Nestaje li sarajevski akcenat?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#151 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by HAVANA »

Eki opcina :lol: Ne znam ja to izgovorit,zapnem.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#152 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by iceman ze »

Sinoc kod Gatala neki prijeratni profesor prica kako je dobio otkaz na likovnoj akademiji '92 jer se nije javljao na posao. Naravno nije zaboravio tom Gatalu objasniti da je to zato sto je S. Pa dobro sta se danas desi kada se ne pojavis 3 dana na poslu?!. Na kraju taj profesor objasnjava da ako njega SA ne treba, ne treba ni njemu SA uz klimanje glavom i odobravanje ovog novinara ili ti pisca,sta je vec na rtrs.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#153 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by muha_sa »

iceman ze wrote:Sinoc kod Gatala neki prijeratni profesor prica kako je dobio otkaz na likovnoj akademiji '92 jer se nije javljao na posao. Naravno nije zaboravio tom Gatalu objasniti da je to zato sto je S. Pa dobro sta se danas desi kada se ne pojavis 3 dana na poslu?!. Na kraju taj profesor objasnjava da ako njega SA ne treba, ne treba ni njemu SA uz klimanje glavom i odobravanje ovog novinara ili ti pisca,sta je vec na rtrs.
jebeš Sarajevo pored Vlasenice, Bratunca i ostalih gradova širom genocidne tvorevine
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#154 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Naslovnica »

amar1994 wrote:ja nikad necu rec opCina , dolje i sl. :thumbup:
PlaĆu ne odbijam, mada mi je plata na maternjem.
8-)
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#155 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by amar1994 »

Naslovnica wrote:
amar1994 wrote:ja nikad necu rec opCina , dolje i sl. :thumbup:
PlaĆu ne odbijam, mada mi je plata na maternjem.
8-)
Takoe 8-) , joj jesmo zaostali :lol: :lol:

Osipam se na plaĆa :run:
User avatar
medjutim
Posts: 990
Joined: 11/08/2009 16:09

#156 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by medjutim »

Kako se uvijek pojedinci upale cim se pomene Sarajevo i nesto sto je karakteristicno za glavni grad. Neko cak nazva Sarajlije kompleksasima, a ja ne znam da je ijedan Sarajlija, komentarisao i pljuvao po necemu sto je karakteristicno za recimo, Mrkonjic, Doboj, Tuzlu, Zenicu. Da li je problem ako neko ko je iz Sarajeva, kaze da se gubi sarajevski akcenat, sta je to toliko pogresno?
User avatar
gradskadjeca
Posts: 477
Joined: 01/07/2009 10:00

#157 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by gradskadjeca »

Sve manje ga ima definitivno.

Ali ja sam se nedavno zijanio, bio sam poslovno na nekom zadatku u gradu, IT sektor. I u pricu ja sa starijim likom, pita on mene poslije nekih 15 minuta, izvini jesi li ti sa CH. Wile, jesam rekoh.

Kaze on, vidim skonto sam po naglasku, ja kaze zivim u ambasadorci ako znas gdje je, kako reko' necu znati ja rodjen i odrastao u velani.

Dakle pored sarajevskog, i nasa naselja su imala specificne akcente, ja licno tesko to mogu prepoznati, ali igrom slucaja radim sa petoricom ljudi koji su odrasli na ch.willi, kvadrant i stometarka te velana neboderi, i zaista mi se cini da ima nesto u tome sto je covjek rekao, iako nisam dovoljno pametan da mogu definisati po cemu se razlikuje govor.
User avatar
konektovan
Posts: 40656
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#158 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by konektovan »

Za Chwilu je poznato da ne koriste meko Ć, vec tvrdo Č. :D
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#159 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by HAVANA »

Pa prilicno brzo u sarajevu mozes provaliti odakle je.Bistrik,vratnik,cvila,alpasinac...Ima nesto specificno i prepoznatljivo kod svih...Bar meni,u vecini slucajeva.Ko je bas zivio i odrastao u odredjenom dijelu poprimi to nesto...Recimo trebu il frajera odraslog na grbavici cu vrlo tesko zamijeniti sa onim sa bistrika,vratnika...Iz svrakinog ne lici na onog s dzidzikovca da jebe rak raka. :D Otoka i lugavina,nema sanse.Malo me jebe cvila i hrasno,malta,socijalno . :lol:
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#160 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Zejnep »

HAVANA wrote:Pa prilicno brzo u sarajevu mozes provaliti odakle je.Bistrik,vratnik,cvila,alpasinac...Ima nesto specificno i prepoznatljivo kod svih...Bar meni,u vecini slucajeva.Ko je bas zivio i odrastao u odredjenom dijelu poprimi to nesto...Recimo trebu il frajera odraslog na grbavici cu vrlo tesko zamijeniti sa onim sa bistrika,vratnika...Iz svrakinog ne lici na onog s dzidzikovca da jebe rak raka. :D Otoka i lugavina,nema sanse.Malo me jebe cvila i hrasno,malta,socijalno . :lol:
Ma kako? Ja samo ove ščaršije provalim :mrgreen:
User avatar
mk ultra
Posts: 19537
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#161 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by mk ultra »

pa sad ovo kako je pomama ove legalizacije soba i spavaona po starom gradu, svašta sam vidio :lol:

uglavnom dosta ljudi sa bistrika se sjebe kad im kažem da trebaju doći u mali bosmal ili u rajlovac po dokumente i neke sitnice
jedan me pitao gdje je to, ja reko preko puta velikog bosmala...
on mrtav hladan, jel to momo i uzeir :shock:

jedna malo starija žena, što renta na bistriku isto, kaže zadnji put u rajlovcu bila 2005te kod kineza, a stupa nije vidjela sa novom petljom :mrgreen: :mrgreen:

tako da, svaki dio grada je prilično izolovan za sebe, posebno ako si ograničen na gradski prevoz
nemaju potrebe da idu daleko
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#162 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by sandzokan »

Jel to to :mrgreen:
User avatar
konektovan
Posts: 40656
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#163 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by konektovan »

sandzokan wrote:Jel to to :mrgreen:
E to ti je to. Ološ Sarajevska, kabadahijska, papak 100% i da se ponosiš ovim,..... ma hajte molim vas.... :lol:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#164 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Tomahawk11 »

mk ultra wrote:pa sad ovo kako je pomama ove legalizacije soba i spavaona po starom gradu, svašta sam vidio :lol:

uglavnom dosta ljudi sa bistrika se sjebe kad im kažem da trebaju doći u mali bosmal ili u rajlovac po dokumente i neke sitnice
jedan me pitao gdje je to, ja reko preko puta velikog bosmala...
on mrtav hladan, jel to momo i uzeir :shock:

jedna malo starija žena, što renta na bistriku isto, kaže zadnji put u rajlovcu bila 2005te kod kineza, a stupa nije vidjela sa novom petljom :mrgreen: :mrgreen:

tako da, svaki dio grada je prilično izolovan za sebe, posebno ako si ograničen na gradski prevoz
nemaju potrebe da idu daleko
To ti izgleda imaš posla sa nekim penzionerima. :mrgreen:
User avatar
mk ultra
Posts: 19537
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#165 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by mk ultra »

Tomahawk11 wrote:
To ti izgleda imaš posla sa nekim penzionerima. :mrgreen:
Ma jok... Momo i uzeir nema vise od 40, ova zena oko 60
User avatar
Haris033
Posts: 3865
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#166 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Haris033 »

konektovan wrote:
sandzokan wrote:Jel to to :mrgreen:
E to ti je to. Ološ Sarajevska, kabadahijska, papak 100% i da se ponosiš ovim,..... ma hajte molim vas.... :lol:
To Vam je, došlje moje, sarajevski izgovor u pokušaju, sličan onom kojim i Vi pričate. :izet:
Uticaj srpske propagande je rezultirao time da svako svakoga zove “bratom”, i svaka mu druga bude “brate”,..
Last edited by Haris033 on 21/05/2018 08:34, edited 2 times in total.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#167 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by muha_sa »

Zejnep wrote:
HAVANA wrote:Pa prilicno brzo u sarajevu mozes provaliti odakle je.Bistrik,vratnik,cvila,alpasinac...Ima nesto specificno i prepoznatljivo kod svih...Bar meni,u vecini slucajeva.Ko je bas zivio i odrastao u odredjenom dijelu poprimi to nesto...Recimo trebu il frajera odraslog na grbavici cu vrlo tesko zamijeniti sa onim sa bistrika,vratnika...Iz svrakinog ne lici na onog s dzidzikovca da jebe rak raka. :D Otoka i lugavina,nema sanse.Malo me jebe cvila i hrasno,malta,socijalno . :lol:
Ma kako? Ja samo ove ščaršije provalim :mrgreen:
oklena sam ja :? :D
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#168 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Dope_Man »

mk ultra wrote: tako da, svaki dio grada je prilično izolovan za sebe, posebno ako si ograničen na gradski prevoz
nemaju potrebe da idu daleko
Rekao bih da su ljudi ti koji su ograniceni u glavi, a ne gradskim prevozom ili necim. Ja kao nekakav dosljo u ovom gradu prije 15 i vise godina, pa i prije toga dok sam dolazio ljeti na par sedmica tokom raspusta, bih sjeo u tram (kasnije i buseve) i otisao do bilo koje stanice.. prosetao, vidio, ucio, istrazivao.. Pa i danas isto radim, eto nedavno sam prvi put prosao kroz tunel na Ciglanama pjeske. Ne zato sto imam razloga, vec zato sto imam pauzu na poslu i potrebu da upoznam okolinu, da prosetam izmedju nekih zgrada gdje nisam setao, da odem kroz ulicu kojom nisam prosao.. da vidim nesto novo. I cesto se iznenadim, vidim nesto novo, ili staro iz druge perspektive, nadjem nesta.. naucim nesta o okolini u kojoj boravim.

Previse ljudi obicno zivi rutinu, istim putem do posla, istim putem do iste prodavnice i do dvoje komsija sa kojima piju kafu istim danima. Ne vole da naruse tu rutinu, lijepo im u njoj. I tako stvore neke mikrokosmose u kojima se onda i razvije ovo ranije spominjano da se ljudi s CVile, Grbavice itd.. cak mogu prepoznati po naglasku i cemu vec.. jer stvaraju tako homogene grupe iz kojih ne izlaze. E sad nagla ekspanzija stanogradnje + desetine hiljada studenata koji se izmjenjaju u svakom akademskom ciklusu dovode do talasanja u tim baricama i eto ne valja to odmah.. mogle bi zabe pasti sa lista u vodu i skvasit se.
User avatar
konektovan
Posts: 40656
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#169 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by konektovan »

Haris033 wrote:
konektovan wrote:
sandzokan wrote:Jel to to :mrgreen:
E to ti je to. Ološ Sarajevska, kabadahijska, papak 100% i da se ponosiš ovim,..... ma hajte molim vas.... :lol:
To Vam je, došlje moje, sarajevski izgovor u pokušaju, sličan onom kojim i Vi pričate. :izet:
Uticaj srpske propagande je rezultirao time da svako svakoga zove “bratom”, i svaka mu druga bude “brate”,..
Haj ne laprdaj bezezeze, mislim, tema je debilizam teški.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#170 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by uglavnomja »

dope man

donekle si u pravu

stvar je u geografiji :D

neko ko je rodjen i zivio u titovoj ili na carsiji nije imao ni potrebe ni zelje da ide u svrakino ili u buca potok cisto turisticki (sto rece neko gore: kad su se pojavili kinezi :lol: prvi i jedini put)
ali ne i obrnuto

kad su se izgradile ciglane - bilo je zanimljivo vidjeti nesto novo. pa breka, karingtonka, papagajka :roll: itd
dobrinja pred olimpijadu, kad se ukazao trolejbus - provozati se citav krug ... itd



a sto se tunela tice - :shock: :| jednom i nikad vise, fuj ...pogano, nema zraka, auti tutnje, mrak


naglasak se mogao prepoznati, ne bas po kvartovima, bar ja nisam, ali generalno carsija vs ostatak grada, ili mahalasi kontra haustorcad :-D
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#171 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by zateznistub »

HAVANA wrote:Pa prilicno brzo u sarajevu mozes provaliti odakle je.Bistrik,vratnik,cvila,alpasinac...Ima nesto specificno i prepoznatljivo kod svih...Bar meni,u vecini slucajeva.Ko je bas zivio i odrastao u odredjenom dijelu poprimi to nesto...Recimo trebu il frajera odraslog na grbavici cu vrlo tesko zamijeniti sa onim sa bistrika,vratnika...Iz svrakinog ne lici na onog s dzidzikovca da jebe rak raka. :D Otoka i lugavina,nema sanse.Malo me jebe cvila i hrasno,malta,socijalno . :lol:
Šta smatraš pod "Otokom"?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#172 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by uglavnomja »

zateznistub wrote:
HAVANA wrote:Pa prilicno brzo u sarajevu mozes provaliti odakle je.Bistrik,vratnik,cvila,alpasinac...Ima nesto specificno i prepoznatljivo kod svih...Bar meni,u vecini slucajeva.Ko je bas zivio i odrastao u odredjenom dijelu poprimi to nesto...Recimo trebu il frajera odraslog na grbavici cu vrlo tesko zamijeniti sa onim sa bistrika,vratnika...Iz svrakinog ne lici na onog s dzidzikovca da jebe rak raka. :D Otoka i lugavina,nema sanse.Malo me jebe cvila i hrasno,malta,socijalno . :lol:
Šta smatraš pod "Otokom"?
hepok plus Honshu, Hokkaido, Kjušu i Šikoku :D
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#173 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by zateznistub »

uglavnomja wrote:
hepok plus Honshu, Hokkaido, Kjušu i Šikoku :D
A Rjukju? To biva ne spada..
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#174 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by stakasa »

sandzokan wrote:Jel to to :mrgreen:
Je li ovaj Memo autenticni Sarajlija ili se je doselio nakon rata?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#175 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by uglavnomja »

zateznistub wrote:
uglavnomja wrote:
hepok plus Honshu, Hokkaido, Kjušu i Šikoku :D
A Rjukju? To biva ne spada..
more spadat', a more i ne spadat' :oops:
Post Reply