Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 24172
Joined: 08/09/2005 20:08

#51 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by Haris.ba »

Tomahawk11 wrote:Recimo da si stanar haustora i sad imate 30 parking mjesta (javni parking), onda skontaju šverceri, pa uzurpiraju redovno svojim uredno registrovanim vozilima 10-ak mjesta i sad ona tu stoje do konačne prodaje. Pa onda imaš nekoliko onih koji rade u nekoj od fabrika/firmi/radnji/čega već u blizini tvog haustora, pa koji šiša bar, ljepota. I da, par ovih olupina bez registracije.
Naravno, zakonski nema problema. Registrovano, parkirano. Javni parking. Stoji tu pola godine. Godinu. Nebitno.
Problem su, a i tema je neregistrovana auta.

A možemo i o švercerima. Hajde da riješimo za početak neregistrovana.

Šverceri se veoma jednostavno rješavaju. Stvorene su pretpostavke i za to. I to će doći.

Prvo, ne može auto na stranim tablama biti mjesecima na javnom parkingu. I to se može kada se hoće riješiti.

Drugo preko prava na korištenje javnog parkinga stanarima.Određeni parkingzi su besplatni za stanare, drugi ih moraju plaćati.

Treće, preko MUP - kada vidiš da fizička osoba se javlja učestalo kao prodavac vozila, lagano se pošalju podaci poreznoj upravi. Jer se ne možeš time baviti kao biznisom a da si fizičko lice.
Naslovnica
Posts: 27537
Joined: 20/03/2013 15:38

#52 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by Naslovnica »

Radio Sarajevo wrote:Nije mi jasno zašto vam smetaju olupine po parkinzima... :-) :-) :-)

Što se tiče ovih boljih auta koja nisu registrovana, možda neko živi van BiH, a želi imati auto kad i ako se vrati, i ne želi iz bilo kog razloga da ga proda. Onda će ga registrovati i ponovo voziti.

Bavite se ba svojim životima...
Za olupine služe auto otpadi i prese, a ne parkinzi.
U krugu od 100m od moje zgrade, trenutno postoji min 5-6 olupina, čiji su vlasnici u Sarajevu.
Jedan izgorio, drugi se prodaje već 3 godine, sav jadan istrulio, jedan Yugo sa ispuhanim gumama, sve raspadi i vozila koja nikada više neće biti u voznom stanju.
Ne znam šta vlasnici očekuju.
I normalnoj državi bi im davno ispostavili račun za prevoz ma sekundarne sirovine.
User avatar
Logovan
Posts: 94101
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#53 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by Logovan »

Radio Sarajevo wrote:Nije mi jasno zašto vam smetaju olupine po parkinzima... :-) :-) :-)
Čuj nije ti jasno.

Ne mogu da vjerujem da se ovo mora objašnjavati.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5924
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#54 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by studiorum_tuzlaensis »

Blagi update od zadnji put.

Više puta sam zvao policiju, obraćao se mailovima, išao u stanicu itd...

Odgovor izvršne vlasti je uglavnom u ovoj formi, citiram e-mail:
Poštovani,

Obavještavamo Vas da smo zaprimili Vaš E-mail kao nadležna policijska stanica, te Vas ovom prilikom informišemo da su policijski službenici Policijske stanice Novo Sarajevo u sklopu svojih redovnih aktivnosti u proteklom periodu izvršili obilazak cjelokupnog područja koje je u nadležnosti ove policijske stanice sa posebnim akcentom na evidentiranje oštećenih, dotrajalih i neregistrovenih motornih vozila koja su nesavjesni vlasnici ostavili duže vrijeme na parking prostorima na području općine Novo Sarajevo i shodno tome sva ova vozila su evidentirana. Osim evidentiranja ovih vozila, policijski službenici Policijske stanice Novo Sarajevo nastoje da iznađu mogućnosti kako bi se ova vozila izmjestila, te time drugim građanima omogućilo korištenje zauzetog parking mjesta. Policijski službenici Policijske stanice Novo Sarajevo su do sada u preko 20 slučajeva uspjeli da pronađu vlasnike ovih i sličnih motornih vozila, te u saradnji sa istima izmjestili oštećena i neregistrovana vozila. Također Vas informišemo da u skladu sa odredbama Zakona o uređenju saobraćaja na području Kantona Sarajevo još uvijek nisu doneseni podzakonski propisi kojima se decidno trebaju regulisati određena pitanja u vezi mjesta odlaganja ovih vozila, te pitanja koja se odnose na troškove premještanja ovih vozila za koja nije poznat vlasnik. Ovom prilikom posebo napominjemo da ćemo nakon donošenja pomenutih podzakonskih propisa, a na osnovu prikupljenih podataka biti u mogućnosti da sva evidentirana oštećena, dotrajala i neregistrovana motorna vozila u veoma kratkom roku izmjestimo i na taj način našim građanima omogućimo korištenje ovih zauzetih parking mjesta. Do donošenja podzakonskih propisa, policijski službenici Policijske stanice Novo Sarajevo će nastaviti svoje aktivnosti na pronalaženju vlasnika dotrajalih i neregistrovanih vozila, te u saradnji sa vlasnicima iznalaziti mogućnosti da se vozila izmjeste.



Policijska stanica Novo Sarajevo
Treća policijska uprava
Uprava policije
MUP Kantona Sarajevo

http://mup.ks.gov.ba/
S obzirom da je prava adresa sada Skupština Kantona Sarajevo, ja sam po ovom pitanju već kontaktirao Damira Nikšića i rekao je da se slaže i da će ovo pitanje pokrenuti nešto ?! ŠTa je sada nešto, ja ne znam, ali dok se ne riješim ovih krntija sa parkinga ja neću odustati, posebno jer je parking mjesta u naselju SVE MANJE I MANJE.

Dakle, imam u planu da pišem građansku inicijativu novom sazivu Skupštine da što prije donese odluku i usvoji podzakonske akte bili oni pravilnici, uputstva ili procedure koje se tiču uklanjanja NEREGISTROVANIH PMV I OTPADA sa javnih površina.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5924
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#55 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by studiorum_tuzlaensis »

santo gral wrote:Pa iz ovog dopisa ispade da nema odredjen prostor gdje se "sklanjaju " ovakva auta ! Pa ne treba ih sklanjat nego unistavat i to o trosku vlasnika.
Vozilo se ne bi tek tako trebalo uništavati, to je privatna imovina. Moraš dati vlasniku priliku da je vrati. Vozilo treba evidentirati, prevesti na neki
zajednički parking, cijena 20 KM/danu i naprimjer nakon 3 godine likvidirati prodajom ili uništenjem ako se niko ne javi.

Treba pola sata da se sastavi ovakav prijedlog odluke, 3 minuta da se usvoji na Skupštini i 8 dana da se objavi u Službenom listu. Samo treba POKRENUTI.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5924
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#56 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by studiorum_tuzlaensis »

Je li tako u Njemačkoj, Americi, Švicarskoj ili je to tvoj prijedlog?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#57 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by bitanga_sa_otesa »

studiorum_tuzlaensis wrote:Je li tako u Njemačkoj, Americi, Švicarskoj ili je to tvoj prijedlog?
u hrvatskoj je tako,7 dana bez tablica,na javnoj povrsini, ode u presu...
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5924
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#58 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by studiorum_tuzlaensis »

I like that. :D

Možda ne bi bilo loše Konakoviću poslati oko ove problematike.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#59 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by bitanga_sa_otesa »

studiorum_tuzlaensis wrote:I like that. :D

Možda ne bi bilo loše Konakoviću poslati oko ove problematike.
pa ne treba puno razmisljati,komsije do nas imaju razradjene sistema svega...samo se prepise od njih...
u rijeci postoji i ovlastena firma koja to unistava
http://metis.hr/
u zagrebu
http://www.cios.hr/
User avatar
konektovan
Posts: 39871
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#60 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by konektovan »

I aida komerc bi to uništila, samo da joj daju šansu. :mrgreen:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24172
Joined: 08/09/2005 20:08

#61 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by Haris.ba »

Sve dok ne pobjedi neko na tenderu ko treba za uništavanje vozila - ništa. Onda će se za pet minuta donijeti svi pravilnici.
last mohicans
Posts: 11603
Joined: 09/08/2012 23:19

#62 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by last mohicans »

Potpuno podržavam i razumijem kolegu koji je osvježio temu. Istog me se tiče, također sam sa područja općine Novo Sarajevo i u mojoj bližoj okolici ima najmanje 5-6 napuštenih auta, što nisu u voznom stanju, neregistrovana ili čak registrovana, makar imaju tablice, koja uzurpiraju javnu površinu. Nadalje, treba se apriori ove teme riješiti problem parkiranja stanara. Apsolutno sam za da se uredi problematika, na koji način, imaju stručnjaci neka dumaju. Ne znam koji zakon to uređuje, da li o lokalnoj samoupravi, javnim površinama, znaju pravnici. Kako u Bihaću može funkcionisati da su oko zgrada parking prostori sa obilježenim tablicama automobila od stanara. U Ljubljani se ibretom nisam mogao načuditi da je sav centar, pa i dalje od centra pokriven i obilježen. Imaš zonu 1, gdje nije nešto specijalno ni skup parking 0.80/h centi sa maksimalnim zadržavanjem od dva sata, zatim svaka zgrada, apsolutno svaka sa parkingom je pokrivena elektronskom rampom ili čunjevima ograđena, za stanare najprije. Nismo Slovenci, ali smo svjedoci da se kaznama sve može regulirati i utjerati u šišu. Rampe su malo skuplja investicija za očekivati kod nas, ali mogu za početak slovima obilježena parking mjesta ii željezne rampe. U blizini Otoke, kod salona namještaja TWIN i mesnice Dayton se uvela naplata za parking. Naravno, pijaca je tu, škola, dosta radnji i kafića. Niko neće da plaća marku po satu,kad i parkira uglavnom ne plati ni sat,dva, nego se sve skrha pred ulaze i faktički na ulaze, da ja kao pješak ne mogu prići, a ne kao stanar sa automobilom. Iza 16, 17,mjesta koliko hoćeš. Znači ljudi koji imaju tu neki posao u blizini, napuštena vozila i ostalo.
User avatar
konektovan
Posts: 39871
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#63 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by konektovan »

Ja sam ubjedjen da ce to i kod nas zazivjeti, mozda ne tako brzo, ali hoce. Kad osvanu oznacena parking mjesta na parkinzima, Alipašinog polja, dobrinje, otoke, grbavice itd. koja ce se morati placati, ne vjerujem da ce neko tek tako placati da mu auto tu lezi.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#64 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by tempuser »

Prije mozda 15-20 dana digose razvaljeni alfa romeo ispred moje zgrade u Kolodvorskoj. Policija poslikala, pauk podigao i cao!
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#65 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by tempuser »

studiorum_tuzlaensis wrote:
santo gral wrote:Pa iz ovog dopisa ispade da nema odredjen prostor gdje se "sklanjaju " ovakva auta ! Pa ne treba ih sklanjat nego unistavat i to o trosku vlasnika.
Vozilo se ne bi tek tako trebalo uništavati, to je privatna imovina. Moraš dati vlasniku priliku da je vrati. Vozilo treba evidentirati, prevesti na neki
zajednički parking, cijena 20 KM/danu i naprimjer nakon 3 godine likvidirati prodajom ili uništenjem ako se niko ne javi.

Treba pola sata da se sastavi ovakav prijedlog odluke, 3 minuta da se usvoji na Skupštini i 8 dana da se objavi u Službenom listu. Samo treba POKRENUTI.
U HR je, a mislim da je u kod nas zakon isti, samo je mrtvo slovo na papiru, zabranjeno odlagati imovinu po javnim parkinzima, a neregistrovan auto nije vozilo nego imovina i kad redari naidju na auto koji duze stoji na autu prvo naljepe zutu naljepnicu upozorenja i vlasnik ima 7-10 dana da makne auto. Ako ne makne, auto ide u centar za reciklazu i nema varijante da se izvuce, taman da gazda sa novim tablicama i policom osiguranja dodje po njega.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5924
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#66 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by studiorum_tuzlaensis »

tempuser wrote:
studiorum_tuzlaensis wrote:
santo gral wrote:Pa iz ovog dopisa ispade da nema odredjen prostor gdje se "sklanjaju " ovakva auta ! Pa ne treba ih sklanjat nego unistavat i to o trosku vlasnika.
Vozilo se ne bi tek tako trebalo uništavati, to je privatna imovina. Moraš dati vlasniku priliku da je vrati. Vozilo treba evidentirati, prevesti na neki
zajednički parking, cijena 20 KM/danu i naprimjer nakon 3 godine likvidirati prodajom ili uništenjem ako se niko ne javi.

Treba pola sata da se sastavi ovakav prijedlog odluke, 3 minuta da se usvoji na Skupštini i 8 dana da se objavi u Službenom listu. Samo treba POKRENUTI.
U HR je, a mislim da je u kod nas zakon isti, samo je mrtvo slovo na papiru, zabranjeno odlagati imovinu po javnim parkinzima, a neregistrovan auto nije vozilo nego imovina i kad redari naidju na auto koji duze stoji na autu prvo naljepe zutu naljepnicu upozorenja i vlasnik ima 7-10 dana da makne auto. Ako ne makne, auto ide u centar za reciklazu i nema varijante da se izvuce, taman da gazda sa novim tablicama i policom osiguranja dodje po njega.
Ne reče ti:
Koji zakon?
Ko konstatuje da je neregistrovan?
Ko su ti redari?
Gdje se vozi?
Ko određuje firmu koja to vozi?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#67 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by tempuser »

studiorum_tuzlaensis wrote:
tempuser wrote:
U HR je, a mislim da je u kod nas zakon isti, samo je mrtvo slovo na papiru, zabranjeno odlagati imovinu po javnim parkinzima, a neregistrovan auto nije vozilo nego imovina i kad redari naidju na auto koji duze stoji na autu prvo naljepe zutu naljepnicu upozorenja i vlasnik ima 7-10 dana da makne auto. Ako ne makne, auto ide u centar za reciklazu i nema varijante da se izvuce, taman da gazda sa novim tablicama i policom osiguranja dodje po njega.
Ne reče ti:
Koji zakon?
Ko konstatuje da je neregistrovan?
Ko su ti redari?
Gdje se vozi?
Ko određuje firmu koja to vozi?

https://www.zakon.hr/z/319/Zakon-o-komu ... spodarstvu

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/slu ... _2384.html

Konstatuju komunalni redari nepsorednom procjenom na terenu, vozi i presuje koncesionar. Koncesionar se bira tenderom.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5924
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#68 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by studiorum_tuzlaensis »

Mislio sam na zakone kod nas koje si spomenuo da su mrtvo slovo na papiru.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5924
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#70 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by studiorum_tuzlaensis »

Pa jesi li ti pročitao moj post gore - odgovor od policije, ili ovaj clanak barem detaljno? Zakon clan 86... itd..
Zamjenik komandira Jedinice za saobraćaj MUP-a KS-a Elvedin Muratspahić pojasnio nam je da će uklanjanje početi čim se donesu potrebni pravilnici.
Nema pravilnika!
lissics
Posts: 499
Joined: 09/08/2018 06:29

#71 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by lissics »

U uredjenijim zemljama to je rijeseno na razne nacine. U jednoj gdje ja zivim ide ovako:

Svi parkinzi ispred zgrada se placaju. Stanari imaju godisnje karte koje ne kostaju mnogo.

Navecer iza 9 sati, ispred zgrade mogu parkirati samo stanari koji su registrovani u opcini. Sto znaci da tablice moraju biti vazece i auto registrovano na stanara zgrade.

Ako je auto prljav duze vremena, dodje inspekcija i zalijepi upozorenje sa kaznom, Ako nista se ne uradi, onda ga uklone.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#72 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by tempuser »

studiorum_tuzlaensis wrote:Pa jesi li ti pročitao moj post gore - odgovor od policije, ili ovaj clanak barem detaljno? Zakon clan 86... itd..
Zamjenik komandira Jedinice za saobraćaj MUP-a KS-a Elvedin Muratspahić pojasnio nam je da će uklanjanje početi čim se donesu potrebni pravilnici.
Nema pravilnika!
Pa zato pisem mrtvo slovo na papiru, ima zakon, al nema pravilnka itd da se on i primjeni.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5924
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#73 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by studiorum_tuzlaensis »

Haj dobro, hvala ti puno, nismo to znali.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#74 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by tempuser »

studiorum_tuzlaensis wrote:Haj dobro, hvala ti puno, nismo to znali.
Ne znam sta hoces koji klinac i sto pitas kad znas?
Poenta nismo bili mi, nego kako je rjeseno upozoravaje vlasnika i odvoz bez saglasnosti tamo gdje zakon funicionise.
Last edited by tempuser on 18/12/2018 14:42, edited 1 time in total.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5924
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#75 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by studiorum_tuzlaensis »

Hoću da vodim diskusiju sa visoko inteligentnom osobom kao što si ti.
Post Reply