nestalo jablanicko jezero???

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
hrasno38
Posts: 31431
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#76 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by hrasno38 »

insomnia78 wrote:Sta ima niko nije, ljudima uzeto zemlje i zemlje. Ne vezano za jezero. A sto se tice teme
Image
Prc
Kad vec volis da fiolozofiras i pravis se pametan od kada je to pokojni profesor Redzic predavao na filozofskom fakultetu??? Klasicni dijasporac...sve ono bolje zna iz Pariza od ljudi koji zive na licu mjesta!!!!

Image
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#77 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by mirzet87sa »

Nije losa koka, cak sta vise dobra. Jebo jezero, svakako sam isao nasilno na isto, sad nemam razloga.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#78 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by dobar osjecaj »

...
Last edited by dobar osjecaj on 17/07/2019 11:33, edited 1 time in total.
User avatar
black
Posts: 17156
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#79 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by black »

dobar osjecaj wrote:
hrasno38 wrote:Ja sto ne mogu ove zastitnike ugrozenih i suplje price......sta mislite da je bilo pickin dim izgraditi zemlju poslije onakvog WW2. Niko nije otjeran sa zemlje osim izdajnici i kvislinzi te oni kojima je rat sluzio kao i ovima danas za dobit pa su u rat usli sa dunumom zemlje a iz rata izasli sa 100. Svima je placena zemlja i svi su rado uzeli pare kao i u cijeloj YU za svoja zemljista ili su dobili zamjenska vise nivoa jezera.....Ovi danas sto placu su usljivci najobicniji koji bi po drugi put da uzmu od drzave pare. Mezari su ekshumirani i ostali su samo nisani.
Svi bi vi nesto da filozofirate i cekate da se zemlja sama izgradi. Svaka ekonomska revolucija snosi kao i svaka druga odredjene zrtve ali ono sto je Tito uradio poslije WW2 i sto su uradili ovi smetaljri je neuporedivo.
I da pola ovih sto ko danas placu za zemljom u WW2 su bili po Handzar diviziji i ustasama....tek toliko da da se zna!!!
Joj sto ja volim dobro upucene price. Zamjenska zemljista vise nivoa jezera su uglavnom cemer od zemljista. Tanak sloj crvenice i stijene ispod. Posadis biljku pa je vuces i moljakas da raste cijelu sezonu koliko joj je dobro. To je jedan dio price o zemljistu. Drugi dio price je promjena klime koja je dosla s jezerom. Nebitne nijanse i odvratna vlaga zimi koja ulazi u sve pore i cini zivot oko jezera cisto carobnim.

Nemam problem s cinjenicom da se za napredak i prelazak iz necega sto se u datom trenutku smatra nazadnim u neki napredniji oblik drustva zrtvuje sve sto se mora zrtvovati. 1953. godine potopljen je dio istorije i identiteta moje porodice. Nasa stvar i tema za nase porodicne razgovore i osnova nekog drugacijeg identiteta manje sklonog vezivanju za komad zemlje, vinograd, vocnjak. Mocna struja je nuzda i potreba da se napreduje.

Recimo da su to bili tek primitivni seljaci navikli na svoj mali ograniceni svijet. Neko je morao preuzeti odgovornost da misli za njih i da im rasprsi iluzije da se svijet zavrsava tu na malom zelenom imanju i da je dovoljno raditi na svojoj zemlji i zivjeti od plodova svog rada. Sigurno je medju politicarima i inzinjerima koji su bili ukljuceni u citav proces planiranja i osmisljavanja cijelog projekta bilo mnostvo onih koji su rado dali svoju djedovinu i odrekli se dijela svog identiteta za opste dobro. A tek sto u tadasnjoj vlasti nije bilo nikoga ko nije imao sarenu ratnu proslost, ma isto kao kod nas danas.

Nije bitno ni sto se uprkos obecanjima pred potapanje zemljista govorilo o obezbjedjivanju infrastrukture, putnih komunikacija, elektrifikacije, ulicne rasvjete u tom kraju koji se potapa za opstu dobrobit i cija ce unistena imovina omoguciti proizvodnju struje...nije bitno ni sto su neka od tih obecanja ispunjenja tek u u zadnjih dvadesetak godina tek u drugom kontekstu. Dvadesetak godina nakon potapanja zemljista ne samo da su ljudi s druge strane jezera gacali po blatu i oslanjali se na camce u svim vremenskim uslovima da dodju do skole ili ljekara, nego ni ljudi na lijevoj obali koji su bili uz cestu nisu imali prava da koriste osnovnu infrastrukturu. I tada su se morali dugo boriti da dobiju dozvolu za autobusko stajaliste pa se desavalo da Centrotransov autobus trudnicu u visokom stadiju trudnoce usred mecave i hladnoce ostavi 5 km dalje od sela gdje zivi i kuda je prolazila magistrala jer drzava koja ih je rasporedila u brda vise jezera nije smatrala da zasluzuju da budu dio putnih komunikacija.

Ali uvijek se moze reci da je iskustvo gubitka identiteta, kvalitetnog zemljista, odsjecenost od putnih komunikacija i ljepota gacanja kroz blato koju su decenijama uzivali zitelji suncanih sela s druge strane jezera ucinila uslugu tim ljudima da postanu borbeni i da se vise trude da uspiju.

Vama koji nemate nikakvog dodira s tim prostorom i kojih se ne tice nista iz istorije tog prostora je naravno normalno da kad se danas za potrebe tranzicionog drustva gase radna mjesta, ponistavaju dekade tudjih zivota, osim ako vam nije zabavno kao osnova za prepirku forumskim perom, prebacite kanal ili odmahnete rukom i pomislite "nesto se mora zrtvovati, svaka promjena je teska". Tako i meni. Treba imati na umu opste dobro.
@dobar osjecaj :thumbup:
ljudi sa druge strane jezera povezani su mostom koji su cekali 50 godina, napravljen je unazad 7-8 god., mezarje nije ekshumirano, glede zemlje ono sto su dobili kao zamjenu je jedna velika k**a, vjerovatno bi imalo jos ponesto da se doda na sve ..
User avatar
hrasno38
Posts: 31431
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#80 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by hrasno38 »

dobar osjecaj wrote:
hrasno38 wrote:Ja sto ne mogu ove zastitnike ugrozenih i suplje price......sta mislite da je bilo pickin dim izgraditi zemlju poslije onakvog WW2. Niko nije otjeran sa zemlje osim izdajnici i kvislinzi te oni kojima je rat sluzio kao i ovima danas za dobit pa su u rat usli sa dunumom zemlje a iz rata izasli sa 100. Svima je placena zemlja i svi su rado uzeli pare kao i u cijeloj YU za svoja zemljista ili su dobili zamjenska vise nivoa jezera.....Ovi danas sto placu su usljivci najobicniji koji bi po drugi put da uzmu od drzave pare. Mezari su ekshumirani i ostali su samo nisani.
Svi bi vi nesto da filozofirate i cekate da se zemlja sama izgradi. Svaka ekonomska revolucija snosi kao i svaka druga odredjene zrtve ali ono sto je Tito uradio poslije WW2 i sto su uradili ovi smetaljri je neuporedivo.
I da pola ovih sto ko danas placu za zemljom u WW2 su bili po Handzar diviziji i ustasama....tek toliko da da se zna!!!
Joj sto ja volim dobro upucene price. Zamjenska zemljista vise nivoa jezera su uglavnom cemer od zemljista. Tanak sloj crvenice i stijene ispod. Posadis biljku pa je vuces i moljakas da raste cijelu sezonu koliko joj je dobro. To je jedan dio price o zemljistu. Drugi dio price je promjena klime koja je dosla s jezerom. Nebitne nijanse i odvratna vlaga zimi koja ulazi u sve pore i cini zivot oko jezera cisto carobnim.

Nemam problem s cinjenicom da se za napredak i prelazak iz necega sto se u datom trenutku smatra nazadnim u neki napredniji oblik drustva zrtvuje sve sto se mora zrtvovati. 1953. godine potopljen je dio istorije i identiteta moje porodice. Nasa stvar i tema za nase porodicne razgovore i osnova nekog drugacijeg identiteta manje sklonog vezivanju za komad zemlje, vinograd, vocnjak. Mocna struja je nuzda i potreba da se napreduje.

Recimo da su to bili tek primitivni seljaci navikli na svoj mali ograniceni svijet. Neko je morao preuzeti odgovornost da misli za njih i da im rasprsi iluzije da se svijet zavrsava tu na malom zelenom imanju i da je dovoljno raditi na svojoj zemlji i zivjeti od plodova svog rada. Sigurno je medju politicarima i inzinjerima koji su bili ukljuceni u citav proces planiranja i osmisljavanja cijelog projekta bilo mnostvo onih koji su rado dali svoju djedovinu i odrekli se dijela svog identiteta za opste dobro. A tek sto u tadasnjoj vlasti nije bilo nikoga ko nije imao sarenu ratnu proslost, ma isto kao kod nas danas.

Nije bitno ni sto se uprkos obecanjima pred potapanje zemljista govorilo o obezbjedjivanju infrastrukture, putnih komunikacija, elektrifikacije, ulicne rasvjete u tom kraju koji se potapa za opstu dobrobit i cija ce unistena imovina omoguciti proizvodnju struje...nije bitno ni sto su neka od tih obecanja ispunjenja tek u u zadnjih dvadesetak godina tek u drugom kontekstu. Dvadesetak godina nakon potapanja zemljista ne samo da su ljudi s druge strane jezera gacali po blatu i oslanjali se na camce u svim vremenskim uslovima da dodju do skole ili ljekara, nego ni ljudi na lijevoj obali koji su bili uz cestu nisu imali prava da koriste osnovnu infrastrukturu. I tada su se morali dugo boriti da dobiju dozvolu za autobusko stajaliste pa se desavalo da Centrotransov autobus trudnicu u visokom stadiju trudnoce usred mecave i hladnoce ostavi 5 km dalje od sela gdje zivi i kuda je prolazila magistrala jer drzava koja ih je rasporedila u brda vise jezera nije smatrala da zasluzuju da budu dio putnih komunikacija.

Ali uvijek se moze reci da je iskustvo gubitka identiteta, kvalitetnog zemljista, odsjecenost od putnih komunikacija i ljepota gacanja kroz blato koju su decenijama uzivali zitelji suncanih sela s druge strane jezera ucinila uslugu tim ljudima da postanu borbeni i da se vise trude da uspiju.

Vama koji nemate nikakvog dodira s tim prostorom i kojih se ne tice nista iz istorije tog prostora je naravno normalno da kad se danas za potrebe tranzicionog drustva gase radna mjesta, ponistavaju dekade tudjih zivota, osim ako vam nije zabavno kao osnova za prepirku forumskim perom, prebacite kanal ili odmahnete rukom i pomislite "nesto se mora zrtvovati, svaka promjena je teska". Tako i meni. Treba imati na umu opste dobro.
Da nije bilo jezera i centrale i dan danas bi to bila vukojebina kao sto je recimo pola istocne Hercegovine a koliko vam je stanje lose vidi se po izgradjenim kucama i izgledom istih. Jedino sto stvarno jesu zasrali je ta povezanost Lisicica sa drugom stranom gdje je odmah trebalo izgraditi most a ne cekati tolike godine...i ne samo Lisicice nego i onaj kada se krene prema Prozoru.
Medjutim koliko je jezero odnjelo toliko je i donjelo jer dobila se zemlja kakva takva ali se i dobilo jezero puno ribe.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#81 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by dobar osjecaj »

...
Last edited by dobar osjecaj on 17/07/2019 11:33, edited 1 time in total.
User avatar
hrasno38
Posts: 31431
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#82 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by hrasno38 »

dobar osjecaj wrote:
hrasno38 wrote:Da nije bilo jezera i centrale i dan danas bi to bila vukojebina kao sto je recimo pola istocne Hercegovine a koliko vam je stanje lose vidi se po izgradjenim kucama i izgledom istih. Jedino sto stvarno jesu zasrali je ta povezanost Lisicica sa drugom stranom gdje je odmah trebalo izgraditi most a ne cekati tolike godine...i ne samo Lisicice nego i onaj kada se krene prema Prozoru.
Medjutim koliko je jezero odnjelo toliko je i donjelo jer dobila se zemlja kakva takva ali se i dobilo jezero puno ribe.
Ne mogu se ukljucivati dalje u ovako povrsne i nebitne rasprave s tobom. Mogla bih doci u iskusenje da na tvom nivou uplitanja u temu koju poznajem povrsno ili nikako, relativizujem sve u vezi tvojih zivotnih iskustava.

Jer ima ljudi koji prilicno lako i ratna iskustva i stradanja relativizuju za potrebe viseg dobra i nekih ciljeva koji su obicnim smrtnicima poput tebe bili nejasni u trenucima dok si negdje bio na ratistu. Rijeci omogucuju bezgranicne mogucnosti opravdavanja skoro svega.
Vidi ne tvrdim ja apsolutno da su ljudi dobrovoljno napustili svoja ognjista pa i da nisu adekvatno obesteceni ali niko nije otjeran i ostao na ledini i bez para u dzepu. Vise nego sto mozes pomisliti poznajem price mjestana oko Jablanickog i Ramskog jezera ali u pitanje je bilo opce dobro i ono je uvijek bilo bitnije i vaznije od pojedinacnog i to je citava poenta. Citava bivsa drzava je bila angazovana na podizanju zemlje iz pepela i da su daj boze samo 5% ovi danasnji majmuni vodili racuna o narodu koliko je bivsa drzava nakon WW2 mi bi bili na konju.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#83 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by Ridjobrki »

hrasno38 wrote: Kad vec volis da fiolozofiras i pravis se pametan od kada je to pokojni profesor Redzic predavao na filozofskom fakultetu??? Klasicni dijasporac...sve ono bolje zna iz Pariza od ljudi koji zive na licu mjesta!!!!
Cura ima dva fakulteta.
User avatar
hrasno38
Posts: 31431
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#84 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by hrasno38 »

Ridjobrki wrote:
hrasno38 wrote: Kad vec volis da fiolozofiras i pravis se pametan od kada je to pokojni profesor Redzic predavao na filozofskom fakultetu??? Klasicni dijasporac...sve ono bolje zna iz Pariza od ljudi koji zive na licu mjesta!!!!
Cura ima dva fakulteta.
i treci muca....
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#85 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by Ridjobrki »

hrasno38 wrote:
Ridjobrki wrote:
hrasno38 wrote: Kad vec volis da fiolozofiras i pravis se pametan od kada je to pokojni profesor Redzic predavao na filozofskom fakultetu??? Klasicni dijasporac...sve ono bolje zna iz Pariza od ljudi koji zive na licu mjesta!!!!
Cura ima dva fakulteta.
i treci muca....
Samo argumentirano :thumbup:

Završila je dva međusobno nevezana fakulteta (biologija pa jezik i književnost) na državnom univerzitetu sa najboljim ocjenama, kao "ničija kćerka" i pripadnica "manjinski prisutnog" konstitutivnog naroda. U društvu u kakvom danas živimo, ja bih pokazao bar neko elementarno poštovanje, sviđala mi se ili ne.
User avatar
hrasno38
Posts: 31431
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#86 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by hrasno38 »

Ridjobrki wrote:Samo argumentirano :thumbup:

Završila je dva međusobno nevezana fakulteta (biologija pa jezik i književnost) na državnom univerzitetu sa najboljim ocjenama, kao "ničija kćerka" i pripadnica "manjinski prisutnog" konstitutivnog naroda. U društvu u kakvom danas živimo, ja bih pokazao bar neko elementarno poštovanje, sviđala mi se ili ne.
Ako je tako moj duboki naklon za trud i uspjeh doticne ali za komentar je vec neka druga prica jer ako je doticna ikada u zivotu prisla i jednoj bari a ne jezeru ja muda stavljam u skrip (samo figurativno hahaha)
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#87 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by Ridjobrki »

hrasno38 wrote: Ako je tako moj duboki naklon za trud i uspjeh doticne ali za komentar je vec neka druga prica jer ako je doticna ikada u zivotu prisla i jednoj bari a ne jezeru ja muda stavljam u skrip (samo figurativno hahaha)
Moramo malo ohanuti sa hejtom, tučemo baš neselektivno.

Što se jezera tiče, akumulaciono je i namjena mu je da bude velika kada sa čepom koji se po potrebi izvlači i to je sve.

A nagradu za najveći fail novinarskog izvještavanja definitivno ide novinarki AJB od koje je krenula histerija a koja niti je tražila mišljenje druge strane (što je novinarski ekvivalent amentu billahi) niti je kamerom uhvatila nijednu od MILIONA riba o kojima joj je sugovornik pričao.
User avatar
hrasno38
Posts: 31431
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#88 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by hrasno38 »

Ridjobrki wrote:
hrasno38 wrote: Ako je tako moj duboki naklon za trud i uspjeh doticne ali za komentar je vec neka druga prica jer ako je doticna ikada u zivotu prisla i jednoj bari a ne jezeru ja muda stavljam u skrip (samo figurativno hahaha)
Moramo malo ohanuti sa hejtom, tučemo baš neselektivno.

Što se jezera tiče, akumulaciono je i namjena mu je da bude velika kada sa čepom koji se po potrebi izvlači i to je sve.

A nagradu za najveći fail novinarskog izvještavanja definitivno ide novinarki AJB od koje je krenula histerija a koja niti je tražila mišljenje druge strane (što je novinarski ekvivalent amentu billahi) niti je kamerom uhvatila nijednu od MILIONA riba o kojima joj je sugovornik pričao.
Vidi svako tko je ribar odlicno zna sta ovakvo ispustanje vode znaci za riblji fond i generalno za svu floru koja se razvija u vodenim uvjetima....ne trebaju tu meni supljirati teoreticari. Ja znam odlicno sta se desilo kada je ispustena Grabovica u kojoj je prije toga bilo pun kurac sarana a poslije toga godinama i godinama nisi ga mogao uhvatiti ni za glavu ni za rep....s tim da je to ispustanje bilo drasticnije nego ovo. Ja imam puno godina i od malih nogu idem na jezera poslije Konjica i Jablanice i zaista se ne sjecam kada je Neretva tekla u Ostroscu. To jeste akumulacija u vlasnistvu EP tj HE na Neretvi ali oko te akumulacije se desava zivot i ako se toliko busaju da je njihovo vlasnistvo zasto onda ne poduzmu zakonske korake prema mudonjama koji su usli u zabranjenu zonu akumulacije sa svojim kucama i vikendicama. I na kraju krajeva to vlasnistvo je vrlo upitno jer sve to sto se izgradilo prije rata nije bilo nicije vlasnistvo nego narodno a poslije rata su mudonje poceli sa prisvajanjima. EP radi sta hoce pa tako i ispusta kada hoce i koliko hoce sto smo i bili svjedoci prije par godina kada su zamalo potopili Mostar....naravno sve sto rade rade u svrhu enormne zarade. Mi placamo struju ko suho zlato iako je imamo preko kurca i to sa svim sto smo mi izgradili sa svojim samodoprinosima i sto su nasi ocevi i djedovi izgradili svojim rukama na radnim akcijama. Ova novokomponovana politcka govna nisu napravili apsolutno nista ni hidroelektranu, ni vjetroelktranu ni termoelektranu ali im je EP i BHT odlican kasica prasica za namirivanje lopovluka a ti narode placaj. I prije su zime bile zestoke i kako neko napisa zaboravili smo da su bile i suhe zime i ogromni minusi ali je jezera uvijek bilo koliko toliko u Ostroscu.....bar u mome vijeku
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#89 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by insomnia78 »

'ta će ona. 'rasno zna.
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#90 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by sumirprimus »

daj škrip., hitno,gori pod nogama, hrasnom naravno :lol:
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#91 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by Innovation »

Ridjobrki wrote:Samo argumentirano :thumbup:

Završila je dva međusobno nevezana fakulteta (biologija pa jezik i književnost) na državnom univerzitetu sa najboljim ocjenama, kao "ničija kćerka" i pripadnica "manjinski prisutnog" konstitutivnog naroda. U društvu u kakvom danas živimo, ja bih pokazao bar neko elementarno poštovanje, sviđala mi se ili ne.
:thumbup: :kiss:
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#92 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by Innovation »

Ridjobrki wrote:
hrasno38 wrote: Ako je tako moj duboki naklon za trud i uspjeh doticne ali za komentar je vec neka druga prica jer ako je doticna ikada u zivotu prisla i jednoj bari a ne jezeru ja muda stavljam u skrip (samo figurativno hahaha)
Moramo malo ohanuti sa hejtom, tučemo baš neselektivno.

Što se jezera tiče, akumulaciono je i namjena mu je da bude velika kada sa čepom koji se po potrebi izvlači i to je sve.


A nagradu za najveći fail novinarskog izvještavanja definitivno ide novinarki AJB od koje je krenula histerija a koja niti je tražila mišljenje druge strane (što je novinarski ekvivalent amentu billahi) niti je kamerom uhvatila nijednu od MILIONA riba o kojima joj je sugovornik pričao.
:thumbup: :kakoste:
User avatar
hrasno38
Posts: 31431
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#93 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by hrasno38 »

Kad me vec vucete za jezik......

Jelena Kalinić je rođena u Sarajevu, gdje je završila studij biologije i studij ruskog jezika i književnosti (BA). Bavi se prevođenjem, teorijom književnosti, lingvistikom, historijom prirodnih nauka i ilustracijom iz oblasti prirodoslovlja.

kao sto sam i rekao prica potekla iz ciste teorije i ta nije skvasila tabane u Jablanickom jezeru!!!
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#94 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by stakasa »

hrasno38 wrote:Kad me vec vucete za jezik......

Jelena Kalinić je rođena u Sarajevu, gdje je završila studij biologije i studij ruskog jezika i književnosti (BA). Bavi se prevođenjem, teorijom književnosti, lingvistikom, historijom prirodnih nauka i ilustracijom iz oblasti prirodoslovlja.

kao sto sam i rekao prica potekla iz ciste teorije i ta nije skvasila tabane u Jablanickom jezeru!!!
Pa ima logike, ko se nije dvaput okliznuo u jezero leteci za pastrmkom bujrum ilustriraj prirodoslovlje :D
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#95 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by Innovation »

hrasno38 wrote:Kad me vec vucete za jezik......

Jelena Kalinić je rođena u Sarajevu, gdje je završila studij biologije i studij ruskog jezika i književnosti (BA). Bavi se prevođenjem, teorijom književnosti, lingvistikom, historijom prirodnih nauka i ilustracijom iz oblasti prirodoslovlja.

kao sto sam i rekao prica potekla iz ciste teorije i ta nije skvasila tabane u Jablanickom jezeru!!!
Ne daj se hrasno38. :!:
Ovi neki bi ti i skrip spremili. :run:
User avatar
hrasno38
Posts: 31431
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#96 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by hrasno38 »

Innovation wrote:
hrasno38 wrote:Kad me vec vucete za jezik......

Jelena Kalinić je rođena u Sarajevu, gdje je završila studij biologije i studij ruskog jezika i književnosti (BA). Bavi se prevođenjem, teorijom književnosti, lingvistikom, historijom prirodnih nauka i ilustracijom iz oblasti prirodoslovlja.

kao sto sam i rekao prica potekla iz ciste teorije i ta nije skvasila tabane u Jablanickom jezeru!!!
Ne daj se hrasno38. :!:
Ovi neki bi ti i skrip spremili. :run:
ma jebes jaja ionako ni za sta vise ne sluze hahahahahah
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#97 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by Nurudin »

Jelena , žena koja nema fakultet :D
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#98 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by Innovation »

hrasno38 wrote:
Innovation wrote:
hrasno38 wrote:Kad me vec vucete za jezik......

Jelena Kalinić je rođena u Sarajevu, gdje je završila studij biologije i studij ruskog jezika i književnosti (BA). Bavi se prevođenjem, teorijom književnosti, lingvistikom, historijom prirodnih nauka i ilustracijom iz oblasti prirodoslovlja.

kao sto sam i rekao prica potekla iz ciste teorije i ta nije skvasila tabane u Jablanickom jezeru!!!
Ne daj se hrasno38. :!:
Ovi neki bi ti i skrip spremili. :run:
ma jebes jaja ionako ni za sta vise ne sluze hahahahahah
:dajba: pa tek ti je 51 god. :plete:
User avatar
hrasno38
Posts: 31431
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#99 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by hrasno38 »

hrasno38 wrote:ma jebes jaja ionako ni za sta vise ne sluze hahahahahah
Innovation wrote: :dajba: pa tek ti je 51 god. :plete:
[/quote]

hehehehehe pa sta cu kad ne volim da lazem i da se kurcim :wink:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#100 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by Connaisseur Karlin »

dobar osjecaj wrote:
hrasno38 wrote:Ja sto ne mogu ove zastitnike ugrozenih i suplje price......sta mislite da je bilo pickin dim izgraditi zemlju poslije onakvog WW2. Niko nije otjeran sa zemlje osim izdajnici i kvislinzi te oni kojima je rat sluzio kao i ovima danas za dobit pa su u rat usli sa dunumom zemlje a iz rata izasli sa 100. Svima je placena zemlja i svi su rado uzeli pare kao i u cijeloj YU za svoja zemljista ili su dobili zamjenska vise nivoa jezera.....Ovi danas sto placu su usljivci najobicniji koji bi po drugi put da uzmu od drzave pare. Mezari su ekshumirani i ostali su samo nisani.
Svi bi vi nesto da filozofirate i cekate da se zemlja sama izgradi. Svaka ekonomska revolucija snosi kao i svaka druga odredjene zrtve ali ono sto je Tito uradio poslije WW2 i sto su uradili ovi smetaljri je neuporedivo.
I da pola ovih sto ko danas placu za zemljom u WW2 su bili po Handzar diviziji i ustasama....tek toliko da da se zna!!!
Joj sto ja volim dobro upucene price. Zamjenska zemljista vise nivoa jezera su uglavnom cemer od zemljista. Tanak sloj crvenice i stijene ispod. Posadis biljku pa je vuces i moljakas da raste cijelu sezonu koliko joj je dobro. To je jedan dio price o zemljistu. Drugi dio price je promjena klime koja je dosla s jezerom. Nebitne nijanse i odvratna vlaga zimi koja ulazi u sve pore i cini zivot oko jezera cisto carobnim.

Nemam problem s cinjenicom da se za napredak i prelazak iz necega sto se u datom trenutku smatra nazadnim u neki napredniji oblik drustva zrtvuje sve sto se mora zrtvovati. 1953. godine potopljen je dio istorije i identiteta moje porodice. Nasa stvar i tema za nase porodicne razgovore i osnova nekog drugacijeg identiteta manje sklonog vezivanju za komad zemlje, vinograd, vocnjak. Mocna struja je nuzda i potreba da se napreduje.

Recimo da su to bili tek primitivni seljaci navikli na svoj mali ograniceni svijet. Neko je morao preuzeti odgovornost da misli za njih i da im rasprsi iluzije da se svijet zavrsava tu na malom zelenom imanju i da je dovoljno raditi na svojoj zemlji i zivjeti od plodova svog rada. Sigurno je medju politicarima i inzinjerima koji su bili ukljuceni u citav proces planiranja i osmisljavanja cijelog projekta bilo mnostvo onih koji su rado dali svoju djedovinu i odrekli se dijela svog identiteta za opste dobro. A tek sto u tadasnjoj vlasti nije bilo nikoga ko nije imao sarenu ratnu proslost, ma isto kao kod nas danas.

Nije bitno ni sto se uprkos obecanjima pred potapanje zemljista govorilo o obezbjedjivanju infrastrukture, putnih komunikacija, elektrifikacije, ulicne rasvjete u tom kraju koji se potapa za opstu dobrobit i cija ce unistena imovina omoguciti proizvodnju struje...nije bitno ni sto su neka od tih obecanja ispunjenja tek u u zadnjih dvadesetak godina tek u drugom kontekstu. Dvadesetak godina nakon potapanja zemljista ne samo da su ljudi s druge strane jezera gacali po blatu i oslanjali se na camce u svim vremenskim uslovima da dodju do skole ili ljekara, nego ni ljudi na lijevoj obali koji su bili uz cestu nisu imali prava da koriste osnovnu infrastrukturu. I tada su se morali dugo boriti da dobiju dozvolu za autobusko stajaliste pa se desavalo da Centrotransov autobus trudnicu u visokom stadiju trudnoce usred mecave i hladnoce ostavi 5 km dalje od sela gdje zivi i kuda je prolazila magistrala jer drzava koja ih je rasporedila u brda vise jezera nije smatrala da zasluzuju da budu dio putnih komunikacija.

Ali uvijek se moze reci da je iskustvo gubitka identiteta, kvalitetnog zemljista, odsjecenost od putnih komunikacija i ljepota gacanja kroz blato koju su decenijama uzivali zitelji suncanih sela s druge strane jezera ucinila uslugu tim ljudima da postanu borbeni i da se vise trude da uspiju.

Vama koji nemate nikakvog dodira s tim prostorom i kojih se ne tice nista iz istorije tog prostora je naravno normalno da kad se danas za potrebe tranzicionog drustva gase radna mjesta, ponistavaju dekade tudjih zivota, osim ako vam nije zabavno kao osnova za prepirku forumskim perom, prebacite kanal ili odmahnete rukom i pomislite "nesto se mora zrtvovati, svaka promjena je teska". Tako i meni. Treba imati na umu opste dobro.
dobar osjecaj, hvala :)
Post Reply