Nesanica 10 mjeseci-pomoc

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#101 Re: Nesanica 10 mjeseci-pomoc

Post by Dozer »

Mozemo se zafrkavati na ovu temu, naravno, ali...
Nije problem prihvatiti. Problem se ogleda u kontinuiranom narusavanju zdravlja i kapaciteta organizma.

Jer, kad spavamo - odmaramo i tijelo i mozak. Potrosnja "zivotnog goriva" se smanjuje dok spavamo, dolazi do raznih regeneracija i "punjenja baterija".

Bez regularne kolicine sna, dugorocno mogu nastati mnogi zdravstveni problemi, kako fizicki, tako i psihicki.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#102 Re: Nesanica 10 mjeseci-pomoc

Post by plain vanilla »

Pa ozbiljna sam ja, ali ne spavam kako treba od srednje skole. Ne moram ti reci da sam.sve isprobala. Meni vise nije problem kad spavam pet sati, problem je kad kao sinoc zaspim u tri, a moram ustat u sest. I raditi :oops:

Jednom nisam spavala.mjesec dana, tj probudim se cim zaspim, i tek ujutro opet zaspim i spavam sat vremena. Ali tad nisam radila, pa se prezivjelo.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#103 Re: Nesanica 10 mjeseci-pomoc

Post by Tomahawk11 »

Dozer wrote:Mozemo se zafrkavati na ovu temu, naravno, ali...
Nije problem prihvatiti. Problem se ogleda u kontinuiranom narusavanju zdravlja i kapaciteta organizma.

Jer, kad spavamo - odmaramo i tijelo i mozak. Potrosnja "zivotnog goriva" se smanjuje dok spavamo, dolazi do raznih regeneracija i "punjenja baterija".

Bez regularne kolicine sna, dugorocno mogu nastati mnogi zdravstveni problemi, kako fizicki, tako i psihicki.
Nesanica je tihi ubica. Veliki problem. Ja sam se više zezao na svoj račun što spavam kao klada.
User avatar
petunija
Posts: 3037
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#104 Re: Nesanica 10 mjeseci-pomoc

Post by petunija »

Svi vi koji imate problem sa spavanjem provjerite da nemate Žilberov sindrom (analizom krvi).
Jedna od odlika ovog sindroma je loše spavanje, tj. buđenje noću bez nekog razloga :(
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#105 Re: Nesanica 10 mjeseci-pomoc

Post by Zoya »

Jest mi drago što neko spomenu pun mjesec. Prije sam se pitala zašto ne mogu tako par dana u mjesecu spavati, nađem sasvim slučajno da to može biti uzrok i tačno tako je kod mene.


Opšte poznato je da fizička aktivnost može pomoći.

Za Žilberov sindrom nisam nikad čula :?
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#106 Re: Nesanica 10 mjeseci-pomoc

Post by Bluemore »

Dozer wrote:Mozemo se zafrkavati na ovu temu, naravno, ali...
Nije problem prihvatiti. Problem se ogleda u kontinuiranom narusavanju zdravlja i kapaciteta organizma.

Jer, kad spavamo - odmaramo i tijelo i mozak. Potrosnja "zivotnog goriva" se smanjuje dok spavamo, dolazi do raznih regeneracija i "punjenja baterija".

Bez regularne kolicine sna, dugorocno mogu nastati mnogi zdravstveni problemi, kako fizicki, tako i psihicki.
:thumbup:
Bas tako... Pa i manjak sna preko kojeg se naivno prelazi narusava te procese i regeneraciju
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#107 Re: Nesanica 10 mjeseci-pomoc

Post by славянин »

Zvekno sam skoro 2 apaca od 5mg u 10 navece - i hladno budan do 3 ujutro :oops:
Juni
Posts: 541
Joined: 30/06/2010 16:10

#108 Re: Nesanica 10 mjeseci-pomoc

Post by Juni »

plain vanilla wrote:Mastam sa zaspim gledajuci tv :mrgreen:
Jok, mora biti tisina ili zvuk koji ne odvraca paznju, recimo buka s ceste :mrgreen: pogotovo kad kisa pada.
Sad 'navijem' tablet, pa mi kisa pada svu noc, ali ne uspavljuje :oops:
Elem, spavanje nula poena. Samo se ne treba nervirati oko toga, prihvatis to tako.
Jesi probala cepove za uši, ima kupit u svim bolje opremljenim apotekama.
Magnezijum uveče popiti, ali ne pred spavanje, evo u ova doba nekad.po mogućnosti kvalitetniju, skuplju varijantu .
Jesi kontrolirala stitnu, hormone?
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#109 Re: Nesanica 10 mjeseci-pomoc

Post by Dozer »

Sexate li se vi, nespavaci...? Ozbiljno pitam.
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#110 Re: Nesanica 10 mjeseci-pomoc

Post by shape of despair »

славянин wrote:Zvekno sam skoro 2 apaca od 5mg u 10 navece - i hladno budan do 3 ujutro :oops:
Dao bi ja tebi Haldol, ostale tablete su mala maca
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#111 Re: Nesanica 10 mjeseci-pomoc

Post by beni-bu-man »

славянин wrote:Zvekno sam skoro 2 apaca od 5mg u 10 navece - i hladno budan do 3 ujutro :oops:
ja lekse tucem
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#112 Re: Nesanica 10 mjeseci-pomoc

Post by Sanjarko »

Od apaurina se moze i manje spavati tj., imati nesanica. Kako znam, ali nisam siguran. Ja imam obrnut problem. Previse spavam i stalno sam opet pospan. Nije do terapije i bolesti. Nego dugo vremena je tako. Ima godina. Citao sam, trazio po internetu ali nista nisam konkretno mogao pronaci.
User avatar
Fajcion
Posts: 1362
Joined: 27/07/2012 11:02

#113 Re: Nesanica 10 mjeseci-pomoc

Post by Fajcion »

Ja recimo imam problema sa ranim buđenjem. U koja god doba legao do 7 , pola 7 max. :zzzz:
rexandroid
Posts: 256
Joined: 31/12/2012 17:06

#114 Re: Nesanica 10 mjeseci-pomoc

Post by rexandroid »

haha ko bi reko evo me nakon 6 godina opet
nesanica je potrajala nekoliko godina nakon objavljivanja posta. al sam na kraju nekako uspio unormalisat san hvala Bogu.
citao sam negdje na netu kada legnete, a nespavate, vi ustvari navikavate tijelo da u polozaju - u kojem bi trebali spavati (prirodni polozaj), nespavate.
tako sam radio godinama, samo lezao a nisam spavao. treba lezeci polozaj iskljucivo cuvati samo za spavanje ako me razumijete :-)
sta trebate uraditi je ustati jednostavno, sjesti na stolicu ili krevet i cekati. nemojte uzimati mobitel, gledat tv i sl.
znao sam tako citave noci presjediti ali se isplatilo na kraju, umor se jednostavno nabesa tako da utonete u san negdje 7,8 noc. najveca je borba sa mislima u tim nocima kad sjedite i gledate u prazno, padaju vam misli po glavi kao vodopad, al nadite neko rjesenje npr. brojati unazad od 100. najbolje pokusat ovo kad ste na godisnjem odmoru lol.
kada legnete dajte sebi 15 minuta, ako ne ide - ustati pa kad osjetite da biste kao mogli zaspati pokusajte opet.
sta je jos pomoglo je magnezij, ima u dm-u kupit one direkt vrecice. pola u toku dana pola navece.
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#115 Re: Nesanica 10 mjeseci-pomoc

Post by Russki »

plain vanilla wrote:Pa ozbiljna sam ja, ali ne spavam kako treba od srednje skole. Ne moram ti reci da sam.sve isprobala. Meni vise nije problem kad spavam pet sati, problem je kad kao sinoc zaspim u tri, a moram ustat u sest. I raditi :oops:

Jednom nisam spavala.mjesec dana, tj probudim se cim zaspim, i tek ujutro opet zaspim i spavam sat vremena. Ali tad nisam radila, pa se prezivjelo.
Isti slučaj.

Ali ja odspavam nekad 3 sata i budem dobar. Valjda se tijelo naviklo na to sve. Samo nisam siguran da je to dobro.
BJB
Posts: 4522
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#116 Re: Nesanica 10 mjeseci-pomoc

Post by BJB »

Moja mama ima problema sa nesanicom, tata spava k'o klada i po danu i po noci nekih 8 sati, sa mozda dva ustajanju-u usnulom stanju, ode do wc-a i nazad-svega mi ne probudi se..
Ja sama najbolje radim po noci, kad je mir i tisina, i najcesce legnem oko 2, 3:00, ustanem od 5 do 6..Zavisno koliko rano trebam biti na poslu..Nekad odspavam po danu sahatak ili dva, nekad ne.
Skontala sam da najbolje spavam kad ne jedem kasno. Iskljucivanje laptopa-kad istekam produzni iz zida, mobitel na airplane mode, i spavam bolje- ne vrtim se k'o cigra.. dobro spavam kad mi je prozor otvoren na kant.
Nakanjujem se vec dugo da procitam 2-3 knjige koje sam nasla o snu, zbog mame najvise, jer nekad zna probdjeti cijelu noc-ne moze da spava..Zaspi pred zoru sahatak ili dva i to je to..
Pijem magnezijum zbog grceva u nogama..a probala sam i onaj Magnezijum night Dietpharmov-i uopste mi ne djeluje..
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#117 Re: Nesanica 10 mjeseci-pomoc

Post by Russki »

Dozer wrote:Sexate li se vi, nespavaci...? Ozbiljno pitam.
Jel stvarno misliš da je to glavni razlog nesanice?

Eh.
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#118 Re: Nesanica 10 mjeseci-pomoc

Post by P308 »

Ja imam problema sa spavanjem od kad znam za sebe. Uvijek mi treba vise sati da zaspem (npr. legnem u 23 sata a zaspem tek oko 2 ili 3) i kad se to konacno desi budim se bar 5 puta u toku noci. Sad za sada to nema nekog utjecaja na mene, svakodnevno funkcionisanje ili zdravlje. Jedino kad treba ustati ujutro, treba mi nekih 5 minuta da dodjem sebi.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#119 Re: Nesanica 10 mjeseci-pomoc

Post by Dozer »

Russki wrote:
Dozer wrote:Sexate li se vi, nespavaci...? Ozbiljno pitam.
Jel stvarno misliš da je to glavni razlog nesanice?

Eh.
Ne, naravno, ali moze biti jedan od razloga.
Koliko god neko mislio da sex nema nikakve veze ni sa cim - vara se.
Hormoni su cudo, a cesto mogu uzrokovati poremecaje koji se tesko povezuju sa simptomima.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#120 Re: Nesanica 10 mjeseci-pomoc

Post by Tomahawk11 »

plain vanilla wrote:Mastam sa zaspim gledajuci tv :mrgreen:
Jok, mora biti tisina ili zvuk koji ne odvraca paznju, recimo buka s ceste :mrgreen: pogotovo kad kisa pada.
Sad 'navijem' tablet, pa mi kisa pada svu noc, ali ne uspavljuje :oops:
Elem, spavanje nula poena. Samo se ne treba nervirati oko toga, prihvatis to tako.
Jesi li ters :?
Ozbiljno, pošto imam jednog tersa kojem sve smeta kad spava i sve čuje :lol:
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#121 Re: Nesanica 10 mjeseci-pomoc

Post by plain vanilla »

Tomahawk11 wrote:
plain vanilla wrote:Mastam sa zaspim gledajuci tv :mrgreen:
Jok, mora biti tisina ili zvuk koji ne odvraca paznju, recimo buka s ceste :mrgreen: pogotovo kad kisa pada.
Sad 'navijem' tablet, pa mi kisa pada svu noc, ali ne uspavljuje :oops:
Elem, spavanje nula poena. Samo se ne treba nervirati oko toga, prihvatis to tako.
Jesi li ters :?
Ozbiljno, pošto imam jednog tersa kojem sve smeta kad spava i sve čuje :lol:
naravno da sve cujem, komsije dva sprata vise kad hodaju po stanu
i sve u sebi drobim, sta rade u ta doba, sto ne legnu :oops:
zato sam pocela razmisljati da promijenim stan, ali de znaj gdje je kakva izolacija :?
:mrgreen:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#122 Re: Nesanica 10 mjeseci-pomoc

Post by Tomahawk11 »

Kakve vikendice i u šumu, nema ti druge.
Doduše, ptice pjevaju :oops: , a može biti i kakvog medonje, pa belaj :D
Šalu na stranu, znam kako je kad ne mogu zaspati npr. što sam gladan, e sad da je konstantno tako, to je baš nezdravo stanje :roll:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#123 Re: Nesanica 10 mjeseci-pomoc

Post by stakasa »

Dozer wrote:
Russki wrote:
Dozer wrote:Sexate li se vi, nespavaci...? Ozbiljno pitam.
Jel stvarno misliš da je to glavni razlog nesanice?

Eh.
Ne, naravno, ali moze biti jedan od razloga.
Koliko god neko mislio da sex nema nikakve veze ni sa cim - vara se.
Hormoni su cudo, a cesto mogu uzrokovati poremecaje koji se tesko povezuju sa simptomima.
Mene brate rasani
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#124 Re: Nesanica 10 mjeseci-pomoc

Post by plain vanilla »

Tomahawk11 wrote:Kakve vikendice i u šumu, nema ti druge.
Doduše, ptice pjevaju :oops: , a može biti i kakvog medonje, pa belaj :D
Šalu na stranu, znam kako je kad ne mogu zaspati npr. što sam gladan, e sad da je konstantno tako, to je baš nezdravo stanje :roll:
ne smetaju ptice, ni saobracaj, zivim kraj glavne ceste :mrgreen:
samo iznenadni zvukovi
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#125 Re: Nesanica 10 mjeseci-pomoc

Post by stakasa »

Probajte ne gledati u ekrane dva tri sata prije spavanja, nikakvi mobiteli, obavezno izbaciti televizor iz spavace sobe
Post Reply