Neplaćena parking karta u Hr

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#76 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by drndalo »

Hemel wrote: 22/03/2021 23:15 Parking je skroz nesto drugo u odnosu recimo na prekoracenje brzine.

BiH jos ne moze da naplati ni jednu kaznu sa radara koji je snimio prekoracenje brzine sa stranim tablicama.
Jedino ako je evidentirano u bazi pa prilikom provjere nadju te podatke. Kakvo slanje zamolbe Becu, Haagu, Kopenhagenu...bar za sada.
BiH nastoji biti u bazi podataka EU ali tesko. Mi ne zelimo da uzmemo 112 broj a kamo li da ustupimo bazu registrovanih auta.

Parkirati auto(na Bh tablama) u Berlinu bez rampe i ne platiti, nece se nista desiti ako te ne uhvate na licu mjesta.
Tu dolazimo do stvari uredjenosti drzave, i pravnih lica koja bave javnim parkingom. Nisam siguran da li u normalnim gradovima Ganjgo promex d.o.o. moze imati gazdovanje parkinzima. To obicno rade neke gradske sluzbe, samim time imaju jaci monopol prisile na raspolaganju. I inace rjedje ostavljaju nedovrsene stvari, pokusavaju rupe unaprijed zatvoriti, i zatvaraju novootkrivene.

Ono sto ne zatvaraju je da li je drndalo ostao duzan Hansu 5€ parkinga prije 8 mjeseci, u Böblingenu... Da su mi htjeli naplatiti parkiranje u garazi i ja se svadjao, tukao, odbio platiti, pobjegao, zvali bi Policiju i prije Stuttgarta bi me nasli... I naplatili i natamburali... Ovako, malo teze.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#77 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by Hemel »

Kratko, sto je parkinga zatvoreno rampom to moras platiti da izadjes a sto je otvoreno a nisi platio, nastojat ce da te sacekaju i nece te pustiti dok ne platis. Znaju i oni da od pisanja nema nista(za one van EU). Mogu oni evidentirati i cuvati tvoje tablice u registru neplacenih kazni pa probati te nekada ili nikada sacekati negdje na granici.

Drugacije je sa saobracajnim prekrsajima koje evidentira policija ali opet slabo za one van EU. Sto uhvate odmah dobro je(i ne pustaju dok na licu mjesta ne platis dugovanje) ko je otisao nemaju od koga traziti podatke.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#78 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by kuli1961 »

Ajmo,ljudi, ključat' ovu temu?
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#79 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by drndalo »

Cekaj da nas Biljeznik ubijedi da poplacamo sitne parking karte po 200€, da ne bismo placali 2000€ kad nas on propusti kriz sake...
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#80 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by iceman ze »

Svaki advokat u BiH ce na osnovu tamo nekog parking servisa iz Splita ce ladno mu uz taksu od 10 km dostaviti sve vase cips podatke, a vi onda krenite malo do Makarske :mrgreen:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#81 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by spreca »

Nevidim smisla sto neki ovdje savjetuju izbjeci placanje kazne,za bilo kakav prekrsaj,a ne savjetuju ne praviti prekrsaje i slicno.Pogrijesio si ,plati i drugi put pazi
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#82 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by iceman ze »

Pa neplate 10 eur parking u Bg, onda izadje na 100 eur, neke posrednicke firme o naplati dugova iz Londona zbog profita proganjaju, mozda zato :mrgreen:
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#83 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by kica »

Kod nas covjek sa osnovnom misli da je pravnik, ne vrijedi trosit vrijeme na ove teme.

Po takvim pravnim ekspertima, sa zavrsenom osnovnom skolom mozes auto ostavit u zonu 1 Dubrovnik gdje je 10 KM sat, 10 dana, i racun od 2.400 KM ne trebas platiti.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#84 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by Capljina74 »

iceman ze wrote: 23/03/2021 07:04 Pa neplate 10 eur parking u Bg, onda izadje na 100 eur, neke posrednicke firme o naplati dugova iz Londona zbog profita proganjaju, mozda zato :mrgreen:
Parking u BG je zaokruženo 0.40 evra/sat.. Postoje tri zone, ovo je srednja vrijednosti.

Ako te uhvate pišu kartu za dan 1 700 dinara. Platiš u roku sedam dana skidaju ti 50% od toga.

Onda na prekršajni sud, ako nisi platio.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#85 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by iceman ze »

Dobili u firmi znam da su se obojica po 100 km ucipali ja im u unicredit uplatio, eto
User avatar
BrziGonzales
Posts: 400
Joined: 09/05/2018 17:40

#86 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by BrziGonzales »

kica wrote: 23/03/2021 08:28 Kod nas covjek sa osnovnom misli da je pravnik, ne vrijedi trosit vrijeme na ove teme.

Po takvim pravnim ekspertima, sa zavrsenom osnovnom skolom mozes auto ostavit u zonu 1 Dubrovnik gdje je 10 KM sat, 10 dana, i racun od 2.400 KM ne trebas platiti.
Sinula mi ideja da se provozam autocestom od Bijače do Zagreba sa BiH tablicama, priljepim se za nekoga na ENC izlaz i ne platim. Niko mi ništa ne može jer vozim strano vozilo. I tako isto u povratku.
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#87 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by Ali_G »

Capljina74 wrote: 23/03/2021 08:37
iceman ze wrote: 23/03/2021 07:04 Pa neplate 10 eur parking u Bg, onda izadje na 100 eur, neke posrednicke firme o naplati dugova iz Londona zbog profita proganjaju, mozda zato :mrgreen:
Parking u BG je zaokruženo 0.40 evra/sat.. Postoje tri zone, ovo je srednja vrijednosti.

Ako te uhvate pišu kartu za dan 1 700 dinara. Platiš u roku sedam dana skidaju ti 50% od toga.

Onda na prekršajni sud, ako nisi platio.
A da li je neko duzan da te obavijesti da je tvoja neplacena kazna poslata na prekrsajni sud?
Konkretno za slucaj neplacenog parkiranja u Bg, nakon neplacene kazne sljedeca obavijest je od utjerivaca dugova iz Engleske
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#88 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by kica »

BrziGonzales wrote: 23/03/2021 08:53
kica wrote: 23/03/2021 08:28 Kod nas covjek sa osnovnom misli da je pravnik, ne vrijedi trosit vrijeme na ove teme.

Po takvim pravnim ekspertima, sa zavrsenom osnovnom skolom mozes auto ostavit u zonu 1 Dubrovnik gdje je 10 KM sat, 10 dana, i racun od 2.400 KM ne trebas platiti.
Sinula mi ideja da se provozam autocestom od Bijače do Zagreba sa BiH tablicama, priljepim se za nekoga na ENC izlaz i ne platim. Niko mi ništa ne može jer vozim strano vozilo. I tako isto u povratku.
Ja otisao u Bec, usao u radnju uzeo iPhone 12 Pro uzeo racun i nisam platio - ostavio broj licne karte- jer znam da im BIH ne smije izdat podatke ko je vlasnik licne karte. Ne mogu mi nista.

Dok sam razgledao Bec parkirao sam u zonu 1 gdje je parking 8 EUR/sat tu sam ostavio auto narednih 7 dana ni to nisam platio, jer mi preko broja registracije takodje ne mogu nista, ni sud niti bilo ko u BiH ne pika strane firme za naplatu parkinga.

Kroz cenar Beca gdje je ogranicenje 40KM/h vozio sam 300 km/h ni toga se ne bojim - necu im platiti ni tu kaznu od 3.000 EUR-a, BiH im nece izdat moje podatke, jer nemamo sa Austrijom ugovor o ustupanju podataka o vlasnistvu vozila na osnovu reg. tablica.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#89 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by Capljina74 »

Ali_G wrote: 23/03/2021 08:58
Capljina74 wrote: 23/03/2021 08:37
iceman ze wrote: 23/03/2021 07:04 Pa neplate 10 eur parking u Bg, onda izadje na 100 eur, neke posrednicke firme o naplati dugova iz Londona zbog profita proganjaju, mozda zato :mrgreen:
Parking u BG je zaokruženo 0.40 evra/sat.. Postoje tri zone, ovo je srednja vrijednosti.

Ako te uhvate pišu kartu za dan 1 700 dinara. Platiš u roku sedam dana skidaju ti 50% od toga.

Onda na prekršajni sud, ako nisi platio.
A da li je neko duzan da te obavijesti da je tvoja neplacena kazna poslata na prekrsajni sud?
Konkretno za slucaj neplacenog parkiranja u Bg, nakon neplacene kazne sljedeca obavijest je od utjerivaca dugova iz Engleske
Dobiješ uredan poziv poštom. Adresu nađu preko registracije.

Dva ili tri poziva se dobijaju.

Po presudi se daje rok za plaćanje.

Niko ne dolazi iz Engleske. Ne znam odkud vam to. Srbija ima svoje državne utjerivače koji rade po tarifama koje su zajebale i mafiju.

Edit:
Sada vidim da su za strance angažovali Engleze.

Dva puta se zajebao.

Jednom našao na šoferki tiket za plaćanje 1 700 dinara, odmah uplatio 7 evra, drugi put me uhvatio Oko sokolovo i stiglo u Čapljinu poštom. Imali su me u bazi podataka zbog prvog puta.

Zet uplatio u Bg-u.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#90 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by iceman ze »

Ebi ga, mora bosanac platiti u eu i treba, sto si koko pozobala i plati i mirna Bosna.


A sta cemo sa desperadosima sa DE, DK, CH tablama sto prema Brodu i Gradisci voze 190 km/h :lol:

Polako role s tom kacom travniĆkog sira, prolice se :-)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#91 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by Haris.ba »

iceman ze wrote: 23/03/2021 12:19 Ebi ga, mora bosanac platiti u eu i treba, sto si koko pozobala i plati i mirna Bosna.


A sta cemo sa desperadosima sa DE, DK, CH tablama sto prema Brodu i Gradisci voze 190 km/h :lol:

Polako role s tom kacom travniĆkog sira, prolice se :-)
Kad ih uhvate vode ih u policijsku stanicu da donesu dokaz o placanju.

A rodjaka mi uhvatili drugi put. Bio u januaru, strane table napravio prekrsaj, izasao iz drzave. Vratio se u junu isto auto, rutinska kontrola ima kazna iz januara. U policijsku stanicu sa autom, hajmo plati.

Pita sta da me niste provjerili? Kaze nista, zastara.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#92 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by iceman ze »

Ma jasta ce :izet: , eno mupzdk keti sa laptopom na naplatnim i provjerava bazu prekrsilaca stranih tablica, al' je nas role "pametan" renta uvijek drugog m5 beNveja CH tablica kad dolazi i opet nazad zuri sa Semko suĐukom :mrgreen:
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#93 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by broj dva »

Tabijat wrote: 22/10/2019 12:50 Ukratko...
Platim parking u Hrvatskoj ali zakasnim pola sata poslije isteka parking karte. Zakači mi Komunalno kaznu od 60 kn.
Ne platim, popizdim što sam im ostavila bruku para po ručkovima a seru radi pola sata.
8 mjeseci kasnije stiže pismo od odvjetnika iz Hrvatske, koji potražuje 104€ ili u suprotnom ide tužba.
Kakve su mi opcije? Imam li opcija?
Reci kad Mamic sredi svoj dug ti ces svoj.
Ili odbij u ime patriotizma protiv UZP.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#94 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by drndalo »

kica wrote: 23/03/2021 09:07
BrziGonzales wrote: 23/03/2021 08:53
kica wrote: 23/03/2021 08:28 Kod nas covjek sa osnovnom misli da je pravnik, ne vrijedi trosit vrijeme na ove teme.

Po takvim pravnim ekspertima, sa zavrsenom osnovnom skolom mozes auto ostavit u zonu 1 Dubrovnik gdje je 10 KM sat, 10 dana, i racun od 2.400 KM ne trebas platiti.
Sinula mi ideja da se provozam autocestom od Bijače do Zagreba sa BiH tablicama, priljepim se za nekoga na ENC izlaz i ne platim. Niko mi ništa ne može jer vozim strano vozilo. I tako isto u povratku.
Ja otisao u Bec, usao u radnju uzeo iPhone 12 Pro uzeo racun i nisam platio - ostavio broj licne karte- jer znam da im BIH ne smije izdat podatke ko je vlasnik licne karte. Ne mogu mi nista.

Dok sam razgledao Bec parkirao sam u zonu 1 gdje je parking 8 EUR/sat tu sam ostavio auto narednih 7 dana ni to nisam platio, jer mi preko broja registracije takodje ne mogu nista, ni sud niti bilo ko u BiH ne pika strane firme za naplatu parkinga.

Kroz cenar Beca gdje je ogranicenje 40KM/h vozio sam 300 km/h ni toga se ne bojim - necu im platiti ni tu kaznu od 3.000 EUR-a, BiH im nece izdat moje podatke, jer nemamo sa Austrijom ugovor o ustupanju podataka o vlasnistvu vozila na osnovu reg. tablica.
Kao sto rekoh, duhovit si kao Novalic... Sve sto si naveo nema nikakve veze sa startnom postavkom. S druge strane, ako su ti dali racun u Becu za iPhone, a da nisi platio, te te pustili da izadjes iz prodavnice, i ne treba da te ganjaju. Ti si cist, racun imas, a dje su im pare u kasi je njihov problem. Ako si bjezao da ne platis, stigli bi te u krugu 3 bloka...

Da jesi, ustanovio bi razliku izmedju "nasih" i njihovih drzava, jer bi oni vec nasli nacin da ti naplate parking. Pauk, lisice/blokada auta, presretac na autoputu sa uvezanim sistemom drzavnih uprava/sluzbi.

Opet gluposti pises sa brzom voznjom i kaznama. Da si to uradio, opet bi skontao razliku nas i njih, vrlo brzo bi ti stali u kraj, ne cekajuci da odes do postojbine u Pindicicima doRnjim...

Cekam podatke o pitanju koje sad postavio, koji sud, koga i kako je osudio na 2000 EURa kazne...
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#95 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by kica »

@drndalo veliki je gubitak vremena da ja tebi bilo sta dokazujem kad si pravno neobrazovan.


Ova recenica je sasvim dovoljna da se procita i da se zakljuci da nemas doticaja sa pravom "Cekam podatke o pitanju koje sad postavio, koji sud, koga i kako je osudio na 2000 EURa kazne..."

uzmi zakone pa citaj, ne mogu te besplatno savjetovati.
Last edited by kica on 23/03/2021 16:30, edited 1 time in total.
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#96 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by kica »

...
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#97 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by Ali_G »

@Capljina74
Nikakva obavijest postom nije dosla da je predmet predat na sud.
Nakon godinu dana postom je dosla koverta, ne preporucena, nego kao razglednica od engleskih utjerivaca.
Eto cisto s pravne strane me zanima jel sve provedeno po propisima.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#98 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by Capljina74 »

Ali_G wrote: 23/03/2021 17:07 @Capljina74
Nikakva obavijest postom nije dosla da je predmet predat na sud.
Nakon godinu dana postom je dosla koverta, ne preporucena, nego kao razglednica od engleskih utjerivaca.
Eto cisto s pravne strane me zanima jel sve provedeno po propisima.
Ne znam to.
Nisam pravnik. Samo iznio ono kako sam ja prošao.
Tabijat
Posts: 1270
Joined: 25/12/2013 15:29

#99 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by Tabijat »

iceman ze wrote: 23/03/2021 05:36 Svaki advokat u BiH ce na osnovu tamo nekog parking servisa iz Splita ce ladno mu uz taksu od 10 km dostaviti sve vase cips podatke, a vi onda krenite malo do Makarske :mrgreen:
Po Zakonu o zastiti licnih podataka, Advokat iz BiH MORA IDEEI donijeti dokaz o podnesenoj tuzbi (a strana drzava o pocinjenom PREKRSAJU- ne dugu komunalnom preduzecu) prije nego ideea proslijedi tvoje podatke. Povrh toga, IDEEA MORA tebe obavijestiti da je tome i tome dala tvoje licne podatke po tom i tom osnovu.

To je informacija direktno iz Agencije za zastitu licnih podataka.


...@iceman ze sto naravno ne znaci da nisi u pravu, naprotiv. Samo sto ne moze advokat iz BiH dati podatke za cenera. Ali moze zaposlenik IDEEA-e, sto se najvjerovatnije i desilo.

Kico ili kako se vec zoves, ti si jedini ovdje koji lupa i brka stvari a istovremeno si tako ubijedjen da si u pravu.
Last edited by Tabijat on 23/03/2021 17:27, edited 1 time in total.
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#100 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by kica »

Tabijat wrote: 23/03/2021 17:18
iceman ze wrote: 23/03/2021 05:36 Svaki advokat u BiH ce na osnovu tamo nekog parking servisa iz Splita ce ladno mu uz taksu od 10 km dostaviti sve vase cips podatke, a vi onda krenite malo do Makarske :mrgreen:
Po Zakonu o zastiti licnih podataka, Advokat iz BiH MORA IDEEI donijeti dokaz o podnesenoj tuzbi (a strana drzava o pocinjenom PREKRSAJU- ne dugu komunalnom preduzecu) prije nego ideea proslijedi tvoje podatke. Povrh toga, IDEEA MORA tebe obavijestiti da je tome i tome dala tvoje licne podatke po tom i tom osnovu.

To je informacija direktno iz Agencije za zastitu licnih podataka.

Kico ili kako se vec zoves, ti si jedini ovdje koji lupa i brka stvari a istovremeno si tako ubijedjen da si u pravu.
A jesil kad cuo za ZAKON O SLOBODI PRISTUPA INFORMACIJAMA U BiH ?

Da li si procitao da MUP uredno dostavlja podatke na osnovu PRAVNOG OSNOVA (dug komunalnom preduzecu, slika automobila u prekrsaju bilo sta) - bez ikakvih problema ?
Locked