Neradna nedjelja u FBiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply

Da li ste za uvođenje neradne nedjelje u FBiH?

Da!
161
47%
Ne!
152
45%
Svejedno mi je!
26
8%
 
Total votes: 339

User avatar
Pandakonda
Posts: 4391
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#1 Neradna nedjelja u FBiH

Post by Pandakonda »

Obzirom da se ponovo aktivirala prica o uvođenju neradne nedjelje u FBiH odlucio sam postaviti diskusiju na temi ekonomije da pokusamo vidjeti efekte/posljedice eventualne odluke i ako mozemo izvuci pouke iz drugih drzava koje su to uvele. Ono sto me iznenadilo je da je inicijator ove ideje Nasa Stranka koja je uslovno receno liberalna partija.. Najgore u svemu je sto su kao lice ove kampanje postavili Milu Melank koja kao umjetnik pojma nema o ekonomiji a od njih sam ako nista ocekivao da ce za svaka pitanja postavljati relevantne ljude. Vidim vec je po medijima razapinju da se trebala konsultovati sa ekonomistima prije ovoga.

Konkretno u BiH imamo primjer Bijeljine gdje se ne radi nedjeljom i ti ljudi idu u Brcko taj dan da uzmu sta im treba i da izlaze u kafice ako zele, Mostar sam takodjer cuo lose stvari i profit se samo premjestio na pumpe dok su radnje zakinute. I u evropi imamo isti fenomen da ljudi nisu prestali kupovati nego su samo promijenili mjesto kupovine.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24958
Joined: 08/09/2005 20:08

#2 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Haris.ba »

Ja sam za to da jedan dan u sedmici bude neradni. A neka poslodavac izabere koji ce.
kakaljin
Posts: 11656
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#3 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by kakaljin »

Haris.ba wrote: 03/08/2023 12:43 Ja sam za to da jedan dan u sedmici bude neradni. A neka poslodavac izabere koji ce.
Tako je , neka samo poslodavac adekvatno plati rad nedeljom i praznicima i svi ce biti zadovoljni, a ovako ce biti i poslodavac a na kraju i radnici na gubitku jer ce promet koji je najveci vikendom opasti i onda ce poslodavac da bi smanjio gubitke sve prenjeti na radnike.

Zato ostaviti rad i nedeljom ali da se kontrolise da li posodavac adekvatno placa rad nedeljom.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#4 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by n+1 »

Pandakonda wrote: 03/08/2023 12:40 Ono sto me iznenadilo je da je inicijator ove ideje Nasa Stranka koja je uslovno receno liberalna partija.. Najgore u svemu je sto su kao lice ove kampanje postavili Milu Melank koja kao umjetnik pojma nema o ekonomiji a od njih sam ako nista ocekivao da ce za svaka pitanja postavljati relevantne ljude. Vidim vec je po medijima razapinju da se trebala konsultovati sa ekonomistima prije ovoga.

Naša stranka ovom pitanju i ne pristupa ekonomski, nego vrijednosno. Uostalom, kao i svakom drugom pitanju.
User avatar
Pandakonda
Posts: 4391
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#5 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Pandakonda »

n+1 wrote: 03/08/2023 12:47
Pandakonda wrote: 03/08/2023 12:40 Ono sto me iznenadilo je da je inicijator ove ideje Nasa Stranka koja je uslovno receno liberalna partija.. Najgore u svemu je sto su kao lice ove kampanje postavili Milu Melank koja kao umjetnik pojma nema o ekonomiji a od njih sam ako nista ocekivao da ce za svaka pitanja postavljati relevantne ljude. Vidim vec je po medijima razapinju da se trebala konsultovati sa ekonomistima prije ovoga.

Naša stranka ovom pitanju i ne pristupa ekonomski, nego vrijednosno. Uostalom, kao i svakom drugom pitanju.
Razumijem, ali su se prije svega dicili time kako će kada oni budu na vlasti se voditi strukom a ne ko SDA lupati gluposti. Ovo cak nema veze ni sa vrijednosti, najobicniji populizam jer narodu dobro zvuci
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5956
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#6 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by studiorum_tuzlaensis »

pozivam moderatora foruma @anex ili pokretača teme da se ubaci anketa tj. glas forumskog pučanstva...


Da li ste za uvođenje neradne nedjelje u FBiH?
1. Da
2. Ne
3. Svejedno mi je
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3690
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#7 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by anex »

studiorum_tuzlaensis wrote: 03/08/2023 12:54 pozivam moderatora foruma @anex ili pokretača teme da se ubaci anketa tj. glas forumskog pučanstva...


Da li ste za uvođenje neradne nedjelje u FBiH?
1. Da
2. Ne
3. Svejedno mi je
Jel ok 😎
User avatar
nivla
Posts: 4289
Joined: 12/01/2008 23:44

#8 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by nivla »

zasto nedelja, zasto ne bilo koji drugi dan, svaka opstina u bih moze odabrati i uredovati da na njenom podrucju nema rada nedjeljom
posjeti neum i sve ce ti se samo kazati
posjeti lukavicu pa ce ti se i tamo sve kazati, skraceno ili nikako, zasto bi uopste morala biti nedjelja svima, u krscanskoj evropi ok zbog posjete crkvi nedjeljom
itd itsl
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5956
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#9 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by studiorum_tuzlaensis »

jeste,

moj glas je NE :sax: :bih:


Niko nikog ne tjera silom da radi, zašto bi onda tjerali ljude koji žele zaraditi više da NE RADE.
izvrsni direktor
Posts: 9452
Joined: 20/12/2018 16:11

#10 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by izvrsni direktor »

studiorum_tuzlaensis wrote: 03/08/2023 13:01 jeste,

moj glas je NE :sax: :bih:


Niko nikog ne tjera silom da radi, zašto bi onda tjerali ljude koji žele zaraditi više da NE RADE.
Da, pogotov u bosni. Bajni radni uslovi..


ako nedjeljom ne rade prodavnice, narod taj dan niti jede niti pije, a odjednom i manje odjece im u zivotu treba, jer nedjeljom ne radi nista..a odma se i manje kupaju, tako da i higijenskih potrepstina ce manje kupovati u zivotu...ma propast ce ekonomija
User avatar
Peacean
Posts: 2726
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#11 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Peacean »

Bolje zakonski ograničiti maksimalan broj radnih sati i dana u sedmici pa neka se radnici dogovore sa poslodavcem kada će i koliko raditi.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24958
Joined: 08/09/2005 20:08

#12 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Haris.ba »

Peacean wrote: 03/08/2023 13:11 Bolje zakonski ograničiti maksimalan broj radnih sati i dana u sedmici pa neka se radnici dogovore sa poslodavcem kada će i koliko raditi.
Već je to tako i uređeno.

Stvar je ovdje oko neradne nedjelje vrijednosnog suda. Nedjelja je odabrana iz ideoloških razloga. I ne da se ni radniku ni poslodavcu da izaberu.
User avatar
N.N.
Posts: 3036
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#13 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by N.N. »

Kako ce samo levati bez shoping centara kukala im majka :D
To ce gradom hodati kao dementno, bez krpice i kafe u kakvoj limenoj kutiji se ne moze zivjeti...ahahahah
User avatar
Peacean
Posts: 2726
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#14 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Peacean »

Onda neka odrede posebne kategorije kojima će biti neradan dan. Džaba ljudi imaju slobodan dan ako ne mogu da uživaju u kafiću sa prijateljima, da odu u butik, restoran, bazen... Prodavnice dnevnih potrepština da ne spominjem.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24958
Joined: 08/09/2005 20:08

#15 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Haris.ba »

Peacean wrote: 03/08/2023 13:20 Onda neka odrede posebne kategorije kojima će biti neradan dan. Džaba ljudi imaju slobodan dan ako ne mogu da uživaju u kafiću sa prijateljima, da odu u butik, restoran, bazen... Prodavnice dnevnih potrepština da ne spominjem.
Pa uređeni su. Trgovina je poseba kategorija (djelatnost).
User avatar
Peacean
Posts: 2726
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#16 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Peacean »

Bogami puno toga ja ne znam :D
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#17 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Zoya »

Petak za muslimane, za ostale nedjelja 😁

Neka studenti i oni kojima je potreban novac rade nedjeljom. Uvijek ima neko.
User avatar
Altsa
Posts: 7353
Joined: 19/03/2004 18:31

#18 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Altsa »

Nema potrebe da trgovacki centri rade nedjeljom. Sve se moze kupiti npr. subotom da bi se imalo za nedjelju. Ljudi koji rade nedjeljom isto zasluzuju da se odmore i provedu dan sa svojom familijom. Samo sto se bojim da ce im poslodavac smanjiti platu ili cak krenuti sa otpustanjima pa ce na kraju sami prodavci traziti da rade.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15660
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#19 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by problemnatravunu »

Neka svaki uposlenik ima slobodan dan u sedmici, pa koji god, svakako to i zavisi od djelatnosti, a ako neko hoće da radi tim danom, neka mu se isplati dupla dnevnica, pa ko voli!
Mada, u praksi je ovo teško izvodivo, čim ti to prepustiš pohlepnim "gazdama" ....
Tako da je možda i najbolje da bude zakonski neradni dan i gotovo
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40938
Joined: 29/06/2011 23:39

#20 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by dječak sa šibicama »

Neradni dan za radnike, trgovine rade, radnik koji zeli raditi nedeljom dupla dnevnica, ako nece niko zatvori trgovinu nedeljom.

Posjetioci trznih centara neka idu malo na zrak, ne mora se svaka nedelja provesti zvjernjajuci prolaznike po TC.
User avatar
N.N.
Posts: 3036
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#21 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by N.N. »

Pa svaki uposlenik i ima slobodan dan u sedmici...ovdje je bit da imas ljude koji ne mogu godinama sebi spojiti dane za neko porodicno druzenje i odmor.
Muskarac slobodan vikendom, zena utorkom. I tako godinama :mrgreen:
Zena godisnji u julu, muz zbog obima posla u septembru tek.
I td td tako ta sranja.

Ovako regulisi i svima daj isti slobodan dan i gledajte se onda :D
Ovi u Zari sada mogu i online narucivati, ne mora se i nedjeljom hodati, ha ja...
User avatar
W0rM
Posts: 2390
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#22 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by W0rM »

Neradna nedjelja je oke koncept, da se porodica moze ako nista jedan dan sastaviti kako treba. Da li utice sad osobno na kupce, ne bih rekao, bilo bi tu nezadovoljstva prve dvije do 3 sedmice dok se raja ne navikne a onda isto.
Svakako ako bi se uvela nedjelja kao neradni dan, onaj obrt ili firma koja radi taj dan bi trebala radniku isplatiti duplu dnevnicu.
User avatar
Truba
Posts: 81889
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#23 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Truba »

Da
Nedjelja je Dan Gospodnji :mrgreen:
palermo
Posts: 22401
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#24 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by palermo »

Kao onaj koji uziva u blagodetima neradne nedelje (Mostar)samo da izrazim svoje apsolitno NE yakvom konceptu. Tuzno djeluje Mostar nedeljom, posebno zimi ili u kasnu jesen.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40938
Joined: 29/06/2011 23:39

#25 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by dječak sa šibicama »

U SFRJ je nedelja bila neradna za trgovine, ali za drzavne trgovine. Privatne piljare, prodavnice, granapi, radili su kao i svaki drugi dan.

U Europi je ovo motivisano demokrscanskom politikom, tako da u BiH ili takozvanom "bosnjackom dijelu" (jer je kod Hrvata koliko znam vec na snazi) nece nikada zazivjeti. Mozda petak ali sumnjam, jer ovako je odlicno kako je sada, petak se racuna kao radni dana a zapravo masa njih ode na dzumu i produzi kuci ili u grad, ne vrate se na posao. Posebno veliki radnici iz javnih preduzeca. Ovi kod privatnika, sumnjam da mogu i na dzumu.
Post Reply