Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#101 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by studiorum_tuzlaensis »

MUP je taj koji ne želi da se nešto pokrene, ministarstvo saobraćaja donosi propis i to je to. MUPu je jednostavno MRSKO i PEGLANCIJA a nova vlast dosad nije imala kontrolu na MUP-om. Nema ni sada doduše, dok se ne smijeni Halilović.

Zakon je samo izgovor nerada MUP-a slažem se. ALi hajmo im oduzeti taj izgovor? Slažeš li se... :wink:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24797
Joined: 08/09/2005 20:08

#102 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by Haris.ba »

studiorum_tuzlaensis wrote:MUP je taj koji ne želi da se nešto pokrene, ministarstvo saobraćaja donosi propis i to je to. MUPu je jednostavno MRSKO i PEGLANCIJA a nova vlast dosad nije imala kontrolu na MUP-om. Nema ni sada doduše, dok se ne smijeni Halilović.

Zakon je samo izgovor nerada MUP-a slažem se. ALi hajmo im oduzeti taj izgovor? Slažeš li se... :wink:
Ali, za uklanjanje auta je dovoljna samo ODLUKA ministarstva saobraćaja gdje je parcela. Znači, samo da ministarstvo kaže tu odnesite auta - auta ne bi bilo.

NIkakva kontrola mupa ne treba. NIšta komesar, ništa policijske uprave.

Samo reći, imaš zakon, napisano ti šta i kako, odvuci auto na tu i tu parcelu. Ima i u zakonu određena procedura. Možda nije najdetaljnija, ali je dovoljna da dovede do toga da se auta sklone.

Nešta policiji nije jasno, može se neki podzakonski akt donijeti. Ali, ono što policija govori da je problem - jeste da nemaju gdje odvući auta.

Evo došla nova vlast, i mogu jednostavnim potezom uraditi stvar da građani vidljivo osjete uvođenje reda. Ali, jok.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24797
Joined: 08/09/2005 20:08

#103 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by Haris.ba »

Član 86.
(Zabrana parkiranja oštećenih, dotrajalih, napuštenih i neregistrovanih vozila i olupina)

(1) Zabranjeno je na javnoj cesti, parking prostoru, javnoj garaži, trotoaru i drugim
saobraćajnim površinama parkirati oštećena, dotrajala, napuštena i neregistrovana
vozila i olupine, nanositi blato na cestu sa savremenim kolovozom ili ostavljati ili
bacati otpatke ili predmete i materije koji mogu da ometaju ili ugrožavaju saobraćaj ili
zagađuju okolinu.

(2) Fizičko ili pravno lice koje postupi suprotno stavu (1) ovog člana snosi troškove
uklanjanja vozila i olupina, otpadaka, predmeta i materija koje je ostavilo, nanijelo
blato ili bacilo otpatke ili predmete na cestu, parking-prostor ili neku drugu
saobraćajnu površinu.

(3) Parkiranje vozila i olupina u smislu stava (1) ovog člana smatra se period u kojem je
vozilo i olupina parkirano na javnoj cesti, parking prostoru, javnoj garaži, trotoaru i
drugim saobraćajnim površinama duže od 30 dana od dana evidentiranja od strane
ovlaštenog policijskog službenika.

(4) Evidentiranje vozila i olupina iz stava (1) ovog člana mogu vršiti i komunalni redari
sačinjavanjem službene zabilješke i dostavljanjem iste nadležnoj policijskoj upravi.

(5) Oštećeno vozilo u smislu stava (1) ovog člana smatra se vozilo na kojem su oštećeni
vitalni dijelovi i sklopovi i koje se ne može samostalno kretati na cesti.

(6) Napušteno vozilo iz stava (1) ovog člana smatra se vozilo za koje se u postojećim
evidencijama registrovanih vozila ne može utvrditi vlasnik.


Član 87.
(Premještanje oštećenih, dotrajalih, napuštenih i neregistrovanih vozila i olupina)

(1) Ovlašćeno službeno lice odrediće da se vozilo i olupina premjesti na drugo mjesto ako
je parkirano na površinama iz člana 86. ovog zakona, osim iz javne garaže.

(2) Parkirana oštećena, dotrajala napuštena i neregistrovana vozila i olupine iz javne
garaže dužan je ukloniti vlasnik ili upravitelj javne garaže.

(3) Ovlašćeno službeno lice odrediće da se vozilo i olupina premjesti na drugo mjesto i u
svim drugim slučajevima kada je parkirano na mjestu na kojem ugrožava sigurnost
saobraćaja ili ometa normalno odvijanje saobraćaja.

Član 88.
(Ovlaštenje za premještanje oštećenih, dotrajalih, napuštenih i neregistrovanih vozila i
olupina)

(1) Premještanje vozila i olupina iz člana 87. ovog zakona obavlja MUP ako nije drugačije
određeno ovim zakonom.

(2) Izuzetno od stava (1) ovog člana, uz prethodnu saglasnost MUP-a, premještanje vozila
i olupina obavljaju organizacija, pravno ili fizičko lice koje ovlasti nadležno
ministarstvo unutrašnjih poslova.

(3) Troškove premještanja vozila i olupina u slučajevima iz člana 87. ovog zakona snosi
vlasnik vozila i olupine.

(4) Visinu troškova premještanja vozila i olupina i lokaciju odlaganja vozila i olupina iz
člana 86. stav (1) ovog zakona i način utvrđivanja vlasništva te drugih pitanja vezanih
za vozila i olupine iz člana 86. stav (1) ovog zakona utvrdit će Vlada.


(5) Ukoliko vlasnik iz člana 86. stav (2) ili člana 87. stav (2) postupi u skladu sa
naređenjem u propisanom roku, premještanje vozila ili olupine može obaviti u svojoj
organizaciji, u skladu sa ovim zakonom i drugim propisima.

(6) Ako vlasnik vozila ili olupine iz člana 86. stav (1) nije poznat, vozilo će se ukloniti na
trošak Kantona
Zakon je veoma jasan. Samo Ministarstvo saobraćaja treba odlučiti gdje će se auta smještati, i onda samo još da se osigura u budžetu pare za uklanjanje vozila.

A podzakonskim aktom Vlada može sve detaljno urediti. Nema potrebe zakon mijenjati da se stvari pokrenu.

P.S.
Evo, ja ću im za 24 sata napraviti podzakonski akt samo da počnu da rade. Ali, lakše pričati da zakon treba mijenjati, i usput ništa raditi.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#104 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by studiorum_tuzlaensis »

sve ja to znam...

ja sam im u mailu isto kao i ponudio kompletan Pravilnik o uklanjanju... ali..
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#105 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by TheGodfather001 »

Da se uključim kratko - ponukani ovom temom uz podršku mjesne zajednice i predstavnika etažnih vlasnika zgrada ispred kojih se nalazi parking sa devastiranim vozilima (3 kombija i 1 putničko vozilo), a zauzimaju parking mjesta, puni su otpada, miševa i sl., uslikali smo vozila, naveli lokaciju i poslali dopis MUP-u. U roku od 1 mjesec dana su došle 2 šlep službe i odvezle kombije uz asistenciju policijskih službenika, dok je 1 putničko vozilo odvezao vlasnik nakon što je pronašao obavijest MUP-a.
MUP KS, PS Novi Grad :thumbup:
User avatar
drug_profi
Posts: 50575
Joined: 16/07/2012 16:00

#106 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by drug_profi »

Ima ogroman parking bivseg TAS-a. 25 dunuma. Nista na njemu nema vec decenijama. Glatko mogu sve olupine stati. Blizu je i industrijski kolosjek za slucaj da ih zatreba do zeljezare transportovati.
Ugovoriti najam sa vlasnikom placa i deponovati do reciklaze. 5-6 mjeseci max.
kad se posklanjaju sve olupine, onda ce vec doci do drugacije situacije, kada se nece tako lako napustati vozila jer ce se znati da idu u visoku pec, pa ce i neki manji parking biti ok.
franceska
Posts: 320
Joined: 22/08/2008 20:05

#107 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by franceska »

Romeo 80 wrote:Image

Na tri uredno parkirana auta nema tablica. I stajace tu bog sami zna do kad a u medjuvremenu ostali neka se jebu trazeci parking :roll:
Ovdje i ja parkiram kad pijem kafu u Parizu, Londonu ili Kamberi :-D
Sorry na OT
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#108 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by braca »

studiorum_tuzlaensis wrote:
Bravo care, daj e-mail da i mi pišemo, da ne guglamo kad si ti vec skontao koja je adresa dobra....thanks....
[email protected]
[email protected][/quote]



Eto care, napisao dva e-maila, ima vec skoro dva mjeseca, ni slike ni pisma....zvao ti policiju ili ne zvao iz bilo kojeg razloga, ne hebu oni nista i nikoga ni za pisljiva boba.....hebe se svima za sve......raspad sistema......digresija: a problem je ako te neko napadne, pa se ti branis, ti doooobro i nahebes jer si se branio i nedajboze udario napadaca........uzas u sta se je izrodila ova drzava..... :twisted:
User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#109 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by Thorgerson »

braca wrote:Eto care, napisao dva e-maila, ima vec skoro dva mjeseca, ni slike ni pisma....zvao ti policiju ili ne zvao iz bilo kojeg razloga, ne hebu oni nista i nikoga ni za pisljiva boba.....hebe se svima za sve......raspad sistema......digresija: a problem je ako te neko napadne, pa se ti branis, ti doooobro i nahebes jer si se branio i nedajboze udario napadaca........uzas u sta se je izrodila ova drzava..... :twisted:
Koja je opština, treba opštini pisati.

Npr. opstina Novi Grad je poprilicno azurna sto se tice odgovora na mailove. E sad nekad nesto i konkretno odgovore, nekad te upute ono standardna suplja. Ali nebitno dobijes neki odgovor. Pa eto...mislim opstina je tu da djeluje lokalno.
Tadin
Posts: 53
Joined: 05/08/2018 10:30

#110 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by Tadin »

Policija (odnosno dva policajca s kojima sam neformalno razgovarao), tvrdi da se ovakva pitanja rješavaju putem predstavnik stanara odnosno mjesne zajednice koja šalje općini dopis/zahtjev u vezi automobila.
Općina tad kontaktira nadležnu policijsku jedinicu koja služi kao ispomoć prilikom uklanjanja.
S obzirom da imamo nekoliko napuštenih automobila, pokušat ćemo ovako riješit problem.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#111 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by Tomahawk11 »

franceska wrote:
Romeo 80 wrote:Image

Na tri uredno parkirana auta nema tablica. I stajace tu bog sami zna do kad a u medjuvremenu ostali neka se jebu trazeci parking :roll:
Ovdje i ja parkiram kad pijem kafu u Parizu, Londonu ili Kamberi :-D
Sorry na OT
Na ovom parkingu ima bar po jedno u svakom redu koje tu leži godinama.
kanga
Posts: 172
Joined: 06/01/2010 17:54

#112 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by kanga »

Tadin wrote:Policija (odnosno dva policajca s kojima sam neformalno razgovarao), tvrdi da se ovakva pitanja rješavaju putem predstavnik stanara odnosno mjesne zajednice koja šalje općini dopis/zahtjev u vezi automobila.
Općina tad kontaktira nadležnu policijsku jedinicu koja služi kao ispomoć prilikom uklanjanja.
S obzirom da imamo nekoliko napuštenih automobila, pokušat ćemo ovako riješit problem.
Išla sam ja u MZ deset puta, pisala mailove, slala fotografije ministarstvu, ministarstvu, policiji u naselju. Nikad mi niko nije odgovorio, a olupina sve više i više.
edin_the
Posts: 298
Joined: 26/08/2014 16:14

#113 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by edin_the »

Dosta je bilo laprdanja, sad prijavljujte napuštena vozila po parkinzima

Image
User avatar
Cossack
Posts: 7145
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#114 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by Cossack »

Ja u subotu poslao sliku i adresu napuštenog automobila. Odmah su odgovorili i zahvalili se na slanju. Vidjet ćemo koliko će im trebati da ga odnesu 8-)
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#115 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by mayab »

Cossack wrote:Ja u subotu poslao sliku i adresu napuštenog automobila. Odmah su odgovorili i zahvalili se na slanju. Vidjet ćemo koliko će im trebati da ga odnesu 8-)
:lol: :lol: :lol: :lol:
Molim te, javi kad se sta "pokrene", mislim, ova zahvala, to neka stave mačku o rep :run:
User avatar
Cossack
Posts: 7145
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#116 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by Cossack »

mayab wrote:
Cossack wrote:Ja u subotu poslao sliku i adresu napuštenog automobila. Odmah su odgovorili i zahvalili se na slanju. Vidjet ćemo koliko će im trebati da ga odnesu 8-)
:lol: :lol: :lol: :lol:
Molim te, javi kad se sta "pokrene", mislim, ova zahvala, to neka stave mačku o rep :run:
Automobil je odnesen.
hali gali halid
Posts: 2377
Joined: 08/10/2007 22:45

#117 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by hali gali halid »

U mom slucaju je ostalo na zahvaljivanju...
last mohicans
Posts: 11983
Joined: 09/08/2012 23:19

#118 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by last mohicans »

Cossack wrote:
mayab wrote:
Cossack wrote:Ja u subotu poslao sliku i adresu napuštenog automobila. Odmah su odgovorili i zahvalili se na slanju. Vidjet ćemo koliko će im trebati da ga odnesu 8-)
:lol: :lol: :lol: :lol:
Molim te, javi kad se sta "pokrene", mislim, ova zahvala, to neka stave mačku o rep :run:
Automobil je odnesen.
Na šta si poslao, ovaj viber broj? Imam jedno pet u komšiluku, najmanje.
User avatar
Cossack
Posts: 7145
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#119 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by Cossack »

last mohicans wrote: Na šta si poslao, ovaj viber broj? Imam jedno pet u komšiluku, najmanje.
Da, poslao na viber broj sliku automobila i adresu pored koje se nalazi.
kanga
Posts: 172
Joined: 06/01/2010 17:54

#120 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by kanga »

hali gali halid wrote:U mom slucaju je ostalo na zahvaljivanju...
I u mom. Ne znam jel do broja auta jer sam im ja poslala fotografije 6 auta ostavljenih na malom parking prostoru.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#121 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by studiorum_tuzlaensis »

Preuzeto sa FB stranice Vlada Kantona Sarajevo
Image


NAVALITE! :thumbup: Što ih više trpate, veće su šanse.

Ja sutra šaljem 5 komada odmah.
elk
Posts: 2793
Joined: 14/08/2006 12:03

#122 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by elk »

poslao za 2 auta koja stoje minimum 5 godina.od zahvale nemamo nista,odvezite to smece.
User avatar
drug_profi
Posts: 50575
Joined: 16/07/2012 16:00

#123 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by drug_profi »

Stekao sam daojam da ih interesuju samo ocerupane olupine, a ne oni auti koji to tek treba da postanu.
Kod mene 5 vozila ispred dva ulaza stoji vec godinama. Ispuhane gume, nema tablica odavno, ali su generalno u kompletnom stanju.
Takve sigurno nece odvesti, a ta vozila sigurno nikad nece biti u voznom stanju. Tako da ce vjerovatno stajati na javnom parkingu jos desetak godina dok korozija ne odradi svoje.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2824
Joined: 14/01/2019 04:56

#124 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by Porodice Foht »

drug_profi wrote:Stekao sam daojam da ih interesuju samo ocerupane olupine, a ne oni auti koji to tek treba da postanu.
Kod mene 5 vozila ispred dva ulaza stoji vec godinama. Ispuhane gume, nema tablica odavno, ali su generalno u kompletnom stanju.
Takve sigurno nece odvesti, a ta vozila sigurno nikad nece biti u voznom stanju. Tako da ce vjerovatno stajati na javnom parkingu jos desetak godina dok korozija ne odradi svoje.
Mora se krenuti odnekle, nema veze sve ce doci na red.
Polahko. Treba im cestitati na ovim konkretnim koracima!
Pored zelene burzoazije korodiralo bi jos 10 godina, oni prstom ne bi maknuli iz fotelje!
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#125 Re: Neregistrovana auta po parkinzima u Sarajevu

Post by strucnjakdemagog »

Hvala za ovaj broj. Krecem i ja u obilazak parkinga u svojoj blizini.
Post Reply