Nestaje li sarajevski akcenat?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
muha_sa
Posts: 128486
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#51 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by muha_sa »

Zejnep wrote:
muha_sa wrote:ENDE--neJma ga više :-) nestao
Nije :diva:
jeste Zejno-jakako da jeste :D samo ti to ne vidiš il ne želiš da vidiš :lol:

novi vakat Zejno--nova moda :D moda u hodanju :-) posmatraj hod ovih današnjih muškaraca, sve se nešto gega, raskoraceno hoda--jebeš one iz nekdašnjih kaubojskih filmova ala Dok Holidej i kompanija :lol: :lol: :lol:

nije to razlog da te ne ljubnem :D bujrum :kiss: :kiss:
User avatar
muha_sa
Posts: 128486
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#52 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by muha_sa »

Dozer wrote:Besmisleno je o ovome pričati s nekim ko ne zna o čemu se priča... :roll:

Sarajevski (iz)govor je bio kratak, odsječan, u večini slučajeva s mekim " ć " gdje treba i ne treba, i imao je specifičan sleng prepoznatljiv širom Juge.
Nikada se nije govorilo npr. "proooblem", "kooošta" i slična otezanja pojedinih samoglasnika u riječima.
Sleng je podrazumijevao razne englicizme, poput "fakat" (što su nakon rata usvojili u HR i danas tvrde da je to oduvijek njihov izraz, a prije rata nisu imali pojma šta znači :lol: ), a što je bila izvedenica od "fact" (stvarno, činjenica, zaista).

Nikada se riječi nisu akncetirale ovako kako se akcentiraju danas, pa da jedna riječ pri izgovoru zvuči kao da su dvije. Najbolji primjer je recimo "Izetbegović". Obratite pažnju kako ovo danas izgovaraju spikeri... Kao da se radi o Izetu Begoviću, a ne prezimenu Izetbegović. I ima još masa sličnih primjera.

Sljedeća stvar koja je bila svojstvena samo i jedino Sarajevu, jesete - šatrovački. Ovo danas što sarajlijice pokušavaju predstaviti kao šatrovački je sve, samo ne to. Ovo više liči na šatrovački šatrovačkog, i više je nego nerazumljiv, a nikako na onaj stari sarajevski šatrovački koji je u kombinaciji s raznim poštapalicama, tipa " ba ", " eki " i sl., davao onaj svugdje prepoznatljivi sarajevski akcenat i šmek.
:kiss: :kiss:

halali, moradoh :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#53 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Dozer »

lmo wrote:
klixoris wrote: sto ne izgovaram ć i č, đ i dž (sve mi je ć i đ, a š je izrazito "meko" :mrgreen: ). Valjda je sad moderno peciti se i koristiti izraze opCina, Historija, polaHko, inace si automatski nepismeni papak :mrgreen:
Ne bi vjerovao, ali to i jeste nepismenost. :cry: :D
Ni ti ne bi vjerovala, ali - to nije nepismenost. To je izgovor, a ne pisanje.
Pročitaj moj prethodni post i nađi gramatičke greške. A spadam u ove deficitarne...
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#54 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by klixoris »

lmo wrote:
klixoris wrote: sto ne izgovaram ć i č, đ i dž (sve mi je ć i đ, a š je izrazito "meko" :mrgreen: ). Valjda je sad moderno peciti se i koristiti izraze opCina, Historija, polaHko, inace si automatski nepismeni papak :mrgreen:
Ne bi vjerovao, ali to i jeste nepismenost. :cry: :D
Nepismenost je kada ta slova ne razlikujes kod pisanja... Kako ih izgovaras je skroz druga stvar. Hoces li i za Krajisnike reci da su nepismeni zato sto imaju jako specifican akcent ? Ili da ja za tebe (hercegovku) kazem da si nepismena zato sto izgovaras "maaaaajke mi" :-)
A ovi drugi, poslijeratni izrazi gdje se u rijeci ubacuju slova H gdje god stignes i kombinuje sa HR rijecima, mene tako nisu ucili u skoli u kojoj sam postao i pionir :)
Last edited by klixoris on 18/05/2018 11:57, edited 1 time in total.
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#55 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by lmo »

Dozer wrote:
lmo wrote:
klixoris wrote: sto ne izgovaram ć i č, đ i dž (sve mi je ć i đ, a š je izrazito "meko" :mrgreen: ). Valjda je sad moderno peciti se i koristiti izraze opCina, Historija, polaHko, inace si automatski nepismeni papak :mrgreen:
Ne bi vjerovao, ali to i jeste nepismenost. :cry: :D
Ni ti ne bi vjerovala, ali - to nije nepismenost. To je izgovor, a ne pisanje.
Pročitaj moj prethodni post i nađi gramatičke greške. A spadam u ove deficitarne...
oh. pardoniram. to nije ispravan (pravo)govor.
Last edited by lmo on 18/05/2018 12:03, edited 1 time in total.
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#56 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by klixoris »

lmo wrote:
oh. pardoniram. to nije ispravan pravogovor.
Ona smo svi "nepravogovorni", jer svaka regija ima izgovor koji je za nju specifican
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#57 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by julisiz es grant »

Dozer wrote:Ne lici jer ne izgleda isto. Danas nema drveca lijevo i desno, nema ni one zgrade lijevo (sad je tu US ambasada).
Zar nije ovo krajnje lijevo (ispred Avazovog tornja) na ovoj slici ta zgrada?

Image
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#58 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by lmo »

klixoris wrote:
Nepismenost je kada ta slova ne razlikujes kod pisanja... Kako ih izgovaras je skroz druga stvar. Hoces li i za Krajisnike reci da su nepismeni zato sto imaju jako specifican akcent ? Ili da ja za tebe (hercegovku) kazem da si nepismena zato sto izgovaras "maaaaajke mi" :-)
A ovi drugi, poslijeratni izrazi gdje se u rijeci ubacuju slova H gdje god stignes i kombinuje sa HR rijecima, mene tako nisu ucili u skoli u kojoj sam postao i pionir :)
ne izgovaram maaajke mi. :oops:
a de, nije to ispravno, nije po standardu, ortografija i ortoepija (pravopis i pravogovor) imaju svoja pravila. kada se ne poštuju onda pišeš i govoriš nepravilno. i nema se šta tu raspravljati.
a u našem jeziku postoje samo 4 akcenta, zašto nam je teško naučiti pravilno akcentovati?
User avatar
Haris033
Posts: 3829
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#59 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Haris033 »

julisiz es grant wrote:
Dozer wrote:Ne lici jer ne izgleda isto. Danas nema drveca lijevo i desno, nema ni one zgrade lijevo (sad je tu US ambasada).
Zar nije ovo krajnje lijevo (ispred Avazovog tornja) na ovoj slici ta zgrada?

Image
Druže iz provincije, da konačno riješimo tu misteriju. Da, to je ista ta zgrada, ali uslikana sa druge strane. Pethodna slika je uslikana prije olimpijade kada je ulicom Franca Rahara prolazio tramvaj. Skontao? :-D
Last edited by Haris033 on 18/05/2018 12:25, edited 1 time in total.
User avatar
muha_sa
Posts: 128486
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#60 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by muha_sa »

Haris033 wrote:
julisiz es grant wrote:
Dozer wrote:Ne lici jer ne izgleda isto. Danas nema drveca lijevo i desno, nema ni one zgrade lijevo (sad je tu US ambasada).
Zar nije ovo krajnje lijevo (ispred Avazovog tornja) na ovoj slici ta zgrada?

Image
Da to je ista ta zgrada ali uslikana sa druge strane. Pethodna slika je uslikana prije olimpijade kada je ulicom Franca Rahara prolazio tramvaj.
i kad je bulevar bilo glavno radno mjesto šibicara :D
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#61 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Zejnep »

klixoris wrote:Ja pricam sarajevskim akcentom, ponosim se na njega i nikada necu drugacije pricati :mrgreen:
Ali moram priznati da se sve vise susrecem sa situacijama gdje me ljudi, u mom rodjenom gradu, gledaju ko papka nepismenog kada cuju moj tipicni sarajevski akcenat, sto kod izgovora ne razlikujem ć i č, đ i dž (sve mi je ć i đ, a š je izrazito "meko" :mrgreen: ). Valjda je sad moderno peciti se i koristiti izraze opCina, Historija, polaHko, prOOOOOOblem, inace si automatski nepismeni papak :mrgreen:

Mensečini da i ja govorim tipičnim sarajevskim bistričko/alpašinskim akcentom ali sam oduvjek razlikovala č i ć. Mislim da samo strare nene po mahalama to nisu znale :mrgreen:
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#62 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by klixoris »

Zejnep wrote:
klixoris wrote:Ja pricam sarajevskim akcentom, ponosim se na njega i nikada necu drugacije pricati :mrgreen:
Ali moram priznati da se sve vise susrecem sa situacijama gdje me ljudi, u mom rodjenom gradu, gledaju ko papka nepismenog kada cuju moj tipicni sarajevski akcenat, sto kod izgovora ne razlikujem ć i č, đ i dž (sve mi je ć i đ, a š je izrazito "meko" :mrgreen: ). Valjda je sad moderno peciti se i koristiti izraze opCina, Historija, polaHko, prOOOOOOblem, inace si automatski nepismeni papak :mrgreen:

Mensečini da i ja govorim tipičnim sarajevskim bistričko/alpašinskim akcentom ali sam oduvjek razlikovala č i ć. Mislim da samo strare nene po mahalama to nisu znale :mrgreen:
Ocito da ne pricas jer si u jednu rijec zajedno stavila Bistrik i A. Polje :mrgreen: . Tako ozbiljne greske pravi sarajlija ne pravi :mrgreen:
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#63 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Dozer »

A da ne pričamo o izrazima koje smo smislili u ratu i s kojima smo podjebavali sarajlijice...
Npr. " zbo ". Ovo smo prvi put čuli u ratu, od ljudi iz IB, i najčešće kada su pricali o prijeratnim dogodovštinama u kojima su spominjali "zboden" "zbadanje", "zboli". U početku nismo skontali šta uopšte govore, a onda skontamo da pričaju o tome kako je neko negdje bio izboden nožem :lol:

I onda je nastala zajebancija "zbodi ga!"

A danas... U Avazu uredno ispadne naslov "Zboli ga nožem", "Zboden u svojoj bašti", i sl. :roll:
Naša ratna zajebancija je danas postala - gramatičko pravilo. Da bog sačuva...

Ili, razni pokušaji šatrovačkog, pa lik kaže "loefa žala". Ja ovako u njega - ha!? :shock:
Kaje, pa ... "k'o fol laže" :lol:
Haris033 wrote:Da to je ista ta zgrada ali uslikana sa druge strane. Pethodna slika je uslikana prije olimpijade kada je ulicom Franca Rahara prolazio tramvaj.
Franca Lehara, valjda :)
Da, to je taj ugao. Kasnije je tramvaj prebačen gdje je i danas.
User avatar
basicm
Posts: 10406
Joined: 16/01/2012 21:38

#64 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by basicm »

lmo wrote:
klixoris wrote: sto ne izgovaram ć i č, đ i dž (sve mi je ć i đ, a š je izrazito "meko" :mrgreen: ). Valjda je sad moderno peciti se i koristiti izraze opCina, Historija, polaHko, inace si automatski nepismeni papak :mrgreen:
Ne bi vjerovao, ali to i jeste nepismenost. :cry: :D
Zao im sto su evoluirali. Praviti gresku i ponositi se time je izgubljen slucaj.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#65 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Zejnep »

klixoris wrote:
Zejnep wrote:
klixoris wrote:Ja pricam sarajevskim akcentom, ponosim se na njega i nikada necu drugacije pricati :mrgreen:
Ali moram priznati da se sve vise susrecem sa situacijama gdje me ljudi, u mom rodjenom gradu, gledaju ko papka nepismenog kada cuju moj tipicni sarajevski akcenat, sto kod izgovora ne razlikujem ć i č, đ i dž (sve mi je ć i đ, a š je izrazito "meko" :mrgreen: ). Valjda je sad moderno peciti se i koristiti izraze opCina, Historija, polaHko, prOOOOOOblem, inace si automatski nepismeni papak :mrgreen:

Mensečini da i ja govorim tipičnim sarajevskim bistričko/alpašinskim akcentom ali sam oduvjek razlikovala č i ć. Mislim da samo strare nene po mahalama to nisu znale :mrgreen:
Ocito da ne pricas jer si u jednu rijec zajedno stavila Bistrik i A. Polje :mrgreen: . Tako ozbiljne greske pravi sarajlija ne pravi :mrgreen:
haj šuti :mrgreen: to mi je etnologija ba :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#66 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Dozer »

lmo wrote: ne izgovaram maaajke mi. :oops:
a de, nije to ispravno, nije po standardu, ortografija i ortoepija (pravopis i pravogovor) imaju svoja pravila. kada se ne poštuju onda pišeš i govoriš nepravilno. i nema se šta tu raspravljati.
a u našem jeziku postoje samo 4 akcenta, zašto nam je teško naučiti pravilno akcentovati?
To već moraš pitati ove novokomponovane jezičke eksperte...
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#67 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Dope_Man »

klixoris wrote:Ja pricam sarajevskim akcentom, ponosim se na njega i nikada necu drugacije pricati :mrgreen:
Ali moram priznati da se sve vise susrecem sa situacijama gdje me ljudi, u mom rodjenom gradu, gledaju ko papka nepismenog kada cuju moj tipicni sarajevski akcenat, sto kod izgovora ne razlikujem ć i č, đ i dž (sve mi je ć i đ, a š je izrazito "meko" :mrgreen: ).
Ovaj dio je karakteristican za komplet istocnu Bosnu... istu onu koja se ovdje krivi za propast silnog, nenadhebivog sarajevskog smekerskog govora :lol:
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#68 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by julisiz es grant »

Kad već o akcentima pričamo, šta ćemo sa sarajevskim (i svuda osim u istočnoj Bosni) izgovaranjem prezimena poput Begović, Spahović....dakle, mislim na Beeegović, Spaaahović?
dimnjacar
Posts: 138
Joined: 30/11/2016 15:34

#69 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by dimnjacar »

Haris033 wrote:Što se ložiš, FikrOooo?! :lol:
julisiz es grant wrote:
blecak wrote:
između Nove željezničke stanice i stanice Muzej

Image
Kako se ova zgrada našla na strani Maršalke :?

Očito je do mene, ali kako god skontam nešto mi se ne uklapa.
Očito je do tebe i Co :-D
Bulevar Borisa Kidriča 8-)
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#70 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Dozer »

To je ulica koja sada prolazi izmedju Alte i Holidaya. Danas se zove Franca Lehara.
User avatar
Queen_of_hearts
Posts: 714
Joined: 17/02/2013 23:05

#71 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Queen_of_hearts »

Mislim da je sudeći po odgovorima na temi, jako teško definisati šta je to zapravo sarajevski akcenat. Ja akcentom nikad nisam smatrala ubacivanje poštapalice "ba", šatrovački govor i sl. to je nešto drugo.
Što se tiče slova č i ć, ja sam stekla dojam da se to zapravo odnosilo samo na uži dio čaršije, jer su upravo stare nane tako govorile (uključujući i moju), sve im je išlo na ć. Nisam to primijetila kod ljudi iz ostalih dijelova Sarajeva. U mojoj kući se izrazito razlikovalo č, ć, dž, đ....nema govora da je bilo ko govorio (osim nane ponekad) na taj način, a svi smo rođeni u ovog gradu. S druge strane, opet se nepogrešivo znalo da sam iz Sarajeva, kada odem negdje i progovorim.

A sada nestaje li taj akcenat, naravno da nestaje, nestaju čitavi jezici na ovoj planeti svaki dan, a da neki akcenat ne nestane ili da se promijen. Vrijeme nosi svoje, suluda su ta žaljenja.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#72 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by cyprus »

julisiz es grant wrote:Kad već o akcentima pričamo, šta ćemo sa sarajevskim (i svuda osim u istočnoj Bosni) izgovaranjem prezimena poput Begović, Spahović....dakle, mislim na Beeegović, Spaaahović?
Zar se može drugačije izgovarati? :mrgreen:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#73 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by insomnia78 »

Šatrovački postoji i u Francuskom
Pst, odaću vam tajnu. Znate npr onog belgijskog pjevača
Image
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#74 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Zejnep »

Čuj stromae :mrgreen:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#75 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by insomnia78 »

Jel ti ikad palo na pamet da je to u stvari satrovacki?
Post Reply