Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#76 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by Maraschino »

freelancerBIH wrote:
A sto se mene licno tice, povecanje cijena povrca/voca je opravdano, podrzavam sve poljoprivrednike, proizvodjace i izvoznike. A kome je skupo, bujrum neka izvoli i sam posadi krompir, uzgoji jabuku ili sta mu vec treba. :arrow:
Nije do proizvodjaca.
Jedno jutro gledam BNTV i izvjestaj sa pijace. Stoje ljudi(proizvodjaci) i skoro nista ne mogu da prodaju. Gajba krastavaca 1 KM i nema kupaca(nakupaca).
Isti ili drugi dan odem na pijacu(Tuzla) a tamo ti krastavci 1,2KM/kg.
Sve jasno.
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#77 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by espn »

Pišam ovakvu državu.
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#78 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by Ci-Nick »

Maraschino wrote:
freelancerBIH wrote:
A sto se mene licno tice, povecanje cijena povrca/voca je opravdano, podrzavam sve poljoprivrednike, proizvodjace i izvoznike. A kome je skupo, bujrum neka izvoli i sam posadi krompir, uzgoji jabuku ili sta mu vec treba. :arrow:
Nije do proizvodjaca.
Jedno jutro gledam BNTV i izvjestaj sa pijace. Stoje ljudi(proizvodjaci) i skoro nista ne mogu da prodaju. Gajba krastavaca 1 KM i nema kupaca(nakupaca).
Isti ili drugi dan odem na pijacu(Tuzla) a tamo ti krastavci 1,2KM/kg.
Sve jasno.
Da svi se ugrađuju a proizvođaču najmanje.
Prošle godine čitam negdje u novinama otkupna cijena ručno brane šljive 0,20 KM.
A ta ista šljiva na pijaci koštala 1,50 KM.
Svaka roba prođe minimalno tri ili četiri ruke i svako dobije veći dio od proizvođača.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#79 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by spreca »

Ci-Nick wrote:
Maraschino wrote:
freelancerBIH wrote:
A sto se mene licno tice, povecanje cijena povrca/voca je opravdano, podrzavam sve poljoprivrednike, proizvodjace i izvoznike. A kome je skupo, bujrum neka izvoli i sam posadi krompir, uzgoji jabuku ili sta mu vec treba. :arrow:
Nije do proizvodjaca.
Jedno jutro gledam BNTV i izvjestaj sa pijace. Stoje ljudi(proizvodjaci) i skoro nista ne mogu da prodaju. Gajba krastavaca 1 KM i nema kupaca(nakupaca).
Isti ili drugi dan odem na pijacu(Tuzla) a tamo ti krastavci 1,2KM/kg.
Sve jasno.
Da svi se ugrađuju a proizvođaču najmanje.
Prošle godine čitam negdje u novinama otkupna cijena ručno brane šljive 0,20 KM.
A ta ista šljiva na pijaci koštala 1,50 KM.
Svaka roba prođe minimalno tri ili četiri ruke i svako dobije veći dio od proizvođača.
Izgleda mi nikada necemo doci do pameti i jednom zauvijek izaci iz necijih nacionalistickih shupaka( :izet: nemoze bez politike) jer nekada ti isti Bijeljenci i okolina su svoje proizvode prodavali na TZ pijacama i to sve sto su proizvodili...oni stariji se sjecaju glavne TZ pijace(koja je nedavno izgorila)koja je cak bila trziste i za jedan dio Srbije odnosno proizvodjace iz Loznice i Sabca i okoline.....ta pijaca je izgledala kao da je u Sabcu....srbijanci u cakshirama,shishkarima opancima i sajkacama i niko nije nikom smetao a danas "suze teku" jer se nema kome prodati gajba krastavaca i to za 1KM.....e pa drago mi je da je tako , e pa narode samo nastavite tako uskoro necete imati na gajbica ni krastavaca
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#80 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by wewa »

ne mogu da vjerujem sta citam...

kao, neko napada proizvodjace, poljoprivrednike i izvoznike?! kakve oni konkretno imaju veze s proslogodisnjim krompirom u konzumu sad na proljece?!

gdje bi se kao proizveo sav taj krompir ovdje? gdje su ti veliki poljoprivrednici?
kad ste zadnji put vidjeli domaci proizvod na pijaci, od zime naovamo?

ljudi bi se svadjali svadje radi.

u sezoni nek svako diktira cijenu svog proizvoda. vidimo kako malinarima to recimo ide od ruke. ispitali ljudi trziste, ocijenili da mogu zacijeniti (jes aha). sad bar ima domacih smrznutih malina po pristojnim cijenama.
ali ovako, mimo sezone, jedini zlocinci su trzni centri, veliki uvoznici lose robe koju prodaju po besmislenim cijenama. pogledajte samo koje kolicine proizvoda propadaju...
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#81 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by Dr. Kuca »

Ne postoji drzava, nema institucija, nema politicara, svako radi sta hoce i kako mu se cefne.
User avatar
mk ultra
Posts: 19530
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#82 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by mk ultra »

Dr. Kuca wrote:Ne postoji drzava, nema institucija, nema politicara, svako radi sta hoce i kako mu se cefne.
ima i država i instritucije i političari sve onako kako ljudima odgovara

dok se bude vodilo činjenicom, što bih sadio nešto kad ima na pijaci za 1KM, onda će doći na naplatu za koju goodinu kad ne bude više 1KM već 3 ili 4, a ti i dalje ne proizvodiš...
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#83 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by JThomas »

nije to što bih sadio kad ima na pijaci. nego što bih sadio kad mogu biti portir u javnom preduzeću u gradu. i onda se neko može ljutiti koliko hoće, ali opet dolazimo do izvjesne porodice i izvjesne stranke...
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#84 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by freelancerBIH »

wewa wrote:ne mogu da vjerujem sta citam...

kao, neko napada proizvodjace, poljoprivrednike i izvoznike?! kakve oni konkretno imaju veze s proslogodisnjim krompirom u konzumu sad na proljece?!

gdje bi se kao proizveo sav taj krompir ovdje? gdje su ti veliki poljoprivrednici?
kad ste zadnji put vidjeli domaci proizvod na pijaci, od zime naovamo?

ljudi bi se svadjali svadje radi.

u sezoni nek svako diktira cijenu svog proizvoda. vidimo kako malinarima to recimo ide od ruke. ispitali ljudi trziste, ocijenili da mogu zacijeniti (jes aha). sad bar ima domacih smrznutih malina po pristojnim cijenama.
ali ovako, mimo sezone, jedini zlocinci su trzni centri, veliki uvoznici lose robe koju prodaju po besmislenim cijenama. pogledajte samo koje kolicine proizvoda propadaju...
Kako ova drzava ne napada proizvodjace/poljoprivrednike i izvnoznike kad ih opra porezima, a ona ista Madjarska koju neko spominje kako uvozimo od njih tone voca i povrca svojim proizvodjacima/poljoprivredncima i izvoznicima stavila nultu stopu poreza i jos im daje poticaje u vidu novca/mehanizacije i sta sve ne.

To je stub citave ekonomije. Ako ne postoji izvoz u jednoj drzavi, ne postoji ni ekonomija te drzave.

Kod nas ova drzava na sve moguce nacine unistava porezima one koji proizvode i izvoze.

Jel ti trebam nacrtati sta znaci izvoz za jednu drzavu?

Porez od 10% za izvoz je katastrofalan uz cinjenicu da smo u teskom deficitu kad je u pitanju srazmjer izvoz u uvoz.


Gospodo, ne cudite se nista, bit ce jos gore!
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#85 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by wewa »

freelancerBIH wrote:
wewa wrote:ne mogu da vjerujem sta citam...

kao, neko napada proizvodjace, poljoprivrednike i izvoznike?! kakve oni konkretno imaju veze s proslogodisnjim krompirom u konzumu sad na proljece?!

gdje bi se kao proizveo sav taj krompir ovdje? gdje su ti veliki poljoprivrednici?
kad ste zadnji put vidjeli domaci proizvod na pijaci, od zime naovamo?

ljudi bi se svadjali svadje radi.

u sezoni nek svako diktira cijenu svog proizvoda. vidimo kako malinarima to recimo ide od ruke. ispitali ljudi trziste, ocijenili da mogu zacijeniti (jes aha). sad bar ima domacih smrznutih malina po pristojnim cijenama.
ali ovako, mimo sezone, jedini zlocinci su trzni centri, veliki uvoznici lose robe koju prodaju po besmislenim cijenama. pogledajte samo koje kolicine proizvoda propadaju...
Kako ova drzava ne napada proizvodjace/poljoprivrednike i izvnoznike kad ih opra porezima, a ona ista Madjarska koju neko spominje kako uvozimo od njih tone voca i povrca svojim proizvodjacima/poljoprivredncima i izvoznicima stavila nultu stopu poreza i jos im daje poticaje u vidu novca/mehanizacije i sta sve ne.

To je stub citave ekonomije. Ako ne postoji izvoz u jednoj drzavi, ne postoji ni ekonomija te drzave.

Kod nas ova drzava na sve moguce nacine unistava porezima one koji proizvode i izvoze.

Jel ti trebam nacrtati sta znaci izvoz za jednu drzavu?

Porez od 10% za izvoz je katastrofalan uz cinjenicu da smo u teskom deficitu kad je u pitanju srazmjer izvoz u uvoz.


Gospodo, ne cudite se nista, bit ce jos gore!
hold your horses!
hajmo probati citati s razumijevanjem. ima li 'drzave' na forumu kao ucesnika u diskusiji? ako ima, molicu da mi se uperi prstom na nju.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4485
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#86 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by VladaFBiH »

freelancerBIH wrote:
Kako ova drzava ne napada proizvodjace/poljoprivrednike i izvnoznike kad ih opra porezima, a ona ista Madjarska koju neko spominje kako uvozimo od njih tone voca i povrca svojim proizvodjacima/poljoprivredncima i izvoznicima stavila nultu stopu poreza i jos im daje poticaje u vidu novca/mehanizacije i sta sve ne.

To je stub citave ekonomije. Ako ne postoji izvoz u jednoj drzavi, ne postoji ni ekonomija te drzave.

Kod nas ova drzava na sve moguce nacine unistava porezima one koji proizvode i izvoze.

Jel ti trebam nacrtati sta znaci izvoz za jednu drzavu?

Porez od 10% za izvoz je katastrofalan uz cinjenicu da smo u teskom deficitu kad je u pitanju srazmjer izvoz u uvoz.


Gospodo, ne cudite se nista, bit ce jos gore!
kakav ima porez od 10%? Porez na dobit? PDV se ne plaća svakako.
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#87 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by freelancerBIH »

VladaFBiH wrote:
freelancerBIH wrote:
Kako ova drzava ne napada proizvodjace/poljoprivrednike i izvnoznike kad ih opra porezima, a ona ista Madjarska koju neko spominje kako uvozimo od njih tone voca i povrca svojim proizvodjacima/poljoprivredncima i izvoznicima stavila nultu stopu poreza i jos im daje poticaje u vidu novca/mehanizacije i sta sve ne.

To je stub citave ekonomije. Ako ne postoji izvoz u jednoj drzavi, ne postoji ni ekonomija te drzave.

Kod nas ova drzava na sve moguce nacine unistava porezima one koji proizvode i izvoze.

Jel ti trebam nacrtati sta znaci izvoz za jednu drzavu?

Porez od 10% za izvoz je katastrofalan uz cinjenicu da smo u teskom deficitu kad je u pitanju srazmjer izvoz u uvoz.


Gospodo, ne cudite se nista, bit ce jos gore!
kakav ima porez od 10%? Porez na dobit? PDV se ne plaća svakako.
Da 10% na dobit je samo osnovica, i na papiru je to samo varka. Imas otprilike 4000 KM na raznorane takse.

Ja sam ove godine iskesao 14000 na dobit kao izvoznik, 4000 na parafiskalne namete, poreza na plate 4 radnika oko 22000 KM, gdje je njima neto plata oko 1100 KM. Onda na sebe sam samo dao oko 7000 KM poreza na platu.

To su toliki nameti da jednostavno na kraju godine tebi ostane kikirki i nemas apsolutno prostora za ti ostane ista u dzepu, tebi da potrosis i da ulozis mozda u dalji nastavak proizvodnje/izvoza.

Za neku firmu koja napravi prometa oko 100000 KM , porez moze iznositi i preko 50% sa svime.

Nemojte se zavaravati to sto pise na papiru 10% na dobit, stvarni troskovi su daleko veci, o tome niko i ne prica.

Samo kazem, tih 10% na dobit sto su nametnuli izvoznicima/proizvodjacima i opcenito poljoprivrednicima su katastrofalni i zato nam se i desava ovo sto jeste.


P.S. Da ne pricam da kada odes u prodavnicu, i tu im iskesas 17% na sve sto kupis. Gorivo isto tako. Na sve moguce nacine su stvorili ambijent da ti nabiju cijenu i izvuku posljednji fening iz dzepa.

Ugusise nas porezima.
User avatar
geralt
Posts: 5201
Joined: 14/09/2017 12:45

#88 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by geralt »

freelancerBIH wrote: Kako ova drzava ne napada proizvodjace/poljoprivrednike i izvnoznike kad ih opra porezima, a ona ista Madjarska koju neko spominje kako uvozimo od njih tone voca i povrca svojim proizvodjacima/poljoprivredncima i izvoznicima stavila nultu stopu poreza i jos im daje poticaje u vidu novca/mehanizacije i sta sve ne.
Izvor? Mislim, za podsticaje ti vjerujem, ali ovo za nultu stopu poreza mi zvuci nevjerovatno. I usput, Madjarska ima PDV od 27% - pare moraju odnekud doci u kasu.

Sto se tice razlike u cijeni, razlog je jednostavan: kvantitet. Nana sa krampom i basticom se ne moze takmiciti sa medjunarodnim konglomeratima, niti ima jednake kanale za distribuciju robe. Rjesenje je ovo: https://en.wikipedia.org/wiki/Agricultural_cooperative
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#89 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by freelancerBIH »

@Geralt nema ti sta zvucat nevjerovatno vjeruj mi druze. Svaka normalna i pametna drzava svijeta podstice svoj izvoz sa nultom stopom poreza, ili su porezi za iste minimalni.

Npr. u Americi izvoznik do prvih 10 miliona $ zarade uopste ne placa porez na dobit(ili korporativni porez kako ga oni nazivaju).

P.S. A ovo za nultu stopu poreza mozes pronaci u njihovim zakonima, mislim da sam ja negdje ranije vec to citao. Imas listu zemalja sa nultim stopama poreza za izvoz... Negdje sam vec ovdje ranije postao primjer u nekim od prethodnih mi postova gdje je bila slicna rasprava.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4485
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#90 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by VladaFBiH »

freelancerBIH wrote:
VladaFBiH wrote:
kakav ima porez od 10%? Porez na dobit? PDV se ne plaća svakako.
Da 10% na dobit je samo osnovica, i na papiru je to samo varka. Imas otprilike 4000 KM na raznorane takse.

Ja sam ove godine iskesao 14000 na dobit kao izvoznik, 4000 na parafiskalne namete, poreza na plate 4 radnika oko 22000 KM, gdje je njima neto plata oko 1100 KM. Onda na sebe sam samo dao oko 7000 KM poreza na platu.

To su toliki nameti da jednostavno na kraju godine tebi ostane kikirki i nemas apsolutno prostora za ti ostane ista u dzepu, tebi da potrosis i da ulozis mozda u dalji nastavak proizvodnje/izvoza.

Za neku firmu koja napravi prometa oko 100000 KM , porez moze iznositi i preko 50% sa svime.

Nemojte se zavaravati to sto pise na papiru 10% na dobit, stvarni troskovi su daleko veci, o tome niko i ne prica.

Samo kazem, tih 10% na dobit sto su nametnuli izvoznicima/proizvodjacima i opcenito poljoprivrednicima su katastrofalni i zato nam se i desava ovo sto jeste.


P.S. Da ne pricam da kada odes u prodavnicu, i tu im iskesas 17% na sve sto kupis. Gorivo isto tako. Na sve moguce nacine su stvorili ambijent da ti nabiju cijenu i izvuku posljednji fening iz dzepa.

Ugusise nas porezima.
čitam i ne kontam te - dao si 14.000 poreza na dobit što znači da ti je dobit iznosila 140.000KM i nisi zadovoljan jer ti je ostalo 126.000KM poslije oporezivanja? Za parafiskalne namete stoji da ih treba ukinuti. Zatim ako si dao 7000 poreza na platu znaći da su ti primanja bila 70.000KM jer se plaća 10% poreza na platu ili brkaš doprinose i poreze. Naravno da su stvarni troškovi veći jer imaš uposlene koji ti donose prihod i nadam se da će poslodavce prije smanjenja doprinosa natjerati da potpišu s radnicima ugovore u cjelokupnom bruto iznosu jer će u protivnom svako umanjenje završiti u njihovim džepovima a radnici će imati istu platu. PDV nam je jedan od namanjih u evropi i ne vidim šta je tu problem - u Hr je 25%.

Ne postoji zemlja gdje ne plaćaš porez na dobit, doprinose i PDV (ili neki drugi porez) jer se od toga finansira sve a sad je drugi par opanaka što imamo razne parafiskalne namete koje treba ukinuti i smanjiti doprinose na plate.
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#91 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by freelancerBIH »

VladaFBiH wrote:
freelancerBIH wrote:
VladaFBiH wrote:
kakav ima porez od 10%? Porez na dobit? PDV se ne plaća svakako.
Da 10% na dobit je samo osnovica, i na papiru je to samo varka. Imas otprilike 4000 KM na raznorane takse.

Ja sam ove godine iskesao 14000 na dobit kao izvoznik, 4000 na parafiskalne namete, poreza na plate 4 radnika oko 22000 KM, gdje je njima neto plata oko 1100 KM. Onda na sebe sam samo dao oko 7000 KM poreza na platu.

To su toliki nameti da jednostavno na kraju godine tebi ostane kikirki i nemas apsolutno prostora za ti ostane ista u dzepu, tebi da potrosis i da ulozis mozda u dalji nastavak proizvodnje/izvoza.

Za neku firmu koja napravi prometa oko 100000 KM , porez moze iznositi i preko 50% sa svime.

Nemojte se zavaravati to sto pise na papiru 10% na dobit, stvarni troskovi su daleko veci, o tome niko i ne prica.

Samo kazem, tih 10% na dobit sto su nametnuli izvoznicima/proizvodjacima i opcenito poljoprivrednicima su katastrofalni i zato nam se i desava ovo sto jeste.


P.S. Da ne pricam da kada odes u prodavnicu, i tu im iskesas 17% na sve sto kupis. Gorivo isto tako. Na sve moguce nacine su stvorili ambijent da ti nabiju cijenu i izvuku posljednji fening iz dzepa.

Ugusise nas porezima.
čitam i ne kontam te - dao si 14.000 poreza na dobit što znači da ti je dobit iznosila 140.000KM i nisi zadovoljan jer ti je ostalo 126.000KM poslije oporezivanja? Za parafiskalne namete stoji da ih treba ukinuti. Zatim ako si dao 7000 poreza na platu znaći da su ti primanja bila 70.000KM jer se plaća 10% poreza na platu ili brkaš doprinose i poreze. Naravno da su stvarni troškovi veći jer imaš uposlene koji ti donose prihod i nadam se da će poslodavce prije smanjenja doprinosa natjerati da potpišu s radnicima ugovore u cjelokupnom bruto iznosu jer će u protivnom svako umanjenje završiti u njihovim džepovima a radnici će imati istu platu. PDV nam je jedan od namanjih u evropi i ne vidim šta je tu problem - u Hr je 25%.

Ne postoji zemlja gdje ne plaćaš porez na dobit, doprinose i PDV (ili neki drugi porez) jer se od toga finansira sve a sad je drugi par opanaka što imamo razne parafiskalne namete koje treba ukinuti i smanjiti doprinose na plate.
Ne bih da pretjerano ulazim u detalje ali evo ti u startu odmah greske:

"Zatim ako si dao 7000 poreza na platu znaći da su ti primanja bila 70.000KM jer se plaća 10% poreza na platu ili brkaš doprinose i poreze"

1. Ne, za mene porez predstavljaju i doprinosi, koje ja pod moranjem moram da platim drzavi.
2. Moja primanja su na nivou prosjecne mjesecne plate - oko 1000 KM, na sta platim otprilike 600 KM poreza svaki mjesec (I da, i tu se uracunavaju i doprinosi, nemoj mi samo reci da to nisu porezi)
3. Od dobiti odbij jednu nulu, 1400 , tu sam viska jednu dodao, pa skontaj koliko mi je ostalo


Poenta i sustina cijele price jeste da su porezi preveliki i da u najmanju ruku treba smanjiti doprinose na plate, te smanjti i ukinuti poreze na izvoznike, parafiskalne namete i sta jos sve ne.

P.S. U HR jeste 25% - ali postoji diferencirana stopa i razlikuje se na sta treba staviti PDV a na sta ne! U HR do odredjenog iznosa koliko firma zaradi, a ukoliko je dobit manja, opet placa manje nego u Bosni (sto su uveli nedavno) - a mislim da iznosi oko 7-8%
User avatar
Haris.ba
Posts: 24884
Joined: 08/09/2005 20:08

#92 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by Haris.ba »

Ko nije radio svoj biznis ne zna koliko je kod nas kljakavo.

A za cijene voca i povrca - svako sebi nek kupi plac i udri. Ako si zdrav i prav, mozes sa nekolio stotina kvadrata imati toliko hrane da ne moras na pijacu skoro ni ici.
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#93 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by freelancerBIH »

Haris.ba wrote:Ko nije radio svoj biznis ne zna koliko je kod nas kljakavo.

A za cijene voca i povrca - svako sebi nek kupi plac i udri. Ako si zdrav i prav, mozes sa nekolio stotina kvadrata imati toliko hrane da ne moras na pijacu skoro ni ici.
Hare svaka cast, u tri recenice si sve objasnio :thumbup:
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#94 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by Heller »

freelancerBIH wrote:[
Ne bih da pretjerano ulazim u detalje ali evo ti u startu odmah greske:

"Zatim ako si dao 7000 poreza na platu znaći da su ti primanja bila 70.000KM jer se plaća 10% poreza na platu ili brkaš doprinose i poreze"

1. Ne, za mene porez predstavljaju i doprinosi, koje ja pod moranjem moram da platim drzavi.
2. Moja primanja su na nivou prosjecne mjesecne plate - oko 1000 KM, na sta platim otprilike 600 KM poreza svaki mjesec (I da, i tu se uracunavaju i doprinosi, nemoj mi samo reci da to nisu porezi)
3. Od dobiti odbij jednu nulu, 1400 , tu sam viska jednu dodao, pa skontaj koliko mi je ostalo


Poenta i sustina cijele price jeste da su porezi preveliki i da u najmanju ruku treba smanjiti doprinose na plate, te smanjti i ukinuti poreze na izvoznike, parafiskalne namete i sta jos sve ne.

P.S. U HR jeste 25% - ali postoji diferencirana stopa i razlikuje se na sta treba staviti PDV a na sta ne! U HR do odredjenog iznosa koliko firma zaradi, a ukoliko je dobit manja, opet placa manje nego u Bosni (sto su uveli nedavno) - a mislim da iznosi oko 7-8%
Bas su bezveze PIO i ZZO. Stvarno, beskorisni treba ukinut da poslodavcima bude lakše.
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#95 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by freelancerBIH »

Heller wrote:
freelancerBIH wrote:[
Ne bih da pretjerano ulazim u detalje ali evo ti u startu odmah greske:

"Zatim ako si dao 7000 poreza na platu znaći da su ti primanja bila 70.000KM jer se plaća 10% poreza na platu ili brkaš doprinose i poreze"

1. Ne, za mene porez predstavljaju i doprinosi, koje ja pod moranjem moram da platim drzavi.
2. Moja primanja su na nivou prosjecne mjesecne plate - oko 1000 KM, na sta platim otprilike 600 KM poreza svaki mjesec (I da, i tu se uracunavaju i doprinosi, nemoj mi samo reci da to nisu porezi)
3. Od dobiti odbij jednu nulu, 1400 , tu sam viska jednu dodao, pa skontaj koliko mi je ostalo


Poenta i sustina cijele price jeste da su porezi preveliki i da u najmanju ruku treba smanjiti doprinose na plate, te smanjti i ukinuti poreze na izvoznike, parafiskalne namete i sta jos sve ne.

P.S. U HR jeste 25% - ali postoji diferencirana stopa i razlikuje se na sta treba staviti PDV a na sta ne! U HR do odredjenog iznosa koliko firma zaradi, a ukoliko je dobit manja, opet placa manje nego u Bosni (sto su uveli nedavno) - a mislim da iznosi oko 7-8%
Bas su bezveze PIO i ZZO. Stvarno, beskorisni treba ukinut da poslodavcima bude lakše.
Zbog cega to ne bi moglo ici ovako:

- Svaki gradjanin koji je zaposlen neka odvaja novac od tih famoznih 17.5% u svoj privatni penzioni fond i da ima pravo podici ih kada god zeli - u sustini - cuvas sebi novac za starih dana

- Svaki gradjanin koji je zaposlen neka odvaja u bolnicu u svom gradu odredjeni iznos novca i daje ga bolnici direktno, isto tako - privatna bolnica po principu placanja clanarine - ako ti se ne svidja usluga te iste bolnice, mozes preci u drugu i vise placati ako smatras da usluga kod prve nije dobra

U cemu je problem da se sistem organizuje na ovakav nacin ?

Sistem kakav trenutno jeste PIO i ZZO su porez na dohodak, i primoran si da ih placas, bez mogucnosti da sredstva usmjeris na nacin kako ti zelis, sto je cista pljacka!

Porez na licni dohodak nije 10%, vec priblizno 70% kada uzmes u obzir sve drugacije nazvane nacine otimacine novca od gradjana (PDV-Akcize-PIO-ZZO)
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#96 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by JThomas »

prvi put s ocem u poreznu upravu... :lol:
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#97 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by freelancerBIH »

JThomas wrote:prvi put s ocem u poreznu upravu... :lol:
Neki ce reci, sve je to za dobro gradjana, aha jest jest :lol: Koliko samo ljudi zivi u nezanju to je prosto nevjerovatno :roll:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#98 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by JThomas »

ne d'o bog da si za postojanje poreza saznao u ljeto 2017., knjigu bi dosad napisao.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#99 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by pustopoljina »

JThomas wrote:ne d'o bog da si za postojanje poreza saznao u ljeto 2017., knjigu bi dosad napisao.
:lol:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#100 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by wewa »

Nemoj ga prekidati, zbunice se dijete :oops: :mrgreen:
Post Reply