaba. Piraterija je džaba bez obzira navaše stavove.
Piraterija je krađa, bez obzira kako ti to shvataš. Koristio nešto što je ranije ukradeno ne amnestira te od ogvornosti kao saučesnika. Da nema takvih koji to koriste, ne bi postojala ni piraterija, a ni krađa video sadržaja (ili bilo kojeg drugog).
Kradja je i kad platish netflix pa upalish VPN da bi imao pristup USA verziji netflixa a 90 posto korisnika netflixa van USA tako ga koristi
Smoothie
Posts: 444
Joined: 27/01/2020 21:05

#592 Re: Netflix proradio u BiH

Post by Smoothie »

Jao kakvih glupih poredjenja procitam na ovoj temi, Boze sacuvaj. Distancirat cu se od odgovaranja
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#593 Re: Netflix proradio u BiH

Post by Tesla Edison »

RandomAndCasual wrote: 09/03/2021 09:17
TESLA_EDISON wrote: 09/03/2021 09:14
Hercegoviina wrote: 09/03/2021 08:58
To sto si naveo nije džaba. Piraterija je džaba bez obzira navaše stavove.
Piraterija je krađa, bez obzira kako ti to shvataš. Koristio nešto što je ranije ukradeno ne amnestira te od ogvornosti kao saučesnika. Da nema takvih koji to koriste, ne bi postojala ni piraterija, a ni krađa video sadržaja (ili bilo kojeg drugog).
Kradja je i kad platish netflix pa upalish VPN da bi imao pristup USA verziji netflixa a 90 posto korisnika netflixa van USA tako ga koristi
Naravno da je krađa.

Svako ko ima para da kupi smart TV i da ima dobru internet konekciju, taj ima para i da legalno koristi servise predviđene za područje u kojem ih koristi. Jednostavno, sve mimo toga je krađa i za to opravdanja nema.
Last edited by Tesla Edison on 09/03/2021 09:29, edited 1 time in total.
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#594 Re: Netflix proradio u BiH

Post by aditon »

Piraterija jeste ilegalna ali poređenje s nekim životnim namirnicama nije primjerena u ovoj situaciji. Lagao bih kad bi kazao da ne koristim pirateriju. Čak šta više, koristi ću je dok kod to bude moguće kod nas. Nikom ne morališem i ne popujem u vezi toga. Svako neka radi šta želi. Ja imam i netflix i hbo go ali uvijek se može ponešto naći i na torrentima. Torrenti i nisu klasična piraterija jer da bi neko postavio torrent prije toga mora kupiti neki proizvod, bilo film ili nešto treće i to onda postaviti na internet. To što je neko odlučo podijeliti s drugima nešto što je prje toga platio, nije piraterija u klasičnom smislu jer tebi ne može niko određivati šta češ ti raditi s svojim stvarima...sad ću i ja banalizirati malo..tj ako sam kupio auto, jel to znači da ne smijem svoje auto nikome dati da vozi? :)
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#595 Re: Netflix proradio u BiH

Post by Tesla Edison »

aditon wrote: 09/03/2021 09:29 Piraterija jeste ilegalna ali poređenje s nekim životnim namirnicama nije primjerena u ovoj situaciji. Lagao bih kad bi kazao da ne koristim pirateriju. Čak šta više, koristi ću je dok kod to bude moguće kod nas. Nikom ne morališem i ne popujem u vezi toga. Svako neka radi šta želi. Ja imam i netflix i hbo go ali uvijek se može ponešto naći i na torrentima. Torrenti i nisu klasična piraterija jer da bi neko postavio torrent prije toga mora kupiti neki proizvod, bilo film ili nešto treće i to onda postaviti na internet. To što je neko odlučo podijeliti s drugima nešto što je prje toga platio, nije piraterija u klasičnom smislu jer tebi ne može niko određivati šta češ ti raditi s svojim stvarima...sad ću i ja banalizirati malo..tj ako sam kupio auto, jel to znači da ne smijem svoje auto nikome dati da vozi? :)
Smiješ jer je tako zakon predvidio. To je legano.

Piraterija nije legalna, samim tim je krađa jer tako stoji u krivčnom zakonu i zakonu o autorskim pravima. Također, kada kupiš neki video sadržaj, imaš i upozorenje da je dijeljenje zabranjeno bez obzira što si ti to kupio. Samom kupovinom pristaješ na te uslove. Ako ih prekršiš, činiš krivično djelo. Vrlo jednostavno.

Sad što se to kod nas ne sankcioniše, to je drugi par opanaka.
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#596 Re: Netflix proradio u BiH

Post by aditon »

Zato i kažem, dok god mogu, koristiti ću te privilegije. To bi radili i u Njemačkoj ili bilo kojoj drugoj zemlji da to nije uređeno na način kako jeste..odnosno sankcije su drakonske tako da se ljudi ne upuštaju u tu avanturu. Doduše, neki i koriste VPN da zaobiđu lokalne zakone, ali ipak su takvi manjina. Kod nas VPN nije potreban za ove stvari jer je svakako sve dostupno. Opet kažem, nema potrebe da neko morališe trećim osobama zbog piraterije jer na kraju dana ako i dođe do sravnjavanja računa, odgovarat će onaj koji je takva djela činio i niko drugi..
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#597 Re: Netflix proradio u BiH

Post by Tesla Edison »

aditon wrote: 09/03/2021 09:42 Zato i kažem, dok god mogu, koristiti ću te privilegije. To bi radili i u Njemačkoj ili bilo kojoj drugoj zemlji da to nije uređeno na način kako jeste..odnosno sankcije su drakonske tako da se ljudi ne upuštaju u tu avanturu. Doduše, neki i koriste VPN da zaobiđu lokalne zakone, ali ipak su takvi manjina. Kod nas VPN nije potreban za ove stvari jer je svakako sve dostupno. Opet kažem, nema potrebe da neko morališe trećim osobama zbog piraterije jer na kraju dana ako i dođe do sravnjavanja računa, odgovarat će onaj koji je takva djela činio i niko drugi..
Nije moralisanje već iznošenje činjenica, a činjenica je da je piraterija krađa, kao i svaka druga.

Vrlo jednostavno.
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#598 Re: Netflix proradio u BiH

Post by aditon »

Ma nisam mislio na tebe već uopšteno govorim. Krivično djelo jeste ali svako će odgovorati za svoje postupke jednom kad pravna država zaživi i ovdje..
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#599 Re: Netflix proradio u BiH

Post by Tesla Edison »

aditon wrote: 09/03/2021 10:13 Ma nisam mislio na tebe već uopšteno govorim. Krivično djelo jeste ali svako će odgovorati za svoje postupke jednom kad pravna država zaživi i ovdje..
Kad država zaživi, ima bitnijih stvari za procesuiranje. Kada bi se svi mi namirili od imovine ovih koji nas pljačkaju decenijama, kupili bi vlastita studija i pravili filmove po svom ćejfu. Toliko bi para imali da ne bi znali šta ćemo sa njima.

Al to je druga tema....
User avatar
fusion_ba
Posts: 4406
Joined: 02/12/2017 20:10

#600 Re: Netflix proradio u BiH

Post by fusion_ba »

Meni je VPN ok stvar.
Jer ako hoću pogledati najnovije epizode nekih serija ostaje mi ili torrent ili Hulu sa VPN. Treće opcije nema. A neke serije nikad neće ni doći na servise dostupne kod nas. Tako da sam uzeo i Hulu koji je odličan, a i da se ne zezam s torrentima. Odlično radi na Android TV
Post Reply