"Neko bi ovde mogo biti bjen..."

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

Post Reply
ziggy
Posts: 295
Joined: 21/06/2005 15:03

#376

Post by ziggy »

Sjecam se kako je moja komsinica govorila svom malom unuku kad je pravio belaj:Nedime,caca te zakarto! :lol:
Ili: ..bo ti svak sime! :lol:
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#377

Post by Bumbar »

zlata wrote:
ja se fakat ne mogu skontati da mi se na kraju prica ikavica pa ti kako god hoces :S
Pa ti si NOVA GENERACIJA. Moja generacija je JOS slusala, cula....i znala...ikavicu. Sve vezano za Krajinu....starije od 125 godina....je ikavsko. Nije mi jasno.....sta tu ima nejasno. Tetka Fate jos govori tako (80+).....i mnogi drugi starci....al sigurno ce se njihova unucad prsiti...da nikad niko nije tako govorio....jer nikad nece ni cuti....da se tako govori. :( :-) Cak su nam i toponimi ijekavizirani. Stina-Stijena, Pridor-Prijedor![/quote]

Bila Stina odnosno Stina se vise odnosi na sam stari grad :D i zapravo se pisalo (ako se ne varam) Stiena. :D

Majke i dide mi, a ni tetke (oceve) nikada ikavicom nisu govorile...
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#378

Post by zlata »

zlata wrote:
Bumbar wrote: ja se fakat ne mogu skontati da mi se na kraju prica ikavica pa ti kako god hoces :S
Pa ti si NOVA GENERACIJA. Moja generacija je JOS slusala, cula....i znala...ikavicu. Sve vezano za Krajinu....starije od 125 godina....je ikavsko. Nije mi jasno.....sta tu ima nejasno. Tetka Fate jos govori tako (80+).....i mnogi drugi starci....al sigurno ce se njihova unucad prsiti...da nikad niko nije tako govorio....jer nikad nece ni cuti....da se tako govori. :( :-) Cak su nam i toponimi ijekavizirani. Stina-Stijena, Pridor-Prijedor!
Bila Stina odnosno Stina se vise odnosi na sam stari grad :D i zapravo se pisalo (ako se ne varam) Stiena. :D

Majke i dide mi, a ni tetke (oceve) nikada ikavicom nisu govorile... :D
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#379

Post by zlata »

Od kud ti DIDO! :D Slucajno zalutoooooo! :D
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#380

Post by Bumbar »

:lol: ja ti opet kazem
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#381

Post by zlata »

Bumbar wrote::lol: ja ti opet kazem
Suti bolan. :P Pala si na ispitu. :-) Sad te ceka popravni! :roll: Nego....moj rahmetli dido....je bio 1890-o godiste!
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#382

Post by Bumbar »

zlata wrote:
Bumbar wrote::lol: ja ti opet kazem
Suti bolan. :P Pala si na ispitu. :-) Sad te ceka popravni! :roll: Nego....moj rahmetli dido....je bio 1890-o godiste!
haha...ok ikavica se jeste pricala dole ali samo zelim reci da se ja ne sjecam toga...niti netko od mojih... :P

moji su bili malo mladji :)

i cuj pala na ispiti :P jok jok
User avatar
amalka
Posts: 1649
Joined: 11/04/2006 13:31
Location: U komsiluku

#383

Post by amalka »

Meni je, ipak, puno draze cuti "doli" i "gori", nego "tko", "netko", "svatko" i slicno. Mislim da razumijete poAntu :D
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#384

Post by zlata »

amalka wrote:Meni je, ipak, puno draze cuti "doli" i "gori", nego "tko", "netko", "svatko" i slicno. Mislim da razumijete poAntu :D
Jes valla.....ono gori malo Bunjevaca....i nesto doli Livnjaka...i malo joste Krajisnika....sve sto je ostalo....od tog naseg jezika i govora. :sad: :-) :D
Ovi iz Sarajva vicu Baaaaaa....oni iz Zagreba vele Bokkkk.....:lol: a mi se bojimo govorti naski! Ko kano....recce narod...da smo seljaciiii :D U nas ovce blecu Bleeee! :P
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#385

Post by zlata »

Ovaj tip je tolko smIIIIIIsan :lol: http://dont.blogger.ba/arhiva/?start=5

Rodla Fatime:

..ajkina ona stričevka što bidne tamo u Švicarskoj. priča mi baš Ajka, zvao Mujo i eto tako kaže, da je rodila. a Mujo je moj rođak, on je meni dobro rod. reko' "pa šta kaže, šta je rodila?" - veli "pa curicu jope, pa znali su oni već prije da će biti žensko" - "jope curica?" e reko' baš mi žao Muje, tačno mu se ne da, evo već treće dite a vavik žensko. al' šta'š neja to neg' kako Bog dragi odredi, džabe je.

pa reko' "šta reče, kako su nad'li ime?" - veli "alvedina" - ma reko' "han' zar nije i ona prije jedna isto alvedina" - veli "nije, ona srednja je almedina" - "a čekaj, kako ono ime onoj najstarijoj" - veli "ona je almedina" - "pa hani jebem ga, sad reče da je ova srednja almedina" - "a jooj, ček čekaj, sad sam ji i ja pomišala, hani. ona najstarija mora biti onda aldina. jes' jes', aldina je" - reko' "dede mi ji sad jope pobroji i razvrstaj" - veli "pa evo 'vako, prva je aldina, druga je almedina, a treća je alvedina" - "aha, aha. ja vala ta imena nikad ne bi popamtijo. a čekaj, zar neja u 'ne tvoje druge stričevke isto žensko i isto njeko tako ime..." - veli "ima. u Đemke, u nje je, ček čekaj, Aldemira čini mi se. jes jes, aldemir i aldemira su u nje."

a eto baš mi žao muje. treb'o bi ga kako nasavitovati, da on vidi, ovaj, da ode kod kakvog hodže, il' ovog kojeg travara, ili ovi njeki. more to možda i kod doktora, pa da mu pomognu oko toga, jebiga. mislim, ako šćedne još proubavati. i ako fatime šćedne, jebiga i ona se pita, nemare ni ona vajik rađati, jalde. a ljudi jope je lakše kad je sin neg' kad je 'ći. svaka čast ćerama, evo u mene jedne, volim je više neg' sav svit. al jope' sve ima svoje brate, sin je sin.

Jebo ga konopac:

e jebem mu mater, juče ja iš'o malo doli u polje oćer'o đubar, jebiga vakat je, kad vidim Đevada tamo oko Rujca. kožun je na njemu, sikirca je u ruci i on nješto kreše po 'nom šiblju . ja njemu "o Đevadeee" a i on otuda "hoo merhaba" - reko' "šta s' to ufatijo" ja tamo njemu bliže "šta će ti ta vrbovina" reko' "da ne'š početi sepete plesti ko i tvoj stari što je radijo haha?" - on se smije, veli "kakvi sepeti bolan, treba mi nješto fino mlado tanko pa gledam sad šta ću uš'ći" - ja 'nako njega gledam, reko' "šta će ti motka?" - veli on "treba" - bom neću ja dalje ni da pitam, šta ja znam možda će njeke krave il' ovce puštati, čuvati, haj znadni. al pitam ja njega "jel' ti valj'o onaj konopac?" - veli "ma valjaće, valjaće sigurno" pa se malo zamisli pa će "hoće hoće, moraće valjati", jope ja vidim neće on puno priča, reko' haj šta mene briga, a i jesam bijo kren'o svojim poslom.

neg' ja posli doš'o kući, i sretnem Ziju, i tako mi nješta pričali, i baš on nješta viče kako mu se krava mogla udaviti, zapetljala se sama o svoj konopac, i onda ispričam i ja njemu kako je meni dolazijo Đevad baš po konopac, još mu ispričam kako danas doli u polju kreše šiblje, velim ja reko' "men'se Bogam' čini da on nije sav, meni se čini da je on malo kako ga je žena ostavila, da je on malo skren'o" - Zijo u mene gleda, pa će ti "nije on prolup'o, jeb'o ti njega, eno njega čini se meni kod Raseme već nekol'ke noći, on je pametniji i od mene i od tebe" - reko "koje Raseme? Mujine Raseme?" - veli "pa ja bolan", a Rasema je udovica, njezin Mujo je radijo gori u Njemačkoj pa je pogin'o na baušteli, pao sa 'nog krana, pa njojzi sad ostala penzija, a mlada žena, nije još ni pedesetu uzela kako treba. isto ćeri joj se poudale pa ona sama u kući.

i velim ja reko' "pa dobro haj ako se je on snaš'o sa Rasemom, fino je to, al velim ja eto za te štrikove, motke, šta će mu to koji kurac, kad znaš da je zakart'o ono krave što je imo - ja i to da reknem, ovaj, tek posli mi čuli da je njega žena ostavila jer je on zakart'o kravu - a Zijo se poče smijati, reko "šta je?" - veli on "ja znam šta je, znam stoposto šta je" - pa reko' "šta je govori?" - veli on "'naš ti šta je, večeras ćemo ja i ti Raseminoj kući, ako ne bide ono što ja mislim da je, nama me kamenom u glavu".

Jebo svoju glavu pokvarenu, tc tc tc, baš ćemo mi sinoć gori Raseminoj kući, a u nje je kuća 'vako malo na samo, malo odmaknuta. i reko' mi gori, kad vidi se 'vako iz jedne sobe svitli, al ona soba što je odmaknuta od puta, Mi tamo do prozora, nećemo mi u kuću bolan, mi ćemo ti bašter viriti na prozor šta se dešava, baš ko ono kad smo bili djeca pa išli glediti kad bi koji njeku njeđe odv'o.

Neg' jeb'o mater, eto da mi je ko prič'o ja nebi vjerov'o, nebi časti mi, unutra, ma to je bolan Rasema gola, Đevad go, upalili su nji dvoje njekakvi svići, pa samo te sviće svitle, pa se ne vidi baš najbolje, al jope vidi se sve. ona leži na krevetu potrbuške, i svezane joj ruke 'vako svaka za jednu stranu kreveta a isto doli noge svezane, i baš se ona 'nako raščetverila na krevetu, a Đevad stoji pored kreveta i šiba po njojzi onom motkom, jes' časti mi tako bilo.

I ja najpri se mislim reko' "jebote Zijo, hajmo unutra spasiti ženu, on je budala, hoćel' ju ubiti!" - a veli meni Zijo "šuti bolan i gledaj, vid'ćeš ti šta se radi", i jebo mater baš Zijo upravu, Đevad nju šibne nako malo, a ona njemu "udri jače", sve mi čujemo i šta ona priča, on nju jope a ona jope, on još jače a ona će ti "ma jače Đevade jebem ga ja, jemda su ti obe ruke live" - kad ti Đevad tudi nju stade pariti, ha jooj, a ona se krivi, uvija, al jebi mu mater, krivi se đe jojz' drago, vidi se bolan. Ja nako gledam, ama lipo se mislim da me oči lažu, a Zijo se zabeljijo i samo klima glavom, komda utakmicu gleda. i udarće Đevdo nju još par puta, kad ona se prokrivi "sad me Đevade, sad me, u mene, u mene!!!", a Đevdo baca šibu, i leže na nju pa kad joj ga sastavi, ha joj, veli Zijo "jesam ja tebi rek'o". ja kad počeše krevet rastavljati, ama Đevad jebe za dvojcu! a ja se poč'o smijati đe ona vaik galami "u mene, u mene" ha ha ha.

I reko' eto što mu je treb'o konopac, jeb'o ga konopac, ono baš moj konopac bijo što je on Rasemu vez'o. Al reko' pričaće meni Zijo posli, kad smo mi krenuli kući - a mi ćemo ti gledati sve dok su one sviće gorile, hehe, baš ko djeca - i reko' pričaće on meni, da je on znao već otprije za to da Rasema voli kad ju se pari, kad ju se to tako veže, jer to je sve još Mujo rahmetli tako to naučijo tamo u Njemačkoj kad je bijo, eto viđ'o od Švaba to, i onda i Rasema to tako zavolila, tako Zijo priča, jer u njega stričević meho je radijo sa Mujom tamo u Hamburgu i on je to njemu sve prič'o.

Reko' jebem ti, vidi ti šta u vom našom selu sve ima, haj što tamo po svitu svega ima, al vidi ti i ovdi svega i svačega. tc tc tc. Dobro haj, znam ja da žene vole kad ji nako malo po guzici ošamariš, al hej bolan svezati ženu pa ju išibati pa tek onda jebavati, to sam mog'o još sto godina živiti a nebi znao da ima njeko ko to radi tako. i haj što radi, al što voli.
ziggy
Posts: 295
Joined: 21/06/2005 15:03

#386

Post by ziggy »

:lol: :lol: :lol: :lol: :D
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#388

Post by StLouis »

http://dont.blogger.ba/arhiva/2007/03

čuv'o ja ovce...


Hvala Zlato, jos uvijek ga pratim :lol:
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#389

Post by StLouis »

puzati se - klizati se
npr. pao snig hajmo se puzati :-D
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#390

Post by Ridjobrki »

Joj, meni su najjači oni uvodi u rečenicu:

Vid' nešto, ...
Po'šaj šta ću ti reći, ...
Pazi jednu stvar, ...
Han da ja tebi kažem, ...
Eto, ti si pametan čojek..

:D
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#391

Post by Ridjobrki »

Bom ja sebi napravim kahvu i pregledam ovu temu od prve strane dovle. E jesam odišćilio, lipo mi je srce na mistu. Ljubim vas ko pravi dost! :kiss:

Eh, de sad malo ne bil i ja doprino:

šefaljka = kutljača
hampapije = handrmolja = beskorisne i nekvalitetne stvari
staramudija = starudija
safaćati = uhvatiti
sočiti = spaziti, uhvatiti (primjer u rečenici: Ako ga đe sočiš rec' mu za 'ne pare = Ako ga gdje vidiš podsjeti ga da mi duguje novac)
pivalo = vrat (primjer u rečenici: lapiti za pivala = uhvatiti za vratove)
varen'ka = varenika = mlijeko

Nagradno pitanje: Čudi me kako se pominjala kljukuša kao karakteristično jelo, a da se izostavio karakterističan glagol koji se veže uz nju... Sjeća li se neko kako se naziva komadanje kljukuše? :D


P.S. Ejvala onome ko se sjetio riječi balduza! To nisam čuo bar 100 godina... :D
User avatar
schevar
Posts: 111
Joined: 07/06/2007 12:53

#392

Post by schevar »

glagol; KOMSATI :D
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#393

Post by Ridjobrki »

Hahahahahaha, ni deset minuta nije trebalo! :D:D:D
User avatar
schevar
Posts: 111
Joined: 07/06/2007 12:53

#394

Post by schevar »

Ridjobrki wrote:Hahahahahaha, ni deset minuta nije trebalo! :D:D:D
I DJE MI JE NAGRADA 8)
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#395

Post by Ridjobrki »

Smijeh i druženje su nagrada same po sebi! :D
User avatar
schevar
Posts: 111
Joined: 07/06/2007 12:53

#396

Post by schevar »

haj valja :D :D
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#397

Post by Bosanski_kralj »

schevar wrote:glagol; KOMSATI :D
A znaš kako Bužimljani govore: ČOPATI, ja kad sam čuo pišancije :D

Znal ko šta je strdozimac
User avatar
schevar
Posts: 111
Joined: 07/06/2007 12:53

#398

Post by schevar »

Bosanski_kralj wrote:
schevar wrote:glagol; KOMSATI :D
A znaš kako Bužimljani govore: ČOPATI, ja kad sam čuo pišancije :D

Znal ko šta je strdozimac
e to mi je malo teze.zapravo nikad cula :shock:
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#399

Post by Ridjobrki »

Bosanski_kralj wrote:
schevar wrote:glagol; KOMSATI :D
A znaš kako Bužimljani govore: ČOPATI, ja kad sam čuo pišancije :D

Znal ko šta je strdozimac
:?
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#400

Post by Bosanski_kralj »

strdozimac - velika studen, hladnoća
skorepiti se - smrznuti se
Post Reply