Nemusliman u Džamiji

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Raikkonen
Posts: 84
Joined: 02/07/2004 20:38

#1 Nemusliman u Džamiji

Post by Raikkonen »

Zanima me jedna stvar i nadam se da će mi netko i odgovoriti.

Ja sam kršćanin, Katolik. Volim znati i upoznati svakojake religije, pa tako i Islam. Želio bih ući u Džamiju i vidjeti kako izgleda kod Vas molitva Bogu.

No budući da ne znam neke osnove ponašanja i lako bi me bilo prepoznati da nisam musliman, zanima me na kakve ću reakcije naići, i da li je meni uopće dopušten ulaz u Džamiju.

A ako mi je dopušten ulaz, kako bih se trebao ponašati.
kame
Posts: 965
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#2

Post by kame »

Nije nikakav problem. Samo sto prije ulaska u dzamiju moras skinuti cipele i ostaviti ih u za to predvidjenu stalazu (nemoj ih unijeti sa sobom).

Naravno, postoji vjerovatnoca da ostanes bez cipela (desava se :D :D :D ).

Mozes uci i razgledati slobodno. Nikom nije zabranjeno. Jedino sto bi naislo na reakciju je ulazak nepokrivene zene u dzamiju.

Sto se tice ulaska u dzamiju za vrijeme molitve nemas sta vidjeti. A i zabranjeno je prolaziti ispred muslimana za vrijeme molitve.

Jedino sto se ima za cuti je hutba koja je petkom na dzumi. Nju na pojedinim mjestima mozes cuti i izvan dzamije.
muhaz
Posts: 28
Joined: 29/11/2002 00:00
Contact:

#3

Post by muhaz »

...problem...

kakav ba problem...

ako ti treba zbavicu ti djaba literature koja ti detaljno opisuje kako sta i kuda...

postavlja se pitanje, jel zelis upoznat islam samo povrsno, ili zelis ici u detalje...

evo ja se nudim da te sprovedem u dzamiju i da ti zbavim literature...

[email protected]
nepoznat
Posts: 124
Joined: 26/02/2003 00:00

#4

Post by nepoznat »

Sto se tice ulaska u dzamiju za vrijeme molitve nemas sta vidjeti. A i zabranjeno je prolaziti ispred muslimana za vrijeme molitve.


me jel, cuj nema sta vidjeti , jao jao :-?

ima on dosta toga da vidi

Burazeru Raikkonen

otdiji ti u dzamiju, slobodno sjedi i gledaj kako klanjaju , vidjeces kako je Isus klanjao bogu :-D , lice na zemlju
User avatar
Truba
Posts: 81732
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5

Post by Truba »

jedan petak prolazim ti ja pored begove džamije

fino piše šta je zabranjeno ....između ostalog mobiteli

i provirim ti ja malo...

kada vidim čitavu ložu mlađarije kako se SMS-a 8)
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#6

Post by BECHO »

Moderna omladina! :lol:
Raikkonen
Posts: 84
Joined: 02/07/2004 20:38

#7

Post by Raikkonen »

muhaz wrote:...problem...

kakav ba problem...
Prepostavljao sam da ne bi trebalo biti, ali tko pita taj ne skita :razz: ;-)
postavlja se pitanje, jel zelis upoznat islam samo povrsno, ili zelis ici u detalje...
Samo površno, volim upoznati nove stvari i osjetiti ljudsku predanost Bogu u molitvi i dušom i tijelo, što vjerujem da se može osjetiti i kod vas.
starcraft
Posts: 54
Joined: 18/08/2003 00:00

#8

Post by starcraft »

nogavice moraju minimalno do ispod koljena biti. nemoj obuci kakvu majicu sa nekim likom ili nesto sl. prije ulaska skini obucu. ne hodaj ispred nekoga ko obavlja namaz. ne pricaj glasno i ne skreci paznju na sebe. bilo bi pozeljno ( da ne kazem obavezno ) da uzmes abdest. kraci nacin je sljedeci: umijes lice, operes prvo desnu pa lijevu ruku do iza lakta, potares mokrom rukom kosu, operes prvo desnu pa lijevu nogu do clanka
Mladen
Posts: 141
Joined: 27/10/2003 00:00

#9

Post by Mladen »

ma daj..ponashash se prirodno i kulturno..onako kako dolikuje..poshtujuci pravila kuce..
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#10

Post by zijancer »

:-? zaboravili ste kupanac
ako se vec neko ne moze sjetiti sta je sanjao :D
_BaykoNoor_
Posts: 738
Joined: 17/06/2004 03:21

#11

Post by _BaykoNoor_ »

...
Last edited by _BaykoNoor_ on 22/08/2004 00:37, edited 1 time in total.
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#12

Post by Kwaheri »

starcraft wrote:nogavice moraju minimalno do ispod koljena biti. nemoj obuci kakvu majicu sa nekim likom ili nesto sl. prije ulaska skini obucu. ne hodaj ispred nekoga ko obavlja namaz. ne pricaj glasno i ne skreci paznju na sebe. bilo bi pozeljno ( da ne kazem obavezno ) da uzmes abdest. kraci nacin je sljedeci: umijes lice, operes prvo desnu pa lijevu ruku do iza lakta, potares mokrom rukom kosu, operes prvo desnu pa lijevu nogu do clanka
Sto me ti iznenadjujes? Sta ce covjeku koji nije musliman abdest? Mislim koja je svrha??? Ili ovaj sto predlozi kupanje??? Josh samo da si rekao da izgovori shehadet prije abdesta, onako, radi ulaska u dzamiju...Bog te stvorio...

U bogomolju bilo koje religije, covjek vjernik, ulazi s istim postovanjem kao da ulazi u svoju...ako je tu da razgleda..treba samo da se potrudi da nikome ne ometa molitvu...
Muhaz i _BaykoNoor_ ...lijepo od vas... :)
User avatar
CiCiban
Posts: 2075
Joined: 17/02/2002 00:00

#13

Post by CiCiban »

:D izviniteee za kupanac. :sad: od sad obecavam da cu mislit samo svojom glaFFom :) :)
violentjack
Posts: 3469
Joined: 17/03/2003 00:00

#14

Post by violentjack »

:lol: Evo moj pal Osama je htjeo da ti licno pokaze par stvari, ali odustao u zadnjem trenutku :(
User avatar
morti
Posts: 1594
Joined: 23/03/2004 18:08
Location: Republika Peyton

#15

Post by morti »

bilo bi pozeljno ( da ne kazem obavezno ) da uzmes abdest

e j**i ga sad....
Post Reply