Nestaje li sarajevski akcenat?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Haris033
Posts: 3862
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#1 Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Haris033 »

Gledajući razne tv emisije, video priloge sa net-a, kao i u razgovoru sa ljudima različitih zanimanja i profila, primjetio sam da je sasvim malo onih koji pričaju tipičnim sarajevskim akcentom. Izgleda da su migracije stanovništva u mnogome doprinjele da se danas u Sarajevu, nažalost, priča nekim drugim akcentom, a koji ne mogu da povežem ni sa jednom regijom, gradom ili selom u BiH.

TV HAYAT sa voditeljima tipa Fikreta Hodžića, Amara Švrakića, kao i Mirze Vranj su dobar primjer takvog akcenta, baš kao i većina mlađe populacije. :sad:

Uporedite njihovu priču sa, npr. pričom Čole, Elvisa, Zenita, Sule, Šibera, Brege, Đure, Loše, Zije, Žere, Zlaje... i sve će Vam se samo reći.
dimnjacar
Posts: 138
Joined: 30/11/2016 15:34

#2 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by dimnjacar »

Haris033 wrote:Gledajući razne tv emisije, video priloge sa net-a, kao i u razgovoru sa ljudima različitih zanimanja i profila, primjetio sam da je sasvim malo onih koji pričaju tipičnim sarajevskim akcentom. Izgleda da su migracije stanovništva u mnogome doprinjele da se danas u Sarajevu, nažalost, priča nekim drugim akcentom, a koji ne mogu da povežem ni sa jednom regijom, gradom ili selom u BiH.

TV HAYAT sa voditeljima tipa Fikreta Hodžića, Amara Švrakića, kao i Mirze Vranj su dobar primjer takvog akcenta, baš kao i većina mlađe populacije. :sad:

Uporedite njihovu priču sa, npr. pričom Čole, Elvisa, Zenita, Sule, Šibera, Brege, Đure, Loše, Zije, Žere, Zlaje... i sve će Vam se samo reći.
Eh, jesi naš'o koga ćeš s kim porediti......
K'o Liga prvaka i predratna međuopštinska liga.
To je pravi prooooblem.
Inače,meni je iritantan sa pričom i akcentom onaj Mufid Garibija, samozvani "expert za staro Sarajevo". Ni Memo nije daleko....
A tek slušati Fahrudina Radončića.... :roll: Istina, on je ipak stranac, ali ima i stranaca koji bolje govore od njega.
Seyfo
Posts: 4336
Joined: 23/08/2011 14:12

#3 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Seyfo »

Pa to je zato što oni koji ga sad pretežno naseljavaju , a to su uglavnom istočnjaci, ne odstupaju od svog naglaska ni milimetra. Kvantitet čini svoje. A i taj sarajevski vala nije čemu. Bio.
Naslovnica
Posts: 27841
Joined: 20/03/2013 15:38

#4 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Naslovnica »

Naravno da nestaje, kada su šošoni&co preuzeli sve po horizontali i vertikali.
Naseljeno je neko novo stanovništvo, sa svojim akcentima i navikama.
Sarajevski akcenat je postao poprilično endemičan u Sarajevu, dok je istočnjačka verzija preuzela primat.
Svaki put kada mi djeca počnu zanositi na tu varijantu (pokupe u školi), ja ih ispravljam.
Nije proooooblem nego problem, itd.
Last edited by Naslovnica on 17/05/2018 12:52, edited 1 time in total.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#5 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by insomnia78 »

WoW
User avatar
Haris033
Posts: 3862
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#6 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Haris033 »

Seyfo wrote:Pa to je zato što oni koji ga sad pretežno naseljavaju , a to su uglavnom istočnjaci, ne odstupaju od svog naglaska ni milimetra. Kvantitet čini svoje. A i taj sarajevski vala nije čemu. Bio.
Jedini akcenat koji je valjao na prostoru BiH koji je bio prepoznatljiv i ugodan za uho na području cijele exYu, a na koji su padale djevojke, takođe iz cijele bivše nam države. :-D
Last edited by Haris033 on 17/05/2018 12:55, edited 1 time in total.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#7 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by insomnia78 »

Trebalo bi vidjeti sa komsijama mozda zele da se vrate? Mozda su him dokurcili Zvornik, Bratunac isl
Seyfo
Posts: 4336
Joined: 23/08/2011 14:12

#8 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Seyfo »

Komsija ima preko brda, u Istočnom Sarajevu.
Neko spomenu gospodina Memu, on je najbliže tom akcentu na koji poentira postavljač teme. Ili eventualno poslušati neki od nedavnih intervjua Neleta Karajlića, on donekle ima taj predratni akcenat s kojim ne zna šta bi. Vala konstatacija da je taj akcenat valjao i bio ugodan za uho...hmmmm ne mogu se složiti. Čitav život to slušam i nikad mi se nije svidio.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#9 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by amar1994 »

Haris033 wrote:Gledajući razne tv emisije, video priloge sa net-a, kao i u razgovoru sa ljudima različitih zanimanja i profila, primjetio sam da je sasvim malo onih koji pričaju tipičnim sarajevskim akcentom. Izgleda da su migracije stanovništva u mnogome doprinjele da se danas u Sarajevu, nažalost, priča nekim drugim akcentom, a koji ne mogu da povežem ni sa jednom regijom, gradom ili selom u BiH.

TV HAYAT sa voditeljima tipa Fikreta Hodžića, Amara Švrakića, kao i Mirze Vranj su dobar primjer takvog akcenta, baš kao i većina mlađe populacije. :sad:

Uporedite njihovu priču sa, npr. pričom Čole, Elvisa, Zenita, Sule, Šibera, Brege, Đure, Loše, Zije, Žere, Zlaje... i sve će Vam se samo reći.
:lol: :lol: :lol: :lol: :run:

papci ba , kakav naglasak hahah :D

covjek nosi kratke pantole , 5m duge spicoke i hoda u X , sta ocekujes , a sve su okupirali papci , nemoj da se cudis za naglasak :thumbup:

ja posto sam seljak ne pricam tako :)
User avatar
muha_sa
Posts: 128601
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#10 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by muha_sa »

ENDE--neJma ga više :-) nestao
User avatar
radiša
Posts: 6393
Joined: 04/02/2012 00:23
Location: Sator

#11 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by radiša »

Sljeglo je svega u sarajevo zato i nije cudo sto su na svakom koraku telece glave ,kojekakve starlete koje vode tv emisije,dnevnike,slikaju se po drustvenim mrezama ko posljednje drolje a na tv glume kulturu,pametne se kao prave.Papanijada obicna.
frngla
Posts: 3215
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#12 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by frngla »

amar1994 wrote:papci ba , kakav naglasak hahah :D

covjek nosi kratke pantole , 5m duge spicoke i hoda u X , sta ocekujes , a sve su okupirali papci , nemoj da se cudis za naglasak :thumbup:

ja posto sam seljak ne pricam tako :)
oplakah :lol: :lol: :lol:

Nisi ga bolje mogao opisati hahahahah
User avatar
konektovan
Posts: 40481
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#13 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by konektovan »

Ja teme i govana.
User avatar
Truba
Posts: 81592
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Truba »

tolko je toga nestalo da me boli đon za akcenat
niti me briga
FreakyStyley
Posts: 5334
Joined: 25/03/2008 08:52
Location: Zenica

#15 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by FreakyStyley »

Image
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#16 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by amar1994 »

frngla wrote:
amar1994 wrote:papci ba , kakav naglasak hahah :D

covjek nosi kratke pantole , 5m duge spicoke i hoda u X , sta ocekujes , a sve su okupirali papci , nemoj da se cudis za naglasak :thumbup:

ja posto sam seljak ne pricam tako :)
oplakah :lol: :lol: :lol:

Nisi ga bolje mogao opisati hahahahah
Image

+crvene kratke :thumbup:

Image
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#17 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by fidoremilienko »

Skupili se dobri bosnjani pa debatuju o akcentu...


A nije im mrsko ispaliti se u DEU pri tome ne razmisljajuci sta ce reci Nijemci kad cuju njihov naglasak.

Rezon u stilu


Image
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#18 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by amar1994 »

:lol: :lol: :lol:

daj nam ti papire lafe :thumbup:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#19 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Dope_Man »

Jezik, akcenat i sve ostalo vremenom evoluira, mijenja se, pogotovo u regionalnim centrima u koje stalno dolaze ljudi sa raznih strana i u tu corbu dodaju dio svog zacina. Ne vrijedi plakati oko takvih gluposti.
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#20 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Henry Chinaski »

Ako se misli na jalijaški, ulični naglasak koji su Nadrealisti popularizirali i time bili nepopravljivo zagadili jezik, onda ne bi bila nikakva šteta.
Ipak, mislim da je nivo nepismenosti u gradu ostao približno isti pa nemate za čim žaliti. Velika većina ljudi ne zna pravilno ni pisati ni izgovarati maternji jezik, a ulični žargon je uglavnom služio da se to premosti. Ovi što žale za jalijaškim naglaskom nisu ni svjesni koliko je pogubno što imamo nepismenu naciju i da se rezultati toga vide i u predratnom siromaštvu SRBiH, i nespremnosti i nesposobnosti za rat devedesetih, a i posljeratnom zaostatku u političkom, naučnom i svakom drugom znanju u odnosu na sve oko nas. Povremeno isplivaju pojedinci ali kao nacija smo propast (mislim na sve tri nacionalnosti), a jedan od pokazatelja je i gramatička nepismenost.
PS. možda nađete nepravilnosti i u mom tekstu ali i ja sam ipak odavde...'naš!?
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#21 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by fidoremilienko »

Evo recimo ja bih bio zadovoljan kad bi ti objasnio "velika vecina"?


Sa ostalim se slazem.
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#22 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by Henry Chinaski »

fidoremilienko wrote:Evo recimo ja bih bio zadovoljan kad bi ti objasnio "velika vecina"?


Sa ostalim se slazem.
Pod "Velika većina" mislim više od pola nacije, a kad kažem "više od pola", mislim, PUNO više od pola...
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#23 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by uglavnomja »

jah ...

evo ja mogu napisati traktat na 5000 strana ... ni jednu gresku neces naci ...
a kad progovorim - od triglava do djevdjelije se znalo da sam iz sa, ono sa dna kace ... :D
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#24 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by fidoremilienko »

Henry Chinaski wrote:
fidoremilienko wrote:Evo recimo ja bih bio zadovoljan kad bi ti objasnio "velika vecina"?


Sa ostalim se slazem.
Pod "Velika većina" mislim više od pola nacije, a kad kažem "više od pola", mislim, PUNO više od pola...
Zar nije vecina isto vise od pola? Zasto mora biti velika vecina?
User avatar
karanana
Posts: 47203
Joined: 26/02/2004 00:00

#25 Re: Nestaje li sarajevski akcenat?

Post by karanana »

a od kad postoji ovaj drevni sarajevski akcenat koji sada nestaje?
Post Reply