Neradna nedjelja u FBiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply

Da li ste za uvođenje neradne nedjelje u FBiH?

Da!
161
47%
Ne!
152
45%
Svejedno mi je!
26
8%
 
Total votes: 339

Hakiz
Posts: 40579
Joined: 30/07/2015 20:01

#1276 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Hakiz »

Warashii wrote: 17/04/2024 18:32 Sta se to moze kupiti nedjeljom a ostalim danima ne može?
Kroz neki period ljudi se naviknu i sve sto ti treba kupiš druge radne dane.
Mos misliti ne možeš kupiti hljeb nedjeljom.
Uzmeš jedan narezani i ubaciš u zamrzivac, ako slučajno zaboraviš da kupiš uzmi odledi i u ponedjeljak uzmi drugi i zaledi.
Kako se sve uradi u državnim institucijama a ne rade ni subotom ni nedjeljom?
Ne radim nedjelje ali sam za da bude neradna radi drugih ljudi koji ne znaju kako je to da imaš neradnu nedjelju.
Tebi se nikada nije dogodilo da nešta zaboraviš, poželiš, nepredviđena situacija itd?

Banalan primjer: Sredio si se, nova prijateljica te čeka, treba ostaviti utisak, ispadne ti novčanik u putu, sagneš se, puknu hlače nasred dupeta. Taman si pored prodavnice odjeće, centra u kojem je prodavnica, ali nedjelja, ne radi. Dama čeka. A tebi valja zvati ženu da iz kuće donese druge hlače.

:mrgreen:

Kako se uredi da institucije ne rade nedjeljom, ni subotim.

Tako što i prodavnici narediš da prodavačica koja je radila ovu subotu i nedjelju neće raditi taj ponedjeljak i utorak, a sljedeću subotu i nedjelju neće raditi a hoće ponedjeljak i utorak.

Iku će raditi sve vikende ovaj mjesec, a neće ni jedan idući. Iki neki treći način organizacije rada.

Sve dok ispoštuješ 40 sati radnu sedmicu, 24 sata neprekidnog odmora i ostalo pta zakon o radu nalaže, nema potrebe naređivati koji dan će biti svima neradni.

A ako ti gazda ispoštuje 40 sati radnu sedmicu, ali kaže da ćeš raditi sve nedjelje, a nećeš subote, ili ponedjeljke, i tebi se to ne svidi? Kao i sve ostalo, ne radiš kod tog gazde. Ne možeš ga tužiti, imaš 40 sati, imaš odmor i ostalo po zakonu, a ako ti se ne sviđa njihov raspored, odeš.
Hakiz
Posts: 40579
Joined: 30/07/2015 20:01

#1277 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Hakiz »

elcaliente wrote: 17/04/2024 18:36
Hakiz wrote: 17/04/2024 18:34
elcaliente wrote: 17/04/2024 18:25

Kako je zakonski definisano pravo na rad?
Poslodavcu ili radniku?

Vidi, ako ja ispoštujem sve ono šta zakon kaže da moram prema radniku ispoštovati i opet mogu raditi nedjeljom, zašto donositi zakon koji će mi to onemogućiti?

A onaj koji ne ispoštuje prema radniku ono šta mora, neka ga inspekcije i zakon kazne.

Ali, to bi značilo da inspektori moraju raditi. Ili da se inspektor zamjeri nekom moćnom poslodavcu, njegovoj stranci, što ga je kaznio.

Zahmetli je to, lakše zabraniti svima.
Razumijem, ali ti ni napisao gore kako se ukida pravo na rad.
Pa sam mislio da zakon o radu definise pravo na rad posebno.

Bude li inspektori kontrolisali morati ce radnici vise placati,sto znaci povecanje cijena.
Ne znam zakon za firme, a za radnike imamo https://www.paragraf.ba/propisi/fbih/zakon-o-radu.html
User avatar
Sanjarko
Posts: 23303
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1278 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Sanjarko »

Ja sam imao razmisljanje/ideju da se uvede da drzavne institucije rade i subotom i nedeljom, a dobar dio drzavnih slubi i radi tada, policija, vatrogasci, domovi zadravlja barem dezurno, ne znam ko jos, zaboravit cu navesti neku od sluzbi. :zoka:
Hakiz
Posts: 40579
Joined: 30/07/2015 20:01

#1279 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Hakiz »

Sanjarko wrote: 17/04/2024 19:00 Ja sam imao razmisljanje/ideju da se uvede da drzavne institucije rade i subotom i nedeljom, a dobar dio drzavnih slubi i radi tada, policija, vatrogasci, domovi zadravlja barem dezurno, ne znam ko jos, zaboravit cu navesti neku od sluzbi. :zoka:
Eh, baš si sanjar :-D

Barem da rade u smjenama, i popodne, da čovjek ne mora uzeti izlaz sa posla da obavi te stvari.

Ali, jok :lol:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23303
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1280 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Sanjarko »

Hakiz wrote: 17/04/2024 19:03
Sanjarko wrote: 17/04/2024 19:00 Ja sam imao razmisljanje/ideju da se uvede da drzavne institucije rade i subotom i nedeljom, a dobar dio drzavnih slubi i radi tada, policija, vatrogasci, domovi zadravlja barem dezurno, ne znam ko jos, zaboravit cu navesti neku od sluzbi. :zoka:
Eh, baš si sanjar :-D

Barem da rade u smjenama, i popodne, da čovjek ne mora uzeti izlaz sa posla da obavi te stvari.

Ali, jok :lol:
Ja da se pitam uveo bi im to, barem dezurno da rade te dane neki od njih, kad policija, vatrogasci, domovi zdravlja, hitna pomoc, bolnice, cak i skole malo rade te dane sto ne bi i ostale institucije.

Sto bi one bile iznimka?

PS. Kazem zaboravit cu navesti neke koje rade tada barem dezurno ili slicno nekako.
User avatar
Warashii
Posts: 4272
Joined: 13/09/2011 12:55

#1281 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Warashii »

Hakiz wrote: 17/04/2024 18:47 [quote=Warashii post_id=19346318 time=1713371542

Tebi se nikada nije dogodilo da nešta zaboraviš, poželiš, nepredviđena situacija itd?

Banalan primjer: Sredio si se, nova prijateljica te čeka, treba ostaviti utisak, ispadne ti novčanik u putu, sagneš se, puknu hlače nasred dupeta. Taman si pored prodavnice odjeće, centra u kojem je prodavnica, ali nedjelja, ne radi. Dama čeka. A tebi valja zvati ženu da iz kuće donese druge hlače.

:mrgreen:

Kako se uredi da institucije ne rade nedjeljom, ni subotim.

Tako što i prodavnici narediš da prodavačica koja je radila ovu subotu i nedjelju neće raditi taj ponedjeljak i utorak, a sljedeću subotu i nedjelju neće raditi a hoće ponedjeljak i utorak.

Iku će raditi sve vikende ovaj mjesec, a neće ni jedan idući. Iki neki treći način organizacije rada.

Sve dok ispoštuješ 40 sati radnu sedmicu, 24 sata neprekidnog odmora i ostalo pta zakon o radu nalaže, nema potrebe naređivati koji dan će biti svima neradni.

A ako ti gazda ispoštuje 40 sati radnu sedmicu, ali kaže da ćeš raditi sve nedjelje, a nećeš subote, ili ponedjeljke, i tebi se to ne svidi? Kao i sve ostalo, ne radiš kod tog gazde. Ne možeš ga tužiti, imaš 40 sati, imaš odmor i ostalo po zakonu, a ako ti se ne sviđa njihov raspored, odeš.
Ja ću uzeti samo radnice po raznoraznim marketima. Zamisli koliko njih ne može da bude sa svojom djecom barem nedjelju, da budu svu zajedno.

Ja prosto ne znam kako jedna Njemačka uopšte uspijeva da izadje na kraj sa tom neradnom nedjeljom?

Volio bih zaista bih volio da svi koji su za radnu nedjelju osjete kako je godinama raditi subotu i nedjelju a imati slobodan dan u srijedu. Brdo ljudi ima da ne rade nedjeljom a ti srijedom. Nemos izaći ni na onu popodnevnu ili jutarnju kafu s nekim, nemos rostiljati kad se svi ostale okupe. Slobodni dani ti šetaju samo tako ni sam ne znaš kad si slobodan.

Ovo kažem jer sam godinama radio od do, prijavljen 4 sata. Sad sam, hvala Bogu, koliko toliko na dobrom radnom mjestu, ne radim nedjeljom, svaku drugu subotu jako kratko, Full godišnji i sve sto sljeduje. I sve ovo pišem iz razloga da postoje i drugi ljudi, ne ja i samo ja.

To sta ako mi nesto zatreba. Čekaj ponedjeljak jebote.
Hakiz
Posts: 40579
Joined: 30/07/2015 20:01

#1282 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Hakiz »

Warashii wrote: 17/04/2024 21:31
Hakiz wrote: 17/04/2024 18:47 [quote=Warashii post_id=19346318 time=1713371542

Tebi se nikada nije dogodilo da nešta zaboraviš, poželiš, nepredviđena situacija itd?

Banalan primjer: Sredio si se, nova prijateljica te čeka, treba ostaviti utisak, ispadne ti novčanik u putu, sagneš se, puknu hlače nasred dupeta. Taman si pored prodavnice odjeće, centra u kojem je prodavnica, ali nedjelja, ne radi. Dama čeka. A tebi valja zvati ženu da iz kuće donese druge hlače.

:mrgreen:

Kako se uredi da institucije ne rade nedjeljom, ni subotim.

Tako što i prodavnici narediš da prodavačica koja je radila ovu subotu i nedjelju neće raditi taj ponedjeljak i utorak, a sljedeću subotu i nedjelju neće raditi a hoće ponedjeljak i utorak.

Iku će raditi sve vikende ovaj mjesec, a neće ni jedan idući. Iki neki treći način organizacije rada.

Sve dok ispoštuješ 40 sati radnu sedmicu, 24 sata neprekidnog odmora i ostalo pta zakon o radu nalaže, nema potrebe naređivati koji dan će biti svima neradni.

A ako ti gazda ispoštuje 40 sati radnu sedmicu, ali kaže da ćeš raditi sve nedjelje, a nećeš subote, ili ponedjeljke, i tebi se to ne svidi? Kao i sve ostalo, ne radiš kod tog gazde. Ne možeš ga tužiti, imaš 40 sati, imaš odmor i ostalo po zakonu, a ako ti se ne sviđa njihov raspored, odeš.
Ja ću uzeti samo radnice po raznoraznim marketima. Zamisli koliko njih ne može da bude sa svojom djecom barem nedjelju, da budu svu zajedno.

Ja prosto ne znam kako jedna Njemačka uopšte uspijeva da izadje na kraj sa tom neradnom nedjeljom?

Volio bih zaista bih volio da svi koji su za radnu nedjelju osjete kako je godinama raditi subotu i nedjelju a imati slobodan dan u srijedu. Brdo ljudi ima da ne rade nedjeljom a ti srijedom. Nemos izaći ni na onu popodnevnu ili jutarnju kafu s nekim, nemos rostiljati kad se svi ostale okupe. Slobodni dani ti šetaju samo tako ni sam ne znaš kad si slobodan.

Ovo kažem jer sam godinama radio od do, prijavljen 4 sata. Sad sam, hvala Bogu, koliko toliko na dobrom radnom mjestu, ne radim nedjeljom, svaku drugu subotu jako kratko, Full godišnji i sve sto sljeduje. I sve ovo pišem iz razloga da postoje i drugi ljudi, ne ja i samo ja.

To sta ako mi nesto zatreba. Čekaj ponedjeljak jebote.
Džaba mi odgovaraš, neću promijeniti mišljenje. Ima zakon o radu, provedi ga i te će prodavačice imati vrijeme za djecu. Sve je to već u zakonima. Provedi postojeće zakone umjesto da donosiš nove.

Kako Njemačka? Njihova stvar.

Kako Amerika?

Na svaki tvoj primjer zemlje u kojoj se ne radi nedjeljom ima druga u kojoj se radi. I uspješnija je od te u kojoj se ne radi :mrgreen:
Mađarska – uvela zabranu rada nedjeljom pa ju ukinula

Godine 2015. Mađarska je zabranila trgovinama rad nedjeljom uz izuzetke kao što su pekarnice, trgovine na benzinskim postajama, najmanja maloprodajna mjesta itd. Zabrana se nije odnosila na adventsko razdoblje. No, već 2016. Mađarska odustaje od zabrane kako bi spriječila referendum po tom pitanju, kojeg je nezadovoljni dio javnosti planirao inicirati uz podršku oporbenih socijalista.

Austrija – trgovine nedjeljom ne rade
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među zemljama u kojima trgovine nedjeljom ne rade je Austrija, čiji se model u posljednje vrijeme i kod nas ističe kao optimalan. U Austriji je, broj sati koje jedna trgovina tijekom tjedna može raditi ograničen na 72 sata. Radno je vrijeme trgovina tako raspoređeno da radnim danima rade od pet ili šest sati, ovisno o saveznoj pokrajini, pa do 21 sat. Subotom trgovine u Austriji rade od šest do 18 sati, a nedjeljom su, generalno gledano, zatvorene. No, i u Austriji, ističu u HGK, postoje izuzeci od zabrane rada trgovina nedjeljom, i to u turističkim područjima.

Njemačka – trgovine nedjeljom ne rade

Odmor nedjeljom je u Njemačkoj propisan Temeljnim zakonom koji pak potječe od Ustava Weimarske republike. Po njemu, nedjelja služi “za odmor od rada i duhovno uzdizanje”. No Zakon o radu određuje i iznimke: načelno su to poslovi koji se ne mogu učiniti radnim danom, a zapravo takvih poslova ima veoma mnogo. Tu se na primjer spominje medicinsko osoblje, vatrogasci i djelatnici u prometu, ali i ugostitelji, novinari – a nedjeljom svakako rade i djelatnici crkava. No onda tu još dolazi i osoblje za sigurnost, telekomunikacije, pozivni centri, službe za skrb starih i nemoćnih, prenosi dw.com.

I u Njemačkoj, općenito gledano, trgovine nedjeljom ne bi trebale raditi, uz brojne iznimke od tog pravila, pokazuju podaci HGK. Iznimke su, primjerice, pekarnice, prodavaonice cvijeća, trafike i trgovine na željezničkim i benzinskim postajama, kao i u hodočasničkim mjestima.

“Postoje i izuzeci u kojoj neke od saveznih pokrajina u svrhu javnog interesa mogu odobriti otvaranje trgovina nedjeljom”, ističu u HGK, što odražava savezni ustroj Njemačke.

Francuska

I u ovoj zemlji je rad nedjeljom i praznicima slično uređen kao u Njemačkoj, makar po podacima krovne udruge europskih sindikata UNI Global Union, tu trgovine smiju biti otvorene na 12 nedjelja ili praznika godišnje. No zaposlenici se ne smiju prisiliti da rade taj dan. Dodatne olakšice vrijede za turistička područja. Eurostat navodi kako 12,5% zaposlenih u Francuskoj također u pravilu radi nedjeljom.

Španjolska

U toj zemlji je rad nedjeljom uvelike određen pokrajinskim propisima pa tako trgovine u regiji Madrida mogu same odrediti kada će raditi, a u drugim regijama mogu izabrati između 8 i čak 15 nedjelja i blagdana – u pravilu su to turističke regije koje onda rade čitavu sezonu. Eurostat za tu zemlju bilježi da za 16% zaposlenih najčešće i nedjeljom odlazi na posao.

Velika Britanija

Kao zemlja koja je na samom čelu neoliberalnog gospodarstva, tamo praktično nema nikakvih ograničenja za rad nedjeljom. Tako i Eurostat tamo bilježi da 17,9% zaposlenih gotovo redovito radi i tog dana i lošije je samo u Nizozemskoj (18,4%) i Slovačkoj (20,9%).

Italija – rad nedjeljom nije ograničen, pitanje prepušteno pojedinim regijama

U kategoriju onih zemalja u okruženju u kojima je rad trgovina nedjeljom dopušten ulaze, primjerice, prema podacima HGK, Italija i Slovenija. U Italiji, ističu u Komori, radno vrijeme trgovina nije ograničeno, ni tijekom tjedna, ni tijekom vikenda, što uključuje i nedjelju. To je pitanje, zapravo, kažu sugovornici iz HGK, prepušteno regijama. No, u Italiji je ograničena prodaja alkoholnih pića, koja se ne smiju prodavati od 22 do šest sati na benzinskim postajama.
I šta ćemo sa ljudima koji rade u profesijsma u kojima se mora raditi i nedjeljom. Od hitnih službi, preko medija, nadalje.

Ne smeta ti što su oni diskriminisani?

Kako oni urede svoj rad da rade i nedjeljom, mogu i trgovine.
User avatar
Warashii
Posts: 4272
Joined: 13/09/2011 12:55

#1283 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Warashii »

Ma meni realno nije ni bitno hoćeš ti promjeniti mišljenje.
Samo ti zelim posao sa radnom nedjeljom.
Uživaj.
Hakiz
Posts: 40579
Joined: 30/07/2015 20:01

#1284 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Hakiz »

Warashii wrote: 18/04/2024 07:45 Ma meni realno nije ni bitno hoćeš ti promjeniti mišljenje.
Samo ti zelim posao sa radnom nedjeljom.
Uživaj.
E, sad si me stavio na mjesto :lol:

Vać sam pisao, radio sam 25 godina u medijima. A to znači rad vikendima, rad noću, rad u "nenormalnim" terminima.

De malo razmisli o tome da ne poznaješ osobu kojoj tako "duhovito" poentiraš.
User avatar
Warashii
Posts: 4272
Joined: 13/09/2011 12:55

#1285 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Warashii »

Hakiz wrote: 18/04/2024 10:20
Warashii wrote: 18/04/2024 07:45 Ma meni realno nije ni bitno hoćeš ti promjeniti mišljenje.
Samo ti zelim posao sa radnom nedjeljom.
Uživaj.
E, sad si me stavio na mjesto :lol:

Vać sam pisao, radio sam 25 godina u medijima. A to znači rad vikendima, rad noću, rad u "nenormalnim" terminima.

De malo razmisli o tome da ne poznaješ osobu kojoj tako "duhovito" poentiraš.
E jesi mi ga "suknuo".
Ne znam samo kako ti onda nije jasno da postoje razlike u profesijama.
Ko ti kriv kad si bukvalac pa u isti kos trpas vatrogasce, ljekare, novinare, policiju sa običnim, da kažem, fizikanerima, s tim da je većina ovih na državnoj sisi.
Ja se iskreno radujem mogućnošću da obični ljudi odmaraju nedjeljom a ti se snalazi ako ti sta zatreba, ako to i zaživi.
Hakiz
Posts: 40579
Joined: 30/07/2015 20:01

#1286 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Hakiz »

Warashii wrote: 18/04/2024 11:11
Hakiz wrote: 18/04/2024 10:20
Warashii wrote: 18/04/2024 07:45 Ma meni realno nije ni bitno hoćeš ti promjeniti mišljenje.
Samo ti zelim posao sa radnom nedjeljom.
Uživaj.
E, sad si me stavio na mjesto :lol:

Vać sam pisao, radio sam 25 godina u medijima. A to znači rad vikendima, rad noću, rad u "nenormalnim" terminima.

De malo razmisli o tome da ne poznaješ osobu kojoj tako "duhovito" poentiraš.
E jesi mi ga "suknuo".
Ne znam samo kako ti onda nije jasno da postoje razlike u profesijama.
Ko ti kriv kad si bukvalac pa u isti kos trpas vatrogasce, ljekare, novinare, policiju sa običnim, da kažem, fizikanerima, s tim da je većina ovih na državnoj sisi.
Ja se iskreno radujem mogućnošću da obični ljudi odmaraju nedjeljom a ti se snalazi ako ti sta zatreba, ako to i zaživi.
A, znači, postoje ljudi i nadljudi.

Drago mi je da si to objasnio. Zbogom.
User avatar
Peacean
Posts: 2702
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#1287 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Peacean »

Povodom prijedloga o uvođenju zabrane rada nedjeljom čiji je predlagač Federalno ministarstvo trgovine, Udruženja „Multi“ iz Tuzle i „Liberalni forum iz Sarajeva“ objavili su analizu predloženog zakona. Autori studije su Damir Bećirović, Dino Arnut, Admir Čavalić i Benjamin Nurkić.

Jedinstveni zaključak njihove studije je da se ne preporučuje uvođenje zabrane rada nedjeljom. Ukoliko to politički nije moguće, predlaže se alternativa koja će imati blaži efekt, poput povećanja nadnica za rad nedjeljom, a koja je, prije svega, u vezi s izmjenama Zakona o radu, a ne Zakona o trgovini.
https://avaz.ba/vijesti/biznis/899009/z ... -ekonomije
belfy
Posts: 7703
Joined: 06/08/2007 09:00

#1288 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by belfy »

Hakiz wrote: 17/04/2024 21:38 I šta ćemo sa ljudima koji rade u profesijsma u kojima se mora raditi i nedjeljom. Od hitnih službi, preko medija, nadalje.

Ne smeta ti što su oni diskriminisani?

Kako oni urede svoj rad da rade i nedjeljom, mogu i trgovine.
i onda odmah sljedeci post:
Hakiz wrote: 18/04/2024 10:20 E, sad si me stavio na mjesto :lol:

Vać sam pisao, radio sam 25 godina u medijima. A to znači rad vikendima, rad noću, rad u "nenormalnim" terminima.

De malo razmisli o tome da ne poznaješ osobu kojoj tako "duhovito" poentiraš.
da li ti vidis da si ovdje sam sebi odgovorio? ako se prijavis za rad u smjenama nelogicno je da se zalis na rad u smjenama. ako se prijavis za posao gdje se radi u "nenormalnim" terminima nelogicno je da se zalis na to. mozes se samo zaliti ako nisu placeni kako treba (prema zakonu) ili kako je dogovoreno. nista vise, niti manje, od toga...
Hakiz
Posts: 40579
Joined: 30/07/2015 20:01

#1289 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Hakiz »

Nema svrhe...
kakaljin
Posts: 11655
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#1290 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by kakaljin »

Samo ako se uvede neradna nedelja u cijeloj drzavi i da niko ne radi osim dezurnih sluzbih, policije, vatrogasaca i hitne. Onda ce zakon biti kako treba.

Kada zabrane rad nedeljom i benzinskim pumpama i kladionicama jer i oni koji rade na pumpama i kladionicama zele imati nedelju slobodnu sa porodicom.

ili svima ili nikome, ima inspekcija rada da li radnik radi prekovremeno i nije adekvatno placen rad nedeljom i praznicima, a ako je radnik ne zadovoljan neka promjeni poslodavca.
Last edited by kakaljin on 23/04/2024 15:18, edited 1 time in total.
Dzontra_Volta
Posts: 6503
Joined: 20/01/2011 11:10

#1291 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Dzontra_Volta »

Najbolji su ovi koji kažu: naviknućeš se!
Eno u Mostaru već dvije godine zabranjen rad trgovina nedjeljom, pa ljudi i dan danas pizde zbog toga. Nikad se nisu "navikli", nego sada idu po benzinskim pumpama da se snabdijevaju nedjeljom.
A uvedeno je to ne zbog jadnih ljudi koji žele provesti nedjelju s porodicom, nego zato što Mepas i silni konzumi i slični kubure s radnicima, pa "završili" kod gradnoačelnika i vijećnika.
Je li neko misli da je odnedavno Hoše uveo neradnu nedjelju zbog toga što žele biti fini prema radnicima!? Stajao im mjesecima oglas da traže radnike, niko im se nije javljao. I onda morali halaliti jedan dan u sedmici, jer nisu postojećim radnicima mogli dati slobodan dan.
A ako se već mora uvesti neradni radni dan, onda svima isto, i zaposlenim u trgovini i u ugostiteljstvu i benzinskim pumpama i pekarama i kladionicama... I u oba entiteta.
Jer Sarajlijama je lako, protegnu se do Lukavice i laganica u šoping (bar do 13). Gdje će onaj iz Zenice ili Tuzle?
Hakiz
Posts: 40579
Joined: 30/07/2015 20:01

#1292 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Hakiz »

Opet ću reći:

1. Zakon koji radnicima omogućava slobodne dane postoji. Samo ga treba provesti.

2. Svaka trgovima može svojom voljom odlučiti da ne radi u nedjelju. Kao što je Hoše odlučio.

3. Diskriminacija. Ako dežurne službe koje su neophodne nisu predmet disksije, ostaje nam da zakon o neradnoj nedjelji stavlja u povlašten položaj radinke trgovina. Taj zakon bi trebao takođe zabraniti rad nedjeljom i ugostiteljima, zabavnim centrima, kinima, izletištima na kojima ima uposlenih, zapravo svima koji nisu neophodni (hitna, policija, vatrogasci i slični). Pa i pumpama. Neka raja natoči dovoljno goriva u subotu :wink:

Prije odlaska svih drugih iz BiH, prvi su počeli odlaziti ljekari i medicinsko osoblje, njih je Evropa najviše htjela. Pa nikome nije palo na pamet da kaže da treba zabraniti rad nedjeljom hitnoj. Neka se i trgovine snađu sa manjkom radnika kako se snalazi hitna.

Nema potrebe za zakonom o neradnoj nedjelji.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50470
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1293 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Bloo »

Hakiz wrote: 23/04/2024 15:29 Opet ću reći:

1. Zakon koji radnicima omogućava slobodne dane postoji. Samo ga treba provesti.

2. Svaka trgovima može svojom voljom odlučiti da ne radi u nedjelju. Kao što je Hoše odlučio.

3. Diskriminacija. Ako dežurne službe koje su neophodne nisu predmet disksije, ostaje nam da zakon o neradnoj nedjelji stavlja u povlašten položaj radinke trgovina. Taj zakon bi trebao takođe zabraniti rad nedjeljom i ugostiteljima, zabavnim centrima, kinima, izletištima na kojima ima uposlenih, zapravo svima koji nisu neophodni (hitna, policija, vatrogasci i slični). Pa i pumpama. Neka raja natoči dovoljno goriva u subotu :wink:

Prije odlaska svih drugih iz BiH, prvi su počeli odlaziti ljekari i medicinsko osoblje, njih je Evropa najviše htjela. Pa nikome nije palo na pamet da kaže da treba zabraniti rad nedjeljom hitnoj. Neka se i trgovine snađu sa manjkom radnika kako se snalazi hitna.

Nema potrebe za zakonom o neradnoj nedjelji.
I odose u Evropu gdje ne rade prodavnice nedeljom. :D
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10822
Joined: 27/04/2021 22:52

#1294 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by tramvajtrojka »

Bloo wrote: 23/04/2024 15:43
Hakiz wrote: 23/04/2024 15:29 Opet ću reći:

1. Zakon koji radnicima omogućava slobodne dane postoji. Samo ga treba provesti.

2. Svaka trgovima može svojom voljom odlučiti da ne radi u nedjelju. Kao što je Hoše odlučio.

3. Diskriminacija. Ako dežurne službe koje su neophodne nisu predmet disksije, ostaje nam da zakon o neradnoj nedjelji stavlja u povlašten položaj radinke trgovina. Taj zakon bi trebao takođe zabraniti rad nedjeljom i ugostiteljima, zabavnim centrima, kinima, izletištima na kojima ima uposlenih, zapravo svima koji nisu neophodni (hitna, policija, vatrogasci i slični). Pa i pumpama. Neka raja natoči dovoljno goriva u subotu :wink:

Prije odlaska svih drugih iz BiH, prvi su počeli odlaziti ljekari i medicinsko osoblje, njih je Evropa najviše htjela. Pa nikome nije palo na pamet da kaže da treba zabraniti rad nedjeljom hitnoj. Neka se i trgovine snađu sa manjkom radnika kako se snalazi hitna.

Nema potrebe za zakonom o neradnoj nedjelji.
I odose u Evropu gdje ne rade prodavnice nedeljom. :D
Ko nije radio u trgovinama i kaficima ne zna tu muku, ev znam iz pouzdanog izvora amko u Titovoj cura je radila 15 radnih dana da bi dobila slobodnu nedjelju, jer nema to u prodavnicama da te kao svicarski sat cekaju slobodni dani u sedmici
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#1295 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Trappist »

tramvajtrojka wrote: 23/04/2024 15:48
Bloo wrote: 23/04/2024 15:43
Hakiz wrote: 23/04/2024 15:29 Opet ću reći:

1. Zakon koji radnicima omogućava slobodne dane postoji. Samo ga treba provesti.

2. Svaka trgovima može svojom voljom odlučiti da ne radi u nedjelju. Kao što je Hoše odlučio.

3. Diskriminacija. Ako dežurne službe koje su neophodne nisu predmet disksije, ostaje nam da zakon o neradnoj nedjelji stavlja u povlašten položaj radinke trgovina. Taj zakon bi trebao takođe zabraniti rad nedjeljom i ugostiteljima, zabavnim centrima, kinima, izletištima na kojima ima uposlenih, zapravo svima koji nisu neophodni (hitna, policija, vatrogasci i slični). Pa i pumpama. Neka raja natoči dovoljno goriva u subotu :wink:

Prije odlaska svih drugih iz BiH, prvi su počeli odlaziti ljekari i medicinsko osoblje, njih je Evropa najviše htjela. Pa nikome nije palo na pamet da kaže da treba zabraniti rad nedjeljom hitnoj. Neka se i trgovine snađu sa manjkom radnika kako se snalazi hitna.

Nema potrebe za zakonom o neradnoj nedjelji.
I odose u Evropu gdje ne rade prodavnice nedeljom. :D
Ko nije radio u trgovinama i kaficima ne zna tu muku, ev znam iz pouzdanog izvora amko u Titovoj cura je radila 15 radnih dana da bi dobila slobodnu nedjelju, jer nema to u prodavnicama da te kao svicarski sat cekaju slobodni dani u sedmici
to je ocito krsenje zakona koji vec postoji samo ga treba primijeniti.
Hakiz
Posts: 40579
Joined: 30/07/2015 20:01

#1296 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Hakiz »

tramvajtrojka wrote: 23/04/2024 15:48
Bloo wrote: 23/04/2024 15:43
Hakiz wrote: 23/04/2024 15:29 Opet ću reći:

1. Zakon koji radnicima omogućava slobodne dane postoji. Samo ga treba provesti.

2. Svaka trgovima može svojom voljom odlučiti da ne radi u nedjelju. Kao što je Hoše odlučio.

3. Diskriminacija. Ako dežurne službe koje su neophodne nisu predmet disksije, ostaje nam da zakon o neradnoj nedjelji stavlja u povlašten položaj radinke trgovina. Taj zakon bi trebao takođe zabraniti rad nedjeljom i ugostiteljima, zabavnim centrima, kinima, izletištima na kojima ima uposlenih, zapravo svima koji nisu neophodni (hitna, policija, vatrogasci i slični). Pa i pumpama. Neka raja natoči dovoljno goriva u subotu :wink:

Prije odlaska svih drugih iz BiH, prvi su počeli odlaziti ljekari i medicinsko osoblje, njih je Evropa najviše htjela. Pa nikome nije palo na pamet da kaže da treba zabraniti rad nedjeljom hitnoj. Neka se i trgovine snađu sa manjkom radnika kako se snalazi hitna.

Nema potrebe za zakonom o neradnoj nedjelji.
I odose u Evropu gdje ne rade prodavnice nedeljom. :D
Ko nije radio u trgovinama i kaficima ne zna tu muku, ev znam iz pouzdanog izvora amko u Titovoj cura je radila 15 radnih dana da bi dobila slobodnu nedjelju, jer nema to u prodavnicama da te kao svicarski sat cekaju slobodni dani u sedmici
Samo što je ta njena sudbina posljedica odbijanja ili nesposobnosti vlasti da provede zakon o radu. Iste vlasti koja ne želi da primijeni zakon protiv pušenja. Iste vlasti koja hoće da je kofol zaštiti zakonom o neradnoj nedjelji.

U isto vrijeme ta ista radnica će se, bez posjedica po poslodavca, lako naći u situaciji da ne primi platu svaki mjesec. Da primi platu ali da joj ne budu uplaćeni doprinosi za penziono i zdrvstveno osiguranje. Jer i te zakone o plati i doprinosima provodi ista vlast koja ne želi ili nije sposobna da provede zakon kada je radno vrijeme u pitanju.
kakaljin
Posts: 11655
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#1297 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by kakaljin »

tramvajtrojka wrote: 23/04/2024 15:48
Bloo wrote: 23/04/2024 15:43
Hakiz wrote: 23/04/2024 15:29 Opet ću reći:

1. Zakon koji radnicima omogućava slobodne dane postoji. Samo ga treba provesti.

2. Svaka trgovima može svojom voljom odlučiti da ne radi u nedjelju. Kao što je Hoše odlučio.

3. Diskriminacija. Ako dežurne službe koje su neophodne nisu predmet disksije, ostaje nam da zakon o neradnoj nedjelji stavlja u povlašten položaj radinke trgovina. Taj zakon bi trebao takođe zabraniti rad nedjeljom i ugostiteljima, zabavnim centrima, kinima, izletištima na kojima ima uposlenih, zapravo svima koji nisu neophodni (hitna, policija, vatrogasci i slični). Pa i pumpama. Neka raja natoči dovoljno goriva u subotu :wink:

Prije odlaska svih drugih iz BiH, prvi su počeli odlaziti ljekari i medicinsko osoblje, njih je Evropa najviše htjela. Pa nikome nije palo na pamet da kaže da treba zabraniti rad nedjeljom hitnoj. Neka se i trgovine snađu sa manjkom radnika kako se snalazi hitna.

Nema potrebe za zakonom o neradnoj nedjelji.
I odose u Evropu gdje ne rade prodavnice nedeljom. :D
Ko nije radio u trgovinama i kaficima ne zna tu muku, ev znam iz pouzdanog izvora amko u Titovoj cura je radila 15 radnih dana da bi dobila slobodnu nedjelju, jer nema to u prodavnicama da te kao svicarski sat cekaju slobodni dani u sedmici
Sto nije zvala inspekciju da utvrde te cinjenice i da kazne poslodavca sto krsi zakon o radu.

Postoji zakon samo treba krsenje prijaviti
markopd
Posts: 885
Joined: 01/12/2019 23:08

#1298 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by markopd »

Warashii wrote: 17/04/2024 18:32 Sta se to moze kupiti nedjeljom a ostalim danima ne može?
Gubi se jedan dan vikend akcije.
kakaljin
Posts: 11655
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#1299 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by kakaljin »

Warashii wrote: 17/04/2024 18:32 Sta se to moze kupiti nedjeljom a ostalim danima ne može?
Kroz neki period ljudi se naviknu i sve sto ti treba kupiš druge radne dane.
Mos misliti ne možeš kupiti hljeb nedjeljom.
Uzmeš jedan narezani i ubaciš u zamrzivac, ako slučajno zaboraviš da kupiš uzmi odledi i u ponedjeljak uzmi drugi i zaledi.
Kako se sve uradi u državnim institucijama a ne rade ni subotom ni nedjeljom?
Ne radim nedjelje ali sam za da bude neradna radi drugih ljudi koji ne znaju kako je to da imaš neradnu nedjelju.
Moze se sipati i gorivo drugim danima a ne nedeljom,

Moze se kladiti ostalim danima a ne nedeljom.

Tako da po tome moze se sve zatvoriti nedeljom jer sve se moze drugim danima odraditi.

Zatvori sve ili pusti da svako radi kad hoce uz postovanje zakona o radu.

Samo na cijeloj teritori drzave BiH uvodjenje zakona da NIKO ne radi nedeljom ima smisla a sve ostalo je samo bacanje prasine u oci
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66316
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1300 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by _BataZiv_0809 »

Hakiz wrote: 17/04/2024 18:47
Warashii wrote: 17/04/2024 18:32 Sta se to moze kupiti nedjeljom a ostalim danima ne može?
Kroz neki period ljudi se naviknu i sve sto ti treba kupiš druge radne dane.
Mos misliti ne možeš kupiti hljeb nedjeljom.
Uzmeš jedan narezani i ubaciš u zamrzivac, ako slučajno zaboraviš da kupiš uzmi odledi i u ponedjeljak uzmi drugi i zaledi.
Kako se sve uradi u državnim institucijama a ne rade ni subotom ni nedjeljom?
Ne radim nedjelje ali sam za da bude neradna radi drugih ljudi koji ne znaju kako je to da imaš neradnu nedjelju.
Tebi se nikada nije dogodilo da nešta zaboraviš, poželiš, nepredviđena situacija itd?

Banalan primjer: Sredio si se, nova prijateljica te čeka, treba ostaviti utisak, ispadne ti novčanik u putu, sagneš se, puknu hlače nasred dupeta. Taman si pored prodavnice odjeće, centra u kojem je prodavnica, ali nedjelja, ne radi. Dama čeka. A tebi valja zvati ženu da iz kuće donese druge hlače.

:mrgreen:
Odmah joj prangiju izvadis
Post Reply