nenamjenski kredit

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#1 nenamjenski kredit

Post by triple mama »

Pošto nisam bas u toku, a da ne gubim vrijeme istražujući - da li neko zna gdje su najpovoljnije kamatne stope za nenamjenske kredite do 3 godine za iznos 5000 KM? Mislim u kojoj banci...Hvala puno.
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#2 Re: nenamjenski kredit

Post by shape of despair »

I sad mi trebamo ko iz rukava da ti kažemo?
Pošto i sam ganjam nenamjenski (izganjao), mogu ti reći da sve ponude što pročitaš na web stranicama banaka, akcijske ponude sa super niskim kamatama, možeš baciti u vodu, jedino ako si negdje uhljebljena u dd i sl. onda OK.
Sve se gleda, sprema, staž, firma u kojoj radiš itd.. Na osnovu toga ide kamata.
Meni, pošto sam u doo zaposlen, dizali kamatu i na 7%, ili mi nudili samo 20.000, i to onako odvratno, samo da me skinu sa neke stvari(čitaj Unikredit banka, zaposlenik cvikeraš u poslovnici Unitic).
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#3 Re: nenamjenski kredit

Post by triple mama »

shape of despair wrote:I sad mi trebamo ko iz rukava da ti kažemo?
Pošto i sam ganjam nenamjenski (izganjao), mogu ti reći da sve ponude što pročitaš na web stranicama banaka, akcijske ponude sa super niskim kamatama, možeš baciti u vodu, jedino ako si negdje uhljebljena u dd i sl. onda OK.
Sve se gleda, sprema, staž, firma u kojoj radiš itd.. Na osnovu toga ide kamata.
Meni, pošto sam u doo zaposlen, dizali kamatu i na 7%, ili mi nudili samo 20.000, i to onako odvratno, samo da me skinu sa neke stvari(čitaj Unikredit banka, zaposlenik cvikeraš u poslovnici Unitic).

Hvala na odgovoru :-D
pretpostavljala sam da su kamate i do 8%..uzas..
User avatar
JoeyTribbiani
Posts: 974
Joined: 28/09/2011 17:46
Location: Uvijek avangarda, nikad kopija

#4 Re: nenamjenski kredit

Post by JoeyTribbiani »

Union banka ima često akcije. Pogledaj tamo. Hamdije Kreševljakovića 19, kod vatrogasaca.
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#5 Re: nenamjenski kredit

Post by shape of despair »

triple mama wrote:
shape of despair wrote:I sad mi trebamo ko iz rukava da ti kažemo?
Pošto i sam ganjam nenamjenski (izganjao), mogu ti reći da sve ponude što pročitaš na web stranicama banaka, akcijske ponude sa super niskim kamatama, možeš baciti u vodu, jedino ako si negdje uhljebljena u dd i sl. onda OK.
Sve se gleda, sprema, staž, firma u kojoj radiš itd.. Na osnovu toga ide kamata.
Meni, pošto sam u doo zaposlen, dizali kamatu i na 7%, ili mi nudili samo 20.000, i to onako odvratno, samo da me skinu sa neke stvari(čitaj Unikredit banka, zaposlenik cvikeraš u poslovnici Unitic).

Hvala na odgovoru :-D
pretpostavljala sam da su kamate i do 8%..uzas..
Mom rođaku koji je u dd dali po 5.5%, meni nudili 6,5, ista svota, isto sve, ista banka. Kaze nemoze po 5,5%, ti si ta i ta firma a to je doo, a on je u državnoj pa njemu dajemo manju kamatu.
Sretno tebi, nisu to neke velike pare, koliko ti može biti rata, oko 160KM?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23237
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#6 Re: nenamjenski kredit

Post by Sanjarko »

Nemoj gledati kamate. Tu su negdje u svakoj banci otprilike. Nego gledaj koliko ce te izaci ostali troskovi. Obrada kredita, mjenice itd. Zna ici od 200 pa i vise ako se nevaram.
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#7 Re: nenamjenski kredit

Post by shape of despair »

Obrada kredita iznosi od 1,5 do 2% od isnosa kredita. Vođenje je od 1 do 2KM
User avatar
Sanjarko
Posts: 23237
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#8 Re: nenamjenski kredit

Post by Sanjarko »

shape of despair wrote:Obrada kredita iznosi od 1,5 do 2% od isnosa kredita. Vođenje je od 1 do 2KM
Ma zna se to nabrat i na 200 km skoro pa cak i vise. Ali svi su tu negdje.

Isto tako treba pazit kako odbijaju prvu ratu. Odmah je neki odbiju od iznosa za isplatu pa manje novca dadnu pri isplati a hoce da i tu ratu neki ponovo da naplate.

Desavalo je se ovo nekima.
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#9 Re: nenamjenski kredit

Post by triple mama »

Vizionar 1985 wrote:
shape of despair wrote:Obrada kredita iznosi od 1,5 do 2% od isnosa kredita. Vođenje je od 1 do 2KM
Ma zna se to nabrat i na 200 km skoro pa cak i vise. Ali svi su tu negdje.

Isto tako treba pazit kako odbijaju prvu ratu. Odmah je neki odbiju od iznosa za isplatu pa manje novca dadnu pri isplati a hoce da i tu ratu neki ponovo da naplate.

Desavalo je se ovo nekima.

ja radim u državnoj firmi i primam platu preko Raiffeisen banke...prije nekih dva mjeseca su mi rekli da bi mi dali tih 5000 ali po k.s. 8%...odbila sam odmah...ali sad mi ipak hitno trebaju te pare...
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#10 Re: nenamjenski kredit

Post by shape of despair »

Vizionar 1985 wrote:
shape of despair wrote:Obrada kredita iznosi od 1,5 do 2% od isnosa kredita. Vođenje je od 1 do 2KM
Ma zna se to nabrat i na 200 km skoro pa cak i vise. Ali svi su tu negdje.

Isto tako treba pazit kako odbijaju prvu ratu. Odmah je neki odbiju od iznosa za isplatu pa manje novca dadnu pri isplati a hoce da i tu ratu neki ponovo da naplate.

Desavalo je se ovo nekima.
Na 200?
A osiguranje kredita, a mjenice?
Kakvi 200. Ako prođe sa 600 ima da časti
User avatar
Sanjarko
Posts: 23237
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11 Re: nenamjenski kredit

Post by Sanjarko »

Ma pazi ovo u vezi rate. Hoce u manjim poslovnicama da zjb.

Ovdje su kamatne stope cak na takve kredite isle i do 10%.
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#12 Re: nenamjenski kredit

Post by shape of despair »

triple mama wrote:
Vizionar 1985 wrote:
shape of despair wrote:Obrada kredita iznosi od 1,5 do 2% od isnosa kredita. Vođenje je od 1 do 2KM
Ma zna se to nabrat i na 200 km skoro pa cak i vise. Ali svi su tu negdje.

Isto tako treba pazit kako odbijaju prvu ratu. Odmah je neki odbiju od iznosa za isplatu pa manje novca dadnu pri isplati a hoce da i tu ratu neki ponovo da naplate.

Desavalo je se ovo nekima.

ja radim u državnoj firmi i primam platu preko Raiffeisen banke...prije nekih dva mjeseca su mi rekli da bi mi dali tih 5000 ali po k.s. 8%...odbila sam odmah...ali sad mi ipak hitno trebaju te pare...
Vidi u sperb banci, meni nudili po 5% uz administrativnu zabranu, ili 6% bez nje.
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#13 Re: nenamjenski kredit

Post by triple mama »

shape of despair wrote:
Vizionar 1985 wrote:
shape of despair wrote:Obrada kredita iznosi od 1,5 do 2% od isnosa kredita. Vođenje je od 1 do 2KM
Ma zna se to nabrat i na 200 km skoro pa cak i vise. Ali svi su tu negdje.

Isto tako treba pazit kako odbijaju prvu ratu. Odmah je neki odbiju od iznosa za isplatu pa manje novca dadnu pri isplati a hoce da i tu ratu neki ponovo da naplate.

Desavalo je se ovo nekima.
Na 200?
A osiguranje kredita, a mjenice?
Kakvi 200. Ako prođe sa 600 ima da časti
ma daj...troškovi obrade kredita 600 KM? ni u ludilu....
User avatar
Sanjarko
Posts: 23237
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#14 Re: nenamjenski kredit

Post by Sanjarko »

shape of despair wrote: Na 200?
A osiguranje kredita, a mjenice?
Kakvi 200. Ako prođe sa 600 ima da časti
Na par hiljada su uzimali oko 200. Mislim ako se sjecam dobro.
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#15 Re: nenamjenski kredit

Post by probook »

Nova banka je dobra za te manje kredite
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#16 Re: nenamjenski kredit

Post by triple mama »

probook wrote:Nova banka je dobra za te manje kredite
gledam sad...ali ako primas platu preko nje...inace, za nenamjenske kredite EKS preko 9%....
User avatar
Sanjarko
Posts: 23237
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#17 Re: nenamjenski kredit

Post by Sanjarko »

Ja pisem sta sam cuo da je se desavalo. Nisam u ovo upucen uopste. Na 2-3 hiljade se ti svi troskovi mjenice itd., naberu na oko 200 km. Plus da odbiju prvu ratu odmah od te 2-3 hiljade pa poslije se pravili ludima kao nisu odbilu prvu ratu pa morali ljudi dokazati putem cekova i slicno da su to uradili.

Upisao se u temu jer me zanima. Ako uspijem da ostvarimo sta smo naumili od primanja da dignemo neki kredit za nesto.
User avatar
gentoo
Posts: 3278
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#18 Re: nenamjenski kredit

Post by gentoo »

-obrada 1-1.5%
-osiguranje 2,5-3,5%
-odrzavanje kr. racuna 2KM x broj mjeseci
-mjenica 5KM
-ovjera kod notara 5-10KM
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#19 Re: nenamjenski kredit

Post by VladaFBiH »

pokušaj prvo u svojoj banci šta ti nude i reci da ćeš ako treba i promijeniti banku ako ti daju nepovoljnije + uvijek imaš opciju da dobiješ najbolju ponudu i dođeš kod njih i tražiš bolje od toga
gidra
Posts: 3570
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#20 Re: nenamjenski kredit

Post by gidra »

gentoo wrote:-obrada 1-1.5%
-osiguranje 2,5-3,5%
-odrzavanje kr. racuna 2KM x broj mjeseci
-mjenica 5KM
-ovjera kod notara 5-10KM
Obrada uz prenos plate 0% - haman sve banke uz uzimanje nekog paketa koji je cca 5 KM
osiguranje na manji iznos 0 KM, može mjenica ako je dobra firma, npr NLB ne traži nikakvo osiguranje do 30k KM osim potpisane mjenice.
Održavanje kred. računa 1-2 KM zavisno od banke, jednokratna uplata
Mjenica 5 KM jednokratno.
Ovjera kod notara - nikad čuo.

Trenutno najpovoljnije kamate za nenamjenski kredit su ubjedljivo kod Union banke pa Sberbanka.
gidra
Posts: 3570
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#21 Re: nenamjenski kredit

Post by gidra »

triple mama wrote:
Vizionar 1985 wrote:
shape of despair wrote:Obrada kredita iznosi od 1,5 do 2% od isnosa kredita. Vođenje je od 1 do 2KM
Ma zna se to nabrat i na 200 km skoro pa cak i vise. Ali svi su tu negdje.

Isto tako treba pazit kako odbijaju prvu ratu. Odmah je neki odbiju od iznosa za isplatu pa manje novca dadnu pri isplati a hoce da i tu ratu neki ponovo da naplate.

Desavalo je se ovo nekima.

ja radim u državnoj firmi i primam platu preko Raiffeisen banke...prije nekih dva mjeseca su mi rekli da bi mi dali tih 5000 ali po k.s. 8%...odbila sam odmah...ali sad mi ipak hitno trebaju te pare...
kakva je to firma državna :D Da nije Gras, užasan vam je kreditni rejting onda. Čuj 8% :lol: . Bolje onda kod kamatara se zaduži za 5 milja :D
Union ima akciju od 3% na nenamjenske eks nije puno veća od 3%, ne znam jel gotova akcija...
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#22 Re: nenamjenski kredit

Post by alibaba_i_30_godina »

Ovdje bi trebalo zabraniti pisati ljudima koji nisu ekonomske struke i/ili nemaju veze sa bankarstvom. Toliko polutačnih i netačnih informacija, tj. mahalskih priča odavno ne pročitah na jednoj temi.

Žena postavila pitanje za nenamjenski kredit, a tamo neko spominje troškove ovjere kod notara. Čega, da nije možda lične karte?! :lol: :-)

Što se tiče kamatnih stopa sasvim je jasno da banke imaju različite ponude, a sve ovisi i o banci u koju se aplicira. Može se desiti da 2 radnika koji obavljaju isti posao i imaju istu platu dobiju različite kamatne stope. Razlog tome je naravno u drugim faktorima koji utječu na izradu kamatne stope. U velikim stranim bankama se primjenjuje ovaj koncept, do malih još uvijek nije toliko došlo do izražaja jer kaskaju u razvoju samim tim što su i resursno i sistemski ograničeni.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#23 Re: nenamjenski kredit

Post by iceman ze »

Slazem se za lupetanje. Ali i ljudi se moraju prije toga i sami informisati o uslovima kreditiranja. Neznanje obicno kosta. Ja sam naucio onog momenta kada mi je moja admin aktivirala admin zabranu kao zirantu na kredit...itd
User avatar
Sanjarko
Posts: 23237
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#24 Re: nenamjenski kredit

Post by Sanjarko »

Ja sam napisao da u ovo nisam upucen nego i da sam pisao ono sta sam cuo ljudima sta je se desavalo. Sta su pricali da im se desavalo pri uzimanju kredita. Stvarno u ovo nisam upucen. Ali znam tj., cuo sam da na 2-3 hiljade su se troskovi znali na oko 200 km nabrati i da uzimaju banke prvu ratu od kredita pa kasnije odbiju je a da nisu reagovali uzeli bi im ratu vise.
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#25 Re: nenamjenski kredit

Post by alibaba_i_30_godina »

iceman ze wrote:Slazem se za lupetanje. Ali i ljudi se moraju prije toga i sami informisati o uslovima kreditiranja. Neznanje obicno kosta. Ja sam naucio onog momenta kada mi je moja admin aktivirala admin zabranu kao zirantu na kredit...itd
Da, to je jedno vrijeme bilo jako popularno, nažalost. Međutim, ljudi su sve više i više upućeni, a sreća pa postoje sada i bolji novi Zakoni o zaštiti sudužnika i ostalih. U svakom slučaju dosta se radilo na svim poljima. Ja bih svima savjetovao da uzmu polisu osiguranja uz bilo koji oblik kredita, tako su sigurni, ukoliko već banka tu opciju ne nudi. Mada obično se ugovara i osiguranje uz kredit, nije više dovoljna samo administrativna zabrana.
Post Reply