Nestaje li sarajevski akcenat?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8578
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#351 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Pitar sa Kariba »

I ja sam kontao da nije kakav mikro lokalizam, cuj cigla. :-)

Kod nas (na Al`fakovcu, na Alifakovac nam se dize kosa na glavi :D ) se uvijek govorilo grEblje za groblje, Mijacka za Miljacku, Baaabica basta....
Dok recimo ovi sa Vratnika su uvijek govorili "u nas, u mene" umjesto kod nas, kod mene. Valjda im sunce udarilo u glavu. :D

i odi :lol:
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#352 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by zateznistub »

Kad se trebaš naći s nekim "kod dva žiranta", gdje je to?
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#353 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Zejnep »

zateznistub wrote:Kad se trebaš naći s nekim "kod dva žiranta", gdje je to?

Čeka? :hm:
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#354 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by zateznistub »

Zejnep wrote:
zateznistub wrote:Kad se trebaš naći s nekim "kod dva žiranta", gdje je to?

Čeka? :hm:
:thumbup:
Hakiz
Posts: 40421
Joined: 30/07/2015 20:01

#355 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Hakiz »

Zejnep wrote:
...trudnički žargon :lol: :mrgreen:
Misliš trudnjački.

Ja kada čujem trudnjača, hoće mi nešto biti.
Hakiz
Posts: 40421
Joined: 30/07/2015 20:01

#356 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Hakiz »

zateznistub wrote:
Zejnep wrote:
zateznistub wrote:Kad se trebaš naći s nekim "kod dva žiranta", gdje je to?

Čeka? :hm:
:thumbup:
Žikši.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#357 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Zejnep »

Hakiz wrote:
Zejnep wrote:
...trudnički žargon :lol: :mrgreen:
Misliš trudnjački.

Ja kada čujem trudnjača, hoće mi nešto biti.
a to se odnedavno počelo govoriti :mrgreen:
User avatar
Kaligrafija
Posts: 3883
Joined: 24/12/2010 11:37
Location: Lociranje u tijeku...

#358 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Kaligrafija »

muha_sa wrote:
insomnia78 wrote:A jbt led ko da nidje drugo niko ne zivi :lol:
jes to ljubomoran :? :lol:
Prati me Fransoa sa teme na temu, mislim da me googla stalno...! :lol: :lol: Jos malo pa ce morati platiti porez, al u Francuskoj ko freelancer, zaposlen u BiH na forumu...! :D
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#359 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by sheilak »

zateznistub wrote:Kad se trebaš naći s nekim "kod dva žiranta", gdje je to?
Pa to bas nema povezanosti sa sarajevskim akcentom i sl jer je zirant relativno nova pojava (r)
User avatar
Quaresma
Posts: 6692
Joined: 19/07/2010 16:37

#360 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Quaresma »

Kaligrafija wrote:
Gdje si ti lutko moja...!? Ljepoto, kakav si mi ili kakva si...!?? ( moze i za zensko i musko ) Ma zivno (zvrkno nekad davno) bi te ja, ali fontele mi ne dira vec dva dana...laze :lol: sarajevsko sarajevski...

Okano s'a mai...!?''.sidje pasica ili sicapa, ko diro...!?...jes ga izdira ko levata...sinoc ga zalomili, bile neke bumbatre...sarajevsko sanerski

Eto par primjera, nekih kao razlika, ali koje smo svi nekad upotrebljavali u zivotu...nekad je zavisilo i od drustva u kojem si trenutno, ako je malo kulturnije, tako i ti, ako je malo slobodnije isto..ako su fine djevojke i ako nisu...bilo je i onih sto uvijek isto, e ti te uvijek izofiraju negdje... ja bih jos dodao dvije kategorije ovde, sarajevsko mahalski i sarajevsko haustorski... :lol:

Ja sam imao srecu, pa sam kroz zivot se druzio i sa mahalcima i haustorcadima...Znao sam raju sa Bjelava, Kosevskog, Vrbanjuse, Bistrika, Vratnika, Skenderije vatrogasnog, Logavine, Alpasina, Cvile, Malte, Hrasnog, Dobrinje, Vojnickog, Mojmila, Grbavice, Hrida, Paja, Sedrenika, Kovaca...haj da ne nabrajam vise, stvarno sam znao puno raje iz svih dijelova grada i druzio se, sto izlasci, sto kucni derneci i mogu slobodno reci, da vise provala i zajebancija nisam nigdje cuo kao od raje Logavina, Vrbanjusa i taj dio i od raje sa Alipasina, kakvih je tu pozitivnih ludaka zivilo, a i ludaka u pravom smislu rijeci, malo je reci...Iza svakog derneka je bila neka provala, iza svake frke je bila neka provala, komicna situacija...sutra sjedes na kafu i upisas se od sege, i tako deset dana, a aktera dogadjaja hebu do iznemoglosti, u smislu haj ti sad ljudima objasni, kako si ti ono napravio, nesto...i jos po tome dobije i nadimak...obicno campa, burek, dalabu, kragna, sulc, maneken, sintor, coro, buljo, ako si imo srece zavodnik, kurvar stari, kurvis (moze biti i podrugljivo, izradila ga treba)...a na kraju svi se campaju... svi campe... :lol: :lol:

I poruka raji iz drugih gradova, nemojte imitirat nas akcenat, kao da nam docarate kako mi to pricamo i zvucimo vama ili iz zajebancije, uz najbolji pokusaj nama to zvuci debilno i para usi...mozda mi tako i pricamo, mozda i ne, ali kad neko to nama sa strane imitira, zvuci nam toliko usiljeno i glupo da ja odmah dobijem nagon da ga spucam..a drug mi (neko), pa se jedva suzdrzim, nasmijem i presutim...ako dodjete u Sa, samo budite normalni, pricajte kako i pricate, nema problema, samo nemojte biti bucni u kafani, ako niste iz te mahale i ako je to kafana lokalaca, da nebi dobili mare...a u gradskim svakako normalnim tonom, cisto radi kulture...Ako je dernek mozes i na luster, al ako ti gazda dopusti, a dopustice ti samo ako je i on pjan...! :-D

kontam nisam ti ja lutka :lol:

:thumbup:


sto kazes vjerovatno zavisi s kim se druzis, a opet i do okoline, ja dok sam u sarajevu ono ´jarane´ samo od sebe ide, a kad sam u krajini, ne mos sklopit rečenicu bez ´sine´ :mrgreen:
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#361 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by zateznistub »

sheilak wrote:
zateznistub wrote:Kad se trebaš naći s nekim "kod dva žiranta", gdje je to?
Pa to bas nema povezanosti sa sarajevskim akcentom i sl jer je zirant relativno nova pojava (r)
Kod dva žiranta nije pojam nego toponim...pametnice
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#362 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by sheilak »

zateznistub wrote:
sheilak wrote:
zateznistub wrote:Kad se trebaš naći s nekim "kod dva žiranta", gdje je to?
Pa to bas nema povezanosti sa sarajevskim akcentom i sl jer je zirant relativno nova pojava (r)
Kod dva žiranta nije pojam nego toponim...pametnice
Sta god da je nema bas veze temom posebno ne sa sarajevskim akcentom o kojem se prica a to je najcesce period 1980-ih (r)
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#363 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by zateznistub »

sheilak wrote: Sta god da je nema bas veze temom posebno ne sa sarajevskim akcentom o kojem se prica a to je najcesce period 1980-ih (r)
'80. Veliš? Znači govor '60. '70. nije postojao?
Bra'o ..
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#364 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by sheilak »

zateznistub wrote:
sheilak wrote: Sta god da je nema bas veze temom posebno ne sa sarajevskim akcentom o kojem se prica a to je najcesce period 1980-ih (r)
'80. Veliš? Znači govor '60. '70. nije postojao?
Bra'o ..
Ajde procitaj fino sta pise prije citiranja (r)
Hakiz
Posts: 40421
Joined: 30/07/2015 20:01

#365 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Hakiz »

sheilak wrote:
zateznistub wrote:
sheilak wrote: Pa to bas nema povezanosti sa sarajevskim akcentom i sl jer je zirant relativno nova pojava (r)
Kod dva žiranta nije pojam nego toponim...pametnice
Sta god da je nema bas veze temom posebno ne sa sarajevskim akcentom o kojem se prica a to je najcesce period 1980-ih (r)
Tako je.
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#366 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by DZONPI »

Okano jesta lobi,mojne ganje znam ga ja,levat mis,pa na Alipasinu si imo u svakom ulazu provalu,stani ispred ulaza po sata,eto ekipe i dernek u sekundi,nebi o imenima ali i dan danas se rostilja izmedju ulaza,ekipa skoro ista samo malo se uslo u godine.Ja gdje god odem prije pogotovo,odma etiketa,sibicar,saner,jalijas,pitar,kospicar,sad ovo novo Sarajlijice i to je zecsi papanluk.Mislim da generacije rodjene 1960-1970 su imale sve ono sto cini zivot zanimljivim.Pocevsi od diskoteka,kafica,bioskopa,koncerta,sportskih dogadjaja,neusporedivo vrjeme sa ovim sad.Pitajte stariju raju kako smo prolazili sa trebama iz Begisa i Zagreba,ja sam iso i cesto u Poljsku,ono jakne,lancici srebro,folovi i tu smo se poceli kurcit.Taxista u Krakovu prizno da nema vecih budala ali i zavodnika od nas,nas je taxista vozio u rikverc od nocnog kluba do hotela,naravno za duplu tarifu.Ma pasa moj dobri dabogda svakom bilo tako dobro.
Hakiz
Posts: 40421
Joined: 30/07/2015 20:01

#367 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Hakiz »

DZONPI wrote:Okano jesta lobi,mojne ganje znam ga ja,levat mis,pa na Alipasinu si imo u svakom ulazu provalu,stani ispred ulaza po sata,eto ekipe i dernek u sekundi,nebi o imenima ali i dan danas se rostilja izmedju ulaza,ekipa skoro ista samo malo se uslo u godine.Ja gdje god odem prije pogotovo,odma etiketa,sibicar,saner,jalijas,pitar,kospicar,sad ovo novo Sarajlijice i to je zecsi papanluk.Mislim da generacije rodjene 1960-1970 su imale sve ono sto cini zivot zanimljivim.Pocevsi od diskoteka,kafica,bioskopa,koncerta,sportskih dogadjaja,neusporedivo vrjeme sa ovim sad.Pitajte stariju raju kako smo prolazili sa trebama iz Begisa i Zagreba,ja sam iso i cesto u Poljsku,ono jakne,lancici srebro,folovi i tu smo se poceli kurcit.Taxista u Krakovu prizno da nema vecih budala ali i zavodnika od nas,nas je taxista vozio u rikverc od nocnog kluba do hotela,naravno za duplu tarifu.Ma pasa moj dobri dabogda svakom bilo tako dobro.
Joj, Beograđanke...
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#368 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by exliberal-ex »

Mnogi ovdje mjesaju akcenat sa slengom

Sarajevski akcenat se poznavao prvenstveno sa nemogucnoscu izgovaranja "mekoh i tvrdog" c, dj i dz.
Ja neznam da sam upoznao nekog ko je iz Sarajeva ( ne kome su se roditelji doselili, nego bas starosjedioci ) da su pravilno izgovarali rijeci sa tim slovima.
Mene su uvijek prozovali kako neznas, jebiga uho neprepoznaje, ni ja ni pokojni stari...njegova mater niko nije znao izgovorit ispravno.
Ne jednom su mi usi izvlacili u skoli jer nisam znao izgovorit ili napisat kako treba....

To je u sustini sarajevski akcenat,...sam izgovor rijeci je bio nekako mekan....sa druge strane sleng je nesto skroz drugo

Ja sam koristio sleng od osnovne skole, jebiga odrastao u drustvu gje je bilo kockara, alkoholicara i onih sto su robijali po zenici i foci...naravno da ces povuc na njih, dok mi npr stari to nije koristio i nije volio kad sam tako pricao. I sam sleng se mogao prepoznat kad je bio "normalan" ne nametnut...neki su se bas trudili nasilu da zvuce ko "jalija" ali je efekat bio skroz suprotan

A sarajevski akcenat/sleng zivi na zapadu.....lako se prepoznaju ljudi koji su iz Sarajeva...cim otvoris usta pozna se
Bas neki dan otisao u nasu prodavnicu i poceo sa gazdom da se pricam (djete sarajevske mahale)..... nista specijalno ...ono ides dole?...jok...ti?... ma jok dopizdilo itd... kad dvije zene sto su bile u redu iza mene ( ok ono srednjih godina milf sto bi se reklo :D ) ........jao vi ste iz Sarajeva?......jok ti si...odmah smo vas prepoznale....ajd fino ...hoces da se upoznamo malo vise....jao vi Sarajlije... :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#369 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by uglavnomja »

exliberal-ex wrote:Mnogi ovdje mjesaju akcenat sa slengom

Sarajevski akcenat se poznavao prvenstveno sa nemogucnoscu izgovaranja "mekoh i tvrdog" c, dj i dz.
Ja neznam da sam upoznao nekog ko je iz Sarajeva ( ne kome su se roditelji doselili, nego bas starosjedioci ) da su pravilno izgovarali rijeci sa tim slovima.
Mene su uvijek prozovali kako neznas, jebiga uho neprepoznaje, ni ja ni pokojni stari...njegova mater niko nije znao izgovorit ispravno.
Ne jednom su mi usi izvlacili u skoli jer nisam znao izgovorit ili napisat kako treba....

To je u sustini sarajevski akcenat,...sam izgovor rijeci je bio nekako mekan....sa druge strane sleng je nesto skroz drugo

Ja sam koristio sleng od osnovne skole, jebiga odrastao u drustvu gje je bilo kockara, alkoholicara i onih sto su robijali po zenici i foci...naravno da ces povuc na njih, dok mi npr stari to nije koristio i nije volio kad sam tako pricao. I sam sleng se mogao prepoznat kad je bio "normalan" ne nametnut...neki su se bas trudili nasilu da zvuce ko "jalija" ali je efekat bio skroz suprotan

A sarajevski akcenat/sleng zivi na zapadu.....lako se prepoznaju ljudi koji su iz Sarajeva...cim otvoris usta pozna se
Bas neki dan otisao u nasu prodavnicu i poceo sa gazdom da se pricam (djete sarajevske mahale)..... nista specijalno ...ono ides dole?...jok...ti?... ma jok dopizdilo itd... kad dvije zene sto su bile u redu iza mene ( ok ono srednjih godina milf sto bi se reklo :D ) ........jao vi ste iz Sarajeva?......jok ti si...odmah smo vas prepoznale....ajd fino ...hoces da se upoznamo malo vise....jao vi Sarajlije... :D
:thumbup: od a do z


nase meko shhh :oops:

i kaze se saraj'vo :-D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#370 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by insomnia78 »

Ja jebaca sarajevskih :lol:
Haj’ sto niste znali izvovarati sva slova al sto pisete neznam
User avatar
konektovan
Posts: 40558
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#371 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by konektovan »

Pojedini se javno hvale kako su bili nepismeni.... :mrgreen:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#372 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by bitanga_sa_otesa »

sreca sad smo preuzeli pismenost sa istoka :D
User avatar
konektovan
Posts: 40558
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#373 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by konektovan »

bitanga_sa_otesa wrote:sreca sad smo preuzeli pismenost sa istoka :D
Istok je kolijevka civilizacije a i pismenosti takodjer. :mrgreen:
U Foči razlikuju č i ć, đ i dž neš vjerovati.... :mrgreen:
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#374 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Zejnep »

DZONPI wrote:Okano jesta lobi,mojne ganje znam ga ja,levat mis,pa na Alipasinu si imo u svakom ulazu provalu,stani ispred ulaza po sata,eto ekipe i dernek u sekundi,nebi o imenima ali i dan danas se rostilja izmedju ulaza,ekipa skoro ista samo malo se uslo u godine.Ja gdje god odem prije pogotovo,odma etiketa,sibicar,saner,jalijas,pitar,kospicar,sad ovo novo Sarajlijice i to je zecsi papanluk.Mislim da generacije rodjene 1960-1970 su imale sve ono sto cini zivot zanimljivim.Pocevsi od diskoteka,kafica,bioskopa,koncerta,sportskih dogadjaja,neusporedivo vrjeme sa ovim sad.Pitajte stariju raju kako smo prolazili sa trebama iz Begisa i Zagreba,ja sam iso i cesto u Poljsku,ono jakne,lancici srebro,folovi i tu smo se poceli kurcit.Taxista u Krakovu prizno da nema vecih budala ali i zavodnika od nas,nas je taxista vozio u rikverc od nocnog kluba do hotela,naravno za duplu tarifu.Ma pasa moj dobri dabogda svakom bilo tako dobro.

:D
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#375 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Zejnep »

insomnia78 wrote:Ja jebaca sarajevskih :lol:
Haj’ sto niste znali izvovarati sva slova al sto pisete neznam

odakle si ti?
Post Reply