Nedoumica vezana za VŠS/VSS

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Murphy90
Posts: 32
Joined: 16/10/2017 13:04

#1 Nedoumica vezana za VŠS/VSS

Post by Murphy90 »

Na konkursu za prijem u radni odnos namještenika za radno mjesto višeg samostalog referenta je pod uslovima za obavljanje posla navedena „VŠS I stepen Pravnog fakulteta“, na navedeni konkurs prijavio sam se sa VSS I ciklus visokog obrazovanja sa 240 ECTS bodova.

Zanima me da li ću biti odbijen zbog „prekvalifikovanosti“ obzirom da sam došao do informacija da se to dešava iako mi nije jasno iz kojeg razloga je kao uslov naveden „VŠS I stepen Pravnog fakulteta“ jer prema Odluci o usvajanju osnova kvalifikacijskog okvira u BiH („Službeni glasnik BiH“ broj: 31/11) postoji „Bachelor ili Baccalaureat I ciklus visokog obrazovanja“ što je ekvivalent VI. stepenu stručne spreme VŠS iz ranijeg sistema, dakle ne postoji „VŠS I stepen fakulteta“ ni u sadašanjem niti u ranijem sistemu.
Takođe članom 5. Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u BiH („Službeni glasnik BiH“ broj: 59/07) propisano je da se visoko obrazovanje vrednuje u tri ciklusa, te da prvi ciklus vodi do akademskog zvanja završenog dodiplomskog studija (the degree of Bachelor) ili ekvivalenta, stečenog nakon najmanje tri i najviše četiri godine redovnog studija nakon sticanja svjedočanstva o završenoj srednjoj školi, koji se vrednuje sa najmanje 180 odnosno 240 ECTS bodova, dakle ni ovaj Zakon ne poznaje postojanje „VŠS I stepen fakulteta“.
User avatar
_Reds_
Posts: 9369
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#2 Re: Nedoumica vezana za VŠS/VSS

Post by _Reds_ »

Ne bi smio biti odbijen, i ako budes mozes da se zalis.

Znam ljude koji su bili odbijeni jer su predali diplome magistara sa 180+ 120 kredita.

I bili odbijeni, i naravno se zalili, da bi konkurs bio poništen i opet raspisan.
Murphy90
Posts: 32
Joined: 16/10/2017 13:04

#3 Re: Nedoumica vezana za VŠS/VSS

Post by Murphy90 »

Hvala :D
User avatar
lavorpunvode
Posts: 3109
Joined: 19/07/2012 19:16

#4 Re: Nedoumica vezana za VŠS/VSS

Post by lavorpunvode »

Murphy90 wrote:Na konkursu za prijem u radni odnos namještenika za radno mjesto višeg samostalog referenta je pod uslovima za obavljanje posla navedena „VŠS I stepen Pravnog fakulteta“, na navedeni konkurs prijavio sam se sa VSS I ciklus visokog obrazovanja sa 240 ECTS bodova.

Zanima me da li ću biti odbijen zbog „prekvalifikovanosti“ obzirom da sam došao do informacija da se to dešava iako mi nije jasno iz kojeg razloga je kao uslov naveden „VŠS I stepen Pravnog fakulteta“ jer prema Odluci o usvajanju osnova kvalifikacijskog okvira u BiH („Službeni glasnik BiH“ broj: 31/11) postoji „Bachelor ili Baccalaureat I ciklus visokog obrazovanja“ što je ekvivalent VI. stepenu stručne spreme VŠS iz ranijeg sistema, dakle ne postoji „VŠS I stepen fakulteta“ ni u sadašanjem niti u ranijem sistemu.
Takođe članom 5. Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u BiH („Službeni glasnik BiH“ broj: 59/07) propisano je da se visoko obrazovanje vrednuje u tri ciklusa, te da prvi ciklus vodi do akademskog zvanja završenog dodiplomskog studija (the degree of Bachelor) ili ekvivalenta, stečenog nakon najmanje tri i najviše četiri godine redovnog studija nakon sticanja svjedočanstva o završenoj srednjoj školi, koji se vrednuje sa najmanje 180 odnosno 240 ECTS bodova, dakle ni ovaj Zakon ne poznaje postojanje „VŠS I stepen fakulteta“.
predaj ti papire jer nista ne gubis ali mislim da ces dobiti odbijenicu, meni su dolazile i nisam se zalila... :cry:
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#5 Re: Nedoumica vezana za VŠS/VSS

Post by muha_sa »

zar u ovoj zemlji jos neko u konkurse za zaposljavanje vjeruje :?
Murphy90
Posts: 32
Joined: 16/10/2017 13:04

#6 Re: Nedoumica vezana za VŠS/VSS

Post by Murphy90 »

muha_sa wrote:zar u ovoj zemlji jos neko u konkurse za zaposljavanje vjeruje :?
hehe tehnički moguće je da se zaposliš preko konkursa za zapošljavanje :-)
Post Reply