Neredi u Francuskoj

caros
Posts: 1354
Joined: 16/03/2012 19:05

#3376 Re: Neredi u Francuskoj

Post by caros »

Pandakonda wrote: 26/03/2023 23:59 Covjek je podigao granicu za 2 godine jer je dobio podatke da sistem dugorocno nece biti odrziv. Neka me neko ispravi ali generalno u evropi je taj retirement age dosta veci nego u francuskoj ? Francuzi su od silnog protestovanja izgleda postali ekonomski nepismeni :-)

Schrödera su tako u Njemackoj razapeli za penzionu reformu a covjek ih spasio da ne odu u crveno :-)
Upravo tako.

Populacija je generalno sve starija, natalitet sve manji, samim tim je sve manje radnika, osim ako ih uzove, ali avaj, imigrante mrze svakako. Promjene su dakle pod moranje, a većina ovih Francuza vjerovatno nema pojma ni zašto protestuje.
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#3377 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Sara03 »

Pandakonda wrote: 26/03/2023 23:59 Francuzi su od silnog protestovanja izgleda postali ekonomski nepismeni :-)
Francuzi ne protestuju samo zbog dizanja starosne granice za odlazak u penziju, već načina na koji je takva odluka usvojena, kao i Makronove samoživosti i arogancije.
User avatar
Pandakonda
Posts: 4367
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#3378 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Pandakonda »

Sara03 wrote: 30/03/2023 09:02
Pandakonda wrote: 26/03/2023 23:59 Francuzi su od silnog protestovanja izgleda postali ekonomski nepismeni :-)
Francuzi ne protestuju samo zbog dizanja starosne granice za odlazak u penziju, već načina na koji je takva odluka usvojena, kao i Makronove samoživosti i arogancije.
Ne znam na koji nacin je on to mogao ljepse reci ljudima. Iskoristio je zakonske ovlasti da to provuce i mislim da bi reakcija francuza bila ista jer ni Macron ne bi popustio njihovim zahtjevima. Forumas Caros je dobro rekao, Francuzi vise ne znaju ni za sta protestuju niti uopste gledaju realno situaciju. Oni ce jahat taj neki duh proslosti gdje su oni kao neki buntovnici bez da zakoce malo i razmisle o situaciji.

Francuzi su vec drugi u evropi po visini poreza i već imaju ogromnu socijalnu drzavu. Da je Macron te pare preusmjerio od necega drugog onda bi taj neko drugi protestovao sto je uzeto od njih. Naravno stoji i ovo sto je geralt rekao da nije isto produziti dvije godine nekome ko radi u kancelariji i nekome ko radi na baušteli. Međutim svijet je takav da nikad ne moze svako biti zadovoljan, samo je pitanje ko će platit cijenu na kraju.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24381
Joined: 08/09/2005 20:08

#3379 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Haris.ba »

Pandakonda wrote: 30/03/2023 09:52 Naravno stoji i ovo sto je geralt rekao da nije isto produziti dvije godine nekome ko radi u kancelariji i nekome ko radi na baušteli. Međutim svijet je takav da nikad ne moze svako biti zadovoljan, samo je pitanje ko će platit cijenu na kraju.
Ja koliko sam skontao da se ovo povecanje 2 godina sa 62 na 64 odnosi na onoga ko pocne sa 18 godina raditi. I to su uglavnom ti neki prekarni poslovi.

Jer, onaj ko pocne kasnije raditi, ide u penziju sa 65-67. Barem ako se zeli ta njihova "puna penzija".

Mislim da Francuska po udjelu u bdp daje najvise na penzioni sistem u Evropi. Nekih 13%. Kod nas je oko 6%. Mislim da je prosjek nekih 7-8%.

Mi smo u Bosni uradili jedan avangardni potez. Ukinuli smo vanbudzetski sistem penzionog fonda. I fakticki smo penzije napravili budzetskom stavkom. Upravo da bi se olaksala ta situacija starenja populacije.
User avatar
Truba
Posts: 81186
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3380 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Truba »

francuzi...stare ljenčine :D
pitam ljude koji tamo žive...po mjesec dana čekaju servis laptopa...

haha u nas ako ti ga za da ne popravi ideš se tuć :lol:

otvoreno pitam kako ta francuska funkcionira s toliko socijale benefita i šuplje...ne znaju...svakodnevno se susreću sa sličnostima s balkanom :D nerad nered odmori godišnji itd...
bio sam tamo 2-3 puta tolko kurcobolje i ležernosti nigdje nema...možda da ibici i u honoluluu na plaži
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#3381 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Sara03 »

Pandakonda wrote: 30/03/2023 09:52
Sara03 wrote: 30/03/2023 09:02
Francuzi ne protestuju samo zbog dizanja starosne granice za odlazak u penziju, već načina na koji je takva odluka usvojena, kao i Makronove samoživosti i arogancije.
Ne znam na koji nacin je on to mogao ljepse reci ljudima. Iskoristio je zakonske ovlasti da to provuce i mislim da bi reakcija francuza bila ista jer ni Macron ne bi popustio njihovim zahtjevima. Forumas Caros je dobro rekao, Francuzi vise ne znaju ni za sta protestuju niti uopste gledaju realno situaciju. Oni ce jahat taj neki duh proslosti gdje su oni kao neki buntovnici bez da zakoce malo i razmisle o situaciji.

Francuzi su vec drugi u evropi po visini poreza i već imaju ogromnu socijalnu drzavu. Da je Macron te pare preusmjerio od necega drugog onda bi taj neko drugi protestovao sto je uzeto od njih. Naravno stoji i ovo sto je geralt rekao da nije isto produziti dvije godine nekome ko radi u kancelariji i nekome ko radi na baušteli. Međutim svijet je takav da nikad ne moze svako biti zadovoljan, samo je pitanje ko će platit cijenu na kraju.
Reakcija uopće ne bi bila ekvivalentna, jer kako rekoh većina protestuje zato što je zaobišao parlamentarnu proceduru. Pitaj prosječnog Francuza, isto će ti reći. Prelistaj ili poslušaj francuske medije, stvar je jasna. Ovdje se baš na silu pišu teške gluposti, jer je većini mrsko pročitati koji članak i bolje se informisati.

Dakle, starosna granica nije najveći motiv protesta. Niti se izlazi na ulice onako, jer su navikli. Nemoj Bošnjo, molim te (nije upućeno tebi lično). Sljedeći mandat, odnosno novi predsjednik i vjerovatno će je vratiti na 62 godine. Bezveze se vodite stereotipima. Jeste, Francuzi vole štrajk i demonstracije više nego išta. Isto tako, postoje i grupacije koje jedva čekaju da se nešto dešava, samo da bi prosipali silu, palili i razvaljivali. Domaći ili migranti, nebitno. To je svakako šaka jada.

Još jednom, ono što najviše pizdi prosječnog Francuza jeste način usvajanja penzione reforme, zakonsko izigravanje Parlamenta i pozivanje na član 49.3 Ustava Francuske.

Image

Image

Ono kad te Le Penova stranka ruži, zato što provodiš samovolju, te poziva na referendumsko odlučivanje. :lol:

Inače, slažem se da je Makronova politika većim dijelom pohvalna i krajnje neophodna. No, način na koji on istu prezentuje i provodi, samo anulira prvobitno. Na stranu dobar cilj, ako je provedba izuzetno loša. Zato ga Francuzi ne vole niti će ga pamtiti po dobrom.

Image
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#3382 Re: Neredi u Francuskoj

Post by breuer »

tip je onako sam po sebi nesimpatičan i oduran, a to se često u historiji znalo pokazati pogubno po nositelja takvih osobina...
User avatar
Pandakonda
Posts: 4367
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#3383 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Pandakonda »

Sara03 wrote: 30/03/2023 15:28
Pandakonda wrote: 30/03/2023 09:52

Ne znam na koji nacin je on to mogao ljepse reci ljudima. Iskoristio je zakonske ovlasti da to provuce i mislim da bi reakcija francuza bila ista jer ni Macron ne bi popustio njihovim zahtjevima. Forumas Caros je dobro rekao, Francuzi vise ne znaju ni za sta protestuju niti uopste gledaju realno situaciju. Oni ce jahat taj neki duh proslosti gdje su oni kao neki buntovnici bez da zakoce malo i razmisle o situaciji.

Francuzi su vec drugi u evropi po visini poreza i već imaju ogromnu socijalnu drzavu. Da je Macron te pare preusmjerio od necega drugog onda bi taj neko drugi protestovao sto je uzeto od njih. Naravno stoji i ovo sto je geralt rekao da nije isto produziti dvije godine nekome ko radi u kancelariji i nekome ko radi na baušteli. Međutim svijet je takav da nikad ne moze svako biti zadovoljan, samo je pitanje ko će platit cijenu na kraju.
Reakcija uopće ne bi bila ekvivalentna, jer kako rekoh većina protestuje zato što je zaobišao parlamentarnu proceduru. Pitaj prosječnog Francuza, isto će ti reći. Prelistaj ili poslušaj francuske medije, stvar je jasna. Ovdje se baš na silu pišu teške gluposti, jer je većini mrsko pročitati koji članak i bolje se informisati.
Ne znam meni je generalno onda cudno da ta klauzula toliko vremena stoji u ustavu i da se niko nije sjetio mjenjati ako je narod već ne voli. Meni ovo izgleda kao cist primjer svedskog stola gdje bi svako uzimao ono sto mu odgovara. Da je trebalo smanjiti penzionu dob onda bi vjerujem narodu bilo ok da su se pozvali na ovaj clan. Ako ćemo gledati iz Macronove perspektive mozda je i bolje sto je ovako nametnut zakon jer rijetko koja stranka bi imala petlje glasati za ovo jer znaju da bi oni bili na tapeti. Ovako je samo on preuzeo krivicu kroz nametanje i ispunio je svoj cilj. Tako da ako ovo sve uzmemo u obzir tehnicki nije postojao drugi nacin kako usvojiti ovaj zakon. Ako neko zna bolje francuske zakone i nacine neka napise.

Referendum onda po meni ispada jos gora opcija jer da se ne lazemo većina ljudi bi glasala protiv ovoga. Isto kao kad bi ljudima u BiH dao na glasanje za minimalnu platu 2000km i naravno proslo bi a narod se ne bi pitao odakle bi te pare dosle. Mozda malo kontroverzno misljenje ali po meni politicari ne bi smjeli samo slijepo provoditi volju naroda. Oni moraju biti ti koji su pametniji i uraditi ono sto je potrebno pa makar te pamtili po "losem", cak ako to znaci nametnuti neki zakon jer sama korist od zakona je veca od potencijalne stete nametanja.
Post Reply