NEBOSNJACI NA BOSNJACKOJ STRANI

Locked
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#76 Re: NEBOSNJACI NA BOSNJACKOJ STRANI

Post by Bodkin »

XXS wrote:
cyprus wrote: Zašto neko ne bi mogao istovremeno biti i Bošnjak/Hrvat/Srbin/Ostali i Bosanac?
Nije problem cak i ako hoces da se namazes crnom kremom za cipele po licu pa kazes da se osjecas kao afroBosanac.
Nije problem u ljudima, problem je u srpskoj, hrvatskoj i bosnjackoj politici i ciljevima.
:thumbup: a na to sve dodaj da je dzaba sva prica, u ovoj drzavi se u 95% slucajeva zna ko je ko tako da...
pemanapemani
Posts: 5364
Joined: 09/09/2008 15:12

#77 Re: NEBOSNJACI NA BOSNJACKOJ STRANI

Post by pemanapemani »

Koliko vidim, najveći problem predstavlja ako je neko samo i isključivo Bosanac. Nema problema ako se neko osjeća Bošnjakom, Srbinom i Hrvatom, a u isto vrijeme se identificira sa državom. To ljudi shvataju, ali ne mogu shvatiti da se neko identificira isključivo sa državom BiH. Mene već godinama uvjeravaju da sam prihvatljiv kao katolik, Hrvat i Bosanac, ali samo kao Bosanac nisam nimalo.
Nemam ništa protiv katolika, Hrvata, Bošnjaka, pravoslavaca, muslimana, Srba..., ne sporim im njihove identitete, ne pada mi na pamet da im namećem bilo šta, nemam želju da BiH postane unitarna država Bosanaca i slične stvari koje se konstantno serviraju. Samo bih želio da me puste na miru i da kada se priča o tim stvarima, ne trebam potrošiti dva sata ubjeđujući ljude da sam to što jesam.
Ide mi na živce da nekim "patriotima" moraš svakodnevno dokazivati da voliš ovu državu, mjere ti svaku riječ i samo čekaju "pogrešan korak" da dođu na svoje i kažu ono famozno "e znao/la sam". Drag si ti njima, ali opet sa tobom treba biti na oprezu, jer pobogu, ti si onaj koji bi se u bivšoj SFRJ busao jugoslavenstvom. Nije ti važno koja je država, ti bi se uvijek poistovjetio sa njom. :-) Nekad mi se čini da rade sve kako bi u tebi ubili bosanski duh.
Što se mene tiče, znam svoje i nikad neću dopustiti da u meni ubiju ljubav prema BiH, mojoj jedinoj domovini. Žao mi je što su dosta ljudi mentalno silovali svojom preseravajućom retorikom i oni su otišli, a voljeli su i vole ovu državu, te bi joj danas sigurno bili od koristi.
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#78 Re: NEBOSNJACI NA BOSNJACKOJ STRANI

Post by hercegovac_pravi »

pemanapemani wrote:Koliko vidim, najveći problem predstavlja ako je neko samo i isključivo Bosanac. Nema problema ako se neko osjeća Bošnjakom, Srbinom i Hrvatom, a u isto vrijeme se identificira sa državom. To ljudi shvataju, ali ne mogu shvatiti da se neko identificira isključivo sa državom BiH. Mene već godinama uvjeravaju da sam prihvatljiv kao katolik, Hrvat i Bosanac, ali samo kao Bosanac nisam nimalo.
Nemam ništa protiv katolika, Hrvata, Bošnjaka, pravoslavaca, muslimana, Srba..., ne sporim im njihove identitete, ne pada mi na pamet da im namećem bilo šta, nemam želju da BiH postane unitarna država Bosanaca i slične stvari koje se konstantno serviraju. Samo bih želio da me puste na miru i da kada se priča o tim stvarima, ne trebam potrošiti dva sata ubjeđujući ljude da sam to što jesam.
Ide mi na živce da nekim "patriotima" moraš svakodnevno dokazivati da voliš ovu državu, mjere ti svaku riječ i samo čekaju "pogrešan korak" da dođu na svoje i kažu ono famozno "e znao/la sam". Drag si ti njima, ali opet sa tobom treba biti na oprezu, jer pobogu, ti si onaj koji bi se u bivšoj SFRJ busao jugoslavenstvom. Nije ti važno koja je država, ti bi se uvijek poistovjetio sa njom. :-) Nekad mi se čini da rade sve kako bi u tebi ubili bosanski duh.
Što se mene tiče, znam svoje i nikad neću dopustiti da u meni ubiju ljubav prema BiH, mojoj jedinoj domovini. Žao mi je što su dosta ljudi mentalno silovali svojom preseravajućom retorikom i oni su otišli, a voljeli su i vole ovu državu, te bi joj danas sigurno bili od koristi.
Najobičnija je glupost nekome pokušavati nametnuti da bude nešto što nije. Svjedoci smo takvih radnji skoro pa svakodnevno, tako da se u suštini slažem sa tvojim postom. Puti brate ljude neka žive i budu ono što jesu (nihov stav). Poštovati prava čovjeka je imperativ a onda neka taj čovjek sam odluči šta je, ko je i od kuda je, ...itd..itd..
Šta ustvari želim da kažem? Pa nemoguće je imati demokratiju u kojoj je pravo čovjeka podređeno pravu naroda a čovjek se samo tretira kao podskup jednog etnosa.Hebem ti ja tu i takvu demokratiju...
Svaka čast narodima i kostitutivnosti i ostalim tricama i kučinama, ali pravo pojedinca MORA biti osnova svakog društva. E kada dokučimo taj stepen demokratije onda će sve diskusije ovog tipa biti smiješne i površne.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#79 Re: NEBOSNJACI NA BOSNJACKOJ STRANI

Post by JThomas »

to se realno i ne može nazvati demokratijom. treba smisliti neki novi naziv, npr. (č)etnokratija...
User avatar
cyprus
Posts: 39277
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#80 Re: NEBOSNJACI NA BOSNJACKOJ STRANI

Post by cyprus »

madner wrote:
cyprus wrote:
Rimad wrote:Zašto neko ne bi mogao istovremeno biti i Bošnjak/Hrvat/Srbin i Bosanac?...
Ovo se i ja pitam često, samo što bi izvršio jednu malu dopunu tom pitanju:

Zašto neko ne bi mogao istovremeno biti i Bošnjak/Hrvat/Srbin/Ostali i Bosanac?

Pod uslovom da su Ostali stvarno Ostali, a ne de facto Bošnjaci... Izjašnjavanje velikog broja Bošnjaka (nekadašnjih Muslimana) kao Ostali, dovodi do izjednačavanja termina Bosanac i Bošnjak, što je mislim vrlo opasno, a u najmanju ruku nepovoljno za one koji su stvarno Ostali...
Objasni opasnost.
Izjednačavanje bošnjaštva i bosanstva je opasno, jer će odbiti i ovo malo probosanski orjentisanih Srba i Hrvata od takve ideje, a većinu pripadnika tih naroda zabetonirati u svojim antibosanskim stavovima. Jer ako se uspostavi da je biti Bošnjak isto što i biti Bosanac, neće biti potrebno puno muke da se utvrdi da vrijedi i obrnuta relacija - da je Bosanac jednako Bošnjak. A kad se to desi, od stvarne multietničnosti koja jeste temelj ove zemlje, neće ostati ništa...

Bosanstvo treba da je podjednako blisko svim narodima BiH. Međutim, stvorena je velika asimetričnost u pogledu na bosanstvo i važi zakonitost što ga Bošnjaci više svojataju, Srbi i Hrvati ga više mrze. Ja znam da Bošnjaci nisu krivi za srpsko i hrvatsko odricanje od Bosne, ali ovim o čemu pišem, stvara se klima u kojoj su samo Bošnjaci pravi Bosanci, a da bi to postali i BH Srbi i Hrvati, oni se moraju odreć svog srpstva i hrvatstva... Dakle, mislim da polako svi zaboravljaju da su Srbi i Hrvati ništa manje Bosanci i Hercegovci od Bošnjaka...
User avatar
cyprus
Posts: 39277
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#81 Re: NEBOSNJACI NA BOSNJACKOJ STRANI

Post by cyprus »

pemanapemani wrote:...To ljudi shvataju, ali ne mogu shvatiti da se neko identificira isključivo sa državom BiH...
A zašto ljudi koji se identificiraju isključivo sa državom i ničim više, ne bi ostavili praznu rubriku gdje piše: etnička pripadnost, tj. ostali neizjašnjeni? Zašto se izjašnjavati po nekom kriteriju ako se već nikako ne identifikuješ po tom pitanju? Zašto se mora identifikacija sa državom pisati tamo gdje joj nije mjesto? Misli i ja se identifikujem kao geograf, ali to ću napisati samo u rubrici zanimanje, bilo bi smješno da to uradim negdje drugo, zar ne?
pemanapemani
Posts: 5364
Joined: 09/09/2008 15:12

#82 Re: NEBOSNJACI NA BOSNJACKOJ STRANI

Post by pemanapemani »

cyprus wrote:
pemanapemani wrote:...To ljudi shvataju, ali ne mogu shvatiti da se neko identificira isključivo sa državom BiH...
A zašto ljudi koji se identificiraju isključivo sa državom i ničim više, ne bi ostavili praznu rubriku gdje piše: etnička pripadnost, tj. ostali neizjašnjeni? Zašto se izjašnjavati po nekom kriteriju ako se već nikako ne identifikuješ po tom pitanju? Zašto se mora identifikacija sa državom pisati tamo gdje joj nije mjesto? Misli i ja se identifikujem kao geograf, ali to ću napisati samo u rubrici zanimanje, bilo bi smješno da to uradim negdje drugo, zar ne?
Vjerovatno ću napisati, jer se tako osjećam. Uostalom, niko ne zna kako će biti formulisan popisni list. Nemam iluziju da će se nekad stvoriti bosanska nacija. Možda hoće, ali u dalekoj budućnosti.
Svi građani BiH su Bosanci i Hercegovci posjedovanjem državljanstva. Ne razumijem da se ne može shvatiti da postoje ljudi koji se i etnički osjećaju kao Bosanci i Hercegovci, jer se jedino identificiraju sa državom. Oni su to i posjedovanjem državljanstva, ali i narodno/etnički, jer su jednostavno to i ništa drugo. Zašto bih ostao etnički neopredjeljen kada se osjećam kako se osjećam? Uostalom, ja sam iz one tvoje druge kategorije kojoj kao "bosanstvo" može naškoditi i preći u "antibosanstvo".
Ne zanima me kako će se neko izjasniti i savršeno mi je jasno da će ovo uvijek biti država tri konstitutivna naroda i ostalih, te da ću svojim izjašnjavanjem po automatizmu upasti u ove zadnje. Ako meni to ne smeta, ne vidim zašto bi nekome drugom konstitutivnom smetalo da u rubrici etnička pripadnost upišem Bosanac ili Bosanac i Hercegovac.
Only1
Posts: 267
Joined: 30/06/2010 23:48

#83 Re: NEBOSNJACI NA BOSNJACKOJ STRANI

Post by Only1 »

Nisu oni na Bosnjackoj strani nego na strani istine.
User avatar
tbv
Posts: 882
Joined: 19/12/2010 14:46
Location: _______________
Contact:

#84 Re: NEBOSNJACI NA BOSNJACKOJ STRANI

Post by tbv »

cyprus wrote:
madner wrote:
cyprus wrote:Ovo se i ja pitam često, samo što bi izvršio jednu malu dopunu tom pitanju:

Zašto neko ne bi mogao istovremeno biti i Bošnjak/Hrvat/Srbin/Ostali i Bosanac?

Pod uslovom da su Ostali stvarno Ostali, a ne de facto Bošnjaci... Izjašnjavanje velikog broja Bošnjaka (nekadašnjih Muslimana) kao Ostali, dovodi do izjednačavanja termina Bosanac i Bošnjak, što je mislim vrlo opasno, a u najmanju ruku nepovoljno za one koji su stvarno Ostali...
Objasni opasnost.
Izjednačavanje bošnjaštva i bosanstva je opasno, jer će odbiti i ovo malo probosanski orjentisanih Srba i Hrvata od takve ideje, a većinu pripadnika tih naroda zabetonirati u svojim antibosanskim stavovima. Jer ako se uspostavi da je biti Bošnjak isto što i biti Bosanac, neće biti potrebno puno muke da se utvrdi da vrijedi i obrnuta relacija - da je Bosanac jednako Bošnjak. A kad se to desi, od stvarne multietničnosti koja jeste temelj ove zemlje, neće ostati ništa...

Bosanstvo treba da je podjednako blisko svim narodima BiH. Međutim, stvorena je velika asimetričnost u pogledu na bosanstvo i važi zakonitost što ga Bošnjaci više svojataju, Srbi i Hrvati ga više mrze. Ja znam da Bošnjaci nisu krivi za srpsko i hrvatsko odricanje od Bosne, ali ovim o čemu pišem, stvara se klima u kojoj su samo Bošnjaci pravi Bosanci, a da bi to postali i BH Srbi i Hrvati, oni se moraju odreć svog srpstva i hrvatstva... Dakle, mislim da polako svi zaboravljaju da su Srbi i Hrvati ništa manje Bosanci i Hercegovci od Bošnjaka...
niko se ne odrece niceg, niti iko tjera da se neko odrekne neceg...
Bosanci su nacija naroda i vjerskih, a i nevjerskih skupina koji zive u BiH, a pod tim spadaju; Bosnjaci, Srbi, Hrvati, muslimani, katolici, pravoslavci, jevreji, romi, ateisti, itd, itd...
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#85 Re: NEBOSNJACI NA BOSNJACKOJ STRANI

Post by MuaDib »

res publica wrote: Pitanje je koliko vrijedi to formiranje posebnog identiteta u odnosu na Bošnjake, Srbe i Hrvate.
Uzmimo kao primjer Srbe, i nešto slabiji primjer - Hrvate. Oni su već daleko odmakli u insisitiranju na srpskom i hrvatskom identitetu koji nije samo puka oznaka za pripadnost, nego i nešto što podrazumjeva skup interesa koji su suprotni interesima Bosanaca i Bošnjaka. Oni razmišljaju ovako: da li ti njima nudiš nešto što ide na ruku tim interesima ili ne, da li si Srbin ili Hrvat ili ne, a ako je odgovor ne, njima je sasvim svejedno da li si ti Bošnjak ili Bosanac.
Sa Bošnjacima je drugačije samo utoliko što im se interesi poklapaju sa interesima Bosanaca. Za razliku od Srba i Hrvata, ti Bošnjacima imaš nešto ponuditi kao Bosanac, pa se oni ne opiru tom identitetu, i to je cijela priča.
Vidiš tu leži problem, što mi već postupamo po unaprijed stećenim predrasudama i klišeima, koji postoje u BiH, a koji su posljedica rata i nastavka nacionalističkog ping-ponga poslije rata. Ideja BiH živi kod više od 70% građana (državljana) BiH, samo je potisnuta zbog rata, nepovjerenja među narodima, stalnog potenciranja razlika i što je najvažnije borbe za preživljavanje. Međutim političku moć ima preostalih 30-tak % (ne)građana BiH, koja sa opet sastoji od 2-3% političke elite i pogonskog goriva u obliku nacionalno ostrašćenog dijela populacije, ovisnika o ovom političkom sistemu i nacionalizmu, koja opet minira svaki normalan razvoj situacije. Međutim problem nastaje kada se pogrešno počinje shvatati i interpretirati bosanskohercegovački identitet i nacionalni identiteti. A ogleda se u slijedećem:
1. Kod Bošnjaka politička elita nikad nije se potrudila odgovoriti na pitanja ko su Bošnjaci, a ko Bosanci, već stalno potencira paćeništvu, tragiku i žrtvu bošnjačkog naroda kroz historiju i nastoji imputirati teze da su Bošnjaci jedini autohtoni narod u BiH. Istovremeno dovodeći bošnjački narod do krajnjeg siromaštva. S druge strane Bosanstvo se shvata kao identitet onih koji vole BiH odnosno Bosnu (a to su u pravilu Bošnjaci) i onih koji prihvataju Bosnu onako kako je shvataju Bošnjaci. To je neminovno dovelo do toga da se Srbi i Hrvati tamo gdje su Bošnjaci u većini moraju dokazivati Bosanstvo s jedne i pravdati srpski ili hrvatski identitet s druge strane. I onda se ne treba čuditi kad Stjepan Kljujić kaže u Sarajevu je samo multietnička gerijatrija ili Bosna je pobjedila u ratu, ali je izgubila u miru. Upravo zbog promašene bošnjačke politike nakon rata.
2. Kod Srba polako počinje sazrijevati svijest da su prevareni i uvućeni u zločinačku politiku, pod izgovorom prevencije obnavljanja NDH ili Turske okupacije. Stoga se srpska politička elita u BIH svim silama se trudi opravdati zločinačku politiku koja je pratila stvaranje RS i umanjiti razmjeru zločina. Također bjesomućno pljačkajući vlastiti naroda. Istvremeno Bosanstvo predstavlja kao bošnjačku prevaru, kojom Bošnjaci nastoje provesti unitarizacju BiH i kroz koju se žele revanširati Srbima, koji su ih onemogućili u tome u odbrambeno otađbinskom ratu. I onda uzmu tako izjave pojedinih bošnjačkih i nazovi probosanskih političara, kojima dokazuju svoje teze. A ako to ne uspjeva onda se namjerno izazivaju nacionalno zapaljive retorike.
3. Kod Hrvata politička elita nastoji kopirati hrvatski nacionalizam kakav se javio u Hrvatskoj za vrijeme hrvatskog proljeća. A to je da su Hrvati ugroženi, da im se nedozvoljava upotreba jezika, da su prevareni i poniženi, najviše ekonomski eksploatisani i da se tretiraju kao građani trećeg reda. Na to se nakalemio romantičarski pogled prema Herceg-Bosni i trećem entitetu, koji stvara još veće probleme. BiH se tretira u skladu s Tuđmanovim idejama kao Brozova tvorevina bez povjesnog utemeljenja. A Bosanstvo kao pokušaj odhrvaćivanja BH Hrvata. S tim da postoji jedna veliki broj, uglavnom bosanskih Hrvata koji su počeli pružati otpor hercegovačkoj hrvatskoj političkoj eliti kroz Bosanstvo.
Također moram napomenuti da je Hercegovački identitet još uvijek jako izražen i kod Hrvata u zapadnoj i kod Srba u istočnoj Hercegovini, a ne manjka ni kod Bošnjaka u Hercegovini. Bosanski identitet je slabije izražen, ali nije ni jak, ali ni slab kako se misli. Potrebno je samo malo dobre volje i normalnijeg pogleda na politiku, i pitanje identiteta se može riješit na zadovoljstvo svih. Evo jedan primjer. Da li je ikome palo, da ode kod patrijarha SPC Irineja i da traži da SPC prizna državne granice BiH, tako što granice eparhija neće prelaziti državne granice ili da se na području BIH formira Arhiereoskopija Bosanskohercegovačka sa posebnom upravom. Možda ovo izgleda idealizacija, ali navodim kao primjer. Mislim da imamo dva čovjeka koje niko ne sluša episkopa Hrizostoma i episkopa Grigorija, a koji govore da je vrijeme podjela moramo završiti i okrenuti se izgradnji zajedničke nam zemlje ili domovine. Naravno uvijek se traži dlaka u jajetu, pa se Grigoriju uvijek prebacuje zbog kratkotrajne bliskosti s Dodikom. Problem je što se ne želi napraviti front uzajamnog poštovanja, vać se stalno nastoje u odnos unjeti neki dugovi iz prošlosti, što samo lopovima pod maskom nacionalizma odgovara.
I za kraj ja jesam Bosnac i tako se osjećam, pa čak što mogi to osporavaju, pa i po ovom forumu. Ali ja kao Bosnac nikom ne namećem da bude samo Bosanac ili da zbog Bosanstva potisne svoje nacionalni, etnički ili vjerski identitet ili bilo koji drugi identitet. Ali je problem što veliki broj tzv. Bosanaca upravo pokušava provesti bosanski oblik šešeljizma sa lijevom formom o Bosancima tri vjere ili desnom formom o Bošnjacima tri vjere. I nikako da se shvati da su savremeni identiteti u BiH strai najmanje 200 godina i da što je bilo bilo je. Mi svi ako želimo napredak BiH moramo učiniti sve da se vrati poštovanje među normalne ljude, a da ratni i postratni šljam stavi tamo gdje mu je mjesto. Ali to je i dalje prijetnja za političke oligarhije u BiH, te se svaki pokušaj normalnog djelovanja kroz medijsku paljubu dikvalifikuje. najbolji je dokaz za to koalicija Naša stranka - Nova socijalistička partija, koja je degradirana preko pulena Ajanovića u FBiH i Vasića u RS, te je dobila neki 20 000 glasova kao prosrpska odnosno probošnjačka partija. Nažalost monogi nesvjesno su dio ove mašinerije.
protivnik
Posts: 74
Joined: 21/04/2010 12:21

#86 Re: NEBOSNJACI NA BOSNJACKOJ STRANI

Post by protivnik »

dibidus wrote:
A ja sam zelio samo da ukazem na potrebu ARTIKULACIJE Bosanaca kao neke CETVRTE STRANE u ovom picvajzu.
Dosadasnja praksa je bila da se Bosanci i Bosnjaci izjednacavaju (a kako i ne bi kad se radi o skoro istim terminima, za strance potpuno istim).

To razdvajanje je NEOPHODNO.

Naravno, za ideju bosanstva su dobrodosli svi, bez razlike, ali bi, za pocetak, zaista trebalo utvrdi neke parametre po kojima bi se prepoznavali mi kojima je ideja Bosne (i Hercegovine) bila ispred etnosa i religije.

Da - i religije. Znam da ce nekima zvucati grubo, ali praksa je pokazala da su za ideju integralnog bosanskog drustva najpogodniji ateisti. Vjernici u najvecem broju slucajeva, cas izuzecima, nisu u stanju ili ne zele da vide stetnost nekih religijskih postupaka na vlastitoj strani, vec samo ukazuju na one druge, sto, opet, jos samo vise produbljuje podjele.
Ja jos nisam cuo katolika koji ce reci da je ona katedrala u Kupresu pretjerivanje, da ne navodim sve ove krizeve "granicnike" ukljucujuci i onaj istinski spomenik religijskom razvratu - kriz u Mostaru.
O Srbima i njihovoj vjeri, kojoj je sva svrha upravo ostvarivanje srpskih sovinistickih ciljeva i nista drugo, ne treba trositi rijeci.
I konacno, veoma mali broj Bosnjaka koji vole reci da su tek sad nakon rata poceli da istinski uzivaju "u svoj vjeri na svojoj zemlji" tesko ce primjetiti ovo pretjerivanje sa brojem i izgledom dzamija i ostalim novotarijama kojima nije samo cilj jacanje vjere nego se tu zaista krije i plan stvaranja islamskog drustva.

Zato se usudjujem reci da je ATEIZAM nazalost jedini zajednicki nazivnik ovim etnosima i ja bih od toga poceo. Necu, ponavljam, nikada reci da su vjernici ovdje iskljuceni ali samo oni vjernici kojima je vjera ispred religije, a nikako oni kojima je religija ispred vjere. Pa tako i ispred svega drugog, ukljucujuci i drazavu i drustvo u kojem zive.

Problem su dakle religije a ne vjera i to sam cini mi se vec govorio na odgovarajucoj temi.

Prema tome, da rezimiram
- RELIGIJE, sve do jedne, razaraju bice Bosne, ali ne i VJERA i istinski vjernici;
- Posto je to dvoje jos uvijek tesko razdvojiti, ateizam se u ovom trenutku pokazuje kao najbolje integrativno svojstvo;
- Potvrda o nenacionalizmu (o tome zapravo govorimo) su svakako i mjesoviti brakovi;
- a svakako jedna od najjacih potvrda je ODABIR strane kojoj ne pripadas po nacionalnom defaultu, a to su upravo Nebosnjaci na bosnjackoj strani, koji su samim tim potvrdili svoje Bosanstvo, sto, recimo, nije slucaj sa svim Bosnjacima na bosnjackoj strani.

I o tome je sva ova prica - hajdemo nekako ARTIKULISATI Bosanstvo i prekinuti ovaj proces stihijnog izjednacavanja Bosnjastva i Bosanstva, jer, ma koliko apsurdno zvucalo, to izjednacavanje rusi Bosnu.

Pozdrav !
Malo popratih tok diskusije i osjetih neku potrebu da ostavim upis na ovu temu.
Izmedju dosad procitanih redova tvojih komentara dolazim do nekog zakljucka da se u tebi prelama neki dualitet koji ti odnosi veliku kolicinu energije tako sto je sumnja veca od pogleda naprijed. Nije u pitanju nikakva analiza tvog profila, ako slucajno dodjes do tog osjecaja spreman sam se izviniti.

Napravio si dobar osvrt na utjecaj religija na pojedinca i drustvo. I sve to tako frecera, I Hrvati i Bosnjaci su u stvari prekopirali srpsku verziju homegeniziranja ljudstva sa upotrebom religijskog "ljepila" u politickim interesima. Razmisli o "spartanskom duhu" u kombinaciji sa opservacijom Boga....Bingo ! 36+
Ja nisam ateista, al odbijam da mi iko glumi posrednika izmedju mene i Boga. To je moja interna komunikacija u kojoj mi ne treba ni Crkva ni Dzamija, a jos manje ljudski pokvareni faktor koji je davnih dana izgubio, ma kurac izgubio, nikad nije ni imao primarnu ulogu na relaciji covjek-Bog......

I da malo skratim.
Cesto se cuje ta teza Bosnjak= Bosanac ili obrnuto.
Ako snage koje zastupaju tu tezu prevagnu na "nasem" dualitetu i nesigurnosti kod prvih prepreka i poteskoca, nije lako zakljuciti kako ce se ova jebena drzava urediti. Nas u toj prici nece biti ni u zarezu. Dayton im daje svu legitimnost po toj osnovi.
Ti si neBosnjak na Bosanskoj strani, i otvoreno zboris o tome. Ok. respeckt , ja sam isto imao izbor, al sam odbio Bosnjacku konstitutivnost i prihvatio Bosansku "utopiju" .
Meni moja bivsa "konstitutivnost" znaci isto koliko i tebi, ublehaska posla zar ne ?
Zavrsit cu ovaj upis tvojim rijecima:

I o tome je sva ova prica - hajdemo nekako ARTIKULISATI Bosanstvo i prekinuti ovaj proces stihijnog izjednacavanja Bosnjastva i Bosanstva, jer, ma koliko apsurdno zvucalo, to izjednacavanje rusi Bosnu.
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#87 Re: NEBOSNJACI NA BOSNJACKOJ STRANI

Post by popajic »

@cyprus
Bosanstvo treba da je podjednako blisko svim narodima BiH. Međutim, stvorena je velika asimetričnost u pogledu na bosanstvo i važi zakonitost što ga Bošnjaci više svojataju, Srbi i Hrvati ga više mrze. Ja znam da Bošnjaci nisu krivi za srpsko i hrvatsko odricanje od Bosne, ali ovim o čemu pišem, stvara se klima u kojoj su samo Bošnjaci pravi Bosanci, a da bi to postali i BH Srbi i Hrvati, oni se moraju odreć svog srpstva i hrvatstva... Dakle, mislim da polako svi zaboravljaju da su Srbi i Hrvati ništa manje Bosanci i Hercegovci od Bošnjaka...
Ali nije !
Mislim da je nepotrebno obrazlagati kome i zasto nije , to smo valjda do sad savladali !?
Ne pije vode da iko bosanstvo svojata. To je intimno opredjeljenje , osjecaj...niti ga mozes svojatati ,niti nekome nametati ili oduzimati.
Ta isprika da se bosanstvom neko odrice etnicke pripadnosti , porijekla , kulture ,je suplja koja kamuflira stvarne zelje i teznje. Plemenski totemi su puno vise IN od BIH - kod vise od polovice BIH zivlja.
Znas ko najvise zaboravlja da su Srbi i Hrvati takodje Bosanci / Hercegovci ?
Pa, oni sami .
Jos gore ! Ne zaboravljaju , nego cak smatraju uvredom kad im to drugi spomene.
(Da ne bude zabune , govorim o pozamasnoj vecini , a ne o svim Srbima ili Hrvatima.)
protivnik
Posts: 74
Joined: 21/04/2010 12:21

#88 Re: NEBOSNJACI NA BOSNJACKOJ STRANI

Post by protivnik »

Ama ne vidim nikakvu potrebu da se Bosanstvo uopste bazira na nekom ublehaskom idenditetu.
Bosanac je za mene nacionalni idenditet , a kao takav je politicki faktor i tu se sva prica i mudrolija zavrsava.
Cilj je stvoriti normalan sistem na prostoru koji tako i tako pripada "nama", al to trazi odricanje i napor u svakom pogledu.
dibidus
Posts: 266
Joined: 15/02/2011 11:06

#89 Re: NEBOSNJACI NA BOSNJACKOJ STRANI

Post by dibidus »

protivnik wrote:
dibidus wrote:
Pozdrav !
Malo popratih tok diskusije i osjetih neku potrebu da ostavim upis na ovu temu.
Izmedju dosad procitanih redova tvojih komentara dolazim do nekog zakljucka da se u tebi prelama neki dualitet koji ti odnosi veliku kolicinu energije tako sto je sumnja veca od pogleda naprijed. Nije u pitanju nikakva analiza tvog profila, ako slucajno dodjes do tog osjecaja spreman sam se izviniti.

Napravio si dobar osvrt na utjecaj religija na pojedinca i drustvo. I sve to tako frecera, I Hrvati i Bosnjaci su u stvari prekopirali srpsku verziju homegeniziranja ljudstva sa upotrebom religijskog "ljepila" u politickim interesima. Razmisli o "spartanskom duhu" u kombinaciji sa opservacijom Boga....Bingo ! 36+
Ja nisam ateista, al odbijam da mi iko glumi posrednika izmedju mene i Boga. To je moja interna komunikacija u kojoj mi ne treba ni Crkva ni Dzamija, a jos manje ljudski pokvareni faktor koji je davnih dana izgubio, ma kurac izgubio, nikad nije ni imao primarnu ulogu na relaciji covjek-Bog......

I da malo skratim.
Cesto se cuje ta teza Bosnjak= Bosanac ili obrnuto.
Ako snage koje zastupaju tu tezu prevagnu na "nasem" dualitetu i nesigurnosti kod prvih prepreka i poteskoca, nije lako zakljuciti kako ce se ova jebena drzava urediti. Nas u toj prici nece biti ni u zarezu. Dayton im daje svu legitimnost po toj osnovi.
Ti si neBosnjak na Bosanskoj strani, i otvoreno zboris o tome. Ok. respeckt , ja sam isto imao izbor, al sam odbio Bosnjacku konstitutivnost i prihvatio Bosansku "utopiju" .
Meni moja bivsa "konstitutivnost" znaci isto koliko i tebi, ublehaska posla zar ne ?
Zavrsit cu ovaj upis tvojim rijecima:

I o tome je sva ova prica - hajdemo nekako ARTIKULISATI Bosanstvo i prekinuti ovaj proces stihijnog izjednacavanja Bosnjastva i Bosanstva, jer, ma koliko apsurdno zvucalo, to izjednacavanje rusi Bosnu.
Pozdrav i tebi i selam, meni nije problem ni tako pozdraviti.

Necu se braniti od tvoje analize mog profila, ja sam zaista BIJESAN.

Sve sam se nadao da ce ovaj proces izjednacavanja bosanstva sa bosnjastvom stati, ali ovo ide sve dublje, a pogotovo sa ovim najnovijim i definitivnim razotkrivanjem "zadnje BH uzdanice", SDP-a!

A to je, znamo svi jako dobro, NAJPODLIJI udarac ideji Bosne.

Posebno je podao sto je odraz najvece moguce hipokrizije, jer dolazi od onih koji su tvrdili i jos tvrde da im je program nesto sasvim drugo.
Jos jedanput se potvrdila ona narodna - daj mu vlast pa ces vidjeti kakav je.

Sta mi danas imamo na terenu?
To cu najbolje pokazati sa jednim detaljom - upotrebom zastave BiH na nekoliko primjera:

Primjer prvi - SVATOVI. Ne znam jesi li primjetio ali svi nasi svatovi su okiceni zastavama (ka da se, jebote, radi o drzavnom zadatku a ne o privatnoj svecanosti sklapanja braka). Naravno, hrvati masu sahovnicama i svojim trobojkama, Srbi Srpskom zastavom sa ostalim detaljima medju kojima je cesto i MRTVACKA GLAVA! Da, mrtvacka glava (na crnoj zastavi "za kralja i otadzbinu") na svadbi. Morbidno da morbidnije ne moze biti.
I kako se u to sve uklapaju bosnjacke svadbe? Naravno na jednoj strani auta islamska zelena zastava sa polumjesecom, a na drugoj DRZAVNA BH zastava!

Primjer drugi - na utakmicama reprezentacije je obavezan koktel ljiljana i ove nove zastave. Meni licno su drage obje, ali se brate zna sta je smisao tog mjesanja. (zato nam je svima cudjenje kad u reprezentacija zaigra i poneki nebosnjak)

Primjer treci - sta ce na Ajvatovici BH zastava?

Sad cete reci - ne mozes zabraniti Bosnjacima da vole Bosnu.

Slazem se, ali ova "ljubav" je otisla predaleko, ovdje se radi o OTIMANJU Bosne od drugih.

Ja ne velim da bi se "zahladjivanjem odnosa" izmedju Bosnjaka i Bosne pojacala prisnost bosanskih Hrvata i Srba sa svojom drzavom (mozda i bi) ali bi u najmanju ruku trebalo razmisljati o ZASTITI IMENA I SIMBOLA DRZAVE.

Medjutim, prije toga ja mislim da je zaista potrebno nekako artikulisati onaj MEDJUPROSTOR izmedju tri konstitutivne nacije. Obicno se za taj prostor veze ANACIONALNOST (odnosno Bosanska nacionalnos) ali se u praksi i to pokazalo podloznim za skrivene namjere (neko je to vec primjetio - opet je najvise bosnjaka medju "ostalim").

Zato mislim da bi ATEIZAM bio najpogodniji oblik artikulacije tog medjuprostora jer nam je vise nego jasno da su te tri strane upravo definisane religijama. I zato bi ateizam bio jednako ODBOJAN bio svim konstitutivnim stranama!

A sve sto je u Bosni jednako primaknuto, odnosno jednako odmaknuto od TRI strane, automatski je dobro za Bosnu!
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#90 Re: NEBOSNJACI NA BOSNJACKOJ STRANI

Post by Ahmmed »

dibidus wrote:
Pozdrav i tebi i selam, meni nije problem ni tako pozdraviti.

Necu se braniti od tvoje analize mog profila, ja sam zaista BIJESAN.

Sve sam se nadao da ce ovaj proces izjednacavanja bosanstva sa bosnjastvom stati, ali ovo ide sve dublje, a pogotovo sa ovim najnovijim i definitivnim razotkrivanjem "zadnje uzdanice", SDP-a!

A to je, znamo svi jako dobro, NAJPODLIJI udarac ideji Bosne.

Posebno je podao sto je odraz najvece moguce hipokrizije, jer dolazi od onih koji su tvrdili i jos tvrde da im je program nesto sasvim drugo. Ali, jos jedanput se potvrdila ona narodna - daj mu vlast pa ces vidjeti kakav je.

Sta mi danas imamo na terenu?
To cu najbolje pokazati sa jednim detaljom - upotrebom zastave BiH na nekoliko primjera:

Primjer prvi - SVATOVI. Ne znam jesi li primjetio ali svi nasi svatovi su okiceni zastavama (ka da se, jebote, radi o drzavnom zadatku a ne o privatnoj svecanosti sklapanja braka). Naravno, hrvati masu sahovnicama i svojim trobojkama, Srbi Srpskom zastavom sa ostalim detaljima medju kojima je cesto i MRTVACKA GLAVA! Da, mrtvacka glava (na crnoj zastavi "za kralja i otadzbinu") na svadbi. Morbidno da morbidnije ne moze biti.
I kako se u to sve uklapaju bosnjacke svadbe? Naravno na jednoj strani auta islamska zelena zastava sa polumjesecom, qa na drugoj DRZAVNA BH zastava!

Primjer drugi - na utakmicama reprezentacije je obavezan kokte ljiljana i ove nove zastave. Meni licno su drage obje, ali se brate zna sta je smisao tog mjesanja. (zato nam je svima cudjenje kad u reprezentacija zaigra i poneki nebosnjak)

Primjer treci - sta ce na Ajvatovici BH zastava?

Sad cete reci - ne mozes zabraniti Bosnjacima da vole Bosnu.

Slazem se, ali ova "ljubav" je otisla predaleko, ovdje se radi o OTIMANJU Bosne od drugih.

Ja ne velim da bi se "zahladjivanjem odnosa" izmedju Bosnjaka i Bosne pojacala prisnost bosanskih Hrvata i Srba sa svojom drzavom (mozda i bi) ali bi u najmanju ruku trebalo razmisljati o ZASTITI IMENA I SIMBOLA DRZAVE.

Medjutim, prije toga ja mislim da je zaista potrebno nekako artikulisati onaj MEDJUPROSTOR izmedju tri konstitutivne nacije. Obicno se za atj prostor veze ANACIONALNOST (odnosno Bosanska nacionalnos) ali se u praksi i to pokazalo podloznim za skrivene namjere (neko je to vec primjetio - opet je najvise bosnjaka medju "ostalim".

Zato mislim da bi ATEIZAM bio najpogodniji oblik artikulacije tog medjuprostora jer bi jednako odbojan bio Svim stranama!
A sve sto je u Bosni jednako primaknuto, odnosno jednako odmaknuto od TRI strane, automatski je dobro za Bosnu!
Zaista pretjeruješ!!!kakvo OTIMANJE Bosne od drugih? Ko to brani Srbima i Hrvatima da koriste bosanskohercegovačku zastavu na svadbama, utakmicama, pa i na manifestacijama vjerskoga karaktera??
Kakav predalek odlazak u ljubavi prema državi? I to uz tvrdnju, da bi, možda, zahlađivanje odnosa Bošnjaka i Bosne,ipak pojačalo prisnost Hrvata i Srba sa svojom državom? Šta bi Bošnjaci trebali učiniti? Bacati grah, pa ako se ukaže hazreti Fatima, proučiti mevlud u znak zahvale Bogu što su Srbi i Hrvati na dobrom putu u izgrađivanju prisnosti sa sopstvenom im državom??Ili se ovaj mevlud ne uklapa u najpogodniji "oblik artikulacije međuprostora "koji pominješ?
I šta treba SDP? Da ignorira činjenicu da su im Bošnjaci najznačajniji dio biračkog tijela?
Ne znam, zaista, što je tako teško shvatiti da su Bošnjaci najzainteresiraniji za opstojnost ove države, zašto je toliko teško shvatiti da su, pogotovo na posljednjim izborima u velikoj mjeri pokazali da su, uz činjenicu da im opstojnost države jeste na prvom mjestu, isto tako i za prilično normalnu državu?
Zašto je toliko teško prihvatiti da su Bošnjaci najbliži svojim stavovima onome što se definira kao Bosanstvo, pa sad poradi političke korektnosti,nesigurnosti u lični izbor, zbog frustracije u omjeru zločina počinjenih od 1992 do 1995, zapomagati iz sveg glasa pozivajući Bošnjake na malo manju ljubav prema Bosni, ne bi li je Srbi i Hrvati više zavoljeli?
Šta Bošnjaci treba još da urade, da bi umilili i privoljeli Srbe i Hrvate da prihvate BiH , kao svoju državu??

I uz to, promovirati ATEIZAM ( ili TEIZAM, AGNOSTICIZAM, svejedno, bilo koju vrstu svjetonazora), kao jedinu ispravnu matricu, za "popunjavanje tog međuprostora"???

I ja se slažem da bi trebalo poraditi na zaštiti imena i simbola države, kao što bi trebalo poraditi na usvajanju zakona kojim bi se sankcioniralo negiranje genocida i promoviranje fašističkih, nacističkih i šovinističkih ideja i vrijednosti....Bojim se da bi, ukoliko bi ovaj zakon profunkcionirao barem 40 posto stanovnika ove države završilo u zatvoru...
User avatar
Skijaš
Posts: 12718
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#91 Re: NEBOSNJACI NA BOSNJACKOJ STRANI

Post by Skijaš »

dibidus wrote:Sad cete reci - ne mozes zabraniti Bosnjacima da vole Bosnu.

Slazem se, ali ova "ljubav" je otisla predaleko, ovdje se radi o OTIMANJU Bosne od drugih.
Naprotiv, što je više vezivanja za državu a manje za plemena, to bolje i po državu i po plemena. Ako Adnan nosi zastavu BiH a Petar ne želi, kako se to može protumačiti kao otimanje ? Petar je taj koji se svjesno distancira od države, nije Adnan taj koji mu nešto otima. Štaviše, Adnanu bi čak bilo drago da tu zastavu vidi i kod Petra.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#92 Re: NEBOSNJACI NA BOSNJACKOJ STRANI

Post by nosara »

Skijaš wrote:
dibidus wrote:Sad cete reci - ne mozes zabraniti Bosnjacima da vole Bosnu.

Slazem se, ali ova "ljubav" je otisla predaleko, ovdje se radi o OTIMANJU Bosne od drugih.
Naprotiv, što je više vezivanja za državu a manje za plemena, to bolje i po državu i po plemena. Ako Adnan nosi zastavu BiH a Petar ne želi, kako se to može protumačiti kao otimanje ? Petar je taj koji se svjesno distancira od države, nije Adnan taj koji mu nešto otima. Štaviše, Adnanu bi čak bilo drago da tu zastavu vidi i kod Petra.
Petar tu zastavu nosi kod srca... Na pasosu... :D
cucamonga
Posts: 529
Joined: 29/06/2011 09:30

#93 Re: NEBOSNJACI NA BOSNJACKOJ STRANI

Post by cucamonga »

cyprus wrote:
Izjednačavanje bošnjaštva i bosanstva je opasno, jer će odbiti i ovo malo probosanski orjentisanih Srba i Hrvata od takve ideje, a većinu pripadnika tih naroda zabetonirati u svojim antibosanskim stavovima. Jer ako se uspostavi da je biti Bošnjak isto što i biti Bosanac, neće biti potrebno puno muke da se utvrdi da vrijedi i obrnuta relacija - da je Bosanac jednako Bošnjak. A kad se to desi, od stvarne multietničnosti koja jeste temelj ove zemlje, neće ostati ništa...

Bosanstvo treba da je podjednako blisko svim narodima BiH. Međutim, stvorena je velika asimetričnost u pogledu na bosanstvo i važi zakonitost što ga Bošnjaci više svojataju, Srbi i Hrvati ga više mrze. Ja znam da Bošnjaci nisu krivi za srpsko i hrvatsko odricanje od Bosne, ali ovim o čemu pišem, stvara se klima u kojoj su samo Bošnjaci pravi Bosanci, a da bi to postali i BH Srbi i Hrvati, oni se moraju odreć svog srpstva i hrvatstva... Dakle, mislim da polako svi zaboravljaju da su Srbi i Hrvati ništa manje Bosanci i Hercegovci od Bošnjaka...

Notorna glupost - imas bruku katolika i pravoslavaca koji se prezivaju Bosnjak - sta mislis kako i od cega? Onako samo im spalo prezime?

Ove blasfhemije su mi toliko smijesne da je to cudo.

Ja se odredjujem i pisem svugdje da sam bosanceros mogu biti i bosnjanceros svejedno mi je - al fakat ovakve semanticke gluposti je tesko vise citat - cuj "opasno". :lol: :D :mrgreen: eto eksplodirace im mozak.

Meni licno je nebitno, mizerno i jadno vise to nase/vase prebrojavanje krvnih zrnaca - to radim u zabavi i zajebanciji.

Samo se zapitajte koliko ima pravoslavaca i katolika sa prezimenom Bosnjak - cijelo jedno selo u Hrvatskoj se zove Bosnjaci - i opet ne tvrdim da je to neka istorijska cinjenica na koju se treba oslanjat al cisto sumnjam da su ta prezimena i ime sela dobili kad je Alija "izmislio" nacionalnost Bosnjak 1992-e.
User avatar
madner
Posts: 56785
Joined: 09/08/2004 16:35

#94 Re: NEBOSNJACI NA BOSNJACKOJ STRANI

Post by madner »

Cypruse crni sine, ti predlazes da se Bosanci ne izjasnjavaju kao Bosanci kako bi oni koji se ne osjecaju kao Bosanci mogli lakse da se izjasne kao Bosanci :D Jer treba gledati koliko onih koji bi drugi izjasnili kao Bosnjaci su Bosanci :D

Ljudi teze onom sto vec jesu, kada neko navija za reprezentaciju Bosne to ne radim kao etnija. Etniji reprezentacija moze biti simpaticna.

Ovo sto ti propagiras je zapravo pristajanje na cementiranja stanja, gdje ce se svi odrec svog identiteta (Bosanskog) i uzeti neki od nametnutih.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#95 Re: NEBOSNJACI NA BOSNJACKOJ STRANI

Post by nosara »

cucamonga wrote:
cyprus wrote:
Izjednačavanje bošnjaštva i bosanstva je opasno, jer će odbiti i ovo malo probosanski orjentisanih Srba i Hrvata od takve ideje, a većinu pripadnika tih naroda zabetonirati u svojim antibosanskim stavovima. Jer ako se uspostavi da je biti Bošnjak isto što i biti Bosanac, neće biti potrebno puno muke da se utvrdi da vrijedi i obrnuta relacija - da je Bosanac jednako Bošnjak. A kad se to desi, od stvarne multietničnosti koja jeste temelj ove zemlje, neće ostati ništa...

Bosanstvo treba da je podjednako blisko svim narodima BiH. Međutim, stvorena je velika asimetričnost u pogledu na bosanstvo i važi zakonitost što ga Bošnjaci više svojataju, Srbi i Hrvati ga više mrze. Ja znam da Bošnjaci nisu krivi za srpsko i hrvatsko odricanje od Bosne, ali ovim o čemu pišem, stvara se klima u kojoj su samo Bošnjaci pravi Bosanci, a da bi to postali i BH Srbi i Hrvati, oni se moraju odreć svog srpstva i hrvatstva... Dakle, mislim da polako svi zaboravljaju da su Srbi i Hrvati ništa manje Bosanci i Hercegovci od Bošnjaka...

Notorna glupost - imas bruku katolika i pravoslavaca koji se prezivaju Bosnjak - sta mislis kako i od cega? Onako samo im spalo prezime?

Ove blasfhemije su mi toliko smijesne da je to cudo.

Ja se odredjujem i pisem svugdje da sam bosanceros mogu biti i bosnjanceros svejedno mi je - al fakat ovakve semanticke gluposti je tesko vise citat - cuj "opasno". :lol: :D :mrgreen: eto eksplodirace im mozak.

Meni licno je nebitno, mizerno i jadno vise to nase/vase prebrojavanje krvnih zrnaca - to radim u zabavi i zajebanciji.

Samo se zapitajte koliko ima pravoslavaca i katolika sa prezimenom Bosnjak - cijelo jedno selo u Hrvatskoj se zove Bosnjaci - i opet ne tvrdim da je to neka istorijska cinjenica na koju se treba oslanjat al cisto sumnjam da su ta prezimena i ime sela dobili kad je Alija "izmislio" nacionalnost Bosnjak 1992-e.
Naravno da nisu... To je, naprotiv, dokaz da je prisvojen ekskluzivitet bosnjastva i njegovo vezanje za samo jednu vjeru, epohalni promasaj... I nije u pitanju '92....
cucamonga
Posts: 529
Joined: 29/06/2011 09:30

#96 Re: NEBOSNJACI NA BOSNJACKOJ STRANI

Post by cucamonga »

nije to nikakav ekskluzivitet - samo ljude koji se izjasnjavaju kao bosnjaci se stavlja u ekskluzivitet bh muslimana i to nije greska bh muslimana sto su odabrali nacionalnost bosnjak i to kako vec rekoh po egzistirajucim prezimenima i nije ekskluzivitet i pitam se bas je li bas moraju ljudi koji se osjecaju hrvatima i srbima osjecati neku sramotu kada znaju da se prezivaju Bosnjak - jerbo je to je l, samo muslimanima BIH ekskluzivitet :mrgreen:
protivnik
Posts: 74
Joined: 21/04/2010 12:21

#97 Re: NEBOSNJACI NA BOSNJACKOJ STRANI

Post by protivnik »

@Dibidus

Kad kazes da si bjesan, tu ti vjerujem.
Sto znaci da ipak djelujes emotivno,sto ja smatram ljudskom osobinon. Mada cesto se ispostavi da nije bliska racionalnom stavu.
Navodis primjere klasicnog shabanizma i krkanluka koji ima duboke korijenje u nasem drustvu, a istovremeno optuzujes jednu politicku opciju koje eto nije uspijela za nekih par mijeseci pozicioniranja to iskorijeniti .
Navest cu ti jednu banalnu i sveopce poznatu formulu:

a.) Za promjenu politicke klime je potrebno nekih 6 mjeseci (Kerumdzija kaska opasno, tvrdji su oni nego sto je mislio)

b.) Za promjenu ekonomskih prilika treba min.6 godina ( Ako kaska pod a. na ovom ispitu pada ko' kruska pod istim okolnostima i koalicionim partnerima)

c.) Za promjenu nacionalne svijesti treba 60 god. maj ti pajdo, ako se krene danas odmaH poslije ove KaHve.( ne brojim period od 20 god vladavine nacional-sovinista) Tako da su ti oni primjeri oko kurcenja zastavom u obliku kritike opravdani samo pod ovim uslovom da zbilja poslije ove kaHve imamo zajednicki cilj.

Ovo mi je interesantno:
Medjutim, prije toga ja mislim da je zaista potrebno nekako artikulisati onaj MEDJUPROSTOR izmedju tri konstitutivne nacije. Obicno se za taj prostor veze ANACIONALNOST (odnosno Bosanska nacionalnos) ali se u praksi i to pokazalo podloznim za skrivene namjere (neko je to vec primjetio - opet je najvise bosnjaka medju "ostalim").

Zato mislim da bi ATEIZAM bio najpogodniji oblik artikulacije tog medjuprostora jer nam je vise nego jasno da su te tri strane upravo definisane religijama. I zato bi ateizam bio jednako ODBOJAN bio svim konstitutivnim stranama!

A sve sto je u Bosni jednako primaknuto, odnosno jednako odmaknuto od TRI strane, automatski je dobro za Bosnu!
Vidis prvo pa corak.
Nema u BiH konstitutivnih nacija postoje samo narodi. Ustav je takav kakav je, jebat ga. sklepali su ga za 10 dana i mnogo je supalj, al ipak je u tom polju nedvosmislen.
Cim se uspije to proturiti u neki amandman, moj i tvoj posao je otisao u helac, a ratni ciljevi su postignuti.

Sto se tice ateizma, mozda si i u pravu, ti ljudi su ne optereceni religijom i mnogo je lakse snjima postici racionalan pristup, jedina manjkavost takvog pogleda jeste iskljucivost koja se automatizmom nudi. A ja ne zelim biti iskljuciv, pa cak ni prema toj skupini. Svaka individua i kolektiv moraju imati mjesto u BiH drustvu, biti zakonom zasticeni, a ne politickim ili vjerskim liderom.
Stavi pravu stvar na pravo mjesto !
dibidus
Posts: 266
Joined: 15/02/2011 11:06

#98 Re: NEBOSNJACI NA BOSNJACKOJ STRANI

Post by dibidus »

Nakon svih ovih godina trunjenja o ovim pitanjima koja su, kako vidimo, sva povezana, jos uvijek imamo dosta vrcenja u krug, tj, ponavljanja vec recenog i apsolviranog, ali ja primjecujem i izvjestan pomak.

Mislim da smo se svi slozili da buducnost ove drzave potpuno zavisi od BALANSA TRI nacionalna bloka. Svaki dizbalans je rusi.

Mi se trenutno nalazimo u najvecem mogucem dizbalansu i ja zelim na to da ukazem. Mi vise uopste nemamo one "u sredini" tj. Bosance koji ne pretezu ni na jednu starnu. Svi ti koji su bili na toj bosanskoj sredini, gdje i sebe svrstavam, su svjesno ili nesvjesno odvuceni na jednu stranu i zato danas imamo zemlju Bosnu bez Bosanaca.

To sto neko za sebe smatra da je Bosanac, to moze macku objesiti o rep.
Taj Bosanac, gdje i sebe svrstavam, nema uopce niti jednu mogucnost da se tako i politicki artikulise (stalno upotrebljavam ovu rijec, nemam bolje) i da time zaista DOKAZE svoje bosanstvo.

Ja sam se nadao da ce tu artikulaciju uciniti SDP, jer je imao sve pretpostavke za to. Prije svega taj nekakav kontinuitet od prijeratne zajednicke partije.
Ali sipak. Ja sam spreman reci da je danas SDA jednako prihvatljiva odnosno neprihvatljiva nebosnjacima kao i SDP.

Ali ona kap koja je prelila casu je ovaj LOPOVSKI KADROVSKI koncept SDP-a!
Zar moze jos neko, nakon svih ovih kadrovskih skandala, jos uvijek vjerovati da je afera reket izmisljenja?
Zar moze neko jos uvijek onome ko DIREKTNO U KAMERU KAZE da svjesno mece na vazna mjesta rodbinu i prijatelje jer njima vise vjeruje, zar se nekome takvom moze vjerovati da mu je gradnja integralne i funkcionalne drzave na prvom mjestu?

Praviti novu stranku na istu matricu - "nije bitno ko je sta, hajmo zajedno" je utopija. To se najbolje vidjelo na primjeru Nase stranke koja je u startu "zagadjena" ubacenim elementima i trajno onesposobljena za svoju integrativnu misiju.
Zato ja mislim da je u politickom smislu nuzno uvesti neki EGZAKTAN kriterij koji ce zaista izdvoji to neko "cisto bosansko tkivo".
Boljeg kriterija od ateizma trenutno ne vidim.

Ova prica kako niko ne brani bosanskim Srbima i Hrvatima da masu istom zastavom kakva se vijori na Ajvatovici je prica za malu djecu i necu je ovdje ni razglabati. Toj prici je mjesto na temi o Bosnjackom identitetu koji je zaista cista konfuzija.
A ako se ispostavi ono sto mi se, nazalost, cini da jeste stvarnost - da vecina Bosnjaka ZAISTA tu ne vidi nikakav problem, onda je vrijeme kazati ADIO i ovoj temi i ovoj Drzavi.
protivnik
Posts: 74
Joined: 21/04/2010 12:21

#99 Re: NEBOSNJACI NA BOSNJACKOJ STRANI

Post by protivnik »

Jarane, ti imas problem sam sa sobom.
Ne trgaj se ziv bio, vec odluci i kreni gdje te srce vuce.
Nidje veze u ovom zadnjem osvrtu.....Kroz iglene usice provlacis tezu da Bosanac ne postoji, a sam se lafo deklarises kao isti. KOGA farbas bolan ne bio majci ??
Sam sebe vjesas macku o rep !?!

Adio !
vs84sa
Posts: 259
Joined: 12/04/2009 13:42

#100 Re: NEBOSNJACI NA BOSNJACKOJ STRANI

Post by vs84sa »

@dibidus, ako mislis buducnost podjele ove zemlje koja je vec ionako podijeljena zavisi od 3 vjere, onda se slazemo. a bosne sa takvim konceptom nikad nece biti, jer nema mjesta ni za tebe ni za mene, Iliju Jurisica, Divjaka, Šibera, Osima, Montena...

ne znam zasto si toliko ogorcen na SDP, da se razumijemo nisam glasao za njih, ali u ovom trenutku oni koriste zakonske mogucnosti da koliko toliko promovisu tu Bosansku snagu. Znaci imaju i hrvate i srbe i bosnjake i bosance i ostale. Daleko je to od idealnog al puno je bolje od marioneta iz drugih stranaka kakav je npr Vlajki i njemu slicni.
Locked