Nemam internet kad prikopcam ruter!

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#26 Re: Nemam internet kad prikopcam ruter!

Post by BAN___KAI »

Benq wrote:
BAN___KAI wrote: Pa ne znam kako cu to provjeriti. Tu konfiguraciju i signale. Sve lampice su upaljene cak i kad nestane interneta.
Zna se desiti da kad nestane konekcije onda neki uredjaji i imaju konekciju. Npr nestane na racunarima a ima na mobitelima
Za provjeru signala na modemu, za tebe najlaksi nacin bi bio da jedan racunar iskljucis iz rutera i ukljucis u modem, zatim odes na web stranicu 192.168.0.1 i posto je Cisco modem u pitanju, vec na pocetnoj stranici pisu kanali i vrijednosti, to uslikaj.

Ako se to desava i sada kad su svi uredjaji spojeni na ruter da jedni imaju net a drugi ne, to onda nije do neta.

P.S. Nikako da te pitam, zasto uopste koristis taj dodatni ruter? Cisco modem koji imas trebalo bi da ima i wifi, jedino ako nisi stavio ruter zbog dometa wireless mreze..

Evo npr opet se sad desilo i niko nije imao internet. Cak ni na mobitelima. I samo sam restartovao modem iskljucivanjem iz uticnice i nakon 2 minute opet je konekcija proradila
Provjerit cu to iduci put kad nestane konekcije
Pa nisam ja ni kupio ruter vec starci zbog dometa. Cujem da ovaj interni ruter ima pravo loš domet. Od metar ili nešto
User avatar
pecpec
Posts: 1494
Joined: 31/05/2017 14:54
Location: tu

#27 Re: Nemam internet kad prikopcam ruter!

Post by pecpec »

Imas li ciji drugi ruter uzet,posudit pa probat mozda taj sto su kupili ne valja i pravi probleme.
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10188
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#28 Re: Nemam internet kad prikopcam ruter!

Post by Benq »

BAN___KAI wrote: Evo npr opet se sad desilo i niko nije imao internet. Cak ni na mobitelima. I samo sam restartovao modem iskljucivanjem iz uticnice i nakon 2 minute opet je konekcija proradila
Provjerit cu to iduci put kad nestane konekcije
Pa nisam ja ni kupio ruter vec starci zbog dometa. Cujem da ovaj interni ruter ima pravo loš domet. Od metar ili nešto
Pogresan uredjaj si resetovao, kad se to desilo trebao si resetovat samo ruter kako bi otklonili sumnju na njega.
Sto se tice modema i wifi-a, istina je da nije jak kao ruter, ali da mu je domet metar i nesto to vec nije tako :) , zavisi u kakvim se uslovima modem nalazi.

Kad budes u mogucnosti uslikaj signale iz modema da vidimo je li sa te strane sve u redu, naravno to ne mora da znaci 100% ispravnost jer je moguce da je i modem defektan, ali s obzirom da koristis i ruter moramo ovako eliminisat jedno po jedno.

Dakle uradi ovako:

1. Plavi kabal ostavi ukljucen u ruter kako bi imao veci domet wifi signala, a ona dva racunara iskljuci iz rutera i ukljuci ih u modem u portove 2 i 3 (u portu 1 neka bude ruter), u tom slucaju ako je sve u redu sa modemom nece vise dolaziti do prekida interneta na racunarima koji su spojeni mreznim kablom.

2. Uslikaj signale iz modema i postavi ovdje da vidimo
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#29 Re: Nemam internet kad prikopcam ruter!

Post by BAN___KAI »

Benq wrote:
BAN___KAI wrote: Evo npr opet se sad desilo i niko nije imao internet. Cak ni na mobitelima. I samo sam restartovao modem iskljucivanjem iz uticnice i nakon 2 minute opet je konekcija proradila
Provjerit cu to iduci put kad nestane konekcije
Pa nisam ja ni kupio ruter vec starci zbog dometa. Cujem da ovaj interni ruter ima pravo loš domet. Od metar ili nešto
Pogresan uredjaj si resetovao, kad se to desilo trebao si resetovat samo ruter kako bi otklonili sumnju na njega.
Sto se tice modema i wifi-a, istina je da nije jak kao ruter, ali da mu je domet metar i nesto to vec nije tako :) , zavisi u kakvim se uslovima modem nalazi.

Kad budes u mogucnosti uslikaj signale iz modema da vidimo je li sa te strane sve u redu, naravno to ne mora da znaci 100% ispravnost jer je moguce da je i modem defektan, ali s obzirom da koristis i ruter moramo ovako eliminisat jedno po jedno.

Dakle uradi ovako:

1. Plavi kabal ostavi ukljucen u ruter kako bi imao veci domet wifi signala, a ona dva racunara iskljuci iz rutera i ukljuci ih u modem u portove 2 i 3 (u portu 1 neka bude ruter), u tom slucaju ako je sve u redu sa modemom nece vise dolaziti do prekida interneta na racunarima koji su spojeni mreznim kablom.

2. Uslikaj signale iz modema i postavi ovdje da vidimo

ah moja greška. Htio sam tad napisati da sam izbacio ruter a ne modem :-)
Evo print screen cu sve ovo pa kad se opet desi sve cu to uraditi :D
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10188
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#30 Re: Nemam internet kad prikopcam ruter!

Post by Benq »

BAN___KAI wrote: ah moja greška. Htio sam tad napisati da sam izbacio ruter a ne modem :-)
Evo print screen cu sve ovo pa kad se opet desi sve cu to uraditi :D
Eh pa ako si resetovao samo ruter kad je nestalo interneta na uredjajima onda je problem u ruteru jer se ne bi on ponovo spojio na internet da mu modem ne daje signal.

Nego prebaci ti racunare u lan portove na modemu, kao sto sam i napisao, port1 neka bude ruter a portovi 2 i 3 racunari.
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#31 Re: Nemam internet kad prikopcam ruter!

Post by BAN___KAI »

Benq wrote:
BAN___KAI wrote: ah moja greška. Htio sam tad napisati da sam izbacio ruter a ne modem :-)
Evo print screen cu sve ovo pa kad se opet desi sve cu to uraditi :D
Eh pa ako si resetovao samo ruter kad je nestalo interneta na uredjajima onda je problem u ruteru jer se ne bi on ponovo spojio na internet da mu modem ne daje signal.

Nego prebaci ti racunare u lan portove na modemu, kao sto sam i napisao, port1 neka bude ruter a portovi 2 i 3 racunari.
Evo druze moj nestala mi konekcija i uradio sam kao što si i htio. Prebacio 2 racunara u modem portovi 2,3 a plavi kabal samo ustao u ruter. Upisao onu stranicu i nikako mi se nije palila konekcija pa nisam mogao pristupiti toj stranici.

Ali cim sam vratio te kablove u ruter odmah se konekcija upalila i otvorila se ta stranica
Image
http://oi66.klix.com/sm3u9z.jpg
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10188
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#32 Re: Nemam internet kad prikopcam ruter!

Post by Benq »

BAN___KAI wrote: Evo druze moj nestala mi konekcija i uradio sam kao što si i htio. Prebacio 2 racunara u modem portovi 2,3 a plavi kabal samo ustao u ruter. Upisao onu stranicu i nikako mi se nije palila konekcija pa nisam mogao pristupiti toj stranici.

Ali cim sam vratio te kablove u ruter odmah se konekcija upalila i otvorila se ta stranica
Otvorila ti se stranica rutera jer je i njegova IP adresa po defaultu 192.168.0.1

Probaj ovako, iskljuci plavi kabal od rutera iz modema, racunare spoji ponovo na modem u portove 2 i 3 , kad to uradis ugasi modem iz struje i upali ga ponovo, nakon toga racunari moraju dobiti IP adrese od modema i pristup netu i onda idi na stranicu 192.168.0.1 , kad se uspostavi konekcija na racunarima preko modema onda opet spoji plavi kabal za ruter.

Tako ce racunari imati net direktno preko modema, a wifi preko rutera.
Usput kad ti ne bude mrsko testiraj domet wifi-a modema, mozda ti ruter i ne treba u citavoj prici.
User avatar
crnivrag
Posts: 12921
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#33 Re: Nemam internet kad prikopcam ruter!

Post by crnivrag »

Benq wrote:
BAN___KAI wrote: Evo druze moj nestala mi konekcija i uradio sam kao što si i htio. Prebacio 2 racunara u modem portovi 2,3 a plavi kabal samo ustao u ruter. Upisao onu stranicu i nikako mi se nije palila konekcija pa nisam mogao pristupiti toj stranici.

Ali cim sam vratio te kablove u ruter odmah se konekcija upalila i otvorila se ta stranica
Otvorila ti se stranica rutera jer je i njegova IP adresa po defaultu 192.168.0.1

Probaj ovako, iskljuci plavi kabal od rutera iz modema, racunare spoji ponovo na modem u portove 2 i 3 , kad to uradis ugasi modem iz struje i upali ga ponovo, nakon toga racunari moraju dobiti IP adrese od modema i pristup netu i onda idi na stranicu 192.168.0.1 , kad se uspostavi konekcija na racunarima preko modema onda opet spoji plavi kabal za ruter.

Tako ce racunari imati net direktno preko modema, a wifi preko rutera.
Usput kad ti ne bude mrsko testiraj domet wifi-a modema, mozda ti ruter i ne treba u citavoj prici.
Dobija IP adresu iz privatnog ranga, tako da mu to može biti problem, jer IP adresa nije javna, a možeš vidjeti da počinje sa 172.xxx.xxx.xxx, što označava da se radi o privatnoj IP adresi (moguće i da mu je operater dodijelio tu IP adresu iz CG NAT ranga, pa je dijeli sa ostalim korisnicima.
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10188
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#34 Re: Nemam internet kad prikopcam ruter!

Post by Benq »

crnivrag wrote: Dobija IP adresu iz privatnog ranga, tako da mu to može biti problem, jer IP adresa nije javna, a možeš vidjeti da počinje sa 172.xxx.xxx.xxx, što označava da se radi o privatnoj IP adresi (moguće i da mu je operater dodijelio tu IP adresu iz CG NAT ranga, pa je dijeli sa ostalim korisnicima.
Koliko znam Telemach ne radi sa CG NAT, osim ako ne koristi nekog drugog operatera ali to bi se vec proculo po forumima :D

Ovdje je problem sto nema net ni kad spoji racunare direktno na modem a morao bi dobiti IP adresu bez problema, pa mi sve nekako vuce na to da mu ruter pravi probleme.
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#35 Re: Nemam internet kad prikopcam ruter!

Post by BAN___KAI »

Benq wrote:
BAN___KAI wrote: Evo druze moj nestala mi konekcija i uradio sam kao što si i htio. Prebacio 2 racunara u modem portovi 2,3 a plavi kabal samo ustao u ruter. Upisao onu stranicu i nikako mi se nije palila konekcija pa nisam mogao pristupiti toj stranici.

Ali cim sam vratio te kablove u ruter odmah se konekcija upalila i otvorila se ta stranica
Otvorila ti se stranica rutera jer je i njegova IP adresa po defaultu 192.168.0.1

Probaj ovako, iskljuci plavi kabal od rutera iz modema, racunare spoji ponovo na modem u portove 2 i 3 , kad to uradis ugasi modem iz struje i upali ga ponovo, nakon toga racunari moraju dobiti IP adrese od modema i pristup netu i onda idi na stranicu 192.168.0.1 , kad se uspostavi konekcija na racunarima preko modema onda opet spoji plavi kabal za ruter.

Tako ce racunari imati net direktno preko modema, a wifi preko rutera.
Usput kad ti ne bude mrsko testiraj domet wifi-a modema, mozda ti ruter i ne treba u citavoj prici.
Evo sve sam to uradio i za sad je sve normala. Print Screen sam uradio prije ukljucenje plavog kabla. Mogu opet uraditi i sa plavim kablom ako treba
http://oi68.klix.com/2n06e6t.jpg
Image

Teže mi je malo da provjerim taj domet jer mi je mob sjeban od kad je upao u vodu. Cak i ne hvata po kaficima :D Ali znam kad prestane skroz raditi
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10188
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#36 Re: Nemam internet kad prikopcam ruter!

Post by Benq »

BAN___KAI wrote: Evo sve sam to uradio i za sad je sve normala. Print Screen sam uradio prije ukljucenje plavog kabla. Mogu opet uraditi i sa plavim kablom ako treba
Ne treba vise nista, uradio si kako treba. Ko ti je provider ?
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#37 Re: Nemam internet kad prikopcam ruter!

Post by BAN___KAI »

Benq wrote:
BAN___KAI wrote: Evo sve sam to uradio i za sad je sve normala. Print Screen sam uradio prije ukljucenje plavog kabla. Mogu opet uraditi i sa plavim kablom ako treba
Ne treba vise nista, uradio si kako treba. Ko ti je provider ?
Pa jedan jedini telemach :D Sad je problem skontati šta uzrokuje problem jer sam ovako i prije radio. Samo što sam prije imao kabal u portu 4 i onaj dodatni bijeli kabal od rutera

Na oba nacina prekida konekcija
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10188
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#38 Re: Nemam internet kad prikopcam ruter!

Post by Benq »

BAN___KAI wrote: Pa jedan jedini telemach :D Sad je problem skontati šta uzrokuje problem jer sam ovako i prije radio. Samo što sam prije imao kabal u portu 4 i onaj dodatni bijeli kabal od rutera

Na oba nacina prekida konekcija
:shock: :shock:

Koji paket koristis ?

Inace trebao bi da imas 8 Downstream kanala i 2 Upstream kanala. Ti trenutno imas 1 DS kanal a US kanala nema nikako
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#39 Re: Nemam internet kad prikopcam ruter!

Post by BAN___KAI »

Benq wrote:
BAN___KAI wrote: Pa jedan jedini telemach :D Sad je problem skontati šta uzrokuje problem jer sam ovako i prije radio. Samo što sam prije imao kabal u portu 4 i onaj dodatni bijeli kabal od rutera

Na oba nacina prekida konekcija
:shock: :shock:

Koji paket koristis ?

Inace trebao bi da imas 8 Downstream kanala i 2 Upstream kanala. Ti trenutno imas 1 DS kanal a US kanala nema nikako

Nemam pojma koji paket. MOgu sutra provjeriti pa javim. Misliš na tv i sve?
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10188
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#40 Re: Nemam internet kad prikopcam ruter!

Post by Benq »

BAN___KAI wrote: Nemam pojma koji paket. MOgu sutra provjeriti pa javim. Misliš na tv i sve?
Nije neophodno, to je bilo onako pitanje usput.

Signal prema modemu nije nikako ok, imas samo jedan downstream kanal i nikako upstream. Pisi Telemachu PP i po mogucnosti posalji im ovu sliku sa signalom iz modema, mada ce i oni sami vidjeti cim im posaljes svoje korisnicke podatke.
Da li je problem sa instalacijom u stanu/kuci ili je do neceg drugog to ce oni ustanovit.

Telemach profil: memberlist.php?mode=viewprofile&u=175725

P.S. Jesi li sacekao da se upale sve lampice na modemu prije nego si napravio onaj screenshot signala iz modema ? Jer vidim da pise Cable Modem Status: Scanning
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#41 Re: Nemam internet kad prikopcam ruter!

Post by BAN___KAI »

Benq wrote:
BAN___KAI wrote: Nemam pojma koji paket. MOgu sutra provjeriti pa javim. Misliš na tv i sve?
Nije neophodno, to je bilo onako pitanje usput.

Signal prema modemu nije nikako ok, imas samo jedan downstream kanal i nikako upstream. Pisi Telemachu PP i po mogucnosti posalji im ovu sliku sa signalom iz modema, mada ce i oni sami vidjeti cim im posaljes svoje korisnicke podatke.
Da li je problem sa instalacijom u stanu/kuci ili je do neceg drugog to ce oni ustanovit.

Telemach profil: memberlist.php?mode=viewprofile&u=175725

P.S. Jesi li sacekao da se upale sve lampice na modemu prije nego si napravio onaj screenshot signala iz modema ? Jer vidim da pise Cable Modem Status: Scanning
aha znaci da pošaljem tu sliku i cak citav ovaj topic :D
Rijetko ti ja gledam lampice vec samo cekam konekciju. Refreshujem browser. U tom slucaju sam screnshot opalio kad sam vidio da ima konekcije
User avatar
Ljakan
Posts: 4684
Joined: 07/01/2014 09:48
Location: tuspas mene i sviju nas

#42 Re: Nemam internet kad prikopcam ruter!

Post by Ljakan »

Hajde ti za pocetak vidi kako sam radi njihov modem i puca li konekcija na njemu kad nije prikljucen ovaj sto su ti roditelji uzeli.Jedan dan mogu za test zrtvovat.
User avatar
xoklix
Posts: 2410
Joined: 16/01/2018 16:07

#43 Re: Nemam internet kad prikopcam ruter!

Post by xoklix »

Ja sam imao slicne probleme s tim da je kod mene signal bio odlican.
Dakle, konekcija padala 20-30x dnevno.
Dolazila 2x ekipa iz telemacha, nista nisu rijesili osim sto su mi zamijenili modem. Sad imam Ubee i 5G wifi :mrgreen:
Problem sam riješio tako što sam poslao poruku korisniku “telemach”.
Šta je on uradio, Bog te pit’o,ali od tada konekcija :thumbup:
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#44 Re: Nemam internet kad prikopcam ruter!

Post by BAN___KAI »

xoklix wrote:Ja sam imao slicne probleme s tim da je kod mene signal bio odlican.
Dakle, konekcija padala 20-30x dnevno.
Dolazila 2x ekipa iz telemacha, nista nisu rijesili osim sto su mi zamijenili modem. Sad imam Ubee i 5G wifi :mrgreen:
Problem sam riješio tako što sam poslao poruku korisniku “telemach”.
Šta je on uradio, Bog te pit’o,ali od tada konekcija :thumbup:

Evo moj paket je Duo Net grande 45,90km. INternet i TV
Poslat cu poruku telemachu pa se nadam se ce mi on moci pomoci :D
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#45 Re: Nemam internet kad prikopcam ruter!

Post by BAN___KAI »

Benq wrote:
BAN___KAI wrote: Nemam pojma koji paket. MOgu sutra provjeriti pa javim. Misliš na tv i sve?
Nije neophodno, to je bilo onako pitanje usput.

Signal prema modemu nije nikako ok, imas samo jedan downstream kanal i nikako upstream. Pisi Telemachu PP i po mogucnosti posalji im ovu sliku sa signalom iz modema, mada ce i oni sami vidjeti cim im posaljes svoje korisnicke podatke.
Da li je problem sa instalacijom u stanu/kuci ili je do neceg drugog to ce oni ustanovit.

Telemach profil: memberlist.php?mode=viewprofile&u=175725

P.S. Jesi li sacekao da se upale sve lampice na modemu prije nego si napravio onaj screenshot signala iz modema ? Jer vidim da pise Cable Modem Status: Scanning
Evo zvao me sinoc gospodin iz Telemacha i rekao mi je da su bile loše postavke rutera. Pa smo to zajedno riješili. A kaze za ono downstream da nije bitno koliko sam ga skontao. Kao za ovaj moj paket

Evo 2 dana nije prekidalo nikako samo što sad na onoj ikoni ima zuti usklicnik iako radi internet
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10188
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#46 Re: Nemam internet kad prikopcam ruter!

Post by Benq »

BAN___KAI wrote: Evo zvao me sinoc gospodin iz Telemacha i rekao mi je da su bile loše postavke rutera. Pa smo to zajedno riješili. A kaze za ono downstream da nije bitno koliko sam ga skontao. Kao za ovaj moj paket

Evo 2 dana nije prekidalo nikako samo što sad na onoj ikoni ima zuti usklicnik iako radi internet
To je njemu lakse objasnit jer ste preko telefona pa ne mora cekati na odgovor :) , vjerovatno si ruter stavio na Dynamic IP, ali onda ostaje pitanje kako je uopste radio sa Static IP..

Zuti usklicnik moze biti "IP conflict".. a to za downstream kanale, hajd dobro :) , bitno je da radi :thumbup:
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#47 Re: Nemam internet kad prikopcam ruter!

Post by BAN___KAI »

Benq wrote:
BAN___KAI wrote: Evo zvao me sinoc gospodin iz Telemacha i rekao mi je da su bile loše postavke rutera. Pa smo to zajedno riješili. A kaze za ono downstream da nije bitno koliko sam ga skontao. Kao za ovaj moj paket

Evo 2 dana nije prekidalo nikako samo što sad na onoj ikoni ima zuti usklicnik iako radi internet
To je njemu lakse objasnit jer ste preko telefona pa ne mora cekati na odgovor :) , vjerovatno si ruter stavio na Dynamic IP, ali onda ostaje pitanje kako je uopste radio sa Static IP..

Zuti usklicnik moze biti "IP conflict".. a to za downstream kanale, hajd dobro :) , bitno je da radi :thumbup:

hahaha yea u pravu si. Ip nije bila postavljena na ruteru pa sam moram upaliti
Nek stoji sve dok radi haha
Hvala na pomoci druze :thumbup:
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#48 Re: Nemam internet kad prikopcam ruter!

Post by BAN___KAI »

Benq wrote:
BAN___KAI wrote: Evo zvao me sinoc gospodin iz Telemacha i rekao mi je da su bile loše postavke rutera. Pa smo to zajedno riješili. A kaze za ono downstream da nije bitno koliko sam ga skontao. Kao za ovaj moj paket

Evo 2 dana nije prekidalo nikako samo što sad na onoj ikoni ima zuti usklicnik iako radi internet
To je njemu lakse objasnit jer ste preko telefona pa ne mora cekati na odgovor :) , vjerovatno si ruter stavio na Dynamic IP, ali onda ostaje pitanje kako je uopste radio sa Static IP..

Zuti usklicnik moze biti "IP conflict".. a to za downstream kanale, hajd dobro :) , bitno je da radi :thumbup:


Druze moj evo opet se pojavili problemi kao i prije :cry: Na pocetku nije prekidalo ali sad prekida skoro kao prije. Malo rjedje ali ipak prekida
Post Reply