nesto o zdravlju (bruh, kila, hernija)

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
kokili_g
Posts: 51
Joined: 13/02/2005 18:12

#1 nesto o zdravlju (bruh, kila, hernija)

Post by kokili_g »

izvinite sto ovdje postavljam ali nisam znala gdje drugo, cini mi se da nema kategorije o zdravlju, no hajd.
zanima me znate li sta o kili, ili kako to sve popularno zovu? da li ste vi to imali? da li operisati? na kojim se mjestima sve javlja, zbog cega?
jako bih voljela i cijenila kada bi se neko i strucan javio, jer mi je ovo jako bitno.
hvala velika
pozdrav
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#2

Post by sojka »

Prepona, na desnoj strani, dio trbusnog misica.
Konsultuj se sa doktorom, zavisi od velicine je li za operaciju ili nije.
Izbjegavaj da dizes bilo sta tesko.
Posebno je za zene vazno da ga uklone.

Ukoliko je mali, nista strasno. Nauci se da zivis s tim.;)
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#3

Post by hananah »

Ukoliko je mali, nista strasno. Nauci se da zivis s tim.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

oprosti Sojka ali fakat se nasmijah, prvi put danas :)
User avatar
Kareem Abdul-Jabbar
Posts: 11544
Joined: 23/12/2004 14:05
Location: pao u jesen k'o pile u govno

#4

Post by Kareem Abdul-Jabbar »

Bruh (hernija, kila) u sustini je prolazak sadrzaja trbusne duplje (najcesce crijeva (i to tankog) ili masnog tkiva kroz slabo mjesto na prednjem dijelu trbusne duplje. Ta slaba tacka moze biti "prirodna rupa" ili oslabljeni prednji trbusni misici. Kod muskaraca je mnogo cesca. Mogu nastati usljed velikih naprezanja (dizanje tegova, skokovi sa vecih visina). Ima ih vise vrsta. Kod sportista (najcesce fudbalera...) je najcesca ingvinalna (preponska). U sustini nastaje kada trbusni misici ne mogu pratiti kontrakcije noznih misica (pri sprintevima ili nagloj promjeni pravca) (imadoh iskustva s ovim :lol: - srecom nije bila kila :lol: )...
Neke kile tj. sadrzaj koji "curi" vani se mogu vratiti rukom :), ali ima ih tzv. "uklijestenih" koje su opasne, posto mogu izazvati gangrenu crijeva te je hirurska operacija prijeko potrebna!
Nekad je bio problem posto se kila znala "vratiti" u stvari to je nova kila na susjednom mjestu oslabljenom od predjasnje operacije. (u sustini, operacijom ti se natezu misici (kao kad preduplas platno pri shivenju :lol:)
Danas se to rjesava jako brzo i jako elegantno sa nekakvim mrezicama koje ti u sustini cine "armaturu" u koju se uplete vezivno tkivo tako da na tom mjestu ne moze doci do proboja sadrzaja trbusne duplje. Mrezica se ubacuje laparskopski, te je oporavak mnogo brzi nego kod "klasicne" metode. Fakticki radi se u lokalnoj anesteziji i mozes sa stola kuci :) i sutradan si spreman za nove radne pobjede. :lol::lol:
neko iz mase
Posts: 2018
Joined: 29/12/2004 21:18

#5

Post by neko iz mase »

posto mi je nedavno neko zbog toga bio operisan, mogu vam komotno dati koju pametnu. Naime, 4 sata nakon operacionog zahvata vas pustaju kuci. Prvih dva dana je potrebno strogo mirovanje, a poslije toga slijedi period od 5-7 dana gdje se morate lagano kretati i poceti obavljati dnevne duznosti. Nakon 10tak dana mozete komotno poceti sa normalnim zivotom i izbjegavati vece napore.
kokili_g
Posts: 51
Joined: 13/02/2005 18:12

#6

Post by kokili_g »

e hvala vam na odgovorima. kod mene je sljedece, nisam isla doktoru jos, al sumanjam na bruh. na lijevoj strani izmedju noge i genitalija. dole nisko skroz. iako mnogi kazu da je to u blizini stomaka, meni nije. nakon malo veceg napora, ili dugog sjedenja na tvrdoj stolici i slicno mi samo natekne i boli da ne mogu normalno hodat i za koji dan se povuce... to me muci vec dosta vremena. zaboli nekad bas jako i sve kazem otici cu doktoru, i znate kako je covjek lijen, cim ga prestane nesto zaboravi na to i eto. isla sam jednom ginekologu zbog toga, misleci da nema veze s tim, al nema nista. tad se bilo povuklo pa ginekolog nije mogao nista da uoci neobicno, tako da sam i od toga odustala.
nemam sad vremena iako to ne trebam reci, ono zdravlje je najprece, ali upis na fax i sve to, nemam vremena sad da to operisem ako bude potrebno, pa sam zato htjela malo da se informisem.
ako imate jos sta dodat rado bih procitala.
hvala svima dosad
felichi
Posts: 884
Joined: 15/01/2005 17:48

#7

Post by felichi »

prvo nam moras dati anamnezu
kada si je prvi put dobila, gdje se nalazi, kako izgleda, boli ili ne boli, trudnoca, godiste, zanimanje i jos toga
ovako to je samo iz supljeg u prazno,

inace, preko neta se niko nije izljecio pa neces ni ti. zato najbolje svom doktoru koji cete eventualno, ukoliko bude potrebe, poslati hirurgu.

inace ja ne bih cekao ni trenutka jel sa kilom se nije saliti, ma sta bilo ko napisao.
postoji i 'ukljestenje kile' koje moze biti jako, jako opasno. zato najbolje sto prije do doktora :-D
Ernest_vampir
Posts: 9
Joined: 04/07/2005 16:40
Location: Seher Sarajevo
Contact:

#8

Post by Ernest_vampir »

felichi wrote:kilom se nije saliti, ma sta bilo ko napisao.
postoji i 'ukljestenje kile' koje moze biti jako, jako opasno. zato najbolje sto prije do doktora :-D
slazem se s ovim

ljekaru opce prakse pa sa uputnicom odgovarajucem specijalisti

sve mozes zasvrsiti za jedno prijepodne a ne mora se raditi ni o cemu ozbiljnom ili operaciji!
sunday_morning
Posts: 635
Joined: 23/01/2003 00:00

#9

Post by sunday_morning »

bruh, hernia ili-ti u narodu kila: je u biti rutinska operacija. primjera radi, na vecim hirurskim klinikama u BIH se rade u prosijeku 3 operacije dnevno...znaci nije to nista komplicirano, ali nemoj s tim da otezes jer kako predhodnici rekose, moze doci do uklijestenja i dr. komplikacija sto moze vrlo opasno...inace, najcesca od svih je hernia inguinalis ili preponska kila. takodjer je 3-4 puta cesca kod muskaraca nego kod zena.

spominjes fax i nedostatak vremena. iako su ljetni rokovi, mozes pocetkom avgusta odvojiti par dana da rijesis svoj problem. operacije bruha danas su uglv. laparoskopske a one spadaju u manje ''invazivne'' tehnike. nema tu neke posebne rane...oporavak je dosta kraci nego sto je to bilo prije dok se operisalo klasicnom metodom. samo ces se morati pripaziti par dana...i jedno mjesec nema dizanja teskog tereta...znaci, prvom prilikom odes kod svog ljekara opce prakse...ili u porodicnu, daju ti uputnicu za hirursku kliniku. hirurg ce te pregledati i utvrditi da li je rijec o kili ili pak nesto drugo...(sto je manje vjerovatno)
ozbiljno ti preporucujem: nemoj s tim otezati!

radi potvrde:
http://www.koah.rs.ba/default.aspx?orn= ... nalis.html
velaxsa
Posts: 377
Joined: 12/04/2005 06:53
Location: Sarajevo
Contact:

#10

Post by velaxsa »

Kod kile dolazi do pucanja trbusne ovojnice i na tom mjestu dolazi do izlaska crijeva.....u principu nije opasno ali ako se ne zalijeci(jedini nacin je hirurski) moze da dovede do komplikacija.Moze se desiti da crijevo izadje u toj mjeri da dodje do previjanja istog i na taj nacin dodje do zakrecenja(moze doci i do pucanja crijeva u unutrasnjost sto nije dobro uopste).Ne zelim da te prepadam,ali moj ti je savjet da odes ljekaru i obavis pretrage.Prisustvo kile se moze utvrditi i fizickim pregledom,zato se ne boj.....Sto se operacije tice,licno sam prisustvovao izvodjenju mnogih i sam zashvat ne traje duze od 15 minuta9u to racunam vrijeme od ulaska pacijenta u salu do izlaska istog).Sve sto se radi jeste to da se mjesto gdje je ovojnica pukla zashije.....
P.S.Za sva svaki slucaj, savjetujem ti da odes ljekaru na vrijeme i utvrdis o cemu se radi.......ne boj se i sretno! 8)
kokili_g
Posts: 51
Joined: 13/02/2005 18:12

#11

Post by kokili_g »

e ljudi, hvala vam stvarno na ovim informacijama. kod mene je ocigledno ta preponska kad procitam sve ovo sto pise. otici cu ljekaru naravno, ali eto htjela sam da cujem i misljenje ovdje na netu.
hvala
i veliki pozdrav svima
piksi
Posts: 1
Joined: 14/02/2010 12:25

#12 Re: nesto o zdravlju (bruh, kila, hernija)

Post by piksi »

Novi sam ovdje,ali da dam konkretnu informaciju o Ingvinalnoj herniji ili preponskoj kili.
Prije godinu dana sam primjetio malo izbocenje u nivou prepone ,u donjem trubosnom zidu,nije mi predstavljala nikakav problem,medjutim u posljednja 2 mjeseca osjetio sam neugodan,tup bol u tom predjelu i lagani pritisak ,kao da imam upalu mokracnih kanala. Taj bol mi se sirio prema skrotumu. Bol se povecavala nakon trcanja ili duzeg setanja.

Nakon hirurskog pregleda,utvrdjeno mi je da se radi o indirektnoj Ingvinalnoj herniji i preporucena mi je oparacija.

Prije 12 dana sam operisao indirektnu ingvinalnu herniju sa lijeve strane ,operacija je trajala 35 minuta i protekla je u redu.Ugradjena mi je dvoslojna mrezica i vec sutra sam hodao ,mada oprezno jer je rez oko 11 cm. Prvih dana nakon operacije treba povesti racuna o ishrani ,da ne dodje do naprezanja prilikom praznjenja. Preporuceno mi je lagano setanje i da se ne naprezem u smislu podizanja tereta.

Vec danas mi ej stanje ok,nemam bolova,osjecam se odlicno i iskreno,preporucio bih svima koji imaju ovakav problem da to odmah rijese,jer moja iskustva sa operacijom su zaista odlicna.

Nadam se da ce ovo moje piskaranje nekome malo pomoci. :-D

Pozz :)
User avatar
UltrasNaBaterije
Posts: 580
Joined: 28/08/2009 14:51
Location: Grbavica-zgrade u nizu, u kopu-jedan drugom uvijek blizu

#13 Re: nesto o zdravlju (bruh, kila, hernija)

Post by UltrasNaBaterije »

evo i ja sam otkrio da imam ovu ingvinalnu herniju, na desnom testisu, i malo mi se prosirila...

jel mogu otici ljekaru opste prakse gore na polikliniku, da me uputi na operaciju??
samopitam
Posts: 1
Joined: 13/06/2011 02:58

#14 Re: nesto o zdravlju (bruh, kila, hernija)

Post by samopitam »

eh ljudi vako stanje je nikakvo,imam 16 god vecsam kao mali operisao kilu,pa mislim da sam je ponovo dobio,mozel mi tko reci sta moze da bude ako se nejavim doktoru ?
ocammog
Posts: 237
Joined: 20/01/2010 14:17

#15 Re: nesto o zdravlju (bruh, kila, hernija)

Post by ocammog »

Da li neko zna rade li se operacije bruha privatno u Sarajevu i kojeg hirurga biste preporucili opcenito?

pozzz

occa
djomlica4
Posts: 4
Joined: 11/11/2014 15:35

#16 Re: nesto o zdravlju (bruh, kila, hernija)

Post by djomlica4 »

Pozdrav svima,

prije 3 i pol godine sam operisala preponsku kilu (rez je 10-11cm), a trenutno sam u cetvrtom mjesecu trudnoce pa se pitam sto ce biti kad dodje do poroda..

Da li neko ima iskustva s tim ili mozda neki ljecnik da da svoju preporuku o vrsti poroda koja je najadekvatnija za mene..

Zahvaljujem..
ze_cyclist
Posts: 51
Joined: 03/01/2018 13:28

#17 Re: nesto o zdravlju (bruh, kila, hernija)

Post by ze_cyclist »

pozdrav
ima li neko da je radio operaciju kile (bruha) u Zenici nedavno?
zanima me šta, kako, kod kojeg doktora?
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#18 Re: nesto o zdravlju (bruh, kila, hernija)

Post by BISTRIK100 »

Ovaj covjek na prvom klipu je imao bruh velicine 2 golf loptine i izlijecio je bruh radeci ove vjezne za jacanje misica gdje je bio bruh.Nije on jedini ima i drugih ljudi ako procitate komentare ispod klipa.

https://www.youtube.com/watch?v=qU5LnGVzRs8

https://www.youtube.com/watch?v=rjXy...zIR6qH2DCGysdy
Post Reply