Neradna nedjelja u FBiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply

Da li ste za uvođenje neradne nedjelje u FBiH?

Da!
161
47%
Ne!
152
45%
Svejedno mi je!
26
8%
 
Total votes: 339

probook
Posts: 4596
Joined: 13/10/2013 22:38

#1251 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by probook »

HelaS wrote: 22/01/2024 00:10 Od januara 2024. godine, i u Jablanici nedjeljom ne rade trgovine prehrambenim proizvodima i druge. Amko, Bingo niti one male zelenare uz cestu :-)

Znači, od Jablanice pa na jug, cijela Hercegovina u Federaciji ima neradne nedjelje :(
Katastrofu su napravili! U Mostaru sada na pumpama imas korpe i izbora kao da je mali Bingo. Nedeljom uzmu gomilu para.

Ovi jade od tzv "neradne nedelje" samo u nas imaju!
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#1252 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by HelaS »

"Trideset posto prihoda u tržnim centrima ostvarivan je tokom vikenda, smanjenjem tog jednog dana došlo je do smanjenja prihoda možda i više od 10 posto, takođe i smanjenjem broja radnih sati došlo je do smanjenja broja zaposlenih sada imamo ljude koji dolaze iz Srbije, ne obavljaju kupovinu u Bijeljini,odlaze u Tuzlu, Orašje Brčko čak i Zvornik", kaže Slavica Marković, direktorica Područne privredne komore Bijeljina.
User avatar
emigrazione
Posts: 7370
Joined: 01/09/2010 13:40

#1253 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by emigrazione »

U vecinski muslimanskoj zemlji o ovome se ne bi trebalo ni raspravljati...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24919
Joined: 08/09/2005 20:08

#1254 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Haris.ba »

emigrazione wrote: 21/02/2024 08:56 U vecinski muslimanskoj zemlji o ovome se ne bi trebalo ni raspravljati...
Naravno. Zato treba petkom neradni dan da bude. :D
User avatar
mayab
Posts: 27222
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#1255 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by mayab »

Kažem ja odavno, da nam treba četverodnevna radna sedmica, a petak , subota i nedjelja neradni !
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1256 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by n+1 »

Treba nam nuladnevna radna sedmica.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3665
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#1257 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by anex »

Zato nam i jeste ovako....postali smo "lezi hljebe da te jedem..."
User avatar
Capajebo
Posts: 20761
Joined: 15/03/2012 02:47
Location: Berzakh bb

#1259 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Capajebo »

Stanari sibice ce na proteste, ostale boli qrac :mrgreen:
I to fino Hadzici ce da rade nedjeljom, a ovi ostali nece. Ma hajte molim vas :lol:
Hakiz
Posts: 40579
Joined: 30/07/2015 20:01

#1260 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Hakiz »

Robot preko ceste će odjednom da procvjeta.
ReymondReddington
Posts: 681
Joined: 07/01/2018 22:25

#1261 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by ReymondReddington »

Ne moze to tako. Mora se zakon usvojiti. Otkud njima pravo da kazu da nece raditi nedjeljom.

Kako ostali postuju i cekaju zakon da zabrani svima.

Ovo treba tuziti.
Hakiz
Posts: 40579
Joined: 30/07/2015 20:01

#1262 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Hakiz »

ReymondReddington wrote: 16/04/2024 21:49
Ne moze to tako. Mora se zakon usvojiti. Otkud njima pravo da kazu da nece raditi nedjeljom.

Kako ostali postuju i cekaju zakon da zabrani svima.

Ovo treba tuziti.
Imaju pravo. Nema zakona koji kaže da moraju raditi nedjeljom.

Ne rade isto kao što ne rade banke, institucije itd.
Casas
Posts: 47
Joined: 08/08/2012 22:19

#1263 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Casas »

Cuj hljeb po benzinskim pumpama, razmislja li tu iko od nasih vrlih politicara o zdravstvenom aspektu?

Kako god neradna nedjelja je glupost žešća i nadam se da kod nas u cijeloj federaciji nece biti nikad zakonski usvojena.
Sta ljudi misle zabranit nekom ciki sto drzi malu trgovinu da radi nedjeljom, a on i ovako jedva sta uspara. Pa valjda taj sam ciko ima pravo da sebi izabere kad da odmara.

Sto se tice radnika, ako o njima brinu nasi vrli politicari iz Nase Stranke (jer koliko sam vidio oni su predlagaci zakona) neka se potrude da se važeći propisi zakona o radu postuju i bice i vise nego dovoljno.
User avatar
Athlon64
Posts: 2734
Joined: 24/11/2022 17:51

#1264 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Athlon64 »

Zakon je populizam.

Pozdravljam ovaj potez Hoše, ovo je način da se uvede neradna nedjelja, a ne zakonom.

Dakle radnici imaju izbora, ko ne želi raditi nedjeljom, ne mora.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23303
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1265 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Sanjarko »

4 smjene radnika, umjesto 2 ili 3 kao do sada itd, ili su bile i dalje 3 smjene radnika ali drugacije radno vrijeme, po 6 ili 12 sati dnevno, neradni dan Cetvrtak i jos pride mozda koji, da se to matematicki osmisliti da izadze 36 sati radnih sedmica dana ili 42 ne sjecam se dobro.

Davno smislio to i smisljao o tome ideje itd, kad je tek krenula prica o 6-to satnom dnevnom radnom vremenu, ali u kapitalizmu, pardom feudalizmu zamotanom u celofan kapitalizma i demokratije tzv, that is not going to happen.
Hakiz
Posts: 40579
Joined: 30/07/2015 20:01

#1266 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Hakiz »

Athlon64 wrote: 16/04/2024 23:22 Zakon je populizam.

Pozdravljam ovaj potez Hoše, ovo je način da se uvede neradna nedjelja, a ne zakonom.

Dakle radnici imaju izbora, ko ne želi raditi nedjeljom, ne mora.
Da je vlasniku Hoše marketa stalo do radnika, ne bi do sada radio nedjeljom, davno bi, godinama ranije, bio u nedjelju zatvoren.

Nije to uradio zbog radnika, ima neke druge razloge.

Da li je to svejedno, koji god razlozi bili, njegovi radnici će "slučajno" imati nedjelju neradnu? Ne znam, možda je svejedno, možda nije. On zna, mi možemo samo nagađati.
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#1267 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by HelaS »

Casas wrote: 16/04/2024 23:17 Cuj hljeb po benzinskim pumpama, razmislja li tu iko od nasih vrlih politicara o zdravstvenom aspektu?
U modernim trgovinama, hljeb se prodaje upakovan u foliju, i takav nema dodira s rukama :D Osim toga, svi slični proizvodi i ne prodaju se "po benziskim pumpama", već u trgovinama koje su odvojene od benzinskih pumpi. Ili caffe prostori
Kako god neradna nedjelja je glupost žešća i nadam se da kod nas u cijeloj federaciji nece biti nikad zakonski usvojena.
Sta ljudi misle zabranit nekom ciki sto drzi malu trgovinu da radi nedjeljom, a on i ovako jedva sta uspara. Pa valjda taj sam ciko ima pravo da sebi izabere kad da odmara.
Ljudi su takvim ćikama već zabranili rad nedjeljom u Goraždu, u Čapljini, u Mostaru, a bez zabrane ne radi se u Stocu, u Ljubuškom, u Grudama, u Jablanici...
Sto se tice radnika, ako o njima brinu nasi vrli politicari iz Nase Stranke (jer koliko sam vidio oni su predlagaci zakona) neka se potrude da se važeći propisi zakona o radu postuju i bice i vise nego dovoljno.
Ministar predlagač ovog besmislenog zakona zaista jeste iz NS. Potpuno si u pravu s prijedlogom da je korisnije za sve da se zakon o radu više poštuje, i da se pojača nadzor resornih inspekcija.
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19619
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#1268 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by teskeredzic_22 »

Hakiz wrote: 16/04/2024 23:50
Athlon64 wrote: 16/04/2024 23:22 Zakon je populizam.

Pozdravljam ovaj potez Hoše, ovo je način da se uvede neradna nedjelja, a ne zakonom.

Dakle radnici imaju izbora, ko ne želi raditi nedjeljom, ne mora.
Da je vlasniku Hoše marketa stalo do radnika, ne bi do sada radio nedjeljom, davno bi, godinama ranije, bio u nedjelju zatvoren.

Nije to uradio zbog radnika, ima neke druge razloge.

Da li je to svejedno, koji god razlozi bili, njegovi radnici će "slučajno" imati nedjelju neradnu? Ne znam, možda je svejedno, možda nije. On zna, mi možemo samo nagađati.
Nema radnika , moraju jedan dan odmarati ali ih je premalo da se "ispokrivaju "ne može ih više rastezati.
Nedelja je sigurno najbezbolnija.

Brojleri sada više ne rade nego što rade (karikiram malo ali veliki broj ih ne radi popodne) ali su brate bili dotjerali cara do duvara koliko su zajebavali radnike maloprodaje.
User avatar
Athlon64
Posts: 2734
Joined: 24/11/2022 17:51

#1269 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Athlon64 »

Hakiz wrote: 16/04/2024 23:50
Athlon64 wrote: 16/04/2024 23:22 Zakon je populizam.

Pozdravljam ovaj potez Hoše, ovo je način da se uvede neradna nedjelja, a ne zakonom.

Dakle radnici imaju izbora, ko ne želi raditi nedjeljom, ne mora.
Da je vlasniku Hoše marketa stalo do radnika, ne bi do sada radio nedjeljom, davno bi, godinama ranije, bio u nedjelju zatvoren.

Nije to uradio zbog radnika, ima neke druge razloge.

Da li je to svejedno, koji god razlozi bili, njegovi radnici će "slučajno" imati nedjelju neradnu? Ne znam, možda je svejedno, možda nije. On zna, mi možemo samo nagađati.
Upravo tako, kao što ni zakon ne guraju radi radnika, nego radi poslodavaca.

Zakon će samo pomoći da se ukine konkurencija nedjeljom.

Razlog je što nema radnika, a uz zakonski neradnu nedjelju mogu pokriti 95% prometa sa manje radnika.
Ne moraju da kombinuju smjene, jer radnik mora imati slobodan dan, ovako svima nedjelja, ostalim danima svi na posao i to je to.
Hakiz
Posts: 40579
Joined: 30/07/2015 20:01

#1270 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Hakiz »

Athlon64 wrote: 17/04/2024 00:25
Hakiz wrote: 16/04/2024 23:50
Athlon64 wrote: 16/04/2024 23:22 Zakon je populizam.

Pozdravljam ovaj potez Hoše, ovo je način da se uvede neradna nedjelja, a ne zakonom.

Dakle radnici imaju izbora, ko ne želi raditi nedjeljom, ne mora.
Da je vlasniku Hoše marketa stalo do radnika, ne bi do sada radio nedjeljom, davno bi, godinama ranije, bio u nedjelju zatvoren.

Nije to uradio zbog radnika, ima neke druge razloge.

Da li je to svejedno, koji god razlozi bili, njegovi radnici će "slučajno" imati nedjelju neradnu? Ne znam, možda je svejedno, možda nije. On zna, mi možemo samo nagađati.
Upravo tako, kao što ni zakon ne guraju radi radnika, nego radi poslodavaca.

Zakon će samo pomoći da se ukine konkurencija nedjeljom.

Razlog je što nema radnika, a uz zakonski neradnu nedjelju mogu pokriti 95% prometa sa manje radnika.
Ne moraju da kombinuju smjene, jer radnik mora imati slobodan dan, ovako svima nedjelja, ostalim danima svi na posao i to je to.
Samo što Hoše pokazuje da poslodavci mogu i bez zakona to napraviti. Čemu zakon? Da spriječe nekoga ko može organizovati da radi i nedjeljom da zarađuje, dok oni koji ne mogu ne rade? Da nekome ukinu pravo na rad?
User avatar
Athlon64
Posts: 2734
Joined: 24/11/2022 17:51

#1271 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Athlon64 »

Hakiz wrote: 17/04/2024 10:34
Athlon64 wrote: 17/04/2024 00:25
Hakiz wrote: 16/04/2024 23:50

Da je vlasniku Hoše marketa stalo do radnika, ne bi do sada radio nedjeljom, davno bi, godinama ranije, bio u nedjelju zatvoren.

Nije to uradio zbog radnika, ima neke druge razloge.

Da li je to svejedno, koji god razlozi bili, njegovi radnici će "slučajno" imati nedjelju neradnu? Ne znam, možda je svejedno, možda nije. On zna, mi možemo samo nagađati.
Upravo tako, kao što ni zakon ne guraju radi radnika, nego radi poslodavaca.

Zakon će samo pomoći da se ukine konkurencija nedjeljom.

Razlog je što nema radnika, a uz zakonski neradnu nedjelju mogu pokriti 95% prometa sa manje radnika.
Ne moraju da kombinuju smjene, jer radnik mora imati slobodan dan, ovako svima nedjelja, ostalim danima svi na posao i to je to.
Samo što Hoše pokazuje da poslodavci mogu i bez zakona to napraviti. Čemu zakon? Da spriječe nekoga ko može organizovati da radi i nedjeljom da zarađuje, dok oni koji ne mogu ne rade? Da nekome ukinu pravo na rad?
Upravo tako.

:thumbup:

Hoše prekuco igricu i svima začepio usta.
elcaliente
Posts: 4583
Joined: 13/06/2012 15:52

#1272 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by elcaliente »

Athlon64 wrote: 17/04/2024 18:18
Hakiz wrote: 17/04/2024 10:34
Athlon64 wrote: 17/04/2024 00:25

Upravo tako, kao što ni zakon ne guraju radi radnika, nego radi poslodavaca.

Zakon će samo pomoći da se ukine konkurencija nedjeljom.

Razlog je što nema radnika, a uz zakonski neradnu nedjelju mogu pokriti 95% prometa sa manje radnika.
Ne moraju da kombinuju smjene, jer radnik mora imati slobodan dan, ovako svima nedjelja, ostalim danima svi na posao i to je to.
Samo što Hoše pokazuje da poslodavci mogu i bez zakona to napraviti. Čemu zakon? Da spriječe nekoga ko može organizovati da radi i nedjeljom da zarađuje, dok oni koji ne mogu ne rade? Da nekome ukinu pravo na rad?
Upravo tako.

:thumbup:

Hoše prekuco igricu i svima začepio usta.
Kako je zakonski definisano pravo na rad?
User avatar
Warashii
Posts: 4272
Joined: 13/09/2011 12:55

#1273 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Warashii »

Sta se to moze kupiti nedjeljom a ostalim danima ne može?
Kroz neki period ljudi se naviknu i sve sto ti treba kupiš druge radne dane.
Mos misliti ne možeš kupiti hljeb nedjeljom.
Uzmeš jedan narezani i ubaciš u zamrzivac, ako slučajno zaboraviš da kupiš uzmi odledi i u ponedjeljak uzmi drugi i zaledi.
Kako se sve uradi u državnim institucijama a ne rade ni subotom ni nedjeljom?
Ne radim nedjelje ali sam za da bude neradna radi drugih ljudi koji ne znaju kako je to da imaš neradnu nedjelju.
Hakiz
Posts: 40579
Joined: 30/07/2015 20:01

#1274 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by Hakiz »

elcaliente wrote: 17/04/2024 18:25
Athlon64 wrote: 17/04/2024 18:18
Hakiz wrote: 17/04/2024 10:34

Samo što Hoše pokazuje da poslodavci mogu i bez zakona to napraviti. Čemu zakon? Da spriječe nekoga ko može organizovati da radi i nedjeljom da zarađuje, dok oni koji ne mogu ne rade? Da nekome ukinu pravo na rad?
Upravo tako.

:thumbup:

Hoše prekuco igricu i svima začepio usta.
Kako je zakonski definisano pravo na rad?
Poslodavcu ili radniku?

Vidi, ako ja ispoštujem sve ono šta zakon kaže da moram prema radniku ispoštovati i opet mogu raditi nedjeljom, zašto donositi zakon koji će mi to onemogućiti?

A onaj koji ne ispoštuje prema radniku ono šta mora, neka ga inspekcije i zakon kazne.

Ali, to bi značilo da inspektori moraju raditi. Ili da se inspektor zamjeri nekom moćnom poslodavcu, njegovoj stranci, što ga je kaznio.

Zahmetli je to, lakše zabraniti svima.
elcaliente
Posts: 4583
Joined: 13/06/2012 15:52

#1275 Re: Neradna nedjelja u FBiH

Post by elcaliente »

Hakiz wrote: 17/04/2024 18:34
elcaliente wrote: 17/04/2024 18:25
Athlon64 wrote: 17/04/2024 18:18

Upravo tako.

:thumbup:

Hoše prekuco igricu i svima začepio usta.
Kako je zakonski definisano pravo na rad?
Poslodavcu ili radniku?

Vidi, ako ja ispoštujem sve ono šta zakon kaže da moram prema radniku ispoštovati i opet mogu raditi nedjeljom, zašto donositi zakon koji će mi to onemogućiti?

A onaj koji ne ispoštuje prema radniku ono šta mora, neka ga inspekcije i zakon kazne.

Ali, to bi značilo da inspektori moraju raditi. Ili da se inspektor zamjeri nekom moćnom poslodavcu, njegovoj stranci, što ga je kaznio.

Zahmetli je to, lakše zabraniti svima.
Razumijem, ali ti ni napisao gore kako se ukida pravo na rad.
Pa sam mislio da zakon o radu definise pravo na rad posebno.

Bude li inspektori kontrolisali morati ce radnici vise placati,sto znaci povecanje cijena.
Post Reply