nestalo jablanicko jezero???

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81757
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#126 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by Truba »

sad treba doci do izrazaja ona stara

jebu se ko štuke

poribljavanje
User avatar
SmokingMan
Posts: 18696
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#127 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by SmokingMan »

kenan77
Posts: 302
Joined: 05/10/2013 09:02

#128 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by kenan77 »

SmokingMan wrote:Drugi o Jabalničkom jezeru.

Image

https://www.newscientist.com/article/21 ... sh-LAKEDRY
Drugi samo preveli besmisleni i glupu reportazu novinarke aljazeere..
User avatar
hrasno38
Posts: 31464
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#129 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by hrasno38 »

Nisu u jezeru samo ribe...... da li su u zivotu vodene biljke (fotosintetski aktivni organizmi) odnosno producenti (jesu al kad bi se zajebavali), da li su u medjuvremenu prezivjeli sitni organizmi dna (bentos)......jesu samo tamo gdje je ostala trunka vode, da li je prosla sezona razmnozavanja pojedinih ribljih vrsta......ovaj dio je u principu ponajmanje bitan jer najveci dio riblje populacije cine saran i smudj a prvi se razmnozava kada voda dostigne temperaturu 20-tak stepeni celziusa sto znaci negdje u maju a smudj cim se snjegovi otope i temperatura vode bude oko 12 stepeni celziusa a to je negdje u martu aaprilu. Nije riba unistena jer ona ide za vodom nego je presla za vodom u drugo jezero a ono sto je ostalo je sasvim sigurno dobro izlovljeno i to je ta ekoloska katastrofa i dok dodje do obnove ribljeg fonda proteci ce podosta vremena i trebat ce ubaciti bruku nove ribe.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#130 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by problemnatravunu »

Ovo meni opet lici na bačenu kost raji da se ima čime zabavljati i šupljirati, dok "pametni" iza leđa rade kakve bitne pljačke! :izet:

Posto sam i ja neke elektroenergetske struke, mogu se samo prikljuciti onima koji trezveno gledaju na sve to, a to je činjenica da je ovo akumulaciono jezero hidroelektrane , i tu prestaje svaka dalja priča.....
Sve ostalo, tipa riba, ribolivci, kupanje, sunčanje 8-) , vikendice , čamci , je usputna pojava, i vlasnik elektrane , pa samim tim i koncesije na jezero se nema sta kome puno pravdati i izvinjavati!
Hoćemo struju iz obnovljivih izvora?
Hoćemo.
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#131 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by Ci-Nick »

Dobar vic:
http://www.biznis.ba/komentari-analize/ ... ezera.html

Zvao me nekidan u dva iza ponoći Kožo da ispriča vic. Ima on taj običaj, zovne u gluho doba noći iz kafane da ispriča vic.

Elem, lovio Mujo u Jablaničkom jezeru u vrijeme zimskog lovostaja, dok se riba mrijesti.

Napunio on tako cijelu kantu ribe, lijepih dvadesetak komada jezerskih pastrva i smuđeva, kad ga iznenadio lovočuvar: “Šta radiš to, jel znaš da je u ovo doba godine zabranjen lov na pastrvu i smuđa?” “Mislite na ove u kanti?”, napravio se ovaj glup.

“Nisu vam one iz jezera, to su moje ribe.” “Kako bogati tvoje?!”, iznenadio se sad lovočuvar.

“Lijepo”, objasnio Mujo, “ja ih samo s vremena na vrijeme dovedem na jezero, malo pustim da se brčkaju i plivaju, pa zazviždim i zovnem ih nazad, one se vrate u kantu i idemo kući.” “Sereš”, odmjerio ga zapanjeni čuvar, a Mujo se nasmijao: “Ne, ne, stvarno, hoćete da vam pokažem?” “Baš da vidim”, odgovorio lovočuvar, i Mujo, jasno, cijelu kantu ribe istresao u jezero: dvadesetak pastrvi i smuđeva veselo se razbježalo mutnom jablaničkom vodom.

“Hajde sad”, nestrpljivo će čuvar.

“Šta?”, tupo ga pogledao Mujo.

“Zovni ih.”

“Koga?”

“Pa ribe.”

“Koje ribe?”

Zanimljivo je da ovo vještačko jezero iako postoji duže od 50 godina nije ni nalik na prirodna jezera, golo je, nema bilja, pijesak, zemlja,.. i kao što problemnatravunu kaže vlasništvo je EP BiH i može raditi s njim šta želi sve dok ne pravi štetu na privatnoj imovini van akumulacije.
User avatar
PapakizSarajeva
Posts: 738
Joined: 17/06/2010 13:03
Location: Rajvosa

#132 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by PapakizSarajeva »

Intersantne su vam ove "opservacije" oko "vlasnistva" nad jezerom, vodom, ribama ... Mislim da se tu malo brkaju pojmovi. Volio bih negdje vidjeti to "uknjizavanje" Jablanickog jezera na EP FBiH.

Evidentno je da su iz EP FBiH pretjerali sa prozivodnjom el. energije, a u cilju "brzog" uzimanja para obzirom na energetsku situaciju i u BiH i u Evropi, da su ugrozili populaciju riba u jezero, da JESU narusili biodiverzitet koji je uspostavljen u jezeru. Sada, koliko je to sve u svemu katastrofalno, pokazati ce vrijeme. Ali kao i sve u ovoj drzavi, biti ce po narodnoj : " Psi laju, karavani prolaze ...".

Ako ovo sada prodje ovako nekaznjeno (nesankcionisano), preci ce u hronicno stanje i EP FBiH ce ovako nesto, i sa mnogo gorim posljedicama, ponavljati stalno ...

Definitivno, konjicki ribari su nadigli dreku jer su skontali da im je ovo prilika da nesto ulove u mutnom. A i oni rade mnoge stvari mimo zakona o slatkovodnom ribarstvu u koji se sada kunu, k'o Dodik u dejtonski sporazum (po potrebi) ...
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#133 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by Connaisseur Karlin »

problemnatravunu wrote:Ovo meni opet lici na bačenu kost raji da se ima čime zabavljati i šupljirati, dok "pametni" iza leđa rade kakve bitne pljačke! :izet:

Posto sam i ja neke elektroenergetske struke, mogu se samo prikljuciti onima koji trezveno gledaju na sve to, a to je činjenica da je ovo akumulaciono jezero hidroelektrane , i tu prestaje svaka dalja priča.....
Sve ostalo, tipa riba, ribolivci, kupanje, sunčanje 8-) , vikendice , čamci , je usputna pojava, i vlasnik elektrane , pa samim tim i koncesije na jezero se nema sta kome puno pravdati i izvinjavati!
Hoćemo struju iz obnovljivih izvora?
Hoćemo.
ko je vlasnik jezera :shock: :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#134 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by insomnia78 »

Socijalisticka federativna republika...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#135 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by insomnia78 »

.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#136 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by Connaisseur Karlin »

insomnia78 wrote:Socijalisticka federativna republika...
aaaaaa, taj vlasnik je umro,a drugi jos nije rodjen :D :lol:
User avatar
jao_situacije
Posts: 17946
Joined: 29/03/2014 19:20

#137 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by jao_situacije »

PapakizSarajeva wrote:Intersantne su vam ove "opservacije" oko "vlasnistva" nad jezerom, vodom, ribama ... Mislim da se tu malo brkaju pojmovi. Volio bih negdje vidjeti to "uknjizavanje" Jablanickog jezera na EP FBiH.

Evidentno je da su iz EP FBiH pretjerali sa prozivodnjom el. energije, a u cilju "brzog" uzimanja para obzirom na energetsku situaciju i u BiH i u Evropi, da su ugrozili populaciju riba u jezero, da JESU narusili biodiverzitet koji je uspostavljen u jezeru. Sada, koliko je to sve u svemu katastrofalno, pokazati ce vrijeme. Ali kao i sve u ovoj drzavi, biti ce po narodnoj : " Psi laju, karavani prolaze ...".

Ako ovo sada prodje ovako nekaznjeno (nesankcionisano), preci ce u hronicno stanje i EP FBiH ce ovako nesto, i sa mnogo gorim posljedicama, ponavljati stalno ...

Definitivno, konjicki ribari su nadigli dreku jer su skontali da im je ovo prilika da nesto ulove u mutnom. A i oni rade mnoge stvari mimo zakona o slatkovodnom ribarstvu u koji se sada kunu, k'o Dodik u dejtonski sporazum (po potrebi) ...
jezero je vlasništvo fbih, a epbih (a ne ep fbih, jer ep fbih ne postoji) je isto tako u vlasništvu fbih i plaća koncesiju fbih da koristi jezero za svoje potrebe
kad neko drugi bude platio koncesiju moći će koristiti jezero i to je to
kenan77
Posts: 302
Joined: 05/10/2013 09:02

#138 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by kenan77 »

Ja bih da zatvorimo ovu temu..dovoljno ce biti ovo sto napisem..tacne informacije i nikako drugacije..

Maksimalna kota jezera je 270mnv (dakle kota jezera na brani kad je puno jezero)..
Minimalna radna kota jezera je 235mnv (dakle elektrana moze koristiti 35 mnv jezera za svoje potrebe) sto logicki,matematicki,vizuelno ostaje jezera od 190mnv(temelj brane) do 235mn..ovih dana kota jezera je bila 239mnv ,kao i 2005,2012 je bilo 238mnv dakle manje jezero nego ove godine..

Jezero moze nestati jedino ako se brana srusi,nikako drugacije.Kroz elektranu tj turbina moze povuci samo male ribice do 12 cm(99% bjelica jer je ima more)..riba se povukla sa jezerom,kako jezero raste logicki riba se vraca..
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11527
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#139 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by japin_mutapi »

ribari love u mutnom

User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#140 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by Connaisseur Karlin »

ekoloska katastrofa jezera je smak svijeta,a ekoloska katastrofa kao rezultat formiranja istog jezera je OK ,to nema vise veze sa ekoloskim faktorima :lol:
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#141 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by karanana »

kenan77 wrote:Ja bih da zatvorimo ovu temu..dovoljno ce biti ovo sto napisem..tacne informacije i nikako drugacije..

Maksimalna kota jezera je 270mnv (dakle kota jezera na brani kad je puno jezero)..
Minimalna radna kota jezera je 235mnv (dakle elektrana moze koristiti 35 mnv jezera za svoje potrebe) sto logicki,matematicki,vizuelno ostaje jezera od 190mnv(temelj brane) do 235mn..ovih dana kota jezera je bila 239mnv ,kao i 2005,2012 je bilo 238mnv dakle manje jezero nego ove godine..

Jezero moze nestati jedino ako se brana srusi,nikako drugacije.Kroz elektranu tj turbina moze povuci samo male ribice do 12 cm(99% bjelica jer je ima more)..riba se povukla sa jezerom,kako jezero raste logicki riba se vraca..
Ima smisla. Posebno zadnji dio. Pa nije voda u sekundi isparila i ostavila ribe na suhom?! Gdje su tijelesa? Naravno, kako se voda lagano smanjivala i povlacila prema brani tako su i ribice isle za njom. Nisu lude da stoje u mulju gdje nema vode. Sad je dio kod brane pun ribica. Konjicani, kasikare u ruke i u napad.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#142 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by Ridjobrki »

Sve na stranu, da sam ja otišao snimati prilog o dva miliona krepalih riba bar bih pitao lika "majstore de da za potrebe priloga snimim bar jedno sto-dvjesta hiljada."
Volim Pivu
Posts: 101
Joined: 03/02/2017 17:14

#143 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by Volim Pivu »

Ridjobrki wrote:Sve na stranu, da sam ja otišao snimati prilog o dva miliona krepalih riba bar bih pitao lika "majstore de da za potrebe priloga snimim bar jedno sto-dvjesta hiljada."
DAVNO SU SVU RIBU LOKALCI MREŽAMA ISTREBILI, nema žabe, za ilađa
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#144 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by insomnia78 »

Struka se, naravno cekala i prilikom dizanja panike?
'ta ce inšpektori, čojk dol stalno
User avatar
Truba
Posts: 81757
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#145 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by Truba »

vratite na ribuuu
vratite nam ribu
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#146 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by KENJAC »

Dakle da izvucemo rezime.
Tema na silu napravljena. Kao i obicno , rijec su vodili najglasniji a ne najpametniji !
.....e , da je to samo ovdje slucaj !
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#147 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by Innovation »

insomnia78 wrote:Struka se, naravno cekala i prilikom dizanja panike?
'ta ce inšpektori, čojk dol stalno
:thumbup: :thumbup: :kakoste:
KENJAC wrote:Dakle da izvucemo rezime.
Tema na silu napravljena. Kao i obicno , rijec su vodili najglasniji a ne najpametniji !
.....e , da je to samo ovdje slucaj !
:thumbup: :thumbup: :kakoste:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#149 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by insomnia78 »

'rasno reaguj
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#150 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by problemnatravunu »

'oćul otvarat "ŠOKANTNO-Nestalo Ramsko jezero!!!" ??? :izet:
Post Reply