Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#76 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by geralt »

Bosanac sa dna kace wrote: 13/01/2022 15:40 Ha??? A đe to???
:shock: :shock: :shock:
I ja sam ovo amaterski posmatrao pa ne mogu reci da sam 100% u pravu, ali ovako je to definisao Ulfilas, Arijev ucenik koji je preobratio Gote na krscanstvo.
I believe in one God the Father, alone ingenerate and invisible, and in his only-begotten Son, our Lord and God, artificer and maker of the whole creation, who has nobody like him (similem suum) – therefore there is one God the Father of all who is also God of our God – and in one Holy Spirit, the power which illuminates and sanctifies, as Christ said after the resurrection to his apostles (quotation of Luke 24:49 and Acts I:8), and he (i.e. the Spirit) is not God nor our God, but the minister of Christ ... subordinate and obedient in all things to the Son, and the Son subordinate and obedient in all things to his God and Father ...
Bosanac sa dna kace wrote: 13/01/2022 15:40 Ne znam svaki detalj u šta sve vjeruju ali su nabešali svašta, tako da mi mormonizam izgleda kao naučna fikcija, pogotovo sa onim tajnim ritualima i pokrivanjem lica, pa onda onaj dugi bijeli veš od pamuka što moraju da nose.....
Mormonizam je cista ubleha. "Knjiga Mormona" je naucno pobijena - nabraja zivotinje, biljke i tehnologije koje nisu postojale u Americi prije dolaska Evropljana, moderna genetika i arheologija su u direktnoj kontradikciji sa njom, cak ni stvari u koje vjeruju nisu medjusobno logicki konzistentne - ali dzaba, ljudi jos uvijek vjeruju u to.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#77 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by Bosanac sa dna kace »

geralt wrote: 13/01/2022 16:45
Bosanac sa dna kace wrote: 13/01/2022 15:40 Ha??? A đe to???
:shock: :shock: :shock:
I ja sam ovo amaterski posmatrao pa ne mogu reci da sam 100% u pravu, ali ovako je to definisao Ulfilas, Arijev ucenik koji je preobratio Gote na krscanstvo.
I believe in one God the Father, alone ingenerate and invisible, and in his only-begotten Son, our Lord and God, artificer and maker of the whole creation, who has nobody like him (similem suum) – therefore there is one God the Father of all who is also God of our God – and in one Holy Spirit, the power which illuminates and sanctifies, as Christ said after the resurrection to his apostles (quotation of Luke 24:49 and Acts I:8), and he (i.e. the Spirit) is not God nor our God, but the minister of Christ ... subordinate and obedient in all things to the Son, and the Son subordinate and obedient in all things to his God and Father ...
Bosanac sa dna kace wrote: 13/01/2022 15:40 Ne znam svaki detalj u šta sve vjeruju ali su nabešali svašta, tako da mi mormonizam izgleda kao naučna fikcija, pogotovo sa onim tajnim ritualima i pokrivanjem lica, pa onda onaj dugi bijeli veš od pamuka što moraju da nose.....
Mormonizam je cista ubleha. "Knjiga Mormona" je naucno pobijena - nabraja zivotinje, biljke i tehnologije koje nisu postojale u Americi prije dolaska Evropljana, moderna genetika i arheologija su u direktnoj kontradikciji sa njom, cak ni stvari u koje vjeruju nisu medjusobno logicki konzistentne - ali dzaba, ljudi jos uvijek vjeruju u to.
Amaterski skroz to sto se tice Arijevog vjerovanja, sta znamo o dotadasnjem vjerovanju Gota?
Usput, jest, to je Ulfilas, a ne Arije...Arije ja mislim nije dozivio pokrstavanje Gota...

Jeste, mormonizam gledamo onako sa strane ima dosta nelogicnih stvari... Do toga o oprecnosti sa naukom nisam jos stig'o, sve mi je nekako zbrkano, tako da o njima nista vise ni ne citam...
Piaty
Posts: 5588
Joined: 01/12/2020 00:58

#78 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by Piaty »

Bosanac sa dna kace wrote: 14/01/2022 16:48
geralt wrote: 13/01/2022 16:45
I ja sam ovo amaterski posmatrao pa ne mogu reci da sam 100% u pravu, ali ovako je to definisao Ulfilas, Arijev ucenik koji je preobratio Gote na krscanstvo.




Mormonizam je cista ubleha. "Knjiga Mormona" je naucno pobijena - nabraja zivotinje, biljke i tehnologije koje nisu postojale u Americi prije dolaska Evropljana, moderna genetika i arheologija su u direktnoj kontradikciji sa njom, cak ni stvari u koje vjeruju nisu medjusobno logicki konzistentne - ali dzaba, ljudi jos uvijek vjeruju u to.
Amaterski skroz to sto se tice Arijevog vjerovanja, sta znamo o dotadasnjem vjerovanju Gota?
Usput, jest, to je Ulfilas, a ne Arije...Arije ja mislim nije dozivio pokrstavanje Gota...

Jeste, mormonizam gledamo onako sa strane ima dosta nelogicnih stvari... Do toga o oprecnosti sa naukom nisam jos stig'o, sve mi je nekako zbrkano, tako da o njima nista vise ni ne citam...
Pa Arije i nije bio Got. Vulfila jeste. A sta znamo o dotadasnjem njihovom vjerovanju. Znamo da je bilo pagansko. Zapravo, uopce nije ni tacno reci "njihovo dotadasnje vjerovanje" jer su mnogi i nakon sirenja krscanstva i dalje ostali pagani. Nije se preko noci zbilo sve to.

Kod Mormona je sama prica o onim plocicama smijesna. Oni su imali fantaziju gdje su tamo zatecene Indijance smatrali kao potomke onih zidova iz Biblije i da se cijela prica o Isusu zapravo odigravala na tlu Amerike.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#79 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by Bosanac sa dna kace »

Piaty wrote: 24/01/2022 00:43Pa Arije i nije bio Got. Vulfila jeste. A sta znamo o dotadasnjem njihovom vjerovanju. Znamo da je bilo pagansko. Zapravo, uopce nije ni tacno reci "njihovo dotadasnje vjerovanje" jer su mnogi i nakon sirenja krscanstva i dalje ostali pagani. Nije se preko noci zbilo sve to.

Kod Mormona je sama prica o onim plocicama smijesna. Oni su imali fantaziju gdje su tamo zatecene Indijance smatrali kao potomke onih zidova iz Biblije i da se cijela prica o Isusu zapravo odigravala na tlu Amerike.
Mislim da nije bas toliko bitno je li Arije bio Got ili ne, pa ni Sveti Petar nije bio Rimljanin, pa je isao u Rim da misionari... Ali, opet malo je previse to da je Ulfilas ili Arije odrzavao iluziju monoteizma, a ostavio ih paganima... A prelazak sa jedne vjere na drugu je proces ne ide to na ho-ruk preko noci. To naukuju i abrahamske religije, tj. treba jedna genereacija da stasa dakle nekih 23-25 godina i druga da pocne stavasavati u istom vjerovanju da bi ono postalo odrzivo medju nekom skupinom, dakle jos nekih 15, dakle 40 godina. A to je'l te imamo na primjerima Izraelicana koji 40 godina borave u pustinji za Mojsijem, kao na primjeru Poslanika Muhameda...Sto ce reci da mnogi ovi misionari sa zapada grijese....

A tema je je'lte protestanstka reformacija unutar islama, sama pomisao koja je besmislena. Inace cini mi se da takve ideje padaju napamet uglavnom osobama koje nemaju pojma o historiji islama uopste...da ne pricamo sada o politickoj misli u islamu, intelektualnoj misli, o razvoju raznih pravaca u islamu, raznoraznim politickim okolnostima i itd itd... :)
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#80 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by uglavnomja »

vjera je zasnovana na apsolutnoj kontroli

svaka reformacija i/li protesti su nezamislivi jer bi znacili gubitak kontrole

tako da ce se kontrolori boriti da ne dodje ni do kakvih promjena

nisu slucajno svi ratovi vodjeni u zadnjih nekoliko decenija povezani sa muslimanima, svaki pokusaj relaksiranja i popustanja pravila je krvavo ugusen i zamijenjen rigidnijim, konzervativnijim i radikalnijim oblikom vjerske vlasti
sve zemlje koje su ekonomski dobro stajale i gdje je narod fino zivio su unistene
raznorazna radikalna braca su dosla na vlast
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#81 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by Bosanac sa dna kace »

uglavnomja wrote: 30/01/2022 10:10 vjera je zasnovana na apsolutnoj kontroli

svaka reformacija i/li protesti su nezamislivi jer bi znacili gubitak kontrole

tako da ce se kontrolori boriti da ne dodje ni do kakvih promjena

nisu slucajno svi ratovi vodjeni u zadnjih nekoliko decenija povezani sa muslimanima, svaki pokusaj relaksiranja i popustanja pravila je krvavo ugusen i zamijenjen rigidnijim, konzervativnijim i radikalnijim oblikom vjerske vlasti
sve zemlje koje su ekonomski dobro stajale i gdje je narod fino zivio su unistene
raznorazna radikalna braca su dosla na vlast
Povrsno skroz, samo cu reci Libija i Irak.
Piaty
Posts: 5588
Joined: 01/12/2020 00:58

#82 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by Piaty »

uglavnomja wrote: 30/01/2022 10:10 vjera je zasnovana na apsolutnoj kontroli

svaka reformacija i/li protesti su nezamislivi jer bi znacili gubitak kontrole

tako da ce se kontrolori boriti da ne dodje ni do kakvih promjena

nisu slucajno svi ratovi vodjeni u zadnjih nekoliko decenija povezani sa muslimanima, svaki pokusaj relaksiranja i popustanja pravila je krvavo ugusen i zamijenjen rigidnijim, konzervativnijim i radikalnijim oblikom vjerske vlasti
sve zemlje koje su ekonomski dobro stajale i gdje je narod fino zivio su unistene
raznorazna radikalna braca su dosla na vlast
U ovom objasnjenju se mijesaju reformacija, politika i relaksacija.

Relaksacija nije nikakva reformacija. Nas islam nije drugaciji od arapskog. Nijedno slovo svetog teksta nije izmijenjeno niti je neko odavdje zalijepio neke nove teze kojim bi se nesto razlikovalo od teksta u Arabiji, Maleziji itd.
Islam jednostavno ne da mjesta reformaciji.
Bosanski islam jeste relaksiraniji ali nije uopce reformiran. Zakonski je sve isto samo sto je praksa i drustvena stvarnost takva da ga Bosanac drugacije gleda u odnosu na Arapa.

Post od Bosanca sa dna kace moze biti odgovor ovom postu.

Zadnjih par tvojih recenica je neposredno vezano za politicke faktore i njihovo djelovanje na islamska drustva pa oni, kao takvi, nemaju veze sa eventualnom reformacijom.

Mi mozemo pricati o reformaciji "politickog islama", a to je nesto drugo.
Izgleda da svako ima svoj subjektivan ugao gledanja. Ja probam gledati i sa jedne i sa druge strane.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#83 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by Bosanac sa dna kace »

Piaty wrote: 30/01/2022 19:32
uglavnomja wrote: 30/01/2022 10:10 vjera je zasnovana na apsolutnoj kontroli

svaka reformacija i/li protesti su nezamislivi jer bi znacili gubitak kontrole

tako da ce se kontrolori boriti da ne dodje ni do kakvih promjena

nisu slucajno svi ratovi vodjeni u zadnjih nekoliko decenija povezani sa muslimanima, svaki pokusaj relaksiranja i popustanja pravila je krvavo ugusen i zamijenjen rigidnijim, konzervativnijim i radikalnijim oblikom vjerske vlasti
sve zemlje koje su ekonomski dobro stajale i gdje je narod fino zivio su unistene
raznorazna radikalna braca su dosla na vlast
U ovom objasnjenju se mijesaju reformacija, politika i relaksacija.

Relaksacija nije nikakva reformacija. Nas islam nije drugaciji od arapskog. Nijedno slovo svetog teksta nije izmijenjeno niti je neko odavdje zalijepio neke nove teze kojim bi se nesto razlikovalo od teksta u Arabiji, Maleziji itd.
Islam jednostavno ne da mjesta reformaciji.
Bosanski islam jeste relaksiraniji ali nije uopce reformiran. Zakonski je sve isto samo sto je praksa i drustvena stvarnost takva da ga Bosanac drugacije gleda u odnosu na Arapa.

Post od Bosanca sa dna kace moze biti odgovor ovom postu.

Zadnjih par tvojih recenica je neposredno vezano za politicke faktore i njihovo djelovanje na islamska drustva pa oni, kao takvi, nemaju veze sa eventualnom reformacijom.

Mi mozemo pricati o reformaciji "politickog islama", a to je nesto drugo.

Izgleda da svako ima svoj subjektivan ugao gledanja. Ja probam gledati i sa jedne i sa druge strane.
:thumbup:
Bravo, moram dodati još neki činjenica, naime pojedinci nikako da razdvoje politički islam, odnosno političko organizovanje muslimanskih naroda od samog učenja islama.
Isto tako jako je površno tražiti paralele u odvijanju istih porcesa u nezapadnjačkim društvima, kao eto da bi ta ista društva dostigla isti stepen razvijenosti kao zapadnjačka.
Mnogi zaboravljaju da je Reformacija bila za reformaciju Rimokatoličke crkve kao hijerarhijski ustrojenog društva i jednog od najvećih veleposjednika tog vremena, tražio se povratak ka samog učenju Svetog pisma- tj. ideja poznata kao Sola scriptura...
Nadalje, plodovi ekonomskog razvoja i blagostanja na Zapadu nisu zato što je ono prošlo kroz Reformaciju, već kroz sekularizaciju tj. odvajanje crkve/vjere od države,koja je krenula sa erom Prosvjetiteljstva koje je opet nastalo najviše zahvaljujući ekonomskom napretku proisteklom iz merkantalizma a koji se opet razvio kroz kolonizaciju i porobljavanje "nezapadnjaka"..... Tom logikom dakle treba čekati da ta muslimanska društva koloniziraju neka nemuslimanska, da ih porobe, ekonomski iskoriste, steknu materijalna dobra na kojima će graditi nešto intelektualno itd....itd...itd...
A da ne pričam o tome kako ta Reformacija u nekim zemljama i manjim područjima uopšte nije bila nešto pozitivno gledano iz današnje perspektive, Naime, u nekim zemljama su žene spaljivane na lomači haman pa masovno, a bilo je samo dovoljni da ih neko optuži da su vještice, u nekim mjestima su propovijedali da je svaka bol bogougodna, pa su žene masovno umirale na porođajima jer im niko nije htio dodati vode niti obrisati znoj, a kamoli da drugačije olakša po pitanju porođajnog bola...Neki gradovi su imali moralni policiju pa žene nisu smjele na ulicu, propisivali su poligamiju, vegetraijanstvo, komunalni način života...teškim batinama kažnjavali razne prestupnike....bludom se smatralo ako muškarac i žena koji nisu u srodstvu samo progovore....itd itd itd...,

Dakle da ponovimo što je @Piaty naveo/la i parafraziranjem opet pokušam sumirati nekim pseudo akademskim žargonom današnjice: Neka sekularizacija ili reformacija političkih elita koje tvrde da predstavljaju muslimane i islam, a ne reformacija islama.
Piaty
Posts: 5588
Joined: 01/12/2020 00:58

#84 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by Piaty »

@Bosanac sa dna kace

Eto podebljano.

Dobra ti je ta pseudo-akademska prica. Bolja i efektivnija nego neko ovamo palamudjenje.

Dakle, u naslovu treba stajati "da li se moze...", umjesto "da li ce se". Kao da postoji temelj u islamu da se tako nesto desi, a zapravo nema ga.
Post Reply