"Neko bi ovde mogo biti bjen..."

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
amalka
Posts: 1649
Joined: 11/04/2006 13:31
Location: U komsiluku

#51

Post by amalka »

zena wrote:
amalka wrote:
zena wrote:al sve to nije nista spram toga kad recenice idu jedan za drugom...


:) tribute to arfa :)

"A jooooole sesssstro, jesss ti budaala, sta ti je zatim... vajik je takvog svita bilo,, a jooolle... braććo!"

sad ko ne zna, gdje se akcentira (probala sam dodati slova...) ovo mu nista ne govori :D
Meni govori i previse, stavise i vristi na mene :roll: :D
amalka, prste sebi :D ne diraj mi u krajinu :roll: ovo je s takvom njeznoscu receno... :)
Ne diram, gdje cu sebi u stomak skakati :roll: Ja Krajinu volem :D

I nemoj da je ko drugi u Kraj'nu barn'o, nece se dobro provesti! :D

Barkati - Dirati :D
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#52

Post by Kwaheri »

amalka wrote:
zena wrote:
amalka wrote: Meni govori i previse, stavise i vristi na mene :roll: :D
amalka, prste sebi :D ne diraj mi u krajinu :roll: ovo je s takvom njeznoscu receno... :)
Ne diram, gdje cu sebi u stomak skakati :roll: Ja Krajinu volem :D

I nemoj da je ko drugi u Kraj'nu barn'o, nece se dobro provesti! :D

Barkati - Dirati :D
Krajinu "napose", a tek Kozarac :D
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#53

Post by StLouis »

snimiti se - skinuti odjecu, razodjenuti se
User avatar
amalka
Posts: 1649
Joined: 11/04/2006 13:31
Location: U komsiluku

#54

Post by amalka »

Lemezati - udarati :D
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#55

Post by StLouis »

celjade - osoba, licnost
hudnjak - jadnik
masnjak - loncic
zagast - siv
plaho - puno
ispeci kafu - skuhati kafu
cajkan - policajac
mlohav - slab
dost - prijatelj
prid - kaucija


p.s: ako kojim slucajem u krajini zatrazite hjleb umjesto kruha, ljudi vas cudno pogledaju(ne u losem kontestu; znaju da niste iz kraj'ne al' to nema veze, bitno je da platite :D

:)
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#56

Post by StLouis »

amalka wrote:Lemezati - udarati :D
ima i ona kefati :D cazin & kladusa; satreti, prebti, ubti boga u njemu :D
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#57

Post by StLouis »

huja -bijes
hujljiv -bijesan, ljut
men's cini - cini mi se :D
sajer(snase ga vole) - ostava za sijeno :D
cvice - cvijece
pravo dobro - bas dobro :D krupa, kladusa :D
User avatar
amalka
Posts: 1649
Joined: 11/04/2006 13:31
Location: U komsiluku

#58

Post by amalka »

StLouis wrote:huja -bijes
hujljiv -bijesan, ljut
men's cini - cini mi se :D sajer(snase ga vole) - ostava za sijeno :D
cvice - cvijece
pravo dobro - bas dobro :D krupa, kladusa :D
me's cini :D
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#59

Post by Sogan »

"Vidjaj ga je'se ispechio konda ima trklju u ledji'!" :D
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#60

Post by Sogan »

Minnela wrote:
Sogan wrote:"Vidjaj ga je'se ispechio konda ima trklju u ledji'!" :D

:lol: :lol: pa dobro je bolan Sogane,ne moras toliko biti originalan :D ..pa ni pravi krajisnici ne znaju tako kao ti ama bas svaku rijec u recenici promijeniti :D :D
:shock: Vidjaj ti nje, hosh to nalet'te ne'ubio reci da ja nisam pravi krajisnik? :D
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#61

Post by Sogan »

Minnela wrote:
Sogan wrote:
Minnela wrote:
:lol: :lol: pa dobro je bolan Sogane,ne moras toliko biti originalan :D ..pa ni pravi krajisnici ne znaju tako kao ti ama bas svaku rijec u recenici promijeniti :D :D
:shock: Vidjaj ti nje, hosh to nalet'te ne'ubio reci da ja nisam pravi krajisnik? :D
pa zar jesi :? :shock: :shock:
Jasta sam, necu valjda biti sarajevac :roll:
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#62

Post by Bosanac_21 »

Grom te ne ubjo kus povom zvizdanu :D
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#63

Post by Sogan »

Minnela wrote:
Sogan wrote:
Minnela wrote: pa zar jesi :? :shock: :shock:
Jasta sam, necu valjda biti sarajevac :roll:
ne znam zbog cega ,ali mislila sam da si "pravi" sarajlija :roll: :roll:
:shock: ja "pravi" sarajevac :x :shock: mala nemoj iskati batina safata li me huja ima da te razbacam ko djubar u prolice jes' cula :x
User avatar
amalka
Posts: 1649
Joined: 11/04/2006 13:31
Location: U komsiluku

#64

Post by amalka »

Minnela wrote:zna li iko sta znaci izraz :D "ajj,kljukuso" :? :D :D
Kljukusa je tradicionalno jelo u Krajini. Nesto tipa pite kvrguse :D osim sto se sprema bez piletine :oops: i ide sa sirom :)

I da povezem, kod nas ljudi imaju obicaj reci; Aj pito :D Tako da se pozivaju na kljukusu :D

Je li ti sad jasno? 8-) :D
User avatar
amalka
Posts: 1649
Joined: 11/04/2006 13:31
Location: U komsiluku

#65

Post by amalka »

E, ja ti to nisam cula u tom kontekstu :oops: Svakakvih nas ima :oops: :D
_stoKA_
Posts: 174
Joined: 30/04/2007 12:54

#66

Post by _stoKA_ »

Minnela wrote:odvajkada - oduvijek
njesto - nesto
gorikana - gore
dolikana - dole
njekako - nekako

:D :D
mislim da smo malo pretjerali, gorikan dolikana mozda ima kod tebe da se tako prica ccc. ja se ne stidim arhajicnih izraza svoga zavicaja, al vi stvarno izvlacite iz sehare bisere koji su postali endemicni pojavom prvih obrazovnih institucija na nasim prostorima. zato bih volio da ova podmukla izrugivanja koja se daju osjetiti ostanu po strani, a onaj kome je stvarno stalo da sacuva narodni jezik neka pravi privatnu zbirku a ne da daje sansu vise kojotima sakalima i hijenama da nas ismijavaju. toliko
_stoKA_
Posts: 174
Joined: 30/04/2007 12:54

#67

Post by _stoKA_ »

gle stvarno nema smisla da se samnom prepires po ovom pitanju. to NISI mogla cuti ni u kladusi ni u cazinu cak ni u buzimu, sem ako nisi boravila u nekom od sela koja jos ni asfalt nisu dobila. ti si tu bila sest mjesece, ja se rodio. cuj sest mjeseci...
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#68

Post by Bosanac_21 »

Vire vako vise nemere, nejma njeke prepirke.
Nego da ja jednu kliknem:

Sa Bihacke stare kule bjese Elma Salih-pase,
od Saraj'va pa do Bisca za njom momci uzdisase.
za njom momci uzdisaseeeee.
amaaan, aman, aman
zivota mi mog
amaaan, aman, aman
rob sam srca tvog
aman, aman Biscanko
iz Dzeneta djevojkoooo :D :bih:
_stoKA_
Posts: 174
Joined: 30/04/2007 12:54

#69

Post by _stoKA_ »

Minnela wrote:
_stoKA_ wrote:gle stvarno nema smisla da se samnom prepires po ovom pitanju. to NISI mogla cuti ni u kladusi ni u cazinu cak ni u buzimu, sem ako nisi boravila u nekom od sela koja jos ni asfalt nisu dobila. ti si tu bila sest mjesece, ja se rodio. cuj sest mjeseci...
dovoljno da cujem kako pricaju domacini..i da bila sam i na selu,ali i u gradu..i nema velike razlike..jedino u tome da na selu svi ovako pricaju,a u gradu vecina ih ovako prica...
i ja se ne prepirem,vec samo pisem ono sto sam cula..uostalom nisi ti jedini iz Kladuse ovdje,ima ih i drugih,pa kazu da se pricalo kao sto sam navela..zato opusti se covjece i ne nerviraj se bez razloga..
idemo redom (al mojim :-D ):

1.nisam iz kladuse, (nisam ti uopste precizirao koji dio krajine)
2. to sto drugi kazu da se "pricalo", vjerovatno i jeste mada sam ti fino naveo otkako postoje tamo ikakve skole da je taj arhaizam izbijen (sad preciziram: gorikana-dolikana)
3. kako mozes reci da prica vecina kladuscana ovako kad ja licno znam iz svakodnevnog iskustva dok sam kuci u krajini da izrazi tog tipa su specificni vise za cazin i cazinske mjesne zajednice nego za kladusu, dakle siris dezinformacije
4.to sto ti kazes "cujem kako pricaju domacini" tako isto kaze i moj stric iz zenice kad dodje sa svojima jer je ljudima zanimljivo cuti drugi naglasak a nekad i pretjeraju pa bombaju i ono sto bas i nije tako
5.sasvim sam smiren, opusten i u svom elementu, radim ono sto radim svaki dan, ispravljam negativne kostatacije ljudima koji su povrsno upoznati materijom a vole da "probrste" koju (evo ti jedan pravi krajiski izraz) :-D
Last edited by _stoKA_ on 31/05/2007 23:47, edited 1 time in total.
_stoKA_
Posts: 174
Joined: 30/04/2007 12:54

#70

Post by _stoKA_ »

naravno prepusti to nekom iz kladuse da kaze jel tako il nije, tu te podrzavam, i da, nemam nista kontra tebe i splita tako da tvoja ponuda pvt mi nije uopste primamljiva :lol: cudan nacin upucavanja al eto :D
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#71

Post by Kwaheri »

jole braci jeste zaguzvali... namah se pririciste.. a ne daju Krajshe na sebe :)

Krajina u mome srcu :bih: (da ne bi kome sta naumpalo) :)
IMME
Posts: 2900
Joined: 19/05/2007 12:23

#72

Post by IMME »

amalka wrote:
Minnela wrote:zna li iko sta znaci izraz :D "ajj,kljukuso" :? :D :D
Kljukusa je tradicionalno jelo u Krajini. Nesto tipa pite kvrguse :D osim sto se sprema bez piletine :oops: i ide sa sirom :)

I da povezem, kod nas ljudi imaju obicaj reci; Aj pito :D Tako da se pozivaju na kljukusu :D

Je li ti sad jasno? 8-) :D
:shock: zar kljukua nije ona bezze fol pita prepuna bijelog luka...nije pita nego uljevak :lol:
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#73

Post by Bumbar »

:shock: zar kljukua nije ona bezze fol pita prepuna bijelog luka...nije pita nego uljevak :lol:[/quote]


nije uopste pita...i nemoj da diras kljukusu :x :x
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#74

Post by BISCANIN2 »

zar kljukua nije ona bezze fol pita prepuna bijelog luka...nije pita nego uljevak
[/quote]


He he he vidi se da ne poznaješ osnovne stvari , kljukuša je specijalitet ,najbolji dokaz ti je moj mali ima 7 god orginalan način pravljenja morala je da nauči moja punica koja živi u srcu Banjaluke , jer malom kad napadne Kljuka džaba sogani , ćevapi , šiševi ,lonci, bamije i slično .
I meni često kad odem kod stare prahne jedna ona s krompirom pomličita sa mljekom i maslom i na krajevima zagorena , moja žena se još nije3 verzirala :sad: .
I još nešto za one koji ne znaju kraljica svih pita je Masnica ,naučno provjereno i dokazano u periodu 92-95 .
User avatar
amalka
Posts: 1649
Joined: 11/04/2006 13:31
Location: U komsiluku

#75

Post by amalka »

Raja, idete u pogresnom smjeru :oops:

Minno, draga, da i ja tebe malo ispravim :D Ne znam kad si bila u Kladusi, i gdje si tacno bila, ali kod mene fakat niko, ali niko ne govori "gorikana", "dolikana" :D Tako se mozda nekad govorilo, ali su to izrazi koji se gube (srecom).

Mi Kladusani smo iznimno obrazovani ljudi :oops: I da, ne kaze se KladusCani, vec Kladusani... Eto, imate informaciju vishe :P

Ovo sve nesto tuhafli :roll: :D

Tuhafli - cudno :D
Post Reply