"Neko bi ovde mogo biti bjen..."

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
Phantea
Posts: 143
Joined: 25/03/2007 00:16
Location: Sugarland :)

#501 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by Phantea »

metal_rules_cura wrote:Ja ovdje citam milion izraza koje nisam cula samo u tom dijelu BiH. I sama ih dosta koristim, odakle to, ne znam :D
Ja bih rekla da se nasa slatkorijecivost siri po vascijeloj Bosni jako brzim tempom :D

Nema drugog objasnjenja, mi smo takav narod, brzo zavole sve nase , pa i terminologiju stvari :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#502 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by Bosanski_kralj »

Izraz koji se koristi u B.Krupi, za šira područja ne znam, dite, ja ga ne mogu prevesti, valjda se i ne prevodi.
Dite, haj okanime se
ziggy
Posts: 295
Joined: 21/06/2005 15:03

#503 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by ziggy »

Bosanski_kralj wrote:Izraz koji se koristi u B.Krupi, za šira područja ne znam, dite, ja ga ne mogu prevesti, valjda se i ne prevodi.
Dite, haj okanime se
Pa valjda bi to dite bilo ikavica od dijete.Ne koristi se samo U Krupi nego i u Bihacu.
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#504 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by metal_rules_cura »

Phantea wrote:
metal_rules_cura wrote:Ja ovdje citam milion izraza koje nisam cula samo u tom dijelu BiH. I sama ih dosta koristim, odakle to, ne znam :D
Ja bih rekla da se nasa slatkorijecivost siri po vascijeloj Bosni jako brzim tempom :D

Nema drugog objasnjenja, mi smo takav narod, brzo zavole sve nase , pa i terminologiju stvari :mrgreen: :mrgreen:
Ohohohoh... Dobro, onda je sigurno tako!!! :-D

A ikavice inace ima dosta...
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#505 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by zambaklija »

foreigndude wrote:SAPINJAL'CA ili ŠPENA (dugo e)- shpenadla
JEDNOČ - JEDNOM, NEKADA DAVNO

Sjetio sam se neceg sto nema posebne veze sa Krajinom, ali je TOTALNI SMISAONI PROMASAJ, a puno se koristio na kladuskoj opstini za vrijeme rata.

Npr. MALI JES VIDIO U SEJKE STRUJE? COJEK JUCE SAM NAPRAVIO VETRENJACU NA KLADUSNICI* I ENO IMA I ON STRUJE, A PREP'O JE KABAL I DO DZAMIJE. JEDINO MU MORA VANJSKA GOR'TI PO CIJELI DAN.

Kladusnica* - rijeka, vecinom zagadjena otpadom iz Agrokomerca.
Ehheee,E baš me nasmija i razgali.... :thumbup: :bih:
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#506 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by Bosanski_kralj »

ziggy wrote:
Bosanski_kralj wrote:Izraz koji se koristi u B.Krupi, za šira područja ne znam, dite, ja ga ne mogu prevesti, valjda se i ne prevodi.
Dite, haj okanime se
Pa valjda bi to dite bilo ikavica od dijete.Ne koristi se samo U Krupi nego i u Bihacu.
Ma ne može se tako baš prevesti, i izgovara se dugo a ne kratko. Dijete se kaže dijete, normalno
walkabout
Posts: 7869
Joined: 19/05/2007 00:46

#507 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by walkabout »

Bosanski_kralj wrote:
ziggy wrote:
Bosanski_kralj wrote:Izraz koji se koristi u B.Krupi, za šira područja ne znam, dite, ja ga ne mogu prevesti, valjda se i ne prevodi.
Dite, haj okanime se
Pa valjda bi to dite bilo ikavica od dijete.Ne koristi se samo U Krupi nego i u Bihacu.
Ma ne može se tako baš prevesti, i izgovara se dugo a ne kratko. Dijete se kaže dijete, normalno
Diiite, okanime se...ima isto/slicno znacenje i u...Dijeeete, bizhi mi s'ociju...

za novo znacenje je upotrijebljen drugi naglasak...ali zadrzhavajuci vezu sa osnovnim oblikom i znacenjem rijeci - dite i dijete...
mislim da cak ima i poseban gramaticki naziv za ovaj oblik, kada se nekome obracate te u tom obracanju isticete i neke osobine tog primaoca vaseg poziva...ili nema :roll: ...help... :oops:
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#508 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by Bosanski_kralj »

walkabout wrote: za novo znacenje je upotrijebljen drugi naglasak...ali zadrzhavajuci vezu sa osnovnim oblikom i znacenjem rijeci - dite i dijete...
mislim da cak ima i poseban gramaticki naziv za ovaj oblik, kada se nekome obracate te u tom obracanju isticete i neke osobine tog primaoca vaseg poziva...ili nema :roll: ...help... :oops:
E sad ko zna one stvari dugouzlazni, kratkouzlazni, kako već ide, mogao bi to fino objasniti.
dieete je možda čak ispravnije od dite, a korisiti se omjesto mali.
Mali umirde se - dieete umirde se
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#509 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by zlata »

lip k'o slika
lip valla, nem're bit lipsi
"fina" cura ;-)
fin, fina, fino
tarac
otrati (otarider'tu lokvu s'otim taracem)
sajam (pazar, pijaca, trznica, vaser,skup)
pir (svadbeno veselje)
kilim (cilim)
sekerlama (cinija za seker)
seker (secer)
sekerli (zasladjeno, poslatko)
Fatime (Fatima)
Hatidze (Hatidza)
Fate (Fata)
Munire (Munira)
Habibe (Habiba)
Last edited by zlata on 28/04/2008 08:46, edited 2 times in total.
walkabout
Posts: 7869
Joined: 19/05/2007 00:46

#510 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by walkabout »

Zlate ... :oops: :D
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#511 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by zlata »

otaj (taj)
oti (ti)
otalen (odatle)
odavle-n (odavde)

trisnja (tresnja)
drInjak (driiiiijenjak-drenjina) :D

Huse (Huso, Husa)
Hase (Haso, Hasa)
Muste (Mustafa)
Dedo (Dervis)
Dido (Djed)
Nane (Nana)
Majka (isto Nane...al vecinom bidne matern'a mater)
Mater (Majeva :D )
Caca (Otac)
Aba (caca)
Baba (isto caca)
Babo (i on je caca..a nekad unucad zovu dida baba...a oca tata, ili baba, ili aba)
Stric
Strina
Stricevic
Stricevka
Dajdza
Ujna
Dajdzic
Dajdzisnja
Tetak
Tetka
Tecic
Tecisnja
Brat
Bratic
Bratisnja
Sestra
Sestric
Sestrisnja

Hasin'ce (Has'na zena)
Agin'ce (Agina zena)
Zajkanov'ce (Zaj'mova zena)

Bilka (umiljato za plavusu....ili bliiidavu, pirgavu)
Gara (umiljatu za crnokosu...malko tamnije puti)
Zuca, Zuti, Svabo, Svab'ca (nadimci za "plave"...nadimci koji su mogli biti i podrugljivi...jer "plavuse" nisu bas bile visoko kotirane....ondaK ;-) )
Pirga, Pirgo (to sam ja :D....pirgavi)

Gramaticki.....rekne se...U mog dide (a NE kod mog didA)
DidinA unuka
Didin unuk (a NE didov unuk)
Didina kuca
U mog didE (Kod mog djeda)
Idemo didi (a NE "kod didA")
Kad se kune u Titu....rekne se: "TitE mi".....a NE..."TitA mi" :D ( Oti, takovi vajk lazu :x....a ovi sto se sad kunu u Allaha..jos vise. ;-) Allah neJJa Udbe)

U meneKa (kod mene) :D
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#512 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by zlata »

Dupli
Last edited by zlata on 28/04/2008 08:06, edited 1 time in total.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#513 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by zlata »

Vadil (tako su nasi Pravoslavci....zvali naseg Fad'la)
Vadila (isti slucaj.....Fadila)
Vala (Fala, Hvala)
Uvati (ufati, Uhvati)
Brajim (tako je Jovo zvao naseg Ibrah'ma) :D
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#514 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by zlata »

Jope (opet)
Francuz'ca (Francuskinja)
Kinez'ca (Kineskinja)
Svab'ca (Njemica)
Talijaaaaanka (Talijanka)
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#515 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by Luke Perry »

Manje, vise tako se govori u svakom selu nezavisno da li je u Bosanskoj Krajini ili ne.
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#516 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by Bumbar »

zlata wrote: Aba (caca)
Baba (isto caca)
Tecisnja
Bratisnja
Sestrisnja
ee aba mi je uvijek bilo interesantno...narocito sto se koristi u Sanskom mostu, kod nas sam ja cula samo kad mi je tetka i tetak dosli...pa ga svi zovemo Aba (nisam sigurna ni znam li kako je covjeku pravo ime :D)...s tim da su oni iz krupe, ali nisam nikoga u krupi cula da kaze Aba za oca osim njih (jake veze sa sanskim mostom vamilija mi ima :))...tako da se utjecem forumasima da pitam :). Na mojoj strani je Babo :)...baba nisam bas cula da se kaze.

Bratišna, sestrična i tetišna :) :)...i prije nego se zlata naljuti...samo dajem i druge oblike...iz ljute krajine...ako sam pogrijesila neka me netko od ljutih ispravi...ovako se govori u mojoj familiji :).
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#517 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by Bumbar »

Bumbar wrote:
zlata wrote: Aba (caca)
Baba (isto caca)
Tecisnja
Bratisnja
Sestrisnja
ee aba mi je uvijek bilo interesantno...narocito sto se koristi u Sanskom mostu, kod nas sam ja cula samo kad mi je tetka i tetak dosli...pa ga svi zovemo Aba (nisam sigurna ni znam li kako je covjeku pravo ime :D)...s tim da su oni iz krupe, ali nisam nikoga u krupi cula da kaze Aba za oca osim njih (jake veze sa sanskim mostom vamilija mi ima :))...tako da se utjecem forumasima da pitam :). Na mojoj strani je Babo :D...baba nisam bas cula da se kaze.

Bratišna, sestrična i tetišna :) :)...i prije nego se zlata pobuni :D...samo dajem i druge oblike...iz ljute krajine...ako sam pogrijesila neka me netko od ljutih ispravi...ovako se govori u mojoj familiji :).
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#518 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by zlata »

Ma sto'b'se bun'la.....neg' meni je ono N......."bratisnJa"....vise k'o blazi NJ zvuk. Mada ne tol'ko jak NJ zvuk....kod kad starice reknu NJEKO! :D :lol:
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#519 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by Bumbar »

zlata wrote:Ma sto'b'se bun'la.....neg' meni je ono N......."bratisnJa"....vise k'o blazi NJ zvuk. Mada ne tol'ko jak NJ zvuk....kod kad starice reknu NJEKO! :D :lol:
hehe mislim da cemo, kad ovo sastavimo...poceti onda filtrirati i stavljati kraj izgovora u kojem dijelu krajine :D :D
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#520 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by StLouis »

betno -gadno, odvratno, nrp. betan si - odvratan si, zbetilo mi se - zgadilo mi se
walkabout
Posts: 7869
Joined: 19/05/2007 00:46

#521 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by walkabout »

A da li postoji izraz tandara-mandara?
I ako postoji, koje mu je znacenje?
domi
Posts: 544
Joined: 04/10/2003 00:00

#522 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by domi »

chelmashi ( meHko ch ) - kokice;
obeselio se, obesel'la se - obradovao/la se;
chesta - asfaltirani put;.
bochiti se ( tvrdo ch ) - trpiti nekoga ili nesto ( npr. " S kim se i ja bochim.. " )
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#523 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by Bumbar »

:lol: :lol: citam...i kontam se koje je tvrdo a koje meko č whahahaha...
User avatar
Phantea
Posts: 143
Joined: 25/03/2007 00:16
Location: Sugarland :)

#524 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by Phantea »

walkabout wrote:A da li postoji izraz tandara-mandara?
I ako postoji, koje mu je znacenje?

To mi je nesto kao u smislu:joj i ovo sve je postalo tandara-mandara, ne zna se ni ko pije ni ko placa...
walkabout
Posts: 7869
Joined: 19/05/2007 00:46

#525 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by walkabout »

upravo tako nekako Phantea...ovaj izraz tandara-mandara sam cuo davno od jedne stare zene (u dijelu BiH koji je podaleko od Krajine), cak i u to vrijeme se je slabo upotrebljavao da bi skoro potpuno zamro...
kad vidjoh ovdje rijec tandara (ali bez mandara), prisjetih se i iznenadih u isto vrijeme...
uglavnom, cudni i ponekad nevjerovatni su tokovi rijeci i izraza, njihov nastanak,razvoj,prestanak upotrebe...a sve ide preko i sa ljudima...
Post Reply