Nerad Zimske službe KJKP Rad

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#101 Re: Nerad Zimske službe KJKP Rad

Post by Hajlac »

Općina Centar poziva "Rad" da se pridržava plana čišćenja snijega

https://www.klix.ba/vijesti/bih/opcina- ... /190107079
parameter345
Posts: 62
Joined: 09/10/2018 16:30

#102 Re: Nerad Zimske službe KJKP Rad

Post by parameter345 »

sto nedrad ?
evo gledam ljudi ciste redovno, grtalice stalno prolaze.
Ja stanujem na malti, budem na vilsu cesto i tnaokolo po novom sarajevu. Svaki put grtalice vidim kako rade i prolaze.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#103 Re: Nerad Zimske službe KJKP Rad

Post by Thorgerson »

Nas narod, ispred ulaza im po metra snijega, mrsko gospodi izac da ocisti i onda sjedne u toplo i sere po svemu.

Padinski dijelovi su uvijek bili kriticni.

Zao mi je, ali ako napravis kucu pod uglom od 60°sta hoces koji qrac? Cekaj da okopni i cao.
criticos
Posts: 646
Joined: 15/01/2018 16:00

#104 Re: Nerad Zimske službe KJKP Rad

Post by criticos »

Thorgerson wrote:Nas narod, ispred ulaza im po metra snijega, mrsko gospodi izac da ocisti i onda sjedne u toplo i sere po svemu.

Padinski dijelovi su uvijek bili kriticni.

Zao mi je, ali ako napravis kucu pod uglom od 60°sta hoces koji qrac? Cekaj da okopni i cao.
Slažem se s tobom da svaki pojedinac i vlasnik objekta treba da vodi brigu o prilazu prema svomu objektu. Za objekte kolektivnog stanovanja, prema ZAKONU O UPRAVLJANJU ZAJEDNIČKIM DIJELOVIMA ZGRADE, prema Odjeljaku E: Poslovi redovnog upravljanja, sukladno članu 29 a odnosi se na dio (ff) održavanje površine oko zgrade koja nije javna je dužan UPRAVITELJ.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#105 Re: Nerad Zimske službe KJKP Rad

Post by man_464 »

criticos wrote:
man_464 wrote: Za primjer sam namjerno uzeo glavne gradske ulice. Nema ih važnijih od ove dvije. Čišćenje = 0.

Nemam namjeru pljuvati RAD. Ja tipkam sa mobitela nakon sto sam sve oko kuće očistio i sad mogu da i bacim barem malu kritiku na ipak nemar. Makar se glavne ulice mogu drzati čistim.
Zamolio sam danas sestru da mi iz Austrije pošalje fotku. Makar su mogli ti austrijanci da glavne ulice održe čistim. Aloooo, austrijaci :twisted:

Image

Kada nešto uzimaš za primjera, onda je red da ponudiš i neke paralele. Uloviti noćnu sliku u jeku propadavanja snijega i pametovati je više spin nego stvarna briga. Danas prijepodne sve glavne ulice su bile samo mokre, bez tragova snijega. Bolje nego u Austriji. Ne branim RAD, ali i mi pretjerujemo!
Slika nije ulovljena kad snijeg propadava, niti bilo ko spinuje. Snijeg uz male pauze u Sarajevu pada ima i 7 dana. Stanje na cestama nikad gore. Danas ulice glavne očišćene, ostale nista.

Rad ocito ima problema i to sa osobljem, jer mašina kako kažu imaju ali osoblja ne. Ova slika iz Austrije je jednako sto i moja postavljena neku noć. Spin ili ne?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#106 Re: Nerad Zimske službe KJKP Rad

Post by tempuser »

Thorgerson wrote:Nas narod, ispred ulaza im po metra snijega, mrsko gospodi izac da ocisti i onda sjedne u toplo i sere po svemu.

Padinski dijelovi su uvijek bili kriticni.

Zao mi je, ali ako napravis kucu pod uglom od 60°sta hoces koji qrac? Cekaj da okopni i cao.
:thumbup:
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#107 Re: Nerad Zimske službe KJKP Rad

Post by un1ted »

:lol: :lol: :lol: jao forumskih mudraca. Opcina JAVNO navede da NIJE ZADOVOLJNA CISCENJEM, odnosno da RAD NE IZVRSAVA UGOVORNE OBAVEZE, forumski mudrac krene pametovati zasto nisi ocistio ispred ulaza :lol: :lol: Pa pored svojih ociju i danasnjeg klizanja, ja da vjerujem vama kako je stanje odlicno?

Da se razumijemo, debili su oko nas, dosta ne bi lopatu podiglo ni da je zlatna, ali pretjerujete.

Jos je gori ovaj sto postavlja sliku iz nekog sela u Ausrtiji. Pa ne poredimo Vares jbte.

Kako u glavnom gradu Austrije nema snijega, hajde da probamo porediti recimo s Innsbruckkom.

Image
Na cestama, koje su operativnim programom zimske službe svrstane u “I” prioritet, radovi na osiguranju prohodnosti se moraju izvoditi permanentno u cilju osiguranja stalne prohodnosti i dovršiti u roku od pet sati u nizinskim, odnosno osam sati u padinskom području, računajući od trenutka prestanka padavina.

U Pravilniku o održavanju javnih cesta, (“Službene novine FBiH” br. 69/10, člana 66, 67 i 76) stoji da se saobraćajnice:

“II” prioriteta čiste 24 sata po prestanku padavina,

“III” prioriteta čiste 48 sati po prestanku padavina,

“IV” prioriteta čiste 72 sata po prestanku padavina.

Snijeg je davno poceo da pada, a neke 'zone' nisu oceisceni ni jednom.
User avatar
Logovan
Posts: 94408
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#108 Re: Nerad Zimske službe KJKP Rad

Post by Logovan »

Iz ove slike iz Austrije ništa se ne može zaključiti. :-)
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#109 Re: Nerad Zimske službe KJKP Rad

Post by starii »

tesško nasem covjeku izaci ispred svoje zgrade pa ocistiti...nisu losi ovi u RADu kakvo je stanovnistvo, od ovih što parkiraju gdje stignu do ovih što cekaju da im drugi ocisti...
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#110 Re: Nerad Zimske službe KJKP Rad

Post by Banksy »


GRAĐANI NEZADOVOLJNI
Općina Centar poziva "Rad" da se pridržava plana čišćenja snijega

https://www.klix.ba/vijesti/bih/opcina- ... /190107079

Povodom sve većeg nezadovoljstva građana općine Centar dinamikom uklanjanja snijega sa putnih komunikacija, trotoara i stepeništa...
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#111 Re: Nerad Zimske službe KJKP Rad

Post by un1ted »

starii wrote:tesško nasem covjeku izaci ispred svoje zgrade pa ocistiti...nisu losi ovi u RADu kakvo je stanovnistvo, od ovih što parkiraju gdje stignu do ovih što cekaju da im drugi ocisti...
Kad se pravis pametan, mozes li naci barem jedan post na ovoj temi nekoga ko se zali sto mu ulaz ispred zgrade nije ociscen?
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#112 Re: Nerad Zimske službe KJKP Rad

Post by holowey »

un1ted wrote::lol: :lol: :lol: jao forumskih mudraca. Opcina JAVNO navede da NIJE ZADOVOLJNA CISCENJEM, odnosno da RAD NE IZVRSAVA UGOVORNE OBAVEZE, forumski mudrac krene pametovati zasto nisi ocistio ispred ulaza :lol: :lol: Pa pored svojih ociju i danasnjeg klizanja, ja da vjerujem vama kako je stanje odlicno?

Da se razumijemo, debili su oko nas, dosta ne bi lopatu podiglo ni da je zlatna, ali pretjerujete.

Jos je gori ovaj sto postavlja sliku iz nekog sela u Ausrtiji. Pa ne poredimo Vares jbte.

Kako u glavnom gradu Austrije nema snijega, hajde da probamo porediti recimo s Innsbruckkom.
Na cestama, koje su operativnim programom zimske službe svrstane u “I” prioritet, radovi na osiguranju prohodnosti se moraju izvoditi permanentno u cilju osiguranja stalne prohodnosti i dovršiti u roku od pet sati u nizinskim, odnosno osam sati u padinskom području, računajući od trenutka prestanka padavina.

U Pravilniku o održavanju javnih cesta, (“Službene novine FBiH” br. 69/10, člana 66, 67 i 76) stoji da se saobraćajnice:

“II” prioriteta čiste 24 sata po prestanku padavina,

“III” prioriteta čiste 48 sati po prestanku padavina,

“IV” prioriteta čiste 72 sata po prestanku padavina.

Snijeg je davno poceo da pada, a neke 'zone' nisu oceisceni ni jednom.
kljucno je "od prestanka padavina"... ako svakih tri sata padne dodatno deset pahulja, tehnicki padavine nisu prestale i ne treba pocinjati sa ciscenjem :-)

izmjena zakona pod hitno "ako je temperatura ispod 0 stepeni" preventivno posipanje, "ako se snijeg zadrzava na tlu i visina je iznad 5cm" odmah se pocinje ciscenje I prioriteta, umjesto cekanja da prestanu padavine... cuj "po prestanku padavina" :-)
User avatar
Logovan
Posts: 94408
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#113 Re: Nerad Zimske službe KJKP Rad

Post by Logovan »

un1ted wrote:
starii wrote:tesško nasem covjeku izaci ispred svoje zgrade pa ocistiti...nisu losi ovi u RADu kakvo je stanovnistvo, od ovih što parkiraju gdje stignu do ovih što cekaju da im drugi ocisti...
Kad se pravis pametan, mozes li naci barem jedan post na ovoj temi nekoga ko se zali sto mu ulaz ispred zgrade nije ociscen?
Treba svakom posebno govoriti da nije oko toga priča, ali jok, svako malo neko spomene da treba čistiti ispred svog ulaza. :roll:
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#114 Re: Nerad Zimske službe KJKP Rad

Post by Hajlac »

holowey wrote: kljucno je "od prestanka padavina"... ako svakih tri sata padne dodatno deset pahulja, tehnicki padavine nisu prestale i ne treba pocinjati sa ciscenjem :-)

izmjena zakona pod hitno "ako je temperatura ispod 0 stepeni" preventivno posipanje, "ako se snijeg zadrzava na tlu i visina je iznad 5cm" odmah se pocinje ciscenje I prioriteta, umjesto cekanja da prestanu padavine... cuj "po prestanku padavina" :-)
Mislim da nije problem u takvoj odredbi nego u nepostivanju iste.

Nerijetko je njihova logika za ceste III i IV kategorije: STA IMAMO CISTITI KAD CE OPET NAPADATI :-)
Pogotovo kad su u pitanju pjesacke i biciklisticke zone.
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#115 Re: Nerad Zimske službe KJKP Rad

Post by r_faruk »

zasto se mora cistiti po prestanku padavina?
User avatar
mk ultra
Posts: 19529
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#116 Re: Nerad Zimske službe KJKP Rad

Post by mk ultra »

r_faruk wrote:zasto se mora cistiti po prestanku padavina?
zato što se ne može očistiti dok pada, može proći grtalica i posuti so ako treba, so će na kraju samo da se izmješa sa snijegom i dobiješ nešto nalik brašnu

Image

Image

Edit ne znam gdje da stavim, 2 mesnice u blizini, ko te pita kako se odlaze otpad... :skoljka:
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#117 Re: Nerad Zimske službe KJKP Rad

Post by holowey »

mk ultra wrote:
r_faruk wrote:zasto se mora cistiti po prestanku padavina?
zato što se ne može očistiti dok pada, može proći grtalica i posuti so ako treba, so će na kraju samo da se izmješa sa snijegom i dobiješ nešto nalik brašnu
a proci grtalicom jos koji put? ili je dovoljno jednom?

zavisno od jacine padavina, svaki sat-dva da prodju saobracajnicama I ranga...ma bolje cekati da ugrije, samo ce se otopiti...
User avatar
mk ultra
Posts: 19529
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#118 Re: Nerad Zimske službe KJKP Rad

Post by mk ultra »

holowey wrote:
mk ultra wrote:
r_faruk wrote:zasto se mora cistiti po prestanku padavina?
zato što se ne može očistiti dok pada, može proći grtalica i posuti so ako treba, so će na kraju samo da se izmješa sa snijegom i dobiješ nešto nalik brašnu
a proci grtalicom jos koji put? ili je dovoljno jednom?

zavisno od jacine padavina, svaki sat-dva da prodju saobracajnicama I ranga...ma bolje cekati da ugrije, samo ce se otopiti...
Nema masine koja skida do kraja, mozda one velike overassen masine sa cetkom nazad i nozem naprijed kakve ima aerodrom recimo

Ako pada jako, skine jedan dio grtalica, dole ti ostane led, novi snijeg po tome se lijepi i dobijas jos goru situaciju... sa zimskom opremom mozes proci svakom saobracajnicom reda 0 i I bez problema, a ciscenje dok pada bez vecih strojeva je ubleharenje i trosenje para i vremena

so u slucaju jakog snijega u tome nema nikakvu ulogu

Image

35tona :mrgreen:
Sta sve aerodrom ima mogli bi pola grada ocistiti
User avatar
mk ultra
Posts: 19529
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#119 Re: Nerad Zimske službe KJKP Rad

Post by mk ultra »

un1ted wrote::lol: :lol: :lol: jao forumskih mudraca. Opcina JAVNO navede da NIJE ZADOVOLJNA CISCENJEM, odnosno da RAD NE IZVRSAVA UGOVORNE OBAVEZE, forumski mudrac krene pametovati zasto nisi ocistio ispred ulaza :lol: :lol: Pa pored svojih ociju i danasnjeg klizanja, ja da vjerujem vama kako je stanje odlicno?

Da se razumijemo, debili su oko nas, dosta ne bi lopatu podiglo ni da je zlatna, ali pretjerujete.

Jos je gori ovaj sto postavlja sliku iz nekog sela u Ausrtiji. Pa ne poredimo Vares jbte.

Kako u glavnom gradu Austrije nema snijega, hajde da probamo porediti recimo s Innsbruckkom.

https://i.imgur.com/reXYiS9.jpg
Na cestama, koje su operativnim programom zimske službe svrstane u “I” prioritet, radovi na osiguranju prohodnosti se moraju izvoditi permanentno u cilju osiguranja stalne prohodnosti i dovršiti u roku od pet sati u nizinskim, odnosno osam sati u padinskom području, računajući od trenutka prestanka padavina.

U Pravilniku o održavanju javnih cesta, (“Službene novine FBiH” br. 69/10, člana 66, 67 i 76) stoji da se saobraćajnice:

“II” prioriteta čiste 24 sata po prestanku padavina,

“III” prioriteta čiste 48 sati po prestanku padavina,

“IV” prioriteta čiste 72 sata po prestanku padavina.

Snijeg je davno poceo da pada, a neke 'zone' nisu oceisceni ni jednom.
Ukucao insbruck snow driving, i vidi


Od 7:40


Vidje li igdje ociscen kvadrad ceste na snimku tokom padanja snijega

Zato nastavite pljuvati molim vas, nista ovdje ne valja i treba bjezat sigurno, ne moze se opstati, prosto drzava za budale koji ostaju :-)

Image

Image

Ova kompozicija cisti do kraja, i opet ako pada napadt ce za 20 minuta ko da nije ni proslo nista
Overassen naprijed noz, u sredini cetka nazad posipac ili tanka cetka
Cisto da se zna, masina koju sam stavio u proslom postu kosta preko milion maraka
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#120 Re: Nerad Zimske službe KJKP Rad

Post by un1ted »

:lol: :lol: :lol: joj frajera stavlja slike iz 2013 godine hahha
Evo onda i Sarajeva...gledaj napacenog naroda

Image

Image

Da ne spamamo vise :) Tesko mi mozemo u istu recenicu sa bilo kojim selomu u Austriji.

Imas na pocetku stranice clanak u kojem opcina kaze da RAD NE IZVRSAVA OBAVEZE za koje su placeni.

Reci mi, molim te, sta ti i slicni pokusavate dokazati nakon tog clanka?

Ko prica o potrebi da je saobracajnica ko barut dok pada snijeg? Pa oni NE PRODJU NI JEDNOM DOK PADA SNIJEG.

Evo sada je stao snijeg, odnosno intezitet minimalan, sto ulice nisu ociscene? Zasto totoari nisu ocisceni? Pa vec se led uhvatio, trebat ce bas sunca da odledi, jer gospoda iz rada nece ocisitit :)
Last edited by un1ted on 08/01/2019 18:22, edited 1 time in total.
User avatar
mk ultra
Posts: 19529
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#121 Re: Nerad Zimske službe KJKP Rad

Post by mk ultra »

Pokusavam dokazati:
uzmi lopatu u ruke dok pada ocisti do asfalta i dođi za 10 minuta

Video je iz 2017

Ne znam zastk nisu ocisceni trotoari, vidjao sam 2 male masine da ciste, ali opet nisu svi ocisceni
Last edited by mk ultra on 08/01/2019 18:24, edited 1 time in total.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#122 Re: Nerad Zimske službe KJKP Rad

Post by un1ted »

Ok, u zadnja 3-4 dana nije palo snijega vise od 5cm. Zasto saobracajnice 2,3 i 4 reda nisu ociscene? Zasto totoari NITI JEDNOM NISU ocisceni?

Koje je opravdanje?
User avatar
mk ultra
Posts: 19529
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#123 Re: Nerad Zimske službe KJKP Rad

Post by mk ultra »

Jucer je prosla mala masina za ciscenje trotoara kod mene u naselju i opet danas onaj pura snijeg na trotoaru, i to ga dosta ima a nije padalo

A da veci broj trotoara nije ociscen to je tacno
focko
Posts: 286
Joined: 15/11/2018 10:07

#124 Re: Nerad Zimske službe KJKP Rad

Post by focko »

sasvim je ok ocisceno ... ispred svojih vrata ti mrsko pomesti a cekas da ti neko grad ocisti ... taman da je sve suho naso bi se majmun eno na vrh huma nije cisto.
User avatar
Haris033
Posts: 3865
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#125 Re: Nerad Zimske službe KJKP Rad

Post by Haris033 »

Nikako da se shvati da ne živimo u Austriji, već u BiH. Obzirom u kakvoj državi živimo RAD odlično obavlja svoje poslove jer imaju višegodišnje iskustvo na ovim radovima. Činjenica je da je mehanizacija zastarjela i da bi kupovinom novih, modernijih i namjenskih mašina za zimslu službu, RAD bio mnogo efikasniji, ali to je već stvar Vlade KS i menadžmenta firme.
Btw, baš bih volio da vidim koji bi to privatnik odgovorio ovako ogromnom poslu? :?
Velike građevinske firme (Euroasfalt i sl.) se ne bi ni javljale na tender jer su njima cifre za zimsko održavanje smiješne. Obzirom kako privatne firme traljavo izvode radove na ljetnom održavanju, vjerujem da bi isto tako radile, a ako ne još i gore, na zimskom održavanju cesta.
Post Reply