Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
R A V E N
Posts: 640
Joined: 05/06/2008 01:21

#1 Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by R A V E N »

I ako da, kada? I kako? Špekulirajmo o tome. Da li će doći možda do pojave islamske Kontrareformacije?

Svim članovima ovog (pod)foruma je dobro poznata gungula unutar zapadnog hrišćanstva iz 1400-ih i 1500-ih.
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#2 Re: Nešto slično protestontskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by megaribi1 »

R A V E N wrote: 25/04/2021 14:29 I ako da, kada? I kako? Špekulirajmo o tome. Da li će doći možda do pojave islamskoe Kontrareformacije.

Svim članovima ovog (pod)foruma je dobro poznata gungula unutar zapadnog hrišćanstva iz 1400-ih i 1500-ih.
Pa to se već desilo 1924, kada je Ataturk ukinuo kalifat. Time sunitski islam ostaje bez centralnog autoriteta i prelazi na nacionalni nivo. Reformacija u zapadnom hrišćanstvu je prije svega pitanje organizacije crkve, dok su religijske razlike između katolika, pravoslavaca i protestanata minorne.
User avatar
R A V E N
Posts: 640
Joined: 05/06/2008 01:21

#3 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by R A V E N »

Nisam ekspert u ovome, take this with a grain of salt...

Ali!

Luther je lansirao turbo-reformaciju (postojala je prije toga protoreformacija), između ostalog, pozivajući se na salvation trough scripture alone, a to se zasniva na mjestu u Novom Zavjetu gdje Isus govori o Bibliji kao jedinoj sponi između čovjeka i Boga (ili najvažnijoj sponi). Zato postoje tolike mnogobrojne protestantske denominacije, jer čovjek čak samouk što se tiče Biblije može doći do sopstvene interpretacije obično jednog dijela teksta i tako privući grupu ljudi koji, slušajući propovijed, postaju vjernici nove protestantske denominacije.
broj dva
Posts: 4484
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#4 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by broj dva »

Nece.
Protestantizam je nastao kao pazi sad - protest protiv nekih suludih aspekta religije.
Niko ne protestuje ni protiv suni verzije ni protiv sija versije, religija je cementirana u dogmu i konzervatizam (a i neke rezime) tako da nema sanse za neke velike promjene.
Moze neki dzemat u evropi imat zene i muskarce da zajedno klanjaju ili neke slicne kozmeticke cake ali prave reformacije nema.
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#5 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by Ljubo2 »

broj dva wrote: 26/04/2021 10:35 Nece.
Protestantizam je nastao kao pazi sad - protest protiv nekih suludih aspekta religije.
Niko ne protestuje ni protiv suni verzije ni protiv sija versije, religija je cementirana u dogmu i konzervatizam (a i neke rezime) tako da nema sanse za neke velike promjene.
Glavna dogma svih svjetskih religija je BOG. I šta će se desiti kad NAUKA O SVIJESTI obori sve različite religijeske dogme o Bogu - a ona već postoji - jer osim Svijesti nikakvog drugog Boga NEMA - da li će religije i dalje moći svijetu da prodaju muda za bubrege, a da se sve ne reformišu, čak ako niko i ne protestuje?
broj dva
Posts: 4484
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#6 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by broj dva »

Ljubo2 wrote: 26/04/2021 11:12
broj dva wrote: 26/04/2021 10:35 Nece.
Protestantizam je nastao kao pazi sad - protest protiv nekih suludih aspekta religije.
Niko ne protestuje ni protiv suni verzije ni protiv sija versije, religija je cementirana u dogmu i konzervatizam (a i neke rezime) tako da nema sanse za neke velike promjene.
Glavna dogma svih svjetskih religija je BOG. I šta će se desiti kad NAUKA O SVIJESTI obori sve različite religijeske dogme o Bogu - a ona već postoji - jer osim Svijesti nikakvog drugog Boga NEMA - da li će religije i dalje moći svijetu da prodaju muda za bubrege, a da se sve ne reformišu, čak ako niko i ne protestuje?

Shvatam da vjerujes da si prorok ali ne moras gurati 7+ u svaku temu
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#7 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by Ljubo2 »

broj dva wrote: 26/04/2021 11:31Shvatam da vjerujes da si prorok ali ne moras gurati 7+ u svaku temu
Znam da bi ti to volio, ali tako se dogma ne može odbraniti od nauke i Istine. A nauka i Istina je to ne postoji niti i jedna tema izvan JA+7, zato što osim JA+7 ničeg drugog nema. Ja+7 se dokazuje čak i kad se obara, jer JA+7 se ni obarati ne može bez JA+7.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#8 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by Capljina74 »

broj dva wrote: 26/04/2021 11:31
Ljubo2 wrote: 26/04/2021 11:12
broj dva wrote: 26/04/2021 10:35 Nece.
Protestantizam je nastao kao pazi sad - protest protiv nekih suludih aspekta religije.
Niko ne protestuje ni protiv suni verzije ni protiv sija versije, religija je cementirana u dogmu i konzervatizam (a i neke rezime) tako da nema sanse za neke velike promjene.
Glavna dogma svih svjetskih religija je BOG. I šta će se desiti kad NAUKA O SVIJESTI obori sve različite religijeske dogme o Bogu - a ona već postoji - jer osim Svijesti nikakvog drugog Boga NEMA - da li će religije i dalje moći svijetu da prodaju muda za bubrege, a da se sve ne reformišu, čak ako niko i ne protestuje?

Shvatam da vjerujes da si prorok ali ne moras gurati 7+ u svaku temu
Divi ga, burazeru!

Šta njega libo hoće li neko klanjati ili neće!?

Protestanti su se toliko udaljili od Hrišćanstva da se više teško i mogu nazvati Hrišćanima.
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#9 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by kiligonzales »

Garant se ta ideja u protestantizmu rodila eto samo od sebe :lol:
broj dva
Posts: 4484
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#10 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by broj dva »

Capljina74 wrote: 26/04/2021 12:49
broj dva wrote: 26/04/2021 11:31
Ljubo2 wrote: 26/04/2021 11:12 Glavna dogma svih svjetskih religija je BOG. I šta će se desiti kad NAUKA O SVIJESTI obori sve različite religijeske dogme o Bogu - a ona već postoji - jer osim Svijesti nikakvog drugog Boga NEMA - da li će religije i dalje moći svijetu da prodaju muda za bubrege, a da se sve ne reformišu, čak ako niko i ne protestuje?

Shvatam da vjerujes da si prorok ali ne moras gurati 7+ u svaku temu
Divi ga, burazeru!

Šta njega libo hoće li neko klanjati ili neće!?

Protestanti su se toliko udaljili od Hrišćanstva da se više teško i mogu nazvati Hrišćanima.
Zivim u protestantskoj drzavi tako da sam ih zagotivio :-D
Imaju zene svecenike i zene biskope, imaju (ali samo ako svecenik prihvati) gay vjencanja u crkvama, razvod 50ak posto i gomilu nevjencanih parova ali furka im je da Isus voli sve...
Daleko da su berzgrjesni ili savrseni ali nisu ni losi..
A za naseg proroka- sta's brate...samo se pitam koji bi nadimak u carsiji dobio :D
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#11 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by Ljubo2 »

Capljina74 wrote: 26/04/2021 12:49Protestanti su se toliko udaljili od Hrišćanstva da se više teško i mogu nazvati Hrišćanima.
Političke, vjerske, nacionalne i klasne svjetske podjele i pripadnosti su sramota za čovječanstvo jer sva najgora svjetska zla su potekla i još uvijek potiču od njih. To niko ne može poreći. Zbog toga, sramota je biti pipadnikom bilo koje svjetske ideologije, partije, religije, nacije ili klase, ali ljudi to još uvijek ne shvataju i zbog svoje neukosti time se još uvijek čak i ponose.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8128
Joined: 25/05/2013 23:49

#12 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by apsidejzi »

Ljubo2 wrote: 26/04/2021 13:13
Capljina74 wrote: 26/04/2021 12:49Protestanti su se toliko udaljili od Hrišćanstva da se više teško i mogu nazvati Hrišćanima.
Političke, vjerske, nacionalne i klasne svjetske podjele i pripadnosti su sramota za čovječanstvo jer sva najgora svjetska zla su potekla i još uvijek potiču od njih. To niko ne može poreći. Zbog toga, sramota je biti pipadnikom bilo koje svjetske ideologije, partije, religije, nacije ili klase, ali ljudi to još uvijek ne shvataju i zbog svoje neukosti time se još uvijek čak i ponose.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Prvi put kad ljudi odu zivjeti na Marsu i kad se rodi par generacija gore, mi cemo svi biti samo Zemljani a oni Marsovci... Medjutim, treba vremena za tu promjenu. Evo se susreceno sa globalnim neprijateljem (koronom) i tu se pokazuje sva slabost i glupost ovih podjela. Mi smo svi homo sapiensi, a sve ostale podjele su vjestacke.
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#13 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by Ljubo2 »

apsidejzi wrote: 26/04/2021 13:19Prvi put kad ljudi odu zivjeti na Marsu i kad se rodi par generacija gore, mi cemo svi biti samo Zemljani a oni Marsovci... Medjutim, treba vremena za tu promjenu. Evo se susreceno sa globalnim neprijateljem (koronom) i tu se pokazuje sva slabost i glupost ovih podjela. Mi smo svi homo sapiensi, a sve ostale podjele su vjestacke.
Tako je. ČOVJEK, to je naša jedina prirodna pripadnost sa kojom se i rađamo i umiremo. Sve ostale pripadnosti su pičkin dim.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#14 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by Capljina74 »

broj dva wrote: 26/04/2021 13:01
Capljina74 wrote: 26/04/2021 12:49
broj dva wrote: 26/04/2021 11:31


Shvatam da vjerujes da si prorok ali ne moras gurati 7+ u svaku temu
Divi ga, burazeru!

Šta njega libo hoće li neko klanjati ili neće!?

Protestanti su se toliko udaljili od Hrišćanstva da se više teško i mogu nazvati Hrišćanima.
Zivim u protestantskoj drzavi tako da sam ih zagotivio :-D
Imaju zene svecenike i zene biskope, imaju (ali samo ako svecenik prihvati) gay vjencanja u crkvama, razvod 50ak posto i gomilu nevjencanih parova ali furka im je da Isus voli sve...
Daleko da su berzgrjesni ili savrseni ali nisu ni losi..
A za naseg proroka- sta's brate...samo se pitam koji bi nadimak u carsiji dobio :D
Hahahaha...

Gdje bi, bola', on smio do čaršije?
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#15 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by geralt »

Capljina74 wrote: 26/04/2021 12:49 Protestanti su se toliko udaljili od Hrišćanstva da se više teško i mogu nazvati Hrišćanima.
Iz moje neutralne perspektive ateiste (koji prilicno dobro poznaje krscansku teologiju), prije bih rekao da su to uradili katolicanstvo i pravoslavlje kao kompromis prilikom pokrstavanja politeistickih naroda, a da mu se protestantizam vratio. Pravoslavlje je brutalno ugusilo svoj pokusaj reforme i uklanjanja uticaja politeizma (ikonoklazam).
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#16 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by Capljina74 »

geralt wrote: 26/04/2021 19:05
Capljina74 wrote: 26/04/2021 12:49 Protestanti su se toliko udaljili od Hrišćanstva da se više teško i mogu nazvati Hrišćanima.
Iz moje neutralne perspektive ateiste (koji prilicno dobro poznaje krscansku teologiju), prije bih rekao da su to uradili katolicanstvo i pravoslavlje kao kompromis prilikom pokrstavanja politeistickih naroda, a da mu se protestantizam vratio. Pravoslavlje je brutalno ugusilo svoj pokusaj reforme i uklanjanja uticaja politeizma (ikonoklazam).
Griješiš.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#17 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by Bloo »

Ljubo2 wrote: 26/04/2021 12:21
broj dva wrote: 26/04/2021 11:31Shvatam da vjerujes da si prorok ali ne moras gurati 7+ u svaku temu
Znam da bi ti to volio, ali tako se dogma ne može odbraniti od nauke i Istine. A nauka i Istina je to ne postoji niti i jedna tema izvan JA+7, zato što osim JA+7 ničeg drugog nema. Ja+7 se dokazuje čak i kad se obara, jer JA+7 se ni obarati ne može bez JA+7.
Ahem.
Za prozelitizam imate svoju temu. Molim da nastavite tamo.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#18 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by geralt »

Na temu, neka znacajna reformacija unutar islama je nemoguca zbog osnovnih postulata na kojima je zasnovan:

1. Da je Kur'an od rijeci do rijeci izdiktiran od Boga, i zapisan savrseno i bez greske (sto znaci da mu nijedan drugi tekst ne moze proturijeciti)

2. Da je Muhamed posljednji prorok (sto znaci da niko nakon njega ne moze nista znacajno mijenjati ili dodavati).

Ako bi se u dogmi promijenilo bilo sta od navedenog, to vise nije islam vec potpuno nova religija. Cak ni halife nikad nisu bili ekvivalent papi, jer nisu imali mogucnost dodavanja nove dogme ili doktrine.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#19 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by geralt »

Capljina74 wrote: 26/04/2021 19:07
geralt wrote: 26/04/2021 19:05
Capljina74 wrote: 26/04/2021 12:49 Protestanti su se toliko udaljili od Hrišćanstva da se više teško i mogu nazvati Hrišćanima.
Iz moje neutralne perspektive ateiste (koji prilicno dobro poznaje krscansku teologiju), prije bih rekao da su to uradili katolicanstvo i pravoslavlje kao kompromis prilikom pokrstavanja politeistickih naroda, a da mu se protestantizam vratio. Pravoslavlje je brutalno ugusilo svoj pokusaj reforme i uklanjanja uticaja politeizma (ikonoklazam).
Griješiš.
Hoces da kazes da kult Marije, ikone i uloga pape/patrijarha imaju neko konkretno uporiste u Bibliji? I da najstovaniji sveci nemaju sumnjive slicnosti sa germanskim/rimsko-helenskim/slavenskim bozanstvima?

Arije je cak zamalo pretvorio krscanstvo u eksplicitno politeisticku religiju, ali je to ipak bio korak predaleko za njegove kolege.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#20 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by spreca »

Vidis ni Dejton kazu se nemoze mjenjati a kamoli Islamska pravila,to se ne mijenja niti ce se kada mjenjati
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#21 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by Capljina74 »

geralt wrote: 26/04/2021 19:45
Capljina74 wrote: 26/04/2021 19:07
geralt wrote: 26/04/2021 19:05
Iz moje neutralne perspektive ateiste (koji prilicno dobro poznaje krscansku teologiju), prije bih rekao da su to uradili katolicanstvo i pravoslavlje kao kompromis prilikom pokrstavanja politeistickih naroda, a da mu se protestantizam vratio. Pravoslavlje je brutalno ugusilo svoj pokusaj reforme i uklanjanja uticaja politeizma (ikonoklazam).
Griješiš.
Hoces da kazes da kult Marije, ikone i uloga pape/patrijarha imaju neko konkretno uporiste u Bibliji? I da najstovaniji sveci nemaju sumnjive slicnosti sa germanskim/rimsko-helenskim/slavenskim bozanstvima?

Arije je cak zamalo pretvorio krscanstvo u eksplicitno politeisticku religiju, ali je to ipak bio korak predaleko za njegove kolege.
Moraš poznavati suštinu da bi pričao.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#22 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by Sanjarko »

geralt wrote: 26/04/2021 19:23 Na temu, neka znacajna reformacija unutar islama je nemoguca zbog osnovnih postulata na kojima je zasnovan:

1. Da je Kur'an od rijeci do rijeci izdiktiran od Boga, i zapisan savrseno i bez greske (sto znaci da mu nijedan drugi tekst ne moze proturijeciti)

2. Da je Muhamed posljednji prorok (sto znaci da niko nakon njega ne moze nista znacajno mijenjati ili dodavati).

Ako bi se u dogmi promijenilo bilo sta od navedenog, to vise nije islam vec potpuno nova religija. Cak ni halife nikad nisu bili ekvivalent papi, jer nisu imali mogucnost dodavanja nove dogme ili doktrine.
Nije bas tako. Za i ovo i sve ostalo.
User avatar
sinuhe
Posts: 11458
Joined: 03/06/2011 11:33

#23 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by sinuhe »

Nije u reformaciji rijec o sekularizaciji Zapada kako mnogi misle. Ako je uopste bilo potrebe za sekularizacijom onda velike zasluge idu npr. Henry VIII i njegovim sporovima sa katolickom crkvom oko razvoda braka.
Protestanti su bili zapravo vjerski radikali sto se i danas vidi na primjeru raznih denominacija.
Zapadna crkva, s reformacijom ili bez, je odigrala znacajnu ulogu u stvaranju modernog drustva.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#24 Re: Nešto slično protestantskoj reformaciji unutar islama - da li će se dogoditi?

Post by Capljina74 »

spreca wrote: 26/04/2021 20:36 Vidis ni Dejton kazu se nemoze mjenjati a kamoli Islamska pravila,to se ne mijenja niti ce se kada mjenjati
Što bi to bilo kome smetalo?

Jesi li vjernika? U dure.

Nisi vjernik? U dure.

Zašto bi stalno ateisti nešto mjenjali?
Post Reply