Nesanica

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Skvidji
Posts: 278
Joined: 04/02/2005 20:24
Location: sector "T" till 3PM after 3PM till 8AM I'm at sector "G"
Contact:

#1 Nesanica

Post by Skvidji »

kako se rijesiti nesanice

ja ne mogu prije 4:00 ni da pomislim da spavam a rega ustajem u 9:00
Toozla
Posts: 3220
Joined: 07/12/2004 02:12
Location: Sarajevo_USA

#2

Post by Toozla »

...nemoj odma' sa maksimalnom dozom krenuti... :D

Image
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#3 Re: NESANICA

Post by Fair Life »

Skvidji wrote:ja ne mogu prije 4:00 ni da pomislim da spavam a rega ustajem u 9:00
Blaaagooooooooo teeebiiiiiii...

Pokusaj ovdje:___www.Techniques you can can try to improve your sleep
FortunaBela
Posts: 6376
Joined: 02/01/2005 11:01
Location: SWE

#4 Re: NESANICA

Post by FortunaBela »

Skvidji wrote:kako se rijesiti nesanice

ja ne mogu prije 4:00 ni da pomislim da spavam a rega ustajem u 9:00
Tableta za spavanje, je uvijek početak....
neko iz mase
Posts: 2018
Joined: 29/12/2004 21:18

#5

Post by neko iz mase »

pokusaj se baviti necim tokom dana sta ce ti iscrpiti energiju (zena, djeca(familija), sport, a ponekad i koja knjiga
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#6 Re: NESANICA

Post by kub lajkan »

Skvidji wrote:kako se rijesiti nesanice

ja ne mogu prije 4:00 ni da pomislim da spavam a rega ustajem u 9:00

Imao sam slicnih problema. Tesko mi je uspjevalo da zaspem, a kad god zaspem budio sam se oko 2h. I nisam mogao zaspati do zore, a tad je skoro vec bilo i vrijeme za ustajanje... Bile su to traume iz JNA... Trebas poraditi na otkrivanju uzroka. Ti sam ili zajedno sa psihologom...
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#7

Post by car-x »

svrni dzoint.. u roku od sat vremena si klada..
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#8

Post by Pooll »

Nesanica... hvala bogu nemam problema sa tim...

Probaj valerijanu... caj ili u kapsulama... ona uspjesno pomaze kod nesanice...

Izbjegavaj navecer slanu ( podize krvni pritisak), jaku i masnu hranu, kafu, cokoladu... Probaj se navici popiti neki topli napitak... mlijeko... caj sa medom... I pocni ustajati u 06:00 pa ces vdijeti kako ces zaspati... makar u 01 :P :P :P
rumenko
Posts: 1482
Joined: 24/07/2002 00:00

#9

Post by rumenko »

Skvidji jarane....da nisi sta masno poj'o....
rajvosa
Posts: 738
Joined: 06/10/2002 00:00

#10

Post by rajvosa »

Pooll wrote:Nesanica... hvala bogu nemam problema sa tim...

Probaj valerijanu... caj ili u kapsulama... ona uspjesno pomaze kod nesanice...

Izbjegavaj navecer slanu ( podize krvni pritisak), jaku i masnu hranu, kafu, cokoladu... Probaj se navici popiti neki topli napitak... mlijeko... caj sa medom... I pocni ustajati u 06:00 pa ces vdijeti kako ces zaspati... makar u 01 :P :P :P
Dobar savjet...
Jaranuopancima
Posts: 167
Joined: 03/03/2005 18:47

#11 Re: NESANICA

Post by Jaranuopancima »

Skvidji wrote:kako se rijesiti nesanice

ja ne mogu prije 4:00 ni da pomislim da spavam a rega ustajem u 9:00
Preporucujewm ti knjigu od hidroterapeuta

Sebastiana Knnaipa...

vjerujem da ce ti pomoci...

pozdrav
rajvosa
Posts: 738
Joined: 06/10/2002 00:00

#12 Re: NESANICA

Post by rajvosa »

Jaranuopancima wrote:
Skvidji wrote:kako se rijesiti nesanice

ja ne mogu prije 4:00 ni da pomislim da spavam a rega ustajem u 9:00
Preporucujewm ti knjigu od hidroterapeuta

Sebastiana Knnaipa...

vjerujem da ce ti pomoci...

pozdrav

Kume da dodam,

Kneipp Sebastian

http://www.buch.de/buch/04549/302_meine_wasserkur.html

Vjerujem da ima prevod na engleski a, na naski nisam siguran
Skvidji
Posts: 278
Joined: 04/02/2005 20:24
Location: sector "T" till 3PM after 3PM till 8AM I'm at sector "G"
Contact:

#13 nesto

Post by Skvidji »

Hvala dobri ljudi na savjetima, mada vec vidjeno!

Hvala

Pozdrav!
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#14 Re: nesto

Post by Fair Life »

Skvidji wrote:Hvala dobri ljudi na savjetima, mada vec vidjeno!
Hvala
Pozdrav!
Polako... ne zuri.
[img]http://www.htnet.hr/imagesT/fset_images/logo50.gif[/img][color=white]__[/color]ponedjeljak, [size=117][b]07.03.2005.[/b][/size] wrote:Psihoterapijom protiv nesanice

Nesanica nije jedini, ali je svakako najčešći poremećaj spavanja. Istraživanja pokazuju da Amerikanci pate od preko 70 vrsta poremećaja spavanja. Najveći broj ljudi koji pate od umjerene nesanice ostaje neregistriran jer je uvriježeno mišljenje da je nesanica problem samo ako je postala redovita te da suvremeni odrasli zapadnjak živi načinom života u kojemu je povremena nesanica neizbježna

Image
Svima koji su probdjeli noć poznato
je kako sporo u mraku prolaze sati, a glavom se
vrzmaju jednako mračne misli.


Očito je, dakle, da podaci iz liječničkih ordinacija ne govore puno o poremećajima spavanja. U tu svrhu obavljaju se istraživanja u kojima veći uzorak sasvim prosječnih ljudi odgovara na opsežna pitanja o navikama spavanja. Rezultati ovakvih istraživanja su poražavajući jer pokazuju da oko 60 posto odraslih nekoliko dana u mjesecu ima problema sa spavanjem, dok čak svaki peti odrasli kaže da ga problemi s nesanicom muče barem 2-3 noći svakoga tjedna.

Stručnjaci objašnjavaju da u razvoju nesanice ulogu mogu imati kardiovaskularni sustav, mozak i živčani sustav, metaboličke funkcije i imunološki sistem organizma. Kako je dovoljna količina sna (oko 8 sati za većinu odraslih) preduvjet za psihičko i fizičko zdravlje, dobro je znati da poremećaji spavanja mogu utjecati ne samo na pospanost tijekom dana, nervozu i psihološke probleme, nego i na povećan rizik od visokog tlaka i moždanog udara, ali i sklonost nezgodama, depresiji, bipolarnom poremećaju te pretilosti i zlouporabi alkohola i droga.

Skupine koje su posebno izložene riziku da obole od nesanice su radnici u noćnim smjenama, liječnici, vozači kamiona, roditelji male djece i tinejdžeri. Zanimljivo je da liječnik kojeg 'kače' bolnička dežurstva prosječno ne spava više od šest i pol sati dnevno, a specijalizant još manje – tek pet sati.

Među psihoterapijskim metodama jedna od poznatijih i uspješnijih u liječenju nesanice je kognitivna (spoznajna) terapija, što pojednostavljeno znači da se čovjeku objašnjavaju štetni mehanizmi i navike te ga se uči promijeni percepciju, način razmišljanja, a zatim i navike. Primjerice, ljudi skloni pretjeranoj brizi, oni koji probleme s posla nose kući, oni koji privatne probleme 'vrte' noću i općenito svi koji ne znaju na vrijeme 'presjeći' jedan problem i okrenuti se ljepšim zbivanjima skloniji su nesanici od ljudi koji probleme rješavaju na drugi način.

Naime, nije loše znati da postoji 'ladica za samorješavanje' u koju probleme treba odložiti svaki puta kad nismo u stanju efikasno rješavati problem. Dakle, ako problem s posla rješavate dok ste na poslu, to je sasvim u redu, no kod kuće razmišljanje o tim problemima može samo remetiti odnose i predstavljati dodatni stres. Kod kuće i po noći poslovne probleme treba ostaviti da 'spavaju'.

Tablete za spavanje
tek su kratkoročno rješenje,
a uz njih bi obavezno trebalo
primjenjivati i psihoterapiju


Sve probleme, bili oni poslovne ili privatne naravi, uglavnom je besmisleno rješavati noću, pukim razmišljanjem, jer noćnim razmišljanjem se malo kad stiže do revolucionarnih rezultata. Na žalost, velik broj ljudi probleme nekako uspijeva maknuti iz glave tijekom dnevnih aktivnosti, a čim legnu u krevet, svi problemi im 'naviru' u glavu.

Optimistične osobe, pokazuju istraživanja, imaju manje problema s nesanicom i svim drugim poremećajima spavanja nego ljudi koji su navikli zamišljati najgore scenarije.

Istraživanja također pokazuju da liječenje medikamentima, kao i bihevioralne metode liječenja, pokazuju učinkovitost na kratke staze, dok najbolje rezultate pokazuje kognitivno-bihevioralna terapija. To u praksi znači da se u terapiji kombinira kognitivni pristup, koji smo ranije vrlo pojednostavljeno objasnili, s bihevioralnim tehnikama (tehnike kojima se uče novi modeli ponašanja, poput 'dresiranja' samoga sebe da počnemo primjenjivati nove navike).

U okviru ovakve terapije uče se, primjerice, pravila koja kažu da nakon neprospavane noći treba izbjegavati nadoknađivanje sna tijekom dana, da spavati treba ići u isto vrijeme kako bi organizam razvio refleks pospanosti u uobičajeno vrijeme itd.

Image
Probleme rješavajte odmah,
ne nosite ih kući, ni u krevet. Opustite i snom
se pripremite za novi radni dan.


Kognitivno-bihevioralna je terapija, sveukupno gledano, najjeftinija, jer uz relativno mala ulaganja dovodi do promjene ponašanja, a pozitivni efekti, pokazuju istraživanja, ne odnose se samo na bolji san, nego i na to da osoba postaje optimističnija, zadovoljnija i sretnija. Pojednostavljeno rečeno, kognitivno-bihevioralna terapija podiže i emocionalnu inteligenciju tretiranog klijenta, a to indirektno znači da on i u drugim aspektima društvenog i osobnog života postaje efikasniji i bolje prilagođen.

Nerijetko se događa da tijekom terapije klijent shvati da nesanica velikim dijelom korijene ima u činjenici da ljudi sami sebi, u glavi, kompliciraju život i previše brinu. Većina ljudi misli da njihovu sreću ili nesreću uglavnom određuju dobre ili loše vanjske okolnosti koje nemaju puno veze s nama, a to je uglavnom točno samo u slučaju drastično negativnih okolnosti.

Međutim, u prosječnim životnim uvjetima stvar je gotovo isključivo osobne percepcije hoćemo li takav život doživljavati više dobrim ili više lošim, poput pitanja doživljavamo li istu čašu polupunom ili polupraznom. U tom kontekstu, ako nema zdravstvenih uzroka, nesanica je nerijetko posljedica destruktivnog ponašanja, navika i načina razmišljanja, pa se i liječi tako da se liječe njezini psihološki uzroci.


J.C.Š.
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#15

Post by MRAVOJED »

probaj čaj od melise, mada je dobra strijela najbolji lijek :D


ovaj čaj je stvarno izvrstan.

drugo ime je matičnjak.
neko iz mase
Posts: 2018
Joined: 29/12/2004 21:18

#16

Post by neko iz mase »

probaj sa casom HLADNOG mlijeka prije spavanja i obavezno potrazi savjet od obliznjeg psihijatra. Ako nema psihijatra u blizini, pitaj onu sto gleda u kasike
Inace je poznato da kiseline u mlijeku, dok su u hladnom stanju, djeluju uspavljujuce na covjeka, a razbude te kad je mlijeko toplo :D
rajvosa
Posts: 738
Joined: 06/10/2002 00:00

#17

Post by rajvosa »

Citam razne savjete..Neki kazu psihijatar.
Ne kod psihijatra.Psiholog da ali psihijatar ne.Psihijatri ce ti napuniti dzepove raznim medikamentima i to nemoj da radis.

Pozdrav
tigris
Posts: 3670
Joined: 25/01/2005 14:21
Location: sarajevo

#18 Re: NESANICA

Post by tigris »

Skvidji wrote:kako se rijesiti nesanice

ja ne mogu prije 4:00 ni da pomislim da spavam a rega ustajem u 9:00
Kod mene je bila sl situacija strasno kasno zaspem a probudim se kao da sam spavala 9 sati...medjutim uskoro sam pocela cesto da mokrim nisam cak ni film u kinu uspjela da pogledam itd....stanje se pogorsavalo,elem na kraju sam se skrsila i zavrsila kog psihijatra i na lijekovima.Uglavnom mora postojati uzrok tome zato potrazi pomoc potrudi se nemoj to zapustati niposto .Sretno.
P.S. Meni nikakve tablete za spavanje ni cajevi nisu mogli pomoci nego samo terapija kod doktora i odgovoarajuci lijek.
pentax
Posts: 27
Joined: 22/03/2005 11:59

#19

Post by pentax »

Image
Last edited by pentax on 28/03/2005 18:03, edited 1 time in total.
sunday_morning
Posts: 635
Joined: 23/01/2003 00:00

#20

Post by sunday_morning »

rajvosa wrote:Citam razne savjete..Neki kazu psihijatar.
Ne kod psihijatra.Psiholog da ali psihijatar ne.Psihijatri ce ti napuniti dzepove raznim medikamentima i to nemoj da radis.

Pozdrav
slazem se..s tim da ne ides ni kod svakakvog psihologa, takodjer bih preporucila psihoterapeuta kognitivno-bihevioralnog usmjerenja... to bi 97% moglo uspjeti...ako si iz SA do njih uopce nije problem doci..
sunday_morning
Posts: 635
Joined: 23/01/2003 00:00

#21 Re: NESANICA

Post by sunday_morning »

tigris wrote:Kod mene je bila sl situacija strasno kasno zaspem a probudim se kao da sam spavala 9 sati...medjutim uskoro sam pocela cesto da mokrim nisam cak ni film u kinu uspjela da pogledam itd....stanje se pogorsavalo,elem na kraju sam se skrsila i zavrsila kog psihijatra i na lijekovima.Uglavnom mora postojati uzrok tome zato potrazi pomoc potrudi se nemoj to zapustati niposto .Sretno.
P.S. Meni nikakve tablete za spavanje ni cajevi nisu mogli pomoci nego samo terapija kod doktora i odgovoarajuci lijek.
tigris, nocno mokrenje ili dnevno cesto mokrenje + nesanica je drugacija situacija...svejedno u pravu si, niposto ne treba to zapustati..postoji nesto sto mu koci normalni bioritam i to se treba otkloniti...nista lijekovi na svoju ruku i sl.
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#22

Post by Lace »

pentax wrote:Image
pepppoooooo :) :)
leech
Posts: 823
Joined: 23/03/2005 21:59

#23 Re: NESANICA

Post by leech »

Skvidji wrote:kako se rijesiti nesanice

ja ne mogu prije 4:00 ni da pomislim da spavam a rega ustajem u 9:00
Poznajem samo jednog čovjeka koji upotrebljava ovaj sleng "rega" :) Samo nisam baš sigurna da on ustaje u 9.00 :-)
SENZIBILNI GRUBIJAN
Posts: 54
Joined: 27/03/2005 05:22

#24

Post by SENZIBILNI GRUBIJAN »

Negjde oko 23:00 h navijes sat naprijed na 04:00...i sav srecan na spavanje! :D
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#25

Post by Lace »

SENZIBILNI GRUBIJAN wrote:Negjde oko 23:00 h navijes sat naprijed na 04:00...i sav srecan na spavanje! :D
:lol: :lol: :lol:

nije li king :D
Post Reply