nestalo jablanicko jezero???

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#101 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by Ridjobrki »

Pratim Jelenu na twitteru, napisat ću joj da ode skvasiti tabane u Jablaničkom pa da stekne kvalifikacije koje bi zadovoljile forumske eksperte. Je li ima neki kriterij kvašenja tabana koji treba zadovoljiti u smislu broja i trajanja umakanja ili je samo dovoljno onako zagacati pa da ti se stručnost pika?
User avatar
zforumas
Posts: 8615
Joined: 25/10/2016 20:35

#102 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by zforumas »

Ridjobrki wrote:Pratim Jelenu na twitteru, napisat ću joj da ode skvasiti tabane u Jablaničkom pa da stekne kvalifikacije koje bi zadovoljile forumske eksperte. Je li ima neki kriterij kvašenja tabana koji treba zadovoljiti u smislu broja i trajanja umakanja ili je samo dovoljno onako zagacati pa da ti se stručnost pika?
Samo je bitno da ne kvasi iza aksama
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#103 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by hrasno38 »

Ridjobrki wrote:Pratim Jelenu na twitteru, napisat ću joj da ode skvasiti tabane u Jablaničkom pa da stekne kvalifikacije koje bi zadovoljile forumske eksperte. Je li ima neki kriterij kvašenja tabana koji treba zadovoljiti u smislu broja i trajanja umakanja ili je samo dovoljno onako zagacati pa da ti se stručnost pika?
ne moras samo joj reci a i sebi reci da se neke stvari jednostavno ne mogu nauciti samo iz knjiga!!! Ja sam ti naveo praktican primjer Grabovice sta se desilo a to ti moze potvrditi stotinu ljudi i recimo svi mjestani Glogosnice..

P.S doduse sad ce oni profitirati jer je masa ribe iz Jablanickog ispustena u Grabovicu tako da ce ove godine bitik sarana i smudja na Grabovici i Salakovcu ko u prici:)
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#104 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by Truba »

ne znam nisam pametan
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#105 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by Neregistrirani »

hrasno38 wrote:Kad me vec vucete za jezik......

Jelena Kalinić je rođena u Sarajevu, gdje je završila studij biologije i studij ruskog jezika i književnosti (BA). Bavi se prevođenjem, teorijom književnosti, lingvistikom, historijom prirodnih nauka i ilustracijom iz oblasti prirodoslovlja.

kao sto sam i rekao prica potekla iz ciste teorije i ta nije skvasila tabane u Jablanickom jezeru!!!
Ni slucajno nisi mogao boldovati ovo da je zavrsila biologiju? Sto je malo vise od svih nas koji ovdje kukamo nad milionima smudjeva (smrad bi im se do mene u BL osjetio, da ne kazem da bi ih neko negdje i uslikao).

Ovom tvojom logikom se Semir Osmanagic, ciji si ljubitelj, ne treba baviti brdom u Visokom, jer je dipl. ekonomista, a iz hobija obilazi piramide po svijetu.
Last edited by Neregistrirani on 08/02/2017 17:14, edited 1 time in total.
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#107 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by hrasno38 »

Neregistrirani wrote:
hrasno38 wrote:Kad me vec vucete za jezik......

Jelena Kalinić je rođena u Sarajevu, gdje je završila studij biologije i studij ruskog jezika i književnosti (BA). Bavi se prevođenjem, teorijom književnosti, lingvistikom, historijom prirodnih nauka i ilustracijom iz oblasti prirodoslovlja.

kao sto sam i rekao prica potekla iz ciste teorije i ta nije skvasila tabane u Jablanickom jezeru!!!
Ni slucajno nisi mogao boldovati ovo da je zavrsila biologiju? Sto je malo vise od svih nas koji ovdje kukamo nad milionima smudjeva (smrad bi im se do mene u BL osjetio, da ne kazem da bi ih neko negdje i uslikao).

Ovom tvojom logikom se Semir Osmanagic, ciji si ljubitelj, ne treba baviti brdom u Visokom, jer je dipl. ekonomista, a iz hobija obilazi piramide po svijetu.
Zavrsila je i moja rodica biologiju pa nije u zivotu prisla Jablanickom jezeru niti u principu ima pojma o detaljima vezano za ovaj slucaj. Nemoj mi pametovati ziv bio to sto je neko nesto zavrsio ne znaci da ima pojma o svemu u zivotu. Ja govorim sto bi rekli narodnim jezikom u ovom slucaju jer sasvim slucajno sam skoro citav zivot proveo naq tim jezerima a nisam drkao kurac po kaficima. Dao sam primjer identicnog sklucaja na Grabovici i dao ideju svakome kome nije jasno neka ode i pita mjestane sta je bilo sa ribom poslije toga. Da nisu otvorena ribogojilista iz kojih je bjezala riba ni pastrke ne bi bilo koliko je sad ima. Tako da nemoj ni ti a ni doticna gospodicna da mi filozofirate o jezeru. Osmanagic je uradio za ovu zemlju ono sto ti i takvi mkao ti mozete samo sanjati iako su mu saplitali noge na svakom cosku.....ali on nije pametovao iz kancelarije nego se zavlacio tamo gdje niko nije htio ici prvi. Ja nisam ljubitelj Semira ko Semira nego sam ljubitelj ljudi koji ne kenjaju samo po forumima nego nesto i konkretno rade u zivotu za svoju zemlju.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#108 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by insomnia78 »

[emoji23]
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#109 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by hrasno38 »

insomnia78 wrote:[emoji23]
sta ti po obicaju glumis......
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#110 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by insomnia78 »

Smijem se tebi
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#111 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by ultima_palabra »

Neregistrirani wrote:
hrasno38 wrote:Kad me vec vucete za jezik......

Jelena Kalinić je rođena u Sarajevu, gdje je završila studij biologije i studij ruskog jezika i književnosti (BA). Bavi se prevođenjem, teorijom književnosti, lingvistikom, historijom prirodnih nauka i ilustracijom iz oblasti prirodoslovlja.

kao sto sam i rekao prica potekla iz ciste teorije i ta nije skvasila tabane u Jablanickom jezeru!!!
Ni slucajno nisi mogao boldovati ovo da je zavrsila biologiju? Sto je malo vise od svih nas koji ovdje kukamo nad milionima smudjeva (smrad bi im se do mene u BL osjetio, da ne kazem da bi ih neko negdje i uslikao).

Ovom tvojom logikom se Semir Osmanagic, ciji si ljubitelj, ne treba baviti brdom u Visokom, jer je dipl. ekonomista, a iz hobija obilazi piramide po svijetu.
Naravno da ne treba... mislim moze obilaziti, ali neki publicitet i resurse moze dobiti samo u banana drzavi.
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#112 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by orinoco »

dobar osjecaj wrote:Joj sto ja volim dobro upucene price. Zamjenska zemljista vise nivoa jezera su uglavnom cemer od zemljista. Tanak sloj crvenice i stijene ispod. Posadis biljku pa je vuces i moljakas da raste cijelu sezonu koliko joj je dobro. To je jedan dio price o zemljistu. Drugi dio price je promjena klime koja je dosla s jezerom. Nebitne nijanse i odvratna vlaga zimi koja ulazi u sve pore i cini zivot oko jezera cisto carobnim.

Nemam problem s cinjenicom da se za napredak i prelazak iz necega sto se u datom trenutku smatra nazadnim u neki napredniji oblik drustva zrtvuje sve sto se mora zrtvovati. 1953. godine potopljen je dio istorije i identiteta moje porodice. Nasa stvar i tema za nase porodicne razgovore i osnova nekog drugacijeg identiteta manje sklonog vezivanju za komad zemlje, vinograd, vocnjak. Mocna struja je nuzda i potreba da se napreduje.

Recimo da su to bili tek primitivni seljaci navikli na svoj mali ograniceni svijet. Neko je morao preuzeti odgovornost da misli za njih i da im rasprsi iluzije da se svijet zavrsava tu na malom zelenom imanju i da je dovoljno raditi na svojoj zemlji i zivjeti od plodova svog rada. Sigurno je medju politicarima i inzinjerima koji su bili ukljuceni u citav proces planiranja i osmisljavanja cijelog projekta bilo mnostvo onih koji su rado dali svoju djedovinu i odrekli se dijela svog identiteta za opste dobro. A tek sto u tadasnjoj vlasti nije bilo nikoga ko nije imao sarenu ratnu proslost, ma isto kao kod nas danas.

Nije bitno ni sto se uprkos obecanjima pred potapanje zemljista govorilo o obezbjedjivanju infrastrukture, putnih komunikacija, elektrifikacije, ulicne rasvjete u tom kraju koji se potapa za opstu dobrobit i cija ce unistena imovina omoguciti proizvodnju struje...nije bitno ni sto su neka od tih obecanja ispunjenja tek u u zadnjih dvadesetak godina tek u drugom kontekstu. Dvadesetak godina nakon potapanja zemljista ne samo da su ljudi s druge strane jezera gacali po blatu i oslanjali se na camce u svim vremenskim uslovima da dodju do skole ili ljekara, nego ni ljudi na lijevoj obali koji su bili uz cestu nisu imali prava da koriste osnovnu infrastrukturu. I tada su se morali dugo boriti da dobiju dozvolu za autobusko stajaliste pa se desavalo da Centrotransov autobus trudnicu u visokom stadiju trudnoce usred mecave i hladnoce ostavi 5 km dalje od sela gdje zivi i kuda je prolazila magistrala jer drzava koja ih je rasporedila u brda vise jezera nije smatrala da zasluzuju da budu dio putnih komunikacija.

Ali uvijek se moze reci da je iskustvo gubitka identiteta, kvalitetnog zemljista, odsjecenost od putnih komunikacija i ljepota gacanja kroz blato koju su decenijama uzivali zitelji suncanih sela s druge strane jezera ucinila uslugu tim ljudima da postanu borbeni i da se vise trude da uspiju.

Vama koji nemate nikakvog dodira s tim prostorom i kojih se ne tice nista iz istorije tog prostora je naravno normalno da kad se danas za potrebe tranzicionog drustva gase radna mjesta, ponistavaju dekade tudjih zivota, osim ako vam nije zabavno kao osnova za prepirku forumskim perom, prebacite kanal ili odmahnete rukom i pomislite "nesto se mora zrtvovati, svaka promjena je teska". Tako i meni. Treba imati na umu opste dobr
o.
Moguće je shvatiti tvoju bol i emotivnu pripadnost potopljenom zemljištu, i to je sasvim prirodno, ljudski. I žao mi je što su povrijeđeni osjećaji stanovništva sela koja su potopljena i čiji su stanovnici iseljeni u druga područja. Nažalost, neko je dobio mnogo lošiju zamjenu, drugi je, pak, dobio bolju. Moraš shvatiti da je jednostavno nemoguće podjednako svima ugoditi, i da uvijek postoji loše i dobro.
Kod Jablaničkog jezera loše je uništenje kvalitetnog poljoprivrednog zemljišta, njegovom obradom preživljavalo je lokalno stanovništvo, povrće i voće prodavano po pijacama Sarajeva i Mostara omogućavalo je nabavku drugih industrijskih proizvoda, nekom školovanje, ili čak i kupovinu karte za odlazak na rad na Zapad. Loše je napuštanje rodnih sela, mnogi to smatraju gubitkom identiteta, skrnavljenja porodica i njihovih istorija, itd. i mnogi se nikad nisu pomirili s tim.
S druge strane, dobro je učinjeno cjelokupnom društvu, u koje svakako ubrajamo i te iseljene mještane potopljenih sela, dobro je učinjeno državi, u koju su se kleli svi, sigurno i tvoji preci i ostali iseljeni. I onda je bio, i danas je, interes društva ipak iznad interesa pojedinca, čak i iznad interesa manje grupe ljudi, npr. naseljenih na trasi auto-puta ili sličnih objekata od značaja za državu, slično kao što je potapanje neretvanskih sela bilo iznad interesa tih ljudi u selima.

Ti odlučii da li je emotivni interes, tvoj ili lokalnog stanovništva Jablaničkog jezera, prioritetniji od ekonomskog ili privrednog interesa cjelokupne zajednice ljudi Bosne i Hercegovine.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#113 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by insomnia78 »

Oj patetike. Ko da su napravili osmo svjeCko cudo. Da je nisu napravili tu napravili bi je nedje drugo
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#114 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by Truba »

neki su iseljeni u gradove gdje su dobili stanove
sto bi ionako dobili da su djecu poslali u grad da rade
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#115 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by hrasno38 »

insomnia78 wrote:Oj patetike. Ko da su napravili osmo svjeCko cudo. Da je nisu napravili tu napravili bi je nedje drugo
jebo te al si ti bistar decko .....pa nisu je mogli napraviti na Bjelasnici nego samo gdje se mogu povezati velika rijeka i mjesto za akumulaciju. Tad u to doba je bilo svjetsko cudo kako se gradila YUGA samo sto ti iz svoje nebulozne perspektive to ne mozes skontati ni u mislima. Vecina stanovnista je tada svim srcem radila za drzavu, za njeno obnavljanje.....moj pokojni otac je bio na dvije radne akcije i niko ga nije tjerao na to to je tada bilo jednostavno u trendu. Cure i momci koji su isli na akcije bili su cjenjeni u drustvu za razliku od jebivjetara koji su mislili samo na sebe....u stvari takvi su i u moj vrijeme dobijali zasluzenu maru. Poenta je da kome je god od postenog svijeta uzeta zemlja dobio je nedoknadu....naravno ne svi pravicnu....ali nikome ko to nije zasluzio zemlja nije oteta. I tada i danas kemece jedni te isti....oni sto lazu da im je bilo zabranjeno posjecivati vjerske objekte jer su u principu ponajvise u pitanju ljigavci koji bi jednom guzicom sjedili na dvije stolice. Vecina u danasnjoj SDA je bila zagrizena u komunizmu a danas pljuju po njemu.....e takvima je oduzimano jer su imali previse i davano onima koji nisu imali nista. Kakvi kurcevi begovi i klinci palci.
To jezero jeste odnjelo rodnu grudu i kvaliteno zemljiste, odnjelo je kvalitetne vinograde sto ovdje na forumu rijetko ko zna ali je donjelo napredak u mnogim drugim stvarima i civilizaciju u te krajeve. Nekada je recimo u tom istom Jablanickom bilo bruka jegulje koja je upravo nestala neplanskim ispustanjima jezera i naravno krivolovom pri niskom vodostaju. Smudj je ratna riba i nije ga bilo prije rata u jezerima rijeke Neretve i koliko sam ja cuo pricu negdje na pocetku rata se izvrnuo u jezero pun kamion mladji smudja i odatle je i krenulo sa tom ribom. Inace do tada saran, strugac, kljen....te poneki gonjevac i pastrmkica.
Od malih nogu i ljeti i zimi sam na tom jezeru pa makar cisto da prosetam i ja se ne sjecam manjeg vodostaja u Ostroscu gdje je inace velika dubina jezera kada je puno. Ne kazem jezero je bas kako neko napisa kada od EP kod koje je cep ali tolika voda je odavno prestala biti samo hidroakumulacija. Nije samo zivi svijet u vodi riba postoji citav lanac prehrane koji je sada prekinut na ogromnoj povrsini i trebat ce godine dok se to ponovo zaokruzi. Prica Jelene je cista teorija koja u principu kao i usvakoj skoli se u masi stvari kosi sa stvarnim stanjima na terenu i ja po tom pitanju ako cu nekome vjerovati to su prije svega mjestani, pa onda ribari pa tek onda mogu na red doci filozofi koji recimo to isto jezero posjete samo kad je neki problem. Pametna zemlja bi davno od njega napravila more i razvila turizam, napravila setnice oko jezera i porusila bespravne objekte koji su svojim gabaritima usli u jezero. Kada je jezero puno mora biti 7-10m praznog prostora oko njega po zakonu a to nemas nigdje.
Dakle to su cinjenice koje nekome mogu biti prihvatljive a nekome ne. Ovom kokosarima koji na sve moguce nacine gledaju da filozofiranjem opstruiraju Semira koji je doveo u BiH vise turista nego i jedna djelatnost pa tako slicnu pricu prenose i na ovu temu najbolje da se roknu jer su to drustveni paraziti od kojih niko nema pasolutno nikakvu korist!!!
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#116 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by hrasno38 »

Black swan wrote:neki su iseljeni u gradove gdje su dobili stanove
sto bi ionako dobili da su djecu poslali u grad da rade
i stanove u Konjicu i Jablanici i zemlju iznad jezera!!!
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#117 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by insomnia78 »

Glasaju l' za KP? Jebi ga benificije su to
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#118 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by hrasno38 »

insomnia78 wrote:Glasaju l' za KP? Jebi ga benificije su to
ja se evo svim silama trudim da nadjem u ovih tvojih par rijeci nesto smijesno ali jebaji ga nema pa nema.......jednostavno to je dar tj ono sto ti zaista nemas!!!
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#119 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by dobar osjecaj »

...
Last edited by dobar osjecaj on 17/07/2019 11:34, edited 1 time in total.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#120 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by Thorgerson »

Ovako u nekim situacijama tek vidis u kakvoj mi drzavi zivimo, tacnije s kim zivimo. Bitno je da je tv bagra izasla na teren, ufatila hrpicu kojekakvih seljaka kojima je pojeban biznis, tj. ilegalni biznis i krivolov. Bitno je da je svako na svoj fb zid nalijepio ovu pricu.

Pa ribe jesu potupe zivotinje, ali nisu toliko bas tupe da ne znaju ici tamo gdje ima vode pobogu. :-)

I jos kad rekose 2 miliona ribe da je uginulo, a nigdje nijedne fotografije uginule ribe, nicega. :-)
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#121 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by hrasno38 »

Thorgerson wrote:Ovako u nekim situacijama tek vidis u kakvoj mi drzavi zivimo, tacnije s kim zivimo. Bitno je da je tv bagra izasla na teren, ufatila hrpicu kojekakvih seljaka kojima je pojeban biznis, tj. ilegalni biznis i krivolov. Bitno je da je svako na svoj fb zid nalijepio ovu pricu.

Pa ribe jesu potupe zivotinje, ali nisu toliko bas tupe da ne znaju ici tamo gdje ima vode pobogu. :-)

I jos kad rekose 2 miliona ribe da je uginulo, a nigdje nijedne fotografije uginule ribe, nicega. :-)
To ko je napisao da je riba uginula je nevidjena glupost ali je bruka ribe preko brane zavrsila u Grabovici i na mjestima gdje je bilo koliko toliko vode i gdje se mogla cupati i rukama. Svake godine se sva jezera poribljavaju posolidno ali ispustanja brana do najnizeg nivo dovedu do pretakanja ribe iz jednog jezera u drugo. Kada je ispustena Grabovica u Salakovcu si mogao ribu skoro pa rukama hvatati a u Grabovici godinama i godinama niko nije sarana zakacio iako je prije toga vrvilo jezero sa saranom. Zato je to na neki nacim katastrofa prema ribljem fondu u ovom ogromnom jezeru. Nije to Boracko da ode sva riba i ti je posijes a ona je tu....ovo je jezero 30 i kusur kilometara veliko.
Sto se tice krivolova toga je uvijek bilo ali zadnjih godina je unistena bruka i bruka mreza i krivolov je smanjen na minimum. Ali sad se vracamo na pricu koju je isprico/la @dobar_osjecaj gdje su ljudi izgubili sa ovim jezerom svoja rodna ognjista, vinograde, odlicnu zemlju i dobili su oni zamjenu i to kvalitetniju nego sto su imali i ja jedino sto mogu da razumijem da onaj osjecaj kad si na svojoj djedovini i ocevini je jednostavno nezamjenjljiv. E pa i ti ljudi dolke oko jezera moraju od necega zivjeti. Recimo bruka Jablanicana je nekada radila u Granitu a taj isti Granit kad je dosao do ruku SDA unisten je do neprepoznatljivoti i veliki broj ljudi je ostao bez posla. I sta oni drugo da rade na velikom jezeru nego da love i izlovljavaju ribu i pokusavaju da zarade koju KM. To nije socijala to je stvarnost naseg drustva gdje su se izgubili svi osjecaji prema onima koji nemaju nista.
Jedina dobra stvar ovog ispustanja jezera je ta sto se jezero vjerovatno ocistilo od smeca koliko toliko, pa i od mulja u koji si mogao upasti do brade na pojedinim mjestima ali ono cime se ribe hrane po dnu jezera je sjebano do kraja.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#122 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by Thorgerson »

Da, ali kako mislis da je nekome unisteno nesto? Tipa posjed - nekretnina? Pa jezero ce vratiti? Vec se vrsi nova akumulacija. Jednostavno nije bilo vode ljudi, ne moze ni EP drzati vodu u jezeru, a da ostatak toka koji je iza hidrocentrale presusi? Pa zamisli tek onda kakva bi bila katastrofa.

Jezero ce se opet napuniti jbt pa to je najmanji problem. Uostalom ako je ikome u cilju da se jezero napuni, to je prije svega Elektroprivreda.

Sjecam se dobro da sam prije nekoliko godina isao prema Mostaru i gledam jbt nigdje jezera, sjebo se skroz bio. Eto koliko je to bilo u medijima objavljeno. I sta proslo nekoliko mjeseci jezero se napunilo. Otkud sad odjednom ovakva frka? Meni nista nije jasno.
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#123 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by hrasno38 »

Thorgerson wrote:Da, ali kako mislis da je nekome unisteno nesto? Tipa posjed - nekretnina? Pa jezero ce vratiti? Vec se vrsi nova akumulacija. Jednostavno nije bilo vode ljudi, ne moze ni EP drzati vodu u jezeru, a da ostatak toka koji je iza hidrocentrale presusi? Pa zamisli tek onda kakva bi bila katastrofa.

Jezero ce se opet napuniti jbt pa to je najmanji problem. Uostalom ako je ikome u cilju da se jezero napuni, to je prije svega Elektroprivreda.

Sjecam se dobro da sam prije nekoliko godina isao prema Mostaru i gledam jbt nigdje jezera, sjebo se skroz bio. Eto koliko je to bilo u medijima objavljeno. I sta proslo nekoliko mjeseci jezero se napunilo. Otkud sad odjednom ovakva frka? Meni nista nije jasno.
Ne naravno nije sporrno da je bila ogromna potrosnja struje radi velikih minusa i da je poprilicno susna zima ali nista vise i nista manje nego sto se moglo sretati zadnjih 50-tak godina. Dobro je neko napisao da smo zaboravili da je i te kako u BiH znalo biti ispod 20 stepeni u minusu. Ja ti opet ponavljam jezero nije bar koliko se ja sjecam nikada ovoliko ispusteno i sasvim sigurno je izgubljem ogroman riblji fond. Voda je ispustena izmedju ostalog da bi se podmirio i izvoz struje koju placamo kao dragi kamen. Kako ne mozes da shvatis da ovo jezero je davno prestalo biti samo jebena akumulacije vec nesto na cemu se bazira kompletan zivot stanovnistva koje zivi oko njega. EP nije prvi puta da pravi sranja sa jezerima i sa ispustanjima vode bez ikakvog plana tako da trebas biti upoznat detaljnije sa stvarima da bi mogao komentarisati. Jesu li poplavili pola Mostara sa plimnim valom nicim izazvanim jer nisu ravnomjerno ispustali vodu kada su bile obilne padavine nego kada se napunilo do krajnje granice grunuli su vodu i poplavili pola Mostara.
Nemoj mi spominjati firmu koja je najveci izvor mahinacija i lopovluka u citavoj BiH i najveca kasica prasica stranaka na vlasti.
I bas me zivo interesuje ko ce ljudima vratiti pare za godisnje ribarske dozvole koje kostaju 100 KM jer na Jablanickom ove godine tesko da ces sta ubosti osim zaba.
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#124 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by raoul duke »

Black swan wrote:nestalo jablanicko jezero???
Koji ce nam k... ? :lol:
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#125 Re: nestalo jablanicko jezero???

Post by karanana »

Hocemo johntra voltu kako hoda po pustari i slijeze ramenima.

Bice nafte za buduce generacije nakon ovog pomora ribe svako malo.
Post Reply