Nestaje li sarajevski akcenat?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#476 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by zateznistub »

:-)
User avatar
medvjed23
Posts: 26809
Joined: 16/07/2010 13:49

#477 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by medvjed23 »

mah, sarajevo je stjecište različitih kultura.. malo hercegovine, malo krajine, malo više foče.. ono što neko doživljava kao autentično sarajevsko vjerovatno se nekad, odnekud dovuklo..
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#478 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Mišo_Kovač »

Sarajevo je postojalo prije komunista. Sarajevo je postojalo prije austrijske okupacije. Sarajevo je također postojalo prije nego su ga Turci srušili i sagradili ponovo. Itakodalje itakošire. Gdje tačno povlačite crtu ko je pravi sarajlija, a ko ne? :-) :-)
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72779
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#479 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Velkoski »

ja dijelim ljude na čobane i na one koje tolerišem :mrgreen:
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#480 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Hakiz »

Mišo_Kovač wrote:Sarajevo je postojalo prije komunista. Sarajevo je postojalo prije austrijske okupacije. Sarajevo je također postojalo prije nego su ga Turci srušili i sagradili ponovo. Itakodalje itakošire. Gdje tačno povlačite crtu ko je pravi sarajlija, a ko ne? :-) :-)
To se dokazuje odnosom prema gradu, ne rođenjem, a pogotovo ne boravkom u njemu.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#481 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by bitanga_sa_otesa »

Hakiz wrote: To se dokazuje odnosom prema gradu, ne rođenjem, a pogotovo ne boravkom u njemu.
bravo majstore :thumbup:
last mohicans
Posts: 11976
Joined: 09/08/2012 23:19

#482 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by last mohicans »

Usraste baš normalnu temu, jbt. Hajmo DNK i krvna zrnca vagati. Ko je čistokrvni Sarajlija, a ko ne. Je li bitno, na kraju krajeva? Ljudi čine jedan grad, ne čini to grad sa svojim zidinama i građivinama, ljudi mu daju šmek, grad bi bio mrtav, kao što je u ratu bio na izdisaju, da nema ljudi. Može se biti ko zna koja generacija izvornih Sarajlija, a ostati pri tome papak sa malograđanštvinom u sebi, mada je to vrlo rijetko moguće. Struktura stanovništva je totalno izmijenjena i tu su apsolutno u pravu svi oni koji kažu da to više nije isti grad od prije rata. Zidine, stare i nove, jesu dio istog grada, ali nisu ljudi, pa tako i je i sarajevski akcenat doživio određene promjene što je prirodan tok. Jezik kao jezik je podložan tome, a sad što ga sve manje ima, tog sarajevskog akcenta, je priča sama za sebe. Kad već spominjemo Bregu i Čolu.. Ja kada čujem nih dvojicu sam zadovoljan što su zadržali taj šmek koji imaju i nisu se nagonili da taj akcent koji su stekli u ovoj sarajevskoj dolini izmijene, okrenu na beogradski ili ti ekavicu, ne daj Bože, a mogli su. Čola je dugo u BG, imao je preduslove i priliku za to, Brega je više nomad i dosta je boravio u Parizu. Šta je bitno, po meni, da građani, u pravom smislu riječi, prevladaju malograđane, došlje, koje ne možeš tako lako prebrisati, tu su. Ali ih na neki način treba primorati da se integrišu u društvo i zajednicu, da se ostave malograđanskih manira. Ali to je zahtjevan proces koji bi trebao da kreće od vrtića, škola i univerziteta, društva u cjelini, a porodice na prvom mjestu.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#483 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Hakiz »

last mohicans wrote:... Ali ih na neki način treba primorati da se integrišu u društvo i zajednicu, da se ostave malograđanskih manira. Ali to je zahtjevan proces koji bi trebao da kreće od vrtića, škola i univerziteta, društva u cjelini, a porodice na prvom mjestu.
Ne može od porodice na prvom mjestu.

Naime, ako sam ja sa ženom mi u mene šljego odnekud ili mi porodica živi ovdje toliko da pamti osnivanje grada, i Savfet-bega mi predak neki ninao dok je bio beba, ali imam manire koji ne priliče gradu, ne mogu ni svog potomka naučiti gradskim manirima. U tom slučaju ne da porodica ne može ništa, nego potomka treba izuzeti iz porodice i naučiti ga gradskim manirima uprkos porodici iz koje dolazi.
last mohicans
Posts: 11976
Joined: 09/08/2012 23:19

#484 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by last mohicans »

Hakiz wrote:
last mohicans wrote:... Ali ih na neki način treba primorati da se integrišu u društvo i zajednicu, da se ostave malograđanskih manira. Ali to je zahtjevan proces koji bi trebao da kreće od vrtića, škola i univerziteta, društva u cjelini, a porodice na prvom mjestu.
Ne može od porodice na prvom mjestu.

Naime, ako sam ja sa ženom mi u mene šljego odnekud ili mi porodica živi ovdje toliko da pamti osnivanje grada, i Savfet-bega mi predak neki ninao dok je bio beba, ali imam manire koji ne priliče gradu, ne mogu ni svog potomka naučiti gradskim manirima. U tom slučaju ne da porodica ne može ništa, nego potomka treba izuzeti iz porodice i naučiti ga gradskim manirima uprkos porodici iz koje dolazi.
Zavisi u kakvu sredinu dođe. Ako dođe u urbanu sredinu gdje su oko nje porodice s kakvim takvim gradskim manirima, trebala bi i ta porodica poprimiti neke manire urbanog življenja, ali rijedak je to slučaj. Neko će zadržati taj svoj prigradski šmek da živi na sred Čaršije, a neko će ga korigovati. To je tako. Jutros na Hayatu gledam gost programa direktor Kompanije Hećo Company koja je vrlo uspješna firma u BiHa. Čuo sam za da je direktor taj neki Suad, nikad čovjeka ni slušao, ni gledao. Čistim sandačkim akcentom govori i ne odriče ga se. Ništa protiv, njegov izbor i apsolutno pravo. Ne znam koliko godina obitava i živi u Sarajevu. Ali eto nako, zaparalo mi je malo uši.
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#485 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Bascarsija1 »

Da vam pravo kazem. Mi govorimo zivim jezikom. Mijenja se.

Mozda je taj Sarajevski akcenat koji mi znamo parao uho nekim Sarajevskim starosijediocima 1946 pa nadalje.

Ja licno mislim da ono sto vecina smatra Sarajevskim akcentom nije Sarajevski akcenat.

Puno pozdrava
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#486 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by alphonse kauders »

da parafraziramo Ramba Amadeusa - možda ti je i čukunčukun dedo (i sve generacije iza njega) rođen u Sarajevu, ali kakve fajde od toga kada je Sarajevo u to doba bilo obična kasaba i vukoje.bina... :D

Hebote, to nikad nisam kontao - nakav predak mu bio beg/aga (dakle rođenjem privilegovana kasta), priča o njemu k'o da je dao neprolazan doprinos za napredak čovječanstva..

Kao i svaki veći grad - svačiji preci su odnekle došli, svašta se tu izmiješalo, ali ako me neko pita koji je sarajevski naglasak,u njega spadaju i ovo što pričaju Brane i Vedran i ono što frfljaju i gutaju čaršijaneri i onaj klošarluk sa al'pašina (iako mi potonja dva idu na k...c, i izbjegavam ljude koji tako pričaju).
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#487 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by zateznistub »

alphonse kauders wrote:da parafraziramo Ramba Amadeusa - možda ti je i čukunčukun dedo (i sve generacije iza njega) rođen u Sarajevu, ali kakve fajde od toga kada je Sarajevo u to doba bilo obična kasaba i vukoje.bina... :D

Hebote, to nikad nisam kontao - nakav predak mu bio beg/aga (dakle rođenjem privilegovana kasta), priča o njemu k'o da je dao neprolazan doprinos za napredak čovječanstva..

Kao i svaki veći grad - svačiji preci su odnekle došli, svašta se tu izmiješalo, ali ako me neko pita koji je sarajevski naglasak,u njega spadaju i ovo što pričaju Brane i Vedran i ono što frfljaju i gutaju čaršijaneri i onaj klošarluk sa al'pašina (iako mi potonja dva idu na k...c, i izbjegavam ljude koji tako pričaju).
Poprilično mi ide na nerve busanje činjenicom da je neko rođen u Sarajevu, ali mi mnogo više jede jetru činjenica da se traži/nađe prilika da se uvijek makar malo pljucne na Sarajevo makar činjenicom da je eto nekad bila vukojebina i kadaba. Ako jeste, a jeste, šta su onda bile ostale današnje kasabe i selendre u ta davna doba?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40709
Joined: 29/06/2011 23:39

#488 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by dječak sa šibicama »

Ako ima i 1000 stanovnika Sarajeva ciji su i pradedo/pradjed i pranana/prabaka rodjeni u Sarajevu, sjecite me na pola.

Ma 100.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#489 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Hakiz »

zateznistub wrote:
alphonse kauders wrote:da parafraziramo Ramba Amadeusa - možda ti je i čukunčukun dedo (i sve generacije iza njega) rođen u Sarajevu, ali kakve fajde od toga kada je Sarajevo u to doba bilo obična kasaba i vukoje.bina... :D

Hebote, to nikad nisam kontao - nakav predak mu bio beg/aga (dakle rođenjem privilegovana kasta), priča o njemu k'o da je dao neprolazan doprinos za napredak čovječanstva..

Kao i svaki veći grad - svačiji preci su odnekle došli, svašta se tu izmiješalo, ali ako me neko pita koji je sarajevski naglasak,u njega spadaju i ovo što pričaju Brane i Vedran i ono što frfljaju i gutaju čaršijaneri i onaj klošarluk sa al'pašina (iako mi potonja dva idu na k...c, i izbjegavam ljude koji tako pričaju).
Poprilično mi ide na nerve busanje činjenicom da je neko rođen u Sarajevu, ali mi mnogo više jede jetru činjenica da se traži/nađe prilika da se uvijek makar malo pljucne na Sarajevo makar činjenicom da je eto nekad bila vukojebina i kadaba. Ako jeste, a jeste, šta su onda bile ostale današnje kasabe i selendre u ta davna doba?
Kako koja. Sarajevo prije Turaka nije ni postojalo, naredbu o osnivanju grada je Isa-beg Ishaković izdao 1462. Recimo, Travnik je u srednjem vijeku bio sjedište domaćih vladara nad ovim područjima, pa i neko vrijeme nakon dolaska Turaka je bio najvažniji grad.
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#490 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by AstorH »

Meni iskreno iako sam rodjen u Bosni taj akcenat uopce ne zvuci lijepo.
Vise nekako sabanski. Osim u humoru.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#491 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by uglavnomja »

dječak sa šibicama wrote:Ako ima i 1000 stanovnika Sarajeva ciji su i pradedo/pradjed i pranana/prabaka rodjeni u Sarajevu, sjecite me na pola.

Ma 100.

e hebatga :-)

ima naroda, ima :D
ako su neka prezimena i izumrla - nisu ljudi
a nadje se jos i prezimena
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#492 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by sheilak »

Meni je definitivno glzpa ta prica pradedo mi rodjen tu i sl
Evo s vratnika oni klosari moze im i cukundjed tu rodjen biti on je klosar ne samo sto se tice jezika naglaska akcenta nazovite kako hocete nego i ponasanje i ostalo
Znam bruku raje koja je doselila ovdje i vece su "sarajlije" nego oni rodjeni ovdje
Kakva meni korist sto mi je pradedo drzao citave bjelave ako sam kreten dudlaona stil torbica i sl (r)
User avatar
Edin H.
Posts: 46992
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#493 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Edin H. »

sheilak wrote: Znam bruku raje koja je doselila ovdje i vece su "sarajlije" nego oni rodjeni ovdje
Koja blasfemija :shock:
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#494 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by sheilak »

Edin H. wrote:
sheilak wrote: Znam bruku raje koja je doselila ovdje i vece su "sarajlije" nego oni rodjeni ovdje
Koja blasfemija :shock:
Ne nego cista cinjenica (r)
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#495 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by zateznistub »

sheilak wrote:
Edin H. wrote:
sheilak wrote: Znam bruku raje koja je doselila ovdje i vece su "sarajlije" nego oni rodjeni ovdje
Koja blasfemija :shock:
Ne nego cista cinjenica (r)
U pravu si ti 100%
Zato nam grad nikad nije bio čišći i uredniji...
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#496 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Hakiz »

zateznistub wrote:
sheilak wrote:
Edin H. wrote: Koja blasfemija :shock:
Ne nego cista cinjenica (r)
U pravu si ti 100%
Zato nam grad nikad nije bio čišći i uredniji...
Hajde, nije da nije bilo opušaka po stanicama, plastičih kesa i boca po parkovima itd i 1960-ih, i 70-ih i 80-ih. Usput, ne vidjeh nikoga, ali baš nikada nikoga u Sarajevu da nosi pribor, pa kada izvede cuku u šetnju i cuko obavi svoje, da iza cuke pokupi. A nije da samo došlje i papci imaju pse.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#497 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by bitanga_sa_otesa »

Hakiz wrote: kada izvede cuku u šetnju i cuko obavi svoje, da iza cuke pokupi.
ima.ima,ne gledas dobro,znam ih 5 najmanje, sto nosaju kesice i skupljaju...
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#498 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Hakiz »

Super onda, izvinjavam se. Ja ih ne vidjeh, ali ako ih ima, drago mi je da griješim.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#499 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by beni-bu-man »

medvjed23 wrote:mah, sarajevo je stjecište različitih kultura.. malo hercegovine, malo krajine, malo više foče.. ono što neko doživljava kao autentično sarajevsko vjerovatno se nekad, odnekud dovuklo..
Sandzak si zaboravio
Post Reply