Neplaćena parking karta u Hr

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Tabijat
Posts: 1275
Joined: 25/12/2013 15:29

#1 Neplaćena parking karta u Hr

Post by Tabijat »

Ukratko...
Platim parking u Hrvatskoj ali zakasnim pola sata poslije isteka parking karte. Zakači mi Komunalno kaznu od 60 kn.
Ne platim, popizdim što sam im ostavila bruku para po ručkovima a seru radi pola sata.
8 mjeseci kasnije stiže pismo od odvjetnika iz Hrvatske, koji potražuje 104€ ili u suprotnom ide tužba.
Kakve su mi opcije? Imam li opcija?
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#2 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by Tomahawk11 »

Ili plati ili nemoj više ići autom van granica BiH.
User avatar
mayab
Posts: 27121
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#3 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by mayab »

I šta bi ?
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#4 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by spreca »

Mozda se u medjuvremenu udala :mrgreen:....cuj samo pola sata prekoracila a ostavila im para po raznim rukovima,sve se placa pa i parking isto kao i rucak :mrgreen: :mrgreen:
Last edited by spreca on 13/02/2020 20:52, edited 1 time in total.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#5 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by moonca »

_id=270976 wrote: Ukratko...
Platim parking u Hrvatskoj ali zakasnim pola sata poslije isteka parking karte. Zakači mi Komunalno kaznu od 60 kn.
Ne platim, popizdim što sam im ostavila bruku para po ručkovima a seru radi pola sata.
8 mjeseci kasnije stiže pismo od odvjetnika iz Hrvatske, koji potražuje 104€ ili u suprotnom ide tužba.
Kakve su mi opcije? Imam li opcija?

Image
Astrix
Posts: 1890
Joined: 30/09/2009 14:14

#6 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by Astrix »

Vjerovatno ona ovo više i ne prati ali imao sam sličan slučaj. Zakasnio da platim parking i dobijem kaznu. Imam nekog poznanika koji radi u toj jednoj gradskoj službi za parkinge i on kaže da se ne mora platiti. Sistemi nisu uvezani i oni nemaju ovlaštenja da šalju da neke kazne u drugu državu.

S druge strane, čuo sam za jedan slučaj u Istri. Jedan advokat udružen sa tim nekim privatnicima koji drže parkinge šalju uglavnom turistima razna pisma da plate kazne. Čak im slikaju auta bez parking karte kao dokaz da nisu platili. Ništa od tih tužbi. Neko ko se razumije u zakone, ima vremena i živaca da im sroči povratno pismo, vidjeli bi kako bi se odmah ušutili.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#7 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by spreca »

Astrix wrote: 13/02/2020 21:15 Vjerovatno ona ovo više i ne prati ali imao sam sličan slučaj. Zakasnio da platim parking i dobijem kaznu. Imam nekog poznanika koji radi u toj jednoj gradskoj službi za parkinge i on kaže da se ne mora platiti. Sistemi nisu uvezani i oni nemaju ovlaštenja da šalju da neke kazne u drugu državu.

S druge strane, čuo sam za jedan slučaj u Istri. Jedan advokat udružen sa tim nekim privatnicima koji drže parkinge šalju uglavnom turistima razna pisma da plate kazne. Čak im slikaju auta bez parking karte kao dokaz da nisu platili. Ništa od tih tužbi. Neko ko se razumije u zakone, ima vremena i živaca da im sroči povratno pismo, vidjeli bi kako bi se odmah ušutili.
Kakve veze ima sto sistemi nisu uvezani....ona je napravila prekrsaj i treba da plati,jedino moze da zastari ali ako ima u planu iduce dvije godine ici u Hr onda bolje za nju da plati jer troskovi ce samo rasti.....prvi put na ulasku u Hr je mogu zadrzati i trebati da plati,ako se ne varam to su vec poceli odradjivati
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#8 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by pinkman »

Podnesi zahtjev u MUP-u da dobijes nove tablice :D
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#9 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by gurabija78 »

pinkman wrote: 14/02/2020 12:27 Podnesi zahtjev u MUP-u da dobijes nove tablice :D
kazna u BiH dođe na ime, tj. vlasnika vozila koje je počinilo prekršaj, tako da taj dio oko zamjene tablica baš i ne pije vode. Ili platiš ili razmišljaš svaki idući put na granici, sa kojim god autom da putuješ, hoće li ti praviti problem pri ulasku u državu.
Tabijat
Posts: 1275
Joined: 25/12/2013 15:29

#10 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by Tabijat »

spreca wrote: 14/02/2020 09:44
Astrix wrote: 13/02/2020 21:15 Vjerovatno ona ovo više i ne prati ali imao sam sličan slučaj. Zakasnio da platim parking i dobijem kaznu. Imam nekog poznanika koji radi u toj jednoj gradskoj službi za parkinge i on kaže da se ne mora platiti. Sistemi nisu uvezani i oni nemaju ovlaštenja da šalju da neke kazne u drugu državu.

S druge strane, čuo sam za jedan slučaj u Istri. Jedan advokat udružen sa tim nekim privatnicima koji drže parkinge šalju uglavnom turistima razna pisma da plate kazne. Čak im slikaju auta bez parking karte kao dokaz da nisu platili. Ništa od tih tužbi. Neko ko se razumije u zakone, ima vremena i živaca da im sroči povratno pismo, vidjeli bi kako bi se odmah ušutili.
Kakve veze ima sto sistemi nisu uvezani....ona je napravila prekrsaj i treba da plati,jedino moze da zastari ali ako ima u planu iduce dvije godine ici u Hr onda bolje za nju da plati jer troskovi ce samo rasti.....prvi put na ulasku u Hr je mogu zadrzati i trebati da plati,ako se ne varam to su vec poceli odradjivati
Parking karta od komunalnog i parking karta iz MUP-a nisu iste stvari, tj ovo prvo je neplaćen račun a ne prekršaj.
Epilog priče je da je plaćeno. IDEEA nema pravo da šalje naše lične podatke BEZ PODNESENE TUŽBE, i ovdje je pravni lijek plati kaznu, ali tuži IDEEU.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#11 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by spreca »

Tabijat wrote: 14/02/2020 14:53
spreca wrote: 14/02/2020 09:44
Astrix wrote: 13/02/2020 21:15 Vjerovatno ona ovo više i ne prati ali imao sam sličan slučaj. Zakasnio da platim parking i dobijem kaznu. Imam nekog poznanika koji radi u toj jednoj gradskoj službi za parkinge i on kaže da se ne mora platiti. Sistemi nisu uvezani i oni nemaju ovlaštenja da šalju da neke kazne u drugu državu.

S druge strane, čuo sam za jedan slučaj u Istri. Jedan advokat udružen sa tim nekim privatnicima koji drže parkinge šalju uglavnom turistima razna pisma da plate kazne. Čak im slikaju auta bez parking karte kao dokaz da nisu platili. Ništa od tih tužbi. Neko ko se razumije u zakone, ima vremena i živaca da im sroči povratno pismo, vidjeli bi kako bi se odmah ušutili.
Kakve veze ima sto sistemi nisu uvezani....ona je napravila prekrsaj i treba da plati,jedino moze da zastari ali ako ima u planu iduce dvije godine ici u Hr onda bolje za nju da plati jer troskovi ce samo rasti.....prvi put na ulasku u Hr je mogu zadrzati i trebati da plati,ako se ne varam to su vec poceli odradjivati
Parking karta od komunalnog i parking karta iz MUP-a nisu iste stvari, tj ovo prvo je neplaćen račun a ne prekršaj.
Epilog priče je da je plaćeno. IDEEA nema pravo da šalje naše lične podatke BEZ PODNESENE TUŽBE, i ovdje je pravni lijek plati kaznu, ali tuži IDEEU.
Pa ni komunalne usluge ti ne salje MUP ,ali svejedno placas usluge...ako se ne varam nema parking karti iz MUPa osim kazna za ne propisno parkiranje....a ko hoce da plati skuplje neka se tuzaka
Tabijat
Posts: 1275
Joined: 25/12/2013 15:29

#12 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by Tabijat »

spreca wrote: 14/02/2020 15:01
Tabijat wrote: 14/02/2020 14:53
spreca wrote: 14/02/2020 09:44

Kakve veze ima sto sistemi nisu uvezani....ona je napravila prekrsaj i treba da plati,jedino moze da zastari ali ako ima u planu iduce dvije godine ici u Hr onda bolje za nju da plati jer troskovi ce samo rasti.....prvi put na ulasku u Hr je mogu zadrzati i trebati da plati,ako se ne varam to su vec poceli odradjivati
Parking karta od komunalnog i parking karta iz MUP-a nisu iste stvari, tj ovo prvo je neplaćen račun a ne prekršaj.
Epilog priče je da je plaćeno. IDEEA nema pravo da šalje naše lične podatke BEZ PODNESENE TUŽBE, i ovdje je pravni lijek plati kaznu, ali tuži IDEEU.
Pa ni komunalne usluge ti ne salje MUP ,ali svejedno placas usluge...ako se ne varam nema parking karti iz MUPa osim kazna za ne propisno parkiranje....a ko hoce da plati skuplje neka se tuzaka

Poenta je da nije prekršaj. Za prekršaj, npr, ti mogu praviti probleme na granici. Za neplacen račun ti ne mogu praviti probleme na granici (tu je rečeno "nije uvezan sistem-laicki rečeno), nego ide ovrha, e kako to prekogranicno funkcioniše to ne znam niti želim da saznam.
A ti bukvalno sve što si ovdje napisao, pogrešno si napisao. Ne zbunjuj ljude, možda nekome treba tacna informacija.
Tabijat
Posts: 1275
Joined: 25/12/2013 15:29

#13 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by Tabijat »

moonca wrote: 13/02/2020 20:52
_id=270976 wrote: Ukratko...
Platim parking u Hrvatskoj ali zakasnim pola sata poslije isteka parking karte. Zakači mi Komunalno kaznu od 60 kn.
Ne platim, popizdim što sam im ostavila bruku para po ručkovima a seru radi pola sata.
8 mjeseci kasnije stiže pismo od odvjetnika iz Hrvatske, koji potražuje 104€ ili u suprotnom ide tužba.
Kakve su mi opcije? Imam li opcija?

Image
Moonca ne znam šta ti nije jasno. Malo mjesto kao Ston živi od turizma. Ja kao turista svratim makar pet puta godišnje samo na ručak. Time podržavam lokalne biznise , opština naplati svoje, sve pet. I platim fakin parking. I logika da gostu koji ti je upravo ostavio 200 maraka za ručak I PLATIO PARKING zakacis kaznu od 60 kuna radi pola sata (koji btw vrijedi 2.5 kune) nema nikakve logike, i kontra produktivno je ako misliš biti turističko mjesto.
I oni su tu kaznu zakačili ne nakon pola sata, nego u 16:04. Četiri minute.
Ali dalje ide lihvarske logika.
Izvjesni odvjetnik iz Istre je nafatao sebi klijente, KP Ston izmedju ostalog, i rekao: slušaj, samo vi lijepite te kazne, moje je dalje. I isplati im godišnje možda 6000 kuna za 100 napisanih kazni, a sebi inkasira 10 400 € na ime opomena pred tužbu. Sad već ima logike, zar ne?
Last edited by Tabijat on 14/02/2020 17:12, edited 1 time in total.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#14 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by spreca »

Tabijat wrote: 14/02/2020 16:52
spreca wrote: 14/02/2020 15:01
Tabijat wrote: 14/02/2020 14:53

Parking karta od komunalnog i parking karta iz MUP-a nisu iste stvari, tj ovo prvo je neplaćen račun a ne prekršaj.
Epilog priče je da je plaćeno. IDEEA nema pravo da šalje naše lične podatke BEZ PODNESENE TUŽBE, i ovdje je pravni lijek plati kaznu, ali tuži IDEEU.
Pa ni komunalne usluge ti ne salje MUP ,ali svejedno placas usluge...ako se ne varam nema parking karti iz MUPa osim kazna za ne propisno parkiranje....a ko hoce da plati skuplje neka se tuzaka

Poenta je da nije prekršaj. Za prekršaj, npr, ti mogu praviti probleme na granici. Za neplacen račun ti ne mogu praviti probleme na granici (tu je rečeno "nije uvezan sistem-laicki rečeno), nego ide ovrha, e kako to prekogranicno funkcioniše to ne znam niti želim da saznam.
A ti bukvalno sve što si ovdje napisao, pogrešno si napisao. Ne zbunjuj ljude, možda nekome treba tacna informacija.
Pa preksaj je jer nisi platio uslugu,nije samo prekrsaj u saobracaju, mozel se otici u restoran,ducan pa ne platiti,vec je dobila pismo od advokata sto je dovoljno da se zapita dali je uredu postupila kada nije platila prekoracenje....sto se tice zbunjivanja,mozda ih ne zbunjujes ali ih navodis na pogresne postupke.
Tabijat
Posts: 1275
Joined: 25/12/2013 15:29

#15 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by Tabijat »

spreca wrote: 14/02/2020 17:12
Tabijat wrote: 14/02/2020 16:52
spreca wrote: 14/02/2020 15:01
Pa ni komunalne usluge ti ne salje MUP ,ali svejedno placas usluge...ako se ne varam nema parking karti iz MUPa osim kazna za ne propisno parkiranje....a ko hoce da plati skuplje neka se tuzaka

Poenta je da nije prekršaj. Za prekršaj, npr, ti mogu praviti probleme na granici. Za neplacen račun ti ne mogu praviti probleme na granici (tu je rečeno "nije uvezan sistem-laicki rečeno), nego ide ovrha, e kako to prekogranicno funkcioniše to ne znam niti želim da saznam.
A ti bukvalno sve što si ovdje napisao, pogrešno si napisao. Ne zbunjuj ljude, možda nekome treba tacna informacija.
Pa preksaj je jer nisi platio uslugu,nije samo prekrsaj u saobracaju, mozel se otici u restoran,ducan pa ne platiti,vec je dobila pismo od advokata sto je dovoljno da se zapita dali je uredu postupila kada nije platila prekoracenje....sto se tice zbunjivanja,mozda ih ne zbunjujes ali ih navodis na pogresne postupke.
NIJE. NE MOZE TI NIKO PRAVITI PROBLEME NA GRANICI RADI NEPLAĆENE USLUGE. MOŽE TE TUŽITI.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#16 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by spreca »

Tabijat wrote: 14/02/2020 17:13
spreca wrote: 14/02/2020 17:12
Tabijat wrote: 14/02/2020 16:52


Poenta je da nije prekršaj. Za prekršaj, npr, ti mogu praviti probleme na granici. Za neplacen račun ti ne mogu praviti probleme na granici (tu je rečeno "nije uvezan sistem-laicki rečeno), nego ide ovrha, e kako to prekogranicno funkcioniše to ne znam niti želim da saznam.
A ti bukvalno sve što si ovdje napisao, pogrešno si napisao. Ne zbunjuj ljude, možda nekome treba tacna informacija.
Pa preksaj je jer nisi platio uslugu,nije samo prekrsaj u saobracaju, mozel se otici u restoran,ducan pa ne platiti,vec je dobila pismo od advokata sto je dovoljno da se zapita dali je uredu postupila kada nije platila prekoracenje....sto se tice zbunjivanja,mozda ih ne zbunjujes ali ih navodis na pogresne postupke.
NIJE. NE MOZE TI NIKO PRAVITI PROBLEME NA GRANICI RADI NEPLAĆENE USLUGE. MOŽE TE TUŽITI.
ZASTO CEKATI DA TE TUZI,ONA JE VEC DOBILA PISMO OD ADVOKATA
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#17 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by moonca »

Tabijat wrote: 14/02/2020 17:06
moonca wrote: 13/02/2020 20:52
_id=270976 wrote: Ukratko...
Platim parking u Hrvatskoj ali zakasnim pola sata poslije isteka parking karte. Zakači mi Komunalno kaznu od 60 kn.
Ne platim, popizdim što sam im ostavila bruku para po ručkovima a seru radi pola sata.
8 mjeseci kasnije stiže pismo od odvjetnika iz Hrvatske, koji potražuje 104€ ili u suprotnom ide tužba.
Kakve su mi opcije? Imam li opcija?

Image
Moonca ne znam šta ti nije jasno. Malo mjesto kao Ston živi od turizma. Ja kao turista svratim makar pet puta godišnje samo na ručak. Time podržavam lokalne biznise , opština naplati svoje, sve pet. I platim fakin parking. I logika da gostu koji ti je upravo ostavio 200 maraka za ručak I PLATIO PARKING zakacis kaznu od 60 kuna radi pola sata (koji btw vrijedi 2.5 kune) nema nikakve logike, i kontra produktivno je ako misliš biti turističko mjesto.
I oni su tu kaznu zakačili ne nakon pola sata, nego u 16:04. Četiri minute.
Ali dalje ide lihvarske logika.
Izvjesni odvjetnik iz Istre je nafatao sebi klijente, KP Ston izmedju ostalog, i rekao: slušaj, samo vi lijepite te kazne, moje je dalje. I isplati im godišnje možda 6000 kuna za 100 napisanih kazni, a sebi inkasira 10 400 € na ime opomena pred tužbu. Sad već ima logike, zar ne?
Tabijat- zbilja sam iznenadjena tvojom -logikom'. Ti ides u lijepi Ston , iz svog cejfa, uzitka - -na dobru hranu, siguran parking- koji moras platiti- bila jedna minuta ili puni sat- cijena je ista. Ako si preoracila, vrijeme -- mogao ti je 'pauk' odnijet auto-- gdje bi troskovi bili puno veci- da bi auto dobila nazad.

Tacno -ti si potrosila 200 maraka ali si onemogicila i drugoj muteriji da se parkira na tvoje mjesto- koja je takodje imala namjeru postrositi 200-300 maraka.
Ti si novac ostavila vlasniku -ali si 'zakinula' grad- koji vjerujem prihod ima i od parkinga... tako- da je po meni- bez glavobolje, bolje platiti kaznu- jer si je nepaznjom napravila, nego strahovati, da li s istom reg. tablicom putovati u lijepi Ston -opet.
Tabijat
Posts: 1275
Joined: 25/12/2013 15:29

#18 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by Tabijat »

U februaru?!?! Na potpuno praznom parkingu!?!? Izvini moonca, ali čekati kraj jednog jedinog auta da mu istekne parking karta, mi se čini maliciozno.
Nije bilo nikad pitanje ni 5 kuna ni 60 kuna, pitanje je principa. Jedno je sigurno - lijepi Ston mene više neće vidjeti.

*P.s.
Šta misliš koliko će -stvarno- ovaj ciganluk koštati Opcinu taj gubitak od 2.5 kune?

https://www.bljesak.info/vijesti/flash/ ... ura/290342
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#19 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by moonca »

Tabijat wrote: 14/02/2020 19:16 U februaru?!?! Na potpuno praznom parkingu!?!? Izvini moonca, ali čekati kraj jednog jedinog auta da mu istekne parking karta, mi se čini maliciozno.
Nije bilo nikad pitanje ni 5 kuna ni 60 kuna, pitanje je principa. Jedno je sigurno - lijepi Ston mene više neće vidjeti.

*P.s.
Šta misliš koliko će -stvarno- ovaj ciganluk koštati Opcinu taj gubitak od 2.5 kune?

https://www.bljesak.info/vijesti/flash/ ... ura/290342
Vjerujem da si uvrijedjena, ali, ako si platila jedan sat, ne vidim zasto ne bi i prekoracenje. Ako je bio prazan parking, a i dalje stoji znak za placanje- i ti si pristala na to- oni nisu nista zgrijesili.
I njima je proradio- proncip- izgleda.... :-)

.
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#20 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by kuli1961 »

Sve mi se cini da je ovdje pomijesano nekoliko stari, na prvom mjestu- koja je pravna priroda "potrazivane sume" od 104 EUR?
Jedni kazu- kazna, a drugi, kao i pokretac teme- kazu da je to opomena uz prijetnju tuzbe za slucaj neplacanja.
Komunalne propise "glede" parkinga u RH ne poznajem, pa ih ne mogu ni analizirati.
No, ako je zaista rijec o opomeni pred tuzbu, onda to nije prekrsajna kazna! Da je kazna, to bi bio jasan i kratak nalog za placanje, a ne bi se prijetllo nikakvom tuzbom.
Posto se prijeti tuzbom, rijec je nesumnjivo o obligacionom odnosu, dakle dug, parnicni postupak, a nikakva prekrsajna kazna.
Link za Interesantan clanak je u prilogu, koji mnogo ogvori i pojasnjava:
https://www.glasistre.hr/pula/na-tisuce ... aca-574535

Iz njega, citiram samo jedan, po meni kljucni dio:
"Tako je, recimo, Općinski sud u Puli - Stalna služba u Bujama 4. rujna ove godine stavio izvan snage rješenja o ovrsi koja je donio javni bilježnik za deset njemačkih državljana, uz obrazloženje da notari u Hrvatskoj nisu nadležni za donošenje rješenja o ovrsi kad je riječ o strancima. Oni su nadležni postupati samo protiv ovršenika čije je prebivalište u jedinici lokalne samouprave u kojoj je i sjedište bilježnika. Rješenje Općinskog suda temelji se na presudi Europskog suda, koji se pak poziva na Uredbu br. 1215/2112. Europskog parlamenta i Vijeća od 12. prosinca 2012. godine. Zbog toga su u Pula parkingu morali potražiti pomoć odvjetnika koji protiv neplatiša podižu tužbe na sudu.
.... to sve ide preko odvjetnika, a zastara je pet godina, veli Bojanić."
OBligacija- nema sumnje! A za eventualno podnijetu tuzbu- gdje u Opcinskom sudu Ston, ili u tvom BiH prebivalistu?- nema prepreke slobodnog prelaska granice.
Stoji pitanje- odakle stonskom ili dubrovackom advokatu (onom koji zastupa stonsku parking sluzbu) podaci o tvojoj BiH adresi? Preko reg tablice- naravno- nemoguce. Ali- preko IDDEEA? Lako moguce, svakako smo divlja, nepravna drzava u kojoj svako radi sta hoce. Ako je preko IDDEEA- mislim da su nezakonito dali tvoje podatke, ( usmislu Zakonao zastiti ličnih podataka "obradili" su tvojep odatke otkrivanjem trecem licu i time preksili praivlo izueztka na nacin da su prvo tebe morali pitati za saglasnost). Mozda da ih malo cackas, rekao bih- osnovano provociras-po kom pravnom osnovu ste adovkatu u stranoj zemlji dali moje licne podatke za potrebe parnice, sto je stvar privatnog prava a nikako javnog?
Iz tvog pocetnog navoda:" 8 mjeseic kansije stize pismo od odvjetnika iz Hrvatske, potrazuje.. u suprtonom tuzba" - cijenim da ti je to psamce doslo na BiH adresu, ako u BiH imas prebivaliste.
Ali, ako u RH imas makar boraviste, ili u RH imas neku nekretninu (kucu za odmor ili slicno), da li ti je pismo stiglo na tu CRO adresu? Ako jeste, onda adio- plati pa se klati.
Smatram da je nebitno sto si kasnila svega 4 minute. I u mom gradu i svakom drugom, dobro pazim da ne prećizim vrijeme parkinga, tj da ga pokrijem placanjem. Imam becko iskustvo- profulao sam parking, kazna (kazna a ne opomena) je bila oko 35 EUR, poletio da je brze bolje platim, nisam htio da imam bilo kakve probleme, jer mi je kćerka tamo student, nikad ne znas iza kog drveta djavo viri...
Jos je manje bitno koliko love ostavis u "Kapetanovoj kuci" ili drugom restoranu.. to ti je izgovor a nikako opravdan razlog za neplacanje parkinga.
Ako ti je rjecnik ovog teksta grub, ne zamjeri, nisam htio da te vrijedjam, vec sam pokusao analizirati moguca rjesenja.
Sumarno, mislim da je rijec o obicnoj prijetnji parnicnom tuzbom radi duga, a ne o kazni. za koju ne bi smjelo biti zabrane ulaska ili "poprijeko" naplate prilikom ulaska, a prije pravosnaznosti parnicne presude(upitno je cak da li i tada).
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#21 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by kuli1961 »

Jos samo nesto u vezi pribavljanja adrese-
Ukoliko je IDDEEA dala ove podatke, a vjerovatnije je da je to ipak entiteski/kantonalni MUP koji saradjuje sa IDDEEA jer govorimo o identifikaciji lica putem registarskih tablica vozila, to je strasno, prestrasno!
Evo zasto: kada protiv nekog zelis podnijeti parnicnu tuzbu radi npr. duga i ne znas njegovu adresu, taj info pismeno trazis od MUP. Prema mom iskustvu, u100% slucajeva MUP odbije, kaze -"ne mozemo tebi (fizickom licu) dati trzeni podatka, tek kada nam sud nalozi". E, potom podnosis tuzbu sa nepotpunim podacima tuzenog (nema adrese), u tuzbi naglasis da molis sud da nalozi MUP da ti da podatak ili u tuzbi naglasis da si trazio od MUP, ali da su te odbili, do naloga suda. Tek tada- kada ti sud nalozi ispravku tuzbe, cesto i sa uputom da ti MUP da trazeni podatak, ponovo od MUP isto trazis i tada dobijes podatak.
Dakle, iz opisanog slucaja, koji je u mom "lokalu" vec etablirana preaksa policije, vrlo je vazno da je tuzba stvarno podnijeta! A u slucaju @tabijat-a, tuzbe- jos NEMA! No further comment!
Tabijat
Posts: 1275
Joined: 25/12/2013 15:29

#22 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by Tabijat »

kuli1961 wrote: 14/02/2020 22:11 Jos samo nesto u vezi pribavljanja adrese-
Ukoliko je IDDEEA dala ove podatke, a vjerovatnije je da je to ipak entiteski/kantonalni MUP koji saradjuje sa IDDEEA jer govorimo o identifikaciji lica putem registarskih tablica vozila, to je strasno, prestrasno!
Evo zasto: kada protiv nekog zelis podnijeti parnicnu tuzbu radi npr. duga i ne znas njegovu adresu, taj info pismeno trazis od MUP. Prema mom iskustvu, u100% slucajeva MUP odbije, kaze -"ne mozemo tebi (fizickom licu) dati trzeni podatka, tek kada nam sud nalozi". E, potom podnosis tuzbu sa nepotpunim podacima tuzenog (nema adrese), u tuzbi naglasis da molis sud da nalozi MUP da ti da podatak ili u tuzbi naglasis da si trazio od MUP, ali da su te odbili, do naloga suda. Tek tada- kada ti sud nalozi ispravku tuzbe, cesto i sa uputom da ti MUP da trazeni podatak, ponovo od MUP isto trazis i tada dobijes podatak.
Dakle, iz opisanog slucaja, koji je u mom "lokalu" vec etablirana preaksa policije, vrlo je vazno da je tuzba stvarno podnijeta! A u slucaju @tabijat-a, tuzbe- jos NEMA! No further comment!
Nije grubo, i faktički do istih podataka smo došli.
Dakle, cackano je preko advokata. Moj advokat poslao pismo - odgovor je : hajmo na sud pa ćemo predočiti na osnovu čega smo dobili podatke.
Znači ovako : neosporne činjenice su da su oni dobili podatke od IDEEE. Na osnovu fotografije registarskih oznaka mog auta. Podatke koje BH advokat ne može dobiti "tek tako". Ali odvjetnik iz Pule može. E zatim sam zvala Agenciju za zaštitu ličnih podataka, na čijoj stranici lijepo piše da moje podatke IDEEA može dati samo uz moju saglasnost ili u slučaju tom i tom i da me o tome moraju obavijestiti. Što nisu. Dakle to je ono što sam rekla gore - plati al tuži IDEEu.
Lako je glumiti legalistu i ovdje mene prcati "po zakonu", i slično , ali par cinjenica - Agencija koja upravlja našim ličnim dokumentima daje naše lične podatke bez pravnog osnova advokatu u drugoj državi. Ponavljam, bez pravnog osnova. I to su činjenice.

@kuli - opomena pred tužbu je došla na BH adresu, tužba je najavljena "po zakonu Republike Hrvatske". Platila sam jer nisam više htjela da mislim o tome, i "sta" i "ako", ali sve su prilike da nisam trebala i da je sve to jedna veoma elaborirana šema na rubu zakonitosti.

P.s. Opomena pred tužbu - iznos tuzene šume : 8 eur. Potraživani iznos : 104 eur na ime " pribavljanja podataka"
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#23 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by kuli1961 »

ok, izabran je meksi put-placeno.
E predlazem da "zavrtis cigru", tj. sad PONOVO napisi pisamce IDDEEA-i- ukratko objasni stvar, naglasi da je strani advokat preko tvoje reg. tablice dobio full podatke o tvom identitetu. Shodno Zakonu o slobodi pristupa informacijama, zatrazi da ti dostave svu prepisku izmedju tog advokata i IDDEEA, uključujući svaki akt IDDEEA iz ovog slucaja. Direktno ih upitaj- jeste li vi dali podatke- ako jeste, koji je pravni osnov, i sta je sa materijom utvrđivanja izuzetka, i sve ostalo sto ide u ovm slucaju?
Sacekaj 30 dana, za vrlo mogući izostanak odgovora, pa potom idi na zalbu zbog cutanja uprave i dalje (upravni spor).
Mozda ti glupo zvuci, ne znam, ali ako je/su IDDEEA ili MUP stvarno dala/li podatke stranom fizickom licu (jer taj adv. je samo strano fizicko lice, nebitno sto je punomocnik javnog komunalnog preduzeca), onda se mi drzavljani Bosne i Hercegovine nalazimo u vrlo teskom, i nadasve OPASNOM problemu.
Kakav sam blentav (ne poricem, haha) ja bih im u takvom pismu otvoreno zaprijetio objavljivanjem u medijima (sto ovi jedva cekaju, narocito "zuta stampa"), a zaprijetio bih i krivicnom prijavom (gotovo 100% sam siguran da bi se lako naslo kriv djelo. krivicno pravo mi nije "uza" specijalnost, pa ne znam napamet). Hocu reci, skinula si sa vrata brigu buduceg ulaska u CRO, sad nastavi po domacim vlastima, jer mislim da imas dobar osnov.
Na svojim si ledjima vidjela sta znaci kad "upadnes u sistem", koji je truo do bola i beskraja. Zakoni su dobri, lijepo napisani i sve redom bla bla, ali ko i kako ih primjenjuje,, jadna nam majka!
A sve dok jednom "ne presavijemo tabak" i ne krenemko u ovakav vid objavljivanja haosa, ostace ovako- forumska prica i nista dalje, po onoj staroj- "psi laju, ali karavani prolaze..."
Ja sam imao nekih situacija sa Poreskom upravom- ganjali me za neki porez, koji je na vrijeme i u potpunosti placen, pisao, manje vise se zezao u podnescima, trajalo je, ali sam rijesio. Posljedica danas-kada mi trebaju bilo kakvi podaci za npr. godisnju poresku prijavu, bilo sta, javim im se sa privatnog maila (koji nema el. verifikaciju!) i isti ili naredni dan sve dobijem na tacni.
Poenta je- neophodno je od nekog broja pojedinacnih slucajeva (kao npr. tvoj) napraviti sistemsku pojavu, to je jeidni nacin da se kako-tako odbranimo.
Flion
Posts: 30
Joined: 25/03/2019 00:44

#24 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by Flion »

Evo da oživim temu. Naime, desilo mi se isto, s tim što sam ja parkirao na mjestu za koje nisam znao da se parking plaća jer je parking u sklopu stambenog naselja bez znaka o naplati parkinga na ulazu u parking. Automat za naplatu je u sklopu parkinga sa druge strane ulice. Kada sam se vratio bio mi je ispostavljen račun za dnevnu parking kartu u iznosu od 80,00 KN. Riječ je o Velikoj Gorici, preduzeće koje je izdalo račun VG Komunalac, doo. S obzirom da je već bilo 19h, banke su bile zatvorene tako da nisam mogao platiti ispostavljeni račun a isto veče sam se vratio u BiH.

E sada, znatiželjan sam koji su mogući ishodi.
kuli1961 wrote: 14/02/2020 22:00 OBligacija- nema sumnje! A za eventualno podnijetu tuzbu- gdje u Opcinskom sudu Ston, ili u tvom BiH prebivalistu?- nema prepreke slobodnog prelaska granice.
Da li možeš malo da objasniš kakvi su mogući ishodi ako advokat podnese tužbu Sudu? Da li ću da dobijem poziv na zakazano ročište? Ako se ne pojavim, da li ću prilikom prelaska granice biti priveden na Sud ili će rješenje biti doneseno bez mog prisustva? Ako tužba bude presuđena bez mog prisustva, na koji način ide prisilna naplata? Da li će u tom slučaju biti prepreka prilikom prelaska granice?
Tabijat wrote: 14/02/2020 23:28 @kuli - opomena pred tužbu je došla na BH adresu, tužba je najavljena "po zakonu Republike Hrvatske". Platila sam jer nisam više htjela da mislim o tome, i "sta" i "ako", ali sve su prilike da nisam trebala i da je sve to jedna veoma elaborirana šema na rubu zakonitosti.
Zašto kažeš da nisi trebala da platiš?

Našao sam sljedeće članke:
https://novac.jutarnji.hr/novac/novcani ... ji-9311507
https://www.glasistre.hr/pula/na-tisuce ... aca-574535
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#25 Re: Neplaćena parking karta u Hr

Post by kuli1961 »

Flion wrote: 16/03/2021 22:47 Da li možeš malo da objasniš kakvi su mogući ishodi ako advokat podnese tužbu Sudu? Da li ću da dobijem poziv na zakazano ročište? Ako se ne pojavim, da li ću prilikom prelaska granice biti priveden na Sud ili će rješenje biti doneseno bez mog prisustva? Ako tužba bude presuđena bez mog prisustva, na koji način ide prisilna naplata? Da li će u tom slučaju biti prepreka prilikom prelaska granice?
Tuzba se uvijek mora dostaviti na odgovor. Nedavanje odgovora moze povuci za sobom presudu zbog propustanja- uz ispunjenje uslova, sud po kratkom postupku donosi presudu kojom te obavezuje da platis glavni dug, kamatu (ako je trazena) i troskove postupka(ako su trazeni). Takva presuda ti se mora dostaviti i imas pravo zalbe drugostepenom sudu. U presudi ce pisati koji je to sud. Prinudno izvrsenje presude po BiH propisima je poznato- prvo blokada novca (bankovni raucn), potom, ako se mora- pokretna i nepokretna imovina. Po RH propisima- ne znam. Ali, gdje se ta presuda moze izvrsiti, ako u RH nemas imovine? Samo u BiH. A da bi do toga doslo, mora se podnijeti sudu u BiH prijedlog za priznanje strane sudske presude. U tom postupku ti opet moraju omoguciti ucesce i sigurno ce ti biti omoguceno. Ne znam kako stoje stvari sa naplatom prilikom prelaska granice- moguce je da te tada natjeraju da platis, tj ulazak u HR uslove placanjem, mada sumnjam da se na granici vode takve evidencije.
Ali prije same presude i naplate, ima nekoliko bitnoh pitanja. Prvo je - da li je HR sud uopste nadlezan, jer ti nisi RH drzavljanin i nemas tamo ni prebivaliste ni boraviste? Ako i dobijes takvu tuzbu na odgovor- na koju adresu? Ako je BiH adresa- odkalei m- dakle, kako ranije problem sa odavanjem licnih podataka-IDDEEA, a u odgovoru napisi da je HR sud apsolutno nenadlezan za sudjenje u gradjanskim stvarima gdje je stranac tuzeni, ako nema zakonske ili ugovorne odredbe gdje se uredjuje da HR sud jeste nadlezan. jer je opste pravilo da je nadlezan sud u prebivalistu tuzenog. a to je BiH. U pogledu mjesne nadleznosti- tj, koji konkretni sud ce biti nadlezan, ima nekoliko varijanti, a osnovna je- kao i gore- sud prebivalista tuzenog. Ako bi tuzba bila podnijeta sudu u BiH- otvara se pitanje mjerodavnog prava, tj, pravo koje drzave ce se primijeniti. To je vrlo kompleksno da bih sada ovdje objasnjavao, zato na Google potrazi "Zakon o rjesavanju sukoba zakona sa propisima... BiH"" i sve pojmove "SFRJ" citaj kao "BiH". Sustina- ako ne grijesim (odavno ovaj zakon nisam koristio). nadlezan je sud u BiH, i mjerodavno pravo je BiH pravo, jer imas drzavljanstvo BiH i prebivaliste u BiH, a nema ugovora ili sporazuma da bude HR sud i pravo.
Locked