Nesreca aviona Air France-a

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#51 Re: Nesreca aviona Air France-a

Post by jefferson »

lys wrote:
MisticnaNebuloza wrote:Uzasno! Jos ko bi rekao, A330-200 znaci kao dobar model aviona. Samo, koliko me pamcenje sluzi, a inace me sluzi dobro, Air France je i u proslosti imao probleme, zar nije vec jednom i pao ? Ne bih sjeo u taj Air France nema sanse.
Nije da branim Air France, ali letila sam sa njima po citavom svijetu i godinama sam njihov "zlatni" clan, posada zna biti neljubazna, ali oko sigurnosti se igraju. Desilo mi se da promijene avion jer im je pilotu nesto sumnjivo i pouzdano znam da su svi izvanredno obuceni. Primjer koji sam dala o munji koja je udarila avion u Bangkoku, tajlandski strucnjaci su trazili da odmah poleti, Air France sa preko 400 je ostao da se to popravi.

Zalila sam se na Air France, njihovo kasnjenje s vremena na vrijeme, a sad kad moram letjeti sa kojekakvim Filipincima, Indonezanima i Kinezima , blagosiljam Air France.

Sve u svemu strasno sto se desilo putnicima iz Ria za Pariz. R.I.P.
Ja sam s njima dosta puta letio, i opet letim u Julu, i uvijek su mi bili jedna od najdrazih kompanij, posebno zbog vrlo mlade flote, cistih aviona itd.
Ponasaju se prirodnije od Lufthansinog osoblja, s tim sto je kod Lufthanse alkohol dzaba, pa im je to prednost :-)
Medjutim, neko spomenu statistiku.
Ovakve vijesti su udarne jer pogine veoma velik broj ljudi u jednoj nesreci.
Medjutim, samo da napomenem da je u svakom trenutku u SAD nebom krstari preko 4,500 aviona, dok je u svakom trenutku u cijelom svijeto minimalno 500,000 ljudi u zraku!
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#52 Re: Nesreca aviona Air France-a

Post by slavkoimamodilera »

tamara* wrote:Meni nikako nije jasno kako se raja opuste u avionu i spavaju...Ili kad kažu da ih uopšte nije strah...
Nakon nekoliko problematičnih letova skoro da ne letim nikako, samo kad zaista nemam nikakvu drugu opciju. A dobro gledam da ne dođe do takve situacije.
Ne znam više šta bi to bilo da me navede da opet letim preko okeana ili tako neki duži let. No way...
Ja sam uvijek miran u avionu, vrlo, vrlo cesto spavam na duzim letovima :wink: avion je najsigurniji oblik prijevoza, visestruko sigurniji od automobila koje svi najvise volimo! ;-)
Za Air France imam samo rijeci hvale :thumbup:
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#53 Re: Nesreca aviona Air France-a

Post by Jazz_Junkie »

Vrlo je nevjerojatno da je avion pao zbog udara groma. Moderni avioni kroz svoje zastiranje profitiraju od Faradayovog efekta. Mozda su u pitanju neke banalne smetnje.
User avatar
sistem
Posts: 650
Joined: 04/06/2008 19:09

#54 Re: Nesreca aviona Air France-a

Post by sistem »

Crimson wrote:Grom na "krstarecoj" visini je skoro pa nemoguc, isto kao i pad od 2,000m (pali bi svi u nesvjest) ... vjerujem da je to bilo tokom "initial clime" perioda. Vjerovatno je tebi izgledalo da ste "propali" ... ali ste mozda ipak bili potisnuti toplim vazduhom i pritiskom ispod ... sto rezultira u privremenom gubitku gravitacije ... a nama se cini kao da propadamo kilometrima.
ovaj air franceov avion je vec bio na pozamasnoj visini kad ga je udario grom, na 300 km od mjesta polijetanja.

u mom sjecanju je osjecaj slicniji gubitku gravitacije, ali nam je posada rekla da smo izgubili visinu. a u usima pritisak neizdrziv :-? i bubnjanje narednih nekoliko sati. nekoliko putnika je odmah po slijetanju odvedeno u hitnu pomoc.

i malo sam prosarao po internetu, najveca visina na kojoj sam nasao da je bilo gromova je 5500m. mozda ima i vise, ali mi se dalje ne da traziti :wink:
User avatar
sistem
Posts: 650
Joined: 04/06/2008 19:09

#55 Re: Nesreca aviona Air France-a

Post by sistem »

Jazz_Junkie wrote:Vrlo je nevjerojatno da je avion pao zbog udara groma. Moderni avioni kroz svoje zastiranje profitiraju od Faradayovog efekta. Mozda su u pitanju neke banalne smetnje.
http://www.pointniner.com/2008/04/lufth ... cture.html
primjer ostecenja od groma.

i ko ono rece da je alkohol besplatan kod lufthanse? ja neki dan letio air fransom, vino u odlasku, kafa i viski u povratku.
User avatar
tamara*
Posts: 421
Joined: 28/01/2009 15:51

#56 Re: Nesreca aviona Air France-a

Post by tamara* »

slavkoimamodilera wrote:
tamara* wrote:Meni nikako nije jasno kako se raja opuste u avionu i spavaju...Ili kad kažu da ih uopšte nije strah...
Nakon nekoliko problematičnih letova skoro da ne letim nikako, samo kad zaista nemam nikakvu drugu opciju. A dobro gledam da ne dođe do takve situacije.
Ne znam više šta bi to bilo da me navede da opet letim preko okeana ili tako neki duži let. No way...
Ja sam uvijek miran u avionu, vrlo, vrlo cesto spavam na duzim letovima :wink: avion je najsigurniji oblik prijevoza, visestruko sigurniji od automobila koje svi najvise volimo! ;-)
Za Air France imam samo rijeci hvale :thumbup:
Riječi hvale i poslije pada aviona 2005. bilo 309 ljudi...Konkord 110 ljudi, sad 228...
Ne bih ja tako hvalila Er Frans :cry:
User avatar
king31
Posts: 176
Joined: 27/03/2006 23:44
Location: Teotihuacán

#57 Re: Nesreca aviona Air France-a

Post by king31 »

ja mislim da mu je puk'o kvar !? :?: :idea:
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#58 Re: Nesreca aviona Air France-a

Post by Bodkin »

ma Air France je stvarno ok.i ja sam njihov mileage clan i mada su me jednom zajebali za presjedanje jer smo kasnili dobra su kompanija samo kad znam da cu letjeti skoro sa njima poslije ovoga malo je..ali ajde bar se nadam da se sad sve avione fino provjeriti :)
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#59 Re: Nesreca aviona Air France-a

Post by slavkoimamodilera »

tamara* wrote:Riječi hvale i poslije pada aviona 2005. bilo 309 ljudi...Konkord 110 ljudi, sad 228...
Ne bih ja tako hvalila Er Frans :cry:
2005. avion nije pao nego je "otklizao" sa piste - rezultat: savrseno izvedenom evakuacijom spaseno svih 309 putnika i clanova posade! Nakon ovoga, ne vidim zasto neko ne bi imao rijeci hvale! :-)

Za Concorde davno utvrdjeno da apsolutno nije odgovoran Air France, vec dio koji je otpao sa MD DC-10 (kakva trulja od aviona, valjda se svaki drugi ili raspao ili srusio :-) ) je ostetio gumu, a potom i rasporio rezervoar na Concorde-u...

Zadnja zabiljezena nesreca Air France-a sa smrtnim ishodom, a da se moze njima pripisati, je bila 1969. godine po trenutno raspolozivim informacijama :wink:
User avatar
tamara*
Posts: 421
Joined: 28/01/2009 15:51

#60 Re: Nesreca aviona Air France-a

Post by tamara* »

slavkoimamodilera wrote:
tamara* wrote:Riječi hvale i poslije pada aviona 2005. bilo 309 ljudi...Konkord 110 ljudi, sad 228...
Ne bih ja tako hvalila Er Frans :cry:
2005. avion nije pao nego je "otklizao" sa piste - rezultat: savrseno izvedenom evakuacijom spaseno svih 309 putnika i clanova posade! Nakon ovoga, ne vidim zasto neko ne bi imao rijeci hvale! :-)

Za Concorde davno utvrdjeno da apsolutno nije odgovoran Air France, vec dio koji je otpao sa MD DC-10 (kakva trulja od aviona, valjda se svaki drugi ili raspao ili srusio :-) ) je ostetio gumu, a potom i rasporio rezervoar na Concorde-u...

Zadnja zabiljezena nesreca Air France-a sa smrtnim ishodom, a da se moze njima pripisati, je bila 1969. godine po trenutno raspolozivim informacijama :wink:
OK. :wink:
Zaboravila sam za detalj sa pistom...
Ne insistiram da budem u pravu, pogotovo u ovom slučaju bolje da si ti bio u pravu.

Ova poslednja nesreća je stvarno strašna, valjda će se utvrditi šta se desilo...
Last edited by tamara* on 01/06/2009 19:17, edited 1 time in total.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#61 Re: Nesreca aviona Air France-a

Post by Bodkin »

slavkoimamodilera wrote:
tamara* wrote:Riječi hvale i poslije pada aviona 2005. bilo 309 ljudi...Konkord 110 ljudi, sad 228...
Ne bih ja tako hvalila Er Frans :cry:
2005. avion nije pao nego je "otklizao" sa piste - rezultat: savrseno izvedenom evakuacijom spaseno svih 309 putnika i clanova posade! Nakon ovoga, ne vidim zasto neko ne bi imao rijeci hvale! :-)

Za Concorde davno utvrdjeno da apsolutno nije odgovoran Air France, vec dio koji je otpao sa MD DC-10 (kakva trulja od aviona, valjda se svaki drugi ili raspao ili srusio :-) ) je ostetio gumu, a potom i rasporio rezervoar na Concorde-u...

Zadnja zabiljezena nesreca Air France-a sa smrtnim ishodom, a da se moze njima pripisati, je bila 1969. godine po trenutno raspolozivim informacijama :wink:[/quote

hvala za ovaj post :)
User avatar
konrad
Posts: 724
Joined: 27/03/2009 18:39

#62 Re: Nesreca aviona Air France-a

Post by konrad »

Vrlo je moguce da je u pitanju podmetnuta bomba. :skoljka: Nesrece se jako rijetko dogadjaju kada avion uhvati pravac na 10.000 m,
obicno problemi nastaju pri polijetanju ili slijetanju, tako da je ovo jako sumnjivo. Doslo doba terorizma, nije niko nigdje siguran.
Neke godine kada sam letio iz Milana preko okeana, kasnili smo nekoliko sati jer su neki tipovi onako facom kao Pakistanci uhapseni
i onda su se trazile njihove torbe. Nije mi bilo prijatno tada, moram priznati. :D

Generalno avion je sigurno prevozno sredstvo, mnogo je veca vjerovatnoca zijanit na autoputu, kome se sve daje vozacka i kakvi se krsevi voze.
U stvari mogu reci da obozavam da letim i da nisam daltonista razmisljao bih o skoli letenja malih aviona,
posto sam radio jedno vrijeme u jednoj fabrici malih aviona dvosjedi i cetverosjedi, naucio sam dosta o letenju.
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#63 Re: Nesreca aviona Air France-a

Post by suncica24 »

Otkad gledam "Air crash investigation" apsolutno sam ubjedjena da je avion najsigurnije prevozno sredstvo :roll:
Tj, mogao bi biti, samo da nije ljudi koji njim upravljaju (doduse i onih koji mjenjaju dijelove, stede na opravkama...) :D

Iako me nije strah leta avionom, cak i odspavam ponekad, najveci strah u zivotu, pored onog od zmija, imam od takve vrste nesreca, u kojim u jednom momentu slusas pjesmicu na iPodu, gledas bebu u sjedistu pored, citas knjigu koju i citas samo "od leta do leta", uzimas zivot zdravo za gotovo, da bi u slijedecem uz jauke, paniku, kaos, lom nepoznatih ljudi oko sebe izgubio sve, izgubio zivot.
I jos kad zamislim ocaj onih koji su stajali na aerodromu, cekajuci majke, oceve, djecu, sestre, zene, muzeve... meni to bude vece i od rata :(

Zato, R.I.P dragi nepoznati ljudi sa leta AF 447 :( :( :(
User avatar
konrad
Posts: 724
Joined: 27/03/2009 18:39

#64 Re: Nesreca aviona Air France-a

Post by konrad »

Covjek moze da izgubi zivot na bezbroj nacina, glupo je razmisljati o tome uopste.
Avion je zaista po svim statistikama najsigurnije prevozno sredstvo.
Eto npr koliko ljudi je iz BiH bez obzira gdje u svijetu borave poginulo u poslednjih 5 godina u avionskim nesrecama, a koliko u automobilskim.
MisticnaNebuloza
Posts: 159
Joined: 25/05/2009 05:45

#65 Re: Nesreca aviona Air France-a

Post by MisticnaNebuloza »

konrad wrote:Covjek moze da izgubi zivot na bezbroj nacina, glupo je razmisljati o tome uopste.
Avion je zaista po svim statistikama najsigurnije prevozno sredstvo.
Eto npr koliko ljudi je iz BiH bez obzira gdje u svijetu borave poginulo u poslednjih 5 godina u avionskim nesrecama, a koliko u automobilskim.
Da, ali automobila ima mnogo, mnogo vise nego aviona - moras i to uzeti u obzir.

Ma i ja se fakat bojim kad letim avionom. Dzaba sve statistike i silna osiguranja pilota i cabin crew, ja se tek opustim kad avion sleti (nema boljeg osjecaja od tog). :D
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#66 Re: Nesreca aviona Air France-a

Post by jefferson »

sistem wrote:
Jazz_Junkie wrote:Vrlo je nevjerojatno da je avion pao zbog udara groma. Moderni avioni kroz svoje zastiranje profitiraju od Faradayovog efekta. Mozda su u pitanju neke banalne smetnje.
http://www.pointniner.com/2008/04/lufth ... cture.html
primjer ostecenja od groma.

i ko ono rece da je alkohol besplatan kod lufthanse? ja neki dan letio air fransom, vino u odlasku, kafa i viski u povratku.
Pa besplatno je prvo pice, to i Delta daje! Mislio sam na vece kolicine :-)
User avatar
sistem
Posts: 650
Joined: 04/06/2008 19:09

#67 Re: Nesreca aviona Air France-a

Post by sistem »

da lakse stvorite predstavu o kolicini zracnog saobracaja nad planetom:
http://www.youtube.com/watch?v=o4g930pm ... age&fmt=18
puno bolji kvalitet:
http://radar.zhaw.ch/resources/airtraffic.wmv
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#68 Re: Nesreca aviona Air France-a

Post by Bodkin »

besplatno je i u Air France-u,bar na letovima preko okeana..
User avatar
Šeherzada
Posts: 7054
Joined: 10/08/2006 00:01
Location: Pod ovom kapom nebeskom i mojom dusom Bosanskom....

#69 Re: Nesreca aviona Air France-a

Post by Šeherzada »

R.I.P :sad: Jadni ljudi,jadne porodice......
MisticnaNebuloza
Posts: 159
Joined: 25/05/2009 05:45

#70 Re: Nesreca aviona Air France-a

Post by MisticnaNebuloza »

sistem wrote:da lakse stvorite predstavu o kolicini zracnog saobracaja nad planetom:
http://www.youtube.com/watch?v=o4g930pm ... age&fmt=18
puno bolji kvalitet:
http://radar.zhaw.ch/resources/airtraffic.wmv
Pa moram reci da kolicina i nije tako velika onih koji lete preko okeana. Sad sam jos vise zabrinut. :|
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#71 Re: Nesreca aviona Air France-a

Post by jefferson »

Bodkin wrote:besplatno je i u Air France-u,bar na letovima preko okeana..
Propustio sam taj detalj! Sad cu brzo letiti pa cu vdjeti.

Meni se cini da ce najtezi zadatak ovdje biti da se dodje do crne kutije s obzirom na mjesto gdje je kontakt izgubljen!
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#72 Re: Nesreca aviona Air France-a

Post by MA DAJ... »

jefferson wrote:
lys wrote:Koliko sam samo puta letila sa Air France na toj relaciji... i nikad nije proslo bez velikih turbulencija nad Atlantikom...

Zna li iko sta se desava avionu kad ga udari grom? Mojoj mami je proslog mjeseca (nazalos isto Air France) munja ostetila avion pri slijetanju u Bangkoku. Na srecu samo je ostetilo elektronski sistem air con', sto se popravilo za par sati i istim avionom su nastavili jos 12h do Pariza. Nisam znala da grom moze oboriti avion (ako je to razlog), jos te velicine i opreme...

Siroti ljudi :(
Ma udar groma je cest slucaj i moze ostetiti avion ali i ne mora. Medjutim, svaka avionska nesreca se sastoji od spleta okolnosti, ne od jednog uzroka! Zato je potrebno dugo vrijeme da se utvrde sve cinjenice. Ako je avion pao u okean (jos se to ne zna, ali je najvjerovatniji scenario) s obzirom na podrucje gdje je izgubljen signal, vrlo tesko ce se skupiti svi ostaci aviona da bi se 100% utvrdio uzrok, jel kratki spoj, jel ljudska greska, jel nesto deseto.
Takodje, sad za sad niko ne zna sudbinu jer pokrivenost tog podrucja radarima je katastrofalna, a postoji ogroman dio okeana izmedju J.Amerike i Afrike koji nije pokriven ni radarom ni GPS signalom! Zato niko ne moze raci sigurno jel avion pao, jel u pitanju otmica itd, itd.


ma daj...cuj udar groma na visini od 11-13 000...ne lupaj gluposti,a ako je dosao u tu situaciju da dode pod te udare,kako je moguce da izgubi visinu za minimum od 8000 metara,jer ti se oblaci koji pruzrokuju munje nalaze ispod 3000 metara...
kompletna planeta je pokrivena sa GPS sistemom i nijemi jasno kako lupetaju sa mogucim mjestom pada...je li to bilo 3 h od polijetanja,ili ti 3 h prije slijetanja...mislim nevjerovatno da ne znaju u kom periodu je nestao kontakt sa avionom.(izgleda da je nestao 3 h prije slijetanja)

pilot nemoze biti kriv u ovome slucaju,jer je avion bio vec dovoljno u letu da se ta opcija slobodno moze biti odbacena,

nego ova,cuj avion strefio grom...

navigacija i kompanija,glavni krivci,a malo i pilota koji je prihvatio da leti tom marsutom,posto je znao da je nevrijeme na toj relaciji.
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#73 Re: Nesreca aviona Air France-a

Post by MA DAJ... »

clav wrote:Gromovi redovno udaraju u avione bez vecih posljedica, isto je i s turbulencijama. Avioni se prave da to mogu izdrzati.
Image
Ne znam jel iko pratio Air Crash Investigation na NGC-U? Nikada nije jedan uzrok nesrece, vec kombinacija mali milion faktora, pa tako je najvjerovatnije i ovdje. Sumnjam da ce brzo naci olupinu i crnu kutiju jer su dubine ogromne, a struje divlje. Cak i kada nadju, trebace im dosta da utvrde sta se stvarno dogodilo.
evo i videa:


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=eX6Xk0DR ... re=related[/youtube]
da,redovno ih udara,ali ispod 3000 metara
sa2101
Posts: 235
Joined: 04/11/2006 11:48
Location: sarajevo

#74 Re: Nesreca aviona Air France-a

Post by sa2101 »

:sad: :sad:
User avatar
karanana
Posts: 47253
Joined: 26/02/2004 00:00

#75 Re: Nesreca aviona Air France-a

Post by karanana »

ma daj,
evo gledam cnn i kazu da su je avion prolazio kroz neki klimatski pojas oblaka koji je stalno tu i koji se nalazi na visini od 50.000 stopa (oko 15.000 metara). znaci udar groma na toj visini i na toj lokaciji je moguc.
drugo, vjerovao ili ne, nije citava planeta pokrivena radarom a kamoli gps signalom. i upravo je mjesto gdje se pretpostavlja da je avion pao jedna od tih "rupa" gdje nema niti radarskog a kamoli gps kontakta. u takvim "rupama" piloti su duzni javljati se radiovezom svakih par minuta kako bi ostali znali da je sve u redu.
Locked